€sso BOLS RANG Spel van zonde en bevrijding op de markt van Nijmegen Toneelgroep „Theater" speelde Mariken van Nieumeghen Israël bitter teleurgesteld Misverstand over bases Ceylon tussen Eden en Bandarnaike 1 Verbond van Ned. groothandel waarschuwt tegen dirigisme Hoar! met veel moeite in halve eindstrijd Uw Kunstgebit NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DINSDAG 3 JULI 1956 Holland Festival ROTE ONTSTELTENIS tekent zich af op het gezicht van de priester Ghijsbrecht, want in de jonge vrouw die daar buiten kennis voor zijn voeten ligt herkent hij zijn nicht Mariken. Zeven jaren heeft hij haar vergeefs ge zocht, zeven jaren waarin zij „metten duvel woonde ende verkeerde". Het is een spanning die de vrome priester over draagt op de toeschouwer bij het mirakel-spel „Mariken van Nieumeghen dat de Toneelgroep Theater onder lei ding van Albert van Dalsum in het kader van het Holland Festival thans opvoert op de Grote Markt in Nijmegen. Biokeriyc zijn dus de ken in het Holland Festival 1956, een een zijdige keuze. Beide zijn doortrokken van d. aantrekkelijk-romantische middel eeuwse geest, beide hebben een rijkdom van taalschoonheid, beide gaan uit van en werken toe op de overwinnende ge nade van de Heiland. De schrijvers van deze spelen hebben de mens diep gepeild en zijn strijd fel getekend. Elckerlyc moet afstand doen van geld, goed en vrienden. Mariken wordt verlost van de zwaarste zonde: zeven jaren „woonde zij metten duvel". Realistisch is dit Nijmeegse mirakel spel: wie met de duivel verkeert, ver valt in moord en drinkgelag: maar het ia nog in andere zin realistisch: het erkent ook een hogere werkelijkheid als zeer wezenlijk: zonde, maar ook berouw en boete zijn hier volkomen echt gete kend. En wonderlijk hoe in het wagen spel van Masscheroen Marikens ziels geschiedenis wordt geconcentreerd. Want als Mariken zeven jaren in het gezelschap van Moenen, de duivel, ver keerd heeft, zijn haar zonden zwart. Is er redding van zo grote schuld? vragen de toeschouwers van alle eeuwen zich af. Dan aanschouwt de zondares zelf het wagenspel op de Nijmeegse markt: de duivel twist met Christus om haar ziel. En Christus zegt: „Waer om ben ic die doot ghe- Soo sohandelijc, zo emadelijc, aen Dan om dat elc mensche, jonc ende Ter ghenaden soude staen van mijnen vadre?" Zo wordt de bekering, dit aan het waarnemen onttrokken wonder, zicht baar gemaakt in dit wagenspel, dat aan Mariken de vraag ontlokt: „Waert ooc moghelijc, woud ic mi bekeeren. ter ghenaden souden comen U?' Het spel T~tE Arnhemse toneelgroep „Theater" heeft met de opvoering van „Mari ken van Nieumeghen'' iets groots ver richt. Tegen de middeleeuwse achter grond van waag en laeckenhal kwam dit spel, een der schoonste dat rederijekers Verklaard Uitzicht SOMMIG® diplomatieke waarnemers zijn ervan overtuigd, dat de politiek van Israël tegenover de Arabische lan den minder verzoeningsgezind zal wor den. nu Mosje Sjarett is afgetreden als minister van buitenlandse zaken. Het was al lang bekend, dat er herhaaldelijk tus sen Ben Goerion en Sjarett meningsver schillen bestonden. Toen Ben Goerion vorig jaar augustus een nneuw kabinet •vormde, wilde Sjarett al aftreden. Maar 'hij bleef aan op uitdrukkelijk verzoek van Ben Goerion. Hoe komt het nu dat de samenwerking, die zo lang tussen de beide politici bestond en die hoewel moeilijk als noodzakelijk werd be schouwd, nu verbroken is? Sjarett heeft verklaard, dat hij in een openhartige dis cussie met de minister-president op de avond van de derde juni tot de absolute overtuiging 16 geko men, dat hij ndel deed kon blijven uit maken van een kabi net aan het hoofd waarvan Ben Goe rion stond. Deze datum was veelbeteke nend. Want op die dag werd het duide lijk, dat de Israëlisch-Arablsche kwestie er in de Verenigde Naties voor Israël nie*. gunstig voorstond. Hammarekjoeld had •na zijn mis6ie naar het Middenoosten, onder meer verklaard, dat de Veilig heidsraad alleen zou kunnen beslissen, wanneer en of Israël (of zijn Arabische buren) het recht van zelfverdediging zou den mogen uitoefenen als zij aangevallen worden. En het werd steeds duidelijker, dat de Veiligheidsraad een resolutie zou aan vaarden. waarin de alinea, die een vreedzame oplossing op een voor beide partijen aanvaardbare grondslag eiste, geschrapt zou worden. Dit alles gaf voor Ben Goerion de door slag, dat Israël niet langer kon steunen op de Verenigde Naties en ook, dat de politiek van gematigdheid van Sjarett vervangen moest worden. Sjarett wordt wel een slachtoffer ge noemd, aldus de New York Herald Tri bune. Een slachtoffer van de Westerse politiek van verzoening tegenover de Arabieren, van de Verenigde Naties en van de „omstandigheden". Een Israëlische politicus meende, dat Sjarett het slachtoffer van bittere teleur stelling is. Deze teleurstelling is het ge volg van de mening van de Israëlische regering, dat gematigdheid het land slechts tot het doen van concessies heeft gebracht, die het zich niet langer kan veroorloven en waardoor het op diegenen wachten is. Er is een verschil tussen wanhoop en teleurstelling. Israël heeft nog niet het stadium van wanhoop bereikt. Maar het is in het stadium van bittere teleurstel ling gekomen en dit ligt soms zeer dicht bij de wanhoop. Dat dit gevaren kan opleveren, is zon der meer duidelijk. Wanneer Egypte op nieuw zou overgaan tot het voeren van een epeldepnk-taküek (zoals het neer gooien van nagemaakte parachutisten) kunnen kleine incidenten gemakkelijk uitgroï ui tot gevaarlijke botsingen. ooit schiepen, bijzonder uit. Sober waren de rekwiesieten. in een kloosterstoel sprak Gerard Hartkamp de verbindende tekst (op bewonderenswaardige wijze), een marktpomp vertoond-- omgedraaid een Mariabeeld. Maar ook waren er kleurrijke taferelen: de markt waarop koopvrouwen hun waren aanprezen en kunstenmakers hun fratsen vertoonden, de herberg in Antwerpen waar de duivel Moenen zijn triomfen vierde, de massa scènes o.l.v Henk Kramer door twee honderd Nijmeegse amateurtoneelspelers perfect en ongedwongen gespeeld, maak ten dit stuk, dat toch al puur toneel is, zo mogelijk nog wezenlijker. En toen bij het vernemen van Marikens lot, nadat zij door Moenen hoog in de lucht was ge slingerd, een hevige schrik door de om standers voer, deelde deze zich wel haast mede aan het publiek op de tribune. Voldeed het wagenspel van Massche roen minder, dan moest men toegeven dat dit niet zo zeer aan dc spelers Ad Noijons, Eiise Hoomans en Robert de Vries, als wel aan het stuk zelf lag. Maar het stille spel van Mariken tijdens deze episode was een der hoogtepunten. Ti wens Mia Goossens heeft Mariken onvergetelijke gestalte gegeven. Vrolijk en kinderlijk als huishoudster van haf oom Ghijsbrecht. bitter bedroefd nadi_. haar barvte haar had weggestuurd, uitge laten en echt werelds temidden van het Antwerpse rapalje, boetvaardig en vol berouw bij het wagenspel. Frans v. d. Lingen was de waarlijke duivel in mensengedaante, geraffineerd en gemeen, vleiend en dreigend en hels. schaterend om het ongeluk dat hij teweeg bracht. Tot hij moest terugdein zen voor de bezwering van Ghijsbrecht, de priester, een rol waarin Richard Flink uitblonk En laten we vooral de Moeljen niet vergeten. Jenr.ij van Maerlandt maakte er een hels wijf van zoals we maar zel den hebben aanschouwd. Noemen wij nog Henk Schoer in een kleine rol evenais die van ghesellen Bernard Droog en Piet van der Meulen. die cnapen Jan Ver hoeven 'en borgher Wim Kouwenhoven en twee engel-en Marijke Bakker en Ine ke Brinkman. Verbijsterend knap waren Ineke Brinkman. Loeki van Oven en Wim Kouwenhoven als de Idiote Antwerpse dansers.Arnold Martens bewerkte oud- Nederlandse Melodieën, een Nijmeegs 'knapenkoor zong Gregoriaanse liederen. Zij allen hebben onder de uitnemende regie van Albert van Dalsum ons ervan overbuigd dat Manken van Nieumeghen een onvergetelijke plaats in het Holland Festival inneemt. Het Nijmeegs gemeen tebestuur is van plan dit openluchtspel om de vijf jaar op de Grote Markt te doen opvoeren. Ongetwijfeld een waardig voornemen. De voorstelling van gisteravond werd bijgewoond door HK H Prinses Irem W. F. Stafleu. Een der scènes uit Mapiken van Nieumeghen. Links Mia Goossens als Mariken, rechts Frans van der Lingen als de duivel. Conferentie Gemenebest Op de Londense Gemenebest-conferentie Is gisteren een merkwaardig misverstand gerezen. Een verheugde premier Solomon Bandarnaike van Ceylon deelde aan de pers mee, dat Groot-Brittannië had toegestemd, zijn marine- en luchtbases op dit strategische eiland in de Indische Oceaan op te geven. Premier Eden haastte zich korte t(jd later, deze verklaring tegen te spreken. „Er is een voorlopige gedachten- wisseling geweest", zo liet bij zeggen, „maar we hebben nog geen enkel akkoord bereikt." De ndeuwe premier van Ceylon had het de journalisten zo mooi voorgesteld: Eden een vroegere klassegenoot hem op de universiteit van Oxford hij de toekomst van zijn eiland persoonlijk besproken. Volgens Bandarnaike zou een groep Britse officieren spoedig op Ceylon komen (Onderhandelen over wat hij noem de „detailkwesties" bij de overdracht, o.m. van de marinebasis van Trincolmalee. het enige steunpunt op het 3600 mijl lange trajeot Aden—Singapore. Hoe dit misverstand ls ontstaan, werd niet duidelijk. De beide ministers zouden gisteravond opnieuw de zaak bespreken. de conferentie van het Gemenebest hebben de negen premiers gisteren nog veel besproken. O.a. over de betrekkingen met communistisch China. Men bleek nog even verdeeld over de vraag of commu nistisch China tot de Ver. Naties dient te worden toegelaten als op de vorige Gemenebest-conferentie. Toen la-ter op de dag de economische positie van het sterllnggebied ter sprake kwam, oordeelden de premiers unaniem. Vragen over uitlating schout-bij-nacht Kruys Het Tweede-Kamerlid C. P. M Romme (kath.v.) heeft minister Staf en de staats secretaris van Marine vragen gesteld om- t-ent de uitlating van schout-bij-nacht Kruys. die, zoals bekend ls, de kabinets formateur dr. Drees had verweten, dat deze voorstander was van een inkrimping der marine-uitgaven. Indien de minister en staatssecretaris van deze uitlatingen kennis hebben geno men zo vraagt de heer Romme. zijn zij dan 'bereid hun oordeel over dit optreden ie geven, alsmede mededelingen te ooen van de stappen, waartoe alsdan dit op treden hun aanleiding heeft gegeven en/of ral geven? dai* gestreefd moet worden naar nog gro tere produktie en uitvoer, vooral naar doltergebieden. Verder zouden de goud en dolilarreserves veel meer moeten wor den opgevoerd. US M ^C3 Kiest de zonayde kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes". Als u echter naar RANG vraagt, kunt u veel meer genieten, maar....let op dat u werkelijk RANG ontvangt. De naam RANG scaat duidelijk op het be schermend omhulsel van elk .Rangetje" en OP IEDERE ROL RANG 4)e msnapfiutg- va/itüe&irfetang. Overheid bezet strategische punten Ongerust over loonpolitiek met betrekking tot stijging kosten fN ZIJN JAARVERSLAG OVER 1955 waarschuwt het Verbond - i de keling in het economische regeringsbeleid. Volgens het Verbond maakt de overheid zich door middel van een machtigingswetgeving meester van alle strategische punten in het economische leven met het doel tot globale be- invloeding daarvan in staat te zijn en ter bereiking van de door haar ge stelde politieke doeleinden, al blijven dan de ondernemingsgewijze pro duktie en de werking van het prijsmechanisme als beginsel nog aanvaard. De overheidsbemoeienis ten gevolge van i de regering of aan publiekrechtelijke be de na-oorlogse bijzondere economische drijfsor-g-anisatïes zeer algemene bevoegd- omstandigheden. zo stelt het verslag, is heden worden verleend, die in vrijwol weliswaar van andere aard. doch niet!alle mogelijke fflihnaties voorzien, van andere betekenis dan de overheids-1 bemoeienis in een tUd van hoogconjunc-1 UevaOT tuur. In de verschillende voorontwerpen H<)e goed ooij{ ge-ven deze rege- iar voren. Deze kenmerken zich volgent t Verbond door de armslag en de slag- aardigheid van optreden, die door dc ■erheid worden gevraagd. Drs. A. Slootmaekers Kruideniersbedrijf wordt lucratiever De gemiddelde omzetstijging bij zelf standige kruideniers in Nederland be droeg volgens recente onderzoekingen in het afgelopen jaaT, vergeleken bij 1954, zes procent. De daalde met een 0,5 pot van 15.1 pet tot 14,6 pet, doch de kosten daalden met 0,9 pet, aldus de seoretarisbondsdirecteur van de Ned. Ka-th. kruideniers-bond drs. A. Slootmaekers utt Den Haag, op het gis teren in Maastricht gehouden tweede lustrum-congres van deze bond Drs. Slootmaekers zag als voornaamste oorzaak van deze ontwikkeling het weg vallen van de omzetbelasting. Langzaam zeker verheft zich een groot deel Stevig duel op Wimbledon Favoriet voor heren-enkelspel titel Wimbledontoernooi, de Australiër Hoad zich in de halve eindstrijd geplaatst. Hij loor zelfs de eerste set van zijn land- an"het "krin'dVnierabedrijf""in Nedèxtand j Anderson, die in de kwart finale uit het grensgebied, waar verlies dreigt. I zijn tegenstander was. - de enige set, die Hoad Naar de opvatting van het grootwinkel bedrijf, coöperatie en zelfstandig kruide- ndersbedrijf zal het niet mogelijk zijn om zonder doorberekening in het kruide niersbedrijf drie procent loonsverhoging te geven, aildus drs. Slootmaekers. die voorts een betere marge op artikelen als suiker en margarine bepleitte. Locomotief ontspoord Gistermiddag reed op het statlonsem- piacement van Heerlen een locomotief door een stootblok, waardoor de locomo- »n een der wagens ontspoorden. Dank zij het feit, dat de koppeling tussen de lo comotief, die dertig wagens trok en de eerste wagen het hield, stortte deze niet van de heuvel af en kon de machinist (.eh In veiligheid stellen Het treinver keer ondervond geen vertraging. Legionair keerde terug Zes dagen voor bijna verjaarde diefstal De Maastrichtse rechtbank heeft ien Maastrichtenaar, die onlangs uit het -mdelingenlegioen terugkeerde, we- diefstal van een fiets In 1950 tot zes dagen gevangenisstraf veroordeeld. Dit as de tijd die hij In voorarrest heeft jorgebracht. Met de flets was de man naar Frankrijk gegaan, om zich voor het Legioen te melden. Nadat zijn diensttijd enkele we ken geleden was beëindigd, keerde hij Nederland terug. Nog slechts enkele dagen zou het duren of het feit der ver- "uistering van zes Jaar geleden zou zijn ?rdaagd. De officier van justitie betekende on- liddellijk 1-n het huis van bewaring een dagvaarding voor het bijna verjaarde mis drijf, doch op verzoek van zijn veruedi- ger werd hij na zes dagen in vrijheid ge stald. Da officier van justltla had een maand gevangenisstraf geëist Boerder(jbrand. BIJ Makkum (gem. Wonseradeel) is gisteren een kapitala boerderij afgebrand. De vermoedelijk# •orzaak is kortsluiting. Vee ls niet onv ;ekomen; de inboedel was verzekerd prijs geven Hij liet het er echter niet bij zitten en begon de zaken wat steviger aan te pak- Hoad werden nu volley's. vanaf het midden genomen, waren nu heel moeilijk of niet te retourneren. Had Hoad de (6—4 verloren, nu won hij va i-n de tweede en derde met 61. Maar dit spel was niet vol te houden en in de vier de set kreeg Hoad even een Inzinking. Da vaart was er uit en Anderson had gelegenheid het initiatief terug te 1 De regen bracht eohter uitkomst: 22e game werd de partij twaalf minuten onderbroken en daarna kwam Hoad nog sterker dan tevoren terug. Het gevolg was, dat de Australische crack vijf minuten later als winnaar de baan verliet (13—11) De Australiër Ken Rosewall was gister in een uitstekende vorm en met uitzonde ring van de service, was hij in alle op lichten de Zweed Schmidt de baas. Rose wall won zijn partij met 61, 63 en 62. tn de kwart finale-partij tussen Seixas en de jonge Amerikaan Allen Morris werden geen grote momenten vertoond Morris had last van een beenblessure en m de tweede set hinderde dat hem danig Drie-eilanden-plan is thans in uitvoering Gisteren is een begin gemaakt met de uitvoering van het Drie-eilanden-plan, een voorloper van het .Delta-plan. In het Veeregat, waar als eerste object tussen Veere en Vrouwenpolder een werkhaven zal worden gebaggerd, is de eerste baggermolen begonnen te bag geren. In de werkhaven zullen de mate rialen worden aangevoerd, die nodig zijn voor de grote afsluitdam tussen Walche ren en Noord-Beveland. Zeer binnenkort wordt begonnen met het helen van de persstelger, die zal be staan uit een aantal hekken, waarover gelegd, waardoor een prrszuiger ■a\ pei irenplateau. Men hoopt vijf meter diep wordt, c 1 gereed te hebben. In het dames enkelspel !s maandag «leohts één kwartfinale gespeeld en us ende Engelse dames Pat Ward er gela Mortimer. Pat schakelde Angela met i3 en 60 uit en zij werd daarmee d« «erste Engelse .die sinds 1930 de halvi 'inales bereikte De Pool Janusz Sidlo heeft he' wereld- en Europees record speerwerpen tijdens wedstrijden te Milaan met worp van 83.66 meter verbeterd. Het officiële wereldrecord was 81.75 rr De Amerikaanse student Gelenn Davis heeft te Los Angc-les het we record op de 400 meter horden overschre den met een tijd van 49.5 seconden. Het oude record stond op naam van de Rus Lutujev. In de finale 400 meter hard'.open heeft Louis Jones daar het wereldrecord met 0.2 seconden verbeterd. Hij bracht het op 45,2 seconden. Naar aanleiding van de kritiek de te grote eisen, die tijdens de Olym pische ruiterspelen ln Stockholm aan d« paarden gesteld zouden zijn, heeft het in ternationale Olympische comité in Lau- Ganne vandaag beloofd, dat dit in de toi komst voorkomen ^1 worden. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 2 Juli. Geslaagd voor doet. Ned. recht mej. A. E Volkers te Den Ha: mej. J Schaberg te Rotterdam en de her B Ridder te Rotterdam en P. W. Peetmi te Bilthoven. Prop ex. godgeleerdheid de heer H. Groene wegen te Den Haag. GRONINGEN. 3 juli. Geslaagd vo kand. geneeskunde (2A): dames L. Me ij. Drachten; C. van Veelen. Assen; heren Luttje. Hengelo (O H Maarsingh. Mu tendam; A. Krijt. Doetinchem; H. Vervoort. Deventer Idem (2B); G. Bosma, Stiens. Kand. klassieke letteren: R. J. de Groningen en M. M. van Assendelft, warden. NIJMEGEN. 3 juh. Geslaagd voor 1 sociale wetenschappen: P. G. C. Vissohers Buriel L Chr. Nie J. F. J Dinjer UIT STUKJE 676) Bloemkwekers weten wel, dat uit een klein stukje van een begonia blad een hele plant kan groeien. Wordt bijv. cen stukje opperhuid van 10'n blad op een vochtige kweekbodem ge legd, dan ontstaat uit dit blad-onder deeltje een complete plant met wortels, bladeren, bloemen en vruchten. En een bepaald soort mosplantje kan tot moes worden gehakt, waarna uit elk van die kleine stukjes aich weer een volledig nieuw plantje kan ontwikkelen. De enige voorwaarde voor het welslagen van de proef is een goede voedings bodem. Niemand zal uit het voorgaande de gevolgtrekking durven, of zelfs willen maken, dat de voedingsstoffen uit de bodem en het water dat deze stoffen transporteert, de eigenlijke scheppers Torh is het zo BLAD EEN HELE PLANT :en nieuwe plant opbouwen". Iemand, ontwikkeling werden gebracht Ook hiei lie deze bescheidenheid zou laten varen werden bepaalde miliem oorwaarden ge ;n zou beweren dat hy met de stoffen schapen, die het de eicel mogelijk in de palm van syn hand tendrel, zelfs zonder zal dit de plant dus de planten- cellen zich dank zy de geschikt. hebhen opgebouwd, waarby uiteraard gebruik werd gemaakt van de stoffen die in voldoende mate in de voedings bodem aanwezig waren. Zouden we deze stoffen uit de bodem halen en in de palm van onze hand leggen, dan eggen„Kijk. 1 kuikens van de hen. Door deze ing is dan ook werkelijk niet de vervangen, want in dat geval door de overgebles deze stoffen te geven, kan zich uit stukje hegoniablad. of uit het n van het mos (een pracht alliterat rellen er beschikking In dese zin n ien met betrekking tot df 'genese, proeven waarhy dooi ing van bepaalde chemicaliën UTRECHT. 2 juli. ia mes A. J. E. Frohi >ckelman, Venlo. - Geslaagd voor kand. ïejD Jansen, Utrecht; H. D. Kand. veeartsenijkundeJ. van Dasier Utrecht. Doet. veeartsenijkunde mej. A Jansen, Utrecht; G van Rijn. Utrecht; C. P. Bur ger, Bilthoven; G. J. ten Pas. Winterswijk; W. man Gemert. Amsterdam. Doet. gcncedkundc: J. GeMof, Oostikapelle; J. van Gent Gouda; G. B. Greenfield, Utrecht; P. E M. Ho u-ben, Breda; P. K Kampman, Hilversum; A Kling. Utrecht; J A P M. Kuypers. Tilburg P. J Schna: Hilversum Semi-arts; C H. J. Utreobt; J. C. A. Ruys.Woerde Tan, Utrecht. Tandarts W. L. Beekcr. Kerkra Fortuin, Zeist; F G J. Kulperes MooiJman, Utrecht. Kand kunstgeschiedenis te Jong, Utrecht; pater iregt. Amsterdam Bettman. Enschede; W van Goor, Al toort; J J. ran de Griendt, Eindhoven; mej. A. E. van de Linden, Bunnrk; T. T. Thlo. Utrecht; G. M. Vette. Marknesse AtIs; C. A Charbon. C. L. van Esveld. J A Goddefroy. M. G. van de Graaf, mej. M, van Oosterom, mej. T Terpstra. C. J. van VoorChuizen, allen te Utrecht. WAGENINGEN. 2 juli - Kand. Nederl. landbouw; A W J de Bruijn, Raamsdonk- veer; W. H. Douma, Wageningen; J Gaa- keer. Stavenlsse; M. Heuver. Den Ham (O.): L J Houben. Geuite; P A. M. Kromwijk, IJaselsteln; J. A. M. van Sehaik, IJsselsteln; C. A. de Jong, Tilburg; F C Prlllevltz. Rot terdam; D A. Rtyks. Amsterdam: mej. G Be nedict us. Hoorn Ingenieursex Nederl landbouw: A J Bos. Bosker. Slootdorp- E. Bouma. F C. irdahi voude, J. M. Koopman, Zierlk- zee- Th. Queno. Tiel; mej. L. H. de Roo de la Faille, Rotterdam; J J. Tick, Bathmen; B. J. v d Toom, Utrecht; W. J. Velthljsen. Bussum; J. A Vermaat. Hoevelaken (met lof) Kand tropische landbouw; S. D J Bot- tema. Leeuwarden- T van der Feijst Den Haag; mevr. H Foursoff-Zlmmer. Hilver sum; mej. N. Ch. Hisslnk. Utrecht; H Kla ver. Zaandam; T. Prins. Heerenveen: A. C. gelijk i6, doordat deze bevoegdheden door haar algemene formulering vrijwel geen beperkingen kennen. Moge dit gevaar bij de huidige bewindslieden wellicht niet spreken, in de toekomst kan men daar in geen geval zo zeker van zijn, aldus het Het bestuur van het Verbond heeft in het belang van het gehele economische leven gemeend, zich achter de voortzet ting van de prijsstafoilrisatie-politiek van de regering te moeten stellen in de over tuiging, dat de regering van haar kant alles zou doen om een niet-verantwoorde stijging van het kostenniveau te voor komen door haar beslissingen ten aan zien van de loonpolitiek. In dit opzicht is het Verbond niet gerust: over de gehele linie dreigen de verhogingen te worden opgetrok ken tot het hoogste percentage, dat is toegestaan. Zo zal het voor het Verbond uiterst moeilijk worden, het streven naar rust in de prijzen te blijven steunen. met de nieuwe ESSO EXTRA MOTOR OIL, verdubbelt U de levensduur van Uw motor Met Esso bent U beter uit Twee Amsterdammers gearresteerd Stalen ook in Valkenburg Katwijk en Sassenheim De districtsrecherche van de rijkspolitie te Amsterdam heeft in samenwerking met de rijkspolitie te Duivendrecht twee Amsterdammers kunnen arresteren, die zich in de afgelopen anderhalf jaar heb ben schuldig gemaakt aan ongeveer ccn dertigtal inbraken, o.a. in het gebouw van de fotodienst in het marinevlieg kamp Valkenburg, bij een landbouwer te Valkenburg, in Katwijk, Sassenheim, Hilversum en Bussum. Hun totale buit vertegenwoordigde een aanzienlijke waar de. Alleen reeds het fotografisch mate riaal, dat in het vliegkamp Valkenburg in handen van het inbrekersduo viel. waa ongeveer f 5000 waard. Zij verplaatsten zich door hun „werk gebied" op gestolen bromfietsen en fietsen. De eerste van het tweetal werd een week geleden gearresteerd- Hij werd "s nachts door de Dulvendrechtse rijkspolitie ge signaleerd. toen hij zich op verdachte wijze in het dorp ophield. Toen de vol gende morgen een inwoner van Duiven drecht aangifte deed van een inbraak werd onmiddellijk verband gelegd tussen deze inbraak en de aanwezigheid van de Amsterdammer. Het was daarna een kleine moeite de man op te sporen en nader rekenschap te vragen. Bij het ver hoor viel hij door de mand. Zijn kor- werd dezer dagen in Loosdrecht aangehouden. Oplichter gearresteerd In Rotterdam is gearresteerd de 64- jnrige G. C T„ beschuldigd van oplich ting. De man werd verpleegd ln de stichting Avereest, doch kreeg proefverlof en werd r toezicht gesteld Hij begon te ven. en in verschillende plaatsen in rlar.d schreef hij aan toonkunste- 5, dat hij een voormalige broeder in de kunst waa, die door doofheid niet meer in staat was te werken. Hij had siechts twee gulden nodig om naar zijn oonplaats te reizen. In den beginne had hij wel succes met dit verhaal, doch toen hij in Rotterdam kwam was zijn optreden reeda dermate bekend, dat toen hij bij een broeder ln do kunst aanbelde, deze de politie op de hoogte stelde. Keulemana. I "I Scha- I Wage- Berkelbach Gietema. Hommerts; Utrecht; B. Metjboom, Veli... er, Zwaagdijk (N.H.); J P. Thija iragen P W. F. de Waard. Rotterdam. Kand tuinbouw; mej P. Riemen», aarden; mej. A Westenberg, levr. E Hof-de Boer. Raalte Ingenieursex tuinbouw: Ch W Noordwijk; Th A M van Keulen Venlo; - G. M v d Valk, Poeldijk; J. E. Veld- uyzen van Zanten, EnJchulzen. Ingenieursex. tropisch* teln Notthenius, Delft, gevoelt U de gehele dag nletl Geen vree» meer, dat de gebitsplaat van hat gehemelte loslaat. OENIOF1X. het nieuwe, verbeterde antiseptische poeder 's morgens een weinig op do plea! gestrooid houdt gebit de gehele 'dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen on< verschaft U een eten. lach' smaak DENTOPIX 1 een gevoel ven zekerheid bij hat n. spreken en niezen U vergeet, kunstgebit heeft Koopt nog heden ut voor slechts I 2,35f verkrijgbaar :en an drogisterijen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5