Denkt Synode bij boodschappen wel aan het volk Rembrandt in Huis der Sow jets herdacht Om de Leidse tennistitels Ondanks minder gunstig weer gisteren sportieve dag ACADEMISCHE EXAMENS Om de erfenis- bij-het-leven NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 17 JULI 1956 De kansen der kerk in deze tijd (I) TIET IS WELHAAST veertig jaar ge- leden, dat wfl op een studentencon gres een hoogleraar hoorden spreken over de taak van de Christen-academicus ten opzichte van het Christenvolk van Nederland. De hooggeleerde vertelde toen, hoe hij zelf eens en misschien wel vele malen In dit opzicht tekort geschoten was. Toen hij pas zijn functie had aanvaard, had hij een boek geschreven, een boek waarin hij het beste van zijn wetenschap had neergelegd. Met enige angst wachtte hij het oordeel van de oudere collega's af. Toen sprak Kuijper hem aan. „Ik heb je boek gelezen", zei deze. „Ik vind het een knap boek, een goed boek. Maar Ik heb één vraag: „Heb je bü het schrijven wel aan ons volk gedacht?" Deze vraag komt de laatste maanden weer bij ons op. wanneer wij kennis ne men van de uitspraken van onze Her vormde Synode Heeft de synode bij het opstellen van het herderlijk schrijven wij behoeven niet nader aan te duiden welk' schrijven wij bedoelen en van de oproep over Nieuw Guinea, wel aan ons volk gedacht? Wij geloven, dat dit zeer beslist niet het geval is. Onder „ons volk" verstaan wij hier het meelevende gedeelte van de Ned. Her* Kerk, die groep die des zondags de ker ken vult en waarvan laten wij het door prof. dr. ir. H. G. van Beusekom maar licel materieel zeggen de kerk het financieel hebben moet. De groep, die de gelden bijeen moet brengen, waarvan wij kerken moeten bouwen en heel de kerkelijke arbeid, plaatselijk en landelijk, moeten financie ren. Die groep vraagt im de eerste plaats de herderlijke zorg van de kerk, daar ligt onze eerste taak. En nu zien wij de laatste tijd. dat de kerk in haar ijver om dat, wat aan de »nd en buiten leeft te winnen, hard bezig is die groep van zich te vervreemden, eenvoudig omdat zij aan haar niet denkt. Waarom is er zoveel deining over het herderlijk schrijven en nog meer over Nieuw Guinea? Omda. deze stukken het eenvoudige volk niet aanspreken. Er ls niet aan ons volk gedacht. "PEN HERDERLIJK SCHRIJVEN moet ln de eerste plaats begrijpelijk en duidelijk zijn en het kerkvolk aanspre ken. Dit herderlijk schrijven is, wij mo gen het gerust zeggen, onleesbaar. Er zijn voorbeelden van kringen van academisch gevormden, die eerst na avonden van dis cussie het eens waren over wat het schrij ven precies zegt en bedoelt. Hoe leest nu het eenvoudige volk. dat leeft bij de Bijbel en die heel goed leest, een dergelijk schrijven? Want wij moeten goed bedenken, dat de kern van onze kerk niet zijn de economen en sociologen en alle andere academisch gevormden, hoe dankbaar wij ook zijn, dat wij die hebben. Neen, de kern ls het eenvoudige volk. dat ook in het verleden reeds i dan eens de kerk heeft teruggeroepen tot het Woord en het Getuigenis. Daar gaat het om. ook ln deze tijd. Hoe leest nu een eenvoudige het her derlijk schrijven? En dan kunnen wij niet anders zeggen de ervaring heeft het ons bevestigd dat deze uit iedere alinea proeft, dat de sympathie van de sa menstellers uitgaat naar de Partij v. d Arbeid. Dat staat er niet met zoveel woorden in, natuurlijk niet, maar ons volk voelt dat en het voelt scherp. Het voelt dat de samenstellers toch eigenlijk graag zouden zien. dat Iedere hervormd op de P. v. d. A. zou stemmen. Nog eens zij zeggen dit niet, natuurlijk niet. want de kerk geeft geen politieke adviezen. Maar juist omdat de opstellers dit niet kunnen zeggen, praten ze er met mooie zinnen omheen en dat geeft aan schrijven zijn onduidelijk en halfslachtig karakter. Dat maakt het zo onleesbaar. Het eenvoudige volk kan dit niet uit spreken, maar het voelt het en het is bedroefd. En het begrijpt niet, hoe synode, waarin toch de gehele kerk ver tegenwoordigd 's. de opstelling van een dergelijk belanprijk stuk kan opdragen aan een commissie, waarvan als wij goed zijn ingelicht, alle leden op één uitzonde ring na. een politieke opvatting zijn toege daan welke niet die is van de overgrote meerderheid van het belijdende deel der Ned. Hervormde Kerk. De kerk geeft geen politiek advies, hebben wij gezegd. Maar de redactie van „De Hervormde Kerk' constateert in het nummer van 23 juni 1956, dat het her derlijk schrijven „velen de innerlijke vrijheid heeft gegeven om de inspraak des harten te volgen, ook als deze ging in de richting van een partij, die niet op de basis van een geloofsformulering stond." Denkt men ru werkelijk, dat de eenvoudige lezer dit niet als een politiek advies voelt? Het ls weer precies het zelfde: er wordt geen advies gegeven, maar men voelt het door de regels heen. Is dat nu de leiding, die de eenvoudige Christen in deze tijd nodig heeft? Nog eens, men wil de buitenkerkelijken win nen maar vervreemdt zich van de kern en van de voedingsbodem der kerk. Neen. de leiders van de Hervormde Kerk heb ben niet aan ons volk gedacht. TN DE VORIGE EEUW vormden de liberalen het „denkend deel" der natie. Het volk, dat het niet met hen eens was, heette achterlijk Dat voer met de nachtschuit. Heel wat predikanten meenden toen, het waarachtig belang van de Hervormde Kerk te dienen door zich bij dat denkend deel aan te sluiten. Het kerkvolk heeft voor een deel hun leiding gevolgd. De resultaten daarvan zijn nu na een eeuw nog zichtbaar ir Noordholland boven het IJ en andert streken, waar de onkerkelijkheid hoogtij viert. Voor een ander deel en het slechtste deel heeft het de Her vormde Kerk verlaten en door de Doli tie aan deze Kerk een groot deel van haar hartebloed ontnomen. Op het ogenblik heeft de Hervormde Kerk weer een „denkend deel". He* noemt zich nu ..doorbraakchristenen" Maar dit ls evenzeer bezig het gelovig» kerkvolk van zich te vervreemden, als de liberale theologen dit in ie vorige deden. De toenemende onkerkelijkheid zien wij al voor onze ogen en wij zullen ze bij de volkstelling van 1960 nog duidelijker het licht zien treden. En moge God bewaren voor een nieuwe Doleantie. Wanneer wij met heel dun ijs te doen hebben, kan een enkele vooruitstrevende figuur er wel zonder gevaar over heen. Maar de massa zakt er door, of zij kiest een andere weg. Zo kunnen wel enkele ontwikkelde Christenen tcgeiyk Christen en socialist zijn. Maar naar onze overtuiging kan de a dit niet. En wanneer de Synode vrij heid geeft om op Drecs te stemmen, dan de meestcn gemakshalve tegelijk ook de kerk maar los. De ervaring van de laatste verkiezingen wijst duidelijk :zc richting. TTET VRIJE VOLK heeft naar aanlei ding van de verkiezingsuitslag ge schreven, dat het onomstotelijk vaststaat, dat de doorbraak een niet te stuiten ;s is in het Nederlandse politieke leven. Zowel in het rooms katholieke in het protestantse volksdeel is de .d.A. verder doorgedrongen. Tij zijn het met deze uitspraak niet s. Wij geloven, dat de stemmenver- schuiving naar de P.v.d.A. minder een ge volg is van een verdere doorwerking de doorbraakgedachte dan van toe nemende ontkerstening en verminderde belangstelling voor de kerk. T"\S. L. H. RUITENBERG heeft in he -L' meinummer van „Wending" een in- santé „briefwisseling over politiek' gevoerd met dr. C. J. Dippel. Wat zeggen i deze mannen? Dippel schrijft: „Wat nu doorbraak heet en door verkiezingsfondsen slechte redeneringen moet worden bev derd, is niet anders dan een stootje een historisch-materialistisch proces i ontkerkelijking en secularisatie." En ds. Ruitenberg antwoordt hierop: „Je hebt gelijk; in menige streek is het stemmen op de P.v.d.A. in groten getale eer een teken van voortschrijdende secu larisatie dan van doorbraak. Wie daar van doorbraak spreekt, misvormt het woord." Wij waarderen deze openhartige uit spraken en wij horen hierin een gewel dige oproep voor de kerk. Deze moet niet spreken over politiek, maar wel moet zij alle aandacht schenken aan wat de oppervlakkige beschouwer voor door braak aanziet, maar wat in werkelijk heid is: verminderde belangstelling voor de kerk, onverschilligheid, voorkeur voor materiële boven de geestelijke waarden. Wanneer de kerk zienderogen terrein verliest en er zijn belangrijke ge meenten en zelfs hele streken in ons land, waar dit het geval is dan heb ben wij ons allen af te vragen, hoe in deze nood moet worden voorzien. En dan moet het antwoord zijn, dat de kerk zich in de eerste plaats en ln de tw en in de derde plaats moet concenti op haar pastorale taak. De kerk tnoet de gemeenl len, zij moet huisbezoek doen satie, zij moet de gemeente vergaderen rondom Woord en Sacrament. Als dit deel van de opdracht kerk in orde is, dan kan zij heel veel dingen aan God overlaten. De drie buitenlandse eregasten, die gisteren de Rembrandtherden- king in de Westerkerk te Amsterdam bijwoonden zijn na afloop aan de Koningin voorgesteld. Op de foto drukt H.M. de hand van de Oos tenrijker Oskar Kokoschka. Vóór hem de Fransman Chagall en de Engelsman Henry Moore. PLECHTIGHEID IN MOSKOU Een kunstenaar, die aan de gehele wereld behoort „Rembrandt is een kunstenaar, die, zoals Shakespeare, aan de wereld behoort. Zijn is voor alle tijden en voor alle vol ken. Staande voor zijn werken kunnen aensen van verre hoeken der aarde el- aar beter begrijpen en elkaar erkennen ls menselijke schepselen, die veel ge ileen hebben. WU hopen, dat uw waar- lering voor Rembrandts kunst ook uw riendschappclijkc gevoelens voor Rem- •randts vaderland zal bevorderen". Deze foorden sprak gisteravond de Nederland- e ambassadeur in Moskou, de heer D. J. on Balluseck, tijdens de herdenking van lembrandt in de Russische hoofdstad, ge- rganiseerd door het ministerie van cul- zaken ln erking Russische comité van de wereldraad voor i vrede en de academie der kunsten. De heer Vod Balluseck schetste Rem brand verder als een wijs, tolerant en on afhankelijk gende. dat zijn eigen vrije weg koos voor zijn bijdragen aan de mense lijke cultuur. De herdenkingsplechtigheid werd ge houden in het „Huis der Sowjets". waar «ngeveer een duizend personen aanwezig varen. Medewerking verleenden het staatss ymphonie-orkest, vooraanstaande solisten en een balletgroep der Lerain- gradee academie. Onder meer werden Nederlandse liederen ten jjehore ge- De Nederlandse ambassadeur sprak verder Ln zijn rede waardering uit voor •ijze waarop in het Poesj kin museum uiterste toewijding en zorg een Rem- b ra ndtt en too nst e jl i ng wa6 ingericht. Van Russische zijde werd Rembrandt geëerd door de president der kunstacade- van de Sowjet Unde, Tsjerasimof en de president van de academie der schilderkunst, van gelijke naam. De Nederlandse schrijver Theun de Vrie6 sprak nog over de betekenis van Rembrandt tegen het verval van staat en kunst. De Moskouse Rembrandttentoonstelldng, die dertig werken omvat, trekt in de Rus sische hoofdstad een zeer grote belang stelling. Reed6 meer dan 80 000 mensen hebben haar een bezoek gebracht. Door het Poesjkdnmuseum zijn bovendien rijdende exposities met werken van Rem brandt georganiseerd. Amsterdam De plechtige bijeenkomst in de Westerkerk te Amsterdam ter her denking van de geboortedag van Rembrandt werd gisteren onder meer bijgewoond door koningin Juliana Prof. dr. J. Q. van Regteren Altena. hoogleraar aan de S.U., liet in zijn rede uitkomen, hoe Rembrandt en Amsterdam onlosmakelijk aan elkaar zijn verbonden Rembrandt, aldus prof Van Regteren Altena. heeft de onderldnee verhoudingen van kleur en toon vastgelegd, uitgaande het primaat van het licht boven de kleur Hiermee heeft hij tegenover het schoonheidsideaal van de oudheid een eigen maatstaf gevonden. De grootheid Rembrandt wordit bepaald door zijn gébruik van dit magische middel. De alt Aafje Heyni6 zong na deze rede drie liederen op een tekst van Jan Luy- getoonzet door B van den Sigten- horst Meyer. Als vertegenwoordiger van de buiten landse kunstenaars sprak de Oostenrijkse beeldhouwer C. Kokoschka, die met Hen ry Moore (Engeland) en de schilder Mark Chagall (Frankrijk) was uitgenodigd. Ko koschka zeide, dat Remb-randt juist daar- de eerste plaats onder de beeldende kunstenaars inneemt, omdat hij het mens zijn ten volle tot zijn recht had laten ko nen in een tijd. waarin de waarde van de nens als zodanig door strijd om woorden :n begrippen in het gedrang was geraakt. Namens de Nederlandse beeldende kun- voerde prof. Ch. F. Roelofs van de rijksacademie voor de beeldende kuns- het woord. Het sluitstuk van deze Rembrandt- herdenking was de uitvoering van choros vijf „OLair Obscur", voor koor, drie trom petten, vier trombones, pauken en orgel, in opdracht van het comité Rembrandt- herdenking door Arabon van der Horst, geschreven op tekst van Boutene. Uitvoe renden waren de Kon. Ohr. Oratorium- renigiing en de organist Klaas Bolt. Na afloop werd een aantal aanwe zigen aan de Koningin voorgesteld, o.m. de drie buitenlandse kunste naars, mr. H. J. Reinink, directeur- generaal voor de kunsten en de bui tenlandse culturele betrekkingen, dr. Anthon van der Horst. Feestdis Op uitnodiging van het Amsterdamse gemeentebestuur zat gisteravond in het Amstelhotel een groot aantal Nederlandse beeldende kunstenaars aan een feestdi: aan. De drie buitenlandse eregasten, dii 's middags in de Westerkerk bij de her denking aanwezig waren geweest, be hoorden tot de (fisgenoten. Ook dr An thon van der Horst was genodigd Tegen middernacht naim burgemeester d'AilQy van Amsterdam afscheid van zijn gasten. In de Westerkerk had gisteren nog een andere zeer sobere plechtigheid plaats Kerkmeesters van de kerk ontvingen het bestuur en de conservator van de stich ting „Het Rembrandthuis." De voorzitter van de stichting, mr. Ohr. P. van Eeghen, legde een krans aan de voet van de pi laar in welke omgeving Rembrandt is graven. L1SSE Benoemd tot hoofd De heer J. van der Spek. die 22 lang aan de school aan de Schoolst! werkzaam ls geweest, gaat deze school verlaten wegens benoeming tot hoofd d| school te Genemuiden. Op de eerste dag van het tennistoer nooi om de Leidse titels werden vrijwel uitsluitend enkelspelen gespeeld in de B. C klasse. De A-partijen beginnen don- dag. Mooi weer werkte een vlot ver loop en een buitengewoon prettige stem ming in de hand eerste verrassingen zijn er. Zo' ver loor in een zeer spannende strijd, waarin de kansen steeds keerden, mej. W. Kluit, de sterkst geachte C-dame van de oer- mevr. H. Kasten, terwijl de tweede geplaatste damp. mej. Brandsma in een fris partijtje verloor van mevr. Kra nenburg. De Marathonpartij van de avond as die tussen Smit en Wieriks. die ruim vee uur duurde en hoewel Smit zes latchpoints tegen kreg, wist hij de partij ich nog uit het vuur te slepen. Sterk bezet Over het toernooi zelf valt nog te ver melden, dat de inschrijving de verwach tingen ver heeft overtroffen: het maxi- um aantal Inschrijvingen ls vrijwel be- ilkt. Het A-toernooi is werkelijk zeer vaar bezet voor zover het de heren be treft. We noemen Van Dalsum (kampioen Nederland). Karamoy (oud-kampioen Nederland) Gurovitlsch, Van Zoelen, Bruininga enz. Er zal dus veel goed ten- i te zijn. Uitslagen HE B: Van Berge Henegouwen si. Mis- kotte 6—2, 6—3. Smit sl. Wieriks 8—6, 4—6, 9—7, Rlpassa sl. v. d. Berg 75, 6—1; Ber ger sl. Den Holder 75, 62. Blankhart sl. Verhees 8—6 2—6. 6—3. Wins sl. F. Tie- leman 6—2, 6—0 DE B: Mevr. Soonlus sl. mevr. Ubbink b2, 62. HE C: Scholte sl. Lange 6—4, 6—0. Glastra van Loon sl. Dengah 64. 63. F. Engelenburg sl. Hins 46. 64. 64. Steenis sl. De Geus 3—6. 64. 7—5. Bando sl. Penders 60. 63. Staverman sl. Mo- nod de Froideville 60. 61. Van Lennep sl. van Ooy 4—6, 64, 63. Verhees sl. Braggaar 62, 61. Hasenoot! sl. Kimme- aade 46, 6—2, 63. DE C: mej A Pino sl. mej. Velds 64, 63; mevr. Kranenburg sl. mej. Brands ma 7—5, 4—6, 6-4; mevr. Van Kuipers sl. mevr. De Wolff 7—5, 1—6, 6—2; mevr. H. Kasten sl. mej Kluit 7—5, 8—10, 6—3; mevr. Wieriks sl. mevr. Kooistra 60, 6—0. Rond de 36e Kaagiveek DE KAAGWEEK is begonnen, maar het weer werkt niet erg mee. Bij het begin van de grote wedstrijden gistermorgen was er geen wind, 's mid dags na het uitstellen van de start bij de Valkenklasse A I en AII met niet minder dan een uur, een aardig briesje met enkele onweersbuitjes en tot slot nogmaals geen wind. t was vooral jammer, clat bij- de Tandjong Priokde Kaagwedstrijd en ïneens de Holland-Frieslandwedstrijd de Regenboogklasse geen strijd brach- i. Men lag wat te dobberen en uit eindelijk nam het bestuur een wijs be sluit de finish maar bij het Norremeer op ;e nemen (zie uitslagen). Naarmate de wedstrijden vorderden twam door de opstekende wind meer strijd in de diverse klassen. Zo zagen ivij in de Drakenklasse. waarbij jammer genoeg W. P. v. Duyl als deelnemer voo'r Melbourne ontbrak, toch een felle strijd. in drs. J. Bier u'.t .Hilversum na een flinke achterstand zich wist op te werken a zelfs kans zag als eerste te eindigen. Ook in de Regenboogkla A wisselde de stand de boei na boei. C. Kist (Den Haag 'd spoedig naar beneden gedrukt en J. C. d. Velden (Den Haag) g-mg fier aan kop, totdat Kist het bij de tweede ronde veel beter ging doen en als eerste d» fi nish passeerde. Al met al, ondanks het minder gunstige weer. toch een spor- dag. Uitslagen De uitslagen waren: Tandjong Priok— de Kaag in de Valkenklasse: 1. P J. Pistor (Tandjong Priok); 2. J. P. J. Bak ker (de Kaag); 3. M. Dudok van Heel (Tandjong Priok); 4. W. R. Brassum (Tandjong Priok); 5. W Dirkzwager (de Kaag); 6. P. H. W. Velthuys (de Kaag); 7. R. Zijlstra (Tandjong Priok); 8. ir. L. P Herfst (de Kaag). Tangjong Priok 21 ent.; de Kaag 15 pnt. HollandFriesland Regenboogwedstrijd: 1. J E. Priester (Friesland); 2. ir. G. A. Bakker (Holland); 3. J. Aberda (Fries land); 4. dr. C. J. v. d. Bos (Holland); 5. J. H. C. Sieverts (Holland); 6. J. C. v. d. Vel de (Holland); 7. G. Zijlstra (Friesland); 8. dr. J. w. v. d. Zijpp (Friesland). Hol land 19 pnt., Friesland 17 pnt. Vliegende Hollanderklasse: 1. H. C. Blok (Den Hahg); 2. F. R. Kalf (Hilversum); UTRECHT. 16 juli. Geslaagd geneeskunde: J van Delden. Ein< A de Klenk, Utrecht; mej. J. M. E. Smoor. Den Boch icum laude); R. Smulders. Utrecht K R. Brinkman. Utrecht; R. Stlvelman, Utrecht; J A. Westerweel. Dlrateloord: L. J. "3 Zande, Zierikzee Doet. klassieke let letteren: mej. E. Poor- :t. sociologie: G. H. Jansen. Utrecht. :t. rechten: J M. de Morree, Drieb mej. J. Ph. Nilckeis. Utrecht; M. Meijer, laastricht; C. J. M. Schraauwers. Kaai sl; R. Witte. Büthoven. Arts; J L. P. Bessems. Maastricht; J. ding: Amersfoort H. P. J. Buiting, Vught; Doet. tandheelkunde: M. R. Beek, Am ster- L. T H Boenen. H. :hu:;cn. J var itterdam; J. Bljker. Nijmegen de Fot de éupgh. M. Ellendt, Utrecht; J Utrecht; mej. C. D. F. P. Geurs, Leerdam; W. Hermelijn, Utrecht; F. A. M. ten Horn, Nijmegen N. H. R KLaassen. Amsterdam; F. M A. Schroeder, Maastricht; J. L. Verstappen, Swalmen; W M. W. van de Tol. Breda; J A. van de Vel de. Reeuwijk; P. T. H. VuUinghs. Horst (L.); mej J. S. H. M. A. van de Wall, Maastricht. Doet. geneeskunde; M. Geltz, Driebergen; mej. J G. M. C. Rosier. Zeist. EXAMEN HANDELSWETENSCHAPPEN VISSERIJGOLFJES Vloot van loggers en kotters waren gisteren vele loggers en kot- aan de IJmuidense markt: in totaal 45 stuks, die met fikse aanvoeren de raieu- vveek inzetten. De Emma Wilhelmlna (van 3 juli) had 470 kisten bij zich en daarvan waren er 280 met haring gevuld, terwijl er 335 kisten kleine haring bij en en 230 stuks stijve kabeljauwen. Beatrice had sinds 3 Juli 550 kisten haring gevangen en verder 120 kisten en 400 kleine kisten haring, terwijl de KW 81 er was met 550 kisten, waarvan :50 met 6chelvl6. 800 stuks Us- en nog eens 00 6tuks stijve kabeljauwen. Vijf loggers ■oerden voorts 900 kisten makreel aan. 100 schelvis en 65 varia; 21 kotters van de nsserij kwamen ter markt met 9500 kilo tongen, 950 kisten schol. 35 tarbot en 150 varia. kabeljauw af tegen f 96 tot f 62 de kleine regels van f 33 tot f 41. terwijl de kisten kabeljauw voor f 68 tot naar België gingen. De grote schol de KW 81 werd door de exporteurs op Engeland afgenomen en maakte f 67; de grootmiddel deed f 68 en de zetschollen deden zelfs f 78. Grote tong noteerde f 3.40 grootimiddei is verkocht voor f 2.90, terwijl de kleinmiddel f 2.95 haalde en nen f 2.85 tot f 2.90 opbrachten, met f 2.25 voor de tweetjes. Voor het binnenland De binnenlandse handel betaalde voor de grove gullen een f 40 tot f 28 naar ge- van de wisselende kwaliteit, en voor de torren is f 18 tot f 19 gegeven. De te kool ging van de hand voor f 54 tot f 65 en voor de grove schelvis kwam f 25 32, met f 26 tot f 36 .voor de groot- middel en f 23 f 33 voor de kleinmiddel, Pennen haalden f 20 tot f 25 de kist en braadjes zaten tussen de f 17 en de f 28 Hierbij gingen de loggers uiteraard weer met de beste prijzen 6trljken De makreel gold tussen de t 10 en de f 16 en de haring maakte f 11 tot f 16; kleine kisten haring zijn de hal'uitgegaan voor 1 7 tot f 7.50. Vandaag ter markt De dinsdagmarkt werd bezocht door de Soerabaya met 750 kisten van 7 juli, wa 500 met haring 230 makreel, 20 va 200 kleine kistjes haring alsmede stuks stijve. De Tzonne van 6 juli is en brengt mee 1290 kisten verse plus 120 stuks stijve kabeljauwen. Verder is de onderneming LV er met 615 kisten vis en 250 stuks stijve kabeljauwen Burgemeester Heusdens vaart 250 kisten vis naar huls. In en uit Vertrokken: KW 7. Weger Bottemanne. Eindhoven; J. 1 Rotterdam; O. J. van Eekelt... J. H. J M. van der Horst. Veghcl; H. Y. Kuiper. Den Haag; A L C M. van Poorten, Breda; W. Spruit. Schiedam; A. Mosterd. trdarn en F, W. NOTARIEEL EXAMEN 's-GRAVENHAGE, 16 Juli. Geslaagd iet eerste gedeelte van het notarieel nen; L. Joivgmans te Utrecht en C. H. J. Villemse te Gilze (N.B.). ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, 16 juli. Voor het exai Engels M.O.-A zijn geslaagd: mej L Dungelmann. Rotterdam; L Hordijk. Rot dam en L. Korteweg. Rotterdam. ma. G J Bosma. G H. de Brui Dolderen. W. F. K. J F Frac Gerritsen. W. van Ingen, IJ. de Kibbelaar. C*- P. J. Masere J. Peetsma, J. A. H. I J. Willemsen, A. S. de Winter, A 1 Woltjer. A. J F. Zaat, allen te Hilver e Groningen mej. L. ter Has ;nhage mej. Ch. M. Zwaan te Am en voor deel A en C; Sj. Ad« NOTARIEEL EXAMEN 's-GRAVENHAGE. 13 juli. Voor het notarieel examen, tweede gedeelte zijn ge slaagd A. van Stee te Tholen en J. Jager te Hoogezand. 's-GRAVENHAGE. 14 Juli. Geslaagd voor eerste gedeelte van het notarieel exa men: mej. W. S Duurentijd te Alblasserdam Frankrijk won vrije afstandsvluckl In de buurt van Namen is een vrije afstandsvlucht (zweefvliegen) gehouden de Challenge Victor Boin. De Frans- i Cottar won deze wedstrijd door een afstand van 210 km af te leggen. Tweed» werd de Belg Bildemyn met 173 km eu derde de Fransman Marchand 150 km Onze landgenoot Ordelman bezette mm km de zesde plaats en Van Noorden (Ned.) werd elfde met 51 km Gediskwalificeerd om een aspirientje De Britse wielerbond heeft de amateur Peter Ward, die gisteren als eerste over de eindstreep gang in de strijd om de Engelse wielerkampioenschappen op de weg, gediskwal'ificeert. Ward had tijdens de wedstrijd last van hoofdpijn. Uit het publiek werd hem een aspirientje aange reikt, dat Ward gebruikte om de pijn te verdrijven. Het bestuur van de Britse wielerbond vond deze handeling in strijd met de re glementen, die voorschreven dat voe dingsmiddelen en dranken slechts bij de officiële ravitallleringsposten in ontvangst mogen worden genomen. Waterpolocompetitie. De uitslagen de waterpolowedstrijden, gespeeld voo zomercompetitie van de K N Z B lui hoofdklasse heren: De Meeuwen—S 6—6. Eerste klasse heren C: A.Z. '70— H.Z.C. (Hengelo) 3—1. Waterpolo L.G.B. I-Zios I 5-2 Aanvankelijk een strijd met wisselende kansen, waarbij de rust met 22 inging, Nadien nam LGB het spel geheel in han en won verdiend met 52. .De doel punten werden gemaakt door J. van Sla- den, Theo Bik, Bert Oostrom (2x) en H le Febre L.G.B. I-Die Hashe I (dames) 2—0 Ook in deze ontmoeting bleven de Leid- i dames in de meerderheid. Voor de rust bracht Adrie Pley de stand op 10 e de tweede helft zorgde Jopie de Groot oor 2—0. N.H.T.M. I-L.G.B. I 1-3 Door doelpunten van H ie Febre en Tom Pley (2) werd ook deze wedstrijd verdiend door onze stadgenoten gewon- (Utrecht); 4. R. Kre- 3. F. A. Meeuwis: (Vinkeveen). M2 klasse A: 1. B. van Wijk (Wou- brugge); 2. Jac. Kraan (Oude Wetering): 3. N Oerlemans (Rotterdam); 4. B. Kraah (Oude Wetering). 12 M2 klasse B: 1. D. M. Summerhayes )en Haag); 2. C. Fier,ie (Haarlem): 3. mej. M. Donker (Huizen); 4. P. van Eys (Hilversum). Finnjottenklasse: 1 K. H.' Warburg Varmond); 2. J. H. H. J. de Jong (Rot- irdam); 3. L. R. Koopmans (Rotterdam); W. Maarse (Aalsmeer); 5. Fr. v. d. Toorn (Rotterdam). Olympiajollenklasse A: 1. J. J. Huur- an'jr. (Nw. Amstel); 2. H. Willems (Am sterdam); 3. S. H. H. Haaksma (Oegst- ;est); 4. H. J. de Jong (Rotterdam); 5 H. rins (Oud Loosdrecht). Olympiajollenklasse B: 1. H. Fournier (Rotterdam); 2 N. P. Vogelaar (Reeuwijk); 3. J. Ockers (Hilversum); 4. Chr. Zwet- oot (de Kaag); 5. W. Zege:s (Amsterdam). Vrijheidsklasse B 1: 1. P. J. Houbolt jr. (Hilversum): 2. P. Blusé v. Oud-Alblas (Rotterdam); 'J. B. v. Dunné (Schevenin- 4. F. A. Bierman (Rotterdam); 5 L. J. M. Pierrot (Amsterdam) Vriiheidsklasse B 2: 1. A. H. J. Otio ir. (Pernis); 2. J. L. Jaspers (Gouda): 3 M. de Groot (Amsterdam); 4. C. Wielders (Rotterdam); 5. K. Wolthuis (Amsterdam). 16 M2 streepklasse A: 1. J. Bol (Aals meer); 2. A A. Faselaar (IJselmonde); 3. F. van Dam (Oegstgeest); 4. A. W. End stra (Amsterdam): 5. J. A. de Haas (Ai sterdam.) 16 M2 Streepklasse B: 1. W. Möger (Ai sterdam); 2. E. v. d. Waal ir. (Rotter dam); 3. G. J. van Tongeren (Rotterdam): 4. B. N. Ooms (Hilversum); 5. H. Kooy (Den-«Haag). 16 M2 Puntklasse A: 1. J. P. van Dijk (Leiden); 2. T. H. v. d. Homerl jr. (Lei den); 3. F. Kamerling (Den Haag). 16 M2 Puntklasse B: 1. H. S. Poppe (Scheveraingen); 2.J. Korthuis (Den Haag). Curacao—de Kaag teamwedstrijd (Pam- pusklasse). 1. J. F. v. d. Harst (Curagao); 2. Ouwerkerk (de Kaag); 3. R. van Asten (de Kaag); 4. J. W. Neder Helman (Cu- r-agao); 5. H. J. Greevelink (de Kaag); 6. M. Cosijn (de Kaag); 7. Tj. v. d. Kuip (Curacao); 8. H. D. de Vries (Curagao). De Kaag 20 pnt.; Curacao 16 pnt. .Valkenklasse A 1: 1. N. Both jr. (Gou da); 2. ir. H. F. Zuiderbaan (Rotterdam); 3. G. A. S. Jongeneel (Boskoop); 4 J. Prins (Oud Loosdrecht); 5. E. J. Hoppe (Leiden). Valkenklasse A 2: 1. J. P. J. Bakker (Den Haag); 2 F. Jansma (Grouw Fr.); 3. H. Krikenier (Alkmaar); 4. J. J. Door- schodt (Den Haag). Vrijheidsklasse A: 1. F. H. Klumper (Amsterdam); 2. P. H. Frech (Den Haag); 3. E. H. Swart (Wassenaar); 4. U. Jager (Lemmer); 5. J. R. Tepe (Gouda). Drakenklasse: 1. Drs. J. Bier (Hilver sum); 2. W. Klomp (Voorburg); 3. S. Bak ker (Amsterdam!; .4. C. Groot (Aalsmeer); 5. G. v. Wijk (Woubrugge). Regenbciogklasse A: 1. C. Kist (Den Haag); 2. J. 'C. v. d. Velde (Den Haag); 3. J. Alberda (Sneek); 4. dr. J. W. v. d. Zijpp (Sneek); 5. L. de Wit (Heiloo). Sternklasse: 1. Mej. K. v. d. Stadt (Zaan dam); 2. J. Albers (Rotterdam); 3. Amons (Zaandijk). Pampusklasse A: 1. ir. J. v. d. Hoek (Oegstgeest); 2. G. Biesob jr. (Oegstgeest); 3. R. v. Asten (Helmond); 4. P. J. Zaayer (Den Haag); 5. mej. E. Sieverts (Zaan dam). RIJ1SSBVRG Programma feest Op het programma voor het Oranjefeest, dat op 30 augustus wordt gehouden zul len ook volksspelen komen te staan, maai dan moeten er op de nog bekend te maker mschrijvingsdagen zich voldoende deel nemers melden. De beide kerkkoren en d< muziekvereniging Wilhelmina zullen weel hun medewerking verlenen. De buurtver enigingen houden zich reeds weer bezig met plannen voor verlichting ring, waaraan dit jaar ook de bewoners van de' Burg. Meijboomstraat meedoen. Op 28 en 29 augustus zal er weer een braderie worden georganiseerd. De in schrijving daarvoor staat open tot 25 juli. Omdat er nog maar enkele plaatsen vrij zijn, is het zaak hiervan goede nota te nemen. Men kan zich aanmelden op het secretariaat Burg. Hermansstraat 34. Mej. Jannie de Chr. industrie- en huishoudschool te Katwijk aan Zee, ls geslaagd ïen kinderverzorgster, uitgaande yan ïntrale raad voor kinderuitzending te Rotterdam. N.Z.H.-schaaknieuws Gisteravond werden wegens seizoen- drukte slechts enkele van de vastgestelde partijen gespeeld: Jac, P. NoortD. Schoneveld 1—0, L. J. GoudriaanA. Ravensbergen xx. De rest werd uitge steld. Voor de eerstkomende weken zul len geen wedstrijden worden vastgesteld, maar wie komen kan. die kome. V7"ANDAAG, aan de vooravond van d> Spaanse nationale feestdag, kwam d> nationale raad van de Falanx, Spanje) enige politieke partij, bijeen. Men ver wacht dat ditmaal belangrijke beslissin gen zouden worden genomen ten aanziej van de bevoegdheden van de thans 68 jarige Franco, de kwestie der monarohi en de machit van de partij. Politiek en econorraisoh is Spanje gedu rende de laatste jaren naar een crisis ge dreven, die tot uiting is gekomen in d> studentenonlusten te Madrid en de sta kiragen in de Baski6che provincies ei Catalondë. In de Falanx tekenen zioh steeds steb ker verschillende stromingen af. Die welke de monarchie heTSteld zou willei zien. 16 de zwakste. De overgrote meer derheid keert zich tegen het streven val Franco de zoon vai de in 1930 verjaagdi koning Alphonsj XIII naar de trooi te voeren. Men vrees) de chaos, waarin h« land in 1930 verkeer de, terug te zien. En hoewel Franco ver klaard heeft: „De Falanx kan zonder koj ning, maar geen koning kan zonder Fa lanx", weggenomen is d:e vrees niet. De secretaris-generaal van de Falanx T Rai-murado Fernandez Cuesta. heeft de vo- r-ige maand gevraagd de politieke toe- komst van de Falanx vast te leggen in d< grondwet. ni Franco heeft hierover nog nimmer eet al uitspraak gedaan. Staatsrechtelijk is he' n een zuiver dictatoriaal standpunt, dat eer- dergelijke uitspraak in een grondwet zou kunnen worden geda.in. Het mag echtei p- betwijfeld worden of hieruit de aarzeling 7 van Franco voortspruit. j, Franco, die thans persoonlijk het toe zicht houdt op de vorming van de kroon- r pretendent, de 17-jarige zoon van ex- koning Alphonso, Juan Carlos de Bourbon, zoekt slechts naar een verzekering dal ir zijn bewind zal worden voortgezet en een E door hem herstelde monarchie biedt daar- toe z.i. de beste kansen. Maar in de Falanx is nog een sterke - stroming, eveneens anti-monarchistisch, V die een gematigd democratische richting vooTStaat. Men zou, onder het nodige voorbehoud weliswaar, verschillende poliJ tieke partijen willen toelaten. Opmerkelijk is in dit verband, dat de in 1936 uitgeweken en in 1954 terugge- d keerde Gil Robles weer van zioh heeft d kunnen doe-n spreken. Robles stdohtte in 1933 de christen-democrati6ohe partij; maar vluchtte naar Portugal bij het uit- t breken van de burgeroorlog. Thans oefent g hij in Madrid de advocatuur uit en trad e onlangs zelfs op als verdediger in het proces tegen .de zes studenten, die pam- fletten hadden verspreid waarin een uim-: j versiiteit, onafhankelijk van de'staat of; j enige .politieke partij, werd geëist. Er gaan geruöhten. dat Franco hem of ficieus toestemming zou hebben verleend( de heroprichting van de christen democratische pantij voor te bereiden. De vleugel van de Falanx, die naar groter vrii'heid streeft, wordt behalve door' de jonge intellectuelen gesteund door de lagere rooms-katholieke geestelijkheid, die in nauwer contact met de bevolking leeft dan de kerkvorsten. Deze laatsten. mis schien met uitzondering van bisschop Herrera van Malaga, steunen het regiem van Franco. In het orgaan van de Spaans Katholieke Actie wordt er openlijk op aangedrongen,; dat de kerk zich meer gelegen zal laten' ligigen aan de materiel» noden van de ar beiders, opdat de ontkerstening niet in de hand gewerkt wordt. Ook het verzoek van de burgerlijke; autoriteiten van San Sebastian om vierl priesters, die de stakers in de Baskisehe provincies duidelijk sympathie hadden I betoond, kerkelijk in de ban te doen, is tekenend voor de verdeeldheid der gees telijkheid. Hoe fel de strijd om de macht, die Franco als erfenis-bij-hpt-leven zou wil len overdragen, is wordt duidelijk door de uitspraak van de voorzitter van de Madrileense afdeling van de Falanx. Jesus Diaz-Montero, die in een rapport aan de partij-autoriteiten en generaal Franco zegt: „Generaal Franco heeft de partijl in staat gesteld grote delen van de bevol king, te weten zeven miljoen arbeiders en zestigduizend studenten, georganiseerd in, de vakbonden en de studentenorganisatie S.EU., te controleren. De Falanx wenst1 de erfgenaam te zijn van de macht, welke tot nu toe bij generaal Franco berust. In dien de leiders van de Falanx het herstel van de monarchie aannemen, kunnen zij ervan overtuigd zijn, dat hun volgelingen zich van hen zuiden afkeren. Deze zullen ongetwijfeld van mening zijn, dat hun lei- ders de nationale syndicalistische doctrine van de Falanx hebben verlaten en zich i aan de monarchie hebben verkocht". Intussen is het Spaanse volk meer en meer in staat vergelijkingen te treffen tussen de werkelijke vrije Europese lan- den en het hunne. De toeristen, dit jaar I worden er vier miljoen verwacht, brengen met hun geld ook de democratische be grippen Spanje binnen. De Amerikanen j van de militaire bases e-venzeer. Terwijl Falanx en Franco, ieder op eigen wijze, trachten het dictatoriaal gezag onvergan kelijk tp doen zijn, mag men hopen dat, al is het nog slechts vaag, in vele geesten het licht van de werkelijke vrijheid gloort. (Ad ve tie) Gevraagd een nette juffrouw voor onze manufacturenzaak bij H. PLANJE jr. Noordeinde 6 Katwijk aan Zee Tel. 3824 Vakantie en andere moeilijkheden zijn te regelen. KATWIJK AAN ZEE Gcrcf. gemeente Morgenavond hoopt ds. Ketterij van Al- erdam om hal'f 8 te spreken in Casa voor de Geref. Gemeente in Neder land. Hoog en laag water Woensdag 18 juli: hoog water 12.11, laag ater 7.30 en 20.12 uur. OEGSTGEEST Voor het examen kinderverzorgster, uit- jande van de centrale raad voor kinder- itzending te Rotterdam, zijn geslaagd de dames Alie Heidsma en Piëta Krott te Oegstgeest, beiden leerlingen van de Chr. ustrie- en huishoudschool te Katwijk' i Zee. Onz LEIDERDORP Geslaagd i plaatsgenoot W. Schmidt i de Noorderkweekschool vaart „Abel Tasman" geslaagd voor het getuigschrift. Kind gered Gistermiddag om één uur viel het 4- jar-ig kindje van de familie Tol over de leuning van de Doesbrug in de Does. Op het hulpgeroep kwam brugwachter De' Wolf aangesneld. Hij had in twintig jaar niet gezwommen, maar bedacht zich geen ogenblik en sprong het kind na. Hij slaag de erin het te redden. Jaarvergadering Groene Kruis Donderdag houdt de afdeling Lelder- dorp-Zoeterwoude Hoge Rijndijk van het Groene Kruis haar jaarvergadering in het Dorp^iuis. De vergadering begint om

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4