gos' burchten spreken nog huiveringwekkende taal Nerveus? Hier bracht Orestes wraak over zijn moeder Klytaimnestra Minister Kernkamp ten grave gedragen „Zijn leven was een getuigenis van het werkelijk Christen-zijn", Haagse Waalse gemeente protesteert METEOORSTENEN DOOR DE RUIMTE 5 MAANDAG 23 JULI 1936 Myhene, EpidaurosKorinthe kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken I 'y (Van onze speciale verslaggever.) J-"WXOEK, ZONDE EN SCHULD. Ik had op mijn Griekse vakantie-trip eerlijk gezegd, op geen van drieën gerekend. Omdat je bij zo'n uitstapje nu eenmaal alle onprettige bagage thuis pleegt te laten. Maar in de Argoli- sche vlakte werd ik, oppervlakkige reiziger, nu juist met zulke zware zaken geconfronteerd. Op tweeduizend jaar marmer was ik voorbereid geweest, ,maar in het Argolische kre'eg ik met maar liefst veertig eeuwen oude bon- "fkic/e keien te maken. Die, naar het plaatselijk gebruik van die tijd, boven- ldien nog dropen van moord, bloed, wraak en overspel. Dit verhaal, ik waar- schuw u, zal dus wel rauw kunnen uitvallen. Strak strekt het Kanaal van Ko rinthe zich uit. Zes kilometer lang en tachtig meter breed f wordt het ingesloten door de steil omhoogschietende rotswanden van de Korinthische Landengte. te denken zijn. De vlakte zelf. ontdaan zijn bloederig verleden, is naar mijn prachtig gemarkeerd door schijnbaar neergesmeten bergformaties dpn waar bergen zijn, ontbreken de ver- ogezichten geenszins. Geen schonere dan ltdaar. Als ge mijn landschapsbeschrijving niet [Cjhelemaal kunt volgen, roep dan uw Ver beelding te hulp en denk u een landschap ,ir. waarin ge altijd al roverhoofdman netje hebt willen spelen Dat zal als twee "druppels water op de Argolische vlakte Wild is het er en liefelijk tegelijk, want de donkerrode klaproos bloeit er en er groeit het pittig riekend bergkruid. Des ondanks kan het er van een gruwzame verlatenheid zijn. het vreedzame karak ter van de Peloponneusus ten spijt. Toen we mei de touringcar door deze streek loerden, dr.e bij allien die de boeken ken nen in n kwade en zware romantische reuk staat, liet de reisleider plots het woord Myken-e vallen. Het bonte reisgezelschap schrok op uit zijn romantisch gedroom om zich weer ijlings met Homerus te ver- vleermuizen hebben er vrij spel. Een groots graf voor een groots heer, koning Agamemnon, Afreus' zoon. Terwille van tijd en ruimte offeren we Tiryns, de nabije burahtstad, maar op. Het was er, op mijn woord, even prachtig, even luguber en even grof. Van dik hout zaagt men planken, maar van reuzenge- steente bouwt men ontzagwekkende burchten. De Argolici uit die tijd hebben Epidauros burchten hebben we toch de buik al meer dan voi. Het is hoog tijd genezing van ondermijnde krachten te zoeken in het wat verder gelegen Epidaurus, het heilig dom van heelmeester Asklepios. Deze ge neeskrachtige man hielp op deze plaats de geneeskunde aan het bekende symbool, de esculaap, de staf van Asklepios met de kronkeling van slangen: de dokters auto's worden ermee gesierd. Er staat nu geen Kurhaus meer in dit welgelegen Epidaurus. dat in Asklepios' Jagen een herstellingsoord moet zijn ge- wees; dat het midden hield tussen ons Lourdes en Davos. Het antieke theater, dat voor 's werelds mooiste doorgaat, biedt meer houvast. We reden er tussen de olijfgaarden door recht op aan en daar lag het verscholen, in al zijn uitgestrekt heid nog onverwachts i-n het °°S sprin gend. Het lag daar als een halve uitge holde kokesnoot in een heuvel, een veruit- gespreide Chinese waaier gelijk. Een zeer schoon en steil amfitheater, zoals er geen Hartkloppingen cweede is. en in zijn omvang juist iets JpT GECT'^INKIGE W°°RD v.n j Zeebad te Scheveningen haast iets om jaloers te worden- Al was het alleen maar ege het casino! De lighallen liegen k niet om. Kortom een herstellings oord om nu nog naar te verlangen. Maar geneesheer Asklepios, die overigens meer dan kwakzalf alleen gebruikte, is verdwe- ten en alleen zijn slangen schuifelen hier in daar nog aarzelend over het veld. De ïavolgers van Asklepios hebben ze niet neer van node bij hun geneeskunstige praktijken. Korinthe Heslodus „Arme dwazen, zij weten niet hoeveel meer de helft waard is dan het geheel" gaat hier ook al niet hele maal op. Omdat van Mykene, de gouden stad, in elk geval stukken minder dan de helft is overgebleven. Dat is dan ook waard gezien te worden. De hartkloppingen komen onder het. klimmen wel, zoals de haren vanzelf te berge rijzen bij de herinnering aan Ores tes en andere snoodaards die hier eens hun wrede daden verrichten. Hoog op de helling gehesen ligt er de gigantische burcht, als geschapen uit reu- zenhanden. De beroemde Leeuwenpoort, de hoofdingang, levert er nog de lieflijk ste aanblik op. De twee leeuwtjes hebben er in die veertig eeuwen wel hun gezicht bij verloren, zoals bijgaande foto aan toont. Zij zijn eigenlijk ook onder de maat en vallen in het niet bij de reuzen- blokken waarmee de burcht gebouwd is. Ik schatte sommige van deze blokken op 15-tonners en ver kan ik er niet af ge- Voor de Leeuwenpoort "PEN FRIVOLE AMERIKAANSE vraagt waar precies voor de Leeuwenpoort Elektra haar triomfdans ten beste gaf ter ere van Orestes' moord op haar moeder. Het frivooltje danst die dans na en ieder een lacht er om. Een lach kan hier echt ontspannend werken, want alles ademt er de koningsdrama's. De Griekse trage die ligt duimendik op deze stapelstenen, door cyclopenhand gelegd: de dramaturg heeft het er maar voor het afscheppen. De gids gaat voor op de koninklijke weg, waaraan de eeuwen tevergeefs knaagden. H(j zet z(jn holste stem op om onder het lopen smakelijk te vertellen over Orestes en de zijnen die ook zo geklommen zijn. op weg naar het paleis, waar Klytaimnes tra haar wettige echtgenoot Agamemnon vermoordde. Minnaar Aigisthos was hier bij in het spel. De zoon Orestes bracht, geholpen door zijn zuster Elektra moeder en minnaar om. Schande an bloedschande stapelden zich hier als stenen op en elke stap betekent een nieuwe gruwel. De reisleider stuurt zijn gezelschap de breed uitwaaierende stenen ran- genrijen op. Hij wil ons helemaal bo ven hebben, wel 22 meter boven de ronde chestravloer. De toeristen gehoorzamen onmiddellijk en cirke len als berggeiten de verweerde maar gaaf gebleven bruin-stenen rijen op, zich preparerend op de spreekproef die nu komen gaat. Zij, de veertien mannen en vrouwen uit alle hoeken van de wereld naar hier gekomen om deze din^eii te zien en te horen, ver drinken als het ware in dit geweldige openluchttheater, dat wel 14.000 toeschouwers bergen kan. Welluidende schelp de orchestra, waar _ien om het beeld van Dionysos danste, zet de reisleider zich sohrap en begint te spreken, zonder daarbij zijn stem uit te zetten. Ge hoort het, ook op de bovenste rijen, woord woord. Bouwmeester Iktinos, die ook het Pathenon mee hielp onwerpen, heeft 'n in alle opzichten welluidende stenen schelp geschapen en die bovendien zeer kunstig in de berghelling ingepast. Een akostisch staaltje, een van de eerste rang. Geen wonder dat men dit unieke theater nog steeds dankbaar aangrijpt om er opvoe ringen te geven. Geen betere plaats om di Griekse tragedie het oor te lenen: he oudste Grieks wordt er als nieuw opge diend. Bergen en bomen vormen er natuurlijk decor. Jammer dat onze gibs bij zijn spreekproef niet uit de „Perzen" van Aidhylos kon putten. Het kan ook zijn dat hij op de dienst maagd Maria uii de nabijgelegen uitspan ning speculeerde. Dit meisje serveert niet alleen, maar pleegt ten gerieve van de toeristen via de microfoon van de hun De kogelronde koningsgraven zijn doorbegeleidende touringcar met kinderlijke de befaamde opgravingen van Heinrlchmaar sonore stem een nummertje „Per- Schliemann kunstig en gaaf bloot gelegd, zen" weg te geven. Al verstaat ge er geen Hier zijn ook de grote goudvondsten ge-1 woord van, deze aanvallige dienster-dra- daan. De onderaardse van echo's weer- maturge doorbreakt met haar sprekende galmende trap naar de buiten de burcht voordracht.zonder veel omhaal alle taai- gelegen bron ligt ook op de vaste toerls- barrières. tenroute en geeft het laat zich gemak-; Buiten, in het vrije veld voor het an- kelijk denken grif aanleiding tot veeljtieke theater, tieren tussen de knalrode gelach, getier en gebrul. Veel is er nog i klaprozen en een overdaad aan kruiden ce vertellen van het in 468 totaal verniel- (tets van het geheim van Asklepios) de ae Mykene. maar veel moet ongezegd fundamenten van zijn Kurhaus-hotel we blijven. lig. Gezien de 160 kamers die ik er turfde en mede gelet op het bijbehorende bad huis en gymnasium zelfs voor Maatschap- Het graf van Agamemnon is een ware verademing, het is, met permis sie, een riant koepelgraf weggemof feld in een naburige bergflank. Via een lange open gang staat ge dan voor een bouwsel dat veel weg heeft van een Eskimohut, maar nog meer van een bijenkorf. Dit machtige ook uit blokstenen opgebouwde gewelf is ruim dertien meter hoog en de De Leeuwenpoort in de Konings burcht van Mykene, waar eens Elektra haar vreugde uitdanste over het wraakgericht, dat Ores tes voltrok aan zijn moeder Klytaimnestra en haar minnaar Aigisthos. Als een ver uitgespreide waaier vertoont zich nog heden ten dage het geweldige openlucht theater van Epidauros. Nog steeds worden er opvoeringen gegeven van de oude Griekse tragedies. OP DE BEGRAAFPLAATS DEN EN RUST te Bilthoven is zaterdag het stoffelijk overschot van prof. dr. W. J. A. Kernkamp, de op de mor gen van zijn 57ste verjaardag overleden minister van overzeese rijksdelen, ter aarde besteld. Het was de tweede maal tijdens het nu demissionaire ministerie, zo zou minister-president, dr. W. Drees het later zeggen, dat één der ministers overleed. Kernkamo wist, gelijk ook Donker, dat aan vaarding van de zware, verantwoordelijke functie, bij een niet ongeschok te gezondheid, een groot risico inhield. Zijn plichtsbesef was echter te groot, dan dat hij daardoor zou zijn weerhouden. Veel belangstelling Reeds in het sterfhuis, waar ds C. Ch. G. V-Isser J-r., Luthers predikant te Utrecht de rouwdienst hield, was als ver tegenwoordiger van de Koningin en van prins Bernhard verschenen de kamerheer van de Koningin J. H. E. baron van Na gel-IIn de aula, die alle belangstellenden ndet kon bevatten, zodat velen de plech tigheid buiten door luidsprekers moesten volgen, waren de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, a-Iie leden van het ministerie, de staatssecreta rissen. enkele commissarissen der Kondm- gin-g, vele leden van Eerste en Tweede Kamer, de gevolmachtigde ministers van HOT SLOT, ik moet me helaas be perken. Korinthe. Wie Korinthe zegt proeft nten, ziet het Ka- .1 en spreekt slechts fluisterend van het kwaad dat oudtijds in Korinthe werd bedre- Laat ik er verder het zwijgen toe doen De apostel Pau- lus heeft er de Korin- thiërs met de zweep zijn woorden al genoegzaam over on derhouden. Over de krenten echter niets dan goeds, e zon doet de velden an de Straat van Ko- nthe rijkelijk rijper.. ret zes k.icmeter lan ge Kanaal ben ik per boot overgestoken en later nog vele malen. zijn volle 80 me- breedte, per bus. boden, vandaar bij gaande foto. Het nleu- a Korinthe is aller- inst markant, maar het heeft de Parnas- en de afgeknotte Akro-Korinthos dicht- m. met medewer king van staalblauw er en de heerlijk- rozijnen, allure te Mites**# bezitten. Het oude Ko- rinthe moet het echter wel doen - en in het bijzonder de zeven logge dorisdhe zullen van de ApolHtem-pel. Ze staan daar met zijn zeve nen. De aangevreten goor uitgesla-1 gen steen, hier en daar samengehou- j den door ijzeren banden demonstreert I „9P ,het stat'on in Arnhem werd de 65-jarige treincontroleur L. van Schie in zijn verzuilde staat en met voor-gisteren bij het overstek™ van het bijzien van z'n poreus aanzicht toch j ,w„dt na„ h„ d„dd d00r „n een krachtige schoonheid. Het is nog j Duitse trein overreden. Van Schie, die steeds, gehoord het oude spreek- over twee maanden zou worden gepen- woord niet iedereen gegeven naar j f'AT'J'JZ Ta™- Kormthe te gaan.. Maar ik zou het er j hemse gemeenteraad, is kort na het on- r eens op wagen. Als ik u was. geluk overleden. Treincontroleur door trein overreden plaatste ambtenaren va-n het ministerie van overzeese rijksdelen aanwezig. Uit de Utrechtse universiteitswereld wa ren er ook onderscheiden vertegenwoor digers, zowel curatoren als professoren. Groot was ook de belangstelling uit de kring der Lutherse gemeente te Utrecht. Minister Kernkamp was jarenlang kerk- rentmeester en ook nu nog lid van de grote kerkeraad. Vrijwel de gehele Utrechtse kerkeraad was daarom aanwe zig, voorts de regenent van het tehuis voor ouden van dagen. „De Wartburg" (van wier college hij deel uitmaakte), vrijwel alle leden van de afd. van de Ned. Bond „Maarten Luther", tot wier kring de minister eveneens behoorde, en het col lege van curatoren van het Christelijk gymnasium, welks voorzitter de ontslapene was. en de afd. Utrecht van de C.H.U. Terwijl het orgel in de aula der begraaf plaats het Lutherlied speelde, werd de kist, gedekt met kransen van de Koningin en prins Bernhard. de Ned. Antillen en Suriname, in de aula opgebaard. Dr. Drees Op wens van de overledene werd de uiterste soberheid betracht. Daarom wa ren er naast de wijkpredikant slechts twee sprekers. De eerste daarvan was dr. W. Drees. diie. na een woord van deelneming tot de familie, herinnerde aan het belangrijke werk, dat prof. Kernkamp ook voordat hij minister werd. -heeft gedaan, sinds hij in 1947 alLs lid werd opgenomen in de Ne derlandse delegatie naar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. He' is vooral in de discussies in de commissie voor de niet-zelfbesturende gebieden over Suriname en de Ned. Antillen, dat de aan dacht van Nederland op hem gevestigd werd. De wijze waarop hij toen de ver dediging van het Nederlandse standpunt neefi gevoerd en het vertrouwen, dat hij zich bij Suriname en de Ned. Antillen had verworven, hebben er toe geleid dat bij de kabinetsformatie in 1952 h:-; ver zoek tot hem gericht werd op veren-?woor. delijker post de relatie van Nederland to' de overzeese gebiedsdelen te behartigen. Hij heeft In dde kwaliteit meer in he' bijzonder zijn naam verbonden aan de totstandkoming van de nieuwe rechts orde in het Koninkrijk. Kor: na zijn op treden als minister bracht hij door velerlei Initiatieven het in een impasse geraakte Overval op V.N.-diplomaat te Djakarta Vijf mannen in uniform en gewapend mei stenguns en revolvers hebben een overval gepleegd op het huis van de Canadees C. Crabtree, die voor de Ver enigde Nati-es te Djakarta werkt Crab tree en zijn echtgenote werden gedwon gen hun horloges, een platen-wisselaar en 7000 roepiah's a-f te geven, alsmede hun diplomatieke paspoorten. Prof. Zevenbergen De tweede spreker, prof. dr. Chr. Zeven, bergen sprak als. oudste en meest intieme vriend, na een officieel getuigenis van diep leedwezen namens de oud-collega's van de juridische en de vroegere indolo- gtsche faculteit va-n de Utrechtse universi teit een warm woord, waarin hij schet ste hoe juist i-n de persoonlijke omgang de uitnemende karaktereigenschappen van prof. Kernkamp uitkwamen. Hij was begaafd met een scherp-wer- kend verstand, zodat hij zich spoedig in een nieuwe materie wist in te werken, had een groot gevoel voor talen, waardoor hij bijv. het Arabisch spelenderwijs leer de. maar wal bovenal een vroom man. die zijn lot in Gods hand wist. Bij de vele moeilijkheden in zijn leven, ziekte van zichzelf en in het gezin, het verlies van vier jonge kinderen, was er nooit een spoor van opstandigheid bij hem. Ook tijdens zijn laatste ziekte van vele maanden, was er geen woord van klacht. Na zün operatie, acht jaar geleden, was hij reeds volkomen bereid, te 'ster- Ds. Visser herinnerde er aan, dat men de drie levenskringen, waarin minister Kernkamp zich bewoog: de regering, de universiteit en de kerk. bij hem nooit los van elkaar kon zien. Hij was een gelovig man. Dat had niet iets geforceerds, maar was de kracht, die het geheim was van zijn persoonlijkheid. De moeilijkheden in zijn persoonlijk en openbaar leven zag hij in hoger licht. Onder orgelspel („Dwars door de dood, neemt Hij u op in Zijn schoot" en „Boven de sta-rren, daar zal het eens lichten" werd de kist uitgedragen en volgden de honderden de baar naa-r de geopende groeve. Ds. Visser las hier Psalm 103, De oudste zoon, mr. F. H. Kernkamp, sprak namens zijn moeder, broer en zus ter woorden van dank, in het bijzonder tot het Koninklijk Paar voor de uitingen van ware belangstelling, ook reeds tijdens de reis naar de West in de gezondheids toestand van zijn vader en nu bij het overlijden betoond. Ds. Visser las het begrafenisformulier en bad het gebed des Heren. In de aula trok de lange stoet nog langs mevrouw Kernkamp-Bavinck, om haar en haar familie door een handdruk het medeleven te betuigen. Enkele honderden me-ters daarvandaan bleef het nog open graf liggen, gesierd met de kransen van het Koninklijk huis en van de volkeren in Suriname en op de Ned. Antillen, voor wie alleen een uitzondering was gemaakt op de wens van overledene en familie, om bij de teraardebestelling geen bloemen te Hoe Morgen jonge tuinboontjes met MAGER GEROOKT SPEK Bezinningsoproep Nieuw-Guinea jQE BEZINNINGSOPROEP van dc gene rale synode der Nederlands Hervorm de Kerk Inzake Nederlands Nienw-Guinea wordt thans in krachtige termen veroor deeld door de kerkeraad der Waalse ge meente te 's-Gravcnhage, welke hierover de volgende brief heeft gericht ttft de Waalse commissie: „De kerkeraad van de Waalse gemeente van 's-Gravenha-ge heeft zich met bezonnen op de oproep van de generale synode tot bezinning op de verantwoorde lijkheid van het Nederlandse voü-k inzake de vraagstukken rondom Nieuw-Guinea. zoals deze vanwege de synode aan de kerkeraden is toegezonden. Hij erkent de opdracht van dc Kerk om j tegen overheid en volk te getuigen indien jhaar evangelische roeping daartoe dringt. alsook de plicht van de leden der Kerk j om van hun politieke meningen voor Gods aangezicht rekenschap af te leggen. Toch is het zo MSTeoORSTbgN (MUSEUM- NEW V/ORK) Vy men» door meteoorstenen werd gedood of zelf» maar getroffen. (Alleen een hond zou in 1911 by Nakhla, in Egypte, door een meteoorsteen gedood zyn.) Dit feit i» op zichzelf veel merkwaardiger dan het omgekeerde, want per jaar worden gemiddeld 5 metcorietenvallen waarge nomen. Aangezien ruim 70 pet. van de tarde door water i» bedekt en voort» grote gebieden nauwelijks, of uiterst dun bevolkt zijn, is het duidelijk dat deze Vaak vallen de meteorieten, waarvan men vermoedt dat het brokstukken van een uiteengespatte planetaire massa zijn, in zwermen. Zo vielen op 26 april 1803 by l'Aigle in Frankryk 2000 a 3000 meteorieten, die te ramen echter slecht» •10 kg wogen. Op 9 juni van het jaar 1866 viel by Knyahinya in Hongarije eveneens een dergelijk aantal, maar twee jaar later bereikten bij Pultusk naar schatting 100.000 meteorieten de grond en op 19 juli 1912 by Holbrook in Arizona ongeveer 14.000, met een totaal gewicht van 218 kg. Er kunnen echter ook geweldig zware brokken vallen, zoals de „ijzeren berg", een meteoorsteen van 45 ton die op 74 gr. N.Br. by de Melville Baai op Groenland is gevonden en waar Eskimo's sinds mensenheugenis het ijzer voor hun wapens vandaan haalden. Maar dan he- hoofdstuk waarvan te volstaan i Nederlands houding inzake Nieuw-Guinea bU het licht van de evangelische gerech tigheid moet worden bepaald, zet de sy node zich evenwel, grotelijks haar taak Overschrijdende, op de stoel van de over heid door een bepaalde staatkundige hou ding te verwerpen („De Kerk moet echter uitspreken, dat een oplossing niet kan be staan in een voortzetting van de bestaan de aanvechtbare en onzekere situatie") en een andere op imperatieve wijze voor te schrijven C.Nederland zal bereid moeten zün, zün aanspraken om alleen op eigen gezag Nieuw-Guinea te besturen, te laten vallen Gevolg van het vorenstaande is. dat de synode, zich ald-us stellende op een een zijdig politiek standpunt en de houding van de Nederlandse regering veroordelen de. terwijl die van Indonesië a-Is „niet te verwonderen" wordt gekenschetst, aan vechtbare en tot tegenspraak prikkelende stellingen opwerpt, welke een controverse scheppen tussen haar en een deel van de leden der Kerk alsook tussen leden van de Kerk onderla-ag. Bijzonder pijnlijk doet het daarbij aan. dat de synode, die nimmer openlijk een woord van deelneming en Christelijke solidariteit heeft kunnen opbrengen met betrekking tot het lot van onze mede- Christenen in Indtfncsië, in het bijzonder die van het gebied der Zuid-Mdlukkcn. thans een lotsbestemming meent te moe ten aangeven voor de Christenen in Nieuw-Guinea zonder dat zoals sedert is gebleken de kerk van Nieuw-Guinea hierin werd gekend. Bij dit alles treft een denktrant, ver klaard doch niet verontschuldigd door be grijpelijke bezorgdheid voor de ontwikke ling der zending in Indonesië, welke be zorgdheid meer blijk geeft van zin voor koopmanschap prijs geven van het een tol behoud van het ander dan van be grip voor „obedieren in der gerechtig- heit". De kerkeraad acht de uit een en ander blijkende mentaliteit een ernstig gevaar voor de plaatsbepaling van de Hervormde Kerk in de Nederlandse samenleving en een belemmering voor de doorwerking van het Evangelie in a-lle kringen van ons volk. Hij wendt zloh derhalve tot uwe com missie. met het verzoek te bevorderen, dat de Waalse gemeenten duidelijk afstand deze mentaliteit en ertoe medewerken de synode haar houding en optreden in deze te doen herzien". Deze brief is gisteren van de kansel in dc Waalse kerk van Den Haag voorge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5