Benbella de generaal der fellagh a s Nescafé r> ROW ruiken is ROXÏ roken! niioxv? ja graag! Bandoeng gaf 80 miljoen voor ..heldhaftige strijders Bernard Haitink, de man van de toekomst „Shéhérezade" als echt sprookje op het water ...cöfis koffie! AAMBEIEN WOENSDAG 11 JULI 195# Algerijns leger: modern getraind Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange (Van c reiscorrespondent Link van Bruggen) Algiers, 10 juli '"PIJDENS de bevrijdingsfeesten van mei 1945 braken er in de omgeving X- van de Algerijnse plaats Constantine ernstige ongeregeldheden uit. Grote mensenhorden, opgezweept door fanatieke extremisten, leverden toen een bloedige slag met de Franse politie en daarmee met het hele Franse gezag. Volgens cijfers, die in Algiers gepubliceerd werden, ver loren honderd Europeanen bij deze onlusten het leven. Van de vijftig duizend Arabieren, die aan de opstand deelnamen, werden er vijftienhon derd door Franse kogels neergepaaid. PWE zo ontnuchterend werkende relletjes van 1945 zullen als feiten van groot gewicht in de geschiedenisboeken der Arabische landen worden opgetekend. Ze moeten als de eerste, in bloed gesmoorde stoten op de na tionalistische trompet worden beschouwd, de eerste zelfs van heel Noord- Afrika. In hun bevrijdingsroes realiseerden de Fransen zich dit nauwelijks. Ze weten de opstand hoofdzakelijk aan een toen heersende grote droogte, die de plattelandsbevolking aan de rand van een hongersnood had ge bracht. 1VEGEN JAAR bleef alles rustig: in Al gerije. Toen, in de nacht van 1 novem ber 1954 de „bloednacht", zoals deze hier algemeen wordt genoemd sloegen de nationalisten plotseling met kracht t< Ditmaal was het geen opgewonden voli menigte, die, ongeorganiseerd en met o gebreidelde hartstochten, de Fransen lijf ging. Goed gedisciplineerde en ir moderne wapens uitgeruste benden ov< leien overal in het land boerderijen militaire posten, terwijl in verscheide legerdepots en in het gebouw van Rat Algiers bommen ontploften. De dodenlijst dér Europeanen was lan ger dan die in 1945. ,De Fransen zagen zich bij verrassing geplaatst tegenovi guerilla-leger in het onherbergzame Aurès-massief en tegenover kleine ben den, die op de meest verspreide plaatsen de veiligheid in gevaar brachten. Toenemende drukte in de Cura^aose havens De havens van Curagao (zee- en lucht haven) hebben in het afgelopen Jaar meer passagiers te verwerken gekregen dan in het voorafgaande jaar. Weliswaar is het aantal gelande blijvende passagiers te ruggelopen van ruim 6300 tot ruim 6100, maar daarentegen is het aantal niet blij vende toeristen en passerende emigranteD met ruim 11.000 toegenomen. HOLLAND FESTIVAL Jonge dirigent in Den Haag voor het Radio Filharm. Orkest tegenoffensief. Troepen werden Frankrijk aangevoerd, vliegtuigen, tanks parachutisten ingezet en iedereen wachtte, dat het wel spoedig met de rorlsten, de fellagha's gedaan zou Alleen deze gedachte al is een ene blunder geweest. Ondanks hun dagelijks weerkerende, zware verliezen, leveren de nationalisten nog altijd slag met het Fran- gezag, dat het ten slotte nodig oordeel de de staat van beleg af te kondigen en leger van liefst vierhonderdduizend in het veld te brengen. Daarnaast zijn de naar schatting twintigduizend fel lagha's er ook nog in geslaagd het pres- van de Franse maagd in de wereld opinie te ondermijnen en haar de haat van hele Arabische wereld op de hals te doen halen Benbella contra Hadj WAT zijn nu eigenlijk fellagha's, wie zijn hun leiders en hoe zijn ze georganiseerd? Het zou beslist te ver gaan te beweren, dat de meeste fellagha's communisten zijn. Ook is het onjuist aan te nemen hetgeen de Fransen nog wel eens willen doen -, dat hun benden uit bandieten be staan, uit mensen dus, die, als in het Algerije van de achttiende eeuw, de piraterij uit winstbejag of uit wel lust bedrijven. Hoewel het niet ontkend kan worden, at een deel der fellagha's met de ideolo- ie van het Kremlin besmet Is, bestaat hun kader toch uit Algerijnen, die met hartstochtelijk nationalisme zijn be zield. Tot deze leidslieden behoort o.m. Mohammed Benbella, de in Kairo zete lende chef van de F.L.N., („Front de Libération Nationale"), de organisatie, waarin alle strijdende groepen officieus •erenigd zijn. Ook de oude samenzweer der tegen de Fransen, Messali Hadj, is tegenwoordig een overtuigd nationalist. Hij is de leider van de M.T.L.D. („Mou- ement pour le Triomphe des Libertés Démocratiques"), is vroeger een^ zoge naamde idealistische communist geweest, werd twee keer door de Fransen ver bannen en werpt zich thans op als de rke man van Algerije. OORAL DIT laatste streven heeft Messali Hadj persona non grata bij F.L.N. gemaakt. Hoewel h(j en Ben bella 't selfde doel nastreven: afwerping het Franse Juk en volledige zelfstan digheid voor Algerije, zjjn beide mannen !*en rivalen. Benbella speelt het zelfs klaar om de Arabische propaganda-zender an Kalro tegen Hadj te gebruiken en ifficleel tegen hem en zijn organisatie te vaarschuwen. Heeft Benbella de min of meer geregel de strijdkrachten der fellagha's onder ich, Messali Hadj zoekt het eerder in de kleine, individuele aanslagen. Zijn mensen •erken voornamelijk in de grote steden - waar hij een zeer grote aanhang heeft - en treden zelden of nooit in groepsver band op. Ze zijn lang niet zo goed geor ganiseerd als de mannen, die Benbella leidt, met als gevolg, dat er tientallen konden worden gearresteerd. Betaalde soldaten DE Fransen hebben uiteraard het meeste met de strijdkrachten van Benbella te doen. Men kan wel haast van een geregeld, nationalis tisch leger spreken, want de rebellen dragen een uniform, krijgen een soldij van zeventig gulden per maand, terwijl hun gezinnen na hun dood een oorlogspensioen krijgen uitgekeerd. De meesten van deze militairen zijn vrijwilligers. Ze werken samen met Al gerijnse deserteurs uit het Franse leger aar verluidt ook met légionnaires, •oor hun intrede in het Vreemdelin genlegioen als SS-officier aan het Euro pese of Noorafrikaanse front hebben ge- Een klein deel van hen is gerecru- teerd uit de Inheemse bevolking, doch wordt pas ingezet na een gedegen mili taire en doctrinaire scholing, die in In het zuiden van Algerije woont de Targui, een bedouienHij heeft zich tot dusverre afzijdig gehouden van de strijd, die in zijn land wordt gevoerd, maar zal hij dit ook in de toekomst kunnen doen? legerkampen in Libye of Spaans Marokko wordt gegeven. Aan wapens heeft het leger bella geen krimp. Ze wordt en in grote hoeveelheden tegelijk opgekocht (i namelijk in communistische, Europese staten), in Libye of Spaans Marokko op geslagen en vervolgens met speciale ka ravanen over de grenzen gesmokkeld. FAOK GELD hebben de fellagha's in overvloed. Ze ontvangen subsidies var de landen, welke b\j de Arabische Liga zijn aangesloten 't vorig jaar voteerde de arabo-aziatische conferentie in Ban doeng een bedrag van tachtig miljoen gulden voor „de heldhaftige strijd" onze broeders in Algerije" terwijl aantal machtige olie-sjeiks regelmatig grote giften doet. al deze bedragen moeten ook nog norme sommen worden opgeteld, die particuliere contributies binnen vloeien. In Frankrijk bijvoorbeeld, waar driehonderdduizend Algerijnen wonen en ken, worden regelmatig inzamelingen gehouden. En in Algerije zelf is een schat ting ingesteld, die een verplicht karak ter draagt en vrijwel onder de ogen van de Fransen wordt geheven. Aldaar gevestigde Arabische of andere Mohammedaanse zakenlieden ontvangen langs clandestiene weg een brief, waarir de mededeling wordt gedaan, dat ze vooi een bepaald bderag in francs zijn aange slagen. De betreffende som moet maan delijks aan een geheim koerier worden overhandigd en verzuim of een aanklacht bij de Franse autoriteiten wordt met de dood bedreigd. Angstige bevolking zeer zeker niet alleen tegen de Fransen. Honderden muselmannen werden in de afgelopen maanden vermoord, of op de meest wrede wijze verminkt, omdat ze met de overheersers collaboreerden, of van dezen bepaalde gunsten ontvingen. De voornaamste propagandazenders van Benbella, Radio-Cairo en Radio- Budapest, waarschuwen bijna lijks tegen collaboratie, die, in ern stige gevallen, met liquidatie wordt gestraft. De bevolking is dan ook de schrik 't hart geslagen. Ook al zou ze niet de rebellen te maken willen hebben, de terreurmethoden, die tegen haar in passing worden gebracht, schrikken haar dusdanig van samenwerking met de Fran sen af, dat ze er weinig of niets mee t< doen wenst te hebben. Vandaar ook, dat de Fransen in de meeste te pacificeren gebieden zo'n grote moeite met de in heemsen hebben. Contact met hen wordt zoveel mogelijk gemeden en duizenden Arabieren zijn bij hun Europese werk gevers vandaan gelopen. OIJ DE STRIJD van Benbella tegen de Fransen zijn tot nu toe weinig Intellectuelen betrokken. De laat- hebben echter al vla de radio horen gekregen, dat er eens een dag zal komen, waarop aan elke Algerijn gevraagd worden, wat hjj voor de bevrijding zijn land heeft gedaan. Luidt het ant woord ongunstig, zo werd hier aan toe- gd, dan zullen tegen de betreffenden strafmaatregelen worden genomen en zul len ze o.m. niet meer in aanmerking kun nen komen voor het bekleden van een openbaar ambt. Over 't algemeen kan gezegd worden, dat de Arabische bevolking in Algerije met de actie der fellagha's sympathiseert. In hoeverre dit uit een soort angstcomplex jegens de rebellen voortvloeit, is moeilijk te peilen, omdat het in Algerije aan elke openbare meningsuiting ontbreekt. Vast staat echter, dat, met uitzon dering misschien van bepaalde ty pisch Frans-gezinde streken Ka- bylië bijv. de Fraosen uitermate worden gehaat. Het feit bovendien, dat de gematigde nationalistische leider Ferrah Abbas, die opneming van Algerije in een federale Franse unie voorstond, zich nog niet zo lang geleden onder de banier van Benbella stelde, is een bewijs, dat de fellagha's niet, zoals zo graag wordt beweerd, representatief moeten worden ge acht voor een kleine groep extremis ten, maar voor een zeer groot deel van de Arabische bevolking. I Bij een treffen tussen een groep Algerijnse opstandelingen en een aantal Franse parachutisten werden 23 opstandelingen ge dood en 18 gevangen genomen. De krijgsgevangenen worden per vrachtauto naar de commando post van generaal Gilles, com mandant van de 25e luchtlan dingsdivisie, overgebracht. Uen van de positieve dingen van het Hol land Festival is het con cert, dat gisteravond in K. en W. te Den Haag werd gegeven door het Radio Filharmonisch Or kest en het Groot Om roepkoor. Positief niet door het programma dat behoudens het vrij onbe kende Requiem van Che- rubmi geen nieuws maar door het naar voren schui- de grootste kracht onder de jonge Nederlandse dirigenten: Bernard Hattink, Zonder enig voorbehoud noem ik Haitink de grootste kracht, omdat deze 27-jarige musicus beschikt over alle eigenschappen die een orkestleider moei hebben. Het is verheugend, dat we toch iets van een Nachwuchs krijgen op dnigeer- gebied. Het Concertgebouworkest heeft als tweede dirigent de jonge Henri Arends. eveneens een groot talent. De Ned. Radio Unie heeft als eerste man Bernard Hal- t-nk. Ons land heeft ze broodnodig aeze jonge dirigenten. Na de dood van Willem Mengelberg en Paul van Kempen zijn er hier nog maar drie werkelijk grote orkestleiders: Eduard van Be'.num. Willem Otterloo en Eduard Fiipse. resp. bijna 55. bijna 50 en 60 jaar. Wat te doen als én van hen er niet meer zou zijn? Nu is daar plotseling Bernard Haitink gekomen; hij nam van Paul van Kempen dirigeerstok voor een onzer beste or kesten over. dank zij het ontdekkende werk van de Ned. Radio Unie. Twee jaren hij leerling van Ferdinand Leitner op Festspiele op de Rijn KOBLENZ, Juli 1956 nE FESTSPIELE op de Rijn bij Koblenz hebben zich in korte tijd een grote faam verworven. In zes jaren hebben dan 600.000 bezoekers een opvoering op de Rijn bijgewoond, waarvan dan 30*/» Nederlanders. Die grote belang- 00% KOFP1B 100% KOFFI B 100% KOFF Toch is het zo VASTELANDEN DRIJVEN UIT ELKAAR 683) Voor de theorie, dat de vaste landen vroeger één geheel zouden hebben gevormd, maar in de loop der t(jden uit elkaar zyn gedreven, pleiten verschillende argumenten. De oostkust van Zuid-Amerika past precies in de westkust van Afrika en de eigenaardige S-vorm van de gehele Atlantische Oceaan over de gehele lengte sehynt stellig aan een zekere wetmatigheid gebonden te zyn. Voorts zetten ver schillende gebergten van Amerika zich als het ware direct in Afrika voort •iding van verschil- dere sima zouden dryven, hebben z w aart ekrarht onderzoek in gen van pr# Vening Meinesz en het onderzoek va het verloop van de aardbevingsgolvc ernstige twijfel aan de juistheid va Wegener's theorie doen ontstaan. O de bodem van de Atlantische Atlantische Oce mde theorie. verschillende steeds verplaatsen vasteland dus op het zwi dryft gelyk ys op water. op wyze dan ook niet zi uiteendrijven de doordat hier gi tpronkelyke land' weggezonken en spiegel zyn verd dooi Weg< kunnen ook dooi worden verklaard, rbindingen d enen. Veel 'Pgcr blijft onopgelost raadsel. Hel heeft er alle schyn van, dat legende van het geheimzinnige en de diepte verdwenen Atlantis door betekenis heeft gewonnen. Meer schyn is dit echter niet, want vorming van de Atlantische Oce heeft zich voltrokken in vroef tydpcrken. Zelfs «anr Madei de Cat bereikt an het bleek integendeel dat Europa en Afrika door een sial- verbinding met het Amerikaanse vasteland zyn verhonden. De bodem van de Atlantische Oreaan is dus een gewone, maar verzonken voortzetting van de vastelanden en vormt daarmee één geheel. De Atlantische Oceaan zou Verdisrhe eilanden beschouwd zouden worden als resten van een verzonken gebied, dan nog kan niet worden aan genomen dal de mens dit vasteland ooit zou hebben gekend. Een gezicht op de Rijn bij Ko blenz, waar de Sommerfestspiele plaats hebben. Op de foto zien we ook de Burg Gutenfels en de Pfalz stelling is wel verklaarbaar, want de lig ging van dit theater met het toneel mid den in de rivier is werkelijk uniek. Alle 4500 toeschouwers kunnen het sprookje van Shéhérezade in een romantische geving meebeleven. Shéhérezade is de schone, jonge vi die Koning Indigo 1001 nachten sprookjes moet vertellen. Johann Strauss, die zijn meeslepende muziék uitstekend sfeer wist te scheppen, laat Koning Indigo met zijn praalschip de rivier afzakken. In kleurrijke verlichting komt dan het schip over het water naar het podium. Shé hérezade vertelt dan het sprookje Aladin en de Wonderlamp. Aladin is zoek naar zijn jonge vrouw, dia door z De belevenissen van Aladin en de ezel drijver Ali Baba zijn talrijk. Zij komen terecht bij de sultan van China, ontmoeten goede en slechte geesten, belanden in India bij Koning Indigo, enz. Natuurlijk een sprookje moet altijd goed aflopen vindt Aladin zijn vrouw terug zij nog lang en gelukkig. nE OPZET van deze operette-opvoering is groots. Men spaarde kosten noch moeite om het geheel een fantastische aanblik te geven en men is daarin vol komen geslaagd. Het toneel is draai* baar, zodat men in enkele ogenblikken een ander décor naar voren kan brengen. Bovendien schept dit podium-in-het-water de mogelijkheid de schepen der zeeroven icht ie doen waren. Dat geeft aan het ge heel natuurlijk een heel bijzondere sprookjesachtige sfeer. Het overige décor wordt gevormd door de Rijn, de bergen en de bossen en de strakke blauwe lucht, alles bij elkaar een onovertrefbaar schoon De regie is in handen van prof. Krauss, de muzikale leiding bij Heinz Nlckisch, die de Rheinische Philharmonle tot op vallend goede prestaties weet te brengen. Van de solisten willen we noemen Chrlsto Bajew als Koning Indigo en de komische Curt Welson als Ali Baba. Men wil met deze opvoering van „Sprookjes uit 1001 nacht" (die tot half september gegeven zullen worden) bereiken, dat de toeristen eens een avond kunnen amuseren de kostelijke muziek van Strauss. Koblenz noemt zich „die Festspielstadt Mosel und Rhein" en ook zonder Ala- s wonderlamp kan men hier sprook- chtige uren beleven. A. Hager de Hilversumse dirigentencursus en van het begdn af wist men het: Bernard Hai tink „heeft het". Dat is gisteravond op nieuw bewezen voor een talrijk publiek. Eerst in die prachtige vol rust en toch met dramatische spanning gespeelde Ouverture „Alceste" van Chr. Willibald von Gluck, daarna in het Requiem Ivoor gemengd koor) van Luigi Cherubini. Bernard Haitink weet dat dirigeren niet alleen maar maatslaan is. Elke beweging 's bij hem een muzikale daad. Hij kruipt als het ware in het werk en projecteert óe eigen beleving zo sterk en zo onont koombaar op koor- en orkestleden, dat de realisatie in klanken een even sterke entroering teweeg brengt. Haitink heeft een grote beweging, maar geen theatrale: hij heeft niet het magische maar het be dwingende. Niet elke maat helemaal uit slaan doet hij, maar hij houdt het ritme vast in de spanning van zijn exressie in gebaar en mimiek. Uit het hoofd dirige rend de partituur meer als een symbool zich hebbend weet hij toch alles te geven. Hattink beheerst de diri- geertechnlek volkomen en heeft bovendien een cultuur, die hem doet uitsteken boven vele dirigenten, ook meer bekende figu ren. Het prachtige Requiem van Cherubini werd daardoor een belevenis. Dat kwam cok door ons beste koor: het Groot Om- joepkoor. Wat deze ongeveer 70 mensen san zangkunst geven steekt met kop en schouders uit boven alles wat we op dit gebied hebben. En het Radio Filh. Orkest gaf de gehele avond een bewijs van zijn grootheid. Na de pauze bleek de veelzijdigheid van Haitink en een Latijns programma: Piano concert van Ravel (door Nicole Henriot) zeer muzikaal en technisch gaaf gespeeld) en La Mer van Debussy. Vooral dat laatste was een grote opgave voor een stad als Den Haag, waar een Van Otterloo dit werk steeds zo gaaf uitvoert. Maar Hai tink heeft niet voor hem onder gedaan; Viij heeft de spanning van dit werk geniaal opgevangen en vastgehouden. Minutenlang heeft Haitink applaus en gejuich in ont vangst moeten nemen. Het pubHek her kende In hem terstond de man van de •oekomst. Corn. Basoskl. 'n geheel nieuwe behandeling om de pijn te verzachten Dit tabletje §en een ysj glas water \V is alles wat U nodig hebt. Hier is een volkomen nieuw middel om de pijn cn het ongerief van Aambeien te verlichten. Hcmotabs - 'n vrijwel smakeloos tablet, die ge kunt innemen met 'n glas Hcmotabs geven niet alleen een weldadige verlichting van pijn en ongemak zonder zalf of zetpillen maar, met hun werking van binnen uit, doen ze de zwellingen slinken en bevorderen ze de genezing. Daarenboven: Hemotabs zijn zacht laxerend en helpen zo doende de normale functies te herstellen, zo belangrijk voor een volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. HEMOTABS Verpleegster nam drie mille bij kennis weg Negen maanden gevangenisstraf, waar aan vier maanden voorwaardelijk, eiste gisteren de officier van Justitie te Rotter dam tegen de 34-Jairtge kraamverpleegster W. M. W. T.. die in de loop der jaren bij een kennis in totaal drieduizend gulden had ontvreemd. „Een faux pas", noemde de officier het. Het leek hem welmg waarschijnlijk, dat dit nog eenmaal zou voorkomen, temeer daar zij nog nooit was veroordeeld. De drieduizend gulden bleken Inmiddels terugbetaald, daar zij het geld niet had uitgegeven, doch had gespaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5