KATWIJKS P.H.-KANAALBRUG IN GEBRUIK GESTELD Straaltijdperk schept geheel nieuwe problemen .ICurt Carlsen" in Noordwijkse actie voor kust NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 23 JULI 1956 „Leendert Jacoba" blies de fluit Door mr. Woldringh van der Hoop, die erepenning kreeg ONDER ZEER GROTE BELANGSTELLING is zaterdagmiddag de nieuwe brug over het P.H.-kanaal bij de Kortenaerkade in gebruik ge steld. Hierdoor heeft de Noord Boulevard een rechtstreekse verbinding ge kregen met de verkeersweg naar Leiden. De opening werd verricht door oud-burgemeester mr. W. J. Woldringh van der Hoop. Onder de officiële personen, die bij de plechtigheid aanwezig waren, was het volledige college van B. en W., een groot aantal raadsleden, ir. P. de Gruyter en ir. J. A. van Heerde voor het hoogheemraadschap Rijnland, ir. S. J. van Emden, de directeur van V.V.V., de heer Chr. Verplancke en enkele bestuursleden van V.V.V., vertegenwoordigers van de rederij vereniging „Vuurbaak", het lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland, de heer S. H. van Eijbergen, de hoofden van dienst der gemeentelijke diensten, verschillende ambtenaren en afvaardigingen uit handel en nijverheid. Burgemeester H. Duiker sprak de aan wezigen toe. Het deed spr. genoegen na mens het gemeentebestuur zovele geno digden welkom te 'heten, in het bijzonder oud-burgemeester mr W. J. Woldringh van der Hoop en diens echtgenote. Het verheugde spr. voorts, dat mr Woldringh van der Hoop bereid was en in staat de nieuwe brug officieel Ln gebruik te stel len. Voorts zei hij: We beleven een histo risch moment. In de tijd van de bezetting rijn tal van woningen in Katwijk broken. Katwijk leed zwaar onder de be zetting. De eerste plannen voor de weder opbouw werden reeds tijdens de opgezet en dn 1946 werd het plan wederopbouw van Katwijk door de raad aanvaard en vastgesteld. Men heeft zich niet laten leiden door de gedachte alleen maar woningen te herbouwen. Men had een open oog voor de toekomst en de gi legenheid werd aangegrepen om te komen tot verdere bloei en uitbreiding gemeente. De noodzaak werd toen reeds ingezien van de aanleg van een verkeei weg ZeewegNoord-Boulevard. wa< door vanzelfsprekend de bouw van e brug over het P.H.-kanaal noodzakelijk »ou zijn. Spr. zeide verder verheugd te zijn, dat bij het opstellen van de plannen steeds «prake geweest is van een innige samen werking tussen rijks-, provinciale en ge meentelijke instanties. Het is een bewijé dat er met samenwerking veel is te be reiken. Deze brug mag gezien worden als het sluitstuk van de wederopbouw van Katwijk en verder als een bijdrage tot de oplossing van de verkeersmoeilijkheden. V oorgeschiedenis Hierna ging spr. heel in 't kort na de voorgeschiedenis van de brug, hoe men kort na de oorlog door middel van een ln Gouda aangekochte spoorbrug de oeververbinding tot stand wilde brengen In 1952 werd dit plan afgekeurd en werd door het ingenieursbureau Van Heerden in Den Haag in samenwerking met het bureau van gemeentewerken het plan ge maakt voor deze brug. De bovenbouw werd gegund aan de N.V. Machinefabriek Du Croo en Brauns te Amsterdam, de on derbouw aan De Vries bouwbedrijf te Haarlem, het grondwerk aan de firma G. van Duyn te Katwijk aan Zee, het schil derwerk aan de firma's Dijkhuizen en J. G. Schoneveld. Spr. dankte allen, die hadden meegeholpen aan de totstandko ming van de brug. Zich richtend tot mr Woldringh van der Hoop zeide burgemeester Duiker, boe de gemeenteraad had besloten, dat de naam van deze brug zou lui den „Burgemeester Woldringh van der Hoopbrug". De brug is immers niet alleen het sluitstuk van de her- Burgemeester H. Duiker van Katwijk overhandigde zaterdag i de opening van de brug over het P.H.-kanaal, zijn voorgan- mr. W. J. Woldringh van der Hoop de erepenning van de gemeente. Rechts wethouder H. P. Bloot. Foto D. Kruyt. .■e weer volkomen thuis. Spr. besloot een persoonlijk woord van dank tot allen, die hem aan het einde van loopbaan een afscheid hadden bereid Waardering geven, waar verversingen zouden worden aangeboden. Terstond werd de brug voor het verkeer opengesteld In de trouwzaal van het gemeentehuis Verzamelden de genodigden zich weer en hier nam burgemeester H. Duiker op nieuw het woord, ditmaal om zijn voor ganger mr Woldringh van der Hoop toe te spreken. Hij zeide dankbaar te zijn, dat zijn voorganger aanwezig was. wenste binnenskamers nog namens college van B en W. mr Woldringh der Hoop iets te zeggen We begrijpen, dat dit voor u een belangrijke dag is. die u grote voldoening schenkt. Ge hebt mogen meemaken het sluitstuk van de wederop bouw van Katwijk en daarin de afsluiting van uw ambtsperiode Verdienste i In dit huis van de gemeente wil het college nog eenmaal uitdrukking ge ven aan de gevoelens van dank voor wat gij in de jaren 1932 tot 1956 voor Katwijk hebt mogen doen en wel in het bijzonder voor de herbouw van Katwijk. Het college heeft gemeend namens het gemeentebestuur uit dank daarvoor te moeten toekennen de ere penning van verdienste van de ge meente Katwijk. Het zal mij een genoegen zijn u die pen ning straks uit te reiken. De burgemees ter las vervolgens het betreffend besluit voor de grote verdienste van burgemees ter Woldringh van der Hoop jegens de ge meente Katwijk, meer speciaal inzake de herbouw te belonen met het uitreiken van de erepenning. Hierna overhandigde burgemeester Duiker de penning aan zijn voorganger. Zichtbaar ontroerd dankte mr Woldringh van der Hoop voor deze voor hem zo bijzondere onderscheiding. Dat je je als burgemeester inzet voor een her bouw is, zo zeide spr., iets dat vanzelf sprekend is. Wel waren de vele bespre kingen, die er moesten worden gehouden, soms moeilijk en achter de schermen was de strijd soms zwaar. Met deze erepen ning. die het gemeentebestuur van Kat wijk mij toekende, ben ik buitengewoon blij. Nu ik weer in uw midden ben, voel De heer L. van der Zwan gewaagde als oudste raadslid van grote waardering voor burgemeester Woldringh van Hoop en diens arbeid. Hij sprak de hoop uit, dat burgemeester Woldringh van dei Hoop ook nog zal meemaken, dat de eer ste logger de haven van Katwijk zal bin nenvaren. Burgemeester Duiker richtte zioh, onder aanbieding van pen fraaie doos bonbons, nog mot enikele woordi tot mevr. Woldringh van der Hoop-André de la Porte, waarna de aanwezigen de nieuwe ereburger de hand drukten. Oud- burgemeester Woldringh van der Hoop i* als tweede ih het bezit gekomen van d< erepenning. Drie jaar geleden ontving de heer J. van der Perk te Katwijk aan der Rijn, toen voorzitter va>n de veilingver eniging Katwijk en omstreken, als eerst* deze penning. Agenda raad Katwijk Op de agenda voor de donderdagavond te houden vergadering van de gemeente raad staan onder meer de navolgende punten: verlenen van ontslag aan de heer P. H. Castenmiller als lid van de commis- )t wering van schoolverzuim te Kat wijk aan den Rite en voorziening in deze acature; overdracht van een perceel grond aan de berghaven aan fa. gebr. Zwitser; aanvaarding van de verlaging in de erfpacbtrcanon. welke door de ge meente aan het rijk wordt betaald voor het genot van de zeereep; wijziging van de gemeentebegroting 1955; aangaan van een geldlening, groot f 1.000.000.—; verlenen grond- en bouwvoorschotten en over dracht van grond aan de Katwijksche Bouwvereeniging; verlenen van krediet voor aangebrachte verbeteringen aan Wo ningen in het plan „Molenblok"; geven van een naam aan de brug over het Prins Hendrikkanaal; verlenen van subsidies over 1955 aan de Ver. „Het Groene Kruis" en de Chr Wijkverpleging; verlenen van medewerking voor het inrichten van een vierde lokaal ten behoeve van de bijzon- deer kleuterschool aan de Voorstraat te Katwijk aan Zee; idem voor de stichting van een bijzondere kleuterschool te Kat wijk aan den Rite: verlenen van een sub sidie aan het tamboer- en pijperkorps D.V.S. te Katwiik aan Zee in de kosten van vernieuwing van het instrumenta rium; verhoging van het krediet voor de aanleg van het sportpark „Nieuw-Zuid" en voor het bouwen van een woning het tennispark Opbrengst collecte De collecte ten bate van Herwonnen Le venskracht heeft f 736,50 opgebracht. Burgerlijke stand GEBOREN: Liewertje Willempje, d. J. van Duiivenbode en D. van Duijn; Neel- tje, d. van I. D. HeemsbÜge en A. M. Schouten: Johanna Maria. d. van C. Was senaar en M. Prussee; Teunis, z. va van Duijvenbode en L. van Duijn; Mar tina Maria. d. van M. L. Vooijs en L. E. Bos ONDERTROUWD: H. W. Vooijs en P Verhoef: D. Haasnoot en E. Haasnoot; T. M. Mathot en M v. d Plas. GETROUWD: J. Spierenburg en M. van der Marei. KATWIJK AAN DEN RIJN Benzinestroom Een aantal jongelui heeft vrijdagavond bij een garagehouder een benzinekra; opengedraaid. Aangezien de eigenaar niet thuis was, hebben omwonenden de politie gewaarschuwd, die de benzinestroom af- Tussen de bestaande en nog aan te leggen Veerhaven te Breskens zal een kunstmatig duin worden opgeworpen. Op dit duin, dat een kruinhoogte krijgt van ongeveer 38 meter, zijn aan de landzijde geprojecteerd een rijbaan, een fietspad en een wandelpad. Er wordt ruimte vrij gelaten voor het bouwen van hotels of restaurants. Mten verwacht, dat dit kunst duin met het strand, dat door deze aanleg behouden zal blijven, grote mogelijkheden zal bieden voor de recreatie. Voor het plan is nog goedkeuring nodig van de minister van verkeer en waterstaat. Mevrouw lang hoofd vai Hoge Morsweg is geweest en nu besloten had deze functie neer te leggen, hield iterdagmiddag een afscheidsreceptie in het gebouw voor Christelijke Belangen an de Hoge Morsweg te Oegstgeest. De ■oorzitter van de vereniging „De Bijzon- lere Bewaarschool", dr. K. Simon Tho- nas. sprak namens het bestuur zijn vreug- le uit over deze dag. omdat uiting gegeven verd aan veel genegenheid Mevrouw Monteba verliet het kleuteronderwijs Was 33 jaar lang hoofcl van school aan Hoge Morsweg (Oegstgeest) kinderen. Wanneer een van hen onder schooltijd ziek werd, liet ze het kind met alleen naar huis gaan, omdat de moeder wel eens niet thuis kon wezen. Zo ge beurde het eens, dat een kind door haar warm ingepakt in een kinderwagen naar huis werd gereden. Uit naam van de ouders werden mevr. Monteba een enveloppe met inhoud en een mand met fruit aangeboden. Tijdens de receptie werd de scheidende hoofd-kleuterleidster verrast met talrijke geschenken van vrienden en kennissen. Enkele kinderen die in hun kleutertijd bij haar op school waren geweest en igierig om een hoekje gluurden, dacht de heer Van^iLdie alsvoorzitter hadden maar een kleine aanmoediging slechts enkele jaren zijn taak mocht uit- nod,g- toen kwamen ze bmnen om hun ?fenen juffrouw nog eens de hand te drukken bij het afscheid van deze school. Natuurlijk Het woord werd vervolgens gevoerd moesten ze ook hun naam in het receptie- door de burgemeester van Oegstgeest, de boek zetten, wat ze wel heel gewichtig Jjbufse-.vonden. Militaire order De N.V. Ingenieursbureau voor bouw- Nicolaasfeest van de school. Spreker her- H. L. du Boeuff, :er van Voorschoten wethouder G. Schrama, ds. Visser, Ned. Herv. predikant! Oegstgeest, pastoor G. de Gi r Mot eba dankbaarheid voor alles wat zjj voor de kinderen van de Mors heeft gedaan in de haar leven als kleuter leidster. Anderzijds sprak de voorzitter van de weemoed bij dit afscheid nemen van het •k dat zo lang en met zoveel liefde door mevrouw Monteba en ook door haar echtgenoot, die van een onverflauwde be langstelling, zelfs toen zijn gezondheid verminderde, had blijk gegeven, in het be lang van de school was verricht. Voorts sprak de voorzitter over de per soonlijke banden die jaren geleden wer den gelegd, toen mevrouw Monteba zijn belangstelling kwam vragen voor een St. Voorschoten en de heer E. P. Bakels, nijverheid te Oegstgeest heeft een mili- zitter van het bestuur van de Chr. taire order gekregen voor de levering School aan de Hoge Morsweg. Na- van 25 betonskeletten, namelijk voor zes 5 de moeders sprak mevrouw Schra- magazijnen te Odijk, dertien te Hoog- Zij onderstreepte de bezorgheid van land en zes te Driebergen-Doorn. Hier- rouw Monteba ten opzichte van de mee jS f364.250 gemoeid. Ds. C. VAN RIJ ISOORDWIJK Haarlemse zivemcluh gaf zeer fraaie demonstraties ONDER auspiciën van de Stichting V.V.V. Noordwijk demonstreerde de kunstzwemgroep van de Haarlemse zwem- en poloclub in het zwem bad bij de golfbanen. Tevoren werd een waterpolo wedstrijd gespeeld tussen zeventallen van „Haarlem" en L.Z.C. uit Leiden. Het was een aardige aan trekkelijke wedstrijd, die door „Haarlem" verdiend met 21 werd ge- KATWIJK AAN ZEE Bromfietser viel Zaterdagavond kwamen de heer B. en R. ui-t Den Haag. die ©amen op een brom fiets onderweg waren naar Noordwijk, op de naar de Buitensluis afhellende weg te valilen. De berijder, de heer B. brak een arm, de duozitter R. 'n knieschijf. Benden werden naar het Academisch Ziekenhuis te Leddein vervoerd. Populair concert V.V.V. tracht de vele bad- en andere gasten in de avonduren zoveel mogelijk verstrooiing te bieden. Zaterdagavond werd in de muziektent op het Andreas- plein een populair concert gegeven door Werkmans Wilskracht uit Leiden, e- korps, waarnaar een groot aantal gasi en inwoners met veel genoegen hebben geluisterd. Het korps zorgde ervoor, dal ook de toehoorders hun deel tot de vreug de konden bijdragen door hun gelegen heid te geven tot hossen- Film van Discus en V.V.V. Vanavond om 8 uur wordt in de Oram- xzaal van het Jeugdhuis een filmvoor stelling gegeven door de aquarium/vereni ging De Disous. in samenwerking met he' bestuur van V.V.V. Er 6taan prachtige natuurfltims op het programma. Concert Wim van der Panne n half negen geeft de der Panne een con- ian de Nieuwe Kerk. Hoog en laag water Dinsdag, 24 Juilli: hoog 4.07 (springvloed) en 16.30; laag 0.01 en 1>2 18. Devaluatie van rupiah in overweging Het in Djakarta verschijnende dagblad „Keng Po' meldt, dat „volgens waarne mers" de Indonesische regering ernstig de voor- en nadelen zal overwegen van een devaluatie van de rupiah als oplos sing voor de huidige financiële moeilijk- Het blad schrijft, dat alleen een schen king of lening van 50 miljoen dollar van Internationale Monetaire Fonds, door mesië aangevraagd, op het ogenblik de koopkracht van de Indonesische rupiah bevorderen. De directeur van de stichting V V V de heer W. van Haselen, reikte met een toepasselijk woord aan de voorzitter van de waterpoloclub ..Haarlem" een fraaie wisselbeker uit. De heer Van Haselen deelde hierbij mede, dat het in de bedoeling ligt in augustus weer een waterpolowedstrijd te organiseren. Een aantal leden van „Haarlem" gaven vervolgens demonstraties van de verschillende ..slagen", van de gewone schoolslag tot de moderne „butterfly" of vlinderslag en de dolfijnslag. Vervolgens werden de schijnwerpei ontstoken en kwamen de achttien pupil len van mevrouw Hulsker in het watey. wUk. zekere zin de afsluiting van het ambtswerk van burgemeester mr Wol dringh van der Hoop. Oud-burgemeester mr Woldringh van deT Hoop sprak hierna. Deze dag. aldus apr. is belangrijk voor mij. Ik heb er naar uitgezien, dat dit sluitstuk van Katwijks herstel, de rondweg, een feit zou zijn. Het vePkeeregedrang in de nauwe straten van Katwijk kan nu verminderen. Spr. uitte de hoop, dat dit gebeuren het begin mocht zijn van iets anders, namelijk van de aanleg van een haven. Lichten groen De kotter „Leendert Jacoba", KW 12, eigenaar en schipper de heer D. van der Plas uit de Wilhelmlnaetraat. had reeds enige tijd voor de wel geopende brug lig gen wachten. Toen op verzoek van burge meester Duiker, de vaarverkeershchten op groen werden gezet kwam er beweging m het keurig geschilderde schip. Het was het eerste, dat. luid blazend, door de brug voer. Hierna stelde oud-burgemeester Woldringh van der Hoop de elektromotor van de brug in werking. De brug daalde langzaam. U.N.I. liet zich horen en onder vrolijke muziek trok de harmonie over de brug, gevolgd door de autoriteiten. Nadat ook van de Rijnmond af de brug was overgewandeld. werden de genodigden verzocht zich naar het Raadhuis te be- Het was werkelijk verbluffend wat merendeels zeer jonge, meisjes in water presteerden. Met opvallend gemak werden door deze selecte groep de moei lijkste figuren gemaakt op de maat van marsen en walsen. Zeer veel succes oogstte vooral ook het optreden van een viertal kleine zwem6tertjes, die zeker veel voor de toekomst beloven. Leuk was ook een komisch zwemt mer We zouden trouwens niet w welk nummer speciaal geprezen moeten worden, 't was alles van hoge klasse. Dank zjj het feit, dat de neembare tribune was opgesteld, kon den thans zeer velen zonder moeite di prestatie volgen. Een dergelijk evene men smaakt naar meer! Militaire order De firma C. v. d. Wiel heeft een mili taire order gekregen voor het bouwen van een eetzaal, kombuis en bottelarij op het marinevliegkamp Valkenburg, ten "bedrage van f 602 268. Tot de velen, die zaterdag mevrouw MontebaLoef de hand ten af scheid drukten, behoorde ook de burgemeester van Oegstgeest, de heer Du Boeuff. Foto N. van der Horst. Visserij golf Makreel in Skandinavische kisten naar buitenland Morgenavond or organist Wim van eert op het orgel i Ten aanzien van menige besomming is de verse haring in de achter ons liggende weck als reddende engel opgetreden, want zonder deze „vastigheid" waren verschei dene schepen met de kous op de boeg naar huis gekomen zjj, die dan ook geen haring hadden getrawld, moesten lijdelijk toezien, hoe de onkosten er vaak niet eens uitkwamen. De trawlerschelvis blijft immers maar goedkoop en voor de kleine koolvis, die daarbij gevangen wordt, is geen reis te maken. Dat de kolenboten op deze wijze steeds meer in de verdrukking raken, is geen wonder, en dat de Gelria naar de sloper ging met de Flamingo in haar kiel zog, vormde od het geheel verdwijnen van deze te dure schepen het ietwat droe vige preludium Tenzij natuurlijk het ha ringseizoen zo gaat worden, dat zelfs de kolenstokers er gemakkelijk uit springen. De makreel is duidelijk gaan zakken sinds de conservenfabrieken naarstig op de haring overgingen. De meesten hebben daar nu hun gehele activiteit op gericht. Het is bezwaar'iik de ene dag haring en de volgende makreel te snijden. Er zijn bijzonder grote orders voor de haring en Voor de burgerluchtvaart OVER VIJF JAAR zal het straalverkeer algemeen zijn ingevoerd in de burgerluchtvaart. Wanneer wij twintig jaar verder zijn, zullen waar schijnlijk de meeste verkeersvliegtuigen worden aangedreven door kern energie en zodoende een snelheid van tweeduizend kilometer per uur kunnen bereiken. Men neemt aan, dat dan dertien maal zoveel passagiers kunnen worden vervoerd als thans. Dit is de verwachting vain deskundigen, die van 19 juni tot 19 juli de tiende con ferentie van de ICAO. de internat, orga nisatie voor burgerluchtvaart, te Caracas (Venezuela) hebben bijgewoond. Op deze conferentie zijn met name bestudeerd de problemen, welke verband houden met het burgerverkeer door de lucht door middel van straalvliegtuigen De jet-age, de eeuw der straalaandrijving, zal vol- demonstraties van de Noordwijkse reddingboot, de „Kurt Carlsen". Een krachtige noordenwind had de golven hoog opgezweept, zodat de situatie „net echt" was. Zeer vlot gleed de slanke reddingboot'schipper Van den Berg de „Kurt Carlsen" in zee en schipper Kees van den Berg weer op het strand. Opvarenden van red- stuurde met vaste hand door de branding, dingboten zijn in de regel mensen van Aan boord bevond zich behalve de vaste weinig woorden. „Niets bijzonders voor- bemanning ook een „drenkelinge". Het gevallen", zei Kees van den Berg, „een was namelijk de bedoeling dat tegen half geslaagde oefening, de mensen konden vijf een helikopter vanaf Ypenburg met nu zien wat de boot waard was", een net deze „drenkelinge" uit zee zou I opvissen. - Met spanning keken de vele duizenden belangstellenden uit naar de komst van! de grote libel, doch deze liet op zich' Geslaagd wachten. De dames A. de Haas en C. van Inmiddels kruiste de „Kurt Carlsen" Zwan geslaagd voor ha, aaamen angs de kust sudal men vana de bou- Beldan he' s'™»d de capriolen van da (^reformeerde adtool voor gerinsv zorging te Amsterdam. LEIDERDORP gens deskundigen in 1958-1959 moeten in gaan. Zij zal zeer bijzondere eisen stellen aan-de luchtvaartnavtgatie en de outillage der vliegvelden. Verwacht wordt, dat de meeste vliegvelden reeds in 1959 zullen beschikken over start- en landingsbanen met de lengte van drie kilometer, die voor het starten en landen van straal vliegtuigen vereist l*. In Caracas is een commissie ter bestu dering van de problemen der jet-age in gesteld. Zü zal tegen 1959 plannen gereed moeten hebben voor de reorganisatie der mcrcldlucbtvaart. Waren de aan de conferentie deelne mende landen van oordeel, dat het vooi elk land mogelijk moet zijn, soeverein t« beschikken over de z.g. upper space, het gebied boven de zich ongeveer vijftig kilometer boven de aarde bevindende dampkring, anderszijds meende men. dat het luchtruim ter hoogte van ongeveer 400 a 500 kilometer boven de aarde voor de ontwikkeling van raketten en aard- satellieten geheel vrij moet zijn. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, J. W. F. Backer, hield ter conferentie een redevoering en zeide, dat de luchtvaartondernemingen ook en vooral in het komende straaltijdperk nog miljoenen dollars zullen moeten investe ren in nieuwe vliegtuigen. Nederland werd voor de duur van drie jaar herkozen ais lid van de uit 21 leden bestaande raad van de ICAO, aangezien ons land behoort to'. de acht belangrijksti landen in de wereld op het gebied vai het luchtvervoer. goed kon Drie boten op de J Rijn omgeslagen De KW 12, „Leendert Jacoba" voer zaterdag als eerste schip, luid blazend, door de brug over het Prins Hendrikkanaal naar de Berg haven. Foto D. Kruyt. de boot in de woelige volgen Om kwart over vijf verscheen einde- Burgerlijke Stand lijk de grote vogel boven het strand. Toen GEBOREN: Dirk. zn van M. J. Noor- was het ook in een wip gebeurd. De dervliet en M. Th. Vermeulen. Jaag- ..drenkelinge" sprong overboord en werd pad 64. direct daarna door de piloot met zijn net opgevist. Even later werd zij keurig op het strand gedeponeerd. Tot grote vreugde van de jeugd landde de helikop- ter even later op het strand Nadat de GEHUWD: C. Verbree en L. den Hol- gcrcd worden Een lichaam wentelwiek weer was opgestegen, sette lander. |dcn, da anderc llen uorden „„Vvermist. onderling verbonden boten met 31 ONDERTROUWD: M. Cortel, 49 jr en Zwitserse toeristen zijn op de Rijn door Ch. M. C. Y. Schreiner. 28 jr. B. G. Corts- de sterke stroom tegen de pijler van een brug bü Trucbach gevaren en omgesla gen. Slechts twintig personen konden voorlopig kan men dus de aanvoer wel kwijt. Makreel wordt inmiddels ook nog wel wat voor het buitenland verkocht, al kan de handel niet veel „uitleggen". "Zo erg zelfs, dat er IJmuidense makreel in Noorse en Zweèdse kisten naar het bui tenland wordt bezorgd en verwonderde toekijkers zich afvragen of dat de beste reclame is, die de Nederlandse vis voor zichzelf in den vreemde kan maken. De zomerhausse in de tong duurt voort. Zaterdag de slips als goedkoopste soort voor f 2,80, maar een goede f 4,voor de lappen en met de tong is ook de tarbot „in de running" gekomen, dank zij dc gere gelde afneming uit België, Frankrijk en niet te vergeten Italië. De hele week heeft de tarbot dan ook rond de f 2.50 per kilo opgebracht. Engeland en België bleven trouw in de markt voor de grovere soor ten schol en Amerika valt in de markt, zodra de tweeën tussen de f 24,en de f22,schommelen. De geluiden aan noord- en zuidzij zijn aan het begin van een seizoen, dat wel licht dank zij de prijzen wat differentiatie oplevert en een niet al te grote concen tratie op de haring (hoewel het verleide lijk kan worden), niet al te ongunstig. Al blijven er zorgen, zoals die rond het ver dwijnen van de kolenboten, waarvoor dan maar weer nieuwe produktie-eenheden opgeschommeld moeten worden. Lege flats ondanks de woningnood In Den Helder z(jn een aantal flatwo ningen gereedgekomen waarvoor, ondanks het feit dat er in deze gemeente 2027 woningzoekenden staan ingeschreven, geen huurders zijn te vinden. De huur, inclusief bijkomende kosten zoal6 het schoonhouden van trappen e.d. bedraagt 83,50 gulden per maand. Tot nu toe zijn er 6lechts veertig gezinnen ge weest, die zo'n hoog bedrag voor de huur van hun woning konden uittrekken. Het gemeentebestuur overweegt thans maatregelen, waardoor de resterende tachtig flatwoningen aan de Jan Verfaille- weg voor huurders aantrekkelijker kun nen worden gemaakt. Daartegenover staat, dat in Den Helder nog een groot tekort aan arbeiderswonin gen heerst. Bouwplannen voor dit soort woningen zouden echter niet binnen een jaar kunnen worden gerealiseerd. Omzet bromfietsen hard teruggelopen Men spreekt zelfs van met 80 procent De omzet in bromfietsen is voorname lijk als gevolg van dc voorgeschreven eerste betaling van 30 pet. van de prijs belangrijk teruggelopen. Men spreekt zelfs van 80 procent. Eveneens speelt een rol dat met ingang van 1 september de z.g. snelbrommcrs. waarmee men een hogere snelheid dan 40 km. per uur kan bereiken, niet meer verkocht mogen wor den. Inmiddels heeft de R.A.I., de organisatie waarin ook de bromfietshandel is ver tegenwoordigd de minister van economi sche zaken verzocht het aanbetalings percentage belangrijk terug te brengen, opdat de h.i. catastrofale situatie zo spoe dig mogelijk tot het verleden zal beho ren. Het is te verwachten dat op korte termijn een beslissing t.a.v. het verzoek zal worden genomen. Telegram uit N.-Guinea aan het C.N.V. Bij de heersende onrust onder de Ne derlandse autochtone ambtenaren en ar beiders, gewekt door het wederom in dis cussie brengen van de soeveremiteits- kwestie. vragen wl, dringend uw belang stelling en hulp bij ons streven naar verbetering en garantie van de rechts positie van hen die wij vertegenwoordi gen." aldus het Christelijk werknemers- n-1 verbond op Nieuw-Guinea in een telegram het CNV in Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 6