i Juryleden concerteerden in de St. Bavo te Haarlem Wereldvrede het meest gediend met economische samenwerking De eost gaet voor de baet u.vt TELEVISIE PELTENBURG Pepsi-Cola DE LICHTHAL RUIMT! Hallo! Hier is LEUNE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 VRIJDAG 13 JULI 1956 Holland Festival jVp. het eigenlijke orgel- concours voorbij is. waarvan immers Klaas Bolt winnaar werd. nu kwam de beurt aan de ju ryleden zelf om zich op het grote orgel van de Haarlemse St. Bavo te la- En zo speelden gister avond de Deen Finn Vide- rö en de Oostenrijkers Anton Heiller. terwijl het aandeel van het 3de jurylid Sem Dres den bestond uit een thema, waarover Anton Heiller zou improviseren. Finin Vitterö opende en hij bleek een zeer kundig organist, die rustic en zeker zijn tekst uiteenzette, zijn registratie koos. De f-molfl Ciacona van Paehebell klonk mooi licht in de heldere barokke kleuring. Bachs h-moll Preludium en Fuga werd duidelijk en met vaste hand gemodelleerd Maar in dit technisch uitmuntende en vol komen stijlzuivere spel ontbrak het ons toch wel aan bezietóng. Nuchter en zake lijk kwam het ons voor. zonder veel fan tasie. en al vonden wij deze eenvoud, cleze volslagen afwezigheid van virtuoos ver toon zeer prijzenswaardig, iets meer elan had de voordracht wel levendiger ge maakt. Zo werd b.v. steeds nagelaten het slot voor te bereiden, de eindmaat ver klonk altijd voordat men er erg in had. Wij houden ook niet van enorm riitervitt, van zwaar aangezette dynamiek, maar Finn Viderö speelde wel zeer academisch. Anton Heiller had voorbeelden van de moderne Duitse orgelmuziek gekozen voor zijn programma. Na zijn eigen „Kleine Helft personeel van Albert Schweitzer Nederlanders Mejuffrouw G. L. Veeren uit Leusden vertrekt 18 juli naar Lambarene om al! vijfde Nederlandse verpleegster dr. Al- bert Schweitzer bij zijn medische arbeid terzijde te staan. Sinds de tijd, dat zij eerstejaars pleegster was, heeft mejuffrouw Veeren er zich op ingesteld, naar Afrika te gaan Nadat zij haar diploma had behaald, sol liciteerde zij op goed geluk bij dr. Schweitzer, toen deze in Europa vertoefde. Ongeveer de helft van het personeel van dr. Schweitzer bestaat uit Nederlan ders. Er zijn twee artsen werkzaam, dr Van Stolk uit Rotterdam en mejuffrouw M. D. van der Kreek uit Sussum. De Nederlandse verpleegsters in Lam barene zijn de dames M. J. Lagendijk ui Oudewater, A. C. Silver, T. L. van Leei uit Laren (N.H.) en A. van Beeck Vol- lenhove uit Haarlem Mevrouw A. Clennan-Oberman uit Rotterdam helpt dr. Schweitzer met mogelijke arbeid, de heer Van der Hoef uit Amsterdam is als technicus in ziekenhuis werkzaam. Partita over „Freue dich sehr, o meinp Seele". waarin hij heel simpel het ge geven koraal behandelt, eerst canonlsch. dan als c. f. met contrapuntische omspp ngen en ten slotte in het ..grote werk' zet. droeg hij voor een muziek van Johann Nepomuk David, Oostenrijker net als Heiller en nu werkzaam in Stuttgart. Dat betrof diens Partita over „Es ist ein Schnitter helszt der Tod" en het „Dies Irae", een uitgebreide compositie, waarin David tot uitbuiting van allerlei orgel- c-ffecten komt, die aan het einde zelfs het karakter van een soort dodendans aan nemen. Door Heillers meesterschap toei- de dezg muziek ons zeer. al lijkt zij ons niet overal even sterk geschreven. Maar Heiller vulde de lege piekken aan met zijn eigen grote verbeeldingskracht en zijn volmaakte beheersing van de speltech niek. Zijn improvisatie over het ihema 'em Dresden legde hiervan duidelijke be wijzen over! Het meditatieve karakter van dit gegeven, dat aan een langzame Bach- melodie deed denken, werd heel mooi uitgewerkt en volgehouden, kreeg soms. zoals in de fuga (op het eerste deel van het thema) en de machtige coda even een Franckiaanse kleuring. Wij hebben mei bewondering naar zulk een improvisatie geluisterd. Dra. H. E. Kokee-van den Berge Paration-vergiftiging in Haarlem De Haarierruse politie heeft gisteren het onderzoeik naar een menkwaardiiige ver giftigd ng afgesloten, waarvan drie perso nen het slachtoffer werden. Op de avond van 28 Juni werden een echtpaar te Heemstede en een bezoeker zo onwel, dat zij in het ziekenhuis moes ten worden opgenomen. Daar werd ver giftiging geconstateerd met paration. een inseebenbestrijdingsmiddel, dat dodelijk is bij vierduizendete gram per kdilo li chaamsgewicht De slachtoffers hadden kort voordiieD ruwe chocolade ln couverturevorm gege ten, die was meegebracht door de doch ter des huizes, die in een fabriek van mengmachines in Haarlem werkt Uit het onderzoek bleek dat de machine waarmede bij wijze van proef ohocolade- poeder me* vet was gemengd, veertien dagen geleden voor» het mengen van pa- ration en daarna nog voor het mengen van zeeppoeder was gebruikt. In beide gevallen waren echter de voorgeschreven reinrigringsmaatflegelen uitgevoerd. Niet temin werden ook elders in de fabriek parationsporen gevonden. De vlce-premler van Italië. Giyeeppa Saragat, leider van de sociaal-democrati sche partij, heeft zijn ontslag gevraagd naar aanleiding van de conflicten c staan bij de burgemeestersbenoemln. in Rome en Milaan. Ter gelegenheid van het 6e Intern. Congres van de Europese Fede ratie van Soroptimist Clubs zijn er deze week in het Kurhaus te Sche- veningen twee feestavonden georganiseerd, welke geheel verzorgd werden door leden-Soroptimisten uit de aangesloten landen. Op de eerste feestavond werd door de Ned. Unie van Soroptimist Clubs een vaandel aangeboden aan de presidente van de Europese Federatie. Dit vaandel is vervaardigd door leden van de club Utrecht. De voor stelling is een uitbeelding van de spreiding van het soroptimisme. Op de foto enkele medewerkenden aan de feestavonden. u.I.n.r mevrouw M. T. Holley (zang), Jeanne Evrard (dirigente), Roesgen Champion (componiste) en Adrienne de Smet (violiste), allen soroptimist en. Indonesische minister-president De Indonesische minister-president, rar All Sastroamidjojo heeft verklaard, dat naar de vaste overtuiging van Indonesië de kansen voor wereldvrede in de huidige impasse groter zou worden, indien mili taire bondgenootschappen zouden worden nkom economische samenwerking en technische bijstand, zo hierom wordt gevraagd De verklaring is uitgegeven kort nadat de Amerikaanse vice-president Nixon, op zijn rel6 door het Verre Oosten in Ma nilla enkele opmerkingen heeft gemaaki over het neutralisme. „Terwijl vroeger staatslieden, die ge kant zijn tegen de politiek van afzijdig heid in het openbaar reageerden mei wantrouwende of vijandige verklaringen i6 het na het bezoek van president Soe- karno aan de V.S. en Europa thans zo dat behalve kritiek hier en daar openlijke bijval wordt geuit om aan hun actieve en onafhankelijke buitenlandse politiek vast te houden." In zijn verklaring zegt de Indonesische minister-president ten volle de verklaring van Nixon te ondersteunen, dat macht geen reaht betekent, dat militaire kracht O geen maatstaf is voor eer en integritei dat „recht en rechtvaardigheid onde: volkeren moet heersen". Ook verklaarde hij dat Indonesië tegen militaire allianties is gekant, omdat deze slechts op een oor log zullen uitlopen": Schrijvers over beper king van vrijheid Op het 28ste imtermationele P.E.N-con- gres is decer dagen te Londen besloten het voigerud congres in 1957 in Tokio houden De 750 schrijvers, die aan 1 congres deelnemen, hebben ook eenste mig een resolutie aangenomen, waa wordt betreurd, dat in verscheidene de len van de wereld nog steeds schrijvers worden achtervolgd voor hun overtuiging htm ras of hun taal. In deze resoluth worden aLle PEN-afdel:ngen aangespoord al het mogelijke te doen om te bewerk stelligen, dat deze schrijvers m vrijheid worden gesteld en om schrijvers, werk verboden is. te helpen bij het geven van hun geschriften. Bedrijfschap schilders contra S.E.R. (Van onze sociale redacteur) Het bestuur van het bedrijfschap schil dersbedrijf heeft een voorstel tot würi- van de heffingsverordening met ze- tegen zes stemmen verworpen. Door dit besluit zijn enige financiële moeilijk heden gerezen. Het bedrijfschap heeft geen geld meer en moet reeds aangegane leningen verhogen. in een vergadering van het bedrijf- p vaststelde verordening heffing 195« heeft niet de goedkeuring kunnen verkrijgen van de commissie financiën bedrijfslichamen van de S E R. Deze com missie stond op het standpunt, dat de af trek beperkt dient te worden tot vijftig procent van de contributie der vrije pa- roonsorganisatie. die hAt laagste con tributiesysteem heeft. Om de normale werkzaamheden niet te stagneren Kwam het dagelijks bestuur met een voorstel »en gewijzigde heffingsverordening Jn de toelichting werd echter opgemerkt dat het bestuur geenszins het standpunt de financiële commissie deelde. Het resultaat van de discussie was, dat het oorslel werd verworpen. De algemene patroonsbond, die de laagste contributie en dus van de voorgestelde regeling voordeel heeft, deelt het standpunt van d» christelijke en roomse organisatie» Dr. John schuldig aan hoogverraad (Van onze correspondent) Bonn. vrijdag Dr. Otto John, het vroegere hoofd va de Westdiuifee geheime dienst, zal in sei temiber wegens het plegen van hoog vei raad terechtstaan,' zo meldde het Ham burger Abenfolott. Dr. Ofcto John lm West-Duitsland bijgenaamd „Doppeübe Ottchen" toefde op 20 juli 1954 im Berlijn om deed te nemen aan een herdenkingeplechtna- heid voor de slachtoffers van de mislukte aanslag op Hitier. Zijn broer behoord* tot die slachtoffers. Des avonds stak hl) in Berlijn de zonegrens over en keerd* niet meer naar Weet-Duirtaland terug, tot hij in september van het vorige jaa Oostzone de rug toekeerde en weer de Bondsrepubliek vluchtte Men verwacht, dat het proces het mee*t opzienbarende aai de geschiedenis vam Weetduitse Bondsrepubliek zal worden. Ds. E. F. Herbschleb, Luth. em.. 60 jaar in het ambt Ds. E F. Herbschleb. Luthers emeri tus-predikant te Doelamchem, vierde gis teren zijn zestigjarig ambtsjubileum. De jubilaris werd 8 april 1873 te Amsterdam geboren. In 1896 deed hij te Wildervank ziin Intrede. Hij heeft verder gestaan in Monnikendam, Edam en Doetinchem. In 1945 kreeg hij zijn emeritaat. <Iij is secre taris en voorzitter geweest van de Ver eniging van Lutherse Predikanten. Geldlening Haarlem. B. en W. stellen voor een eefld'lenumg vam een miljoen 4'4 pet aam te gaam, ter oonisodidatie vam vlottende schuld. NATIONALE INKOMEN VAN Z.-AFRIKA STIJGT In een door de Verenigde Naties uitge bracht rapport omtrent de economische activiteit in Afrika in 1954'55. dat in be handeling komt op de bijeenkomst van de economische en sociale raad van de Ver enigde Naties, wordt melding gemaakt van een stijging met 5 pet. in het netto nationale inkomen der Unie van Zuid- Afrika. een uitbreiding met 10 pet. in de export van tropisch Afrika en van een slechter worden van de economische situa tie in Algerije. Tunesië en Marokko al» gevolg van de binnenlandse onlusten in die gebieden. Nieuwe triptiek voor West-Duitsland De Nederlandse verkeersbonden hebben, op verzoek van de Westduitse douane, en kele kilometers voor de grensposten sta tions ingericht voor de afgifte van een nieuwe triptiek voor West-Duitsland. de zgn „Zollvormerkkarte". Men beoogt op stoppingen bij de grens zelf te men, die zouden ontstaan indien deze documenten door de Westduitse douane zelf ter plaats zouden moeten worden uit geschreven. Volkswagen-fabrieken groeien snel De Volkswagen-fabrieken meldden ln hun balans per einde 1955 een a DM 6.272.142. Voorts is nog een bedrag van DM 2.356.241 ails tramsport vorige boekjaar beechilkoaar. De wumet over 1954 met inbegrip vam het transport van het voorafgaande boekjaar bedroeg DM 7.755 241 De produJotie as tin 1955 lm vergelijking met 1054 gestegen met 36,1 procent. Voorts wordt nog medegedeeld da' het bedrijf uit Zwitserland machimewerktui-gen Noorwegen magnesium en uit Frankrijk en Nederland plaatetaail voor die caros rieën heeft ingevoerd De opbrengst van de uitvoer heeft 1955 DM 660 miljoen bedragen tegen DM 393 miljoen im 1954. In 1955 werden im de Verenigde Staten 35000 wagens afgeze". voor ddt jaar verwacht mem aildear een afzet van 55000 stuks. Naar door de waar- nemend diirecteur-generaal vam het be drijf werd medegedeeld wordt momenteel 45 pot van de prodriktie im Duitsland af gezet em het restant uitgevoerd. Dez« verhouding zal voortaan gehandhaafd blijven. De winst blijft wederom im bedrijf. De N.V. Constructlewerkplaatsei Machinefabriek Braat. Rotterdam heeft over 1955 na afboeking der exploitatie kosten ad 2.590.002 2.156-318) en schrijvimgen ad 465.707 1040.009) saldo winst behaald van 331-117 396.585). Voorgesteld wordt div. van 22 pet (20 pet). Het verslagjaar heeft een gunstig ver loop gehad. De maatschappij was ruim van orders voorzien. Besloten is deel te nemen m de N.V. Machinefabriek Werk- land te Nieuw-Weerdringe. Gouverneur Harding Extremisme Cyprus wordt minder Vandaag zou de Britse rechtsgeleerde Lord Radcllffe naar Cyprus vliegen om de eerste besprekingen te voeren over een rntwerp grondwet voor het eiland. De Britse premier Eden heeft gister avond im het Lagerhuis verklaard, dat Engeland voort wil gaan met het to*, ont wikkeling brengen van zelfbestuur op Cyprus. nieuwe grondwet zal echter, aldus Eden. eerst van kracht worden, wanneer ?n einde ls gemaakt aan het terrorisme i rust en orde zijn weergekeerd. De Britse gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, heeft zich in een radiorede tot de bevolking van Cyprus gewend en noemde de komst van Lord Radcliffe „goed ruieuws". Hij meende, dat het extre misme over hert hoogtepunt heen is en zag geen redenen lamiger te wachten met de ontwikkeling van hert zelfbestuur. De kinderboerderij van Artis, waar vo rige week alle dieren behalve de ezel tjes en de vogels wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer moesten worden afgemaakt, 16 gisteren heropend. technische school Concordia Inter Nos de wisselprljs gewonnen, die bij de jaar lijkse metselwedstrijden in het bouwcen trum in Rotterdam worden uitgereikt. De „Manifestatie H20", die van 7 augustus tot 2 september ter gelegenheid van de dijkdichting bij Oostelijk Flevo land te Kampen wordt gehouden, zal wor den geopend door minister Algera. Bij K.B. is in Den Haag een bedrijf schap voor de rayonindiustrie ingesteld. Dit zal onder meer de arbeidsvoorwaar den regelen, de vakopleiding en de ver ruiming van de werkgelegenheid. Brand in Groningen. Een rijwielmaga zijn en een kleermakerswomng aan de Meeuwderweg in Groningen zijn gisteren geheel uitgebrand. Hert gezin van de kleermaker mei acht kinderen, van wie huis waren, kon zich ternauwer nood in veiligheid stellen. Het rapport-Spaak. De Amsterdamse en de Rotterdamse Kamer van Koophandel hebben die minister van buurtenilandse za ken venzodhit vertegenwoordigers te mo gen aanwijzen in een eventuele commissie cfie aandacht zOl schenken aan de vraag stukken van de gemeenschappelijke Euro pese markt en van Euratom in verband met de Europese Integratie, als aangege ven in het rapport-Spaak. Markt- en Visserij berichten ALKMAAR. 13 Juli. Kaasmarkt Amy voer 24.000 kg. waarvan 19 stapels fabriek*- kas tegen notering van 186 per kg Handel I stug. VLAARDINGEN. 13 JuB. Varngstbe rich ten: VL 29—8. 50—38, 56-^17, 61—1. 70—8. 71—1, 78—-10, 79—7. 83—2, 84—4. 89 100 mijl; afgelegd. 97—6. 112—12. 114—15. H16—8. 132— Velen hebben besloten om met dit onzekere weer hun vakantiegeld te beleggen ln. de huiselijke sfeer, droog en behaaglijk en nochtans alles mee te ïnaken wat er aan belangrijks in de wereld gebeurt. Thuis onder het genot van een koje thee en een rokertje bij de: genoegen behoeft te nemen met een paar toestellen van een of twee merken, naar keus zult hebben in PHILirS. ERRES, BLAUFUNKT, Te-Ka-De In div. uit voeringen en 36 cm, 43 cm en 53 cm beeldoppervlakte. van 1793 Méér ...eu beter Onze zéér grote voorraden moeien weg Honderden echle koopjes - alles tegen spotprijzen! Voor al uw pullen en vazen hebben wij een grote partij i___ zijden en per kamenten af- °P artikelen buiten de wasbare kroon- opruiming geven wij lampkapjes 10% KORTING a 0.25, 0.48, 0.98, enz. Leeslampkappen ZONNEKACHELS, speciale aanbieding, in 125 en 220 volt, van 19.75 nu 16.75 Enige LICHTBESCHADIGDE STOFZUIGERS en WASMACHINES de meest gangbare merken 'n Bezoek aan de toonzaal boven onze zaak is de moedte waard 1 U vindt daar een prachtige collectie STAANDE SCHEMERLAMPEN in old finish, eiken, gothisch enz. met fijne zijden en afwasbare Nylon-kappen. Voorts moderne PLAFOND-VERLICHTINGEN en KRONEN in grote verscheidenheid ZIET ONZE ETALAGES B. RAAPHORST. Haarlemmersfr. 293, Leiden, lel. 26190 Jonge mensen met diploma M.U.L.O. of 3 j. H.B.S. er is werk voor U als typiste of steno-typiste bij de Centrale Directie der PTT te 's-Gravenhage kosteloze opleiding tot typiste of steno-typiste onmiddellijk volledig salaris volledige vergoeding van dagelijkse reiskosten datum indiensttreding in onderling overleg te bepalen gunstige verlofregeling vakantie-uitkering 4°/o zij, die dit jaar examen doen, kunnen nu reeds solliciteren Ook meisjes met 5 j. H.B.S. of Gymnasium kunnen tot steno-typiste opgeleid worden Inlichtingen en sollicitaties: Personeelsbureau van de CENTRALE DIRECTIE DER PTT, Zeestraat 5, 's-Gravenhage tel. 184470, toestel 7104. Voor jongelui met M.U.L.O. of 3 j. H.B.S. ia oolc plaatsing op de administratie In de Sociaal Economische Boekerij is ook verschenen: CM WELVAART en GERECHTIGHEID door Dr T. P. van der Kooy I A 90 PRIJS GEB. I O. Prof. van der Kooy geeft in dit boek principitle uiteenzettingen over de moderne economische politiek; Inleidende beschouwingen die voor een wijde kring van belangstellenden toegankelijk zijn. In elke boekhandel verkrijgbaar N.V GEBR ZOMER EN KEUNINGS UITGEVERSMAATSCHAPPIJ WAGENINGEN met HONDERDEN KOOPJES voor de SEIZOEN OPRUIMING KOSTUUMS, COLBERTS. PANTALONS. REGENJASSEN. JACKS, JOPPERS. SPIJKERBROEKEN. OVERHEMDEN, DASSEN, SOKKEN, voor Fantastisch lage prijzen PROFITEER HIERVAN ZIE ETALAGE! I CII KI C janvossensfeeg 67 LCU INE Telef. 22415 - 32256 Lekker jók, voor hetzelfde geld konden we Pepsi krijgen! Jong Nederland doet als jong Amerika! Het vraagt niet om «cola*. Het vraagt om Pepsi. Want Pepsi biedt «voor herzelfdc geld" meer. Proef het verschil tussen „cola"-zondcr-meer en Pepsi. Dan wenst U voortaan niets anders. Dan zegt U, als miljoenen anderen: Pepsi-Cola is mécr en beter!

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 11