VAN MENS TOT HENS Kamer van Koophandel maakte excursie naar Langeveld LUISTERT van het draaiboek NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 14 JULI 1956 Rapport over Leidse wegen Men bracht ook bezoek aan Van Herwaardens zandwinningsbedrijf in Oosterduinen (Van een onzer verslaggevers) F|E KAMER VAN KOOPHANDEL en fabrieken voor Rijnland heeft gis- termorgen vergaderd in zijn kantoor te Leiden, daarna in het Hof van Holland te Noordwijk een Hollandse koffiemaaltijd gebruikt en gister middag een excursie gemaakt naar de ruilverkavelingswerken in het Lan geveld en het zandwinningsgebied van de N.V. Van Herwaardens kalk zandsteenfabrieken in de Oosterduinen bij Noordwijkerhout. Uitvoerig werd de Kamer voorgelicht In de vergadering, die werd geopend door de voorzitter, de heer T. M. H. van "Waveren, is gesproken over onder meer slechte telefoonverbindingen hier en daar in het rayon van de Kamer, het probleem wegen in en om Leiden en over de ruilverkaveling in het Langeveld, bij welk laatste punt ir.H. G. Kuipéri, hoofd ingenieur-directeur van de cultuurtech nische dienst voor Zuid-Holland, een toe lichting gaf. Voorzover het de bespreking van het wegenprobleem betrof waarover een rapport ter tafel kwam was de Verga ring besloten. Ten aanzien van het telefoonverkeer werd het bestuur gemach- I ter bevoegde plaatse aan te dringen op verlichting van de bouwbeperkingen, die de P.T.T. worden opgelegd. De oor zaak van het in sommige gemeenten slecht functioneren der verbindingen moet na melijk worden gezocht in een tekort aar centrales. En voor de bouw van centrale! ds het staatsbedrijf aan restricties onder worpen. Een discussie over de gevolgen ln de consumptieve sfeer van het in wer king treden van de wet op de afbetalings overeenkomsten leidde tot de conclusie, dat die gevolgen in het huidige stadium nog niet zijn te overzien. Een dokter nodig? De zondagsdienst van de Leidse huis artsen wordt waargenomen door de dok ters De Jager, Teeuwen, Stoffers, Wijdicks en Van Alphen. Bij geen gehoor bij huis arts of specialist belle men dokters telefoon 22222. Welke apotheek Zaterdag 14 juli zijn 's middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Apotheek Tot hulp der Mensheid. Hooi gracht 48. tel. 21060, en apotheek Oegst- geest, Wilhelminapa-rk 8. tel 26274. Zondag 16 juli is van 's morgens 8 tot 's avonds 11 uur alleen apotheek Kok geopend De nachtdienst wordt van 24 uur af weer waargenomen door apotheek Kok. apotheek Tot hulp der Mensheid en apo theek Oegstgeest. Hongaarse Dansen van Brahms. (K.R.O., 20.20 uur) De Hamburger Johannes Brahms heeft de prachtigste Hongaarse dansen geschn ven. Die werken hebben Brahms een eno me populariteit opgeleverd, die wel eet deed vergeten dat Brahms ook andei werken heeft geschreven: symfonieën, ee onvergelijkelijk Requiem. ontroerende liederen, etc. De altijd ietwat pessn sche Brahms hunkerde toch naar de licht heid in het leven en in de muziek. Hij was jaloers op Johann Strauss, die zulke geniale walsen schreef. Zelf schreef hij echter walsen, die niet voor die Strauss onderdoen. Brahms componeerde soms liederen met de meest lichte toets en schreef zigeunerliederen zoals zigeu ners ze niet kenden maar er gek op waren Die zigeunerliederen van Brahms zijn the matisch volkomen eigen werk. Het zijr dus geen echte zigeunerliederen, maai hebben wel de zigeunersfeer. Met de Hongaarse dansen is het anders gesteld. Dit zijn wel werkelijke Hongaarse dan sen. door Brahms gearrangeerd tot kunst werken van de eerste orde. Czardas er friska fascineerden Brahms en hij heeft er z'n volle kunstenaarschap aan gegeven. De Hongaarse Dansen van Brahms zijn dus bewerkingen van folkloristische me lodieën. De Hongaarse Dansen bestaan ii twee oorspronkelijke versies: één voo vierhandig pianospel en één voor orkest. Het piano-duo Schnabel speelt vanavond de eerste versie. Dat Brahms zich sterk gaan interesseren voor de Hongaar kunst heeft als oorzaak zijn kennis making in 1848 met de Hongaarse list Eduard Remeny, die wegens de poli tieke omwenteling in Hongarije in Europa rondzwierf en in Hamburg in contact kwam met Brahms. Remeny nam Brahms als begeleider mee op een tournée e het overtemperamentvolle spel van deze Hongaar (hij transformeerde rustig de in nigste Adagio's in een Lassdn via syn copen en pralltrillers) heeft Brahms in tens genoten, zelfs al had hij dan wel be zwaren legen de wat al te brute interpre tatiekunst van zijn vriend. Brahms heeft er de Hongaarse muziek door geleerd er daaana danken we nu die heerlijke Hon- de ruilverkavelingswerkzaamheden, op het ogenblik in het Langeveld op Noordwljks grondgebied worden uitge voerd. Deze werkzaamheden moeten er toe leiden, dat in het voorjaar van 1958 terreinen opnieuw in cul tuur kunnen w,orden gebracht. Als het zover Is, heeft men 120.000 kubieke meter veen uitgehaald en rond 1 miljoen kubieke meter zand verplaatst. De dag aan dag in het ge bied b\j de Ruige ïloek af- en aanron- kende vrachtauto's en de knarsende draglines zullen voordien nog heel wat stof kunnen doen opwaaien. Ir. Kuipéri gaf een klare uiteenzetting an de omstandigheden, die uiteindelijk tot het opstellen en het overgaan tot de uitvoering van het ruilverkavelingsplan hebben geleid. Van het in totaal 270 hec tare grote gebied zal 170 hectare in cul tuur worden gebracht. Het overblijvende deel wordt recreatieterrein. In de lutnd Reeds zeer geruime tijd geleden hebben wij dit plan geschetst. Het houdt in, dat het Langeveld wordt verdeeld in terrel- op verschillende niveaus, waarin men het waterpeil geheel in de hand heeft. De atervoorziening zal worden geregeld i ;n inlaatgemaal bij de Ruige Hoek regelbare stuwen, waarmee in dwars op hoofdkanaal gelegen zijkanalen het nste waterpeil kan worden gehand haafd. De leden van de Kamer hebben op dit gebied bezichtigd daar reeds tot stand gebrachte kunstwer- ir. Kuipéri in Leiden later ook nog aan tafel in Noordwijk had verteld. Probleem Ten slotte bracht men een bezoek aar de Oosterduinen, waar de voor de natio nale woningbouw zo belangrijke kalk- lr. H. G. Kuipéri, geheel links, hoofdingenieur-directeur van de cultuurtechnische dienst voor Zuid-Holland, heeft gis termiddag de leden van de Ka mer van Koophandel aan de hand van een kaart verteld over het in uitvoering zijnde ruil verkavelingsplan Langeveld. zandsteenfabrieken van de N.V. Van Her waarden moeilijkheden dreigen te onder vinden bij hun grondstofvoorziening. Bloembollenkwekcrs. die daar en kele jaren hun bedryf hebben uitge oefend op afgezand terrein, dat eigen dom is van de kalkzandsteenfabrieken zien zich in hun bestaan bedreigd, nu de kalkzandsteenindustrie op deze ter reinen wil gaan diepzuigen. Wordt aan dit voornemen gevolg gegeven, dan zullen de hier in cultuur genomen gronden volkomen verdwenen. Daarvoor in de plaats zullen diepe pias- Er is hier een probleem met haken en ogen gegroeid en de excursie, die de Kamer van Koophandel gisteren naar dit gebied maakte, had ten doel de Kamer een inzicht te geven. In een nieuwjaars rede heeft de heer Van Waveren over de hier gerezen kwestie gezegd, dat de Ka mer ten aanzien daarvan „met veel wijs heid haar positie zal moeten bepalen". Diep geheim De Leidse raad is gisteravond om 9 uur bijeen gekomen om, naar de agenda aankondigde, mededelingen yan B. en W. aan te boren. Na enkele minuten aan geland bij dit punt werden de deuren gesloten en konden de verslaggevers en belangstellenden op de publieke tribune onverrichter zake naar huis gaan. Waar om er dan wel uitnodigingen voor deze vergadering aan niet-raadsleden waren uitgegaan bleef eveneens een diep ge- Van der Luit HA AG WEG 31 - LEIDEN CBegra\enióóeH --AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: amateur-avond Radio Luxemburg; half 6: auditie. Van der Werfpark, 8 uur: concert mu ziekkorps Nieuwe Tonge. Maandag Pieterskerk, half 9: Avondmuziek, Char les de Wolff (orgel). Dinsdag Noordwijkse tram, 7 uur: Chr. Reisver- eniging, avondwandeling van Noordwijk naar Katwijk. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (donderdag ook half 8half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 ur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk- steeg), 2—5 en 7—9 uur: expositie .Jeugd en Rembrandt" (t.m. 14 juld). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 2- uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.i 15 september). AVONDMUZIEK Charles J. de Wolff verzorgt maandag avond om half negen de avondmuziek de Pieterskerk. Het programma vermeldt dit keer de grote orgelmis van J. S. Bach 1. Preludium - Es dur; 2. Kyrie; 3. Gloria; 4. De tien geboden; 5. Credo; 6. Het Onze Vader; 7. Doop; 8. Biecht; 9. Avondmaal; 10 Uitleiding: Tripelfuga - Es dur. Vooi* elke bewerking wordt het koraal gespeeld. Aan de uitgang zal worden gecollecteerd voor het orgelfonds der Hooglandse kerk. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. C. van Eek te Leiden zijn geveild: Huis bestaan de uit drié woningen met erf Doelen gracht 11/lla en 12 ln bod: ƒ3700, koper: T. Beeuwkes te Leiden q.q. voor: ƒ4800 Huis en erf Langegracht 139 in bod: 1700, koper: J. J. L. Koet te Leiden voor: ƒ1950 Huis en erf Zuidsingel 26 in bod: ƒ3500 koper: W. v. d. Berg te Leiden q.q. voor: ƒ3620. Pakhuis en erf Zuidsingel 2-5 in bod: ƒ1950 koopster: Mw. E J. M. van Haas teren tc Leiden voor: ƒ1951. Huis met erf Oranjegracht 127 ln bod: 2850 koper: J. de Bolster te Leiden voor: ƒ2850. Pakhuis met afz. bovenwoning Oranje- gTacht 122/122a in bod: ƒ5300 koper: T Beeuwkes te Leiden q.q. voor: ƒ6400 Huis met erf Waardgracht 19 in bod: ƒ1040 koper: J. de Bolster te Leiden voor: ƒ1040. Huis met erf Koolstraat 13 in bod: ƒ1040 gemijnd met: 160 totaal: ƒ1200 is niet gegund. Ten overstaan van notaris W. S. Jongs- ma te Leiden is geveild: Woonhuis met opslagplaatsen en verdere opstallen en opengrond aan 'de Waard No. 5 in bod: ƒ7100 koper: L. Zitman te Leiden, q.q voor: ƒ18.100. Ars Aemula Naturae exposeert Dinsdagmiddag 4 uur zal in het ge bouw van de Leidse schilder- en teken- akademie Ars Aemula Naturae, Pieters kerkgracht 9, een expositie worden ge opend. Hierop zijn werken te zien van de heer J. Kropff, leraar schilderklasse; F. Reitman, leraar modelklasse en Lo Molenaar, leraar boetseerklasse. In een afzonderlijk lokaal wordt werk van leerlingen tentoongesteld. Dhr H. B. Koekkoek hoofd te Amsterdam De heer H. B. Koekkoek te Leiden, inds enkele maanden hoofd van de Ge rei. school aan de Storm Buysingstraat i6 -benoemd tot hoofd van een Chr. school te Amsterdam. Twee jubilarissen bij Lichtfabrieken De heren G. Anokkee en A. Straver /aren gisteren 25 jaar in dienst van de Lichtfabrieken. Ze werden namens de di rectie en het gemeentebestuur toegespro ken door ir. F. J. J. Meuwesse. die beide jubilarissen gewaardeerde krachten in het bedrijf noemde. Spr. hoopte, dat beiden nog lang aan de Lichtfabrieken verbon den zullen zijn en liet zijn gelukwensen gezeld gaan van een fraaie oorkonde het gemeentebestuur en de gebrui kelijke gratificatie. Ook van de zijde der personeelsvereniging ontvingen de heren Anokkee en Straver geschenken. Beiden dankten met een kort woord. Daarna en zij de gelukwensen van hun col lega's in ontvangst. Tussen de bladzijden Verboden vrouwen Trianon. „Verboden vrouwen" zijn. zo als men wel veronderstellen zal, dames die het oudste beroep ter wereld uitoefe nen. In deze Italiaanse film, tot stand ge komen onder regie van Giuseppe Amato, gaat het voornamelijk om drie vrou die tijdelijk hun „gesloten huis" kwijt raken doordat één van hen in wanhoop uit het raam springt. Twee willen het be roep wel vaarwel zeggen, de derde heeft een hartkwaal en durft niet als schandvlek op de familie huiswaarts Op zeldzaam langdradige wijze wordt de historie van dit drietal op het doek ge bracht. De „wanhopige" komt in het zie kenhuis tot bekering en besluit werknon te worden. De tweede schrijft op een welijksadvertentie en bijna zou ze nieuwe leven ook begonnen zijn, ware niet dat de burgemeester van het dorp, waar de adspirant-bruidegom zijn domi- „Rembrandt" in de Lakenhal Gerard van uitbeelding Veen gaf goede van de meester HET is geen benijdenswaardige opdracht, die de heer Gerard van Veen ontving van het Leidse gemeentebestuur om een stuk met een speeltijd van ongeveer vijftig minuten over Rembrandt te schrijven. Hij heeft daar voor de vorm gekozen van de vertelling; de speelscènes zijn de plaatjes bij wat de vertelster meedeelt. Daardoor ontstaan er losse taferelen, die ii geen verband staan met elkaar, dan alleen dat het episodes uit het leven van Rembrandt zijn- geslaagd op deze schillende scènes eisen telkens een nieuwe instelling. De heer J. Foudraine. die de rol Rembrandt voortreffelijk speelde, heeft aan deze lastige eis volkomen voldaan, daarbij uitstekend gesteund door de da mes T. de Wit als Saskia en mevr. T Hoogewind-van Oortmerssen als Hen- drikje Stoffels. In korte lijd wisten zij in hun spel spanning te brengen, door hun soberheid van uitbeelding. Mevrouw C. Hageman-Verhagen, de vertelster, ze haar tekst goed, maar wat meer variati' zou wel kunnen zonder gevaar te lopen rhetorisch te worden. Het succes was groot, zodat ieder kon instemmen met de dankwoorden van wethouder J. C. van Schaik. die de dames ook bloemen overhandigde Ook n Van Veen kreeg een boeket in de Leidse kleuren. Het stuk is voor het doel, de mensen wat nader tot Rembrandt brengen, uitstekend geschikt, de opvoe ring is prima en dus hopen we dat vele Leidenaren de kans zullen benutten dit stuk te gaan zien In de verschillende wijken wordt het thuisbezorgd. En bo vendien, wanneer het kwartje voor ^opvoering is betaald, bewaar dan het kaartje, dan kunt u voor twee kwartjes de tentoonstelling in de Lakenhal be zichtigen. A. C. Bouwman De schrijver manier toch een goede indruk te geven van de levensgang yan deze grote kun stenaar. De heer Van Veen weet goed de accenten te leggen, al zijn die dan in zo'n korte scène vaker het gevolg var sentiment dan van spanning. We heb ben waardering voor de wijze waarop de schrijver zijn taak heeft volbracht. Toch zijn er enige historische onjuist heden, die we niet kunnen schrijven op de rekening van de vrijheid die schrijver nu eenmaal hebben moet er (in dit geval) een dramatisch geheel van te maken. We geloven niet dat de heer Willem van Ruytenburch de ver gelijking maakte met een Nachtwacht. Die naam is pas veel later aan het schilderij gegeven. Waar schilderde Rembrandt dit schil derij? Men heeft zich afgevaagd, of zijn atelier hetzij aan de Bloemgracht of aat de Jodenbreestraat ruim genoeg war. Ni kan men wel zeggen: hij deed het in he koor van de Oude kerk. maar dat is maai fantasie. Ton Koot wijst er in „Rem brandt's Nachtwacht in nieuwen luister' op, dat bij de restauratie bleek dat het doek uit drie liggende banen bestaat, zo dat het goed mogelijk is geweest om dit doek op eigen atelier te schilderen. Ons derde bezwaar geldt de verminking an het schilderstuk. Die verminking heeft omstreeks 1715 plaats gehad en eerder. Voor die tijd hing het in de Kloveniersdoelen, daarna is het over gebracht naar de Kleine Knjgsraadkamer daar heeft men het tussen twee deuren opgehangen en het passend gemaakt door er rechts en links een stuk af te snijden. De verminking, schending kunnen we wel zeggen, is dus van latere datum dan ons in het stuk wordt verteld. Doch het gaat om de mens, om de kunstenaar Rembrandt. En die is in het volle licht gezet. Het succes was niet in de laatste plaats te danken aan de manier waarop de spelers, onder leiding van de heer B. Hage- man, deze personen tot levende men sen hebben weten te maken. De ver- Leidse Smalfilm-Liga lie heeft, inlichtingen naar haar had ingewonnen. Zij wordt dan ook prompt overreden, in wit bruidstoilet. En de derde? Ach, zij wil tenslotte toch wel. ze is zo zwak. Als enige terugkeer zij slechts het opnieuw betrekken van haar kamer in het beruchte huis. Deze vertellingen zijn zo verfilmd, dat en zou zweren in de eerste dagen van de geluidsfilm te zijn beland. Een oorver- dovender gekakel hebben we nog zelden gehoord. Als enig lichtpunt stippen we het feit aan, dat men „realistische scènes" heeft vermeden, maar dat maakt deze beeldenreeks nog niet tot een goede film. (Erg lange en erg vervelende weg terug). Sissi Luxor. Een echte vakantiefilm, deze „Sissi" uit de Duitse studio's. Sissi is de dochter van Max van Baden, een jong, vrolijk en veel van dieren houdend meisje. Haar oudere zuster, Néné, zal door toedoen van de moeder van de Oos tenrijkse keizer zijn vrouw worden. De verjaardag van de keizer is aanleiding tot een nadere kennismaking, maar alles loopt anders dan in de plannen was voor zien. Franz Joseph is veel meer gechar meerd van Sissi dan van Néné. en daar mee is eigenlijk wel alles gezegd. Het is een pretentieloze, gezellige film gewor den, met prachtige opnamen van het Zuid-Duitse en Oostenrijkse landschap. (Leuk verhaat over aardig meisje). Helden zonder moed LIDO „Helden zonder moed" zijn Amerikaanse soldaten, die in het laatste oorlogsjaar door Italië trekken. Slechts tussen de gevechtspauzen door kunnen zij genieten van dit „land van vrouwen en wijn", zoals zij het uitdrukken en zoals de meesten van hen het ook bezien. Eén sergeant is anders dan de anderen. Zijn vader in Amerika was een dronk aard op wie hij neerzag, zijn moeder al vroeg gestorven en opgevoed door een strenge oom vecht hij tegen het kwaad en alles wat verleiding met zich zou kunnen brengen. Om hem wat op te vro lijken sturen zijn kameraden een solda- tenmeisje op hem af, dat onder de in druk komt van de jonge soldaat, die haar attenties weigert en zo blijkt te ver schillen van de gemiddelde Amerikanen. Zij haat deze militairen om hun handel wijze, maar hun geld heeft zij hard nodig voor haar hongerende moeder, broertjes en zusjes. De sergeant is onkundig van dit alles. Het meisje en hij vatten genegenheid voor elkaar op en de Amerikaan belooft haar na de oorlog te zullen trouwen, 's Avonds hoort hij evenwel van de vroe gere levenswijze van zijn beminde en hoe zij ook smeekt, hij laat zich niet vermur- Hij i haar wil i ihopige Italiaanse te maken hebben om wat zij eens misdeed. Tot zo ver is de rolprent niet onver dienstelijk. De karakters worden fijn aangevoeld eh goed uitgebeeld. Dan wordt er echter plotseling weer oorlog gevoerd en langdurige gevechts-scènes worden vertoond, die voor de verbeelding van het verhaal In het geheel niet nood zakelijk zijn. Er zijn nog meer verwik kelingen. Maar het einde is de dood van velen en het bewijs van de stellingen, lat mensen zonder moed in ogenblik- een van gevaar juist helden kunnen zijn :n dat men zijn naaste moet vergeven >m zelf ook vergiffenis te kunnen ont- rangen. De Leidse Smalfilm-Liga hield gister avond in de kantine van Smits Röntgen- apparatenfabriek aan de Herengracht de laatste bijeenkomst van het seizoen heer N. van der Horst vertoonde filmpje over de ballontocht op Konin- ginnedag en de voorbereidingen die Oegstgeest werden getroffen. Vervolgens liet hij een film zien over de tijd die hij aan de Rivièra doorbracht om het huwe-iRe*- Bestaat het decor van de films in (Het leven van Amerikaanse soldaten i het laatste oorlogsjaar. Langdurige gevechtsscènes brengen wel veel span- ir maken er de rolprent niet beter op). Bataljon der gedoemden Grace Kelly verfilmen. De heer F. Pardon vertoonde een aantal films uit de P.T.T.-filmotheek. Tijdens deze bijeenkomst werden titels vastgesteld voor de wedstrijd het nieuwe seizoen zal worden geopend. De leden hebben de keus uit „Een dag uit het leven van één onzer kinderen of huis genoten" en „Het nachtleven van Leiden' Dan; Vrijheid of dictatuur? T7RIJHEID of diotatuur, kort of lang haar, dat zijn strijdvragen waar over de Nederlandse kappers zich mo menteel druk maken. De Confédération Internationale de la Coiffure heeft namelijk onlangs een .uitspraak ge daan in de kwestie, of de dames het haar kort of lang dienen te dragen. De C.I.C. sprak uit, dat een mode met kort haar de voorkeur verdient, omdat deze de moderne vrouw beter staat en niet in het minst, omdat zij de om zetten en de klantentoeloop in de kap- persbëdrijven rpeer ten goede komt, dan wanneer het langere haar weer ln zwang zou komen. De Nederlandse leden van de Inter nationale kappersfederatie zijn het weliswaar met dit standpunt eens, maar zij menen overwegend bezwaar te moeten maken tegen bepaalde me thoden, waarmee de C.I.C. dit doel wenst te bereiken. Deze wil namelijk met alle geweld elke propaganda voor lang haar in de pers, radio, film enz. onderdrukken. De Nederlandse kappers vinden dat dit te ver gaat en achten het streven van de Confédé ration uit democratisch oogpunt on aanvaardbaar. Zij vinden het onver standig de dames een bepaalde haar dracht op te dringen! Eerlijkheidshalve moeten we toch ook de voorstanders van de korte haardracht even aan het woord laten: „Wij hebben er genoeg van! De vrij buiters in ons vak moeten ervan wor den uitgesloten. De onvergeeflijke lichtzinnigheid, onverantwoordelijk heid en ijdelheid van een paar enkelin gen brengen ons gehele vak ln gevaar. Wij moeten, diegenen, die het - haar lang willen blijven knippen, uitwijzen, de onverstandigen, die zich te groot achten zich te onderwerpen aan de discipline en het algemeen belang van ons vak." Wij kunnen onze mening ten slotte met onze landgenoten-kappers delen. Stel je eens voor, dat de Confédération het een volgende keer in haar hoofd haalt, van kort haar op helemaal-geen- haar over te gaan en onze vrouwen wil dwingen met glanzend gladgeschoren hoofdjes rond te lopen. Nee ,nee, niets daarvan. Leve de vrijheid en de weel derige lokken! Een feestje waard JN HET kantongerechtsgebouw aan het Rapenburg hangt doorgaans de sfeer van „boete"-doening, maar woesdagmorgen wordt die verdrongen door het kleine feest van een huldi ging. Welke huldiging zal ten deel vallen aan de bureelchef van de grif fie, de op 5 december 1898 „als een slnterklaassurprisc" geboren Cornelia Leonard de Groot, Spieghelstraat 7, die veertig jaar in rqksdienst is geweest. De heer De Groot door heel goede vrienden wordt hy ook wel anders genoemd heeft ons van z.yn levens loop verteld. Hq is nog op de Mulo van Hipma aan de Pieterskerkstraat ge weest, tot augustus 1915. Op 1 oktober daarna werd hy volontair by het In structiebataljon ln Kampen, waarby ook een man als dr. H. Coiyn zyn carrière begon. De 16-jarige De Groot zou officier worden, maar „de sterren stonden te hoog". Hy diende in Laren, by het 21ste, in depot X te Amersfoort en in Den Helder, Alkmaar en Hoorn. En in mei 1920 werd hy gedetacheerd op Schiphol. Op 16 juni 1923 werd hij op wachtgeld gesteld. Het leger werd in gekrompen. Van januari '24 was hy klerk bq de belastingdienst in Leiden, tot 1 september '28. Toen kwam hq op de griffie. Hq werd rijksklerk 2e klas, le klas en nog later administratief ambtenaar B 1. Op 1 februari 1953 werd hij benoemd tot bureelchef. Desgevraagd wist de heer De Groot niet zo gauw wat aardige herinnerin gen uit zijn mouw tc schudden. „Er worden op de griffie niet veel lolletjes gemaakt." Toch blijkt in het verdere gesprek dat hij toch veel heeft ge lachen in zqn leven. Trouwens, met de kinderen „Allemaal nog jong, want we zqn laat getrouwd" is er ook altyd wat te beleven. En dan komt er toch ook nog wel een verhaaltje over de dlcnsttyd naar boven, uit de Schip- holtqd, toen hy nog wel met Sillevis en Willem van Vecnendaal heeft ge vlogen. Eenendertig jaar heeft de heer De Groot nu in het gebouw aau het Rapenburg gezeten. Het is de moeite waard om nu een klein feestje te Vrienden van buiten IN DE MIDDAGUREN wan neer de haast om de krant op tijd de deur uit te krijgen voorbij is, en de animo om al aan die van de volgende dag te beginnen, nog niet zo erg groot dringen in de stilte van ons redactie-vertrek vertrouwde stemmen van buiten door. Ze zitten er weer, zeggen we dan tegen elkaar. Dat wil zeg gen, dat onze twee, drie of soms vier vrienden van buitenweer op het raamkozijn hebben plaats genomen. Dat is met enig ceremonieel ge schied en we kennen ieder gebaar, élke beweging: uit de broekzak wordt een krant of een zakdoek gepakt, voorzichtig opengevouwen ^^en en met studie op de juiste plaats gelegd daarna volgt het zoeken van de juiste houding om zich op zakdoek of krant te laten neerzak ken.... en de conversatie neemt een aanvang. Het kan niet anders, of die conversatie is steeds weer stralend, geloven we. Stelt u zich eens voor: iedere dag dezelfde mannen, altijd op uw raamkozijn, zonder dat u ze kent, dat is bijna niet om uit te houden Zo dachf onze verslaggeefster er tenminste over. Die is dan ook, na dagenlang haar nieuwsgierigheid te hebben bedwongen, op een mid dag bruusk van haar stoel opge staan om met de markante figuren ter andere zijde van gordijn en glas een praatje te gaan maken. De heren A. Tallaux (70, links op de foto), J. van der Heyden (78, midden) en C. van Helden (85, rechts) bleken alle drie in de bouwbedrijven werkzaam te zijn geweest. Nu ze niet meer behoe ven te werken, kunnen ze toch ook weer niet de hele dag in huis blij ven zitten, vinden ze. Daarom kie zen ze in de stad dan hier dan daar een plaatsje uit om wat uit te rus ten, naar de mensen te kijken en met oude kennissen een praatje te Onze lieverdjes teke- halsstarrige gewoonte van de jeugd, die alle eeuwen door de kraakzinde lijke Nederlandse huisvrouwen in bil lijke toorn heeft doen ontsteken. Wan neer deze krijtachtige getuigenissen een graadmeter zouden zijn voor het morele peil van onze lieve jeugd, zal men bij het ontcqferen van de dubbel zinnige en minder vleiende opmerkin gen onwillekeurig de wenkbrauwen Op het raamkozijn van de krant fronsen. Gewoonlijk constateren de krassers immers op zqn minst, dat al lerlei met name genoemde personen rijp zijn voor een psychiatrische in richting, hetgeen uiteraard wat minder officieel maar desniettemin heel kern achtig wordt uitgedrukt. Daarom trof het ons zo, toen wq deze week in Leiden twee kleine blauwogige joggies het puntje van de tong tus sen de tanden geklemd ijverig bezig zagen een gevel met de eerste begin selen van de schrijfkunst te verleven digen. Langzaam en met horten en stoten verscheen, tegen alle verwach tingen in, namelijk heel hanepoterig op de muur: „Rietje is lief" en „Ellie is lief". 't Gaat de goede kant op met de Leidse jeugd! Nota bene QP 11 MEI. nota bene. schreef een Leidse zakenman een brief naar het stadhuis. Of het hem vergund was een paar vlaggen aan zqn gevel te hangen. Geen nationale vlaggen, maar iets met reclame. Vlaggen trekken de aandacht en aandacht trekken is het eerste doel van reclame. Op 25 juni. nota bene, kreeg de za kenman het ambteiyke antwoord: naar aanleiding enzovoorts verlenen wy n hierbij, tot wederopzeggens en behou dens rechten van derden, vergunning voor het boven openbare gemeente grond aanbrengen en hebben van en zovoorts onder voorwaarde, dat de vlaggen in goede staat worden onderhonden; de vlaggen uiteriyk 1 juli aan staande van de gevel worden ver- wqderd. Indien men van de drie data en hnn opeenvolging „bene nota" heeft ge nomen, begrijpt men dat voornoemde zakenman boos werd, toen hij ook nog leges moest betalen voor een vergun ning, waarop hq zegge en schryve 45 dagen had moeten wachten en die hem in staat stelde om zégge en schry ve vqf dagen zyn reclamevlaggen te laten waaien. Hy zei: „openbare werken" is open baar genoeg, maar of er ook gewérkt Veeg teken IN een muizennest te Grouw heerst sinds kort een sfeer van rouw, daar de huisbaas (muizen, vrees 'm) schoonmaak heeft voorspeld met bezem. Eén muis, die 't op zijn heupen kreeg, sprak toen: „wat is dit teken veeg" Rex meestal uit ongecultiveerde gebieden in Amerika, deze maal had men de ca mera's verplaatst naar Afrika. Een Ame rikaan die zich mag beroemen op de bij naam „De hamer", is de „he-man" in deze film, die onder de naam „Bataljon der gedoemden" een aanzienlijke hoeveelheid gevechten, ditmaal in superscope, op het witte doek brengt. Het bataljon der gedoemden moet één dag voor het afzwaaien een verlaten fort legen de Arabieren verdedigen. Dit lukt niet (de toeschouwers hebben intussen een bijzonder gevecht gezien, waarbij nu niet romantische pijlen en bogen, maar vuurwapens van moderne makelij hun moordend werk doen). Het komt toch goed. Dit dank zij de Amerikaan, die de moed van alle vrij heidshelden ln zich verenigd scheen te hebben. (Stoer, toch slap). Kind verdwenen Casino. „Achter de schermen van Scot land Yard" geeft een interessant en naar uit hoofde van onze ondeskundigheid uiteraard bescheiden mening, ook uitste kend beeld van de wqze. waarop een mo- politie-apparaat opsporingswerk ver richt. Het verhaal draait om een ln de metro pool Londen verdwenen kind. Hoe dat kind tot onbeschrijfelqke vreugde van de moeder wordt teruggevonden, het is een geschiedenis, die wij hier liever niet ver tellen. Mèt de vader en moeder en mèt de politie-inspecteur, die het onderzoek leidt, jja1 men in .grote spanning de oplossing het raadsel zien naderen. Dit is een ln zijn genre voortreffelijke film. (Ontvoerd kind wordt opgespoord in film, die uitmunt door beeldritme). Stand arbeidsmarkt Spanningen door gering aanbod De arbeidsreseve bleef in de periode 2 tot en met 7 juli vrijwel gelijk. He* aan tal als geheel werkloos ingeschreven man nen beliep 130. De voordelige verschillen met 1953, 1954 en 1955 bedragen respectie- elijk 755, 250 en 130. De wrijvingswerk loosheid bedroeg 65, seizoenwerkloosheid was nihil, evenals de structuurwerkloos heid, terwijl voorts 65 minder-geschikten staan geregistreerd en 45 minder validen. De vraag bleef constant op 410 staan en had voor 170 aanvragen betrekking op jeugdigen. In de metaal- en textielindustrie, de iandbouw en de handelsbedrijven treedt een tekort op. dat de produktiemogelijk- heden beïnvloedt. Nu de vakantie van de schooljeugd nadert zullen vakantiehuipen in diverse bedrijven enige verlichting brengen, zoals in de conservemndustrie, de land- en tuinbouw en het bloembollen- bedrijf. Het aanbod vrouwelijke arbeidskrachten bleef ongewijzigd staan op 55. De vraag beliep 465, waarvan 170 betrekking had den op jeugdigen. In de wasserij-bedrij ven, de textiel- en confectie-industrie en in de handel is he* tekort zo sterk, dat dit remmend werkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3