Avonturen van Spekkie en Blekkie Negende Laura in Alphen werd gisteravond geopend het Scliumami-herdeiiking Concertgebouw Koningin bij Soroptimisten NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4. DINSDAG 10 JUUI 1956 Wens is vervuld Federatie van mijnwerkers in Caribisch gebied Valt samen met feestiveek van de Wilhelmina-vereniging T~\E NEGENDE LAURA, die ditmaal samenvalt met de feestweek van de Wilhelmina-vereniging, is gisteravond op het Raadhuisplein officieel geopend. Vandaag zijn de deelnemers er op uitgetrokken om delen van de provincies Zuid-Holland, Noordholland en Utrecht te doorkruisen en te genieten van al het schoons, dat het westen van ons land biedt. Naar het zich gisteren liet aanzien, zou de deelneming -wat groter zijn dan vorig jaar. Aan het adres van de rijders zijn veel goede woorden gesproken. De eerste spreker was de voorzitter van het Lauracomité, de heer P. Stou-thamer. Hij noemde deze opening feestelijker dan die van vorige jaren. Een wens is name lijk in vervuiling gegaan. Het was ieder jaar een probleem: hoe houden we de deelnemers aan de Laura in Alphen pret tig bezig? Veel mogelijkheden biedt 'Alphen nu eenmaal niet. Het eigen initia tief van de Wilhelminavereni©Ing om feestweek met de Laura te doen samen vallen, is door het comité zeer toegejuicht. Het leeuwendeel van de organisatie van de feestelijkheden is dan ook voor reke ning van de W.V. Het Lauracomité is dankbaar voor deze samenwerking! Spr. dankte ook hartelijk de drie muziekver enigingen Arti, Crescendo en het Aar- ilanderveense D.S.S. voor de spontane dewerking aan deze avond Wanneer uitbreiding van beide Kamers? (Van onze parlementsredactie) Het nieuwe kabinet zal moeten beoorde len of de uitbreiding van beide Kamers der Staten-Generaal al dan niet gelijktij dig tot stand zal dienen te komen. Dit delen de demissionaire ministers Drees en Van Oven mee in de memorie van ant woord over de reeks wetsontwerpen tot herziening van de Grondwet, die de "Tweede Kamer morgen in tweede lezing zal aanvaarden. Zij wijzen erop. dat (in dien voor een gelijktijdige uitbreiding wordt gekozen) in het Koninklijk Besluit, dat de nadere regeling voor de uitbrei- - ding aangeeft, de datum, waarop het cen- traal stembureau de 50 nieuwe leden der Tweede Kamer zal benoemd verklaren, zodanig moet worden vastgesteld, dat dit bureau op die dag tevens de uitslag van de verkiezing voor de Eerste Kamer kan bepalen. Deze verkiezing zal dus enkele dagen van tevoren plaatsvinden. Op de 21ste dag na deze handelingen van het centraal stembureau zullen beide Kamers dan in uitgebreide vorm zijn samenge steld. In antwoord op de vraag wanneer de nieuwe leden der Staten-Generaal kunnen optreden, delen de bewindslieden mee, dat (uitgaande van de gedachte, dat beide Kamers tegelijk zullen worden uitgebreid) ..tussen het ogenblik, dat de Eerste Kamer de ontwerpen In tweede lering zal hebben goedgekeurd, en dat, waarop de nieuwe Kamers zullen bijeenkomen, een periode van ongeveer 2% maand zal moeten lig gen. Deze is nodig voor de plechtige af- kondiging van de Grondwetsherziening, de kandidaatstelling en de verkiezing van de leden der Eerste Kamer, alsmede de benoemdverklaring van de 50 nieuwe leden der Staten-Generaal. Indien tot af zonderlijke uitbreiding mocht worden be sloten, zal de benoemdverklaring van de leden der Tweede Kamer ongeveer 30 dagen eerder kunnen plaats vinden. Wan neer de nieuwe leden aan de werkzaam heden van de Kamers kunnen deelnemen, valt nog niet precies te zeggen. Naar de mening van de ministers zal dit zo spoe dig mogelijk dienen te geschieden. De kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer zal in elk ge val in september vallen. Ministers over stijging van slachtveeprijzen (Van onze parlementsredactie) De ministers van landbouw, visserij en voedselvoorziening en van economische zaken hebben het communistische Twee de-Kamerlid Wagenaar geantwoord op zijn schriftelijke vragen over de sterke stijging van de prijzen voor slachtveoe gedurende de laatste maanden. De minis ters wijzen erop, dat deze prijsstijging voornamelijk moet worden toegeschreven aan twee factoren: a. de toegenomen koopkrachtige, vooral op fijnere soorten gerichte vraag, b de gedurende 1955 ver minderde veestapel en het daarmee ver band houdende kleinere aanbod van slachtvee in het eerste kwartaal van 1956. Minister Zijlstra vestigt er voorts de aan dacht op. dat van een gedwongen niet- doorberekenen van de gestegen marktprij zen geen sprake is. In zijn overleg met - het georganiseerde bedrijfsleven heeft hij begrip gevonden voor het standpunt, dat elke prijsverhoging zo veel en zo lang mogelijk dient te worden voorkomen. Ali - uitvloeisel hiervan hebben de werkgevers organisaties uit het bedrijfsleven dan ook de toezegging gedaan, dat men. alvorens tot prijsverhoging over te gaan, met de minister hierover overleg zal plegen. Van het slagersbedrijf is niet geëist om geen enkele prijsverhoging toe te passen, wel is het gewezen op de noodzakelijkheid overleg te plegen over de mate van prijs- -. verhoging, die op grond van de rentabild- teitssituatie onvermijdelijk kon worden - geacht. Dit overleg is thans gaande. Van een verdergaand optreden met be- - trekking tot de !m- en export verwachten de ministers geen essentiële verbetering van de gehele marktsituatie De Staatscourant van 9 juli bevat een besluit van minister Mansholt a.i. houdende een p rij ze ntoe schikking sierge wassen 1956 en een besluit van minister Suurhoff a.i. over daglonen van beman- nlngen van zeevaartuigen. Zich tot de Laurarijders richtende, zei j o.m.: Wij van onze kant hebben ons best gedaan, alles zo goed mogelijk te re gelen. Rijders, döe wel aan tochten deel- :n in andere delen van ons land. ge tuigen steeds weer: de organisatie in Alphen is het best! Aan u is nu de taak de rest te doen. Maakt er wat moois de Laura staat bekend om zijn goede geest De voorzitter uitte de wens, dat de deel- ?mer6 aan het einde van de vier dagen kunnen getuigen: dit was een vakantii week zoals we gewenst hebben. Dat hier op dan direct de aanmelding moge volgen de tiende Laura! De eerste kunt u meer zijn, aldus spr., want versohei- denen gaven zich al op voor volgend jaar Combinatie ïrna sprak de voorzitter van W.V.. de heer P. J. Groenhart. een kort woord. Hij hoopte, dat deze combinatie zal slagen en dat Alphen zo éénmaal per jaar een trefpunt zal worden voor Sport, en vermaak. Spr. wenste de Laura rijders prettige dagen en hoopte, dat de feestweek naar ieders zin zou zijn en dat Alphens burgerij het feest op de juiste wijze zou waarderen, t wa6 burgemeester Witsehey een voorrecht op de avond van deze mooie zomerdag de feestweek te openen. Hij wijdde eerst enkele woorden (er nage dachtenis van de heer A. J. P. E. A. de Graaf (in leven directeur van de Alphenee Bank), die enkele weken geleden over leed, na te hebben meegewerkt aan de voorbereiding van deze Laura, als lid van het comité. Deze herdenking waarbij ook enkele ogenblikken stilte betracht wer den, besloot hij met de opwekking tot de deelnemers om in zijn geest, ,.de natuur tegemoet te snellen" Ook de burgemeester was dankbaar Dor de samenwerking LauraW.V. en hij hoopte, dat dit een feestweek voor heel de gemeente zal zijn. Het Laura- ité werd dank gebraoht voor het vele belangeloze werk. Voldoening De aanwezigheid van alle drie de i ziekverenigingen, gaf hem grote voldoe ning. Wat een aanwinst voor de gemeente! blijkt ook weer, dat eendracht sterk maakt. Toen werden, onder de tonei het Wilhelmus, de vlaggen gehesen. Achtereenvolgens speelden de mi verenigingen 'n tweetal mar burgemeester Witsehey de mannen dank bracht, met name de Aarlandei gasten, die hun taak in het grote verband goed blijken te verstaan. Met een driewerf a voor de gemeente werd de plechtig heid gesloten. Op het raadhuiebordes waren met ge meente-, Laura- en W,V.-bestuurders ook aanwezig de burgemeesters van Nieuw koop, Woubrugge en Zevenhoven. Op het plein merkten we ook op opa Berkhout uit Stolwijk, die wel weer de oudste deel nemer zal zijn. Jan v. d. Belt uit Emmel- oord is met zijn vader, de politieman uii die gemeente, weer van de partij. Vorig Jaar was hij de jongste deelnemer, moedelijk ditmaal weer. Politie in groeps verband rijdt mee uit Rotterdam, Schie dam, Utrecht en Alphen; er zijp zes po litiemannen uit Deiden van de partij er vier uit Soest, Het trefpunt is dit jaar het Nutsgebouv. en hier heerste gistermiddag al een pri ma stemming, vooral als oude bekenden elkaar weer terugzagen na een jaar. Klaas Varing werd beledigd Voor de vice-president van de Rotter damse rechtbank diende gisteren een kort gediing, aanhangog gemaakt door het nieuws- en advertentieblad Groot Vlaar- dingen tegen de Nieuwe V'laardiimigee Courant, welker hoofdredacteur in een vet gedrukt artikel op de voorpagina van 20 juni een medewerker van Groot Vla ar- dingen, een zekere Klaa6 Varing, „een notoire leugenaar" en een „onzindelijk faseistje" zou hebben genoemd, die slechts zou zijn „te helpen door een psy chiater". Zowel Klaas Varing als de drukker van het blad zouden voorts ex- N.S-B.-er zijn. Groot Vlaaindtagen eiste nu op een dwangsom van tienduizend 'gulden dat de N.V.C. zich van dergelijke beledigingen zou onthouden, en binnen een week na wijzing van het vonnis op de voorpagina exouses zou aanbieden en liet vonnis pu bliceren, eveneens op een dwangsom van tienduizend gulden voor iedere dag, dat hieraan niet werd voldaan. Namens de N.V.C. werd verklaard, dat Klaas Varimg gemeentefunctionarissen had beschuldigd van corruptie en dat men zekerheid wenste over zijn identi teit, wat door een gerechtelijke uitspraak zou worden uitgelokt. Holland Festival 111 ll/IIDDEN in dit Mozart-Ichenbilder" op 113 uitvoerde. Bovendc jaar met zijn zeer b.eld Britten zijn begeleidingen stei Zo had begeleidingen steeds herdenkingsconcer-; veel te hard. Beter verging het de Zes ten vindt de memoratie Etudes dn kanonvorm op. 56 (voor 2 piano's van Schumanns 100ste'in de bewerking van Debussy), maar sterfdag een bescheiden ook hier had de merkwaardige schoon- het Hol-jheid van de Schumanns nadenkelijkheid veel beter kunnen uitkomen. Toch Iconden wij hiervoor en voor de weergave van de 3 Romancen voor hobo, die Haakon Sto- tijn met zijn groot meesterschap vulde, de meeste waardering opbrengen. In de 2 liederencycli „Spanisches Lie- derspiel" en „Spanische Diebeslieder", ge schreven voor vocaal kwartet en piano, resp. quatre-mains, waren het slechts plaats. Ook land Festival slechts één concert, ge wijd aan de grote Duitse romanticus, af, maar dat wilde men dan ook goed doen. voor het programma van deze Schumann-gedachtenis, die gister avond in de Kleine Zaal van het Amster damse Concertgebouw gegeven werd door I kele momenten, die de aandacht trokken Lotte Medak, Maria n,l_ de bijzonder indringende voordracht vocaal kwaï Naveu, Peter Pears en Herman Schey, door Haakon Stotijn, Pauk Godwin, Ma ria Curcio en Benjamin Britten, minder bekende werken gekozen en wel uit de periode 1843-1851, de jaren dus, dat de famrjlie Schumann, Robert, Cl'ara en het steeds groeiend aantal kinderen, in Dres den woonden. Het is ook de periode, dat de bijna beangstigende eruptie van com posities te Leipzig voorbij is. Schumann bevindt zich in 1844 in een ernstige ze- instorting, die hem het schrijven to taal belet. Maar dan wordt het rustiger in hem, de muziek borrelt weer op, en dan volgen ook in Dresden een reeks van werken, die over het algemeen een an dere Instelling van Schumann laten zien. De vroegere bruisten omhoog in een ge weldig elan, de poëzie had een hartstoch telijke, bijna dweepzieke innigheid (Flo- restan en Eusebi-us). In de latere schijnt het vuur wat geblust, er komt een schouwende dromerige toon, maar een forceren tot oude vaart. Ze zijn tiem maar ook meer en meer tijdgebon den. En wil men nu uit deze groep beelden brengen, dan moeten ze perfect uitgevoerd warden, omdat anders de zwakheden te zeer opvallen. Nu gebeurde dat helaas niet altijd op deze herdenking, al werden de uitvoeren den met bloemen en applaus overladen. Want het leek ceeravondje, waarin toevallig aanwezige gasten samen eens muziek gingen maken, dan op een concert, waaraan de nodige voorbereiding voorafgegaan was. Nauw keurigheid van werken, een afstemmen op elkaar, hoorden wij te zelden begrepen Maria Curcio en Benjamin Brit ten in de Andante en Variaties op 46 vc twee piano's heus wel wat ze speeld' dit toch zwakke werk vraagt meer. En was het ook met Paul Godwin, die met begeleiding van Britten, de vier „Mar- •treffelijke zingen van Peter Pears in zijn soli („In der Nacht", standnis"), verder Herman Schey lied „Flutenreicher Ehro", en het v send mooie samengaan van deze mannenstemmen. De vrouwenste legden het daartegen ai. Maria Naveu werd vrijwel onhoorbaar tegen de schelle sopraan van Lotte Medak, die door de levendigheid van zeggen de stemgebreken trachtte op te heffen en die daardoor het kwartet niet de gewenste vocale e-< heid bracht. ird deze herdenking niet in elk opzicht een eerbetoon aan de grote figuur Rdbert Schumann! Dra. H. E. Kokee-van den Berge Opening van twee Nederlandse erevelden in Duitsland De opening van. twee nieuwe Neder landse erevelden in Duitsland, meer dan tien jaar na het einde der vijandelijk heden, wordt vandaag in Frankfort aan de Main en overmorgen in Düsseldorf door enige honderden nabestaanden bij gewoond. Deze zijn, evenals indertijd hun naar Duitsland gevoerde familieleden, uit alle delen van ons land afkomstig. Onge veer 35.000 landgenoten hebben tijdens hun gedwongen deportatie het leven ver loren. Op verzoek van de familie van deze onder dwang weggevoerde arbeidskrach ten is het stoffelijk overschot aantal der omgekomenen na de bevrijding graven liggen. Nederland overgebracht. De andere zijn onlangs naar het ereveld te Frank- de Main gebracht. Daar vinden veilen hunner, dertien jaar nadat zij in de liekenbarakken in het dal van de Neckar, onder de roffels van machinegeweren kanonnen de ongelijke strijd tegen helm wee en ziekte hadden opgegeven, rustplaats De N.C.R.V. zal donderdag van tiei tot omstreeks half elf een rechtstreekse reportage verzorgen van de opening het Ereveld bij Dusseldorp, waar ca. ze venhonderd slachtoffers van de nazi's be- Onder Caribische irbeidei Vervolg van pag. 1). maar hij achtte het van niet minder ge wicht, dat door emancipatie de vrouw grotere steun kan geven aan haar man ir zijn werk, doordat zij thans zelve eer oordeel kan vormen over de daaraan ver bonden vraagstukken. Hij was ervan over tuigd, dat bij het oplossen van de grote en kleine problemen van alle dag de be nadering daarvan door man en vrouw op eigen wijze de vruchbbaarste resultaten geeft. Dat deze gedachte, aldus rar. Schokking, voor wat Nederland betreft meer dan een theoretische wensdroom is, moge blijken uit de voorname rol, welke de vrouw reeds zo lang in ons openbaar en maat schappelijk leven vervult. „En dan denk lk in do eerste plaats aan de bindende en inspirerende kracht, welke van onze geëerbiedigde Koningin uitgaat, zowel in de vervulling van haar Staatstaak als in de toegewijde zorg en liefde voor haar gezin. Het is voor een buitenlander soms moeilijk te begrijpen hoe wezenlijk voor iedere Nederlander persoonlijk de binding met het Huis van Oranje is, ondank: boven de diepe verschillen in leven schouwing, welke in Nederland woi beleden. Zo ooit dan is dit gebleken tijdens de laatste oorlog, toen koningin Wllhelmdna. zelf in ballingschap levend, met een won derbaarlijk aanvoelen van de stemming en denoden in het bezette vaderland de bron èn het symibool was van de waar lijk nationale geest van onverzettelijk heid en strijdbaarheid. In een gelijike geestesgesteldheid, zr vervolgde de burgemeester is na onze be vrijding het werk van herstel en ver nieuwing met kracht ter hand genomen. Tijdens de vele tochten, die in de komen de dagen voor U zijn uitgestippeld zult u ruimschoots gelegenheid hebben een in druk te krijgen van hetgeen bereikt werd en van het veile, dat ons nog te doen staat. Dat geldt natuurlijk ook voor Den Haag. Wij 'hebben daarbij getracht de lijn der traditie door te trekken, zij het uiteraard steeds aangepast aan nieuwe eisen en nieuwe mogelijkheden. In de traditie van deze stad 6pelen verdraagzaamheid en de suprematie va nhet Recht in nationale en internabionale zaken een belangrijke rol. Hoe kan het ook andere zijn in de stad van het Vredespaleis? Met een wens voor het welslagen van het congres, eindigde mr. Sohokking. Ten slotte bond mejuffrouw dr. E. Ribbdus Pelletier de congressisten op het hart zich in de komende dagen, waarin de toe komstplannen der vrouw besproken zulilen worden, te bezinnen over de oorzaken der moeilijkheden, welke de vrouw in haar maatschappelijke functies dikwijls on dervindt. De vrouw moet zich aanpassen haar nieuwe plaats. Zolang zij en keling is, zal van haar meer verwacht worden dan van de man. Bewust is de emancipatie aanvaard, maar onbewust be staan er nog weer standen. De vrouw zal bewust ernaar moeten streven, dat zij de weg opent, ook naar de topposities. Dan zal zij niet meer als een uitzondering tus- jsen de mann enibeschouwd en zullen haar 'prestaties gelijkelijk als die van de man [worden beoordeeld. auspiciën van d divisie van de Organisaoion - ricana de Trabajadores is oi zltterschap van de Surinaamse leider Leo Eliazer een conferentie ln Paramaribo gehouden, waaraan 16 gede legeerden uit 5 Caribische landen deel namen Het voornemen der conferentie was een federatie van mijnwerkers ln het Caribische gebied op te richten. De wereld rouwt om Van Heuven Goedhart Ahmed S. Bökharl vam Pakistan, ad junct-secretaris en plaatsvervangend creta-ris-geroe-raail der Verenigde N-aitie®, heeft verklaard diep getroffen te zijn door het overlijden van de heer G. J. Heuven Goedhart, hoge commissaris der V.N. voor vluchtelingenzaken,. „I oprecht en vurig in al zij-n werk goed strijder voor elke zaak, di-e hij recht vaardig achtte. Hij zal door zijn collega's pijnlijk gemist worden. Wij achtten hem om zijn dynamiek en integriteit", zo ver klaarde de heer Bokhari in een cornmu- Ook Hans Engen, de president van de economische en sociale 'raad dier V.N. heeft in Genève een verklaring uitgege ven. De thans overledene heeft als jou: nalist gevochten tegen het nainonaal-so- oialieme. Ook nadiien is hij nooit bceke gebleven zijn standpunt duidelijk te maken wanneer hij meende dat recht gedaan werd. Uit de hele wereld 'komen berichten van deelneming binnen. De ministers Beyen en Dun® hebben in telegrammen aan me vrouw Van Heuven Goedhart en aan het bureau van de hoge commissaris voor de vluchtelingen 'hun deelneming betuigd. In een gezamenlijk radioprogramma over beide zenders heeft de -heer M. A. Reinetd'a gisteravond om acht uur, in zijn kwaliteit van voorzitter van de Neder landse federatie voor vluchtelingenhulp, woonden gewijd aan de nagedachtenis van deze grote Nederlander. De begrafenis van mr. Van Heuven Goedhart zal waarschijnlijk donderdag in Nederland geschieden. Chr. Geref. zendingsdag op Raaphorst (18 juli) Woensdag 18 juli, 's morgens half elf, houdt de classis 's-Gravenhage der Chr. eref. kerken op het landgoed Raaphorst Wassenaar haar jaarlijkse zendingsdag. Sprekers zijn: ds. H. Toorman, Den Haag-centrum, opening; prof. L. H. v. d. Meiden: Onvervulde zendingsprofetie en leuwde zemdii'ngsaolivitei't; ds. Slag boom, 's-Gravenzande: Een omweg naar G-ods bestel; ds. A. Bikker, beroepen pre- jj|-_j zwolle: wat zullen wij doen. broeders?; ds. J. van Dalen, Slootdorp :Op zoek naar zielen in Zuid- Limburg; en ds. J. Kampman, Rijnsburg: De strijd wordt groter. Mevrouw Toor- ianGerms houdt de kindervertelling. De Prins naar concours- liippique te Blaricum Te Blaricum zal op 28 juli voor iende maal op de Oostermeent het ja*,.-, jks concours hóppique worden gehouden.! Mevrouw W. Wynaendts Francken— Prins Bernhard is voornemens aan de1 Dyserick, de opriohtster van de eerste Ne- wedstrijden deel te nemen. Ook voor de j derlandse Soroptimistclub in Nederland, jeugd staat een wedstrijd op het program-,de Haagsche club in 1927, bood koningin selectie zal zijn voor de -deel-j Juliana tijdens een receptie in de Rolzaal het internationaal jeugdkam-j een pop aan, gekleed naar de mode van pioenschap. Dit jeugdkampioenschap wordt 11927 en herinnerde daarbij l tot 15 augustus in Spa gehouden. Luchtvaartbespreking met V.S. uitgesteld De hervatting van de bespreking tus- :en Nederland en de Verenigde Staten iver de te openen luchtlijnen tussen Am sterdam en de Westkust is op verzoek /an de Amerikanen een week uitgesteld. Als reden is opgegeven dat de regering langere tijd nodig heeft als aanvonke- as gedacht om een definitief stsnd- te bepalen. De besprekingen zul- u vermoedelijk 17 juli weer begin- naar het lean ook den, zo werd medegedeeld. kunst, De Amerikaanse delegatie heeft zich gedurende de onderhandelingen steeds tegen het Nederlandse verzoek om de luchtlijnen met Montreal. Houston en Los Angeies te openen. Gebleken is, dat men op het Amerikaan- ministerie van buitenlande zaken niet bijzonder onder de Indruk was van de aterdag door de Nederlandse ministers afgelegde verklaring, dat de Verenigde Staten een ernstige vorm van dlscrimina- :passen door zich tegen de nieuwe luchtlijnen te verzetten. medc-Soroptimiste, Catharina van Rennes, die de kleine prinses Juliana zo veel gelukkige uren heeft gebracht. Nog geruime tijd vertoefde koningin Juliana onder de Soroptimisten en onderhield zich met de góeverneurs der deelnemende T entoonstelleing In de Rolzaal werd gistermiddag de in ternationale Europese Soroptimistenten- tentoonstel'l'ing geopend door dr. J. Huls- ker, van het ministerie van O. K. en W. Mej. Y. Ripa de Roveredo uit Parijs gaf j vervolgens een beschouwing over de 'scheppingskracht Nederlander eerste Tijdens de inter nabionale zei'lweek, die in Ri-va del Carda wordt gehouden, heeft de Nederlander C. Kooyman in de Flying Dutchman-klasse gewonnen met zijn boot „H 2". De Ita liaan Corrado werd tweede, de Duitser Dotwacker derde. de genodigden de tentooi stelling, waarover wij u reeds gisten schreven, bezichtigden. De congressisten werden ontvangen door burgemeester en mevrouw Schofcking en enkele wethou der® namens het Haagse gemeentebestuur in hotel De Wittetorug. Een soroptimdste uit Nice boad de burgemeester een Nigoi- se-pop aan. Daarna verspreidden de dames zich over enige restaurants, waar zij haar beroepsgenoten uit de andere landen aan een diner ontmoetten. en per iklogTam levei eens H71—172, grossier rensvarkens 187—1Ö2. 'arken® 175—190, s LEIDEN. 9 juli. Groenteveiling: beien 100Ï'IO. andijvie 4.20—14, doperwten 40—<59. peulen 70—00. snijbonen 70—415, stam- bonen 130—140, tuinbonen 18—24, kroten 10. rode kool 18u4, spitskool 2832, postelein 15—02, rabarber 17—01, spinazie 7—16, toma ten 51—72, B 58—59. C 44—49, CC 28 waspeen 18—20 zilveruien 26—46, meloenen 58, perzi ken 8—23, pruimen 50—100, bloemkool A 2642, B bl—25, C 7—16. komkommers A 22 —30. B 15—22, C 10—14. sla 4—8.60. bospeen 17—27. kroten 4—9. peterselie 3 selderie 23. KATWIJK AAN DEN RIJN. 9 juli. Groenteveiling: bloemkool I 04—37. H 16—22. III 10—13, bospeen 24—81, waspeen A 20— 2.804.90, sj: ibarber 12—<12.30. 10'12. sla 6.20—11.80 A 54—74. C 33—35 uien 14—16. tuin- 1025, prinses9ebonen 1.401.42. sel- ""jeien 4340 per V* kg: ote lil18. drie- Lel 8—11. 10 juli. Veemarkt. To- Aanvoer van vandaag 2629 iksvee, 210 vette kal-veri 117 paarden, 31 veulei 50, veulens 4/75. 400. 300. schapen 140. 120, 100 lammeren 110. 100. 80. kalf- en melk koeien HL75 950. 750. vare koeien 875. 750, 600, vaarzen 880 750, 600. pinken 650, 500. 400. Overzichtvette koeien; aanvoer klei ner. handel vlot, iets stijver in prijs en en kele prima's boven notering. Vette kalve ren: aanvoer als vorige week, handel willig, iets stijver in prijs. Graskalveren; aanvoer Kostganger verbrijzelde arm van hospes Te Hilversum is gearresteerd de 43- jarige Amsterdamse bankwerker M. V., wegens poging tot doodslag en/of hel toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan de 35-jarige Amsterdamse monteur P W. Aanleiding tot de twist zou vrouw van W. zijn. V. was nl. bij W. de kost. Volgens V. wilde hij het conflict bij leggen in een rustige omgeving, waartoe beiden zich op de motor van V. naar het zgn. Franse kamp in Hilversum begaven. Het bijleggen van de twist liep echter uit op een ruzie, waarhij V. met een ijzeren staaf de arm van W. verbrijzelde en hem enkele hoofdwonden toebracht. V. werd door de toeristen uit het kamp ingesloten en kon worden gearresteerd'. Het slachtoffer verkeert niet in levens gevaar. Crisis in Britse auto- en staalindustrie De vakverenigingen hebben gisteren de British Motor Corporation een ultimatum gesteld, dat 23 juli afloopt en volgens welke de zesduizend ontslagen arbeiders weer in dienst moeten worden genomen of althans een voldoende schadeloosstel ling moet worden uitgekeerd. Indien hun eisen niet worden ingewil ligd. zullen zij hun vijftigduizend leden adviseren het werk bij de B.M.C. neer te leggen. Bovendien zijn zij van mening, dat zij in de toekomst in ontslagkwesties moe ten worden gekend. De Girling Ltd., de grootste fabriek in Europa van autoremmen, heeft vierhon derd arbeiders met een week ontslag aan gezegd. De motorenfabriek Norton heeft in haar werkplaatsen de vierdaagse werk week ingevoerd. De Engelse minister van arbeid, McLend, heeft een commissie van onderzoek inge steld, die zich zal beraden hoe een sta king van veertienduizend man onder houdspersoneel van de Engelse staal industrie kan worden voorkomen. De ar beiders hebben onlangs nieuwe looneisen gesteld en weigeren sinds enkele maanden overwerk te verrichten. Veilig verkeer in Moskou In Moskou zullen de automobilisten, naar Parijs' voorbeeld, van augustus af geen gebruik meer mogen maken van hun claxon. Op het ogenblik worden voet gangers er met behulp van auto's met ge luidsinstallaties op gewezen, hoe zij op de juiste manier moeten leren overste ken. '4 Aftreden verwacht van Surinaams minister In Suriname wordt algemeen verwacht, dat dr. L. Rens, minister van onderwijs, zijn portefeuille zal neerleggen. Dr. Rens was leraar aan de Algemene mid delbare school in Paramaribo, doch is inmiddels afgekeurd. Eind deze maand vertrekt hij naar Nederland. Dr. Rens ls isters van de Progressieve B. en W. van Maastricht hebben zich in een brief aan de minister zonder por tefeuille bereid verklaard te zorgen voor een bevredigende huisvesting van de grif fie en het griffiepersoneel van de Raad gevende Interparlementaire Beneluxraad, indien de Raad ertoe mocht overgaan zijn zetel te Maastricht te vestigen. Surinaamse volkspartij. Het sanatorium Zonnegloren in Soest herdenkt 18 juli zijn 29-jarig bestaan met een bijeenkomst, waar o.a. de ge neesheer-directeur dr. J. A. W. Berg- hauser Pont zal spreken over de stand der zaken bij de tuberculosebestrijding ln Nederland. handel kalm, prijzen constant. Blg- handel willig, wat stijver in prijs. Schapen! en lammeren; aanvoer kleiner, handel kaLmj prijzen onveranderd, lammeren ruim prijs-j houdend. Kalf- en melkkoeien: aanvoer als' vorige week, handel kalm, prijzen stabiel' Varekoeien: aanvoer minder, handel goed,' prijshoudend- Vaarzen en pinken; aanvoer! als vorige week handel redelijk, prijzen on- RIJNSBURG. 9 juli. Groenteveiling;; sla 3—111.10, bloemkool 10—24, eerstelingen 12 40—13.60, drielingen 88—1.06, peterselie 4— 32 selderij 530—6.70. sjalotten 4.10—4.80. TER AAR. 9 juli. Groenteveiling: kassnijbonen 6.4014.50. B 4.606.50, stek 2305.90. stamprdnsessebonen 12-^1830, stamsniijbonen 420. peulen 4 308.60, B 1 1.70, capdoppers 230—3.70, witte capucijnersi 3.90—130, blauwschokkers 6.30—6 70, tuinbo nen 1.752.25. ales per 10 kg; nieuwe aard-i appelen Tl13, kriel 7—9. andijvie 10—17, to maten A 54—04, B 95—95, C 38—80, CC 20—. 45, spitskool 20—25, postelein 16—31, waspeen 15—32. kroten 8—14, sjalotten 8—9, spina-! zie 8—13 prei 8. rabarber 17. zulveruien 38. alles per kg; augurken 28 per kg; sla 340— 7.90 per 100 stuks; bloemkool A 2029, B 14—31, C 10—13, komkommers A 22—29. B 18—32. C 13, krom 19, alles per stuk; bos- KATWIJK AAN ZEE. 10 Juli. KW 138—380 groep Adeoo. Prijzen, haring klein 41—48.20, groot 45—48.6( "C AAN ZEE. 10 1uU. v aa~. -Par-1 168— istroom: 16—40, 43—50, Ken nemer land2090, i 39—12, 41—70. "49—65 78—5, groep Adeco:| 2—5, 3—f, 9—2, 1445 nog >p Insulinde-Pai 46—6. —11. 163—4, groep C. den Duik; I 3841, 67—30. groep Nederland; 151 18— iddelde 15 kantjes. SOHEVBNINGEN, 76—6, f—10,- 195—607 254—35. 342—4. 402—1. .ijl, 150—34 h.vl., 229—45 •g 30 netten, 106—46 h.vl., 309—46, 23—13, 53-4, 104—6, 30—50, 201—46 th®t., 264—34 th-st. 40—5. 48—6. 99—60. 133—50, 133—23, 233—35, 292—40, 385—30. 5—1, 16—50, 19-^17, 25—30 nog 40 netten, 3060, 3720, 4560 nog 35 netten, 55 gisteren 60. 84—60 nog 30 netten. 130—34, 310 nog 86 mijl, 336—60. 248 g:v„ 25038 nog 33 nebten, 207—17 th.st., 310—66 39940 223 weinig, 225 gisteren 40, 1411 g.v., 186—1,, 391 gv.. 46 weinig, 134 ideon, 180 idem, 276 idem. 93—5. 64—14, 330—50 nog 20 netten, 325—30. 50 v 89 Idem, 122, 123 weh Binnen te S last. 412—24 last, 6—12 last.' 1 VKAARDINGEN. 111 juli. Vangstberichten; I VL 7 'th'Uisv., 70—5 78—5. 172—4, 205—5, 206— 3. 208—6 216—10 29—7 86—12, 1146. 115— 10. 142—10. 90-00. 106—10. 109—10. 61—70. j 711'4, 166—2. 50—5. 14—2. 56—3. 84—5. 112—9. 1Q2—0. IJMUIDEN. 9 juld. Prljczen per kg: heil- i 040—285, grn gr. schelvis 13-4.30, i i 7060, poontjes 16—8, pieterman 62—54. kl, koolvis 5 12:50, wit 22, muilen 6691, kl. rode i 16—10.50; per 125 kg: gr. kabeljauw ,'olf 93—75. Totale a .5.50—10. bot 16—9, verse haring 23— makreel 16.50—11, gr. schelvis 19—12, grm. 40. klim. 16.50—10, kl. II 14—10. wijting 1 10, gr. gul 45—18, midd. 23—13, kl. 14—12, lexamenj, afd bouiVkunde; F. W Don- Rotterdam; W. N van Elk Gouda; B. J. Knoester (met lof). ZwijndTeóht; A. Vis- Sliedrectvt; W. v. Vlaardangen, Breda; H. P. Woudenberg, Vlaardingen. Afd. beton en staal: K. W. Bijker, Rotter dam. Afd. weg- en waterbouw R Bijl (met lof), Rotterdam- G. H. Nieuwpoort (met lof), Gouda; J. J. v. Splunder (met lof). Bolnes. Aid weilktuègbouwikunde: A. F. Lakeman boom, Roel'ofarendsvecnR H. 's-Gravenzande- P. Abbema en A. H. W. v. d. Water, Gouda- R. C. Stehouwer, Zwijn- dxecht; G. D. Rietveld en J. Ta-len-s, Den Haag; F. W. Smit Sibinga, Eindhoven. Voor tekenaar, afd. bouwkunde: F. S. M. v. Beelen, Rotterdam; J. Capelle, Kinder dijk; J. F. Luxen. Gouda; E. Porsul. Schoon hoven; H. Voogt, Hoogvliet; J. H. Weltewre- redktutgbouw: M. v. Grevenbroek, E. J. L. Fenrol, Rotterdam M. L. S. 's-Gravenzande P. Gnoesbeek, Dordrecht; Th. de Jong. Schiedam. Afd. vliegtuigbouw: L. H. van Es en G. G. M Wiederhold, Rotterdam. Afd scheepsbouw: J. J v. Benkei. Rot terdam. Voor opzichter, afd. bouwkunde: F. S. M. Beelen. Rotterdam; M. J. Blok. Dordrecht; J. Capelle, Kinderdijk; C. Gaal, Alblasser- dam; J. F. Luxen, Gouda; E. Porsul, Schoon hoven; H. Voogt, Hoogvliet; J. H. Weltevre den. Pijnacker Afd weg- en waterbouw: R. B. Bnlelle, R. Bijl (met lof) en A. Raats (met lof), Rotter- G. H. Nieuwpoort (met lof), Gouda. AV)\. VJNIIII li OKÉ lil (0 PARKLAAN 32-34 - ROTTERDAM jongelieden die dit Jaar hnn Ulo-diploma hopen te behalen alt. eens te komen praten over de te haren kantore bestaande gelegenheid om te worden opgeleid ln ad ministratieve functies met goede toekomstmogelljk- Beiangstellenden geliever fonisch (0 1800 - 110320) vc spraak in verbinding te i schriftelijk of tele- Cevraagd Leerling Winkeljuffrouw ;straat 21, Leiden Voor zo spoedig mogelijk gevraagd KANTOORBEDIENDE (mnl.) voor het bijhouden van de Debiteuren-administratie. Leeft. 1518 jaar. Uitsluitend eigenhandig geschreven sollicitatie brieven te richten aan Firma Houthoff, Herengracht 94, Leiden. 67. Blekkie kon zijn oren nauwelijks gelo ven. Zag die dikke touwhandelaar hém voor een smokkelaar aan? Hoe kwam hij er bij? En wat misschien nog wel het won derlijkste was; naar zijn vraag, en de toon waarop die gesteld was. te oordelen, had de man beslist nie>t erg veel me; smokke laars op! Blekkie begreep er niets van en stamelde haastig: „Nee, mijnheer, ik ben geen smokke laar. Maar de smokkelaars hadden mijn vriend ontvoerd en toen ben ik ze achter na gegaan en heb hun hol hier gevonden." Toen hij dat eruit gegooid had schrok hij er zelf een beetje van. itel dat de man toch een of andere misdadiger was! Maai zijn angst week onmiddellijk toen de dk ke, donkere gestalte voor hem verheugd uitriep: „Wat? Heb jij hem dat geleverd? En ik zoek er al weken naar! Vertel me vlug. wie waren het die je hierheen gevolgd bent?" En toen hij zag dat Blekkie even aarzel de met antwoord geven voegde hij er sne „Ik ben inspecteur Pintvelt van de Spe ciale Recherche." ,.B bent u dan de t-touwnandelaar van de kade niet?" hakkelde Blekkie verbluft „Nee, ik ben zijn tweelingbroer," lachie de man. „Maar we laten ons nooit allele tegelijk zien, en zo weet niemand dat ik er ben en ziet iedereen mij voor m'n broer aan. Net wat ik hebben moet, natuurlijk Maar vlug nu: wie zijn de smokkelaars die jij gevolgd bent?" „De oude Dirk de Draaitol en Plet Hal Lo", antwoordde Blekkie. „Piet Hallo ook?" riep inspecteur Pint- velt verwonderd uit. „Van die oude Dirk had ik wel een vermoeden, maar Piet, nee! En waar zijn ze nu heen?" „Ik weet het niet precies, inspecteur. Naar iemand die ze Rooie Arie noemden. Tij zou spullen komen brengen, hoorde ik hen zeggen." „Prachtig!" bromde de inspecteur. „Kom jongen, vlug het hol in. Dan zullen we ze daar eens eventjes opwachten. We zullen hen een warme ontvangst bereiden!" De inspecteur klapte het luik open en gebaarde tegen Blekkie dat hij zich naar binnen moest laten zakken. Toen Blekkie met een zacht plofje cp de duistere vloer terecht kwam, flitste plotseling de ontstel lende gedachte door hem heen: „Als de inspecteur nu eens helemaal geen ■nspecteur was, maar toch een smokkelaar? Wie garandeerde dat hij de waarheid had

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4