Sunil voorde witste was Het witste uniform dat «Jantje ooit droeg... iy DE NIEUWE LEIDSCHE y V met 't minste werk F 4e STUURLIEDEN 5e WERKTUIGKUNDIGEN LEERLING-WERKTUIGKUNDIGEN onderwijzer(es) Vakantieverblijf 5 x sterker ENIGE JONGEDAMES OFFICIËLE PUBLIKATIE Koerier Notaris A. H. Doyer geroutineerde typiste NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 WOENSDAG IX JULI 19S6 VOORSCHOTEN Beheer van konink lijke landgoederen H.K.H. princes Wilhelmina heeft met togang van 1 juli het beheer over de Sandgoedbrcn „Raaphorst", „Eikenhorst" en „Ter Horst" gelegen onder Wassenaar en Voorschoten, opgedragen aan de heer W. J. J. A. baron SchimmelpennSnck van der Oyen van Duyvenvoorde te Voorecho- ten. Verkoop bouwterrein B. en W. stellen voor aan de heer J. 't Hart te Rotterdam een perceel bouwter rein groot 7830 m2, cn gelegen aan de Prins Bemhardlaan, Prinses Margrietlaan en de Koningin Emmalaan, te verkopen tegen 22 per m2. Het goedgekeurde schetsplan behelst voor de noordwestelijke bebouwing langs de Koningin Emmalaan een aantal eengezinswoningen, voor de zuidoostelijke bebouwing langs de Prins Bemhardlaan woningen in drie woonla gen, en voor de noordoostelijke kopbebou- wing langs de Prinses Marijkelaan een zestal winkels met bovenwoningen. Garages Prinses Irenelaan B. en W. achten het aanbevelenswaar dig, bij het complex van 6 middenstands woningen aan de Pr. Irenelaan. een twee tal garages te bouwen, meó het oog op het tekort aan stalldngsruimte in deze straat Zij stellen voor deze bouw op te dragen aan de aannemer van de 6 wonin gen voor de geoffreerde prijs van f 5300. De exploitatie-kosten bedragen f 15 per maand per garage. Wijziging legesverordening De meeste tarieven uit de legesverorde ning dateren nog van vóór 1945. In ver band met de sindsdien plaats gehad heb bende kosten- en prijzen verhogingen stel len B. en W. voor. deze tarieven opnieuw vast te stellen. Een geheel nieuwe veror dening is daartoe ontworpen. Aanschaffing leer- cn hulpmiddelen B. en W. verzo&ken, ten behoeve van de aanschaffing van leer- en hulpmidde len voor de openbare u.il.o.-school, een krediet van f4500 beschikbaar te stellen. Het grootste deel van dit bedrag is be stemd voor materialen voor de derde klas Kinderluchtbrug. In We«t-Berlijn is gisteren de operatie Kinderluchtbrug begonnen. Drieduizend Westberlijnse kin deren worden met vliegtuigen van d< Amerikaanse luchtmacht naar West-Duits- land gebracht, waar zij vijf weken met vakantie gaan. Bundeswehr einde '57 270.000 man In oktober van ait jaar zullen de eerste negentienjarigen een keuringsoproep ont vangen voor de nieuwe Westduitse Bun deswehr. aldus heeft minister Theodor Blank (defensie) bekendgemaakt. De eerste lichting zal in het voorjaar van 1957 onder de wapenen komen. Het aantal vrijwilligers zal aan het einde van dit jaar reeds 96.000 bedragen. Eind vol gend jaar zal de sterkte van de Bundes wehr tot 270.000 man zijn gestegen. De Westduitse vice-kanselier Franz Blü- cher heeft in een vraaggesprek gezegd, dat zijn land niet langer Amerikaanse °conomische steun behoeft. In plaats van directe hulp zouden de Verenigde Staten in drie jaar tijcis ruim 170 miljoen gul den kunnen bijdragen voor de bouw van huurwoningen, ten behoeve van zestig duizend mensen in West-Berlijn, aldus Blücher. Jehova-getuige veroordeeld. Het Arn hemse gerechtshof heeft gisteren de 21-jarige Goorse graveur Chr. B. A., die weigerde op te komen voor militaire dienst, doch ook het jaar „burger-staats dienst" niet wenste te vervullen, veroor deeld tot een half jaar gevangenisstraf en één jaar rijkswerkinrichting. Sowjetunie nodigt ook bondsraad uit De Opperste Sowjet heeft de West duitse bondsraad uitgenodigd een dele gatie naar de Sowjetunie te zenden In de uitnodiging wordt gezegd, dat bespre kingen zouden worden gevoerd, o.m, met de Nationale Raad, en dat de delegatie zich op de hoogte zou kunnen stellen van de levensomstandigheden in de Sowjet unie. Inmiddels is doo- Westduitse woord voerders bekendgemaakt, dat waarschijn lijk binnen twee weken de aangekondigde r.ota betreffende Duitslands hereniging aan de vier grote mogendheden zal den verzonden. Kcnya. Een woordvoerder van het En gelse leger heeft in Nairobi, Kenya, be kendgemaakt. dat nog slechte negenhon derd Mau Mau-verzetelieden op vrije voe- ten zijn. Zij zouden zelden de ontoegan kelijke bossen, waar zij zich schuilhou den. verlaten. Birma. Groepen Karen-opstandelingen hebben maandag de stad Kyalseikkyi, 160 km ten zuiden van Rangoon, die twee jaar geleden door de regeringstroepen werd heroverd, opnieuw in hun bezit ge nomen. Het gehele garnizoen van der tig man kwam om het leven. Amerikaanse ACF-reactor voor Nederland Het Nederlands Reactor Centrum heeft bij de A C.F. Industries in New York een proefreactor besteld met een vermogen 20.000 kilowatt. De installatie, die door middel van water onder druk zal worden gebruikt voor materiaal-onder zoek, is de derde die de A C.F. in buiten landse bestelling vervaardigd. Een 5000 kiloWatt-reactor is bestemd voor de Ita liaanse commissie voor atoomonderzoek :n zwaar-water-research-reactor vooi het Instituut voor technologie van Massa chusetts. De A.C.F. veronderstelt achttien maan den nodig te hebben om de onderdelen te vervaardigen en de reactor in Nederland te installeren. Verkeersonderricht aan dienstplichtigen De K.N.A.C. heeft de minister van oor log verzocht. a>Me dienstplichtigen een voudige verkeerekennis bij te brengen. Ten aanzien van het verkeereonderwijs op scholen wordt verklaard, dat n; schooltijd het effect van het geleerde spoedig verloren gaat. Luchtgevecht boven Matsoe Drie nationalistische „Thunderjets" heb ben dinsdag boven de Matsoe-eilanden en luchtgevecht van tien minuten ge- •oerd met acht communistische „Migs" Een nationalistische woordvoerder in Taipeh maakte dinsdag bekend, dat „waarschijnlijk" een der „Migs" neerge- Dodeiyke val. De 33-janige havenarbei der C. J. Koning viel maandag toen een aantal luiken van een aan de Javakade in Amsterdam liggend Nederlands zeeschip omlaag stortte, in het ruim. Hij is giste ren overleden. Jockeys niet terug. Twee van de be kendste Hongaarse jockeys, die in Wenen hebben deelgenomen aan internationale ruiterwedstr.jden, zijn niet naar hun land teruggekeerd. .Toen maandagavond de rest van de equipe naar Boedapest vertrok, verschenen zij, evenals een staljongen niet op het station. De pogingen van de Hongaarse officials, de vermisten op te sporen, hadden geen resultaat. C. Visser, adviseur van de vereni ging Hendrick de Keyser in Amsterdam, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Metselaars- en straat- niakerswedstrijden In een tent, naast het Bouwcentrum in Rotterdam, zijn gisteren de wed strijden metselen en siraatmaken van de vereniging De Nederlandse baksteenin dustrie en de Stichting Bouwcentrum begonnen. Aan de wedstrijden metselen en straatmaken wordt deelgenomen door resp. 94 jongens en twee groepen van tien jongens, geassisteerd door tien jongens. Van de metselaars zijn 84 ambacht scholieren en tien, die reeds werken vol gens het leerlingenstelsel. De straat makers werken alle volgens het leer lingenstelsel. Als wisselprijs is uitgeloofd een zilve ren troffel. De vereniging, die de zilve ren troffel driemaal achtereen of vijf maal in totaal wint, krijgt deze in defi nitief bezit. De Amsterdamse ambachts school Concordia Inter Nos heeft reeds tweemaal achtereen beslag gelegd op deze wisselprijs. Alg. cxploratiemy. Produktie mijn- concessie Limau in juni 23.300 kg/ton (v.j. 25.400 kg/ton). Prod. Ie halfj. 159.800 kg/ton (211.800 kg/ton). PRIJZEN VOOR KOERIERS: 1 TOT 20 WOORDEN VAN 20 TOT 30 WOORDEN., ƒ1,50 Voor Koeriers onder nummer wordt 10 ct extra ln reke ning gebracht Bewijsnummers (alleen op verzoek) 10 ct KOERIERS WORDEN ELKE DAG GEPLAATST Personeel gevraagd Strijksters en nette meis jes gevraagd bij Stoom- en Chemische Wasserij „De Zon", fa H. J. Dieben. Zoe- terwoudse Singel 23. Op ee- zinswas belangrijke reductie. Kraamcentrum „Noord- wijk" vraagt Vrouwen en Meisjes van 19—40 jaar om opgeleid te worden tot kraamverzorgster. Cursus begint 1 oktober. Inlichtin gen bij de leidster docente Nieuwe Zeeweg 82. Noord- wijk aan Zee. 0 Gevraagd jongen of meis je voor lichte kantoorwerk zaamheden. Gebr. Kruvt Ijzerhandel. Nieuwe Rijn 6L Gevraagd een leerling- dameskapster. Maison Kreeft W ilheknin apar k 1. Oegst- geest. Ted. 26670. Gevr. een werkster voor hele of 3 halve dagen oei week. P. C. Rosenberg, Spie- gheletraat 18a, Leiden. 0 Vrl. adm. personeel. Di rect voor tijdelijk gevr. Tv pen niet vereist. Gehuwd e bezwaar. Br. no. 7633 bur. v dit blad. Gevr. een nette jongen voor fiets- en winkelwerk. H. C. Vreeken, Rijnshurger- weg 121. Gevr. meisje v. 85 uur in kl. gezin te Wassenaar. Loon 25,p. week. St. v. 's-Gravesandeweg 71. Tele foon K 1751—3420. Personeel aangeb. 0 Wie heeft thuiswerk voor weduwe met kinderen ftv- pen, inpakken enz Br- no. 7628 bur. van dit blad B.z.a. net meisje, 15 jaar. als kindermeisje on licht huish. werk, van 16 juliong. 15 aug. Br. onder no. 7637 bureau van d:t blad. Te huur aangeb. Een zonnige zit-slaapka- mer met of zonder pension. Br. no. 7635 bur. blad. Te koop gevraagd 9 Antiek te koop gevr. Ka binetten, bureautjes, glazen kasten, stoelen, ronde tafels, kasten, theestoven, koperen, ketels, tinnen borden en P nen. porseleinen borden beeldjes enz. Beschadigd geen bezwaar. Haarlemmer straat 24. Bel op tel. 23860 0 Brcmmer vraagt te koop antieke meubelen, ronde fels, bronzen en koperen beelden, penduQestellen, kristallen kronen. Saksisch porselein, goud, zilver, de kenkisten, koperen voor werpen, Perzen, enz. enz. Bremmer. Morsstraat 41. tel 26918. Goegerritsteeg 1, tel. no. 22791. 0 WU betalen veel geld voor gebruikte goederen o.a. ra dio's, stofzuigers, pick-ups, gramm-platen, koffergramm., fietsen, bromfietsen, moto ren. auto's, meubelen enz. Tevens reparatie-inrichting. G. van Vliet, Janvossensfeeg no. 34. Te koop aangeb. 0 Aangeb. wandelwagcn 10, rookstoel met kussens 22.. haardstoeltje elektr. massage apparaat volt. Momberg, Oude Riin- richtweg 49. Oegstgeest. 0 Aangeb. 2 pens. houten ledikant en spiraal, 3-delige veren matrassen en 2 grote wasteilen. Acaciastraat 23. 0 Solex te koop, goed c derhouden. Z.g.a.n. banden. Oudshoorn, V. d. Duynstraat 30. Leiden. 0 Berini-bromficts, Merel straat 30. Leiden. 0 Van part herenkamer: boekenkast, schrijfbureau m. 6toel. huiskameram.. slaapk.. ledikanten, divan, aquarium. 2 bromfietsen enz. Dijk 201. Benthuizen. Tel. 49. 0 Solex geheel als nieuw. 49 cc. T.ea.b. L. P. Kerk- koonsteeg 32. na 8 uur. 0 Z.g.a.n. kinderwagen. Pr. 100. Tel 30986 of br. no. 7632 bur. blad. 0 Te koop kleine B.M. in prima staat Te bevr. tussen 7.30 en 9 uur. Kooi park 13. 0 2e hands motoren van 98 tot 200 cc. In goede en slech te staat. In diverse prijzen en jaartallen. Valk. Haagsche Schouw. Voorschoten. 0 Massief eiken tafel en Mech. stoelen. Eiken schil dersezel. Te zien na 6 uur Apothekersdijk 27. Philips radio-gramm. in draagbare koffer 95.—. Herenfiets met licht en nieu- banden 27,50. Vloer kleed 225 x 325 60.—. Slee stofzuiger 125 V. 20,Lan- gebrug 12, 2x bellen. Te Voorschoten solide d op mooie stand met _r- en gr. achtertuin en vrije achteruitgang, waarvan bovengedeelte spoedig leeg komt. Kooppr. 8.500 k.k. Br. onder no. 7636 bur. van dit blad. Singer handnaaimachines. Prima werkend. Door inruil verkregen. Prijs billijk. Ver koop met garantie. Haagweg a. Leiden. Telefoon 25510. Diversen Naaimachine defect Wij repareren perfect en direct! Regelmatig aanbie ding gebruikte naaimachines machine-Service", Si'terlaan 106. Leiden. Tele foon 32915. Bromfietsenverhnurü De Berini M 21 1956. dag of langer. All Risk verzekerd materiaal binnen- en buitenland. J. de Jong, Varkevisseretraat 6 Katwijk aan Zee. Tel. 2795. Wilt u een fototoestel kopen? Kom dan bij Piil binnen lopen. Speciaal adres voor rolüllms ontwik kelen, afdrukken en vergro ten. Let op het juiste adres, Haarlemmerstraat 108. 0 Het huwelijksgeluk van u beiden begint met 'n foto van Pijl uit Leiden. Laat onö een mooie reportage van uw huwelijk maken Foto Pijl. Haarlemmerstraat 108, Telefoon 24889. 0 Goede vriend(inn)en vindt U bij de Algem. Cor- respondentrieohib! Postbus S 6057 Rotterdam. Vraagt gra in lichtingen. Naaimachines. Wij heb- i weer eniige prima, ce- b ruik te machines, w.o salon- kast, Irnlaad, Zig-Zag handnaaimachines. Speciale reparatie-inrichting P. J. v. Steyn, Nieuwe Rijn 79. Tel. no. 24809. 0 Gr. Winkler Prins Encycl. t.o. gevraagd. Evt. Oosthoek, laatste druk. Brieven r* R 4395 bur. van dat Wad. 0 N.H. meisje. 17 jaar leuke vriendin uit omgeving Katwijk. Br. Jac. v. Beelen Annaetraat 25. Katwijk Zee. 0 Naaimachines. Voor goed en prima werkende naaimachine: De Naaimaoh. specialist Dernee. Haven 7. Tel. 25365. Waaigat 17. Kat wijk aan Zee. Tel. 2278 0 Geopend te Leiderdoro Fokkema's Autorijschool. Koningstraat 60. tel. 32400. Snelle, vakkundige opleiding door ervaren, erk. ep geddnl. instructeur. Lesuur 6. 0 WU draaien alles zelf tot het kleinste onderdeeltje van uw vulpen. Dit waarborgt u een prima afwerking en goe de service. Halpa Vulpen service Haarl. 6traat 64. t.o. Fruitpaleis. Tel. 24185. 0 Hoeveel vulpennen i don er verprutst door vakkundige behandeling. Dit kunt u voorkomen door naar een speciaalzaak toe te gaan. Die biedt u volledige garan tie. Halpa Vulpen-service. Haart, straat 64. t.o. F ruit paleis. Tel. 24185. 0 Het adres voor uw hout. hardboard, triplex, allee oc maat gezaagd en geschaafd. Als reclame geschaafde lat ten 1x4 cm.. 12 ct. p. mtr. „De Timmerwinkel" Uiter st ©gracht 168. B. d. O. Riin. Verhuur zonder chauf. Ford, Simca. Vaux- hall. V.W. ƒ8.— p. dag. 8 ct per km. Werkhoven. Van 't Hoffstraat IV. Telef. 22300. Alles op het gebied van schuimrubber en schuira- plastic vindt u in onze soe- ctaalzaak MARE 70. Schuim- plastic speelgoed. vaten kwasten, toobtband. Sohuiim- plasbic onder uw traploper, geen stof. glijdt niet en on verslijtbaar. 0 Autorijschool „Oranje boom" geeft les met de nieuwste Simca. Lesuur 6,— Levend. 47 Tel. 23609, Leiden 0 Goed tehuis gezocht voor mooi poesje. Oud 11 weken. Ger. Doustraat 12. Tel. 20834. 0 Permanent „du Vapeur" d l. vrije 6toom. Voor alle haarsoorten prachtige resul taten. Van Velsen. Heren gracht 61. Tel. 20714 (gesloten huis). Jan voelt zich de baas van de spoorwegen met zo'n ferme pet en zo'n sunil-witte pyjama. Begrijpelijk! Kent U een witter „uniform"? Alleen Sunil wast zó wit F De blauwe kleur vertelt U op het eerste gezicht al dat sunil anders is dan alle andere wasmiddelen. En de weergaloze witheid van Uw wasgoed spreekt boekdelen over de unieke werking van sunil. Het vette, vlijtige sunll-sop heeft 'meer dan normale wasenergie en intensieve reinigingskracht Zonder weken, zonder bleken, zonder blauwen F sunil is „alles-in-een". U hoeft niet te weken en U bespaart Uzelf het ongemak van bleken en blauwen. In één washandeling wordt Uw was goed op de gemakkelijkste manier stralend wit! standaardpak 42 ct. reuzenpak 81 ct. De N.V. NEDERLANDSE TANK- EN PAKET- VAART MAATSCHAPPIJ in het bezit van het diploma 3e stuurman G.H.V. in het bezit van getuigschrift B.M., A.M. of V.D. Adverteert in de Nieuwe Leidsche TE KOOP TE HUUR BAKFIETSEN GEBR. HUISMAN endaal 76 Telef. 22982. Alphen aan den Rijn (2e klas) Wegens ziekte de midden- de School met de Bijbel gevraagd e tijdelijk (voor geruime tijd). Welke onderwijzei-(es). ge huwde onderwijzeres of ge pensioneerde kan ons helpen? Brieven aan: W. J. v. d. Brink, H. der Sch., Hooft- straat 244. Gevraagd BANKETBAKKERS- BEDIENDE, in- of extern bij H. J. v. d. Meer, Zuidbuurtseweg 70, Zoeterwoude. Tel. K 1715'274. omgeving Katwijk voor gezin met 5 kinderen. Periode 28'7—11/8 '56 of 28/7— 4'8 '56. Aanb. L. Kooiman, Ringdijk 414, Zwijndrecht. dan leder zijn onze dames „CONTEX"-hakjes Een uitkomst v. scheef- lopers. Uitsluitend ver krijgbaar bij: ModcIschoeumakerU „COWBOY'' HOGEWOERD 50 Telef. 23402 Leiden Depots: Herenstraat 76 Lod. v. Dcyssclstraat 3. Groot Importbedrijf Automobielen vraagt voor direct: 9 tenminste M.U.L.O. of gelijk waardige opleiding 0 kunnende typen (steno niet vereist) Brieven onder r BEKENDMAKING van het MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN De tussen Japan en Nederland onlangs gesloten overeen komst krachtens welke door de Japanse regering gelden ter beschikking zullen worden gesteld voor het doen van een uitkering aan burgerpersonen Nederlanders, die ongeacht leeftijd tijdens de oorlog door de Japanners in Azië geïnterneerd zijn, is thans van kracht geworden. Tot het doen van bedoelde uitkeringen kunnen derhalve thans de nodige maatregelen worden genomen. Degenen, die tijdens hun internering Nederlander waren, doch nadien een andere nationaliteit hebben verworven, zijn ook deelgerechtlgd. Degenen, die tijdens de internering Nederlandse onder danen waren, en thans het Nederlanderschap bezitten, zul len eveneens als deelgerechtigd worden aangemerkt. Naar schatting zal de uitkering, waarvan door Neder land geen belasting zal worden geheven, per persoon 300,— bedragen. Het juiste aantal ex-geïnterneerden is met bekend. Derhalve kan het bedrag, waarop ieder be langhebbende recht kan doen gelden, niet reeds thans worden vastgesteld. Voor de uitkering komen in aanmerking: 1. Zij, die voor 15 augustus 1945 gedurende tenminste ln totaal zes maanden door de Japanners in Azië geïnter neerd zijn geweest. Met internering wordt gelijkgesteld, de aanhouding in gevangenissen of andere als zodanig gebezigde gebou wen, anders dan terzake van strafbare feiten vallende onder het gewone strafrecht. Onder strafbare feiten worden niet verstaan zodanige, welke kennelijk zijn begaan met het doel daarmede de bezetter afbreuk te doen. 2. Zij, die ten aanzien van de duur van internering of aanhouding niet aan het vereiste onder 1. voldoen, doch die tengevolge van mishandelingen door, of op last van de Japanners gepleegd, blijvend in hun gezondheid werden geschaad. 3. De gezamenlijke erfgename(n) en reehtverkrijgende(n) van allen die in Japanse internering c.q. aanhouding zijn overleden. 4. De gezamenlijke erfgename(n) en rechtverkrijgende^) van de onder 1. en 2. bedoelde personen. Voor de beoordeling wie in aanmerking komt voor deze uitkering, zijn afzonderlijke vragenlijsten samen gesteld voor: A- Personen, die bij de aanvang der internering meerder jarig waren en tijdens de internering geen kinderen te hunnen laste hadden: B. Personen, die tijdens de internering wettige, gewettigde of wettelijk erkende natuurlijke kinderen, pleegkinde ren en/of stiefkinderen te hunnen laste hadden; C. Personen, die bij de aanvang der internering minder jarig waren, doch geboren zijn voor 1 juni 1935. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken verzoekt alle be langhebbenden zich per briefkaart te melden bij de Directie Overgangszaken Indonesië (Bureau Japanse Uitkeringen aan ex-geïnteerneerden), Hooftskade 1, 's-Gravenhage. Door of voor iedere ex-geïnterneerde die voor 1 juni 1935 geboren is dient een afzonderlijke briefkaart te worden ingezonden. Dringend wordt verzocht op de achterzijde van de brief kaart uitsluitend te vermelden (in blokletters): Naam en voornamen van de ex-geïnterneerde; Geboortedatum en -plaats; Huidig adres (volledig); Een der letters A, B of C als bovenvermeld. (Om vertraging te voorkomen wordt verzocht nauwkeurig na te gaan tot welke der groepen A, B of C men meent te behoren). Ingeval de briefkaart wordt ingezonden door een nabe staande. dient te worden vermeld tot welke groep de over ledene heeft behoord en aan de adreszjjde bovendien te worden vermeld: naam, voornamen en adres van de af zender. Na ontvangst van de briefkaart zal aan belanghebbende, een op zfjn/haar groep betrekking hebbende vragenlijst worden toegezonden. Met aanmeldingen, welke ingezonden werden voor het verschijnen van deze publikatie, kan om administratieve redenen geen rekening worden gehouden. Wegens vakantie zal onze zaak van 1628 juli GESLOTEN zijn P. J. MAARTENSE WONINCRUIL Aangeboden te Alphen aan den Rijn 3-kamcr et—woning. Huur 7.60 per week. Gega digde moet in Alphen werk zaam zijn. -Gevraagd woning te Leiden voor gezin met 3 kinderen. Huur tot ca. 10.- per week. A. van de Meent, Pieter Floriszstr. 122 Alphen aan den Rijn. HOGEN ES Plaats een 't is DE manier Leiden, vraagt tegen 1 aug. 1956 Liefst boven de 20 jaar. Aanmelden: HOOIGRACHT 76. VOOR HET HELE GEZIN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 6