|lietf u>t £ciïisrljr (üouranl Nieuwe spanning in t iie Oosten Fransen zelf de oorzaak haat van in Al gerij e Troepenconcentratie in Israël verontrust Arabische landen Melkprijsverhoging gaat mogelijk niet door Piloot ontdekte wrak in ravijn, meisje levend gevonden Nederlands opstand zakenman bij in Poznan DONDERDAG 5 JULI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 81441. Zevenendertigste jaargang No 10694 Directie: F. DIENTER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantwastlch Is tfteM"** "tnynhertio tcgljcnspoct Randstad Holland groeit maar door Zie pag. 5 Dreigt Egypte met bezetting Jordanië? Ana Pauker zou nog in leven zijn Ana Pauker is gezond en wel. Dit heeft een westelijke correspondente gisteren na aankomst in Wenen verklaard. Zij be weerde toestemming te hebben gekregen tot een interview met Ana Pauker. Bij zonderheden wilde ze echter niet ver tellen. UIT ARABISCHE BRON worden berichten verspreid over Israëlische troepenconcentraties aan de grens van Israël en Jordanië, vooral bij de verdeelde stad Jeruzalem. Israël noemt de berichten echter „pure verzinsels". Koning Hoes sein van Jordanië heeft de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten bij zich geroepen en hun verzocht er bij hun rege ringen op aan te dringen zo nodig maatregelen te Hij herinnerde daarbij aan de gemeen schappelijke Amerikaans-Brits-Fransf verklaring van 1950 inzake het tegengaar van bestandsschendingen. In de Arabische nabuurstaten hebben de berichten grote onrust gebracht. De Libanese parlementsvergadering v abrupt afgebroken, daar de regering spoedbespreklng belegde met de gezanten van Egypte en Saoedi-Arabië en met de zaakgelastigde van Jordanië. Medegedeeld werd, dat de Libanese re gering de andere Arabische staten had voorgesteld tezamen de eventuele Israëli sche agressie te keren. Jordanië in klem Radio-Israël geeft een verklaring de geruchten over Israëlische troepencon centraties. Gezegd wérd, dat de Syrische en Egyptische troepen opdracht is gege ven zich gereed te houden om Jordanië binnen te rukken, daar Iraakse troepen aan de Jordaanse noordgrens zijn samen getrokken. Dit laatste zou een voorzorgsmaat regel zijn om de poging van Egypte de komende Jordaanse verkiezingen te beïnvloeden te verhinderen. Zelfs wordt gesproken van een Egyptische bezetting van het land. De Britse Amerikaanse militaire attaché's Israël hebben intussen hun regerin gen doen weten niets bemerkt te hebben van Israëlische troepencon centraties. NAAR wij vernemen, bestaat er een goede kans, dat de door de Alge mene vereniging voor melkvoorziening aangekondigde verhoging van de prijs voor consumptiemelk niet doorgaat. Vanmorgen hebben functiona rissen van het ministerie van economische zaken hiervoor een onderhoud gehad met vertegenwoordigers van de A.V.M. Anders misschien een prijsstop Ond-er meer Is gesproken over het feit, d®t de A.V.M. de prijsverhoging heeft be kend gemaakt zonder eerst overleg te hebben gepleegd. Het is echter gebleken, dat dnt een gevolg is van onbekendheid met de in dergelijke zaken gebruikelijke procedure Nadat de A.V.M. erop was gewezen, dat de prijsverhoging mogelijk ten gevolge zou hebben dat een prijsstop voor melk wordt afgekondigd, is besloten dat de A.V.M. zi'dh opnieuw zal beraden over de prijsverhoging. Men heeft met spoed een bestuursvergadering bijeen geroepen, die een definitieve beslissing zal moeten Polen weigert voedsel V.S. Het Amerikaanse aanbod om vla het Rode Kruis voedsel naar Polen tc zen den. is door de Poolse regering gewei gerd, daar zij het beschouwt als een pro pagandamiddel en bovendien geen lief dadigheid nodig heeft. Zes Polen zijn door de Tsj echo-Slo waakse veiligheidspolitie gearresteerd, toen zij trachtten naar West-Duitsland te ontkomen. Franse rokers betalen strijd in Algerije De prijs van rookartikelen is in Frank rijk verhoogd om extra inkomsten te ver krijgen voor de strijd in Algerije. HET WEER IN EUROPA Kopenb Abéi ceer II windstil windstil windstil Z wzw wzw ozo windstil ONO In de A.V.M. werken samen de Con sumptie-me Ikeentrale (de organisatie der veehouders), praktisch alle melkfabrieken van West-Nederland (circa tachtig) en de organisaties der detailhandelaren (onge veer 5600 melkhandelaren omvattend), zo dat een beslissing van haar bindend is voor alle betrokkenen. Een woordvoerder van de bestandscom missie der Verenigde Naties heeft vanoch tend verklaard ..geen kennis te dragen van Israëlische troepenconcentraties langs de grenzen". Hij zeide voorts, dat het be zoek van generaal Burns aan Kaïro niet was ingekort met het oog op de toestand in het Israëlisch-Jordaanse grensgebied. Jordaanse troepen zjjn vannacht om twaalf uur naar de grens gezonden. Dr. Kortenhorst benoemd Dr L. G. Kortenhorst is th-a-ns voor de duur van de gisteren begonnen zitting op nieuw tot voorzatter van de Tweede Ka mer benoemd. Dodelijk ongeluk. Op de Koemarkt- brug in Schiedam werd gistermiddag de zeventienjarige leerlinge van de huisnoud- school C. K. door een trailer overreden. Zij was op slag dood. DE KABINETSFORMATIE Vrijdagochtend vierde bespreking met fractievoorzitters (Van onze parlementsredactie) De kabinetsformateur dr. W. Drees zal vrijdagochtend om half tien op zijn ka binet aan het Plein 1813 opnieuw eei spreking hebben met de leiders va vijf grote Tweede-Kamerfracties. Deze ontmoeting tussen formateur en fractie leiders is de vierde sedert dr. Drees (nu bijna drie weken geleden) zijn formatie- opdracht kreeg. Zijn woordvoerder deel de gisteravond mee, dat de formateur gis teren in de loop van de dag de rapporten van alle vijf fracties heeft ontvangen. Deze rapporten hebben betrekking op de besprekingen, die de vijf fracties dinsdag hebben gehouden naar aanleiding van dc conferentie, welke dr. Drees maandag avond met de fractie-voorzitters heeft ge had. Het onderhoud van morgenochtend zal uitsluitend gaan over de twee punten, die in de rapporten ter sprake worden gebracht en ten aanzien waarvan zekere neiging tot overeenstemming be staat: het defensieplafond en de huur- kwestie. Zolang over deze zaken niet méér klaarheid bestaat, wenst de forma teur vooralsnog niet in overleg te treden de andere punten van zijn program (Nieuw-Guinea e.d.). Vandaag rust Vandaag is het een vrijwel formatie- loze dag. De formateur vièrt namelijk zijn Nadat zjj negen dagen zwaar gewond onder een auto in een ravjjn had gelegen, is de 18-jarige Jane Margetts uit Sunny vale (Californlë) nog levend gevonden. Zij was met haar verloofde op 24 juni niet teruggekomen van een dag vissen en ondanks alle nasporingen niet gevonden. 't een vliegtuig zag iemand het wrak een auto in de ravijn liggen. Hij waarschuwde de politie. Het bleek dat de auto na een val van 15 meter was blijven hangen en daarna nog tot de bodem van de ravijn, die 75 meter diep is, was ge- Enige meters van het wrak werd het ontzielde lichaam gevonden van de ver loofde van Jane. Men dacht niet anders, dan dat ook het meisje reeds dood was, r toen men het lichaam wilde vervoe- opende Jane haar ogen en riep: „Mijn benen doen pijn. Ik heb het koud." Zij ligt nu in een ziekenhuis en haar toestand wordt redelijk genoemd. W est-Duitsland Dienstplichtwet weer aanvaard De Westduitse bondsdag heeft gisteren i een stormachtige zitting, waarbij ge schreeuwd en geïnterrumpeerd werd, de wet op de dienstplicht in tweede lezing aanvaard. Ongeveer honderd zeventig leden van de oppositie verlieten woedend de zaal toen twaalf van de 45 artikelen van het wetsontwerp besproken waren en alle door haar ingediende amendementen De oppositie heeft aangekondigd niet te zullen deelnemen aan de debatten tijdens de behandeling van het wetsontwerp in derde lezing, tenzij er nog mogelijkheden zijn wijzigingen aan te brengen. Het ontwerp, dat thans in tweede lezing is aanvaard, houdt in dat alle mannelijke Duitsers van 18 jaar tot hun 45ste dienst plichtig zijn; onderofficieren en officieren tot hun 60ste jaar. Een amendement van de oppositie om de opkomstplicht op achttien jaar te stel len, werd verworpen. Men verwacht dat de- goedkeuring van de dienstplichtwet in de bondsraad op geen moeilijkheden zal stuiten. Duitse hereniging blijft nummer één Het bezoek van Adenauer aan Rome is besloten met een Italiaans-Duitse verkla ring, waarin gezegd wordt dat volledige overeenstemming is bereikt over het standpunt, dat toepassing van de ontwa peningsmaatregelen vergezeld moet gaan van de oplossing der hangende politieke problemen, waarvan de Duitse hereniging zeventigste verjaardag en hij doet dit (te recht) liever in zijn nederige woonstede aan de Beeklaan. dan op zijn kabinet aan het Plein 1813. Vanavond om kwart voor acht zal de demissionaire minister-presi dent in de Houtrusthallen door zijn partij gehuldigd worden. De voorzitter van de P.v.d.A Evert Vermeer, spreekt de feest rede uit. De kinderboerderij in Artis, thans vrijwel verlaten daar alle dieren moesten worden afge maakt wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer, heeft er een nieuwe bewoner bij. Bij de dwerg-ezels, die immuun zijn voor deze ziekte, werd gisteren een ezeltje geboren, dat, mede doordat er nog maar zo weinig dieren over zijn, zich in de volle aandacht van de oppassers kan verheugen. ,De bevolking van Polen leeft in erbarmelijke omstandigheden OOIT ZULLEN DE BUITENLANDSE DEELNEMERS aan de jaarbeurs te Poznan het ogenblik vergeten dut een jonge Poolse verpleegster in met bloed overdekte uniform hun hotel binnen kwam vliegen en wan hopig uitriep: „Wij hebben morfine nodig, morfine, morfine". Helaas kon niemand haar helpen Dit vertelde een Nederlandse zakenman, die had deelgenomen aan de jaarbeurs te Poznan en van dichtbij de Poolse opstand had kunnen volgen. -N° Na een relaas van de gang van zaken op de eerste dag van de opstand en het op- 'breden van de 'baraks, wat reeds uitvoerig in ons blad is gemeld, beschrijft de zaken man, hoe hij erin slaagde langs omwegen zijn hotel te bereiken, waar zich inmid dels velen hadden verzameld, die wegens de straatgevechten niet naar huis durfden terugkeren. Te eten was er echter niet voor d> mensen, aangezien de levensmiddelen Poznan van dag tot dag worden aangevuld en op hun komst niet was gerekend. Bij onze terugkeer bij het hotel stonden hier verscheidene tanks opgesteld. Toch was er veel volk, in groepjes bijeen, dat dui delijk blijk gaf van zijn ontstemming. De buitenlandse deelnemers werden ondi weg herhaaldelijk aangehouden door Poolse politie-agenten, die dan probeer den duidelijk te maken dat zij het niel waren die op Poolse arbeiders scholen doch Russen. „Ook van zes tot zeven uur weerklonk onophoudelijk mitrailleurvuur uit de bin nenstad. Een Amsterdamse zakenman, die tegen zeven uur naar zijn hotel reed, kwam onderweg in een der buitenwijk) een zwaar gewonde arbeider tegen. Hij bracht hem onmiddellijk In zijn auto het ziekenhuis en stelde zichzelf en auto ter beschikking voor het vei van gewonden. Een grote rode-kruisvlag werd over de kap van zijn auto gebonden en zo zag deze Amsterdamse deelnemer aan een Poolse jaarbeurs zich veranderd in bestuurder van een ambulan Geen tegendemonstraties „Vooral de tweede avond werd hevig gevochten," zo ging de zegsman voort met zijn relaas „en herhaaldelijk hoorden wij het vuren van de pantserka- ten. Toen was het ook, dat het pleeg- zustertje ons hotel binnenkwam met haar wanhopig verzoek om morfine. Overal reden ziekenauto's rond en het mitrail leurvuur klonk zeer verspreid in de stad. Het bleek toen ook dat de opstandelingen aantal gevangenen hadden bevrijd, vas opvallend dat er geen communis tische tegendemonstratie viel waar te ne en wij hebben in die dagen geen Troepen treden aanmatigend op enkele rode vlag gezien. De afgevaar digden naar de jaarbeurs van de landen achter het ijzeren gordijn waren onmid dellijk na hetuitbreken van de opstand naar hun land teruggekeerd „Iedere Pool die tulj spraken, klaagde over te weinig loon en over de honger die hij en zijn gezin moesten lijden. En kele inzenders stelden op de jaarbeurs vruchten zoals sinaasappelen en bananen ten toon en het was aandoenlijk de Poolse vaders en moeders hun ondervoede kinde ren te horen vertellen wat nu eigenlijk een sinaasappel of een banaan was." „Het gemiddelde loon van een Poolse arbeider bedraagt 800 zlotty doch voor een kilo tomaten betaalt hij 60 zlotty, voor een paar schoenen 600 zlotty en voor een lap stof 1500 zlotty." Daar de voorraad dn het hotel te Poznan door het uitblijven van aanvoer, de eerste dag van de opstand reeds was uitgeput, waren de hotelgasten op zelf meegenomen blikjes aangewezen. De inhoud werd broe derlijk gedeeld en terwijl de lichtspoor munitie zich tegen de donkere hemel af tekende, het tankgeschut in de verte bul derde en nu en dan een verdwaalde kogel langs de ramen floot, werden toch nog zaken gedaan." „Vier dagen later, bij ons vertrek," zo besloot de Nederlandse zakenman, „werd er nog steeds geschoten en zelfs op 3 juli deden vliegtuigen Poznan nog niet aan. Op onze terugtocht konden wij op de bui tenwegen in Polen een verhoogde militai- terwijl overal tanks reden. Ook stonden er veel meer bewakingsmanschappen langs de autosnel weg in Oost-Duitsland dan gewoonlijk. Onder de douane en politie aan de DuitsPoolse grens bleek grote belang stelling te bestaan voor het gebeuren in Poznan." Op zijn departement Jarige dr. Drees toegezongen (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) ALGIERS, dinsdag TTOOG BOVEN ALGIERS verheft zich een monumentale citadel, die Al vele eeuwen terug door de Turken is gebouwd. Op de schansen staan een paar verweerde kanonnen opgesteld, waarvan de lopen dreigend op het azuurblauwe water van de Middellandse Zee zijn gericht. Ofschoon van Turkse makelij, worden deze vuurmonden als het symbool beschouwd van de Franse heerschappij in dit vroeger zo beruchte zeeroversnest. De open zee is namelijk altijd de kwetsbaarste zijde van Algiers geweest. In het begin van de Tweede Wereldoorlog waren zelf alle wapens van het vrije, Franse leger naar het noorden gekeerd, uit welke richting een Duitse invasie werd verwacht. De tijden veranderen echter en dikwijls ook de stand der kanonnen. Het is thans niet de zee, waarvandaan gevaar te duchten valt, doch het zich diep naar het zuiden uitstrekkende binnenland. In feite is de kust strook op het ogenblik de minst gevaarlijke zone van de stad. Onder zware bewaking worden daar dagelijks troepen en materialen aan land gebracht voor de strijd tegen de fellagha's in het zuiden. Een paar weken geleden z\jn deze I fanatiek strijdende nationalisten er in geslaagd Algiers m een onrustige stem- te brengen. Kleine, goed gewapende benden drongen tot in hef hart va stad door, met de opdracht daar zoveel voerige maaltijden zien verorberen, hij zou hen zien zeilen, zwemmen, paard rijden en in lange files met hun auto' door de stad rijden. Dit is allemaal schijn. Werpt men door middel van enigszins stroef lopende ge sprekken een blik in het hart van deze Europeanen, dan komt er een ongerustheid naar voren, die vaak ontstellend is. Geen Arabier of andere „vreemdeling" wordt meer vertrouwd en iedereen blijkt voort durend op z'n qui Vive te zijn. „Kijk," zei een jonge Fransman, die aan een bar een glas anisette stond te drinken tegen me: „m'n beste vriend.." s op een bijna onzichtbare bobbel sporthemd, waar achter hij een pistool verborgen hield, dat hij officieel bezit mocht hebben. (Zie vervolg pag. 5) Egypte, het land van traditie HEOPS BOUWDE de müie grote piramide, welke brood sterfgeval gaan de zijn eigen mantel. Bij t Maar Cheops is oo) jurist te Kairo, die 1956 een auto bes Vele Egyptenaren heden dragen nog an hur voorouders 5000 jaar geleden. Nefertiti. Amenophis en Toet Ankh Amen zijn in Egypte even gewone na men als Dirk, Annie en Wbm in het westen. Maar de oude gebruiken zijn het sterkst bewaard ge bleven onder de Egyp tische boeren, vooral als het gaat om genezen en begraven. Bijna elk dorp heeft zijn „spuwdokter" die beweert de steek van een giftig insect te gene- - - ren door op de stoken Bvm-tm**. waar de tie* Japm pteli te spuwen. Dit ie het b» zpn pref kennelijk een oiterblijfsel uit aloude tijden, toen men geloofde, dat god Thot slangenbeten dere letsels ger lijder te bespu wenend en weeklagend dit gebruik het dorp rond, de armen en het gezicht besmeurd met modder, en met los hangende haren, zoals ook de oude Egyptenaren een sterfgeval bekend maakten. Dit gebruik be staat in geen enkel ander mohammedaans land. De oude Egyptenaren sloten contracten met hun pries ters om op hun graven lampen te ontsteken, in het bijzonder op feest- Dit gebruik heeft zich thans over geheel modern en. Egypte verbreid. De fa- De oude Egyptenaren milie van een dode steekt balsemden hun doden. In nog gedurende drie tot lamp aan een twee- sterkst leven, wikkelen de wordt brandende ge- sommige boeren hun houden in de sterfkamer, doden in 70 meter stof. Dat kan drie, zeven of i en un ^at met zelfs veertig nachten lang door de moharrLTrLe^aan9e 'eer, die gebeuren. Op feestdagen verbiedt. De pro/eet werd pen ontsteken bij de gra- begraven, gewikkeld in ven der doden. .vele bloemen De demissionaire minister-president dr. W. Drees, die vandaag zeventig jaar is geworden, heeft vanochtend op het ministerie s an algemene zaken de geluk wensen van het personeel van dit depar tement ln ontvangst genomen. Op zijn werktafel prykte een bloemstuk en de plaatsvervangend secretaris-generaal, mr. O. W. S. Posephus Jitta, overhandigde hem namens alle ambtenaren een boek. Toen dr. Drees de vergaderzaal, waar allen zich hadden verzameld, betrad, werd hij toegezongen met „Lang zal hij leven." Dr. Drees sprak in zijn dankwoord waardering uit voor de toewijding, waar mede zijn ambtenaren hun arbeid ver richten. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr Kortenhorst heeft voor de Wereld omroep een rede uitgesproken, waarin n. zeide, dat een publieke geluk- ondenkbaar is. omdat dr. Drees zijn verjaardag het liefst in de familie kring viert. „Hij is een man van plicht, die niet naar hulde streeft. In zyn werk ndt hij zijn voldoening, en daarmede is hij volledig tevreden en gelukkig", zo zeide dr. Kortenhorst. De Soedanese regering heeft haar ont slag aangeboden, nadat het parlement met 6031 stemmen een resolutie aange nomen had, waarin premier Ismail el Azharl ervan beschuldigd werd, het rege- ingsapparaat corrupt te maken. WEERBERICHT mogelijk paniek u zaaien E ioedende vreemdeling, die een middag door Algiers zou wandelen, zou van deze tt bepaald weinig bespeuren. Hij zou de Fransen, alsof er niets aan de hand op de straarterrassen hun zeer uit- Deze inkijkjes zijn karakteris tiek voor de stad Algiers, die tegen heuvels is gebouwd en waar de straten hier en daar steil naar boven gaan. Nu en dan wat regen Tot morgenavond verwacht §De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan wat regen of motregen. Ma tige tot krachtige zuidweste- lijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1