Ons land werkt mee aan groot internationaal project Twee pianisten en zangsolist gaven concert Tentoonstelling opnieuw met twee kunstwerken verrijkt Schade bij Krantz wel enkele miljoenen Wat de Leidse raad maandag o;aat behandelen nieuwe leidsche courant 3 WOENSDAG 4 JULI 1956 Met subsidie van Z. W. O. Prof. Feenstra uit Leiden over invloed Romeins recht F)E NEDERLANDSE ORGANISATIE voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. mr. R. Feenstra, hoogleraar in het Romeinse recht aan de rijksuniversiteit te Leiden, een subsidie verleend, waardoor het mogelijk is geworden, dat Nederland in internationaal verband mede werkt aan de samenstelling van een corpus van Buropese juristen, die tussen de jaren 1265 en 1500 aan de universiteit van Bologna hebben ge studeerd. We hebben dit reeds in 't kort vermeld. De bedoeling van de samenstelling van dit corpus is gegevens bijeen te brengen, die het moge lijk zullen maken zich een nauwkeuriger beeld te vormen van de invloed, die de universiteit van Bologna in de Middeleeuwen op de ontwikkeling van staat en recht in de verschillende Europese landen heeft uitgeoefend. zijn inaugurele rede, die hij als hoogleraar in de Nederlandse rechtsgeschiedenis aan de rijksuniversiteit te Utrecht in oktober 1950 heeft gehouden en welke getiteld was: „Verkenningen op het gebied der re ceptie van het Romeinse recht". Na over leg met de hoogleraren prof. mr. B. H. D. Hermesdorf te Nijmegen, prof. mr. H. R. Hoetink en prof. dr. J. F. Niermeijer, bei den van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam en met prof. dr. R. R. Post te Nijmegen, heeft prof. Feenstra zich toen, mede uit hun naam, tot Z.W.O. gewend, om voor de Nederlandse medewerking aan het corpus een subsidie te verkrijgen. In een onderhoud met ons legde prof. Feenstra er allereerst de nadruk op, dat de samenstelling van bedoeld corpus internationale onderneming is, die uitgaat van prof. S. Cencetti te Bologna en prof. Sven Stelling-Miehaud te Genève. De laatstgenoemde heeft in het begin vai vorige jaar een zeer belangrijk werk doen verschijnen, getiteld: „l'Université de Bo- logne et la pénétration des droits ro et canonique en Suisse aux XlIIe et XIVe siècle". Deze uitgave werd gesteund door het Zwitserse nationale fonds voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. Prof. Stelling-Miehaud heeft daarin vooral de invloed trachten na te gaan, welke een aantal Zwitsers, die in de der tiende en veertiende eeuw in Bologna rechten hebben gestudeerd, door hun la tere wereldlijke en kerkelijke functies op de ontwikkeling van het Zwitserse staats- en rechtswezen hebben uitgeoefend. Zijn voornaamste bron was daarbij de „Memo- riala communis" van Bologna, een soort stadboeken, waarin alle contracten zaken, die de waarde van 20 Bolognese ponden te boven gingen, moesten worden geregistreerd. Deze lopen van 1265 tot 1436 en beslaan 322 grote registers in folio. Receptie9 De invloed, die het Romeinse en 't kanonieke - recht op de rechtsontwikke ling in de meeste Europese landen heeft uitgeoefend, is in vroeger jaren wel onderschat. Thans staat echter het pro bleem van de „receptie" van het Romein se recht in het centrum van de belang stelling der rechtshistorici. Tot deze re ceptie heeft vooral bijgedragen de herle ving van de studie van het Romeinse recht, die in het begin van de twaalfde eeuw aan de universiteit van Bologna aanvang nam. In Bologna begonnen toen de zogenaamde „Glossatoren" het Ro meinse recht wederom wetenschappelijk te bestuderen. De arbeid dezer „Glossa toren", die van ongeveer 1100 tot plus minus 1250 gedateerd moet worden, werd voortgezet door die der „Post-Glossatoren" (van ongeveer 1250 tot het einde van de 15de eeuw). Het voorbeeld van de univer siteit van Bologna werd weldra door an dere zusterinstellingen gevolgd: in Frank rijk verwierf vooral de universiteit van Orléans bekendheid, waar ook vele Neder landers hebben gestudeerd. Opzet Om met betrekking tot andere Euro pese landen een onderzoek mogelijk te maken zoals dit voor Zwitserland is ge schied, willen prof. Cencetti en prof. Stel ling-Miehaud nu het genoemde corpus samenstellen. Dit zal voornamelijk geba seerd zijn op een systematisch excerperen en in regest brengen (het maken korte inhoudsopgaven met vermelding der namen) der „Memorialia communis". Aangezien het daarbij in de eerste plaats aankomt op een juiste identificati namen en plaatsen van herkomst, is hier voor medewerking uit de verschillende landen van herkomst der Bolognese stu denten onontbeerlijk. Teneinde ook Nederland tot medewer king aan deze internationale wetenschap pelijke onderneming te bewegen, wendde prof. Stelling-Miehaud zich tot prof. Feen stra, die zich in ons land in het bijzonder heeft beziggehouden met de bestudering van het Romeinse recht in de Middel eeuwen. Hiervan getuigt onder andere Identificering Op zijn verzoek werd gunstig beschikt en van de toegewezen gelden zal niet al leen een gedeelte van de te vervaardigen microfilms en fotocopieën worden be taald, maar tevens het honorarium van de heer H. J. Kok, historisch doctorandus te Amsterdam, die onder toezicht van prof. Niermeijer de regesten zal opstellen van de passages uit de „Memorialia commu- die op Nederlanders betrekking hebben. Tevens zal hij trachten de namen dezer Nederlanders te identificeren, welke identificatie dan gelijk gezegd een voorstudie kan vormen voor een werk hetzelfde karakter als dat van prof. Stelling-Miehaud voor Zwitserland. Dan zal ook voor ons land kunnen worden nagegaan, welke fpneties zij, die in Bo logna hebben gestudeerd, in hun later leven hebben bekleed en welke invloed zij op deze wijze op ons staats- en rechts wezen hebben kunnen uitoefenen. Op het ogenblik zijn de eerste fotocopieën reeds uit Bologna gearriveerd, zodat de heer Kok zijn werk kan beginnen. De andere lan den, die aan dit corpus meewerken, zijn behalve Italië en Zwitserland: België, Frankrijk, Spanje, Portugal, Engeland, Duitsland, Denemarken, Noorwegen, Zwe den, Polen en Tsjechoslowakije. Tweede project Aan het einde van het onderhoud prof. Feenstra nog op een tweede groots opgezet Europees project op nauwven terrein, namelijk op de samenstelling een „Algemene geschiedenis van het Ro meinse recht in de Middeleeuwen" („Jus Romanum medii aevi"), die het meei honderd jaar oude standaardwerk vi K. von Savigny op dit gebied zal kunnen vervangen. Aan dit standaardwerk werkt voor Nederland mee prof. dr. B. H. Hermesdorf. De impuls tot deze onderneming ging enkele jaren geleden uit van wijlen prof. mr. E. M. Meijers, een der grootste auto riteiten op het gebied van het Middel eeuwse Romeinse recht, wiens unieke rechtshistorische bibliotheek onlangs door de Leidse universiteit is verworven er daar een centrum voor de bestudering het Romeinse recht in de Middeleeuwen zal kunnen vormen. Mej. A. M. C. T. Kasteel promoveerde Gistermiddag waren bij de promotie aan de Leidse universiteit van mej. A. M. C. T. Kasteel, dochter van de oud gouverneur van Curacao dr. P. Kasteel, tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld „De staatkundige ont wikkeling der Nederlandse Antillen", waarbij prof. dr. J. H. A. Logemann, oud minister van Overzeese Gebiedsdelen, als promotor optrad, onder meer aanwezig dr. P. Kasteel, oud-gouverneur van Cu racao, thans ambassadeur in Ierland, oud-minister Kerstens, prof. Beaufort, •an de Eerste Kamer en de heer Re- nard, ambassadeur van Chili. De receptie, •olgde op de promotie, werd zeer druk bezocht, onder meer door een opmerke lijk groot aantal leden van de Leidse demische senaat en vele in Nederland blijvende Antillianen. Dr. Lemaire gewoon hoog! eraar Bij Kon. besluit is met ingang van 3 juli benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse universiteit óm onderwijs te geven in het conflictenrecht (waaronder begre pen het internationaal privaatrecht en het intergentielrecht) en het Westerse pri vaatrecht van de overzeese rijksdelen en van Indonesië, dr. W. G. L. Lemaire, thans buitengewoon hoogleraar aan de Leidse universiteit. In R.K. lyceum GISTERAVOND CONCERTEERDEN in de ruime recreatiezaal van het R.-K. lyceum in de Mariënpoelstraat een drietal leerlingen van het I 8 uur: génerale ikoor- Kon. Conservatorium in Den Haag en wel de pianisten Lea van Schenk Brill en Carl Nitzsche en de bas-bariton Huib Quispel. Dergelijke concerten hebben al vaker plaats gehad en ook dit drietal heeft in verschillende steden succes geboekt. Het is uiteraard van belang, dat jonge musici con certroutine verkrijgen en zo mogelijk de grondslagen leggen voor een latere concertcarrière, zodat een concert als dit op zichzelf reeds een verdien stelijke en nuttige onderneming is. SM.coUcP 1. (Wa.twt) In het Gulden Vlies is gisteren het feit herdacht, dat Gomarus van Craeyenbosch 275 jaar geleden het Sint Jacobshofje aan de Doèzastraat stichtte. De oudste regent, mr. A. J. Sormani, gaf een korte schets van de levensloop van de erflater en zei voorts toe, dat het hofje zo spoedig mogelijk gemoderniseerd zal worden. Namens de regenten bood mr. Sormani alle bewoners van het hofje een feestgave aan. Gesproken werd verder door de jongste bewoner en bewoonster van het hofje, resp. de heer H. A. M. van Remundt en mevrouv) v. d. Heyden-Den Hertog. Laatstgenoemde bereidde de vier „regentessen" een bloemenhulde. Mej. M. A. Rohrey namens het St. Salvatorshofje en déken W. P. M. Haring boden gelukwensen aan. Onder de aanwezigen bevond zich burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot. Nog veel belachelijks bij ons auto-vrachtvervoer JULLIE ZIJN GEK met je grenzen en je douanes." Deze weinig elegante maar juiste uitspraak kan men geregeld van Amerikanen horen, die Europa bereizen. Als zij het internationale vrachtvervoer zouden be studeren, zouden zij er waarschijnlijk nog aan toevoegen: „Jullie zijn gek, dat je in ieder land andere eisen aan de wagens stelt, dat je je grenskantoren niet dag en nacht open houdt, dat je de formaliteiten niet vereenvou digt...." en alweer zou hij schoon gelijk hebben. Als de Amerikaan zelf met zijn wagen door Europa reist, heeft hij nog niet eens zoveel last aan de grens. De mees te posten zijn voor hem en zijn perso nenwagen dag en nacht open en boven dien kan hij het vrachtvervoer rustig achter zich laten. Hij heeft voorrang. Het is natuurlijk belachelijk, dat we in Europa onze energie verspillen aan in gewikkelde in-, uit- en doorvoer-for- maliteiten, dat we uren en uren, ja soms zelfs dagen aan een grens een wa gen renteloos moeten laten staan, dat we niet in staat zijn geweest, in west-Euro pa althans, de koppen bij elkaar te ste ken en zolang bijeen te houden, dat er een bevredigende uniforme regeling van de voorschriften uit tevoorschijn kwam. "LTET is belachelijk, dat de Duitse spoor- A A weg-beschermer minister Seebohm voor zijn land de maten van vrachtwa gens zodanig vaststelt, dat het onmoge lijk zal worden met vele Nederlandse vrachtwagens over Duitse wegen te !et is belachelijk, dat niemand ook maar iets verandert aan de voorwereldlijke toestand, welke heerst bijvoorbeeld op de route Vlaanderen-noordwest Frank rijk, waar in het grensplaatsje Menin vrachtwagens gedwongen worden, door een straatje te rijden, dat daarvoor vol komen ongeschikt is. Het is allemaal belachelijk. En het zoi natuurlijk ook anders kunnen, als de wer kelijke wil tot samenwerking niet alleen op de cocktailpartijtjes van de internatio nale congressen tot uiting kwam, i ook in de werkkamers, waar die sa: werking tot een praktisch geheel moet orden gevormd. Zover zijn we niet. Hoever we er v< zijn, vait buiten dit bestek. We constateren alleen maar, dat dit alles ondanks het feit, dat er reeds heel veel is geschied •het internationaal vervoer ernstig belem mert. En tijd in het 1 een heel kostbaar woord la^ngs de weg. Zéker ook, ziéh bui ten onze grenzen be- AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Pieterskerk, half 8: Avondstilte. Lopeenstraat (Morsweg), 8 uur: open- luctotsamenkoms4: van de contactcommissie voor evangelisatiewerk. Kleine stadsvaat, 8 uur: generale koor- repetifcie Remforandt-toerdenking. Donderdag Stadhuisplein, 8 uur v.m.: K. en tcursie naar de Krimpenerwaard Oud-Hortuszicht, 8 uur: Tuinfeest „Jong Jolig" en „K. en G.". Volkshuis, 8 uur: De Sleutelbloem, sluitingsavond. iderdorp, Dorpshuis, 8 uur: ledenvergadering Het Groene Kruis. Vrijdag Voor een publiek, dat voor een belang rijk deel uit leerlingen van bovengenoemd lyceum bestond, werden vijftien werken van zeer uiteenlopende aard uitgevoerd, terwijl de zangsolist, Huib Quispel, t< de uit te voeren werkjes met een enkel woord inleidde. Niet al het ten gehoi gebrachte heeft ons geheel bevredigd; zowel de pianisten als de zanger zullen zich nog verder in hun kunst moeten ver- diepen alvorens men hen als gerijpte kun stenaars zal kunnen beschouwen. Doch viel toch zeker veel te prijzen. De pian ten, die steeds vierhandig samenspeelden, hadden enige tijd nodig om op dreef geraken. Een sonate van J. C. Bach c viel niet zo gelukkig uit, doch met twee sonatines van Mozart, de Marche militaire van Schubert, een drietal werkjes Fauré, de „Jardin féérique van Ravel (uit „Ma mère l'oie") en enige andere werk jes wisten zij het auditorium te boeien. Hun samenspel kan nog winnen aan raf finement en aan nuancering. Hun laatste een Hongaarse dans. werd gebis. De bariton Huib Quispel beschikt ovei m uitstekend materiaal, zijn volume is opmerkelijk en zijn timbre leent zich goed voor komische operapartijen, minder ernstige aria's, zoals Handels aria „Tra 1 ceppi" waarvoor hij de nodige diepte expressie en de noblesse mist. Hij schit terde vooral in buffo-aria's uit Mozarts „Bastien und Bastlenne", „Le nozze di Figaro" en „Don Giovanni", voorts in Beethovens lied van de vlo, en in enkele „REMBRANDT ALS LEERMEESTER" Na de aankomst i jarige Lievens in de winter van 1626/27 het indmkwekkende portret, dat de twintig- Constantijn Huygens maakte en waarover wij reeds eerder berichtten, is de tentoonstelling „Rembrandt als leermeester" opnieuw verrijkt. Twee kunstwerken uit het Uffizi Museum te Florence zijn aan de verzameling toegevoegd. In de eerste plaats werd in bruikleen afgestaan een tekening van Rembrandt uit om streeks 1628, „De Voetoperatie", waarin wij duidelijk Rembrandts psycho logische belangstelling voor de menselijke emoties waarnemen De gespannen aandacht van de dokter, die geheel in zijn werk opgaat zonder zich één moment te storen aan de gevoels uitingen van zijn patiënt, en de intense inspanning van de behandelde om de pijn te doorstaan, betekenen een fel contrast van belevingen van eenzelfde gebeurtenis. In de derde figuur, die aan de ene kant behulpzaam wil zijn bij de operatie, maar aan de andere kant sterk meeleeft met het slachtoffer, zijn die twee antipoden van gevoelens verenigd. Zij is de trait d'union tussen de dokter en de patiënt, een motief dat Rembrandt zo dikwijls in zijn tekeningen en schilderijen toepast en dat hem de gelegenheid geeft een meer gecompliceerd gevoelsleven uit te wer ken. Het tweede portret Het tweede bruikleen van het Uffizi Museum is een geschilderd zelfportret van Philips Koninck uit 1667. Het doet ons goed aldus kennis te maken met de schepper van die prachtige brede, vlakke, zich tot de einder uitstrekkende rivier landschappen met grootse wolkenluchten, waarin niet is gezocht naar topografische juistheid maar naar de essentie van dit typische Nederlandse landschap; onver getelijke meesterwerken waarvan er één op de tentoonstelling is te zien. Philips Koninck heeft zichzelf gepor tretteerd in de zelfbewuste houding, staande naast een antieke buste; waaruit duidelijk het superioriteitsgevoel vai zeventiende-eeuwer spreekt, die zich de gelijke weet van de antieke Griek. Van toiorgen af zal iedere donderdag avond, onder deskundige leiding, voor alle belangstellenden een rondleiding op de tentoonstelling worden gegeven. De rondleidingen beginnen om acht uur, een half uur na de avond-openstelling. Ten overvloede zij nog eens gewezen op de mogelijkheid van rondleidingen voor groepen, wanneer deze tijdig van te voren worden aangevraagd. volksliedbewerkingen van Benjamin Brit ten. Hij dient echter voorzichtig om te gaan met bepaalde deklamatorlsche vrij heden In de voordracht, die bij Mozart bijv. bepaald misplaatst zijn, ook al heb ben ze succes. Zijn intonatie mag evenmin worden verwaarloosd, terwijl het sotto voce meer ontwikkeld dient te worden. De toehoorders toonden zich zeer geestdrif tig en dankbaar voor het gebodene. Met luide bijval werden de solisten beloond, terwijl de pianist# bloemen in ontvangst Dr. J. van der Veen. repetitie Rembrand-herdenking. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (donderdag ook half 8half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 103 ur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk- ateeg), 2—5 en 7—9 uur: expositie „Jeugd en Rembrandt" (t.m. 14 juli). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelllng hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 2—5 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110. tel. 20406; Zuiderapotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553 en apotheek Oegstgeest, Wil- helminapark 8, tel. 26274. Naar oorzaak van branden wordt nag steeds gezocht Naar wij vernemen, is komen vast te staan, dat bij de brand in de fabriek van Krantz een gedeelte van de voorraad ter waarde van onge veer een miljoen gulden verloren is gegaan. Daar komen dan nog het verbrande deel van het gebouw en de machines bij, zodat de schade in totaal wel een paar miljoen zal bedragen. Ten aanzien van het corso moet het roer om Het vak moet er een algemeen vakbelang in gaan zien Beslist men nu de 25ste juli werkelijk over het zijn of niet zijn van het corso? Dat is een vraag, die de gemoederen nogal in beweging houdt in de bollenstreek. Want het bollenvak was verbaasd te horen, dat een be paalde groep mensen uit het corsocomité reeds in juli wenst te vernemen of men volgend jaar april aan het corso zal deelnemen. Men was nog meer verbaasd te horen, dat men bij weinig animo uit het vak, over enkele weken zal besluiten het corso niet door de streek te laten trekken. De brand heeft ongeveer een vterde deel van de bedrijfsoppervlakte verwoest. Het gehele bedrijf heeft een oppervlakte van ruim 8000 vierkante meter en de brand heeft zich zowel in de lengte als in de diepte over 45 meter uitgestrekt (2025 vierkante meter). De nablussing duurt nog steeds voort. Venvacht werd vanmorgen, dat dit ook vanavond nog het geval zou zijn. De na blussing geschiedt door de bedrijfsbrand-i weer van de firma Krantz, onder iuper-j visie van de Leidse brandweer, die metj één man op het terrein nog aanwezig is. De brandweer van Krantz heeft tijdens de brand ook goed werk gedaan, zo ver klaarde de heer Hagedoorn on# van-| morgen. Gisteren heeft de brandweer verschei dene gevelstukken gesloopt. Toen het vuur geblust was, ging de gevel krim pen en onmiddellijk gevaar opleveren. De verdere slopingswerkzaamheden worden uitgevoerd door particulieren volgens een in overleg met bouw- en woningtoe zicht samengesteld plan. De politie stelt in samenwerking met de justitie een derzoek in naar de oorzaak van de bran den. Men deelde ons mee, nog steeds geen aanwijzing te hebben. - Broei van wol of garen schijnt de oorzaak niet te kunnen By Krantz zelf vernamen wy, dat het bedryf zoveel mogeiyk wordt voortgezet. De eindafwerking van het produkt ondervindt door de brand byzondere moeilijkheden. De mede werking van geiyksoortige bedryven lost dit probleem zeker niet volledig op. Naar een oplossing wordt met kracht gezocht. tijdenbesluit. Het vervoer langs de weg is een bedrijf, dat uitermate 1 kwetsbaar wordt op het ogenblik, dat het geen ser vice meer kan bieden, dat het niet soepel meer werkt. Dag en nacht moet de ver voerder klaar kunnen staan, alleen dén ls de kracht van dit vervoer, het principe „van huis tot huis", een realiteit. Gaat men het aan banden leggen, bijvoorbeeld door bij de regeling van de arbeidstijden geen rekening te houden met deze reali teit, dan kan men het net zo goed hele maal sluiten. Nu willen we beslist niet de indruk ves tigen, dat we voorstander zijn van een volkomen ongebondenheid ten aanzien van de werktijden. Integendeel. De nodige vrijheid moet echter worden gelaten, om ritten te maken, die nodig zijn, wil het vervoerswezen zich normaal afspelen. Vooral zou men een soepeler hanteren willen zien van het begrip rusttijd binnen de diensttijd. Nu is het zo, dat de werktijd bepalend is voor de verkeersveiligheid. En dat die verkeersveiligheid een kostbaar goed is, dat met hand en tand moet worden ver dedigd, staat als een paal boven water. Maar zij moet niet een argument worden van de werknemersorganisaties in de strijd om een 48-urige werkweek met zo danig stringente voorschriften, dat hst ver voer „de nek wordt omgedraaid". Zó denkt men er in vervoerskrivgen over en zó denken ook vele chauffeurs. T> EST dus de sociale kant. Vroeger is wel eens gezegd: Ze kiezen dit beroep zelf. En ze weten, wat er aan vast zit. Ze zijn bereid „door te karren", als ze maar de zekerheid hebben, dat zij na een lange en vermoeiende rit een passende rust kun nen genieten. Tijdens de rit rusten? Waar om niet? Inderdaad, waarom niet? Omdat het slapen in een goede slaapcabine in de wettelijke maatregelen nog onbekend is. De tijd die de tweede chauffeur niet- •ijdend doorbrengt, wordt aangemerkt als werktijd, ook al ligt hij lekker te slapen achter zijn maat. Een erkenning van de goede slaapcabine il men er nu door zien te krijgen. Dat >u al veel moeilijkheden uit de weg rui en. Zo'n slaapcabine is heus heel wat geriefelijker dan vele onderkomens voor dekpersoneel bij de binnenvaart. Niette min wordt de rust in een slaapcabine nog niet als rust in wettelijke zin aange- Spreekt men met chauffeurs over het rijtijdenbesluit, dan beginnen ze te lachen. Dat is voor ons een bewijs, dat het niet deugt in zijn huidige vorm. We hebben heit gevoel, dat het bij de chauf feurs niet leeft. Ze lappen het aan hun laars. „Tot de grens is mijn boekje keurig ingevuld....", zeggen ze. Nu souden we dat hele besluit buiten beschouwing kunnen laten, want over de grens is het niet van kracht. Maar het toch te wensen zijn, dat de chauf feurs door een regeling beschermd wor den die zodanig is opgezet, dat aan het bedrijf als zodanig geen schade wordt berokkend, die door de beschermden kan worden aanvaard en tegenover de „baas" verdedigd en die rechtskracht krijgt bui ten onze grenzen. Pas dan zou er effectief kunnen worden opgetreden zodra misstan den worden gesignaleerd. Het natuurlijk de vraag of de pap inderdaad zo heet wordt gelepeld als wordt opgediend, en het i6 verder nog onzeker, of de groep der „radicalen" ook de meerderheid in het comdté heeft. De gematigden willen het roer ook om- inderdaad tijd dat men dit gaat doen. Dat de animo uit het vak uit de ©treek niet royaal is, valt nog te begrijpen. In de oertijd van het o kwamen versohiillende firma's met eigen wagen uit. Dat doen enkelen nog. Maar als men weet, dat men 5 redelijke praalwagen nog altijd tus- de f 2000 en f 3000 heeft te betalen, dan kan men zich wel voorstellen, dat len al een door-dik-en-dun-corso-enthou- ast moet zijn om jaar-in, jaar-uit met ïn wagen uit te komen. Toen het aantal deelnemers enkele jaren geleden begon terug te lopen, kon deze teruggang weer opvangen door •ormen van combinaties. Drie of vier kwekers of exporteure bouwden gezamen- wagen en zo waren de kosten niet zo hoog. Jammer genoeg slaagde men er niet in. vele combinaties te vor men. En toen dat eenmaal duidelijk werd. ging men niet ten onrechte zo redeneren: het corso is een reclamestunt voor het vak als geheel. Het publiek kijkt naet eerst in het programmaboekje, om te zien of men wel bollen bestelt bij een deel nemer van het corso. In feite komt het dus hier op neer, dat men met zijn geld bezig i6 mede reclame te maken voor an dere exporteure die de hand op hun por- temonnaie houden. Afdelingen De gematigden zijn er daarom voor. een andere koers te gaan varen en toch het bollenvak voor het corso te interesseren. Maar dan collectief. Dan moet het vak gaan zien. dat het coreo een vakbelang van de bovenste plank is. Ze zouden po gingen in het werk willen 6tellen c i alle afdelingen van dé Kon. Alg. Ver. Bloembollencultuur als deelnemer as corso te krijgen hetzij gecombineerd of alleen. Grote afdelingen kunnen zich de weelde wel veroorloven om een wagen brengen. Liese, Hillegom en Sassenheim doen dit trouwens al. De bollenteelt de bollenexport zijn geen zaak van deze drie gemeenten; daar heeft ook afdeling als Werver&hoof of Groningen of Brabant Westhoek of noem-maar-op, be lang bij. Men zou graag zien dat het hoofdbe stuur van de Kon. Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur de deelneming stimuleerde en verder moet er naar de mening de gematigden ook geen enkele groep de Bond van Bloembollenhandelaren breken, waarvan dit jaar enkelen 1 het eerst meereden. Openluchtdemonstratie van Jahn Ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan zal de Chr. gymnastiekvereniging Jahn op zaterdag 14 juli om 3 uur een openluchtdemonstratie houden op het hockeyveld Roomburg aan de Asserstraat. Vooraf wordt een mars gehouden. Sempre met K. en G. Ails men morgenavond in de openlucht wil doorbrengen, kunnen Sempre Avanti met Jong en Jolig en het tamboer- en pijperkorps K. en G. voor de ontspan ning zorgen, want zij geven een concert in de theetuin van Oud-Hortuszicht aan de Witte Sing»1 T>° avond begint om 8 Vrachtschip in Leiden dreigt te zinken Op de hoek van het Galgewater en het Rijn- en Schiekanaal is vanmiddag om streeks 12 uur het vrachtschip Bulger- stein, afkomstig uit Rotterdam, in zinken de toestand geraakt. Bij de Blauwpoorts- brug moet het schip van zijn sleepboot zijn losgeraakt, ten gevolge waarvan het ergens tegenaanvoer en aan de voorkant ter hoogte van het anker water maakte. De eigen pompinstallatie bleek niet bij machte het schip weer watervrij te ma ken. De opvarenden stonden in de voor kajuit tot over de knieën in het water, terwijl ook de zijkanten tot voorbij het midden van het lange schip onder water kwamen te staan. Om half een heeft men de assitentie van de Kon. marine ingeroepen, die na enkele minuten met een ploeg matrozen en een motorspuit het werk overnamen. Kort daarop reeds werden grote hoeveelheden water weg gespoten. Op de afloop hopen wij morgen terug te komen. Burgerlijke stand van Leiden Góboren: Johannes Afllbertus Wilhelmus Franciscus, z. v. J. C. T. Wijnands Kroegen; Willem, z. v. W. van Vliet en G. Filippo; Comclis, z. v. H. van der Voet en C. H. Landman; AJllegonda Jo hanna Adniana, d. v H. J. Zondenap en A. M. Walraven; Astrtid, d. v. C. van den Nieuwendijk en C. Chaudron; Annemarie. B. Ouweikenk en J. A. Gerritee; Jeremiae. z. v. J. Neuteboom en K. E. Melissanit; Klazina WiMerrvina Maria Theresia. d. v. A. M. van Veen en P. K. der Hoeven; Hanny, d. v. P. de Ni# D. J Donnöos; Edward Michiel Christiaan, z. v. M. C. Ouwerkerk en E. Heüman#. Getouwd: G. J. van Aliphen en G. M. mi der Heijden. Overleden: H. Vrolijk, man, 30 Jaar; F. Honing, wed. v. Hakkenberg, 85 ar; J A. de Vette, man, 63 jaar; J. J. F. Beek. vrouw. 55 jaar; W. L. L. Meijer, xm, 6 Jaar; P. C. Maas. man. 74 jaar. Jhr. A. M. H. E. van Aefferden is op zijn verzoek per 1 augustus eervol ontslag verleend als burgemeester van Bunds en Geulle. v_ Aanstaande maandagmiddag om komt de raad van Lelden bijeen te handeling van de volgende agenda: Benoeming van de heer G. Muys te Boskoop tot onderwijzer aan de openbare opleidingsschool Aalmarkt. Eervol ontslag aan dr. J. B. Ubbink als leraar aan de meisjes-h.b.s. Eervol ontslag aan leerkrachten. Wijziging verordening bezoldiging vak onderwijzers aan openbare lagere scholen. Beschikbaarstelling van f 3250 voor draaibank, een grammofooninstallatie bescheiden collectie platen voor gymnasium. Vaststelling vergoedingen ex art. o.-wet 1920. Aanschaffing vai schoolbibliotheek enkerkhof 1. Krediet van f 120.252 vo :n tennispark c.a. aan I Broekweg. Bijdrage van f 12.364,26 v Mulo-examens Leiden Voor het Mulo-examen B zijn te Leiden geslaagd: F M Masurel, Leiden; W I van Kam pen, Leiden; C de Laaf, Leiden; G van Bl'itterswijk, Katwijk aan Zee; A J van Dijk, Rijnsburg; J Harland, Leiden; G Runia, Oegstgeest; C W Hoogstraaten, Ter Aar; J C Nieboer, Leiden; W M van der Plas, Katwijk aan Zee; D van den Bosch, Oegstgeest; W F Wester, Oegstgi Voor het Mulo-examen A zijn te Leiden geslaagd: A T van der Spijk, Katwijk aan der Rijn; G A Tlman, Leiden; B Vooijs, Kat wijk aan Zee; J C Lambooij, Leiden; J Kalemink, Oegstgeest; M E de Vos, War mond; 1 Donrepaal, Zoelermeer; J J W Barg, Leiden; J M A Best, Voorschoten, J W Otten, Leiden; F A Pardon, Leiden. M Phüliippo, Lelden; W F van Oosten, Voorschoten; H de Braver, Hazerswoude; J de Gelder, Hazerswoude; E van de Na- dort, Leiden; A P van der Mey, Rijns burg; E H J de Goederen, Leiden; J Ver- >rte, Leiden; E K M van Aller, Leiden; Blansjaar, Leiden; F J B Donkers, Leiden; A Doorduijn, Leidschendam; M de Witt, Noordwijk; H Honsbeek, Leiden; P J Jansen, Leiden; J M Jansen, Leiden; I R Janzen, Leiden; P M J de Jager, Lei den; L A Versteegen, Zoeterwoude; H Duijzers, Voorschoten; B J Dijkstra, Led den; N van de Eijkel, Leiden. Antilliaans Statenlid gearresteerd Het Antilliaanse Statenlid L. D. Ger- harts is gearresteerd. Er zijn officieel nog geen mededelingen gedaan inzake tegen hem ingebrachte beschuldiging. Hij dige restauratie van het pand Rapenburg 6 (prytaneum). Beschikbaarstelling van f 119.860 voor centrale verwarming van stadhuis. Beschikbaarstelling van f 136.000 voor verdere voltooiing van de bouw van het stadhuis en van f 7500 voor een wand kleed in de wachtkamer van de trouw zaal op de begane grond. Onttrekken aan het openbaar verkeer van een deel der Eerste Looierstraat, we gens uitbreiding Royal N V. Wijziging huurovereenkomst voormalig stationsgebouw Herensingel. Beschikbaarstelling van f 115.000 voor 28 boxengarages op een terrein ten noor- ""»n van de Bernhardkade. Wijziging verordening heffing en invor dering van leges- en expeditiegelden. Voorstel om B. en W. te machtigen tot 1 januari 1962 vergunningen tot het plaat exploiteren van hoogspannings lijnen voor de gemeente te aanvaarden. Bijdrage van f 6480 in de kosten van aanleg van een elektrische verwarmings installatie in de Pieterskerk. Besluit Inzake toepassing van de geld- schieterswet in verband met de instelling van de gemeentelijke dienst voor kasbe heer en kredietwezen. Subsidie van f 20.256.03 voor de door de Vebo in 1955 gehouden tentoonstellingen. Goedkeuring van de begroting-1956 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kin derhuis (baten f 54.400, lasten f 60.000). Subsidie van f 1100 voor consultatie bureau voor alcoholisme. Voorstel inzake de verkeerssituatie op de Haarlemmerstraat. Zestienjarige pleegde vele diefstallen De Amersfoortse politie heeft aange houden de op 4 juni uit een inrichting te Noordwijk ontvluchte 16-jarige H. van B. uit Bunschoten. Hij had zich indertijd al schuldig gemaakt aan ladelichtingen. Hij benutte zijn vrijheid slecht. In Nij- hy uit het kantoor kerk borstelfabriek 600 gulden weg. Hij had zich inmiddels verzekerd van de mede- rking van twee andere jongelui uit Bunschoten. De ontvluchte jongeman nam een bedrag van 90 gulden weg Amersfoortse brandstoffenhande- laar. Daarna trokken zij er gedrieën op in Amersfoort zondagmiddag hun slaan bij een bouwbedrijf. De be drijfsleider zag toevallig de jongens over een muur klimmen. Hij waarschuwde de politie en kon zelf een 'van de knapen in zijn kraag vatten. Twee kozen het haze- pad, doch later konden zij worden mge- De ontvluchte jongen, die psychisch is gestoord en nauwelijks leze vertegenwoordigt Bonaire in de Staten, schrijven kan, bekende al zijn daden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3