rf*E23j BOLS Rattenval klapte dicht boven vliegende invallers Dank Z1J Gerard III SPORT EN WEDSTRIJDEN Haarlemmer Klaas Bolt kreeg wisselprijs orgelconcours Britse razzia in Nicosia ACADEMISCHE EXAMENS Vierdaagsedeelnemers trokken het Gooi in NIEUWE LEIDSCHE COUIUNT DONDERDAG 12 JULI 1936 Luchtverdedigers van alle rang paraat en accuraat (Van onze speciale verslaggever) WAAR RADAR FAALT herneemt het menselijk oog zijn rechten". En dus waren gisteravond vele honderden geoefende ogen ge richt op de grote driedaagse luchtverdedigingsoefening Rattenval. Daar in trapten ongewild en ongezien, maar wel opgemerkt door de parate i luchtwachtdienst, vele vliegtuighemanningen van de Royal Air Force uit Engeland en West-Duitsland en, even zo vrolijk, die van de ei Koninklijke Luchtmacht. Radar kunnen deze gewiekste piloten ont duiken als het moet, maar de mannen van de luchtwacht ontliepen ze niet. Integendeel, zo laag-hij-de-gronds-doende vielen ze jui6t in hun handen. Als ge er zelf nog niet van gehoord hebt. Nederland is overdonderd door een lawine van Canberra-straalbommenwerpers, van straaljagende Meteors en ander gedonder jaag. De lucht was er vele uren oorver dovend vol van. De man op de uitkijkpost, het meisje ln 1 de piotkamer en lest best de luchtwacht en luchtmachtstaf zelf waren twee uren lang in het geweer om de Rattenval dicht te laten klappen. De eigen „luchtdoel" en .de bijbehorende gevechtsvliegers zorgden zo nodig verder voor de algehele inmaak i Alles verliep op deze avond van dit j luchtige Rattenvalfestival naar wens. Die wens hield in het signaleren van elk invallend vliegtuig en het verder gade slaan in zijn hoge of lage vlucht. Elke verdachte beweging van de indringer diende ter bevoegder plaatse bekend te zijn, niets mocht aan de aandacht ont- Als dol geworden horzels zwenkten en 'zwierden de officieel ontbonden) vijande lijke luchtvloot over ons vlakke landje. Maar zelfs de meest ervaren huisje boompje-beestje-vlieger, waarmee de laagvliegers in luchtvaartjargpn worden aangeduid, hadden niet terug van zoveel attentie van de zijde van de waakzame luchtwachters. Die hadden bijtijds, volgens het officiële tijdschema overigens, hun vaste plaatsen op hun eenzame posten in kerktorens, op heuvels en verhevenheden ingenomen. Zij wisten dat, waar radar als waarschuwingssysteem bij de tactische laagvliegers uitvalt, alle verantwoorde lijkheid op"hun schouders rustte. Deze ^luchtwachters, geformeerd uit boeren, burgers en buitenlui keken zich dan ook twee volle uren de ogen uit. Dat oog was dan nog extra gewapend met een kijker. Zo staarden de twee- of driemanschappen op de 276 verschillende posten zich blind op elk stipje dat de horizon maar wilde doorlaten.' Voor zo'ri stipje tot stip kon I uitgroeien had de oplettende wachter het al thuisgebracht en ging hij daarna de j aether in met zijn roep: vliegtuig in zicht. Met behulp van een handig instrument- je bepaalden zij de juiete positie en gaven deze vlot door aan de vrouwelijke j vrijwilligers in de aoht hidhtwachtcentra. I Aan een van deze aoht plaatsen, te weten Alkmaar, Amersfoort, Breda, Eindhoven, 1 Deventer, Groningen. Leeuwarden of Rot- In de piotkamer TN DE GEBUNKERDE piotkamer aan de Kanaalweg te Rotterdam, waar we i gisteravond dan te gast waren, wisten ze wel raad met de raadselen die Gerard III aan piotster Joke doorbrabbelde. Trou wens, Gerard III was duidelijk genoeg. „Canberra twee drie een vijf noordwest vijf op twee" i6 gesneden koek voor haar die deze koek tevoren al vele malen heeft leren aansnijden. De pioteters, aoht rondom een ronde tafel, speelden een geheimzinnig gezel schapsspel, op een voor hen uitgespreide kaart, overdekt met lijnen en cijfers. Het was de kaart van de provincie. Een vreemde kaart i6 het wel. zo op het eer ste gezicht. Maar alle went en gauw komt aan het licht wat Gerard III nu precies gezien en aan zijn piotster ge meld heeft. Er zit vijand in de lucht en Gerard III heeft er weet van gekregen. Gerard .is geoefend in het schatten van de hoogte, in het geven van de juiste positie, in het herkennen van het vliegtuigtype. Wat Gerard en hoe de roepnamen van al die andere wakkere luchtwachters ook moge, zien is welgezien. Het is allemaal op de mijl vrij nauwkeurig. Dan schiet de plottafel ineens van kleur, kan ook eigenlijk niet anders, want medeplotsters hebben hun Gerard aa lijn en een nieuwe verbinding betekent een nieuwe stroom van kostbare gegevens. Bij vliegsnelheden van tien tot twintig kilometer per minuut moet je er wel als de kippen bij zijn en dus heeft 1 elk nieuw woord van de luchtwachter aan de lijn een handbeweging van de plot. sterkaartenlegster tot gevolg. Er komt dan ook' tekening in de kaart. De „vluchti lopen kriskras over de tafel heen, in i wirwar van lijnen en plotsymbolen. En het is allemaal erg veelzeggend, al merkt lekenoog het niet direct. Er liggen hartjes en pijlen her en Hartjes wil hier zeggen: Ik heb de chine gehoord. De pijltjes duiden er dat het toestel gezien is. De roodge streepte vierkantjes zijn in de meerder heid en geven de laagvliegers aan. „Zo min mogelijk plotjes op tafel, da mes" waarschuwt een hoge stem van d< commandobrug. Maar van verwarring is geen sprake. Stap voor stap wordt de dringer, hoe snel zijn vlucht ook mag zijn, geschaduwd door de mannen op hun buitenpost en door de vrouwen ii centra, die de schaduw dan weei hun tafelbeeld zichtbaar maken. Twee vliegen ïy/TAAR ZELFS een piotster kan het wel eens te dol worden. „Wil, konf eens hier, er zijn hier twee vijandige er twee eigen, wat moet ik doen?" De hoofd- piotster, korporaal W. Corentze uit Rot terdam, waar bijna al deze meisjes wonen, komt er ijlings op af, plugt de stekker van haar koptelefoon bij en luistert mee. Zo versohaft zij raad en daad. Niet alle meldingen zyn zo klaar als een klontje en hebben enige uit leg nodig. By een onzeker klinkend mondeling signalement neemt piotkamer echter geen risico. Een kist die niet onmiddcilyk thuisge bracht kan worden door de waar nemer wordt In de piotkamer ogen- blikkeiyk als vijandelijk gewaar merkt. Een volgende post kan dan meestal wel uitkomst verschaffen de waarheid aan het licht brengen. Zo overlapt de ene post de andei biyft Op de vliegvelden is ondertussen alles ook in rep en roer. Hier profiteert het eerst van de nauwgezetheid wachter en piotster. De piloot gaat de lucht in met de gegevens die zij zamelden. Op hetzelfde ogenblik dat de vierkante meter Publiek als jury bij or gelcoi ncours Aan de gisteravond in de Grote Kenk te Haarlem gehouden improvisatiewed strijd was ook een wedstrijd voor het pu bliek verbonden. Kwam het oordeel van de bezoekers overeen met dat van de jury, dan -was er kans op een geldprijs. Van de 254 ingekomen bi-ljetten hadden 37 zoekens hetzelfde oordeel als de jury. De prijzen gingen naar: 1. Aniton Fldpse te Monster; 2. G. Kalsbeek te Katwijk den Rijn en 3. L. Vleesdrager te Amster- Zcic/tï&i tocli pittig indringers in de piotkamer in kaart ge bracht worden praat de ook op com mandobrug zittende verslaggeefster po sitie e.d prompt door aan „Het Centrum" Dezt verslaggeefsters zien in de meest letterlijke zin neer op de onder hen lig- ide piottafel, waar zij van hun hoge post de verschillende symbolen en fers maar voor het atlezen hebben. „Het Centrum", waar actie wordt ge nomen tegen de binnendringende vlieg tuigen, weet op dat ogenblik wat het te doen staat. De vlieger op de luchtbasis ?aat de lucht in op deze gegevens. Hij clrijft letterlijk op de inlichtingen die de meisjes uit het tafelbeeld beneden, hen registreerden. En aangezien een straal jager tegenwoordig eenmansbediening heeft wordt hij via „het luchtcentrum" rustig naar zijn verre vijand gepraat. Hij weet zelf niet waar hij vliegt. Hij vliegt bij stukjes en beetjes en volgt de piot- kamer op de voet. Zo wordt de man blin delings naar zijn bewegende doel ge loodst. Anderen hebben zijn buit al hc-m uitgezocht en anderen zorgen ook dat hij met zijn brandstof uitkomt. Toen hij nog niet goed en wel van de grond was hing een administratief soldaat namelijk al „de tijd er ln". Men kent dar op papier zijn juiste vliegbereik en daar bij wordt uiteraard altijd op een retour tje gerekend. Valt de vijand dan or hoopt buiten zijn bereik dan wordt hij netjes blnnengepraat. Meestal klinkt toch wel de triomfkreet „tallye how" door de koptelefoon. Dat wil zeg gen „Ik heb hem te pakken". Dan is ei ook nog de luchtdoelartillerie die blin delings op de luchtwachter en zijn lelijke aanhang vertrouwt en zijn e cavigatiestations. De B B.-verbindingsofficier, ook al op le commandobrug ondergebracht, bevel- igt tussen al die bedrijven door nog de burgerbevolking en verwerkt zo dig luchtalarm. De wetenschap, dat slechts een kleine dertig procent van de overvliegers kans heeft om ongezien door de luchtwacht dienst-ogen te slippen Is een niet onwel kome garantie en een mooi succes. En het mooiste by deze generale oefening Rattenval is misschien nog wel. dat niemand vergeten wordt. Ook niet de man op een van de Zuidhollandse eilan den of in Zuid-Limburg. Zij vielen eigen lijk buiten de feitelijke vliegroutes van de vijand. Om deze vergeten groepen niet te leur te stellen was de staf zo digde Harvard op Pipercup op deze een zamen af te sturen. Want niemand is uiteindelijk overbo dig bij deze luchtverdediging en daarom mag niemand dat gevoel krijgen. Ook hier is de ketting namelijk zo sterk als zijn zwakste schakel. Over zwakke schakels gesproken. Toen het tegen half negen wat rustiger werd op de plottafel nam majoor W. Af. Houwing, de commandant van deze 6e luchtwacht- groep, ons even ter zijde. En dat alleen om gedaan te krijgen lat zijn telefoonnum mer, 80149 in Rotterdam, bekendheid ver krijgt Deze commandant is best tevre den over zijn mannen en meisjes. Alleen zijn er van deze laatsten nog te weinig beschikbaar. Hij kan er tweemaal zo veel gebruiken. Vrouwelijke vrijwilligers, die feeling voor dit b'jzondere werk bezit ten het behoeven heus geen hoogvlie gers te zijn zullen wellicht graag een klein deel van hun vrije '.yd beschikbaar stellen om ook eens vaar Ga-ard III, Willem II of Karei I te luiste ren. De meisjes die met ons rond de plottafel zaten hebben in elk gebal de smaak we' te pakken. Anders zouden zij de moed niet hebben kunnen "nh engen om daar van morgen om half zes weer plaats te ne men. Het geldt dan ook de generale. Het lijkt op een gezelschapsspel, maar het is bittere ernst. Gister avond was deze piotkamer van het luchtwachtcentrum Rotter dam minder opgeruimd als deze joto weergeeft. Ook de plottafel zag er na de grote oefening wat bewerkter uit. Wereldkampioenschap zweefvliegen Afgaande op de officieuze eerste resul taten van de zevende opdracht zijn de Britten Goodhart en Foster vrijwel zeker van de wereldtitel in de tweezltter-klasse. In de eenzitter klasse is volgens een officieuze berekening de Amerikaan Paul Mc Cready wereldkampioen geworden met zijn Breget 901. Belgen concurrenten voor honkbaltitel De tweede dag van de strijd om het Europees honkbalkampioenschap te Rome, heeft een verrassende uitslag opgeleverd. België, dat op de eerste dag Duitsland reeds met 10—2 had verslagen, klopte nu met 14—3 de titelhouder Spanje Het lijkt er na deze uitslag veel op. dat de titel óf in België öf in Nederland te recht zal komen Verwachtte het Neder landse team een zware concurrent in Spanje, thans is de aandacht sterk gericht op België, waartegen vandaag gespeeld zal worden. In de andere gisteren gespeelde wed strijd won Italië van Duitsland met 7—3. Waterpolo H.P.C. 3-De Zijl 2: 0-5 Voor rust wilde het niet zo goed vlotten en alleen een goed schot van Stokhuyzen trof doel, 0—1. In de tweede helft ging het veel betef en met doelpunten van Van Tol (2 X), Van Wijngaarden en De Hartog werd de eind stand 0—5. Tuch is het zo Gemeenschappelijke cultuuruitingen 684) Is het niet uitgesloten, dat het En al speur Amerikaanse continent in lang vervlo- komen we gen tij.len één geheel heeft gevormd Egypte pyrt met hel vasteland van Afrikn (en en dat dc eventueel Europa), de gedachte dat het legendarische land Atlantis de plaats heeft ingenomen van dc plek die mo menteel door de Atlantische Oceaan wordt bevochtigd, zullen we moeten loslaten. Plato, dc enige schryver uit de oudheid die authentieke berichten over Atlantis heeft nagelaten, vertelt 'weliswaar niet zo heel erg veel over dit verzonken gebied, maar in ieder geval toch voldoende om te weten dal zo Atlantis ooit werkelijk mocht hebben bestaan dit land in histori sche tyden moet hebben bestaan. Dc Atlantische Oceaan heeft zich echter in vóórhistorische tyden gevormd, zodat het één geen verband houdt met het ander. Om asn te tonen dal er in historische tijd een verbinding moet zijn geweest tussen Europa en Afrika enerzijds en het Amerikaanse vasteland anderzijds, worden in populaire geschriften aller smakelijkste argumenten aangevoerd. Zo werd gewezen op de gemeenschappelijke kuituuruitingen die aan beide zijden van de Atlantische Oceaan hebbe id in deze kultuurkringen, >t de ontdekking dat in iden werden opgetrokken yroinidale bouwsels even- de Am zyde be- Azteken- kuituren, aan de Europees-Alrikaanse kant dc Babylonische kuituur in Voor- Azië, dc Egyptische in Afrika, de vroez- Romeinse kuituur der Etrusken enz. blijkt in gewijzigde vorm de Azteken bekend te zyn geweest. Kortom, :yden van de Atlantische Oceaan, kontakt temming v de kultui hetzelfde grondtype, waaro veelgelezen schrijver aprak.) kontakt zou volgens deze betog gebracht via Atlantis, dat zich midden in de Atlantische Oceaan zou hebben bevonden, en dat door zyn gunstige centrale ligging zyn kultuurdradcn naar alle zojuist genoemde gebieden zou hebben uitgezonden. We vinden dat natuurlijk prachtig en gaan werkclyk niet opnieuw betogen dat het wezenlijke verschil tussen een Egyptische pyramide en i« als beide bouwwerken. We vestig, de aandacht op het feit dat volgens ïetempcls Plato Atlantis in de golven is verdwe- a vele duizenden jaren vóór er van Babylonische, Egyptische, Maya- of i de Inka's deden fnkakultuur sprake was. Jammer voor hij elkaar gezochte argumenten! Mef dt Mayakalender zyn we echter Derksen wint in Duinhorst In het sportpark Duinhorst te Wasse- aar heeft de wielrenner Derksen gister avond een omnium wedstrijd in vier man ches gewonnen voor de renners Van Vliet, Schulte en Peters. Hij en Van Vliet be haalden in het totaaQ-klassement evenveel punten, maar Derksen werd als eerste geplaatst, omdat hij twee manches had gewonnen tegen Van Vliet één. Er waren ongeveer 2500 toeschouwers. In het eind klassement had Derksen 13 pnt., Van Vliet 13 pnt., Schulte 8 pnt. en Peters 6 pnt Sport in 't kort Rusland verslaat Israël. In een wed strijd van de voorronde voor het Olym pisch voetbaltoernooi heeft Rusland met van Israël gewonnen. Toen de rust aanbrak, was het reeds 30. Renner verongelukt. Tijdens de zesde etappe van de ronde van Oost-Duitsland is de 42-jarige Duitse renner Erich Schulz dodelijk verongelukt. Tijdens een afdaling kwam een groot aantal renners ten Schulz kwam zo ongelukkig terecht, dat hij een dubbele schedelbasisfractuur op liep en nog maar enkele minuten leefde. Schermen A.E.W. won van Delft In de gymnastiekzaal aan de Franchi- montlaan werd gisteravond een vriend schappelijke wedstrijd op sabel en floret gehouden tussen A. E. W. en de scherm- •erenigïng van de Ned. kabelfabriek tc Delft. De Leidse sehermsters en de seher- v. d. Meij zorgden voor een 54 overwinning op floret. De sabreurs Era des, Kortenraay, Versluis en Van Vlie' wonnen met 10—6 van de gasten. Nederland won. Te Rotterdam de een cricketwedstrijd gespeeld tussen het Ne- deriands team en de Engelse club „St Andrews". Nederland won de match met 1 wicket en vier runs. Het conflict met de I.P.C. Libanon stelt Amerikaanse interventie op prijs De minister van staat van de Libanon, Saeb Salem, heeft dinsdag verklaard, dat dc impasse tussen de Libanon en de Iraq Petroleum Company (IPC) door Ameri kaanse Interventie doorbroken zou kun nen worden. De Libanese regering en de IPC ver keren sinds maanden in een impasse over de vraag hoeveel de petroleummaatschap- pij aan transito royalties moet betalen. De IPC pompt jaarlijks ruim 714 miljoen ton aardolie van haar velden in Irak naar Tripoli via twee pijpleidingen, die door de Libanon lopen. Britse. Amerikaanse, Franse en Neder landse olieconcern bezitten ieder 25 pro cent van de aandelen der IPC. De Amerikaanse ambassadeur Donald Heath heeft aangeboden in het conflict te benvddelen.. Verondersteld wordt, dat de Libanon zich akkoord zal verklaren met een jas üjkse royalty van vier miljoen dollar De IPC heeft tot dusver maximaal 1.640.000 dollar aangeboden. Stoottroepen. Leden van de bond oud-stoottroepers en stoottroepen zullen op 28 en 29 juli in Cuyk het feit herden ken, dat de bond daar tien jaar geleden werd opgericht. O.a. zal een défilé I den gehouden. MAGGI' HieuwVerrukkelijk MET STUKJES RUNDVLEES! Proef ze IN ZIIVERZAKJES 68 CT VOOR A DIEPE BORDEN £- Holland Festival De andere Nederlander, Johan van Dommele, werd als tweede aangewezen De 29-jarlge Haarlemse organist Klaas Bolt heeft dit jaar de wissel- prijs gewonnen van de impr o visa tie wedstrijd op het orgel van de Bavo- kerk te Haarlem. Hij was nummer 2 in de volgorde van spelen. De tweede prijs kreeg de eveneens 29-jarige organist van de Geref. Kerk te Benne- kom, Johan van Domme- (nummer 5). De 3e prijs ging naar Leopold Hager uit Salzburg (nummer 4), de 4e prijs naar Wolfram Gehrlng uit Keulen (nummer 3) en de 5e prijs naar John Lea Morgan uit Charlottetown ln Canada (nummer 1). Met deze uitspraak van de jury (be staande uit Sem Dresden, Anton Heilier Finn Viderö) kunnen we ons volkomen verenigen. En het stemt verheugend, dat evenals vorig jaar weer twee Ned. organisten zijn die de eerste en twee de prijs verwierven. De improvisatiekunst schijnt dus in ons land wel op een hoog peil te staan. Klaas Bolt heeft dat trou- gisteravond zeer duidelijk aange toond. Als 2e organist van de Bavokerk had hij natuurlijk wel wat voor op zijn medekandidaten wat betreft de bekend heid met het orgel. Maar dat doet niets af an het feit. dat zijn Improvisatiekunst erreweg het hoogst ontwikkeld was. Op een door Anton 'Heilier bewerkte melodie voor het koraal „Aus tiefer Not schrei ich zu dir" heeft Bolt een aantal uitzonderlijk knappe koraalvarlaties ge ïmproviseerd. Het uiterst mooie en dank bare thema leende zich hiervoor uitste kend (het zou ook prachtig geweest zijn Passacaglia of Sonate). Klaas Bolt eigenlijk de enige die de polyfonie iekwent toepaste. Ook ritmisch en harmonisch deed hij bijzonder muzikale dingen. Uit dit spel, dat een welhaast ba rokke levendigheid had. bleek de juiste orgelinstelling bij Bolt. bekroond door een heldere, fraai opgebouwde en volmaakt beheerste fuga. Jbhan van Dommele wist o.i. ln de fuga het meest te overtuigen. Dat was een groots bouwwerk, logisch uitgewerkt en transparant geregistreerd. Het was een gesloten wenken naar een prachtige slot- cilmax. Bij de koraalvarlaties (heel merk- iardig gaf Van Dommele als Inleiding de melodie gealterneerd) waren enkele bijzonder knap en virtuoos uitgewerkt, waarbij vooral de voorlaatste variatie op viel door de markante ritmlserlng van het thema en de laatste variatie door de grote technische beheersing. Een enkele maal zakte Johan van Dommele echter en wat mystieke sfeer gunstige registratie. Toch is ook deze organist een goed improvisator bekwaam organist, koraalvariaties met wat goedkopere om- Leopold Hager uit Salzburg begon zijn spelingen, maar herstelde zich bij de 3e -ariatie toen hij in heerlijk polyfone spelingen van het thema verder ging. De fuga was minder sterk dan die van de Ne derlanders en was ook harmonisch soms wat zwak. Wolfram Gehring uit Keulen zocht het meer in de homofone sfeer, waarbij hij harmonische effecten van de Franse orgelschool hanteerde. Het was wat gewild, wat opgelegd gepronon ceerd in harmonische zin en de fuga was wankel en sloot vrij prozaïsch. De Cana dees John Lea Morgan ten slotte voelde zich kennelijk zo gebonden door het the- na, dat er van werkelijk variëren niet eel terecht kwam. Hij hield alies dik en troebel en vergat zelfs de fuga. Zoals gewoonlijk bestond er ook gister avond een zeer grote belangstelling voor de improvisatiewedstrijd. Corn. Basoski. de dienstplicht. De Brititen hebben gisteren in Nicosia een razzia gehouden onder de Griekse Cyprioten van 18 to.t 30 jaar, daar men vermoedde dat de 23-jarige Markos Dra kes, de rechterhand van de leider van de Eoka. Grivas, zich daar bevond. Tweehonderd jongelieden werden gear resteerd. Zij werden na ondervraging vrij gelaten op zestien na, die nader verhoord zullen worden. In het dorp Evrechou, waar gisteren het politiebureau met ste nen werd bekogeld, is een avondklok in gesteld. In Paphos zijn dertig Griekse Cyprioten, o.w. vooraanstaande zakenlieden en een lid van de Griekse ethnarchische raad, gearresteerd en voor ondervraging naar een militair kamip overgebracht. Duitse kerken hijsen zwarte vlag Een aantal predikanten ln West-Duits- land heeft aangekondigd de komende da gen een zwarte vilag van hun kerk te doen waaien als protest tegen de invoering van LEIDEN. 11 Juli. Geslaagd v-o doet. ex. Ned. recht me) M C. Sj A'dam. mej. F J M van Seben Haag en de 1 ningen, J. H. DUctcmeester te Amsterdam NIJMEGEN. 12 juli. Geslagd voor doet politieke en sociale wetenschappen- J. J van den Hoogen. Nijmegen Doet. sociale wetenschappen: me) M. M. A. F. Wubbe. Ubbergen; mej. M. Th. A. C. Huigena. Eist; R. A. Römer (cum laude). Nijmegen en J J. J. Tulkens. Den Bosch. Kand. Engels: mej. M. J. J. Roovers. Maastricht en F. G A. M. Aarts. Maas tricht. Doet. Nederlands: mej. M. E. H. van Over- veld. Roosendaal en N. C. H Wijngaards leum laude), Nijmegen. Kand. Nederlands: pater H. Hofstede SSCC Nuland. Doei. wijsbegeerte: J. P. M. Wust. Am- Doet. rechten: Th. J. J. Jansen op de Haar (cum l^ude), Nijmegen en W. J. Ver hasselt, Nijmegen. Doet. politieke en sociale wetenschappen; F G. L. L. Schots. Nuth en H. G. Ras. Ge- leen. Lleenrtlaatsex godgeleerdheid': J. G. J. Heestermans S.O. Cist, Sommelsdijk; H. N. Th. M. Wijnen O Praem (curn laude). Din- laude), NieuwerJ Wouw; H. G. J. Baccafliaiureaatsex. godgeleerdheid; H. P Boerlamd O Canm. Klazlnaveen; C R. M. Custers CP. Bil: J. G. Dukker OFM, Delft; der Ham MISC, Voorburg; J. P. L. Th. A. M. G. L. Mathot OSSR, B bach SSCC. Schilderen Promotie LEIDEN, 11 juli. Gepromoveerd tot doctor ln de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld ..The religinon of the Ba re'e-speaking Toradja of Central Cele bes". de heer R. E. Downs, geboren te Cam bridge. Mass. (USA) en thans wonende te Lelden. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld ..Late resul taten van de commissurotomie bij mitraal- stenose", de heer R. M. van Deth. geboren te Gouda en thanc wonende te Haarlem. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „De behan deling van de vertraagde consolidatie van fracturen en van de pseudarthrose volgenr dc methode van Phemlstei de hef L.A.U.R.A.-Laura Ondanks bindende elementen zit er niet veel groei in dit fietsfestijn njZIJN OP DE TWEEDE DAG naar het Gooi getrokken, de Laurianen. En ze zijn gisteravond teruggekeerd, unaniem het er over eens, dat het Gooi terecht „de tuin van Amsterdam" wordt genoemd. Daaruit kon men dus wel opmaken, dat ze, wat het natuurschoon aanging, een beste tocht hadden. De natuur 'vergastte hen echter ook op een sterkefrisse tegenwind en zo kon het gebeuren, dat vrijwel alle rijders minstens een uur later bij het Nutsgebouw terug kwamen dan de organisatoren van de vierdaagse hadden berekend. Hoe kan het als men zo tevreden ia over wat men beleeft onderweg en over wat men, ziet dat de Laura niet snel ler groeit? In 1948 waren er 350 deelne mers, in 1949 waren er 491, een jaar later 457, weer een jaar later 459, ln 1952 steeg het aantal deelnemers verder tot 509 en 1953 werd het topjaar met 517. Twee Jaar geleden daalde het aantal tot 431, in 1955 tot 325 en deze keer is er een kleine stij ging tot 343 te constateren. Ondanks de vele bindende elementen, dile deze vier daagse heeft', blijkt er dus niet veel groei in te zitten. Het blijft maar kwakkelen. Elk jaar strooien de deelnemers kwistig toezeggingen rond het volgend Jaar be slist terug te komen en zelfs om anderen mee te nemen, maar dan het volgend jaar zijn ze er niet de goeden ndet te na ge sproken. Zo heeft hoofdagent Harpema van de Utrechtse politie dit jaar 20 nieuwe deelnemers meegebracht Net als de eerste morgen startte men ook gisteren in grote groepen. De steeds krachtiger wind dwong de Laurianen dicht bijeen te blijven. Om beurten moes» men de kop nemen. De wegen waren goed Door wegomieggingen heeft men ook wel eens rondgedwaald, maar «Idee ia toch terecht gekomen. Men doorkruiste het landschap en bebouwde kom na bebouwde kom, er overal duidelijk blijk vam gevend, dat men meedeed aan de L.A.U.R.A.- Men kreeg zijn stempels en hield onder weg zijn koffiepauzes Bij de „Driesprong" in Loosdrecht splitsten de A- en de B- route zddh. Bij de Gooise Boer in Bussuro ontmoette men elkaar weer. Men bezioh- itdigdie o.a. het Muiiderslot, evenals de oude boerderij „Groenesteijn", Na een zware fooh mooie tocht kwam men weer in Alfphen terug. Boevé, geboren te R'd R'dam. NIJMEGEN. 12 JuU. - Wilhelm Friedrich 1805. J. A. Bornewasser (Gld.). cum laude. Strdrbo (Tsjechosiowa- H.O AMSTERDAM. 1.1 juli. Voor het exa men Handelswetenschappen MO. zijn ge slaagd mej J. J van Muylwijk. W. Post. Amsterdam C. P. Boezel. Rotterdam: G. Berghuis. Emmeloord. Handelswetenschappen MO. A: H Dop per. Amsterdam; J. G. Beeser. Amsterdam; C. van Gem-en, Rotterdam; A J. Follon. Borkel en Schaft; R Groenveld, Overveen en O. Eenhoorn, 's-Gravenhage. M.O. ENGELS EN PEDAGOGIEK AMSTERDAM, 1G juli. Geslaagd voor Engels M.O. A: C. H. van Bommel, Delft; J. M. van Laerop. Heeze; J. F. J. Jansen, Maas tricht; J. R. Vos. Vlaardlngen. Aanvullend examen ln onderwijs en opvoeding: K. Krui. Den Haag; mevr. A. M. Heuning-Bruinink, Baann; A. M. G. Krokelberg, Maasbracht. NOTARIEEL EXAMEN 's-GRAVENTHAGE11 Juli. Voor het notarieel examen zijn geslaagd voor het tweede gedeelte; mr. K. P. Schaap to Rot terdam en L. J, A. Simons te Rotterdam. Voorzitter ziekenfond sbond Slechts verplichte verzekering De voorzitter van de centrale hond van ziekenfondsen C. J. van Lienden. heeft gisteren op de jaarvergadering te Utrecht verklaard, dat de gespletenheid ln de ver zekering, nameljjk het verplicht en vrij willig verzekerd zijn, dient te vervallen. Verplichte verzekering zou algemeen moe ten worden Ingevoerd, zeide h||. Een der feilen van het huidige systeem noemde hij, dat de (relatief financieel zwakkere) vrijwillig-verzekerdon niet die premie kunnen opbrengen, die hen doet mee-profiteren van de tegenwoordige me dische ontwikkeling. Opheffing van de verplichte verzeke ring zou tot resultaat hebben, dat vele mensen zouden menen dat zij zelf hun ziekterisico's zouden kunnen dragen. Hier door zouden zij zichzelf benadelen en an derzijds zou het draagvlag der zieken fondsen te klein worden. Op grond hier van zou een verplichte verzekering moe ten worden ingevoerd voor alle Neder landers, wier inkomen beneden een be paalde weistandsgrens ligt. Bovendien zou een soort volksverzeke ring moeten worden ingesteld voor kost bare medische hulp en langdurige zieken- huisverpleging voor alle Nederlanders. Premieheffing zou kunnen geschieden naar draagkracht, eventueel naar een be paald maximum van het inkomen. De pre mie zou door de belastingdienst kunnen worden geïnd. Inenting militairen Het ministerie van oorlog heeft beslo ten, dat militairen van de Koninklijke land- en luchtmacht, die behoren tot of hun opleiding krijgen bij het dienstvak der geneeskundige dienst of de onder afdeling geneeskundige dienst van de mi litaire vrouwenafdeling, zich aan Inenting of herinenfcing tegen tuberculose dienen te onderwerpen. Deze Alphense politiemannen peddelen de prestatietocht van de Laura- rijwiélvierdaagse als dienstrit mee. Nu, wie iets van de sfeer weet, waarvan alleen de Laura het geheim kent, zal begrijpen, dat deze dienst wel de prettigste is, die de agenten ooit hebben gedaan- Foto N. v d. Horst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7