tam, REIS DOOR door tv Nog erger dan koppensnellen 5 VRIJDAG 6 JULI 1956 Het Imo-ritueel nenlands bestuur van Ne derlands Nieuw Guinea, in nauwe samenwerking met de rooms-katholieke mis sie, bijzonder effectief werk wordt verricht ter beteuge ling van barbaarse gebrui ken, speciaal m Zuid-Nieuw Guinea (het gebied dat onze medewerker An'hony van Kampen thans bereist), be staan die gebruiken nog in verscheidene onbestuurde delen van het reusachtig grote eiland. Het betreft hier overigens niet alleen gebruiken als koppensnellen en kannibalisme. Het betreft ook enkele rituelen, die naar westerse maatstaf gru welijk en sinister zijn. Een dier rituelen draagt de naam van Imo-cultus. Het is ons bekend dat Van Kampen een compleet beeld van deze uitermate geheimzinnige Imo-cultus heeft verkre gen, dank zij zijn contact met een missionaris, die reeds 25 jaar in Zuid-Nieuw Guinea werkt. De bijzonderheden van het ritueel zijn nog nooit gepubliceerd. Omdat ze onbekend waren. Door een wonderlijke gebeurtenis was de missionaris in staat de complete Imo-cultu's, die dagen lang duurt, mee te maken. Een levensgevaarlijk experiment. Wie het geheim leert kennen en niet tot de ingewijden behoort, sterft. Het is nauwelijks en jaar geleden, dat de priester dit avontuur beleefde. Op een dag in juni, voriffe maand dus, vertelde hij Van Kam pen het verhaal Of Van Kampen het de lezers in een aanvaardbare vorm kan voorzetten weten we thans nog niet. Want de details zijn dermate barbaars, dat het al een probleem is, in grote lijnen iets van het ceremonieel te beschrijven. Interessant is te weten, dat men verondersteldedat de Imo-cultus reeds lang tot het verleden behoorde. Dat behoorde hij niet. Hij is nog springlevend en dut was het meest verbijsterend, zowel voor het bestuur als de mis sie van Zuid-Nieuw Guinea Redactie. 1 vertrek naar Merauke, in loodrech- lijn tegenover Hollandia gelegen. Ik i de volgende dag, vroeg in de mor gen, per speciale Catalina-vliegboot van marine vertrekken. Die volgende dag was de vijfde rr;i. ZO IS HEI BEGONNEN: op een der eerste dagen in mei bevond ik me op de noordkust van Nederlands Nieuw-Guinea. Om precies te zijn: in Hollandia, ten huize van de gouverneur, dr. J. van Baal. Het was de bedoeling, dat ik daar ongeveer een week zou blijven, ter voor bereiding van een tocht door het zuidelijk deel van het eiland. Ik zou allerlei mensen spreken en had nog van alles te regelen. Daarna zou een vliegtuig me naar Merauke brengen, startplaats van de expeditie. HET IS ANDERS verlopen! Tijdens het diner, die dag, juist op het ogenblik dat ik de eerste lepel soep sou nuttigen, werd er geklopt en een secretaresse trad binnen. Ze over handigde een zojuist ontvangen tele gram aan de gouverneur en wierp mij een blik toe, waaruit verwonde ring sprak. Daar was alle reden voor. Ze kende namelijk de motieven voor m'n verblijf op Nieuw-Guinea. Dr. Van Baal las het telegram on middellijk en overhandigde het mij daarna met de woorden: „Ik denk dat u zo snel mogelijk zult willen vertrekken naar het zuiden. Lees zelf maar." En ik las. Wat ik las was nogal sensationeel en leek bijna ongelooflijk. Temeer, d-ar ik rustig bezig was aan een maaltijd. Dat telegram was afkomstig van de resident van Zuid-Nieuw Guinea, te Me rauke. en hield in, dat een aantal As- matters een der wildste en slechts voor een zeer klein deel onder bestuur gebrachte stammen in het dorp Ajam een groep van 26 bezoekers uit het dorp Jipajer had overvallen niet, dat het verblijf er plezierig zijn. Dit is goeddeels onbekend ter Een stuk aarde, dat nog niet onder be stuur is gebracht. Een land van poea's, waarvan duizenden en duizenden nog nimmer een blanke zagen. Een land, woest en wild en rauw. Erg s in dat land vond de moordpartij piaats. En het zal de laatste niet zijn geveest. Witte wolkenvelden schuiven over dit land. Ze vormen vreemde, oizarre schaduwen. Eén kleine schaduw is er steeds, onafgebroken: de schaduv van onze Catalina. Ze volgt ons voortdu rend. in die pappot van water en land uren rijgen zich aaneen en men krijgt eerst nu een goed idee van de enorme uitgestrektheid van Nieuw-Gui nea, dat men een eiland noemt, maar in wezen een continent is. Een land. dat waarschijnlijk, nee dat stellig het wildste ter aarde is. Een 'apd, ».aar- aan feitelijk niets gebeurde sinds de dag van de schepping. Het ligt daar, het rijstproject bij Koembe. Wat daar ligt. is een der bewijzen van overwin ning van de mens op de wildernis. Hier rijpt de rijst. En véél rijst. De Catalina mindert snel hoogte en gaat boven Merauke ronddraaien. Een kwartier later landt ze. Ze taxiel uit en komt tot stilstand. Een beetje stijf kruip ik uit de blister vandaan. Ook hier fel, wit licht. En een vochtige warmte slaat me tegemoet. Het is in deze omgeving warmer en vochtiger dan in het noorden van Nieuw Guinea. Aan zienlijk zelfs. Resident Boendermaker komt al aan lopen en wc drukken elkaar de hand. Het is prettig een oude vriend m dit deel van de wereld te ontmoeten. Daar het me opvalt, dat z'n gezicht bedrukt staat, begin ik direct over de drama tische gebeurtenissen en krijg te lioren, dat de zaak nog ernstiger is dan aan vankelijk werd verondersteld. Het aan tal moorden is al tot 29 gestegen. Er schijnt doorlopend gemoord te worden. Inderdaad: leeg. Hoe meer Senator-rokers, hoe meer lege dozen. Elke dag komen er nog bij, want er Zit „trek" in dit merk. Senator is immers een lekkere, lichte sigaar, die U Altijd kunt roken... de hele dag door. Pit geldt voor èlk model in elke prijs. Wie zich als roker graag hijzonder verwent, koopt vandaag doos Senator Regent, een kloek model voor 22 ct. Men moet deze mensen ge zien hebben in de jungle, om iets te beseffen van de onge hoorde offers die daar worden gebracht Ogen als glas Er wordt gefluisterd in het vertrek, grenzend aan dat waarin wij zitten te spreken. Ik kük op, als ik een paar Een groepje dappere krij ger s(?) uit de AsmatVal niet in hun handenals rasgenoot! ik al moord. De resident, de heer A. -Boen dermaker, deelde mede. ..elke maatre gelen hij inmiddels genomen had °n liet er geen twijfel over bestaan, dat hij zich zelf naar de plaats -an het misdrijf zou begeven. Want de gehele streek kenmerkte zich door een aanzien lijke onrust. Vermoedelijk heb ik dr. Van F al aangekeken op een manier, die een flinke dosis ongeloof inhield. De mede deling. in dat telegram vervat, leek immers nauwelijks reeel. Ten clotte leefden we in 1956 en dit telegram ver meldde. dat de slachtoffers volj:nï -II regelen der kunst waren gesneld. En niet alléén gesneld Er volgde een kort gesprek net de gouverneur. Daarna stond hij on en be- De Catalina wachtte op Biak en een „kroonduif" een Dakota van de lucht vaartmaatschappij die een aantal bin nenlandse verbindingen op Nieuw Gui nea onderhoudt zou mij erheen bren gen. Behalve mij ook de commandant zeemacht in Nieuw Guinea, comman deur A. C. M. de Neeve. Voor zijn aanwezigheid was reden genoeg. Het lag nl. in het voornemen de marine in te schakelen bij deze affaire. In het KLM-hotel op. Biak bracht ik die dag verder door. Het w; ge dag, want in gedachten in Zuid-Nieuw Guinea. Dan komt de ochtend van een nieu we dag. Een brandend heet vliegveld, alwaar ik de bootcommandant van de Catalina P. 224 ontmoet: lt. ter zee vlieger le klas P. M. van der Wel. Benevens de bemanning. De Catali. a staat solide en hel-blinkend in de zon. Ze maakt even een proefvluchtje. De laatste dagen scheen er iets aan de hand te zijn met het landingsgestel. Doch dit blijkt nu verholpen. Het isJ~ overjarige kist. Toch maken of andere wonderlijke reden Catai altijd een bijzonder veilige indruk op Een half uur later kli._ - blister naar binnen. Het is kokend heet in het toestel. En het licht wer'-t verblindend. Ik heb nog maar één hojp: zo snel mogelijk te kunnen vertrekken Het zweet stroomt me langs het li chaam Er wordt gestart. Een korte aanloop en we hangen in de lucht. .Ik heo het gevoel dat eerst nu de reis begonnen Man opgepikt Het wordt een kalme tocht. Er is toevallig weinig bewolking en de r r.i- fibie koerst rustig in de richting van haar eerste doel: Manokwari. Daar «.al een korte tussenlanding worden ge maakt, om een bestuursambtenaar, die ook is ingeschakeld bij de moordzaak op te pikken. Dit gebeurt na een uur of vier vliegen. De man heeft smper gelegenheid afscheid te nemen van zijn vrouw en vrienden. Er is haast. Het weer is te goed om ook maar een minuut verloren te laten gaan. Nieuw Guinea is immers niet zó'n ideaal land om te vliegen. We steken de Vogelkop over. Onder ons eindeloze stukken wildernis en ri vieren. Alles is grijs van warmte en lichte damp In de verte verheffen zich, als vage molshopen, de bergen. Niet 7o heel ver liggen de Wisselmeren, maar we zien ze niet. Geen tijd. Jammer. We hadden die drie meren, Panir I, Tage en Tigi, wel even willen bekijken. Want we hebben heel wat herinner' 'gen aan die streek herinneringen uit het jaar 1949. Wat lijkt dat ang gi Iden! Na ccn paar uur daagt Koke a.i de zuidkust, op. Het blijft heiig .n grijs. Onder de Catalina -chuift het land voorbij. Land én water Enor veel water. Een eindeloos aantal rivie ren, die geel en bruin, èn bruin- voortspoelen. Bij de monding e grote delta's, die nog kilometers vt zee grote donkere vlekken vormen het afgevoerde slik. O, ivat mooi! Tussen het zilverwit van het water der Arafoera-zee en de modderig! ta's liggen schitterend-groen getinte la gunes (strandmeren). Zó mooi, dat n de wens in zich voelt opkomen daar mogen landen. In dat gebied te ir.o; toeven voor enige tijd! Maar ik den» In Ajam wordt resident Boendermaker sago aange boden. Een bewijs van vredeswil. Rechts contro leur Scheele. zoals het werd onttrokken aan damp vater. Een jong land. En tegelijk oud land. ene rivier volgt op de andere. Er zijn erbij, die kilometers breed zijn! Geweldige stromen, die als gigantische reptielen voortkronkelen! Men moet per -se over zo'n land heenvliegen, om een denkbeeld te krijgen van zijn omvang. Hoe éindeloos lang moet het toch du ren deze kali's te bevaren. Want ze bestaan uit combinaties van S-bochten, die elkaar vaak overlappen. Mijlen ver noordelijk gaan sommige, waarna ze weer evenveel mijlen zuidelijk stromen. Een mens moet geduld kunnen opbren gen om zo'n land te bereizen! Muskieten-hel We schieten het Frederik Hen drik-eiland over. Nergens een mens te zien, hoewel de Catalina niet zo hoog vliegt. Een heel enkele maal een kleine, nauwe lijks zichtbare kampong van wat bruine huisjes. Wat leeft daar? Het moet er een hel zijn van muskieten. En men vertelde ons dat, er stammen wonen die klei eten Omdat er geen ander voed sel te verkrijgen is. Ook dit is nog een zo goed als onbestuurd gebied. Dan komt Merauke in zicht. startbaan voor vliegtuig! :r er vanaf een opvallend gre .n i cultuur gebrachte aarde. Het A vonturier.-. Hij vindt het echter wenselijk, dat ik eerst contact krijg met de man, die hier in het zuiden een zeer belangrijke rol spe 't, de apostolisch vicaris, seigneur H. Tillemans. Nog geen later sta ik voor hem. Een bijzonder sympathiek mens, in witte toga en met ernstige ogen. Dit is de bisschop Nieuw Guinea. De eerste bisschop En dit is dus die vreemde, wonderlijke avonturier, die al tientallen jaren dit pastoor dan. Pastoor én avonturier! pastoor dan. Pastoor én avon' ei! Hij is de leider van de congregatie Ier missionarissen van het Heilig Hart MSC), die haar werkzaamheden" in «lit niemandsland al aanving in 1905 Dat dus reeds meer ian een nalvc iw geleden. En ondanks een ha've iw missiewerk vinden er dus no? zul- gruwelijke moordpartijen plaats. Daar spreken De avond daalt klamme Merauke. gaat voort rr de wijze, het lang. Monseigneur Tille- e in te lichten over poogt de wilden dit land te benaderen. En vens te winnen voor een beter beslaan. Niet alleen geestelijk, maar ook mate rieel. Ik overwoog in welk een wereld ik eigenlijk terecht ben gekomen; aan de rand van het oei woud, bevolkt door stammen, die elkaar be strijden op leven en dood. En welk een dood! En hier zit de man, die al jaren bezig is met zijn kruis tocht. Een missionaris van groot formaat. Groter nog waarschijnlijk dan ik deze eerste avond vermoeden kon. bazing: drie gitzwarte meisjes komen binnen, gehuld in gekleurde japonnetjes. Ik zie haar ogen. Het lijken stukken pikdonker glas. Als drie kleine furies staan ze daar. naast de eerbiedwaardi ge bisschop. Hij ziet mijn verbazing cn begint te lachen. Een dan /ertclt hij. dat het een paar Asmat-meisjes zijn, afkomstig van de stam, die het doel is van onze actie. Niet lang geleden heeft hij ze mee genomen naar Merauke. Ze werken in de pastorie en men is zeer tevreden Ik let op de manier, waarop ze mon seigneur Tillemans aankijken. Daar is verlegenheid en sympathie in die blik ken. Het zijn de eerste Asmatters die ik in m'n leven zie. Vitaal, sterk en wild. Zó zijn ze dus. Ze lijken niet veel op de papoea's, die ik al eerder leer de kennen. Die avond hoor ik bijzonderheden over de Asmat en de Asmatters En ik weet dan. dat de mensen die ik waarschijnlijk zal ontmoeten, tot de hardste, wreedste en wildste behoren van dit eiland. Mensen, wier hele be staan, hele^leven gebaseerd is op het Moord als levcnsvulling. Ik hoor het die avond keer op keer. Wat zal de volgende dag brengen? En wat de dag daarna? Het duurt lang die avond, eer ik de slaap kan vatten. Het is dc warmte. Het is de met vocht overzadigde atmosfeer. Het is de vreemde omge ving. Maar bovenal zijn het de gedach ten aan die stam. Het is moeilijk zo iets te verwerken, als men zich herin nert dat we in de tweede helft der twintigste eeuw leven. De regen komt in de nanacht. Hij komt plotseling aan met zwaar geruis. Hij spoelt over het huis van resident Boendermaker. Het spoelen van deze zondvloed wordt alleen nog overstemd door het gekraai van vele hanen, die al bezig zijn de ochtend aan te kon digen. Ik slaap nog een paar -uur. Maar niet bijzonder vast Vlaggen bij verjaardag van eega verboden 1°, een hotelhouder in Epe, C. M-, de Nederlandse vlag uitge stoken omdat zijn vrouw jarig was en de Zwitserse vlag ter gelegenheid van het feit, dat hij een aantal Zwitserse gasten had. Daar het echter, krachtens een in Epe geldende verordening, verboden is vlaggen anders dan op nartnonafle feestdagen, herdemkinesdaigen of bij „bijzondere ge beurtenissen" uit te steken, kreeg hij een prooes-verbaal De ambtenaar van bet O. M. in Ape!, doorn zeide gisteren, dat in Epe een vlag niet mag dienen aie blikvanger of reolame-object en dat de hotelier had gevlagd om een zekere mate van good will te kweken. Dies eiste hij tweemaal elf gulden boete. De hotelier zeide, dat de voorschrif ten in de eerste plaats waren opgesteld om een waardig gebruik van de vlag te handhaven en dat hij hiermede zeker niet in strijd had gehandeld. Zouden de bepalingen consequent worden gehand haafd. dan zou een minister die met zijn auto met vlag door Epe rijdt deze binnen de gemeentegrenzen moeten binnenhalen, zo voerde hij aan. Voorts vestigde hij de aandacht op de bepa ling „bij bijzondere gebeurtenissen". West-Berlijn kreeg van Sowjets radiostation Het dn het westelijk stadsdeel van Ber lijn gelegen gebouw van de Oostberlijnse radio is gisteren door de Sowjets aan de Westberlijnse autoriteiten overgedragen In 1952 hebben de Britten een versperring rondom het gebouw aangebracht, zodat het niet meer door de Oostberlijnse radio kon worden gebruikt. Jarenlang zijn en kele Russische wachtposten de enige be- Toch is het zo SLIJTAGE AAN DE PAARDENHOEF 679) Toen de wegen nog niet verhard waren, was er geen hoefbeslag nodig. Tijdens het werk op de velden en tijdens het draven over de vastgestainpte wegen was de slijtage van de hoeven der paarden juist gelijk aan de nieuwe aangroei van hoorn en niemand dacht er aan dat dh evenwicht wel eens verstoord zon kunnen worden. Die tijd kwam echter spoedig toen de wegen werden verhard en bovendien ook meer arbeid van de paarden werd %eëist. De Angaren, Perzisch»- koningsboden konden ruim 2500 km lange postweg, die Si van Akbatana scheidde, in een - uit de tijd van de Grieken en Romeinen, is van werkelijk hoefbeslag in die periode toch niets te vinden. Wel gebruikten de Grieken voor omstreeks 2000 v. Cbr. Vanaf bet begin van de z.g.n. Bronstijd heeft men in West-Europa bitten van been of van brons gevonden, alsmede allerlei andere voorwerpen die op gebruik van het paard als huisdier wijzen. Ook hier werden paarden aanvankelijk uitsluitend als trekdieren gebruikt en de oudste afbeeldingen van ruiters in deze streken stammen uit de 6de eeuw v. Chr. Veel volken hebben de rijkunst echter aanzienlijk later beoefend, getuige het feit dat de Germanen nog 'el dat elke 25 km teld. en op dit trajert durhtig te lijden hadden en aanzienlijke slijtage ondergingen. En cat was niet alleen bü de Perzen het geval, maar bi) alle volken van de oudheid die een hoge kuituur hadden toch met stroken leer als heacher- ijn omwonden, een methode die rinig doeltreffend moet voor indien we de toestand van onze gevlochtenplanteiwezels >n pasten de Romeinen sandalen van il toe, maar een afdoende oplos ing kan dit toch bezwaarlijk worden enoemd En nu moge het waHr zgn. dat Jt Vest Europese volken bij het gebruik van paarden een zekere achterlijkheid hebben betoond, de oplossing voor de stammen. De verschillende vindplaatsen wyzen er op, dat de Kelten het hoef beslag met de gebogen hoefijzers lie loor nagels ran de hoef worden bevestigd, hier voor het eerst hebben •oegepast Laten we nog even met het paard doorgaan. Het ia algemeen bekend, dat paarden in Amerika onbekend waren toen dit werelddeel door Colombus werd ontdekt. Desondanks gjjn'er vóór de komst der blanken wel degelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5