Jlietmie f cited) lütmmnl Hongaren overmeesterden bemanning vliegtuig oï« En zetten 't toestel behouden op de grond in vrije westen Militaire vliegramp eist 45 doden Onderhandelingen alléén niet Makarios Program is niet vaag als het Pv.d..A.-verlangens betreft BULTHUIS Vrij warm maar ook een buitje ZATERDAG 14 JULI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37 ABONNEMENTEN: J 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.S5 per week. Postrekening 58036 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter, Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 81441 Directie: F Ü1EMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.H W J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlcfi Is ?hebleoen "myn hert la Icgljcnspoet Zevenendertigste jaargang No. 10702 r Geen prauwen, wèl pijlen en sneren ZIL VAGINA 5 Bloedig gevecht in de lucht ZEVEN JONGE HONGAREN zijn vannacht na een dramatische vlucht met een Hongaars lijntoestel naar West-Duitsland ontsnapt. Zij overmeesterden de bemanning van het vliegtuig en hielden hun communistische medepassagiers in bedwang. Na de landing op hel Wcstduitse vliegveld IHanching vroegen de zeven, van wie één een jonge vrouw, asyl aan. Zij zijn naar geheime adressen gebracht De acht andere passagiers en de bemanning willen naar Hongarije terugkeren. Enkelen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Een van de vluchtelingen, een 25-jarige student, vertelde na aankomst het vol gende verhaal. „Wij kochten kaartjes voor het gewom "vliegtuig van Boedapest naar Szombathe- ly. een provinciale hoofdstad ten zuidwes ten van Boedapest. Wij hadden allemaal Schadevergoeding van K.LM. geëist De weduwe van een Unesco-functiona- ris, die omkwam bij de ramp met de KLM Superconstellation Triton bij Shannon, op 5 september 1954, heeft bij de rechtbank van New York een eis tot schadevergoe ding van ruim 3,6 miljoen gulden inge diend. Haar echtgenoot was één der 28 slachtoffers. Zij verwijt de KLM, d( Lockheed-fabrieken en de Sabena nalatig heid en zorgeloosheid. De Sabena verzorg de voor de KLM op Shannon het tech nisch toezicht op de vliegtuigen. Vier zwaargewonden bij auto-ongeluk Ten gevolge van een auto-ongeluk op een kruising bij Ra6tatt (Weet-Dultsland) zijn vier Nederlandse toeristen zwaar ge wond. Alle inzittenden, de heer en me vrouw H. Roderwein uit Vlissingen en het echtpaar C. Libau uit Rotterdam werden in het ziekenhuis opgenomen Van twee hunner zou de toestand le vensgevaarlijk zijn. De veertiende juli: gratie en geen feest Drie ter dood veroordeelde Mohamme danen hebben in Algiers gratie verkre gen ter gelegenheid van de veertiende juli. de Franse nationale feestdag. Ook zijn de maatregelen tegen de sta kers van 5 juli op bevel van de resident- minister. Lacostè. verzacht. In Parijs z(jn de feestelijkheden ter ere van de 14de juli afgelast. Het geld zal aan de Franse troepen in Algerije worden geschonken. Onderhandelingen over Tunesië afgebroken Tunesië heeft de onderhandelingen met Frankrijk, welke sinds 25 juni te Parijs gehouden worden, afgebroken wegens de „onvriendelijke houding van Frankrijk". Dit is een reactie op de rede van de Franse minister van buitenlandse zaken. - Pineau, in de Nationale Vergadering over de onaanvaardbaarheid van de Tu- I nesische eis tot terugtrekking van Fran- se troepen uit Tunesië. Koningin bij herden- van Rembrandt ijzeren staven en onze aanvoerder, die ik „luitenant" zal noemen, een revolver. We wisten, dat een officier van de commu nistische geheime politie aan boord was Toen wij dich* bij de stad Gyor waren gaf de luitenant met zijn revolver de mar naast hem een klap op zijn hoofd. Dat was het signaal voor ons. Wij gre pen allemaal onze ijzeren staven en sloe gen alle passag:ers die niet tot onze groep behoorden, op het hoofd. U moet begrij pen dat ieder van hen de geheime politie agent kon zijn. Het was een verschrikke lijk gevecht. Toen trok de geheime politieagent zijn pistool en wilde op ons vuren, m; luitenant sloeg hem onmiddellijk door een slag met een ijzeren staaf op zijn hoofd. Terwijl djt allemaal gebeurde, maakte de piloot, die had gemerkt wat er hand was, loopings waardoor alles toestel onderstjboven werd gekeerd. Er werden nog meer passagiers gewond. Het was eenvoudig verschrikkelijk Maar de luitenant; die oud-piloot slaagde erin de cockpit binnen te drjngen en dwong de mannen onder bedreiging met de revolver zich naar *de passagiers ruimte terug te trekken en hem de be sturing over te laten. Om duidelijk te maken dat hij de toe stand meester was, schoot hij door het plafond Hij bracht het vliegtuig buiten Hongarije. Wij vlogen laag over de grens Oosten rijk binnen en volgden de Donau. Wij staken de Duitse grens over en bi; Ingolstadt zagen wij een geschikte lan dingsplaats en daalden. Het was werke lijk een wonderbaarlijk gevoel!" Vechtend geland Het grondpersoneel van het vliegveld, dat n Amerikaanse basis is. vertelde verder e men de bebloede passagiers en be- nningsleden nog vechtend uit het vlieg tuig had zien komen. Het toestel, dat uiterlijk slechts licht beschadigd volkomen nield interieur. Nader wordt vernomen, dat ook een der passagiers, die niet tot het complot behoorde, politiek asiel heeft gevraagd. Hogere broodprijs onaanvaardbaar Naar aanleiding van de verhoging van de broodprijs in verscheidene plaatsen buiten de voorkennis van de organisaties der bakkers," heeft minister Zijlstra gisteren een onderhoud gehad met de vertegenwoordigers van deze organisa- De minister achtte deze prijsverhoging onaanvaardbaar in verband met de poli tiek van prijsstabilisatie. Hij deed een beroep op de bakkersorganisaties hun medewerking te verlenen, dat de verho ging ongedaan wordt gemaakt. De vertegenwoordigers van de bak kersorganisatie zegden de minister toe zich te zullen verstaan met de bakkers, die hun prijzen hebben verhoogd. Het resultaat van deze onderhandelingen zal nader op het ministerie worden bespro- Een militair transportvliegtuig met izittenden is vlak b\j de luchtbasis Mo- quire in New Yersey (V.S.) neergestort. z(jn 45 doden geborgen, de 21 anderen Het toestel stortte neer vlak na de start, voordat contact was opgenomen met de keerstoren. Daardoor duurde het twee eer men op het vliegveld de ramp ontdekte. Toen het toestel door de bo- schoot, braken de vleugels en drie motoren af. Doordat de benzinetanks in T.V.-antenne iliag op dak blijven staan De rechtbank te Alkmaar heeft beslist dat de heer G. Boon de televisiemast op het dak van zijn huurwoning mag laten staan. De huiseigenaar, de N.V. Van Sanen in Amsterdam, had hiertegen bezwaar ge maakt. In het vonnis wordt gezegd, dat noch »n beschadiging, noch van ontsiering sprake is. In het huurcontract is de plaat sing van een radio-antenne zonder overleg met de opzichter verboden, doch in de plaatsing van een televisie-antenne wordt VOOR DE OLYMPISCHE SPELEN king Koningin Juliana heeft het te kennen gegeven de plechtige*! bij te wonen, die het comité Rembrandt-herden- king 1956 Amsterdam maandagmiddag in de We6terkerk in Amsterdam houdt. De herdenking wordt door de NCRV uitge zonden. Van vele zijden is bij het plotseling overlijden van de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor vluchtelingen de vraag gesteld, of de nagedachtenis van mr G. J. van Heuven Goedhart niet moet worden geëerd door het vluchtelingen werk op bijzondere wijze te steunen. De heer M. A. Reinalda te Den Haag. voorzitter van de Nederlandse Federatie voor vluchtelingenhulp, heeft inmiddels het initiatief genomen om na te gaan op welke wijze mogelijkheden in deze rich ting het beste kunnen worden geopend. rTER GELEGENHEID van de zestiende Olympische Spelen zal de Nederlandse postadministratie van 27 augustus tot 7 oktober een serie van vijf bijzondere postzegels met toeslag uitgeven. Vier van de zegels zijn aan een afzonderlijke tak i sport gewijd, terwijl de vijfde de ieke Olympische Spelen in herinnering brengt. De opbrengst van de toeslag komt goede aan het Nederlands Olympisch tité en wordt aangewend ter bestrij ding van de kosten voor een Nederlandse afvaardiging naar Melbourne. De postzegelhandel zaT. zoals bi) alle bijzondere uitgoften z.g. eerstc-dag-om- slagen uitgeven. De op 27 augustus a.s. aan een loket afgegeven eerste-dag-omslagen. waarop itsluitend één of meer olympiadezegels 1956 mogen zijn geplakt, worden voorzien van een afdruk van een bijzonder stempel. De ontwerpen van de zegels van 2 cent en 25 cent zijn van Jan van Heel uit Den Haag, die tien 5 en 10 cents-zegels van Zonder vrijheid ook geen leven Yalcln Kaya, hoofdredacteur van het veertiendaagse tijdschrift Ciüi (Spijker) in Turkije, heeft een jaar gevangenisstraf en een boete van 13.000 gulden gekregen. .De eigenaar, Necati Akbun, is krachtens een artikel van de nieu we perswet veroordeeld tot een boete, die tienmaal zo hoog is. In Citil had nl. het volgende grapje gestaan- Een man vraagt een krantenver koper om Vrijheid (de naam van Istanboels grootste dagblad). Verkoper: „is er niet meer". Koper: „geef me dan maar Leven" (naam van Turkije s grootste tijd schrift, dat onlangs zijn publikatie ten gevolge van gebrek aan pa pier heeft moeten staken). Verkoper: „Kan er leven zijn, Harry Disberg, eveneens uit Den Haag i van de 7 cents-zegel van P. Wetselaar it Haarlem. De 2 en 3 cent zegel is uitgevoerd in blauw, waar het scheepje wit uitgespaard hardloopsters op de 5 3 zwart op een effen geel fond. Van de Griekse amfora, 7 4 5 cent met hardlopende atleten zijn de vaas en de tekst In rood-bruin en de atleten en waarde-aanduiding in zwart. De hockey spelers, 10+5 cent. is zwart op een effen grijs fond en de walerpolosp Iers, 25 8 cent, is zwart op een effen gn De tekst en waarde aanduiding Pensioenwet voor semi reserve-militairen (Van onze parlementsredactie) De regering heeft bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp van een pensioen wet voor militairen, die gerekend kunnen worden tot het reserve-personeel van land- en zeemacht, maar die krachtens een door hen gesloten verbintenis gedu rende een bepaald aantal jaren doorlopend werkelijke dienst verrichten. De regeling is meer in het bijzonder van belang de vrouwelijke militairen en wel name voor hen, die deel uitmaken het vemlegend personeel. De p aanspraken zullen worden getoetst aan de pensioenwetten van de land- en zee macht 1922 Econ. instituut voor de middenstand. Volgens het jaarverslag over 1955 is om vangrijk programma uitgevoerd. Onder meer omvatte dit de organisatie van de produktiviteiiscursius in de detailhandel van duurzame consumptiegoederen, de uitgave van een losbladige documentatie- uitgave inzake binnen- en buitenlandse literatuur enz. In ongeveer 800 bedrijven vond een bedrijfskosten- en rentaöidlteits- onderzoe-k plaats. Israëliër gedood Vier geüniformeerde Arabieren hebben gisteravond op de weg van het vliegvold Lydda naar Tel Aviv een auto aangenouden en de bestuurder gedood. Een vrouw, die in de auto zat, wi9t te ontkomen. de vleugels van de romp werden ge scheiden brak geen brand uit. Daar het vliegtuig in een moeras ligt worden de reddingsploegen ernstig be lemmerd. 's-Gravendeel bezorgd voor de dijk De gemeenteraad van '6-Gravendeel, een der gemeenten, die bij de stormramp van 1953 zwaar werd getroffen, heeft er zijn ongerustheid over uijgeeproken, dat na ruim drie jaren nog geen definitieve plannen zijn gemaakt voor de verbetering van de zwakke, langs de kom der ge meente gelegen Ki'ldijk. Zeppeli'x bleef hele nacht in de lucht De Duitse reclamezeppelin, die al heel wat moeilijkheden heelt, veroorzaakt, had gisteravond ook weer „de wind tegen". luchtschip had gisteren boven Fries land gevlogen, doch toen het weer de thuishaven Ypenburg wilde i stootte het bü Meppel op een onw front De verkeersleiding van Schiphol diri geerde bet luchtvaartuig naar Eelde, het overigens niet kon landen, omdat de enige provisorische landimgsmast op Ypen burg staat Boven het vliegveld Eelde wierp.de be manning touwen uit, waaraan men hel luchtschip vast kon houden Daarna volg den lege benzl-nebLikken De 17-jarige Piet Vink van de Aeroclub klom langs ladder naai boven met een mand met broodjes en thee. zodat de bemanning de inwendige mens kon versterken. Daarna volgden volle blikken benzine. Het toestel moest de gehele nacht in de lucht blijven. Vandaag werd de tocht Ypenburg voortgezet, vanwaar het toestel ar Bremen is vertrokken. Canadese hulp aan West-Duitsland De eerste-minister van India, Jawaharlal Nehroe, neemt op het vliegveld van Londen afscheid van zijn zuster, mevr. Lakshmi Pandit, Hoge Commissaris van India in Londen. Nehroe, die in deze stad de conferentie van pre miers van het Britse Gemene best bijwoonde, vertrok naar Bonn voor een officieel bezoek aan West-Duitsland. Lord Radcliffe niet welkom 1" ord Radcliffe. die door de Engelse rege- -*-i ring naar Cyprus is gezonden om een grondwet voor de bevolking op te stelten, zal niet door de Cyprioten worden ont vangen. „De Britten kunnen alleen onder handelen met aartsbisschop Makarios". ■ft de burgemeester van Nicosia, een i de zes leden van de bestuursraad der Grieks Orthodoxe Kerk en secretaris generaal van de Grieks-nationalistische partij gezegd. verklaring van premier Eden van Engeland over het binnenlands zelfbe- ir van Cyprus heeft in Griekenland temming gewekt. Minister Sawas Loizides. die de leiding van de kerk op Cyprus in Athene vertegenwoordigt, zei: ,De kloof is thans onoverbrugbaar. Edens erklaring had niet slechte! lijker kunnen zijn. Aan de Griek; Massaproces Na de opstand van Poznan Doodslag en ophitsing rrestanten te Poznan b verder worden 63 personen beschuldigd in plundering uit winkels en hulzen. Het Is niet bekend wanneer de proccs- n zullen beginnen. Bfj de beklaagden zijn 33 mannen, die door de opstandelin gen bevrijd waren. De voorzitter van de Poolse staatsecm- lissie voor de economische ordening, Szyir, Is van zijn functie ontheven en be noemd tot minister van de bouwnijver heid. Szyr wordt door de Poolse regering ten dele aansprakelijk gestefld voor de ge beurtenissen in Poznan. Het ministerie bouwnojveofieid is ccn nieuwe crca- ontstaan na het opheffen van de de partementen voor stedelijke- en platte- laffudsbouw en voor industriebouw. prioten is op meedogenloze wijze het recht op zelfbeschikking ontzegd." De Griekse premier, Karamanlis. lieefl verklaard: „Griekenland is vastbesloten de Verenigde Naties in tc schakelen opdat dc Cyprioten het recht van zelfbeschik king wordt verleend. Zuivering In het westelijk deel van Cyprus is een grote zuiveringsactie ondernomen door 2000 Britse militairen, die de bossen en bergen afzoeken naar de leider der Eoka Alle verkeer is in een gebied van duizend vierkante kilometer verboden en voor vele dorpen geldt het uitgangsverbod. In de straten van Nicosia dwarrelen pamfletten van de Eoka, waarin gewaar schuwd wordt voor deze zuivering. „Ieder, die in de bergstreken buiten zijn dorp wordt aangetroffen zal terechtgesteld worden" waarschuwt de Eoka. De Britten sturen hun agtenen in de vermomming van houtvesters de bosstreken in". Drie pet. voor personeel der koopvaardij De raad van bestuur voor de zeevaart en de organisatie voor zeevarenden ter laste gelegd, koopvaardij hebben besloten drie procent over 1955 uit te keren, aldus deelt de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale mo de. Voor de uitkering aan het koopvaardij- personeel zal als peildatum 1 juli worden aangehouden. De werkgevers hebben het voorbehoud gemaakt, dat reeds genoten uitkeringen aan gratificaties en tantièmes over 1955 met de drie procent mogen wor den verrekend. De uitkering geschiedt op het aantal zeedagen, dat m 1955 bij eenzelfde rederij is gevaren. Verdronken. De twaalfjarige A, J. Duim uit Ooltgeneplaat. die gisteren met enkela vriendjes bij de keersluis te water was gegaan, gleed van de autoband, waarop hij de haven was ingegaan. De jongen, die de zwemkunst niet machtig was. ver- Kabinetsformatienog vele knelpunten 2, 5. 10 t (Van onze 'correspondent) De Canadese regering heeft 75 straal jagers aan de Westduitse Bondsrepubliek geschonken als bijdrage tot de opbouw de luchtmacht der nieuwe Bund< fond. wehr". Voorts vernemen wij. dat Canada de (afstand heeft gedaan van zijn aandeel I óf t :ents zegel zijn óf pedrukfjde kosten, die de Bondsrepubliek moet t uitgespaard in het effen betalen voor de stationering van Cana- I dese troepen op haar grondgebied. Doel vcm het geofysisch jaar HET Internationaal1 Geofysisch Jaar 1957'58. Geofysisch Jaar, dat Terwijl reeds veel be- het volgend jaar juli be- kend is geworden over gint. is het derde „Inter- het werk, dat in de pool- nationale Jaar" dat ge- streken, voort heel gewijd is aan weten- zuidelijk half; schappelijk onderzoek, de bovenste luchtlagen vingen Het eerste werd onder zal worden gedaan vormt liest wi de naam Intematioi voorbeeld: Vanwaar ko men de kosmische stra len? Bestaat er verband lussen deze straling en het het zogenaamde noorder- in licht? Kan men aardbe- spellen? Ver- iarde i Pooljaar in 188283 ge houden. Het tweede Interna tionale Pooljaar was, in 1932—33 en vermeerderde de kennis omtrent de omstandigheden, waaron der radio-communicatie mogelijk is. Tevens baan de het de weg voor de elektronische ontwikke ling, die tijdens de twee de wereldoorlog het ge bruik van radar mogelijk maakte. programme Het programma, dat het t Inten Geofysisch 1957'58 is opgesteld, het grootste i de kosmische straling, het aardmagnetisme, gletsjer kunde. zwaartekrachts- •nterna'ionale king is ondernomen. Aanvankelijk was at'mosfeei ruimte? Kunnen droge perioden worden voor speld. zodat de boeren bijtijd* gewaarschuwd' kunnen werden? Kan de weg, die orkanen zich banen, nauwkeurig van tevoren worden bepaald? Wordt het geleidelijk hoeveel tijd zal de scheepvaart, by hef hul- deel dige tempo van afsmel- van de ijskappen in minder de pooltreken, gebruik onder- kunnen maken van de en de noordwestelijke door- ipansel. vaart Bestaat er gevaar dat door het weosmelten van het (js de dichtbevolkte ttaebieden in (Van onze parlementaire redacteur.) NG die maandagochtend wordt gehoudc netsformateur en de vijf fractievoorzitters (het zal het achtste onder houd zijn) wordt met spanning tegemoet gezien. Hei is n.l. gebleken dat op vele punten nog geen overeenstemming is bereikt. Daarom zijn in allerijl fractievergaderingen gehouden om te trachten een oplossing te vinden voor de resterende knelpunten. Hoewel de moeilijkheden niet gering zijn is er toch goede hoop. Het feit dat de formateur gisterochtend liet verklaren dat de moeilijkheden niet „onoplosbaar" zijn, kan er op wijzen dat hij een tegemoetkomende houding zal aannemen. Het zal de kunst zijn een formulering te vinden, die alle partijen bevredigt. Een andere moeilijkheid die maandag opgelost moet worden is de gelijke be loning van man en vrouw, bij het verrich ten van gelijke werkzaamheden. De me ningen daarover lopen uiteen. Dat is ver klaarbaar, want hier speelt het probleem van loonsverhogingen, die weer kunnen lelden tot prijsverhoging. De kabinetsformateur schijnt voor dit punt niet veel te voelen. Het is echter de vraag of zijn partijgenoten er ook zo over denken. Andere punten die maandag be sproken dienen te worden zijn, de af schaffing of verdere verlaging van de schoolgelden, van het derde jaar van de middelbare school af. de verruiming van de onderwijsmogelijkheden voor jonge arbeiders, ook buiten de werktijd, de vraag of er de komende periode een alge mene grondwetswijziging tot stand ge bracht kan worden en een eventuele be- Dat ls trouwens de enige mogelijkheid voor hem om te slagen. In politieke krin gen vond men het gisteren opmerkelijk dat de v.v.d., bij monde van de heer Oud, nog steeds aan de besprekingen deel neemt. Er zijn verschillende liberale stro mingen die dit moeilijk kunnen verwer ken. zoals ook wel bleek uit enige pers commentaren van gisteravond. Prof. Oud heeft het beslissende woord nog niet ge sproken. Ondanks het feit dat enige libe rale wensen, bijv. de herziening van de crematie- en zondagswet, door de andere fractievoorzitters niet zijn vervuld. Dit is daarom opmerkelijk, omdat de v.v.d. op deze manier zich langzamerhand reel aan het program van dr. Drees gaat binden. Het is duidelijk dat als de libe ralen ten slotte toch de oppositie begeren dat zij dan altijd met de moeilijkheid zul len zitten het regeringsprogram in grote lijn te hebben aanvaard Er zjjn echter nog wel enkele proble men op te lossen. De overeenstemming tussen de ministers Drees en Staf de defensie is inmiddels een feit ge' den. Naar verluidt zou z(j er op komen, dat in 1957 f1525 voor de defensie zal worden uitgetrokken Verder is ei voor de jaren 1958 tot 1960 een driejaren plan opgesteld met een jaarlijks defensie plafond van f 1575 miljoen. De overgebleven „knelpunten" zijn ove rigens dermate belangrijk, dat men kan verwachten dat de bespreking van m dagochtend nog wel enige tijd in beslag zal nemen. Staatsbouivbedrijf Een der problemen is de vraag of er een staatsbouwbedrijf moet komen. Dat is een oude socialistische gedachte. De P.v.d.A. gaat van de stelling uit dat het met de nstelling van zo'n staatsbedrijf het ge makkelijker zal zijn het kostenverloop in de particuliere bouw na te gaan. Het grote bezwaar tegen het ontwerp- program van dr Drees blijft dat het vaag is op alle punten, die niet gerekend kun- worden tot de socialistische stok- ijes. Daar 's bijv. de invloed van de overheid op het bedrijfsleven. De forma teur is met een vrij straffe redenering ge komen, die voor de overige fracties moei lijk te aanvaarden is. Dit punt is gisteren tijdens de bespreking ook blijven hangen. te houden, ma a enorme vooruitgar at'erlei gebied, nou mehhangend met de nen logie, zonne-activiteit. 982 lengte- en breedtebepa- de Itngen en de onderzoe- op kingen van de bovenste sa- atmosfeer met behulp hef bepnle raketten en aard- t'ng en gn vrde is nog steeds niet wkeurig bekend Door jchijnselen op geofysisch satellieten, gebied, maakt het wen- Men hoopt het ant. selijk het eerder te hou- woord te vinden op tal wel tn de acht- van vragen. c de ge- '.waartckrnrf de gehele dit tha.is te het leerden zich stellen, bij- komen. Twee branden: 19 personen dakloos Tijdens een hevig onweer werd gister middag in Eibergen een dubbele arbei derswoning. bewoond door de families E. Nijland en J B. Bennink, door de bliksem getroffen. De tankwagen van de brand weer kwam op korte afstand van de bran dende woningen in een greppel muurvast te zitten. Twee gezinnen van vijf personen elk zijn dakloos. Bij een zeer felle brand aan de Noorder haven in Harlingen. gisteravond, werden negen personen dakloos. lasting op kapitaalsinvesteringen. Ten slotte resteert nog het Nieuw-Guinea- vraagstuk. Er is weinig bezwaar tegen te maken dat het beleid wordt gericht om de bevolking van Nieuw-Guinea zo spoe dig mogelijk te laten beslissen over eigen lot. De niet-socialistische fracties staan er echter op. dat uitdrukkelijk wordt vast gelegd. dat de soevereiniteit over dit ge biedsdeel bij Nederland berust. Te optimistisch Men ziet, er ligt nog een heel waslijstje van moeilijke vraagstukken. De woord voerder van de formateur was gisteren beslist iets te optimistisch, toen hij ver klaarde dat de programbesprekingen wa ren geëindigd. In het program van dr. Drees. dat wij reeds in grote trekken heb ben weergegeven, wordt ook nog aandacht geschonken aan de P.B.O. en de bezits vorming. De onderwijsnota's zullen wor den uitgewerkt in wettelijke regelingen, zullen meer studiebeurzen komen. Van het departement van verkeer er. water staat wordt vermeld dat de Deltawerken zullen worden uitgevoerd. Het gehele pro- i is opgesteld onder het voorbehoud dat de uitvoering afhankelijk is van de financiële en economische mogelijkheden. Over het rapport van het ministerie van financiën is gisterochtend vrij lang ge discussieerd. Grote moeilijkheden hebben zich daarbij niet voorgedaan. Dit schijnt een belangrijk deel te danken tc zijn minister Zijlstra. die over dit rapport belangwekkende beschouwing heeft gehouden. (Advertentie) IN ALLE AFDELINGEN JJIWÏSGS Woninginrichting VITRAGE KARPETTEN GORDIJNSTOFFEN BOTERMARKT 23 TELEF. 20854 T_TET HOGEDRUKGEBIED Noordelijke IJszee tussen Noorwe gen en Groenland verplaatst zich nog maar weinig Ook het hogedrukgebied ten zuidwesten van de Azor afgelopen vierentwintig uur nauewliiks positie veranderd Tussen deze bei de hogedrukgebieden bevindt zich langgerekte lagedrukvore, waarin schillende depressies voorkomen, o.c zuidpunt van Groenland, ten zuiden in Ierland en boven Noord-Frankrijk. In het komende etmaal zal de iven Noord-Frankrijk naar he den trekken, terwxjl tevens wor Opperste Sowjet getemd Premier Boelganin heeft gisteren :n de Opperste Sowjet verklaard, dat de inge diende amendementen op de pensioenwet niet realistisch waren, waarna de Raad van de Unie met algemene stemmen het regeringsvoorstel aanvaardde. De Raad der Nationaliteiten zal vandaag de pen- ioenwet behandelen. de wacht, dat er boven Duitsland een nieuw lagedrukgebied zal ontstaan Uit Frankrijk nadert bovendien een zwakke rug van hoge luchtdruk, door dit alles zal de wind in ons land verander lijk blijven. Daarbij -al tijdelijk een zee wind kunnen voorkomen, hetgeen enige afwoeling zal veroorzaken, maar over het algemeen blijft het tirt' warm. terwijl dc kans op een regen- of onweersbui tame lijk groot blijft. ONBESTENDIG Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewol king met plaatselijk een regen- of onweersbui. Hier en daar tijdelijk mist. Overwegend zwakke veranderlijke wind. Over het algemeen iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur.) Zondag: zon 4.4 23.52. Maandag: Zon 4. 0.00. Op 22 juli volle r

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1