REIS DOOR door k Bloednacht van Ajam: Koningin bij Mozartlierdenking in het Concertgebouw Sociaal-democraten in W.-DuiIsland paraat 5 DINSDAG 10 JULI 19S6 (Tioe Pasoetji zijn vader wreekte) IK TROK M'N JUNGLE-LAARZEN uit <le stinkende, zuigende modder van de oever der nederzetting Agats en volgde resident Boender maker in de richting van het huis van controleur Scheele. De anderen volgden eveneens. Er werd niet heel veel gesproken. Ik denk dat we allemaal zo onze eigen gedachten hadden, in die ogenblikken. In dat huis, opgetrokken van atap en gaha gaha, stond de vrouw van de controleur Scheele. Ik heb die vrouw eens goed hekeken. Zo jong nog. Even in de twintig. Doch wat zij had meegemaakt maken niet veel Nederlandse vrouwen mede. Men zou kunnen opmerken: hóren er vrouwen in zo'n gebied Ik geloof daarop dit antwoord te moeten geven: er is geen enkele reden om aan te nemen, dat vrouwen minder moed kunnen opbrengen dan een man I Er kwam koffie. En tegelijk met die koffie het relaas van de gebeurtenissen. Het was een lang verhaal. Ik zal pro beren het zo kort mogelijk weer te ge ven, ontdaan van de meest bestiale de tails. Men moet immers ergens een grens trekken bij het releveren van gruwelen. De moord bij Agats was geen op zich zelf staande zaak. In de Asmat wordt periodiek en regelmatig gesneld. Hier volgt ter illustratie een opsomming van enkele acties in deze streek gedurende de laatste twee maanden. Prauwen uitgemoord Begin maart vielen Asmatters uit War- sem, tussen de Oetoemboewee en de Eilandenrivier, twee prauwen met volk uit de kampong Manep aan. Er werden 28 personen gesneld. Op 19 maart snelden mannen van Kaimo, aan de Eilandenrivier, bij de Wildemanrivier 23 personen. Op 20 april overvielen bewoners van Kaimo en Jao- sekor, die buren zijn, de kampong Amborip aan de monding van de Eilandenrivier. De kampong bleek leeg te zijn. Het resul taat was „slechts" één gesnelde plus één geroofde vrouw. Op 23 april snelden lieden van Kaimo en Jaosekor 24 personen van Damen, waarna ze de huizen in brand staken. Op 30 april overviel Ajam een groep van 29 bezoekers uit Jlpajct aan de Lorentz- rivier en doodde allen. De lijken werden opgegeten. Dit was het drama, dat de ac tie ontketende. Voorts waren er nog diverse andere botsingen waarvan het aantal slachtoffers niet bekend werd. Op 20 april tussen de kampongs low en Biwar. Op 27 april ver gaderde kampong Atsj in verband met een sneltocht. Op 29 april roept het ov vallen van Damen de kampongs Ajam Warse op, teneinde gezamenlijk een a val te doen op de kampongs Kaimo Jaosekor. Ziedaareen kleine staalkaart de Asmat! En het teleurstellende er was, dat juist de laatste tijd het c tact met de missie toenam, terwijl op tal van dorpen een zogenaamde cate chist aanwezig was. Dit zijn Papoea's, die door de missie in de kampongs wor den geplaatst, teneinde het contact per manent te doen zijn. Teleurstellend ook, omdat drie dorpen bij Agats, waar de onderafdelingschef Scheele het bestuur vertegenwoordigde, feitelijk reeds ondi bestuur stonden: Sjoero, Ewer en Ajar Men moet niet precies naar de mi tieven voör dit soort dingen vragen. 2 zijn te gecompliceerd voor de Europeaan, en daardoor onbegrijpelijk, ja, duister. Wat de moord van de Ajammannen i die van Jipajet betreft, er bestond ei oude vete, in verband met de aanwezig heid in beide dorpen van vrouwen, die als kind waren geroofd. Voorts paar maanden geleden een man zien uit Ajam bij een bezoek aai door een speerstoot gedood. Waarom deze moord Het wordt schemerig in het bestuurs- huis, als het verhaal wordt verteld. Men luistert en vraagt zich af: Is verhaal, of het droge relaas massamoord? Buiten zitten de Asmatters. Maar niet lang. Ze klimmen de boomstammetjes op die de trap naar ons verblijf en zetten zich rustig neder. Zc ons aan met hun vochtige, wilde ogen. Ze krabben zich, schurken hun huid hoesten. Anderhalf uur lang glijden hi blikken over ons heen. Ik kan me geen somberder, vreen der achtergrond voorstellen dan dei groep Asmatters. Een van de mannc heeft een baby op de rug. Het kind slaapt. Volmaakt rustig. Soms strijkt de vader zijn hand over het kind voelen of het wel goed zit. De man heeft doorboorde oren en een doorboorde neus Er is geen twijfel aan of hjj heeft ge moord. Misschien Misschien vele len. Alle Asmal moorden, omdat het moorden ttft hui adat behoort. Het, heeft iets met hun „religie" te maken doch in geen geval met een ..misdrijf'. Hoewel bestuur en missie bezig zijn deze gedachtengang om te buigen. Dit moet echter zijn tijd hebben, maar gaat met diepe te leurstellingen ge- Het verhaal gaa'. verder. Op de 29ste •pril arriveerden lil de nacht vier prauwen uil Jipa jet te Ajam. In diie boomstammen be- 'onden zich catechist. 22 mannen, vijf kinderen. Het doel vam de tocht was een door de catechist van Ajam te Jipajet gekoch- prauw af te leveren. Doch zoals hier boven vermeld, was er kort tevoren een vermoord in Ajam. Die man had oon, Pasoetji. Pasjoetji stond voor de noodzakelijkheid zijn vader te wreken. Hij dacht aan die wraak en wist de kans te scheppen. Hij aarzelde echter. Waar om? Misschien als gevolg van zijn contact of bestuur?' Wie zal het zeg gen? In ieder ge- ,p-> val: ifcoen de bezoe- kers dn zijn kam pong aankwamen. hij ernstig na te denken. Toen kwamen de Het zijn de vrou- en der Asmatters, dde doorgaans de directe aanleiddng moordpartijen. Een n d'ie niet snelt geen man, me- i zij. Een man. die niet voor kop- zorgt, kan nu eenmaal niet het predikaat man dra. gen. Daarom hitsen de vrouwen de inen op. Zij be ledigen ze en hou den hen hun laf heid voor, als ze de felbegeerde koppen niet bin nenbrengen. De jonge Pasoetji ut in het mannen, huis van zijn dorp en kreeg bezoek van wen. Men moet zich dat tafereel voorstellen. Een groot langwerpig huis, bewoond door tientallen mannen. Het mannenhuis kan men wel vergelijken met soort sociëteit, een verblijfplaats jongelieden, die daar 's nachts bij el kaar zijn, Iedere man heeft een vuur plaats en een deur. Bij een der vuurplaat- i, waarop stukken hout lagen te smeu len, zat Pasoetji. Hij dacht steeds.aan zijn vader. Toen kwamen de vrouwen. En een van hen greep een stuk brandend hout en drukte dat op de borst van de jongen, omdat hij zijn vader nog niet gewroken had. En zij herinnerde de jongen uitdagend aan zijn plicht. De jongen blééf nadenken. Later vertelde hij, dat z'n gedachten al die uren alleen vervuld waren van moord. Hij wist, dat zijn wraak on ontkoombaar was. Hij wist, dat zijn vader hem riep. Nee.... niet alleen zijn vader. Een eindeloze reeks voor vaderen allen Asmatters riep hem. Er was geen macht ter wereld, die hem die nacht nog kon tegen houden. Geen bestuur en geen mis sie! Het bloed sprak! En het sprak luid en dringend! Er zijn in Nieuw-Guinea ver schrikkelijke oorden, oorden die noch water, noch land kunnen worden genoemd en waarvan de muskieten een hel maken. Toch moesten we door zulke gebieden heen zo goed en kwaad als het ging ook per prauw. dat vlakbij die dertig men- Stuk voor stuk zijn vijanden. En hij wist, dat het uur gekomen was. Dus stond hij op en verliet met een paar indere jongens het mannenhuis. De nacht vas stil. De jungle rondom de kampong vas alleen vervuld van het eindeloos ge ronk der bruikikkers en krekels. Het was ien warme vochtige sterrennacht. Dan gebeurt het Dan vindt de moord plaats. Stil en inel. De jongens stuiven het mannenhuis loor, waar de Jipajets in diepe rust zfjn. De speren schieten door het halfduister. inkeie ogenblikken z\jn er verschei dene doden. Anderen worden wakker. De ■teltenis onder hen is onbeschrijflijk. Wie nog ontkoi i poogt zich t de catechist De kampong gaat leven. Overal komen de mannen en vrouwen uit hun huizen en men weet. dat het weer zover is. Het kamponghoofd Ewok en enkele andere vooraanstaande mannen doen nog een po ging, verdere slachting te voorkomen. Maar ze hebben niet de geringste kans. huis van het drama reinigen. Ze droog den de voorwerpen. De twee meisjes ei de kleine jongen waren op dat ogenblik )g steeds in leven. Maar hun uren Tot in het merg De dag daarna ging de kepala, het hoofd van de kampong, maar de bestuurs post te Agats om de zaak te rapporteren. En dan begint de tegen-actie. Op 30 april zendt de controleur Scheele :ijn assistent, de adjunct-administratief ambtenaar Van der Voort met zes pa- poea-agenten per prauw naar Ajam, om onderzoeken wat er precies is gebeurd. Pastoor Welling begeleidt hem op de tocht, die zes uur duurt. Wat de jonge bestuursambtenaren en de pastoor dan te zien krijgen schokt hen tot in het merg. Ze be landen temidden van een kanndba- lenfeestmaal. De mannen hebben zich ingesmeerd met kleurige klei en dragen him „feestgewaad"'. 1500 Op deze foto ziet men twee reis gezellen van Anthony van Kam pen: links resident Boender maker en rechts de controleur Frans Cappetti. (iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Men heeft bloed geroken en zal niet rus- atste bezoeker is afgemaakt, dringen het huis van de ca techist binnen. Het proces duurt slechts kort. Als het geëindigd is. z\jn alle bc- gedood. In leven zijn nog alleen die drie kleine kinderen. Want wie moordt die snelt niet, volgens een oude wet. Anderen komen echter en die snellen wel. zij het ook niet die kinderen. En als de hoofden van de lichamen geschei den zijn dagen de vrouwen op om zich nceslcr ie maken van de koppen. Zó was die nacht. Een nacht van ver- chrikking. Een nacht, die een hel was. Men moet daarom over deze dingen wer kelijk niet in details treden hoewel ik liet benijdenswaardige eer had die bijzonderheden te vernemen. En dan komt men er werkelijk toe zich af te •agen, of dit wel mensen zijn. de ochtend gloorde over de rivier HET GISTERAVOND in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam gegeven galaconcert ter gelegenheid van de herdenking van de geboortedag van Wolfgang Ama- deus Mozart, is bijgewoond door koningin Juliana. Bij het betreden van het Concertge bouw werd de Koningin verwelkomd door de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M L. Th. Cals, en de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly. IJlt concert werd gegeven op verzoek van de Nederlandse regering, die hier mee een bijdrage heeft willen leveren tol de internationale Mozart-herdenking. In de pauze werden in de Jullanafoyer aan de Koningin voorgesteld Eduard van Beinum. dirigent, Hans Henkemans, pia nist. Jan Bresser en Tibor de Manchula, Dick Mesman, voorzlt- lang niet zonder gevaar was in de totaal opgewonden kampong. Doch het gelukte hem. Hij kreeg de koppen, sprak vervol gens met de mannen en verheelde niet, dat deze zaak ernstige gevolgen zou heb ben. Dit zouden noch de „kompanie" noch de missie nemen. Toen hij was uitgesproken kwa men de Asmatters tot de overtuiging, dat er inderdaad onaangename con sequenties aan hun daad zaten. Ze renden dus weg, grepen hun prau wen en verdwenen gezamenlijk in de kreken van het binnenland. Het dorp lag totaal verlaten. Geen man, geen vrouw, geen kind bleek te zijn achtergebleven Dit verslag is compleet op één bijzon derheid na. Toen controleur Scheele op Ajam bezig was de koppen in te rekenen, ontving mevrouw Scheele, die nog steeds in Agats I zat, het antwoord-telegram van resident Mensen zijn bezig dat feest te vie- hield in' dat ren. En zo hoog is de feestvreugde I gestegen, dat er geen sprake van kan zijn hen tot rede te brengen en het feest te stoppen. Het dorp Ajam is anderhalve kilometer lang. Dan laat controleur Scheele zich ook per prauw naar de kampong brengen. Want deze had eindelijk radio-contact met Merauke gekregen. De verbinding was namelijk enige tijd verbroken ge weest. Het eerste contact met resident Boendermaker had dus plaatsgevonden. Intussen zaten pastoor Welling en Van der Voort niet stil. Ze zagen kans de mannen te bewegen de 29 gesnelde kop pen af te staan. Toen zij ze echter goed en wel hadden, werden ze gedwongen ze weer terug te geven. Waarschijnlijk speelden ook hier de vrouwen een rol. De drie kinderen waren nu ook niet meer in leven. Deze waren op dezelfde bestiale manier afgemaakt als de oude ren. Van het gehele gezelschap was dus niemand meer over. Maar de vader van Pasoetji was eindelijk gewroken. ter var. de vereniging het Concertge bouworkest, Marius Flo thuis, artistiek leider van de Nederlandse Orkest Stich ting en mr. H. Waage, zakelijk leider van de Nederlandse Orkest Stichting. Oost-Flevolancl de dijk is dicht Tot vanmiddag twaalf uur hadden de issers van Elburg de gelegenheid nog ee te kiezen d'oor het sluitgat in de ddjk an Oostelijk Flevoland. Na dit tijdstip wamen de profielzuiger Zuid-Holland, en zeer grote kieleemkraan en draglines in actie, die het dijkprofiel slo- Op de plaats waar het gat werd gedicht, zal echter een overslag worden gemaakt s, opdat zij hun vangsten langs een kortere weg naar de visafslag kunnen brengen. Het is nog niet bekend, voor hoelang de overslag kan worden ge bezigd, maar zij spaart de Elburger vis- tocht van ca. vijftig kilometer Koppen opgeëist Controleur Scheele besloot bij zijn a i de kampong, gingen de catechisten bet komst de koppen op te talina zou komen. De jonge vrouw aarzelde geen ment. Ze ging naar buiten en liet zioh door twee Asmatters naar Ajam brengen. Dit wil zeggen dat ze zes uur lang door twee naakte roeiers werd voortgestuwd over een rivier, diie was omringd door wraakzuchtige moordenaars. Doch ze bereikte haar man en overhandigde hem het tele gram. Ik geloof derhalve te mogen zeggen, dat mevrouw Scheele een vrouw met möed is. Ja ik waag het te betwijfelen, of iedere man zoveel durf had kunnen opbrengen. En dit is dan het verslag over de moord te Ajam. Zeer in het kort zonder details der hartverscheurende gruweldaden Toch is het zo DE THEORIE VAN WEGENER ndenken, dal het i een plezierig mde voor populariserende gingen uitrekenen dat de afstand van New York naar Cherbourg dagelijks met 1 mm toeneemt en dat de pyraraide van Cheops 4 km naar het zuiden is afgezakt sinds de bouwers er de laatste hand aan legden. Anderen wisten te vertellen dat Odysseus, indien hij in onze tijd zijn zwerftocht zou aan naai z i de tijd der -cfs zou uit- Charybdis en dal ook de ilessina 1/3 aan breedte heeft eden de oudheid. En een van mufjes op dit gebied vertelt ins dat de Amerikanen die in de tweede vereldoorlog het benarde Europa te hulp nelden, dit keer 10 m verder moesten 'er zü voet aan wal konden zetten 1917. U ziet, een plezierig terrein lurnalistieke wetenswaardigheden. thai ■tdriftig :r dan in de dertig een volgende keer. (Nadruk v uit i thuis Een van de draglines wordt aangewend ior profilering van het dijklichaam. De keileemkraan, die twaalf meter breed is, blijft buitendijks, omdat zij de sluizen niet kan passeren en na slui- de dijk, door het sluitgat bij Lelystad uit de polder zal moeten wor den gebracht. De produktie van gebakken metsel steen heeft in mei de 120 miljoen ge haald. Ook de aanmaak van ongebakken stenen verliep gunstig, even als de pro duktie van straatstenen. In tegenwoordigheid van ko ningin Juliana werd gisteren in het Concertgebouw in Amster dam een gala-concert ter gele genheid van de herdenking van het tweehonderdste geboorte jaar van Mozart gegeven. Bij haar aankomst werden de Ko ningin in de Julianafoyer bloe- n aangeboden door de echt genote van de tijdelijke zaak gelastigde van Oostenrijk, me vrouw Agstner. Geslaagde noodlanding van Harvard Een Harvard van de vliegbasds Leeu warden heeft gistermiddag bij het vlieg veld een noodlanding moeten maken. Het toestel raakte tijdens een scheervlucht met de propellers de grond, waardoor het onmiddellijk snelheid verloor. De piloot, die zijn tegenwoordigheid van geest be hield wist het toestel, dat nog voldoende snelheid had, over de bijgebouwen van het vliegveld te trékken en het daarna enkele kilometers verder in buiklanding op het weiland neer te zetten, Juist tus sen twee diepe sloten In. De bestuurder kwam e: i lichte hoofdwond af. Vrijgezellencongres Zaterdag 28 ju'ld zal te Grevenbicht het vierde jaarcongres van Westeuropese „al leenstaanden" worden geopend. Het programma is op twee categorieën ingesteld: in twee grote tenten zullen resp. de maatschappelijke problemen van de ongehuwde en de mogelijkheden tot het beëindigen van hun staat worden behan deld). Congres in München Winst zal waar maken van beloften moeten betekenen (Van onze correspondent) VANDAAG begint in het „Deutsche Museum" in München het jaarlijkse partijcongres der Westduitse sociaaldemocratische partij. Honderden journalisten, waarnemers van diplomatieke missies in de bondsrepubliek en gasten uit het buitenland, alsmede 776 S.P.D.-gedelegeerden uit geheel West-Duitsland zijr\ ter bijwoning van het congres naar de hoofdstad van het land Beieren getrokken. Dit illustreert de bijzondere betekenis, die aan dit socialistische congres wordt gehecht en welke het voorspel is van de algemene verkiezingen voor een nieuwe bondsdag in 1957. De S.P.D. gaat deze tegemoet in overtuiging, dat haar rol als opposi partij dan een einde zal nemen en dat zij, tezamen met haar tegenwoordige oppo sitiegenoten, de liberale „Vrije Democra- en de vluchtelingenpartlj de eerste nort-Adenauer regering na de oorlog in West-Duitsland zal kunnen vormen. De kans daarop wordt ook in niet-sociaalde- mocratische kringen zeker niet gering ge acht. Voor de sociaaldemocraten houdt dit 'venwel tevens in, dat de partij er voor :al moeten oppassen zich op het Mün- chense congres vast te leggen op beslis singen. welke zij als eventuele regerings partij zou moeten uitvoeren en die in het licht van de politieke toestand in de wereld, zoals die misschien over een jaar zal zijn, niét houdbaar zullen blijken. In haar rol van oppositiepartij, die erre in de minderheid was, heeft zij eigenlijk nooit behoeven te vrezen, dat de partij aan haar woord zou hou den. Deze situatie heeft zich gewijzigd, nu zij wordt geruggesteund door twee par tijen. die vroeger tot de Adenauer-coalitie behoorden, doch thans in de oppositie zijn gegaan en straks de coalitiegenoten van de S.P.D. zullen zijn (gelijk op landelijk niveau in Noord Rijnland-Westfalen reeds is geschied en kortgeleden In de stad-staat Hamburg maar ternauwernood is ver meden). De uitvlucht, dat zij als minderheids- partij in de Bondsdag „toch niets kan uitrichten" zal niet meer gelden zodra zij aan de macht mocht komen. Niet minder dan honderd moties zullen aan het partijcongres worden voorgelegd. Vanmiddag zal partijvoorzitter Erich Ol- lenauer een grote redevoering houden over de buitenlandse politiek der Bonds republiek. zoals de sociaaldemocraten me nen, dat deze moet worden gevoerd. Ol- lenauer zal zich daarbij ongetwijfeld af wenden van politieke- en militaire bin dingen aan de N.A.V.O. en de opneming van een herenigd Duitsland In een ge meenschappelijk veiligheidssysteem pro pageren. De strijd tussen de gematigden en ra dicalen In de partij zal ongetwijfeld ont branden over een motie, die aandringt op het aanknopen van directe onderhandelin gen over de hereniging van Duitsland met de Oostduitse „regering" in Pankow. Dit is tot dusverre door het partijbestuur van de hand gewezen. Moskou heeft herhaal delijk te verstaan gegeven, dat het daar- zijn toestemming tot hereniging van Duitsland afhankelijk maakt. Een heftig debat verwacht men over de herbewa pening van West-Duitsland en de dienst plicht. De S.P.D. heeft in de Bondsdag irige week zich heftig geweerd hierover. Binnen de partij bestaat evenwel geen absolute eenheid en de Westduitse kiezer zal niet gemakkelijk kunnen begrijpen waarom de partij principieel w e 1 voor herbewapening, doch tegen de dienst plicht is. Met andere woorden, niet tegen het feit dat West-Duitsland zich weer baar maakt, doch wel tegen alle conse quenties daarvan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5