Jïicuiue £eiïisrl)c GTmiranl m Gordij n Onthullingen op grote schaal achter het IJzeren So w j et-Russische prótestnota aan cle Verenigde staten de mededelingen van Josef Sviatlov, een Eisenhower kandidaat Petitie moet Adenauer val ten breng en Elburg raakte bron van inkomsten kwijt KROESJTSJEF BELEDIGDE WESTELIJKE LANDEN «If* WOENSDAG 11 JULI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; f 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 81441 Zevenendertigste jaargang No. 10699 Directie: F U1EMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.H. W J. ENSERINK CHRISTELIJK .NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantvasttcfi Is ghebleoea "tnynherl la tcgbeospoet Benbella. generaal der fellagha's Zie pag. 5 .J „Amerikaanse agenten in Poznan -®- Bierut was toen in Moskou voor het be- "1X7" "I faamde twintigste partijcongres. Zijn po- naar het westen gevluchte hoge functio naris van de Poolse geheime politie. D» DE MEDEDELING van de Oostduitse premier Grotewohl, op 29 mei leiders van het Kremlin hadden besloten, gedaan, dat er 137 Amerikaanse agenten in Oost-Duitsland waren1 Eindde'^n h^fe Sn hem°'"en gearresteerd, is nu gevolgd door een uiteenzetting van de Duitse de^Ru^isSe teidere.™ ondeTaanvoTr^ regering, waardoor zou moeten blijken dat deze agenten de provoca-jvan Kroesjtsjef teurs waren die de opstand in Poznan uitlokten. Ten slotte schoof Kroesjtsjef met een (strak gezicht een pistool over de tafel perspasje6 te hebben gevonden. Hierna naar Bierut. Deze, geen andere k werden de Amerikaanse agenten gearres-J meer ziende, greep het wapen, stak teerd. Daarbij waren twee Duitsers. Karl (loop in zyn mond en haalde de trekker en Wilhelm Schreiber. die met hun boot1 over. Hü was onmiddellijk dood. „vijandelijke elementen" naar Polen en r* i terug bracht. Ook werd de naam van een tillSSlSCnC llOtCl Pool genoemd. Jan Zalowski. die in West- Duitsland gearresteerd zou zijn. Hierdoor zou bewezen zijn, dat de opstand van Poznan lang te voren werd voorbereid door deze agenten. Op de pereconferentie werd gezegd, dat westelijke verslaggevers het proces, dat binnenkort tegen de ge arresteerden gevoerd zal worden, zullen mogen bijwonen Hun arrestatie zou geschied zijn naar de aanwijzingen, die de Duitser Horst Hesse, die twee jaar lang vooj de Amerikaanse inlichtingendienst werkte, gestolen zou hebben uit eet» kluis der Amerikanen Hesse is nu op een persconferentie in Oost-Berlijn voor het voetlicht gekomen en beeft over zijn „kunststuk" (verrioht om de communisten zijn oprechte bekering te bewijzen) aan de journalisten verteld. Hij verklaarde de lijsten van Amerikaan se agenten, valse identiteitskaarten en 1 President Eisenhower zal zich opnieuw kandidaat stellen voor een tweede ambts periode, heeft senator Kn owl and gisteren op een vergadering van republikeinse congresleiders verteld. Hij deelde mee, dat Eisenhower zich beter voelde dan toen hij zich 29 februari voor het eerst j hei-kiesbaar stelde voor het president- i schap. „Wij zien een zeer krachtige en actieve verkiezingscampagne onder zijn leiding tegemoet", zo voegde Knowland j aan zijn mededeling toe Na de conferentie verscheen Eisen- j hower zelf voor het front van verslag gevers en fotografen. Hij zag nog wat i bleek en was duidelijk magerder gewor- I den. Maar zijn gelaatskleur was gezonder j en hij liep krachtiger dan toen hij tien dagen geleden liet Walter Reedhospitaal I verliet. In republikeinse kringen was men zeer opgetogen over het voornemen van de president .Maar ook in de hoge regionen van de democratische partij werd hef be- s>luit met instemming begroet. Adlai Ste venson, die waarschijnlijk door de demo- i cratische partij kandidaat zal worden ge steld, zei zeer voldaan te zijn over het feit, dat Eisenhower gezond genoeg is om zich opnieuw kandidaat te stellen. Drama in Moskou Een andere schokkende onthulling heeft het westen bereikt. In gesprekken met vestelyke diplomaten zouden Poolse topfunctionarissen hebben gezegd, dat de te secretaris van de Poolse communis tische partjj Boleslav Bierut, op 12 maart De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft een nota overhandigd gekregen door de Sowjet-Ru&sische ambassadeur in Wash ington. waarin geprotesteerd wordt tegen „een grove schending" van het Sovjet luchtruim door vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht op 4, 5 en 9 juli. De Amerikaanse toestellen zouden doelbe wust boven het Russische gebied tot op 300 kilometer zijn doorgedrongen, om verkenningen te doen. In de nota wordt het opmerkelijk genoemd, dat deze schen dingen samenvielen met het verblijft van generaal Twining in Weet-Duitsland, juist nadat deze was teruggekeerd van zijn bezoek aan Moskou. Onrust in Bonn (Van onze correspondent) TERWIJL BONDSKANSELIER ADENAUER erop aanstuurt, nog vóór hij op 20 juli a.s. met vakantie gaat, zijn kabinet te wijzigen, circuleert in Bonn een aanvankelijk geheime lijst waarop adhesie betuigingen worden gezocht voor een „constructieve motie van wam trouwen" tegen de regering-Adenauer, teneinde deze ten val te brengen. Het bestaan van deze lijst is thans be vestigd door de minister voor atoomaan gelegenheden. Franz-Joseph Strauss (van de C.S.U.). Hoewel de herkomst van de lijst officieel onbekend is, wordt aange nomen dat zij uit kringen der sociaal democraten stamt. Een „constructieve motie van wantrouwen" tegen de fede rale regering in Bonn zou een navolging Hogerhuis tegen afschaffing van doodstraf Met een grote meerderheid van 238 tegen 95 stemmen heeft zoals we ver wachtten het Engelse Hogerhuis het wetsontwerp tot afschaffing van de dood straf, dat reeds door het Lagerhuis was aangenomen, verworpen. Het ontwerp gaat terug naar het Lagerhuis en kan pas vtflgend jaar april weer behandeld wor den. Wordt het ontwerp dan wéér door 't Lagerhuis aanvaard, dan krijgt het kracht van wet. Door ddt voorstel te verwerpen hebben de Engelse Lords zloh weer minder popu lair gemaakt bij de Labourpar'.ij. Richard 'Crossman, een van de voormannen in deze ipartij zei zelfs, d«f de verwerping van dit wetsontwerp wel eens tot gevolg zou kun nen hebben, dat een volgende Labourrege- rmg de Lords hun constitutionele rechten zou ontnemen. ..Zij zouden wel hun titels behouden, maar al hun politieke mach» verliezen", zei Crossman letterlijk. Zoals men weet, beschouwen de socialis ten het Hogerhuis als een verouderde in stelling, die grote macht in handen van niet-gekozen afgevaardigden legt. In kerkelijke kringen is inmiddels een verschil van opvatting over he'. afschaf fen van de doodstraf openbaar geworden. De aartsbisschop van Canterbury, dr Geoffrey Fisher, primaat van de Angll- kaanse Kerk, heeft zich uitgesproken voor handhaving van de doodstraf voor bepaal- ,de moorden Maar de aartsbisschop Van York en anderen zijn vurig voor afschaf- i fing van de doodstraf. bij hel het voorbeeld, dat in het begin jaar in Düsseldorf werd gegeven ten val brengen van de C.D.U.- regering onder ex-premier Karl Arnold. Deze werd zo vervangen door* een coalitie, bestaande uit S.P.D., Vrije Demo craten en Centrum. De Bonner motie zou aansturen op de keuze van een nieuwe bondskanselier en de vorming ener nieu we regering met de tegenwoordige mi nister van financiën. Fritz Schaeffer als kanselier en een sociaaldemocratische vice-kanselier. Deze regering zou in de Bondsdag moeten steunen op de S.P.D. (met 151 zetels), de vrije democraten (met 34 zetel6). de vluchtelingenpartij (met 18 zetels) en de Christelijk-sociale unie (het Beieree deel van de C.D.U.. met 52 zetels). Tezamen 255 zetels, terwijl de meerder heid in de Bondsdag bestaat uit 244. De SPD zou nieuwe ministers van buiten!, zaken en binnenlandse zaken leveren en nog een andere portefeuille gaan beheren. Dit plan staat of valt met de deelneming van de C S U Maar ofschoon zij enkele meningsverschillen heeft met de kanse- is het niet zeker of zij zover wil gaan. De hervormingsplannen van dr. Adenauer willen de bondsregering ver- door het uittreden van de minis ters Schaefer (niet verwarren met Schaef fer). Kraft en Neumayer. Sclieepsbotsing op de Atlantische Oceaan Het Panamese stoomschip Estoril (7225 son) is vannacht op weg naar Philadel phia. in een dichte mist 675 kilometer ten oosten van Boston op de Atlantische Oceaan in aanvaring gekomen met het Italiaanse stoomschip Dea Mazzelüa (7000 ton). De Estoril kreeg een groot gat aan stuurboordzijde. Het schip maakte vee: water, waarom de reddingöloepen gestre ken werden. Het Italiaanse schip kreeg geen schade. Het blijft met twee kotters tn die nabijheid van de Estoril om zo no dig assistentie te verlenen. Later is de bemanning van de Estoril in de reddingboten gegaan en aan boord genomen door de Dea Mazzella. De vierhonderd arbeiders en ar beidsters van de motoronderde- lenfabriek Smith te Crickelwood, Noordwest-Londen, demonstreer den gisteren voor de parlements gebouwen tegen hun ontslag en het ontslag .van zesduizend andere arbeiders van de British Motor Corporation. „Wij maakten de winsten. Al wat wij eisen, is het recht nu te mogen werken," zo luidden de teksten van de protest borden, die werden meegedragen. Duitse vergoeding voor legering van troepen West-Duitsland heeft zich bereid ver klaard Nederland zevenhonderdduizend gulden uit te keren voor de legering van Nederlandse troepen tot 5 mei 1957. aldus is in Bonn bekend gemaakt. Spanje verzoekt Arabische steun Spanje heeft de Arabische landen ver zocht' zijn kandiikaituur voor een zetel in de Veiligheidsraad, welike België aan het eimde van dit jaar moet opgeven, te 6teu- Hammarskjökl moet zwijgen Hammarskjöld. de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, mag niets zeg gen over de gebeurtenissen in Poznan. daar elke commentaar zijnerzijds zou kun nen worden beschouwd als een Inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een lid der Verenigde Naties. Dit heeft hij in Wenen op een perscon ferentie verklaard. Sowjets willen geen Stalin-film Het ministerie van cultuur van de Sow- jetunie is diep beledigd door het aanbod van de Amerikaanse filmproducer Darryl Zanuck. die in Rusland een film wilde maken over de misdaden van Jozef Stalin. Dood van 77-jarige na een week ontdekt Gisteren trof de werkster de 77-jarige mevrouw Harding dood in haar woning in de Valkenburgerlaan in Heemstede. Zij moet reeds vorige week woensdag zijn overleden. Bij de val die zij moet hebben gemaakt, werd zij licht aan het hoofd gewond. 54.000 ha vruchtbaar land wordt gewonnen plaatsje Elburg aan het malige IJsselmeer jarenlang heeft ge. vréesd, is gistermiddag omstreeks twee uur een feit geworden: de haven is afgesloten van het open water. Een lange pijpleiding spoot op dat tijd stip een dikke straal zand en water en een vele meters hoge kraan wierp bakken vol keileem in het laatste gat van de dijk tussen Kampen en Har derwijk. Dit gat werd ziederogen kleiner, waar door steeds minder Water van het IJssel meer naar de haverevan Elburg stroom de. Door deze geul .waren gistermorgen voor de laatste keer de botter6 uit- en met hun vangsten ingevaren. Elburg raakte gisteren zijn primaire bron van inkomsten en de vissers hun veilig baken van de thuishaven kwijt. Zij kunnen nu alleen nog via de geul van het Veluwe- meer het open viswater door de Rogge- botsluis bereiken. Omstreeks half vier was het dertig meter brede gat definitief gedicht en hiermede de negentig kilometer lange- oostelijke dijk van de polder voltooid. Tydena het (lroogmalen zullen de 25 schepen van de Elburgse vissersvloot nog I in de polder kunnen vissen. Dit z.al bij- zonder lucratief zjjn, want hoe lager het peil van het waterwordt, des te meer vissen zullen zich in de kanalen verza- Nu de visserij, die met 450.000 gulden een primaire bron van Inkomsten was. als zodanig verloren is gegaan, moest naar ander werk worden omgezien voor de zestig a zeventig vissers en de in deze lak van bedrijf werkzame arbeiders. Van de zijde van het gemeentebestuur wordt alles gedaan (o.a. de haven ver breed) om industrieën aan te trekken De plannen ter verbreding van de haven moeten echter van hogerhand nog wor den goedgekeurd. I De tuinbouw wordt ten sterkste gesti muleerd en krijgt over enige tijd de be schikking over vijftig hectare van de nieuwe polder. De mogelijkheden voor een toenemend vreemdelingenverkeer worden gunstig geacht gezien het fraaie recreatie-oord, dat zal ontstaan rondom het Veluwe- meer met zijn strandjes en langs de nieuwe dijken. Door bliksem gedood Bij het hevige onweer van maandag middag i6 nog een vijfde slachtoffer te betreuren. Het was de 45-jarige boer G. eurkink uit Aalten. die tijdens het melken door de bliksem werd getroffen en op slag dood was. Termunleus wachtmeester. De Centrale raad vam beroep te Utrecht heeft gisteren, met vomietigim-g van het vonmris a mibtena Tengere ckt, bepaaild wachtmeester der rijkspolitie te Termiun- ten H. J. O., drie wegens incompetentie was ontslagen, ontslagen blijft. Brand in nettenopslagplaats. In IJmud- den is gisteren een camouflagenettenop- legplaats door brand vernield. De schade loopt in de tienduizenden guldens. De oorzaak is onbekend Het laatste sluitgat in de dijk tussen Kampen en Harderwijk om Oostelijk Flevoland, bij El burg, is gisteren gedicht. Hier mede is de vissershaven van zee afgesloten. De EB 58 was het laatste schip, dat via de oude route de haven kon verlaten en er terugkeren.' Vier doden in verkeer De 43-jarige bromfietser A. J. Verrijt werd gisteren in H e 1 m o n d bij het steken van een straatweg door een per sonenauto aangereden. Hij is kort nad; overleden. Op de Kievitslaan in Rotterda werd gisteren de dertienjarige M. Schuurman door een truck met oplegger tegen de grond geworpen. Het meisji werd door een wiel overreden en wa op slag dood. In Gemert werd de 28-jarige brom fietser J. Vervoort uit Boekei door vrachtauto, die in een bocht door de harde wind was gaan slippen, tegen een huis gedrukt. De man was op slag. dood. De vrachtwagen schoof nog verder, ver splinterde het hek van een woonhuis en het j vernielde ten slotte de geluidswagen van J~;een Veiligverkecrsactie, die tegen een hek werd gedrukt. Bij Waarloos, België, botste gister avond een Nederlandse auto, bestuurd door de heer W. Vreede uit Amsterdam, tegen een boom. Een der inzittenden, de Indonesische staatsburger K. Lee, werd uit de auto geslingerd en is kort na het onge luk overleden. Zijn vrouw is in het zieken hui^ opgenomen. De afgelopen week heeft de kruiser De Zeven Provinciën deelgenomen aan de Navo- vlootoefening Fair Wind. Een onderdeel van de oefening was het olieladen, veelal bij ongun stige weersomstandigheden, terwijl de schepen met een snel heid van twintig mijl per uur voeren. Met dikke rubberlei dingen wordt de olie van het ene schip naar het andere ge pompt. BoelganinHoud toch je moild" TZ" ROESJTSJEF heeft zich tijdens een officiële ontvangst in Mos kou onbehoorlijk gedragen en Enge land en Amerika beledigd. Dit heeft de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Twining, aan de congrescommissie voor de strijd krachten verteld, toen hij verslag uitbracht over zijn bezoek aan Rus land. Tijdens een receptie, aangeboden door de Russische minister van defensie, maarschalk Zjoekof, heeft Kroesjtsjef bi ledigende woorden gesproken tegen hoge functionarissen van de Amerikaanse. Britse. Franse en andere westelijke lucht strijdkrachten; de partijsecretaris maakte ook ruzrie met premier P-oelganm. De moeilijkheden waren begonnen, toen de bedde Russische regeningsleidere veel wodka hadden gedronken. Tijdens de re ceptie, drie werd gehouden op een land goed, kilom Boel'gandn plotseling in een roeibootje om een demonstratie te geven van een Wolgaslag. Op dat ogenblik werd Kroesjtsjef woedend en begon aüs reactie een verbitterde rede af te steken tegen de westelijke gasten. Hij maakte de wes telijke naties bespottelijk, terwijl Boelga nin tevergeefs schreeuwde: „Houd toch je mond" Later heeft maarschalk Zjoekof zijn gasten excuus aangeboden voor het merkwaardige gedrag van Boelganin en Kroesjtsjef. In zün verslag aan de congrescommis sie voor de strijdkrachten heelt Twining verklaard, dat de Russen hun technolo gische achterstand op het Westen gelei delijk indopen. De generaal deelde dat hij in Rusland niets had geszien, beter genoemd kon worden dan de 'beste Ameri-kanase vliegtuigen. Bij zijn pogin- iets gewaar te worden ov« Russische produktie van bommenwer pers. geleide projectielen en atoomwa pens, had generaal Twining overal zijn hoofd gestoten. De Russen lieten alleen dat los. wat zij verkozen te onthullen. De stafchef van de Amerikaanse lucht- acht was van mening, dat de Russen, door hem uit te nodigen de wcns hadden kenbaar gemaakt militaire gegevens uit te wisselen als alternatief voor Eisen howers plan voor inspectie vanuit de lucht. DU herhaling was hem gebleken, dat de Russen hoopten dat z(|n bezoek het begin zou z(jn van een uitwisseling op grotere schaal. Alleen volgens wet Verlenging concessies in Indonesië De Indonesische minister van voorlich- n<g. Sudribjo, heeft verklaard, da 'erlenging van concessies aan buiten- ndse ondernemingen gebaseerd zal zijn o het wetsontwerp inzake buitenlandse ïvesterlngen, dat de vorige week bij H parlement is ingediend. De minister legde deze verklaring af »-dat de vorige wee!-, de minister van indbouw. Sjech Marhaban. had gezegd, lat de Indonesische regering vóór het •enlengen van de concesnerechten aan ie Nederlandse tabaksondernemingen in Dost-Sumatra is. Het socialistische blad Pedomon schrijft dat het niet duidelijk is. hoe de regering ie verlenging van de concessies in over eenstemming kan brengen met de opzeg ging van de Nederlands-Indonesische Betere voorwaarden in de bouwvakken Drie pet. mag ivorden doorberekend Het college van rijksbemiddclaars heeft toestemming verleend de werk nemers in het bouwbedrijf een loons verhoging van drie procent toe te kennen en een aantal sociale voorzie ningen, de zgn. secundaire arbeids voorwaarden belangrijk te verbete ren. Overeenstemming hierover was reeds geruime tyd geleden bereikt, doch desondanks hadden, zoals men weet, de communistisch getinte Vak bonden stakingen uitgelokt, zoge naamd uit protest tegen de onwillige houding der werkgevers. De thans bereikte verbeteringen, waarvan de 3 pet loonsverhoging mag worden doorberekend, houden in de secundaire sector in: verhoging van de regelingslonen met drie pet; onbeperkte uitkering van 100 pet van het loon wegens vorstverlet (hiervan betaalt het Risicofonds 90 pet, ter wijl de werkgevers 10 pet moeten bijpassen); uitkering bij werkloos heid en ziekte van 100 pet; vermin dering van het aantal wachtdagen bij ziekte van drie tot een, welke laatste uitbetaald wordt als de ziekte meer dan vijf dagen duurt. Thans resten nog slechts de verbe teringen ten aanzién van de schil ders. De besprekingen hierover be ginnen woensdag 18 juli. DEFENSIE: nog geen overeenstemming De kabinetsformateur, dr. W. Drees, is er tot nu toe kennelijk niet in geslaagd een oplossing te vinden voor het pro bleem van de defensieuitgaven. De laatste dagen heeft hij ijverig gezocht naar iemand, die bereid zou zijn het be zuinigingsprogram uit te voeren, maar alle pogingen waren tevergeefs. Daaruit is te verklaren, dat dr. Drees er behoef te aan heeft gehad deze week nog eens oriënterende gesprekken te voeren met de demissionaire minister van oorlog, ir. C. Staf, en de demissionaire staatssecre taris van oorlog, vice-admiraal H. C. W. Moorman'. De standpunten van deze be windslieden lopen overigens nog steeds uiteen. Nu dr. Drees toch weer bij ir. Staf is teruggekomen, heeft het er de schijn van, dat gepoogd ls het verschil f 150 miljoen te overbruggen. Zoals wij reeds eerder meldden meent de ka binetsformateur, dat er voor 1957 niet dan f 1500 miljoen voor de defensie moet worden uitgetrokken, terwijl de heer Staf vasthoudt aan f 1650 miljoen. De -drie bewindslieden zullen gisteren gezocht hebben naar verschillende be- zuiniging.smogelijkheden. In ieder geval is op dit gebied de begeerde overeen stemming nog steeds niet bereikt. He denavond komen de fractievoorzitters de kabinetsformateur Lijeen. Dit wordt hun «vijfde bijeenkomst. In het program van de kabinetsformateur zijn verschillende, uiteraard moeilijke vraag stukken aan de orde gesteld. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat de bespreking van heden dan één avond i beslag zal nemen. Kritiek op Nixons uitlatingen Het onafhankelijke blad „Times of In donesia" schrijft vandaag in een hoofd artikel, dat de Amerikaanse vice-presd- demt Richard Nixon „een van zijn tot dus. reemdste opmerkingen" heeft ge maakt, toen hij in Karachi verklaarde, dat elk Aziatisch land, dat Russische hulp aanvaardt, het gevaar van een strop Ti zijn hal6 op zich laadt. Het blad schrijft, dat deze opmerking hem en wellicht zijn land in ongenade zal brengen bij de neutrale Aziatische lan den, daar de uitlating betekent, dat Su karno en Nehru en alle andere gelijk- denkenden zwakzinnigen zijn, die niiet op zichzelf kunnen passen. HET WEER IN EUROPA Li 21 NNW windstil nnw geh bew WZW WEERBERICHT Noordelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Overwegend matige noorde lijke wind. Dezelfde temperaturen of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1