Een eeuw bad- en strandleven in Katwijk aan Zee Vlugschrift tegen beklaagde in West-Ja va verspreid Studieweek in Vredespaleis belieht werk Ver. Naties NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 4 JULI 19! Oud-Katwijk herleeft (II) Veel aantrekkelijke taferelen definitief verdwenen DAAR STOND DAN HET BADHUIS van Katwijk aan Zee, op het duin ten Noorden van het dorp. Hoog en verheven, met een kostelijk ver gezicht vanuit de kamers en vanuit de gezellige veranda aan de voorzijde over de duinreep, over de zee met haar steeds wisselend traag opwaaien van de hoge masttoppen. Zat men aan de achterzijde van het gebouw, dan kon men zich verlustigen aan de aanblik van het dorp, met zijn vele roodpannen daken, zijn hooibergen, zijn geteerde schuren. Aan die zijde arriveerden ook de gasten per rijtuig uit Katwijk aan den Rijn dat immers per schip bereikbaar was ofwel uit Leiden. Er mag wel veranderd zijn in de looi van meer dan een eeuw, één ding ia onge twijfeld hetzelfde gebleken: de reactie die het hart en geest verruimende verge zicht vanaf de duinreep nu: boulevard teweeg brengt bij de nieuw aankomende badgast. Dr. Polijn Büchner wist dit; in zijn gids is sprake van een „benedenzaal, welke fraai zeegezicht oplevert", en de twee bovenzalen „kenmerken zig door een verrukkelijk zee- en landgezigt". Wie zich eenmaal als patiënt dan wel als gewoon badgast toevertrouwde aa hoede van het Badhuis kon in elk opzicht gerust zijn: „De bediening, ververeohing en alle vereieohten tot eene goede tafel zullen in de beste orde zijn; aan genees kundig toezigt bij het gebruik der baden zal het den badgasten niet ontbreken." Nu, een enkele blik op de toegevoegde spijskaart is voldoende, om ons daarvan Vanaf het terras aan de voorzijde voer de een gemakkelijke trap de bezoeker naai het strand, waar de badkoetsen gereed stonden voor hem of haar, die zich aan '1 zilte nat wilde (en durfde!) toevertrouwen „Zij zijn gelijk aan dezulke, welke de on dervinding als zeer doelmatig aanprijst; een derzei ver is bijzonder voor kinderen ingerigt. Een achter aangebragte 6toel schaft de gelegenheid, om een kind. zonder het een ijzingwekkend gezlgt of eenig ge vaar heeft, het zeebad te doen genieten den golfslag op te vangen." Tarieven Wij nemen aan, dat deze laatste bad koets, de zogenaamde „Handkoets" was, waarvan de tarieven nog niet de halve prijs vormden van die van koets nr 2. Het bad in deze koets nr 2 kosttte 65 cent keer, en per abonnement voor 25 baden f 13.Het meest luxueuze bad liet zich echter nemen vanuit de „grote koets", waarvan de prijzen dan ook respectievelijk 75 oent en f 16 bedroegen. Wanneer we hier nu nog bij vertellen, dat zo omstreeks 1890 er mensen waren, die van Katwijk gingen lopen naar de Haarlemmermeer om daar te dorsen voor 70 cent per dag, of dat vrouwen, wier man op zee voer. naar Rijnsburg gingen lopen, om met werken bijvoorbeeld aardappelrapen 35 cent voor een halve dag te beuren, ja. dat in diezelfde tijd meisjes van 20 jaar, raap- sters, nog nooit in de kerk gezeten had den, omdat „ze gin steetje plaatsje in de kerk) betaêlen konden", dan is het zonder nader betoog duidelijk, dat niet alleen het verblijf in het badhuis kos ten f 3 per dag exolusief! maar ook het gebruik maken van badkoetsen nog slechts een voorrecht was voor een financieel zeer bevoorrechte klasse. Stelt u eens voor, dat u een dagloon van een arbeidster moest neertellen voor een zeebad! De kos ten van zo'n bad werden bovendien nog verhoogd met datgene, wat men aan de badvrouwen verschuldigd was! De gids deelt dit uitdrukkelijk mee! De koetsen waren voorzien van een respectabele beweegbare kap aan de ach terzijde, zoiets als de markies, die men voor de ramen heeft met het oog op zon nige dagen. Deze kap diende ervoor, om de dames bij het te water gaan te ont trekken aan eventuele onbescheiden blik ken van omstanders. Men vindt ze afge beeld op de litho van strand met Badhuis, die de reklamefolder uit 1651 siert, waar in de heer F Kruthoffer, gewezen ober- kellner in Le Lion d'or (De gouden leeuw) te Leiden meedeelt, dat hij gérant gewor den is van „logement en zeebadinrigttng te Katwijk aan zee"; maar men vindt ze ook nog op de zeldzame foto's van het strandleven uit de negentiger Jaren der Evolutie badkleding Merkwaardig genoeg maakt die eerste badgids geen melding van de verhuur van zwembroeken, badcostuums en hand doeken. Misschien sproot zulks ook wel voort uit het standpunt, dat dr. Polijn Büchner in dezen huldigde: „Het gebruik van badklederen, badhemden enz. is scha delijk en niet aan te raden, want zij ver hinderen den onmiddellijken invloed van het water op het lichaam, en veroorza ken oponthoud bij het aankleden. (Moet u om dtt laatste argument ook niet even glimlachen...?) Zelfs het dragen van bad- kappen voor de vrouwen is niet aanbe velenswaardig, dewijl het in vele ziekten Alle attributen van het negen- tiende-eeuwse badleven op Katwijks strand bij elkaar: gro te en kleine badkoetsen, bad- vrouw en strandstoelen. noodig en heilzaam is, dat ook het hoofd den Invloed van net zeebad ondervindt". Uit deze passage uit Katwijks oudste bad gids blijkt intussen onomwonden, dat in die dagen de zwembroek, badklederen, badhemden en badkappen er toch ai' wa ren. Dat was echter nog een nieuwigheid- je; want vóór die tijd placht men door gaans zonder attributen te water te gaan. Charmant Intussen wist men ook in die dagen wel charmante badkostuums te ontwerpen: de heden ten dage aan het strand door leden van het vrouwelijk geslacht gedragen strandpalalon met even onder de knie reikende pijpen is er een late erfenis van! Daarop werd dan een lang. zorg vuldig toegeknoopt jasje met mouwen tot de elleboog gedragen, om de hals ge sloten door een breed gestrikt lint, ter wijl een aantrekkelijke, halfrond gebogen kap, die voor de helft op het hoofd rustte en voor de andere helft er vooruit stak, het badkostuum van de badende dame completeerde. Uit later dagen dateert de vereenvoudi ging hiervan, waarbij strikken zorgvul dig de met kanten of met kartelranden afgezette lage broekspijpen en de halve, mouwen insnoeren, en een weinig beval-1 lige muts de plaats van de badkap innam.' De heren der schepping beperkten zich aanvankelijk tot een zwembroek, n zo rond 1920 zien we hen gekleed in badpak met nauwe armsgaten en hals opening en weinig ogende lange pijpen. Een mode, waarvan w jongste oorlog zijn teruggekomen tot het zanvankelijke gebezigde kledingstuk! Ook de buiten het zeebad gebruikelijke kleding heeft trouwens wel enige wijzi ging ondergaan in die ruim honderd Jaar. Zien we die badgasten uit 1845 nog langs het strand paraderen in orinoline met ma- talot, voor wat de dames betreft, en in geklede jas boven pantalon-met-nauwe- pijpen en gekroond door hoge hoed 'n mode. die zelfs in de negentiger jaren der vorige eeuw nog weinig ingrijpende wij zigingen ondergaan had, getuige de kin deren met lange mouwen, lange zwarte kousen en vreemde strohoeden en van top tot teen „geklede" badgasten. zoal6 we die kennen van oude familiefoto's de herwaardering van de zon als bron van gezondheid leidde ook op het strand tot een luchtiger (en gezonder!) wijze van kleden. bots, die zomer aan zomer zijn strandtent placht te zetten op het stille strand be noorden de uitmonding. Eén van d< laatsten der Mohikanen. Hun vertrek be tekende de afsluiting van een apart tijd perk m het bestaan van de badplaats Katwijk. Strandstoelen En dan waren er de onvolprezen - riet of misscohien wel rottan gevlochten strandstoelen, 's Morgens en 's avond: keurig in het gelid geplaatst, mannetji oan mannetje, met een lang touw om he hele carree. overdag in genoeglijke hal vemaantjes gegroepeerd met de rug naa: de wind. Dèarin is wat afgenoten var strand en zee door onze grootouders, ter wijl onze ouders als opgeschoten jon gens en meisjes zich hadden neerge vleid aan de voeten der strandstoelbezit- ters en bezitsters. Onlangs zat ik wat var die vergeelde strandfoto's uit het eerste decennium van deze eeuw te bekijken, en daar ontdekte ik ook het klaptafeltji met de theekopjes erop, en eronder de theestoof. Verder een grote mand erbij, waarin het geheel van hui *in dit ge val aan het Waaigat naar ihet strand werd gedragen Ook die zorgvuldig in- gepelde badgasten van vijftig jaar terug kenuen dus reeds van die genoegens, die tot in onze dagen voortbestaan' Maarde strandstoelen-oud-model, waarvan wij de vermelding reeds vonden in de „Badgids voor 1891". met als tarief 10 cent per zit!, zijn nagenoeg van Katwijkse strand verdwenen. Zij hebben het véld moeten ruimen voor de gemak kelijk opklapbare dekstoelen en voor de houten strandtenten, die in de dertiger jaren hun intrede deden, voorzien van 'r gemakkelijke bank voor twee a drie per- Recht en strak van lijn, waarin zij zich kinderen van hun tijd betoonden. En de badkoetsen waarvan het ta rief im 1891 bedroeg 50 ct. per bad i' grote koets (met de huif ervoor, dus de dames) en 25 ct. per bad in de kleine koets, Inclusief badbroek en handdoek (voor de heren dus) zijn helemaal uit gestorven aan het Katwijkse strand. Reeds in 1943. De exploitanten gaven de voorkeur aan een vast bedrijf met vaste bidhokjes boven het mobiele en onge twijfeld ook duurdere meer mankracht en paardekracht vereisende! bedrijf met badkoetsen. Maar dat het strand- beeld er door verrijkt is. zou ik beslist niet v/illen en durven beweren! Integen deel! I duinreep was nog niet van het strand gescheiden door een venijnige prikkel draadafrastering, wat begrijpelijk wordt het geringe getal bezoekers van het stille strand in die dagen in de gaten houdt. Aan de zeekant van de duinen vond Je nog genoeglijke stuifgaten en duinpannen, hier en daar begrensd door dorre stroken duindoorns, en wat was er im daar je tent in neer te zetten! Hoog en droog, met een wijd uitzicht over de zee. Doch naarmate de belangstelling voor het verblijf in eigen tent aan het strand toenam, ontstonden ook de vereiste or denende maatregelen. En het valt niet te ontkennen, dat de door enkele voor uitstrevende badgasten opgerichte strand- verenigingen in het noorden de oud ste. K.S.S. (Katwijk Stille Strand), in het zuiden later De Vuurbaak, tot de op richting waarvan mijn vader de stoot gaf hier een belangrijke stimulerende functde hebben vervuld: de tenten kwa men in „straten" te staan, op voorge schreven en door de politie gecontro leerde afstanden. Bovendien droeg een .staangeld" op het centrale strandgedeel- te er toe bij, dat de dagjesmensen meer op de flanken ziioh legerden, waar deze heffing niet bestond. Modellen De grote vlucht, die, deze vorm van strandbedrijf ging nemen, leidde uiteraard ook tot een snelle evolutie met betrekking tot het model van de standtent: het sim pele sheltetype, wel geschikt voor over nachting, maar minder geschikt om zich in te verkledeft, werd al spoedig opge hoogd door het aanbrengen van enkele niet al te hoge staande zijwanden onder het zadeldak. Hier en daar ontwikkelde zich hieruit het complete huis-model. Doch het meest gangbare model werd al spoedig het bekende kubusmodel, dat het voordeel had van een royale luifel, die tevens dienst kon doen als afsluiting; merkwaardig, zolang als het vlakke dak van dit tentmodel, dat bij regenval geme- tamorfr .eerd word* in een regenvang- zak!, zich desondanks weet te handhaven! Dat mét deze evolutie aan het strand ook de middelen, om te waken over de veilig heid van baders en zwemmers, konden worden uitgebreid tot die gedeelten, waar men het wakend oog van de badman van de badinrichting niet kent, danken we aan de Katwijkse Reddingbrigade en de door haar van vele zijden ontvangen 6teun. Mogen wij u ten 6lotte in een derde en laatste artikel nog eens meenemen van het strand naar alles, wat daarachter in deze evolutie van meer dan 110 jaar deel de. W. A. Poort. Bedrijvig strand Aan de andere kant moeten we niet --rgeten, dat onze grootouders toch ook veer een an re, geheel eigen charme •onden aan het strand, die voor onze ongere generaties te enenmale onbekend s! Wie zich eens zit te verlustigen in de anblik van het strand in de vorige eeuw •anuit het aantrekkelijke koepeltje in Panorama Mesdag in Den Haag. weet pre cies wat ik bedoel: het bedrijvige leven rond de aan- en afvarende bomschuiten. anblik van cavalerie in kleurrijke uniformen, die in lange formaties van de duinhelling naar he strand afdaalt, zo- Breitners schilderijen ons nog laten En da» de afslag op het strand, met ■isvrouwer. in haar markante en eens niet van kleur g.speende kle ding: de vrolijke itte mutsen, de nauw sluitend' jakken en de in wijde plooien tot op de grond reikende rokken! Die aan blik is -eg, en daarmee zijn ook de kunstschilders met hun ezels en klap stoeltjes verdwenen: het strand was voor hen beroofd van één van zijn grootste bekoorlijkheden. Waar is de tijd, dat een B. J. Blommers, een J. W. Sluyter, een E. Pieters wier huizen zich lieten aanwijzen aan de Zuidboulevard een Stengelin, een Toorop, een Ta- dema en een Hettema Tromp zich achter hun schilderslinnen neerzet ten, hetzij aan het strand, hetzij in het dorp met zijn vele karakterisr tieke buurtjes en steegjes? Voorbij, voor goed voorbij. Toen de laatste klein' bommen, de garnalenschuiten nog in de buitenwate ring van Katwijk op de candans van het in- en uitstromende water aan hun sta len trossen rukten, in het begin der twin tiger jaren, toen kon je 's zomers de to venaars van het palet nog wel ens aan treffen 'k Herinner me uit die tijd nog de Rotterdamse kunstschilder Gerrit La- T entleven Daarnaast heeft echter de strandtent, met name na de tweede wereldoorlog, zijn intrede gedaan. Wij hebben het voorrecht, dank zij een nagenoeg ieder jaar weerkerend verblijf aan het Kat wijkse strand in het zomerseizoen, de ontwikkeling hiervan van meet af aan te hebben kunnen volgen. Het begin was maar zeer bescheiden: een paar stokken, een op de helft daarover heen gespannen Ijken, wat tentharingen en scheerlijnen, klaar was de tent. Zeer ondiep natuur- maar dat viel te verhelpen door hem een halve meter uit te graven! van de grote voorrechten uit die dagen was vooral, dat je je tent overal kon neerzetten, waar je maar wilde: de De zaak-Sclimidt Twee getuigen verwarren zich in leugens en herroepingen Op de 52ste zitting der zaak-Schmidt voor het landgerecht te Djakarta heeft de Rochjani gisteren een vlugschrift overhan digd, hetwelk het Indonesische leger on langs in West-Java heeft verspreid en waarin de opstandelingen worden aange spoord zich over te geven voor het einde van de maand, „nu de Nederlandse lei ders van de samenspanning zijn gepakt". Op het rondschrijven zijn foto's afgedrukt van wijlen de heer Jungschlagei H Bouman en de geheimzinnige „Van Kleef" met daaronder een levensbeschrij ving van beklaagde Schmidt Rechter Rochjani deelde mede de zaak te zullen onderzoeken Voorts las dé rechter brieven voor van twee getuigen, die zich in voorarrest bevinden hun eerder afgelegde verklaring roepen. Getuige E G Hofman schrijft, dat hij tegen de politie had gelogen, hij zeide. dat hij beklaagde had gezien, toen deze op de hellingen van de Tangkoeb; Prahoe in 1951 de ondergrondse acl leidde en dat hij tegen de rechter had gelogen, toen hij deze verklaring herriep. Hofman schrijft thans, dat hij een „blan ke" had gezien, die voor een tent stond op de hellingen van de vulkaan Hofi .smeekt" voorts de rechter, hem niet rr als getuige op te roepen, omdat hij nervositeit zou lijden. Adriaan Reynst schrijft, dat de brief, die hij tezamen met Hofman hebben i de f had geschreven een „verzinsel" zou zijn ge weest. Zij hadden daarin geschreven, zij door de politie waren mishandeld gedwongen waren voor beklaagde bel tende verklaringen af te leggen Reynst beweerde ditmaal, dat hij de vorige brief geschreven had om zich te vrijwaren vo een mogelijke vervolging in Nederland. Beklaagd' Schmidt merkte op niet ve baasd te zijn omdat aan Hofman en Reynst beloofd is dat zij bij hun gezin mogen in- zij hun verklaringen Katwijk aan Zee Wim van der Panne gaf concert op orgel in Nieuive Kerk WIM VAN DER PANNE GAF GISTERAVOND voor vele belangstellen den een orgelconcert 'in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee, het eerste van de reeks, die hij, de traditie van de laatste jaren getrouw, ook nu weer in de badseizoenmaanden hoopt te verzorgen hoofcfeaak Het programma traditioneel-romantische samenstelling. Misschien heeft de concergever deze keus gemaakt, omdat hij het als inleiding wel nuttig en voor zijn toehoorders pret tig vond, hun de eerste avond bekende klanken te laten horen. Daar echter alle werken; het één wat meer. het ander wat minder; goede kwaliteiten bezaten, willen we het bij deze ene opmerking wel laten. We hopen echter, dat Van der Panne aan de gehele rijke literatuui dacht zal schenken. Widor en Mendels sohn hebben nog meer symfonieën, resp. tes geschreven dan de vijfde, resp. de zesde en verder is daar, onder veel nog het oeuvre van de Franse kla- vecinisten, van Duitse Böhm, Pachelbel en Telemai treffen de koraalvoorspelen kingen van Bach die van Jan Zwart (met alle respect) toch wel in waarde. Om de eigentijdse modern schrijvende componisten maar. te zwijgen Van der Pannes instelling bleek, vergelijking met verleden jaar. niet duidelijk gewijzigd Zijn spel Is wat '.ver geworden, minder nadrukkelijk- gevoelig. Hij maakte ook lijke omslag; de nummers volgden elkaar oudig, -niet korte tussenpoz Vooral fn het forte was de winst nenheid en het afstand doen van eigen soonlijk streven, merkbaar. u maakte Zwart het met zijn koraal- voorspel over Psalm 68 1 („De Heer zal opstaan tot de strijd") de organisten niet bepaald gemakkelijk, zichzelf te vergeten. Het gevoel heerst hier tomeloos, ten na- van de muzikale vorm en het koraal (de schone melodie van de Straatsburger Matthias Greiter) beweegt zich. met alle noten even lang. door veel harmonische onrust. Ook in het eerste deel van Vivaldi's Concerto in C (bew. Bach) had Wim van der Panne de teugels nog niet volkomen strak. Maar in een prachtige Mendelssohn („Vater ünser'-variaties, met fuga en andante) toonde hij zijn (grote) begaafdheid en tevens zijn groeien de wil tot zelfbeheersing. Een paar per soonlijke vrijheden in tempo en frasering het slot van. het nog altijd bekorende Andante mogen we daarbij wel over het hoofd zien. Ook de uitvoering van drie Niet alleen de sloepen van de Katwijkse reddingsbrigade zullen vooi de veiligheid der Katwijkse badgasten zorgen, ook de politie zal in een vlet langs het strand patrouilleren. Bij de firma Taat is een vlet ge bouwd. Inmiddels t-s men begonnen polittemannen de kunst van hei roeien bij te brengen. Op de foto schipper Jonker (met muts) van de „Baron van Cattendijke". die een politieman zal laten roeien met de riem, die hij heeft. Men wil ook nog een buitenboordmotor op de politievlet monteren. Foto D. Kruyl delen van Widors Vijfde (Variaties, Allegro Cantabile en de befaamde Toc cata) was alleszins aanvaardbaar, de beide laatste delen nog het meest. Jan Zwdrt had deze avond, behalve het eerste, ook het laatste woord. Zijl „Mbrgenglans* der eetrwigheid"-bewer- king (verstild en simpel) werd, als finale, gevolgd door het luidruchtige „Postlu- dium en Koraal" over Psalm 72:11, w: het laatste op de bij Zwart gebruikelijke pathetische wijze wordt behandeld. Joh. van Wolfswinkel. Wedvlucht met duiven De postduivenclub „De RijnmonderB* kwam met een aantal oude duiven ui' in een wedvlucht van Chateau Roux; af stand 631 km. Gelost werd vrijdag om 6 uur bij mooi weer en noordwestenwind. Ir. concours waren 44 vogels. De eerste duif werd geklokt om 16.17.18 uur, middelde snelheid 1022,3 meter per nuut. Vrijdag arriveerden slechts 5 dui ven, de overige kwamen zaterdag bin nen De uitslag was als volgt: J. Junge- •rius 1; L. Noort 2, 7, 8, "9 en 11; H. van Schie 3; J. Heemskerk 4: H. M. TJeb- bes 5; E. van der Hooff 6: A. J. Hus 10; C. Kraaijenoord 12; H Hoek 13; B. Pauw 14. V.V.V. strandfeest Morgenmiddag om 2 uur wordt er op het parkeerterrein bij „De Zwaan" weer een VV.V-strandfeest gehouden voor kleuters vari 2 tot 5 jaar. Op het pro gramma staan was ophangen, kruiwa genrace, vlaggetjesteken en autopedwed- sirijden. Na afloop van de spelen zullen er ook wedstrijden zijn voor volwasse nen. Er zal een kruiwagenrace zijn voor paren. Men kan zich nog opgeven aan het V.V.V - bureau in de Badstraat. Geslaagd De dames J. Pronk en J Guijt slaag den te Rotterdam voor het examen lerares nijverheidsonderwijs Ds. Monster spreekt in Kapel Morgenavond om 8 uur spreekt in de Kapel ds P P. J. Monster Gespaard Bij het hulpposikantoor alhier werd in juni ingelegd ƒ23 665.81 en terugbetaald 15.945.81 C.H. jongerengroep Donderdagavond vergadert ln het wees huis de Christelijke Historische jonge rengroep om kwart voor acht. Behandeld zal worctcn het onderwerp: ..De vijf daagse werkweek" Hoog en laag water Donderdag, 5 juli: hoog water 24.00 en 12.36: laag water 802 en 20.43 uur. De gouvernementswerf te Hollandia Jn antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid C. P Hazenbosch (a r.) ove» de rdracht der gouvernementswerf te Hollandia aan de firma Englebert dez!t de ster van overzeese rijdsdelen a.l. mede. dat bij de overdracht ten volle re ning is gehouden met de belangen van het personeel. De vakverenigingen wer den niet geraadpleegd, doch aan het per soneel, dat tevoren Lekend was met de mogelijkheid van overneming, is vol.cdig opening van zaken verstrekt. Van li 149 man zijn 18 voorlopig ontslagen, waarvan 12 wellicht overgaan naar de houtzagerij te Manokwari 19 gaan naar de sleephel- 1 ng te Manokwari. Anderen gaan over r.aar de firma of andere dienst. Ontkend wordt, dat er een hoogst onbevredigende gang van zaken is geweest. De pasgekozen burgemeester van Rome. Tupini, is weer afgetreden Hij stelt zich echter kandidaat voor de nieuwe verkie zing Hij trad af omdat er uit zijn eigen, rhri !"m'" ratlsche, partij heftige re- act" s waren gekomen daar hij gekozen was met steun van de linkse fracties. weder zouden intrekken. „Di1 klucht" zeide hij. „deze mense: theorie en instructie gekregen" De rechter hoorde nog twee nieuwe ge tuigen, namelijk de vroegere sergeant majoor van het KNIL Tugiman. die zeide, dat hij beklaagde nooit een auto had zien besturen en sergeant Warika. de vroegere chauffeur van de heer Schmidt, die ge tuigde. dat Schmidt hem teld hoe hij in 1941 eens geprobeerd had een auto te besturen. De zitting werd verdaagd tot 9 juli. Eden naar Parijs. Premier Eden en de Engelse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd zullen 23 juli in Parijs d< besprekingen, die in maart met de Fran se premier Mollet en Christian Pineai werden gehouden. Weekstaat Ned. Bank Zware aderlating voor Rijk Het Rijk heeft opnieuw een enorm be drag bij de Nederlandsche Bank opgeno men. zodat op de verkorte balans van 2 juli de post schatkistpapier met f 120 miljoen tot f 460 min. gestegen is. De bank verklaart, dat z|j thans geheel voldaan heeft aan „haar verplichting tot overne ming van schatkistpapier op de voet van de rijksmarkenoverccnkomst, waarin die overeenkomst, onder bepaalde voorwaar den en tot beperkte bedragen voorzag". De bijzondere rekening van het Rijk daalde f 48 min. tot f 419 min., waarschijn lijk in de eerste plaats ten gunste van het Rijk. Ondanks dit alles steeg het saldo van de schatkist slechts f 16 min. tot f74 min zodat het Rijk voor f 152 min. aan betalingen heeft verricht Door opneming van f32 min. voorschotten, waardoor deze post tot f 95,6 min. toenam, konden de handelsbanken haar tegoed op peil hou den. Dit bedraagt nu f 466 min. tegen vo rige week f 467,9 min. De netto-deviezen reserve daalde van f 1086 min. tot f 1070 min. De goudreserve bleef f 3231 min. Di verse rekeningen verminderden met f 21 min. tot f 33 min. De geldmarkt bleef stroef, daggeld noteert nominaal 114 Soroptimisten Deser dagen is in de Academie voor In ternationaal Recht van het Vredespaleis een seminar geopend, waar Soropti misten uit veertien Europese landen en Israël van gedachte zullen wisselen over de taak der niet gouvermentele organi satie van de Verenigde Naties. t seminar, dat onder leiding staat van prof. B. Wind .uit Utreoht staat onder auspiciën van de Unesco met medewer king van de ministeries van o. k. en w. en buitenlandse zaken Prof. Wind kon vele genodigden naast de deelneemster begroeten o.m. de Ka merleden jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen en dr M. Klompé, de Haagse wethouders Van Zwijndregt en Van den Oever en afgevaardigden van de Britse Soroptimistenfederatie en de presidente van de Europese Federatie dr. H. J. M. Panthaleon barones van Eek- De Franse ambassadeur in Den Haag, baron de Beauverger, die gedurende drie Jaren de naaste medewerker Is geweest de Hoge Commissaris voor de vluch telingen, belichtte het werk van dit or gaan. Staatsraad mr. A M. Joekes, voor zitter van de Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde, 'egde de nadruk op de 'enkomst tussen het streven der Soroptimieten: internationale vriendschap eerbiedinging van de rechten va ns zonder onderscheid van ras, gods dienst of nationaliteit, en die der migde Naties. De taak van de niet- ernemeptele organisaties schetste hij als en wisselwerking. Door deze organisa- ies beschikt de V.N. over een grote hoe veelheid documentatiemateriaal betref fende vele onderwerpen over geheel de wereld. Anderzijds dragen deze organi saties de activiteiten van de V.N. uit, dit de Casper Höweler kreeg de D. A. Tliieme-prijs De musicoloog Casper Höweler heeft roor zijn boek „Ritme in vere en muziek" de D. A. Thieme-prijs ontvangen. De prij6 is toegekend door de Vereniging te vordering van de belangen des boekhan dels, na advies van een Jury, bestaande uit dr. H. Gereon, dr. J. Hulsker. Wouter Paap, dr. A. M. H. Schepman en mr. C. de Vrij. De bekroning is volgens het jury rapport geschied om het feit, dat Höwe- onderwerp ter hand nam dat nog weinig (en dan nog vrij oppervlakkig) de belangstelling heeft getrokken en dat op grond van zelfstandig onderzoek en gens een eigen stelsel op vaak oorspron kelijke wijze is behandeld en uitgewerkt. Een eervolle vermelding ln het Jury rapport kreeg het boek „Het fin-de- siècle in de Ned. Schilderkunst" door dr. Bettina Polak. VISSERIJGOLFJES Gouden medaille Ter gelegenheid van zijn veertigjarig Jubileum bij het etaatsvieserehavenbedrijf heeft de haflehef, de heer C. H. Vos, uit handen van de directeur van het bedrijf, in Eerde, de eremedaille goud verbornien aan de Orde van Oranje Nassau ontvangen. Van redens en hande laren kreeg de jubilaris een radiotoestel. Wat er gisteren was De „Norma Maria" (van 22 junn) voerde "stèren 990 kisten aan, waarbij 575 echel- is. 120 gul en witte koo&vis, 160 zwarte koolivis, 40 wijting, 40 haai, 15 makreel, 20 diversen; de „Wiron 2" (van 20 juni) 830 kisten, waarvan 320 schelvis, 380 makreel, 80 kabeljauw en gui, 25 wijting, 25 diver- 375 6tuks stijve kabeljauw; de SCH. 153 (van 20 juni) 510 kisten, waar haring,' 40 schel vis, 40 makreel, 70 wijting, 50 kootvis, 10 gul, 250 stuks ijs- kabeljauwen, 250 stuks stijve kabelj; kleine kisten haring en de KW 52 10 kisten schelvis. 135 makreel en 25 di- Wetnig kleine vaart zorgde voor 750 kg tong. Prijzen van gisteren regels kabeljauw voor export no teerden f 98-f 116. kleine regels f 49-f 58, kisten kabeljauw f 82-f 112. De grote gul- lenmaat van de zwarte koolvls deed f 15-f 16,50 en kleine gullenmaat f 13-f 14. De binnenlandse handel nam grote gul 33, middel voor f 23-f 27, tor gullen voor f 17—f 19 Zwarte koolvls maakte 140-f 54, witte koolvas f 56-f 60. leng f 48-f 50. wijting middel f U-f 17. kleinmiddel f U-f 15, pennen f ll-f 17 en braadsoheilvls f 10-f 15. Grote tong no teerde f 2.60-12,75, grootmiddeJ f2,75, kleinmiddeü f3,10. tong I f2.90 en Jong II f 2,30-f 2.40. De haring deed f 16-f 22. kleine kis ten haring f 8-f 6,50 en makreell f 12-f 20. Voor vandaag Voor de woensdag was de „Tzonne" in 23 Juni bekend met 1400 kisten vis, 930 scheivl6 en piepers, 330 kool abel] auw en gul, 35 makreel, 40 diversen, 275 stuks stijve kabeljauw. 248 kisten haring en makreel en 12 kleine kisten schelvis zodat ook de volken deelhebben aan werk en het niet alleen een zaak van geringen blijft. De eerste lezing voor cursisten werd gehouden door prof V. A. Röling, gedelegeerde van Neder land bij de Verenigde Naties. LEIDERDORP Polder Achthoven De stemgerechtigde ingelanden van de polder Achthoven kwamen in vergadering bijeen. Het welkomstwoord werd gespro- door de voorzitter, de heer Jac. de De rekening 1955 werd, nadat zij door commissie in orde was bevonden, vast gesteld in ontvangsten op 10664,55 en in uitgaven op 8777.60; het batige slot op 1886,95. De begroting voor 1956 werd astgesfeld op 7878,95 aan ontvangsten n uitgaven bij een heffing van 10 per ha. Tot lid van de commissie belast me? het azien der rekening 1956 werden benoemd de heren N. Koot en A. J. Streng, tot plaatsvervanger de heren P. C. F. de Jong en W. Geerlof. De heer I. Corts bedankte als secretaris, en in zijn plaats werd benoemd de heer M. Verboon. Munnikenpolder In de vergadering van de stemgerech tigde ingelanden van de Munnikenpolder werd de rekening voor 1955 vastgesteld, nadat deze door de commissie in orde was bevonden. De ontvangsten bedroegen 6680.79 en de uitgaven 4406,14; het batige saldo was 2274,65. De begroting voor 1956 werd vastgesteld op 9703,15 bij een omslag van 18 per ha. Tot lid van de rekeningscommiesle voor 1956 werden benoemd de heren W. C. Bal kenende en A. Muilwijk. De secretaris, de heer I. Corts, had te kennen gegeven, om studieredenen te moeten bedanken. In zijn plaats werd benoemd de heer M. Ver- De voorzatter, de heer S. J. van der Stoel, gaf een uiteenzetting over de voor genomen verbreding van de Dwarswete- ring, waarop van de zijde der ingelan den nogal wat commentaar kwam. Bij de rondvraag, klaagde de heer Balkenende over de bemaling.' In zijn slotwoord bracht de heer Van der Stoel de scheidende se cretaris dank voor het door hem ver richte werk. Openluchtzang Herinnerd wordt aan de hedenavond te houden openluchtzang op het grasveld achter het Hervormde Jeugdgebouw. De zang begint om half 8. OEGSTGEEST Benoemd tot hoofd j_»e heer J. G. H. Ulehake, onderwijzer aan de Hervormde school aan de Hoge Monsweg, i6 benoemd tot hoofd dhr. Nationale school te Grourw (Fniee- RIJNSBURG Gouden feest Dinsdag 17 juli hoopt het echtpaar J. Noort-L. v. d. Vijver, Hofstraat 8 zijn gouden huwelijks feest te vieren. VOORSCHOTEL Geslaagd Te 's-Gravenhage is geslaagd vc examen M.T.S., afdeling weg- en bouwkunde, de heer A. J. Turion. WARMOND Twee moedige redders onderscheiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7