Goede geldbelegging society-huwelijk m Een kapitaal nodig om dochter aan de man te brengen Donderdag openbaar Kamer debat over zaak-Schokking Prot. Christelijke Statenleden tegen premieleningen .Peter Grimes" het spel de eenzame visser SNELPON stè ettefcfèfyMer/ n 5 WOENSDAG 4 JULI 1936 Londense kermis der ijdelheid (Van c Londense correspondent) T^HE SEASON" is thans in Londen in volle gang. Gedurende de win- -*■ termaanden bewoog het gezelschapsleven zich voort met een rustig- kabbelende golfslag: clubbijeenkomsten, cocktail-parties, visites, toneel- en bioscoopavondjes en de onvermijdelijke televisie-avondjes. Zodra echter het zonnetje is weergekeerd, maakt zich een ondefinieerbare onrust van het society-leven meester. Al wat Engels is of Engels denkt begint En hoe groter ook de kansen zijn dat doch- zich volledig in zijn Engels element voelen: de paarden- en autorennen nemen weer een aanvang, de met ware harts tocht beoefende en aanschouwde cric- ketsport komt tot smetteQoos-witte ont plooiing, de schouwburgen brengen alle maal nieuw estukken en ledereen begint iedereen uit te nodigen voor bals en han staartpartljen, voor din«rs en luncht voor tuinpartijen en teas. En dit all vanwege de zakelijke belangen, de huwe lijkskansen der tot rozen van schoonheid uitbottende dochters, het sociale Voor de ouderen is dit alles een zaak terlief een „voordelig" huwelijk sluit. Het is geen zeldzaamheid, als het aan tal gasten meer dan 400 bedraagt. Doch zelfs als men de kosten op slechts 2 per persoon stelt, beloopt de rekening reeds 800. Voorts moet het dochterken een baljapon met al de gratie van haar zeventien jaren tentoonspreiden. En het spreekt vanzelf, dat zij niet met een zo- maar-zo-maar-jurkje kan volstaan. Een „creatie", liefst van een society-mode- koning als Hartnell, is onontkoombaar. Maar 50 tot 200 is daarvoor de prijs. Dan: wie zal alle uitnodigingen organi seren en wie zal de debutante chaperon- Tot de hoogtepunten van het Britse socletyleven behoren ongetwijfeld de paar denrennen op Ascot. „Heel Londen", gr\)s-gehogehoed of naar-de-laatste-mode is daarbij op de been, vooral als er een paard van de koningin goede winkansen heeft. Zo'n buitenkansje om dan in Harer Majesteits nabijheid te zijn wil geen enkel lid der society zich laten ontgaan. Op de foto: koningin Elizabeth met de trainer van de koninklijke paarden Captain Cecil Boyd-Rochfort, nadat het ko ninklijk paard Alexander de Royal Hunt Cup had gewonnen. Prinses Margaret, de koningin-moeder en de hertogin van Kent kijken lachend toe. Hoeveel debu tanten-hartjes zullen op deze grote dag niet sneller hebben geklopt neren? Want krachtens de traditie mag de debutante niet in vrijgevochten mo derniteit alleen de eindeloze vreugdepar- tijen afdansen. Zij moet gechaperonneerd worden door haar moeder of een andere oudere dame, en de bovenvermelde met adellijke titels begiftigde vreemdelinge zal daartoe gaarne haar diensten ter beschik king stellen tegen een vergoeding van „slechts" 800. Zij heeft wijd en zijd haar connecties, zij kent Lady Zus en Viscoun tess Zo, zakenman Die en douairière Gene. en zij kent ook de sociabele jongemannen Ja, zij houdt hele lijsten bij, waarop deze ingemannen (overigens zonder hun mede- weten) met naam. toenaam, rang, stand en vermogen vermeld staan, terwijl hun specifieke hebbelijk- en onhebbelijkheden volgens een vaststaande code aan hun naam worden toegevoegd: „NSIT" (Not Safe in Taxis), „DTM" (Drinks too much). GT (Good Talker) enz. DRIE MAANDEN FUIVEN Van april tot eind juni Is voor een debutante elke dag gevuld met fuifjes, dinertjes, bals, en cocktailparties. Som mige worden slechts door een twaalftal gasten bijgewoond, andere door honder den personen. Zij ziet alle toneelstukken van het seizoen, zij leert vele groten, minder groten en aanstaande groten der society-wereld kennen. En die heb ben op hun beurt de kans, haar op schoonheid, huwbaarheid, ontwikkeling en financieel vermogen te taxeren. Mis schien ontmoet zij de man, die haar liefde of geld, of beide brengt. Misschien ook moet zij nog meer „seasons" mee maken eer zij haar haven vindt. Mis schien is deze „season" voor haar één gloriegang, omdat zij jong en mooi en rijk is en de jongemannen zich om haar verdringen. Misschien ook is die „sea son" één moedig verbeten reeks teleur stellingen omdat zij niet al te mooi en niet al te rijk is, of omdat haar bal niet door zoveel klinkende namen versierd werd als dat van haar mededingsters. Wellicht ook waren haar jurken niet zo chic en oogverblindend als die van an- Dr. W. Drees zeventig De demissionaire minister-president er kabinetsformateur dr. W. Drees wordt morgen zeventig jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt die dag om kwart voc echt 's avonds in de Houtrusthallen ee door de Partij van de Arbeid georgan seerde bijeenkomst gehouden. De voorzi ter der partij, E. Vermeer, zal een rede houden. Spoedige totstandkoming van geneesmiddelenwet gewenst (Van onze parlementsrcdactle) De minister van sociale zaken is mening, dat er zeer veel haast is b(j het wetsontwerp op de geneesmiddelenvoor ziening. Vooral van Internationale zUde wordt sterk op regeling van deze materie aangedrongen. De oude wet dateert 1865 en treft geen voorzieningen voo moderne ontwikkeling. Minister Suurhof/ heeft dit meegedeeld van routine: zij hebben reeds zo velt „seasons" meegemaakt, dat ze vaste voe' hebben gekregen op de keiharde grond slag van al deze schittering en glans er sprookjesachtige romantiek: de bankbil jetten! Maar voor de jongeren, de onln- gewijden, heeft de „season" nog alle be koring van het nieuwe, glorieuze, das- gibt'6-nur-einmal-spannende. Er is een speciale categorie, voor wie de „season" een bijzondere betekenis heeft. En wel voor de moeders van 17- jarige dochters. Zij moeten haar „sweel seventeens", die na een gepaste opvoe ding op een kostschool op de drempel des volwassen levens staan, in dat vol wassen maatschappijleven introduceren, en dat op een door de traditie geijkte HOFDEBUTANTJES Het dochterken begint de voor haar toe komst beslissende „season" met een voor stellen aan de koningin. „Presented at Court" was in het verleden, toen Europa nog een gemeenschap van monarchaal- geregeerde staten was, een noodzakelijk heid voor elk lid van dc hogere standen, want de plechtigheid gif de voorgestelde automatisch toegang tot alle vorstenhoven van Europa. Voor elke jonge vrouw was zij het koninklijk fiat op haar maatschap pelijke respectabelheid. In deze democra tische, en voor vele landen republikeinse tijden is dit koninklijk fiat geen vereiste meer, maar In Engeland sterft de traditie nu eenmaal een uiterst langzame dood. En zo handhaaft zich de „Prerentation at Court", die bestaat in het afroepen van de naam der „debutante", die vervolgens een kniebuiging voor de souvereine maakt en beloond wordt met een koninklijk hand drukje. Aan één zo'n „presentation" kun nen wel 500 jongedames deelnemen, doch de meesten van hen zijn voor de koningin totaal onbekenden. Maar eer de debutante tot de vorstelijke aanwezigheid wordt toegelaten moet de toestemming van de „Lord Chamberlain", de kamerheer der koningin, verkregen worden. En die wordt slechts verkregen op voorwaarde, dat de naam der debutan te wordt voorgedragen door Iemand, die reeds eerder aan het hof is voorgesteld geweest. Die iemand kan een minzaam fa milielid zijn. maar ook een soms met adel lijke titel begiftigde vreemdelinge, die voor haar diensten een niet onaanzienlijke vergoeding vraagt. En voorts moet de de butante te goeder naam en faam bekend Na deze voorstelling ten palelze kan de vrolijke rondedans voor de 17-jarige beginnen. Dat wil zeggen: nadat de hel* voorgaande winter voorbereidingen vooi de gewichtige zomer werden getroffen Of vaders bankrekening op de kosten van deze zomer berekend is, is. een bij komstigheid, waarover geen zichzelf res pecterend mens zich (buitenshuls) het respectabele hoofd breekt DAT KOST WAT Niettemin, pa moet toch zo'n 1500 tot 5000 bijeen zien te sparen (het pond sterling noleert thans ruim tien gulden vijftig!), want veel minder zal de „brin ging out" van zijn dochter niet vergen Daar Is allereerst het „coming out ball", het bal waarover zijn dochter zelfs nog zal mijmeren, als de glans der Jeugd reeds lang gevloden is. Hoe voornamer en duurder het hotel is, waar dat bal gege ven wordt, hoe belangrijker dc vader, en dus ook dc dochter worden beschouwd. Prof. Oud: ontstellend ongewoon V.V.D. had constitutionele bezwaren Eenstemmig heeft de Tweede Kamer gisteren ten slotte het voorstel van de tijdelijke voorzitter Kortenhorst aangenomen om op donderdag 5 juli a.s. de nota over de Haagse burgemeester te behandelen. De liberale frac tievoorzitter, prof. Oud, heeft daartegen fel protest aangetekend, doch toen het op de eindstemming -aankwam legde de heer Oud zich ten slotte by de meerderheid neer. wonderlijk dat de heer Oud ten- Prof. Oud noemde het voorstel van v zitter Kortenhorst „ontstellend ongewoon" daar de Tweede Kamer nog geen deflni- 1 voorzitter heeft. Het is n.l. onge bruikelijk dat de tijdelijke voorzitter reeds oorstellen voor de agenda doet. Nog ont stellender noemde de heer Oud het. dat deze nota behandeld moest worden met demissionaire minister. De liberale fractievoorzitter gaf te kennen, dat hij het liefst deze notawisseling voor kennis geving zou aannemen. Masr als er toch gepraat moet worden is het een wonder lijke staatsrechtelijke figuur dit te doen een demissionaire minister, die niet tot aftreden te dwingen is. „Mijn constitutionele hart komt daar tegen op," zo riep de heer Oud uit. Voor zitter Kortenhorst was het echter niet hem eens. „Waarom kunnen er wel wetsontwerpen met demissionaire minis ters behandeld worden en geen nota's?" vroeg hij. De heer Kortenhorst kon daarin geen verschil ontdekken. Hij legde bij de verdediging van zijn voorstel vooral adruk op de zware geestelijke druk onder de Haagse burgemeester thans staat. Men mag hem niet tot september of oktobef in het ongewisse laten. „Als wel belangrijke grondwetswijzigin- kan behandelen dan moet men geen bezwaar maken tegen een debat over deze nota," aldus de heer Kortenhorst. ze verdediging maakte kennelijk enige indruk op de heer Oud. Hij sprak nu meer over „ontstellend ongewoon", over een „wonderlijke situatie". Overigens bleek hij alleen te staan in de er. De socialistische fractievoorzitter ?er Burger koos de zijde van voorzit ter Kortenhorst. Hij protesteerde tegen de gedachte van de heer Oud dat deze nota maar voor kennisgeving moest wor den aangenomen. De discussie afsnijden een zaak die het volksgeweten be roert, zou naar de mening van de heer Burger een verschrikkelijk schandaal zijn. Prof. Romme schaarde zich eveneens ach ter voorzitter Kortenhorst. Hij vond het juist ditmaal een uitzondering op de regel e laten. heer Tilanus (c.h.) keerde zich tegen de heer Oud (lib.) door op te merken dat psychologisch geheel verkeerd zou om geen gelegenheid tot discussie deze nota te geven. Wel hoopte hij dat dc Kamer daarmee donderdagmiddag og gereed zal komen. Het voorstel Kortenhorst om ook don- •rdagavond over de nota t« vergaderen erd op verzoek van de socialisten inge trokken. Op die avond wordt dr. Drees nl. gehuldigd i.v.m. zijn 70ste verjaardag. slotte niet tegen het voorste Kortenhors stemde. „Ik heb mijn hart uitgestort," zo zeide hij en dat scheen h(j in dit geval voldoende te vinden. Gisteravond is het eindverslag van de commissie van binnenlandse zaken over de nota-Schokking gepubliceerd. Daarin wordt opgemerkt, dat enkele leden bij de openbare behandeling nog enkele vra gen wensten te stellen, waarvan de tekst reeds aan de desbetreffende minister is toegezonden. Tot uitstel bleek de minister niet bereid, maar wel beloofde naar aanleiding van'het gepleegde overleg een aantal punten nader te zullen o wegen en eventueel met een nota van zigingen te komen. Zo zegde hij tot 5-km-grens te laten vervallen, Indien betere regeling gevonden zou kunnen worden. De suggestie van een lid der missie om een straal van drie kilometer In te voeren, wilde hij nader bezien. verklaarde de minister zich bereid overwegen om de bepaling, dat artsen al leen geneesmiddelen zullen mogen leve- •en op eigen receptuur, te laten ver- De staatssecretaris van economische :aken, dr. Veldkamp, heeft tijdens het overleg nog meegedeeld, dat een afspraak gemaakt is met de drogistenorganisaties, dat de oude rechten van de thans wettig stigde detailhandelaren zullen wor den gehandhaafd. Het betreft hier de han delaren, die, zonder volledig drogist te :ijn, toch In geringe mati artikelen verkopen. Polhaupessij vertegenwoordigt niet meer de Crams Namens het hoofdbestuur van Crams Committee rehabilitation armymen (for- K.N.I.L.) of Maloekoe Selatan" deelt secretaris M. Ruhuleasan. mede, dat de L. Pol'haupeaij ontheven is van de functie van vertegenwoordiger van het hoofdbestuur en dat de hoofdbestuurs leden J. Siauta en E. Siahaja als partij lid worden geroyeerd, een en ander we- poli-tieke meningsverschillen. EEN GESLOTEN ERONT Voorstel van Ged. Stalen kreeg de steun van de linkerzijde en de k.v.p. Eé: (Van een onzei éN GESLOTEN FRONT vormden gistermiddag de protestants Christelijke fracties tijdens de zomer- zitting van de Zuidhollandse provin ciale staten, toen het voorstel van Ged. Staten aan de orde kwam om een machtiging te verlenen tot het aangaan van premieleningen. ..Dit wordt zonder meer een door de overheid georganiseerde loterij" stelde de heer Vlasblom (s. g. p.) kort ei kelijk vast, waarna hij zich op principiële gronden tegen het voorstel van Ged. Sta ten verzette. Veel uitvoeriger ontwikkelde de voor zitter van de A R.-fractie, de heer Wil schut zijn bezwaren tegen het voor stel. „Zuid-Holland heeft altijd op de vrije geldmarkt zijn kapitaalsbehoefte kunnen dekken en het doel van de door Ged. Sta- voorgestelde premielening is alleen enige rentebesparing te kunnen krijgen, aldus de A.R.-woordvoerder, die dit vooi stel bepaald in strijd zag met de roeping 'an- da overheid als dienaresse Gods. Misbruik Hier maakt de overheid misbruik ■erkeerde tendensen, die bij een bepaald deel van de burgerij leven, om de speel- Holland Festival zeer omvangrijke gedicht „The Borough" van de En gelse geestelijke Crabbe uit Aldoborough (1755-1832), in welk gedicht het harde leven van de vissersbevolking van een klein plaatsje aan de Engelse kust beschreven wordt. Hieruit is het libretto gemaakt voor de opera „Peter Grimes" van Benjamin Britten. De opera omvat het thema, zoals de programmatoelichting bij de opvoering door de Ned. Opera kort en raak weergeeft, van de eenzame, men senschuwe en door de mensen geschuwde, woeste maar ook teerhartige visser Peter Grimes, die door zijn dorpsgenoten tot tweemaal toe verdacht wordt de oorzaak te zijn van de dood van een jongmaatje aan boord en dan door hen wordt uitgestoten. en volksmelodieën. De vocale partijen zijn 'n een duidelijke recitatief-stijl gehouden en herinneren in hun directe werking en suggesMef-rea/kstische verwerking soms aan een Kurt Weil!. De voorstelling, die de Ned. opera er gisteravond in het Haagse K, en W. van gaf in het kader van het Holland Festival, bewees dat het hoofdaccent valt op de volkskoren, door Britten met meesterhand en met grote dramatische kracht behan deld. Daarnaast is er de sterke sfeerteke ning van het orkest. En al geloven we niet dat deze vorm de opera van de toekomst zal zijn het Is de vraag of de toekomst nog wel opera's zal opleveren dit werk is knappe en gezonde, echt- Engelse muziek, dus nergens diepgaand. Het stuk zelf ademt trouwens een vol strekt Engelse geest, zoals die in het begdn van de 19e eeuw was. T"Vie geest werd door Frans Vroons in de titelrol heel goed aangevoeld, maar de meest ideale creatie in die sfeer was die Lidy van der Veen als de hysterische Sedley. Dat was groots in zang en voordracht. Met veel muzikaliteit bracht leman de Ellen Orford. Jo van de Meent was een goede barhoudster en Guus Hoekman. Gee Smith. Jan van Mantgem, en Paolo Gorln waren zeer ver dienstelijk. Caspar Broecheler als kapi tein Balstrode stak qua stem en spel rhter boven hen uit. Nelly Burbaeh en Marilyn Tyler waren verleidelijk ordinair als de meisjes uit de kroeg. Alexander Krannhals heeft de opera uzikaal uitstekend geleid en het opera orkest veel beter laten spelen dan we de laatste tijd gewend zijn. Het kwam ons echter voor dat de vroegere regie van Friedrich Schramm niet zo goed meer door de zangers en de koorleden in acht werd genomen. Het was alles zo stat'sch, zonder beweging, zo zonder beheersing n de toneelruimte. Die mensen op het toneel waren niet zeker van zichzelf, ze keken zo erg veel naar elkaar en naar de dirigent, waardoor er van natuurlijk spel niet veel terecht kwam. En als er iets al- gezongen moest worden dan ging er echter voor staan, vergetend dat niet een aria weggeeft maar in een opera speelt. Na zo'n enorme natuurlijke beweeglijkheid van de Italianen in de Falstaff valt zo iets des te sterker op. Overigens een heel acceptabele alleen stimmlich wat zwakke en daardoor voor het Holland Festival niet representatief voldoende voorstelling met goede de- Kenaieth Green. Corn. Basoikl, De liefde van de enige mens die hem doorziet, de onderwijzeres Ellen Orford vermag niet hem te redden en hij stapt in zijn boot en kiest zee om nooit lerug te keren. Deze Peter Grimes deed ons denken 9an Peer Gynt, de zelfzoeker, wiens zen tot hardvochtig egoïsme groeit. Groot en "tegelijk onverdraagzaam in zijn tragiek vervloekt door de mensen en in arren moede biddend tot God: „God have mercy upon me". Verstrikte Peer Gynt zich ech ler in zijn leugens en zijn fantasieën, Pe- fer Grimes wordt het slachtoffer var door de wilde zee verbeten geest. Benjamin Britten maakte er een opera van met het gemak waarmee hij alle ziek maakt. Om „ismen" bekommerde hij zich gelukkig niet en zijn taal is geen g( experimenteer meer, voor 't grootste deel goed verstaanbaar. Dat geeft dit werk al direct een voorsprong op veel werk var deze tijd. Maar behalve dat is er ooit nog het grote vakmanschap en de psycho logische tekening, waardoor een vaalt obsederende suggestieve werking ont staat. Britten ziet b v. kans om in een duet twee karakters muzikaal te verbeelden door de één in E gr. t. te doen zingen en de ander in F kl. t. Verder zijn t doorzichtigheid en de melodische en mische eigenschappen van volksliederen Grondwetswijzigingen voor tweede keer ingediend De regerirtg heeft thans bij de Tweede Kamer twaalf voorstellen van wet ?ing van de Grondwet ingediend. De voorzitter van de Tweede Kamer z< de vergadering van morgen voorstellen deze wetsontwerpen, die alle reeds door de Staten-Generaal in eerste lezing zijn vaard. op vrijdag a.s. in de afdelingen doen onderzoeken. product van Ceta-Bem verslaggevers) zucht en goklust aan te wakkeren. Bo vendien achtte de heer Wilschut het voorstel van G.S. volkomen beneden de waardigheid van de overheid. Naast de principiële bezwaren ontwikkelde de heer Wilschut nog praktische bedenkin gen, omdat Ged. Staten op geen enkele wijze hadden aangetoond, dat Zuid-Hol land zonder een premielening geen geld voor de kapitaalsuitgaven zou kunnen krijgen. Waarom dan niet eerst gegrepen naar het systeem van de rentespaarbrie- ven of indien men geen geld op lange ter mijn kan lenen, waarom dan niet zijn toevlucht gezocht tot de zg. korte geld leningen? Gedeputeerde m r. Van Riel (11b.) achtte zich ontslagen op het principiële deel van het debat in te gaan, omdat men het nog nooit eens geworden was over het vraagstuk van een staatsloterij. Als prak tische argumenten voerde m r. Van Riel aan, dat men met een premielening een deel van het publiek kan bereiken, dat aan een gewone geldlening geen deel neemt, „terwijl" aldus deze woordvoerder van de meerderheid van het college van Ged. Staten „het financieel voordeel door de rentebesparing zeker niet onderschat mag worden." Zonder m te gaan op de roeping der overheid, zoals de heer Wilschut deze geschetst had, gaf mr. Van Riel later wel toe, dat de overheid niet de stap van de burgerij van risico-nemen naar de spe culatie en tot de loterij zal mogen aan moedigen. voorstel van Ged. Staten werd ten aangenomen met 45 tegen 17 stem- (Tegen A.R., C.H. en S.G.P. Vóór de P.v.d.A., K.V.P., V.V.D. en C.P.N.). Uitkering onderwijzer» In 1955 gewerkt: dan drie procent (Van onze parlemenvtsredacLie) De mimistier vam onderwijs, kunsten ei wetenschappen, mr. Cails, heeft, dn ant woord op schriftelijke vragen vai Tweede Kamerlid Gortzak (comm.), gedeeld, dat ook het onderwijzend perso- Toch is hel zo ZEESTER KRIJGT ARMEN TERUG het dier bezi verdwenen en het heeft er alle ven dei elke organisatie ontbreekt. Meer Het is indrrdeed slechts schijn, omdet^we elleen de Hoffelijke buiten- Ne verloop ven t(jd gaan de cellen van hel gedesorganiseerde dier «ich weer afgrenzen en opnieuw groeperen. de kogelronde vorm lom zich op In oen nieuwe vorm ven het norspronlce- lÜke dier. Binnen korte tyd heeft eich een nieuw klein wezen gevormd, volkomen gelijk een het oorspronke lijke dier, meer veel kleiner. Het lijkt wel, of bij hel boetseren de kumtenaar zijn model heeft tenief gedaan en mei de helft van de klei een gelijkwaardig kunstwerk hoeft vervaardigd. Eu we kunnen om dan ook voorstellen dat oon onderzoeker als prof. Borke hierover zei: „Ik ken geen andere reeks van verachijnselen. waaruit de heerschappij van het geheel over de samenstellende delen ons zo duidelijk blijkt, waardoor we telkens weer zo diep doornrongen worden van het ondoorgrondelijke levensmysterie, van de goddelijke drang naar harmonie die de gehele natuur beheerst, als by deze uilen hier ipjea levende stof. afsti ls in de oudheid. ,-olgende keer. (Nadruk verboden) neel, da* niet op 1 mei 1956, 1955 bij het lager onderwijs werkzaam uitkering krachtons de 3°/o-rege- kun-nen ontvangen. Richtlijnen daarvoor zullen dezer dagen aan de ge- schoolbesturen worden toego- Herv. Nieuw Guinea-oproep voor de radio Dr. C. L. van Doorn, vtoeger zendlnga- predikant te Djakarta, en de heer J. A. de Ridder, voorheen voorganger van de N.P.B. te Bellen, zullen zondagmiddag uur voor de V.P.R.O. over Hilver I het voor en tegen van de oproep der Hervormde Synode inzake Nleuw- Guinea bespreken, Dr, H. Faber uit Was- inaar zal de discussie lelden. Hogere jaarwedde voor Ged. Staten (Van een onzer verslaggevers) Het senioren-convent uit de Zuidhol- landse Provinciale Staten heeft, behou dens de medewerking van de fractie-voor zitter der C.P.N., bij het college van Ged. Staten een voo re tel ingediend om de ver goeding voor de leden van Ged. Staten van f 12.000 tot f 15.000 per Jaar te ver hogen. Bovendien wil men pensioen grondslag voor de leden van het college van Ged. Staten tot f 15.000 verhoogd zien. Greet Koeman als de onder wijzeres Ellen Orford en Frans Vroons als Peter Grimes in de opera „Peter Grimes" van Ben jamin Britten, welk werk gister avond in Den Haag tijdens het Holland Festival door de Ned. Opera werd opgevoerd. Mr. R. J. H. Patijn 70 jaar doctor Zondag zal het zeventig jaar geleden zijn, dat mr. R. J. H. Patijn, oud-buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mindster i.b.d. .geboren te Maaresen en thans wo nende in Den Haag, aan de Leidse univer siteit promoveerde tot doctor in de rechts wetenschap. Promotie LEIDEN. 3 juli. Gepromoveerd tot doc tor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „De staatkundige ontwikkeling der Nederlandse Antillen". mej, A. C. T. Kasteel, geboren te Rotterdam en wonende te Den Haag. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, G.U.. 3 Juli. Geslaagd voor doet. gescshlcdenia F. van Heusdcn, Ameterdam en A. C. van Wageningen. Hil- Doct economie; R. Leljds en J. W. Pen- nlrvlc. Amsterdam AMSTERDAM, VU. 3 Juli. Gedaagd voor kand theologie: P. van Breugal. Heer Hugowaard; O. D. Duintjer, Naarden. Kand rechten; J S. DicnSke. Amsterdam; Bend. Den Haag: H. Veldhui: J. Wolters. Wageninccn; J. „.„lerdam; C. A. Boukema Baai H J Alta. Oudemirdum. Kand economie: W. Klaver. Den Haag. AMSTERDAM. G.U., 3 juli. - Gealsai voor tweede gedeelte kand. genecskund mej J M. J Alderhout Amsterdam; J J Boon. Velsen: H. D. v. d Bruggen. Amste dam; mej. M J. Th. Hekking. Nijmegen; Almelo; W a. Lfasau* Schiedam HÖ- A. 1 Rozijn. Sybeama. B'andung; mej 7. J. F. L. L. 1 Boedapest; J H. C. Morsch, Buasunv W R. Kneib. Amsterdam mej. S. N. Tjiong, DJa- LEIDEN, 3 JuW. Geslaagd voor het kand ex. Ned. taal- en letterkunde do heer M. V Boon te Utrecht, v ?slaagd voor het kerk voorber. ex. de heer G. Blok te Kat wijk, geslaagd voor het kand. ex T wie- cn natuurkunde de heren A. J. Pcnnings te Hazerswoude, O. Gebhard te Voorburg cn E Bierman te Leiden; gcsladgd voor het doet ex. ceheikunde de heren D. Andriesse te Den Haag. W. Hondius Bokilngh te Lel den en P. Levedag te Ocgs-teeest; geslaagd r C. G. Otte te Steenbergen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5