christfi.uk Bevolking van Nieuw-Guinea zou zich nu niet kunnen uiten Schipperskinderen mogen geen stiefkinderen worden Boek VAN DE DAG Prof. C. Veenhof: Bevinding moet niet gepreekt worden SMS DAN MAAR ZO! Benoemingen Sneller recht 2 Vraaggesprek met ds. De Ru en ds. \lackaay Verklaring van zeventien Papoea's van geen betekenis IJET IS DWAASHEID als Nederland halsstarrig aan zijn houding t.a.v. Nieuw-Guinea blijft vasthouden. Dit zal tot een catastrophe moeten leiden, zowel 'voor het volk als voor de kerk van Nieuw-Guinea. Dit ver klaarde gisteravond ds. G. de Ru, praeses van de Ned. Herv. Synode, voor de IKOR-microfoon in een vraaggesprek over de oproep van de synode tot bezinning over het probleem Nieuw-Guinea. Ds. De Ru deelde mede, dat er vele reacties zijn gekomen; reacties, die men had verwacht en waarop men had gehoopt. De bedoeling was een oproep tot bezinning, het aan de orde stellen van het probleem en dit is inderdaad gelukt Beroe pingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam tvac. dr. J. Stam): dr. F. de Graaff te Apel doorn «vac. W. A. Zeydner): G. Julius, vlootpred. te Rotterdam; te Opheusden A. J. Wijnmaalen te Maartensdijk <U.); te Borne: H. J. Ponsteen te Wol- phaartsdijk. Bedankt voor Avereest (nadere be slissing): H. J. Visser te Saaxum God behandelt u als zonen U bidt het misschien iedere dag: „Onze Vader die in de hemelen zijt" En als het goed is, als ge nadenkt bij wat ge bidt, zal een gevoel van grote dankbaarheid u doorstromen. God, de almachtige God.... onze vader! Merkt ge er zo weinig van? Gebruikt God Zijn almacht eerder tegen u dan voor Luister dan Urk: J. Wolven Er zUn twee groepen van reageerders geneest. In de eerste plaats zü, die de synode van een onvaderlandslievende daad hebben beschuldigd; leden die zich diep teleurgesteld voelden, daar zij van mening bleken, dat de kerk op dit punt niet mag spreken. De andere groep had slechts kritiek 3>p bepaalde passages, dus geen principiële kritiek. Hiervoor is de synode dankbaar. De bedoeling van de oproep is stellig niet geweest regering en volk ten aanzien van Nieuw- Guinea In gebreke te stellen, aldus ds. De Ru. Dat de huidige politiek van Neder land ook voor de kerk van Nlcuw- Guinea tot een catastrophe moet lelden, daarvan is ook de raad voor de zending overtuigd, zo vervolgde ds. De Ru. De synode heeft het probleem juist nu aan de orde gesteld, omdat de politieke partijen in Nederland niet bereid bleken de souvereiniteitsoverdracht aan de orde te stellen. Bovendien keerden be halve vele landen in Azië en Afrika ook andere grote mogendheden zich tegen het beleid van Nederland. De opzet van de synode is echter niet geweest op het terrein van de prak tische politiek te treden, zij heeft slechts willen oproepen tot bezinning op staatkundig terrein Zij is immers niet alleen geroepen tot het geven van richt lijnen ten aanzien van socialisme en communisme, maar ook tegenover oor log en vrede, het rassenvraagstuk en het kolonialisme. Deze bezinning be hoort tot de dienst, die de kerk aan Christus heeft te verrichten. Ds P. J. Mackaay, secretaris van de raad voor de zending, die eveneens aan het vraaggesprek deelnam, zette uiteen, dat de synode met haar oproep geen oplossing heeft aangegeven in de van souvereiniteitsoverdracht, noch de zin van internationaal overleg. De oproep heeft alleen de vraag aai orde gesteld, of het juist is een vechtbare situatie te laten voortbestaan. ..Het gaat niet meer aan. dat Nedé'land anno 1956 dit gebied nog alleen wil besturen". Vervolgens beantwoordde ds. Mackay de vraag, waarom bevolking en zending et van te voren geraadpleegd zijn. Op 16 april jl. heeft de synode reeds uitvoerig bericht gezonden aan zendingsarbeiders op Nieuw-Guinea haar gedachtengang. De zenLingsarbei- ders dragen echter geen medeverant woordelijkheid voor de oproep, met opzet heeft men hier hun invloed buiten gelaten. Het verwijt, waarom de bevolking iet is voorgelicht, getuigt van gebrek aan inzicht in de situatie, a ds. Mackaay. De bevolking kan zich uiten als Nederland bereid i -erelnltelt in discussie te stellen. Ds. Mackaay achtte de verklaring (gericht tegen de synodale oproep) van 17 Pa poea's van geringe betekenis, omdal deze Papoea's allen in dienst van hel gouvernement zijn. Naar spreker wist heeft echter de Papoea-predikant var Hollandia pertinent geweigerd de ver klaring te tekenen. En van de 17 onder tekenaars zouden zich reeds enkele teruggetrokken hebben. Voor de bevol king bestond alleen de mogelijkheid tegenover de Nederlandse houding ja te zeggen, of te zwijgen, zo meende ds. Mackaay. Ten slotte deelde ds. De Ru nog mede. dat de kerkelijke vergaderingen in de gelegenheid gesteld zullen worden langs de gebruikelijke kerkelijke weg bezwa ren tegen de oproep kenbaar te maken. Aan alle vergaderingen zal de oproep, vergezeld van een duidelijke toelichting, ter voorkoming van misverstanden, worden gezonden. Beroepbaarslelling: mr. J. A. Vaan drager. Mgr. v. d. Weteringstraat 7, Utrecht. GEREF. KERKEN Beroeoen te 's-Gravenhage-West (vac. P. Nomes) W. van der Linden te Rotterdam-Kralingen. Aangenomen te Grootegast. Bedankt voor Alphen aan den Rijn, Spilker te Maassluis. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Emmen: J. Brons, kand. te Ermelo en M. Drayer te Drachten, wie laatstgenoemde het beroep ontving. Beroepen te Middelburg: W. de Joode te Ede. EVANG. LUTH. KERK EEN IVOORD VOOR VAN DAAG Het aetherforum is een druk aange hoorde radiorubriek. Volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek luiste ren er ongeveer drie en een hall mil joen mensen naar. Het is begrijpelijk. Het zijn menselijke problemen en pro bleempjes van allerlei aard, die hier te berde worden gebracht, en het vereist de nodige wijsheid en ook slagvaardig heid. wil het forum steeds weer eer bevredigend antwoord geven. Er zat wel een boekje in de ervaringen van het aetherforum en voor dit boekje heeft Meyer Sluyser nu gezorgd: „Geacht Aetherforum door Meyer Sluyser. met tekeningen van Mels en uitgegeven bij F. G.Kroonder te Bussum. Het be hoeft geen betoog, dat het zich intake lijk laat lezen, temeer omdat de ochrij- ver er nog geestige antwoorden in ver werkt heeft, waar hij voor de micro foon zelf nog niet op gekomen was. HANDEN DESINFECTEREN maar dan ook goed doen t Wast Uw handen en die van Uw kinderen daarom dagelijks met de zeep. welke ook door artsen, verpleegster? en in ziekenhuizen wordt gebruikt. UNICURA G-ll DESINFECTERENDE ZEEP Melodie en woord der Ethergolven dinsdag 24 BAPT. GEMEENTEN GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Scheveningenï L. Kie- boom te Lisse en' C. Molenaar, kand. Dordrecht, van wie laatstge noemde is beroepen. naar Paulus in zijn brief aan de Hebreeën. „Als tuchtiging hebt gij dit te dragen zegt Paulus: God behandelt u als zonen. (Want is er wel een zoon, die niet door zijn vader getuch tigd wordt? Als gij echter vrij blijft van de tuchtiging, dan zijt gij bastaards en geen zonen!" (hoofdstuk 12 vers 7). Wat klaagt ge toch, o mens, als het in uw leven niet gaat zoals gij dat graag zoudt willen! Wat klaagt ge, dat ge „tegenslagen" te verduren hebt! Het is immers God die u tuchtigt? Juist omdat God vader wil zijn! Dat wil zeggen: die tegenslagen hebt ge te ver duren omdat God u lief heeft. Zo lief, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft opdat een iegelijk die in Hem gelooft niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe! Het eeuwige leven daarbij vallen al die verdrietigheden-van nu in het niet! Steun aan het onder wijs blijft nodig (Van een onzer redacteuren) CHRISTELIJK Sfteunt) O(ns) S(chippersonderwijs), officieel getooid met de lange naam: Cen trale Bond van Prot.-Christelijke Verenigingen, die de belangen van Christelijk onderwijs voor Neder landse schipperskinderen trachten te bevorderen, hield in samenwer king met de N(ationaal) C(hriste- lijke) O(nderwijs) V(ereniging) weer een conferentie op Woud- schoten. De NCOV, die men kan zien als een ..suppletiefonds", dat ouders helpt, die zelf niet in staat zijn, de kosten van het onderwijs voor hun kinderen „aan de wal" te betalen, ging daarbij voorop met het houden van haar jaarvergade ring Voorzitter mr. A. B. Roosjen kon daarbij op geestige wijze vaststellen, dat zoals de „onschuldige asempies" kinderen de onderwijzers en „we- wind" de schippers oud doen worden (volgens Hildebrand) de belangstelling en medewerking voor het onderwij schipperskinderen geen bezwaar is een hoge leeftijd. Niet minder dan drie mannen uit die kring hadden immers een gedenkdag. Gen. L F. Duymaer Twist (die ook nog aanwezig was) mm* m A fERWUOtRO MET LIKDOORNS WONDEROLIE it wortel en al. Bevat gezul- 6. Jodium en het pijnstillende i flesje NOXACORN Antl- rnmiddel van 11.35 bespaart Tweede congres van Geref. Akademici de positie van de Herv. Gereformeerden en het cultuurvraagstuk waren de drie onderwerpen, die de discussies over de vier referaten, uit gesproken op het twee- ter* is.' de congres van akade mici van de Geref. gezindte, (zie oi nummers van 19 en juli) beheersten. Volgend congres geivijd aan cultuurvraagstuk J. H. Velema (Chr. Geref.) of er niet een tijd kan ko men. dat we halt moeten houden en nee moeten zeg gen tegen de cultuur, ant woordde de heer Algra, dat we dan ook onze stu denten niet meer naar de hij meende ook juis- zij zullen i uit gezet moe- briek moeten afhoud o;an fmnenVeZifeHe?v'cti| reeds sinds vele jaren de stuwkracht op dit terrein, passeerde de 70-jarige leeftijd; en de heer P. Tazelaar, op ver-1 zoek nog altijd werkzaam als inspec teur na het passeren van zijn pensioen-1 gerechtigde leeftijd, vierde zijn goüden jubileum bij het onderwijs. Ondanks de verbetering van de finan ciële positie van de schippers, heeft de vereniging, in haar pogen om te voor komen, dat de schipperskinderen als stiefkinderen door het leiven gaan, een grote taak. De lasten op de schippers zijn nog zwaar door de enorm hoge kos ten, die het onderhoud van onze de bin nenwateren en de Rijn bevarende vloot door haar veroudering kost. Bovendien zijn de kosten van levensonderhoud zeer gestegen en is men ook het pad opge gaan, de kinderen verder onderwijs dan alleen lager te geven. Dit alles zette de heer Roosjen in zijn openingswoord uit- Jaarverslagen Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Booy (Alphen a.d. Rijn) deel de mede, dat in 1955 gesteund werd het onderwijs aan 1271 (v.j. 1239) kinderen, waarvan 92 ulo of nijverheidsonderwijs volgden. Het verslag van de penning meester, de heer W. A. de Ridder (Am sterdam) wees uit, dat deze steun ƒ511.461,50 kostte. Bovendien werd uit een fonds voor betere voorziening kleding e.d. nog uitgekeerd ƒ28.433,1 In sectievergaderingen werden de schillende facetten van dit werk nader behandeld, waarna de volgende dag ir de vergadering van Christelijk SOS de ze onderwerpen aan de orde kwamen. Eén van de punten was daarbij de „waanzin op spellingsgebied", zoals één der sprekers het uitdrukte, waarbij be sloten werd, de voorkeursspelling te vol gen, althans bij het ligplaatsonderwijs, opdat de leerlingen, die telkens van school verwisselen, niet helemaal in de knoop komen; de „zie"-spelling uit de woordenlijst dus en niet de ,,ook"-spel- ling. De heer J. Tjalma (Hoogeveen) werd herkozen als bestuurslid van de NCOV en mr. A. Evenhuis (Den Haag) als penningmeester van Christelijk SOS. Dr. L. van Klinken (Doetinchem) hield een referaat over „intelligentieproble men en testillusies". Bezinning rond de Vrije Universiteit i Amsterdam het beroepen Geref.) niet cens zijn. Hij betoogde, dikanten dat de de reflexen Bijbel diep ingaat op gemeenten niet mogen vol- meende de heer Algra. Hij Kremer. hoogleraar theologische school te Apel doorn, via een interpretatie staan met tegenstemmen, vroeg od de ODenbarinr. Deze re- zoais enige tijd geleden in een derae flcxen zouden daarom ook Groningen nog het geval ge- aan het cultuur- in de nrediklng thuis horen, weest is. vraagstuk. De reformatoren beleefden l Tijdens de discussies in dit immers evenzo, aldus dr. In zijn beantwoording van groepen gaf prof. Veenhof lonker. Juist in deze tijd, de vele kritiek appelleerde als zijn mening, dat er aan met zijn sterk verzet tegen prof. dr. S. v.d. Linde weer het eerste front (het kerke- nodlg, met reacties op de Christus. De kerk is hier de het Gereformeerd zijn. Gereformeerd zijn, aldus deze hoogleraar, is het op de juiste wijze ingesteld zijn op de Openbaring Gods. On der de juiste houding ver stond hij het erkennen van het absolute karakter van het spreken Gods: het^ ab solute ,geza Woord, de aw»v.u.t - - venheid van de mens, de ab- centraal gesteld wordt, solute noodzakelijkheid van de vernieuwing van de mens, het absolute gezag van Christus in Zijn Kerk de Ned. en de absolute vastheid van Gods uitverkiezing. Deze rue m Openbaring Gods moet func- de kansel alleen die predi- daar ook Openbaring. De moderne Moeder, inens kan op dit niveau "aa>^ best beter benaderd worden. Deze plaats van de bevin- vau Gods ding in de preek houdt isolute verdor- evenwel in, dat de i ge- stiefmoeder, niale mensen met bijzonde- zij kan verwijzen naar de re gaven en talenten. Spre- liefde van de Vader. ker wilde echter wel de Wij zijn een oude kerk, cultuurtaak erkennen en aldus prof. v. d. Linde meende, dat geen mefis bestaat nog geen eeuw. Wan- zich buiten de cultuur kan oud bent, zal de stellen, ieder is gedwongen zaak bij U ook anders lig- hieraan deel te gen. Hij vroeg de Chr. Ge- 1 reformeerden, hoe zij tionneren en reflecteren het subject, de me subjectieve behoort lijk tot het karakter Openbaring. Een woord klaarde de Kamper hoogle- kunnen handhaven, terwijl wetten nooit uitgeschakeld prof. Veenhof, dat op zjj (je mens zien als zon- kunnen worden. De wetten „*„i «ïioo» nis -[p 00]^ na wedergeboorte kunnen overtreden worden, bekering. ~"1 kanten aanvaard kunnen die Jezus Christus Schriften liefheb- breed terrein ae ae ai8CU antwoordzin^de modernisme in de NecE tuurvraaBsluk or intgaat een met die wetten toch altijd te maken laarom zal de - cultuur, zij het langs een dens de discussies het cul- verschrikkelijke heer H. Algra sneed tfj- de bevinding, geraakt wor- de kerk blijven van de Herv. den. Gereformeerden, ontkende prof. Veenhof. Hij zag hier Hoewel prof. Veenhof zich 'de grote invloed van de ker- het Gereformeerd zijn kon invloed verenigen, wees hij de be- formeerden werkelijk vinding in de prediking af. groot is geweest, aldus prof. Veenhof, hoe verklaart men De bevinding Is het effect dan het sterke teruglopen r%.. ledental der Ned. On's uitkomen bij God, die Zijn un ccu ewuw.ic k.dltu- Plan met deze wereld ver- rele ontwikkeling, die zich werkelijkt. in een geweldig tempo vol- trekt. En zo ontbreekt ook Aan het slot van het con- kritlsche ciiltuuraan- gres werd besloten volgend derde congres te Af i. j ft. Jl vaarding, die leiding geeft •laar, e< ken der Afscheiding. Als de aan studenten en fabrïcks- houden, d« Herv. Gere- arbeiders. BIJ de Industriële het cultuurvraagstuk ver- revolutie, die zich thans vol- want onderwerp aan de or- trekt, was de eerste slechts de gesteld zal worden. De kinderspel. Maar desniet- congresleldlng zal de re- temin wordt de Jeugd hier- dactle van het maandblad op als weerloze kinderen Bezinning voorstellen i verzelfstandi- grote steden. Herv. Kerk. speciaal in de i0SKelaten. aldus de heer vier referaten, die op dit ging van het innerlijk leven betekenen. Prof. Veenhof wilde liever ook niet van ----- bevinding spreken, omdat evenwel, dat de Herv. Ge- dit woord zo zwaar belast reformeerden onder geen Algra, die zich afvroeg tweede congres werden ult- Met grote stelligheid be- hoe wij de verantwoorde- gesproken, te publico toogde deze hoogleraar lljkheid voor de Jeugd kun- een Hat dat da ciaal aan Hit congres ge wijd zal zijn. De betekenis uetcuiuio de Vrije t'niversi- in de Nederlandse samenleving is het voorwerp van de bezinning, waartoe de Civitasdagen dezer Universiteit aan allen die op enigerlei wijze aan haar verbonden zijn de gelegenheid bieden, Van 5 tot 8 september zal men zich aan deze bezinning kunnen wagen aanleiding van een drietal referaten, die deze betekenis respectievelijk zien van uit de sfeer van de Universiteit, vanuit de maatschappij en in internationaal per spectief. In deze volgorde spreken prof. dr. T. P. van der Kooy, H. Algra (die een soortgelijk referaat onlangs gereformeerde academici hield) J. D. Dengerink. Het programma biedt overigens genoeg gelegenheid, in en om het conferentieoord De Priesterberg te Oosterbeek van de bezinning af te ko men of uit te rusten, wij noemen de jaarlijkse handbalwedstrijd tussen hoog leraren en meisjesstudenten (waarbij - de verwachting uitspreken weer eens voltallig hooggeleerd elftal te zien a treden) en de bijna vermaarde laatste avond, waarin van de gewone kunst op geklommen wordt tot de veel dieper en hoger grijpende scherts. De Civitasdagen staan als steeds onder leiding van een hoogleraar (dit jaar prof. dr. L. Geschiere) en de leidslieden van de vier zuilen der studentengemeenschap: de rector Corps en de praesides van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten, van de kunstminnende vereniging S.A.U.L. en van de sportvereniging. Driebergse zendingsdag Geref. Zendingsbond Voor de 45ste maal houdt de Gere formeerde Zendingsbond in de Neder-, landse Hervormde Kerk zijn landelijke Zendingsdag in de bossen bij Driebergen- Rijssenburg. Vele zendingsvrienden zul len donderdag 2 augustus te 10 uur sa menkomen om te luisteren naar toe spraken en de zendingsband te voelen. De sprekers zijn: ds. A. Meijers te Utrecht openingswoord: „Vanzelf"; ds. J. van den Heuvel te Ede: „Van een chris ten die een heiden werd"; dr. H. var der Veen te Oegstgeest: „De loop var Gods Woord in de Zuid-Torajalanden": ds. G. Spilt te Ermelo: „Hij wacht op"; dr. P van Wakeren te Stad s 't Haringvliet: „Van kampong Poeja naar de stad die fundamenten heeft"; ds. C. Treure te Ederveen: „Zendings perspectief"; ds. J de Lange te Nun- speet: „Kan het anders?" Advertentie Verwaarloos zo niot die Rheumatlsche Pijnen. Anders kunt U straks niet meer op oi neer Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur. om zelf te ondervinden en al spoedig! hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kru- schen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. HORIZONTAAL: 1 Levensonder houd. 3 stoot. 8 voor, 9 kledingstuk. 12 voegwoord. 13 rivier ha Carolina. 14 fa milielid. 16 ternauwernood. 18 familie lid. 19 oogholte. 22 dokter, 23 gewichts eenheid. 25 grote bijl. 27 grendeltje. VERTIKAAL: 1 Bergplaats 2 lichte verwonding, 4 voorzetsel, 5 muziekin strument, 6 tegenvaller. 7 bijwoord. 10 ongeveer. 11 gesloten, 15 wervelwind. 17 tam, 18 zwaardvis. 20 rivier. 21 af sluiting. 22 waterkeer, 24 klaar, noot. OPLOSSING PUZZEL NO 469 HORIZONTAAL: 1 Krekel. 6 steriel 8 roem. 9 on. 10 ha, 12 om, 13 O.T.. 14 oven. 15 sofa. 16 o a.. 17 v.i„ 13 t.a 19 11.. 20 rose. 22 karabijn. 23 rommel VERTIKAAL: 1 Kroon. 2 riem. 3 Eem 4 kl., 5 lantaarn. 6 schooier - er. 9 ooft. 11 aval. 15 sisal, 17 vore, 20 ram. 21 eb. 22 K.M. t Bock der Boeken: 10.30 Gram; 20.101 nA v Frankrijk; 20.20 Act; 20.35 De 74. n "so"' 22'Is P.!Ontrouw"',' caus;Sl22 351 Squadron Leader (majoor) Bader! Althans 22-45 Avondgebed en liturg kai: 23 oowaarnemend squadron leader. Wat een nuchter onderhoud was het geweest, maar met wélk een visieprnqr n ts 2030 joum en weer- opwindend resultaat! Acht weken tevoren was 'nkrijk5 FlImproBr; 22 15—22.30 Ronde v'hij nog maar eerste luitenant geweest. Hij dacht I er nauwelijks aan dat hij in rang weer gelijk was met zijn jaargenoten uit Cranwell; hij ver langde alleen maar vurig naar zijn eerste com mando. Tegen de avond had hij de honderdzestig ki lometer naar Kirton al afgelegd, daar zijn be zittingen ingepakt, Thelma gebeld en was hij al op weg naar Coltishall. Het wolkendek hing laag en hij reed vrijwel op de tast door de duisternis, 's Avonds om 11 uur legde een politie-agent hem even buiten Norwich uit hoe hij naar het vliegveld moest rijden. Vijf minuten later was hij al verdwaald. Hij kwam een man tegen en vroeg hem de weg, maar de man kon hem niet helpen. Toen zag hij een vrouw, maar toen hij haar aansprak, holde ze angstig en achterdochtig weg. Er was nergens een wegwijzer te zien (ze waren alle weggenomen voor het geval van een invasie). Hij kwam een andere man tegen, die wantrouwig zei: „Ik ken u niet. U kunt best een spion wezen. Nee, hoor, ik weet niet waar 't vliegveld is." Een uur later, al z'n enthousias me was nu verdwenen, kwam hij voor een af zetting van prikkeldraad te staan en daar achter, n v bij een rode lamp. was een schildwacht van de 21«^TJR,A,F' geposteerd. Eindelijk! Tevreden dat hij 5 22.15 He-waardigheid kon doen gelden, zei hij: „Ik 13.00 Nws ben de nieuwe commandant van het 242e Squa- 5.00 Gram. dron" en wachtte toen tot de schildwacht de -orsoerrinc zou wegnemen Maar de schildwacht verroerde geen vin en BRICK till.L verzocht heel kalm: „Wilt u dan maar effe 't wacntwoord zeggen." „Hoe kan ik nou 't wachtwoord weten?" viel de nieuwe commandant uit. „Ik ben hier nog nooit eerder geweest." „Dat spijt me, maar dan kan ik u niet door laten. Ik moet 't wachtwoord hebben. Dat zijn De nieuwe commandant van het squadron mocht zich nog zo'n twintig minuten lang voor de versperring zitten opsarren eer de wacht de officier van piket kon vinden, die toen besliste dat Bader mocht doorrijden. Vrijwel de eerste die hij de volgende ochtend aan het ontbijt zag. was Rupert Leigh. Het bleek dat het 66e Squadron ook op Coltishall was gestationneerd. Leigh schudde hem de hand toen hij van de promotie hoorde en zei: „Nou hoef je me niet meer met m'n titel aan te spre ken. Niet dat je dat ooit gedaèn hebt, maar 't moet toch wel prettig voor je zijn dat je nu met een gerust geweten onhebbelijk tegen me kunt zijn." Na het ontbijt vertelde de „stationschef" van Coltishall de altijd aar «n pijp zuigend* f'eg- matieke luitenar.t-kolone Beisiegel dooi een ieder „Bike" genoemd Bader van zijn nieuwe squadron en wat hij te horen kreeg, klonk nu niet bepaald geruststellend- Het grondperso neel was voor ongeveer de helft Engels,drie of vier vliegers waren ook Britten en voor de rest waren het allemaal Canadezen; van die „wilde" Canadezen, de meest onhandelbare of ficieren, die Bike ooit had meegemaakt, met een gloeiende hekel aan superieuren. Wat •zouden denken, wanneer ze hoorden dat de n we commandant geen benen had. Het hele squa dron was nu al in opschudding. Het was hard nodig dat iemand met een sterk overwicht hen eens ste*-'g aanpakte en hun wat discipline bij bracht. Plotseling schoot het Bader te binnen dat hij nog altijd alleen maar de twee banden van een kapitein op zijn mouwen had; hij had nog geen tijd gehad de derde, smalle band tussen te laten zetten en dat zou hem er i doen uitzien als een pas gearriveerde, nieuwe schooljongen. „Als u er geen bezwaar tegen heeft, Overste," zei hij, „dan ga ik eerst even naar Norwich om een streep op m'n mouw te laten zetten voor ik m'n entree maak." Hij reed in zijn M.G. naar de stad en toen hij weg was, hoorde het squadron van zijn aan komt op de basis Een der vliegers schoot Ber nard West aan, de „loodgieter" van het squa dron (officier van materiaal) en vroeg hem: „Heb je de nieuwe commandant al gesproken?" „Nee, nog niet," West was zeer geïnteresseerd maar toch een beetje argwanend. „Wat is 't voor iemand?" ,,'n Beetje eigenaardig," zei de vlieger geheim zinnig. „We zullen wel niet veel van 'm te zien krijgen- Hij heeft geen benen." (WORDT IN een beschouwing in ,fDe (r.k.) Maasbode" over de kabinetsformatie lazen we deze zin: „Binnenlandse Za ken loslaten is ook al zoiets, dat zou alleen kunnen doen, indien men dit departement in handen van een protestants-christelijke minister zou kunnen geven. Zou dit in socialisti sche handen komen, dan zou men zeker kunnen zijn van een groot aan tal doorbraakbenoemingen". Men kan natuurlijk dankbaar zijn, dat het r.k. blad voor het departement van binnenlandse zaken aan een pro testants-christelijk man heeft gedacht. Of de benoeming van een socialist tot groot aantal doorbraakbenoemin gen zou leiden, willen wij in het mid den laten. De ervaring heeft overigens ook wel geleerd, dat de bezetting van deze post door een r.k. minister (Beel) evengoed tot een groot aantal door braakbenoemingen heeft geleid. En dan wel doorbraakbenoemingen uit de protestantse kring. Meermalen hebben wij aan mee levende rooms-katholieken gevraagd: noem ons eens een doorbraakbenoe- ming uit r.k. kring, verricht door minister Becl. Men kon dat niet. Niet, dat wij geporteerd zijn voor een socia listisch minister van binnenlandse za ken. Maar voor die doorbraakbenoe mingen zouden wij niet zo bevreesd zijn. Die zijn namelijk al geschied. FJE minister van justitie, hoezeer ook demissionair, heeft dezer dagen aan de Tweede Kamer een wetsont werp doen toekomen, dat een voor ons land. althans nogal vreemde inhoud heeft. Het wetsontwerp wil namelijk de mogelijkheid openen, dat straks kleine verkeersovertredingen kunnen worden „afgedaan" met een boete, te betalen aan de „verbaliserende" poli tieambtenaar. Zolang het om werkelijk kleine verkeersovertredingen gaat, kunnen wij met de voorgestelde regeling wel vrede hebben. -Over de grenzen werkt zij hier en daar reeds, en wel op be vredigende wijze. Men dient de nood zakelijke beperkingen intussen wel in het oog te houden. Wij leven in Neder land in een rechtsstaat en een van de belangrijkste kenmerken van de rechtsstaat is, dat wie vervolgt een ander is dan wie rechtspreekt. Natuur lijk kan, wie zijn boete niet aan de politieambtenaar wenst te betalen, nog altijd terecht bij de rechter zelf, maar op het beginsel van de rechts staat is dan toch al, zij het vrijwillig, inbreuk gemaakt. Daarom zal het nieuwe systeem om veel wijsheid in de toepassing vragen. De politieambtenaren zullen behoor lijke richtlijnen moeten krijgen, ook opdat de schijn van willekeur zover mogelijk wordt uitgebannen. De op te leggen boete mag in geen geval een zaakje van onderhandelen worden, waarbij de gewiekste overtreder het zou kunnen winnen van de meer ge dweeë (zo deze er is, tenipinste). Een van de overwegingen om het nieuwe systeem in te voeren is, dat thans nog de berechting veelal zo langzaam geschiedt. Een snelle veroor deling, wanneer men nog onder de verse indruk van de overtreding is, maakt meer indruk dan een, die eerst veel later komt. Maar dit kan alleen onderstrepen, dat altijd, en niet alleen bij verkeersovertredingen, een snel lere berechting dient te geschieden dan thans nog gemeenlijk het geval is. Wij zouden aan een snellere berech ting voor de rechter de voorkeur wil len geven boven het systeem, dat men nu gaat invoeren. Waar dit in de prac- tijk onmogelijk is, willen wij met de voorgestelde regeling wel instemmen, mits zij alleen op kleine overtredingen, en dan nog met grote wijsheid, wordt toegepast. Onder ivijsbenoemingen Benoemd tot leraar aan de chr. lycea te Haarlem: mej. G. B. Sloof te Amster dam (Duits) en de heren P. C. Baaycn te Amsterdam, F Faber te Bloemen- daal en C A van de Siekamp te Am sterdam (wiskunde); tot hoofd van de Wilhelminaschool te Brummen: G. S. Groot Nibbelink te Wichmond; Van de Elout van Soeterwoudeschool te Am sterdam-Zuid: H. B. Koekkoek te Lei den; aan de chr.nat.school te Zonne- maire: W. J. Everse te Vlissingen; tot onderwijzeres aan de Van Heemstra- school te Hattem: mej. E. H. E. Engels man te Hulshorst en mej. W. Nijwening te Oldenbroek; aan de Groen van Prins- tererschoo] te Schiedam: mej. J. M. Wig- boldus te Giessendam: aan de chr.nat school te Asperen: mej. N. Boertien te Vianen; aan de chr.school te Amerongen: mej. R. Huizenga te Seherpenzeel; aan de Rehobothschnol te Vriezenveen: mej. F J Floor te Nieuw Vennep: tot onder wijzeres aan de school voor c.v.o. te Munnekezijl: P. H. Hamminga te Gro ningen: aan de herv. school te Harkema- Opeindc: A. Visser te Hommerts; aan de Bavinckschool te Enschede: F. Tim merman aldaar cn E. Timmermans te Glanerburg; aan do Colijnschool te Dor drecht: Joh. St Nicolaas aldaar; aan de chr.nat.school te Nieuw Lekkerland: A. den Bonn te Gouda en W. Kroon te Rijswijk (N.B aan de chr.nat.school te 's-Gravendeel: L: Bozuwa te Dor drecht: aan de Bavinckschool te Delft: A. Westeijn te Loosduinen (tijd.) en Joh. Lemstra tc Uithuizen (tijd aan de Bilderdijkschoo] II 's-Gravenhage: A. C. Blom te Zevenbergen; aan de Rehoboth- schoo', te Vriezenveen: B J. Schipper te Mandcrveen; aan de herv.school te Bos koop: A. van Riet te Koudekerk (Z.);

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2