°pg ra vingen in Normandië met subsidie van Z.W.O. Salariëring overheidspersoneel nog steeds beneden de maat F. Pison vierde vonden jubileum bij Van Wijk Tuinbouwschool te Rijswijk herbergt flinke meisjes Gevestigde en vertrokken personen NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 2 JULI 1956 Onderzoek van „chateaux a motte door clr. W. C. Braat te Leiden DE NEDERLANDSE organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft dr. W. C. Braat, conservator aan het rijksmuseum van oud heden te Leiden, zoals we onlangs reeds in 't kort hebben gemeld, een subsidie verleend om in Normandië in samenwerking met prof. De Bouard uit Caen één of meer zogenaamde „chateaux a motte" te onderzoeken, dat zijn kasteelheuvels uit de tijd van de Noormannen, die zeer waarschijnlijk uit d,e tiebde eeuw dateren. d<e Nor mandie" IV (1954), geschreven op verzoek van prof. De Bouard en voorts ;n artikel in „Archief", het tijdschrift het Zeeuws genootschap (1954). Bedoeling In een onderhoud met dr. Braat ver telde deze aan het A.N.P., in 1953 een brief van prof. Michel de Bouard, hoog leraar in de middeleeuwse geschiedenis aan de universiteit van Caen, te heb ben ontvangen, waarin deze mededeelde, dat hij van dr. Braats theorie betreffende de oorsprong van de zogenaamde „Zeeuwse vliedbergen" had vernomen. Deze Zeeuwse vliedbergen, zo ver volgde dr. Braat, zijn veel te klein, te stijl en te hoog om als vluchtheuvels bij watersnood verklaard te kunnen worden, zoals al eerder door anderen werd op gemerkt. Enkele door dr. Braat onder zochte vliedbergen bleken aan de voet nog sporen van een bakstenen ommuring te hebben en één van de weinige nog goed bewaarde, de zogenaamde Berg van Troje te Borsele, droeg op de kruin nog de fundamenten van een bakstenen ge- Deze aanleg was door scherven dateer- baar in de dertiende eeuw. Een bakste nen gebouw uit de dertiende eeuw, aldus dr. Braat, kan niet anders dan een open baar gebouw zijn geweest: een kerk, een stadhuis, een kasteel enz. Wat nu de „Berg van Troje" betreft, deze moet on getwijfeld een kasteel zijn geweest en geenszins een boerderij of schaapsstal, zo als sommigen ten aanzien van andere vliedbergen wel hebben gemeend. Nu zijn er vliedbergen gevonden, die duidelijk twee perioden vertonen: een lagere kernheuvel, waarin paalgaten en scherven zijn gevonden, welke minstens tot de tiende eeuw teruggaan, en een la tere, aanzienlijke ophoging. Dit heeft bij dr. Braat het vermoeden gewekt, dat een deel van deze kasteelbergjes reeds in de tiende eeuw zou zijn ontstaan. Later is men doorgegaan met het bouwen van zulke kasteeltjes, aanvankelijk bestaande uit een houten toren op een laag heuvel tje, later een bakstenen toren op een ho gere heuvel. Deense adel Volgens dr. Braat moeten deze oudste kasteeltjes in verband worden gebracht met een prefeodale adel, waarvan prof. I. H. Gosses destijds in zijn boek „Wel geborenen en Huislieden" nog in de der tiende eeuw de sporen heeft kunnen aan wijzen. Dr. Braat meent, dat er verschil lende indicaties zijn, dat deze prefeodale adel van Deense oorsprong is, ontstaan in de tijd van de Deense heerschappen in Friesland (Harald op Walcheren en Ro- rik in Dorestad). De conservator heeft deze stelling voor het eerst geponeerd in de tweede publi- katie over zijn opgravingen in Middel burg („Nieuwe vondsten te Middelburg" in .Oudheidkundige Mededelingen" XXIII, 1942). Later heeft dr. Braat deze these verder uitgewerkt en in groter ver band gepubliceerd in zijn artikel „Les Vikings au pays de Friese" in „Annales Feestavond van tien jarig „Ons Eiland" Ter gelegenheid van het tienjarig be staan hield de speeltuinvereniging „Ons Eiland" zaterdag in de stadsgehoorzaal een feestavond. De avond werd geopend met een kort woord van de voorzitter van het jubileumcomité, de heer J. Sieval, waarna de beschermheer van de ver., de heer H. J. de Koster, sprak. In „Ons Eiland" bezit de stad Lelden een vereniging om trots op te zijn, zei de heer De Koster. Het is dan ook geen toe val, dat I-I. M. Koningin Juliana juist deze vereniging uitkoos om zich op de hoogte te stellen van het Leidse speeltuinwerk. Voor mij was het een makkelijke en pret tige taak. beschermheer van de vereni ging te zijn. De heer B. Broers, voorzitter van „Ons Eiland", zei de heer De Koster veel dank verschuldigd te zijn. „Altijd konden we bij u aankloppen als we iets wilden we ten of wilden hebben". Van de leden ontving de vereniging een filmapparaat. Het gezelschap van Rens van Dorth bracht een cabaret-revue, on der de titel „Voor U". Medewerkenden waren Rens van Dorth, Truce Speyk, Cas Oosthoek. Ted Valerio. Dick Binnendijk, Sylvia Silvestra en Tonny Huygen. „Oud-Leiden" op excursie Leden van de vereniging „Oud-Leiden" hebben zaterdag een excursie naar Gorin- chem en Loevestein gemaakt, 's Middags om twaalf uur werd het gezelschap op het stadhuis ontvangen, waar burgemees ter mr. L. R. J. Ridder van Rappard, een overzicht van de ontwikkeling van zijn stad gaf. De voorzitter van „Oud-Leiden", dr. Kessen, sprak een dankwoord, waarbij hij de burgemeester een exemplaar van het in 1952 door „Oud Leiden" uitgegeven kastelenboek overhandigde. Na de maaltijd te hebben gebruikt begaf men zich per boot naar Loevestein. De bedoeling van het onderzoek is, dat Braat tezamen met prof. De Bouard i Normandië opgravingen gaat doen in :n of meer van de kasteelheuvels van hetzelfde type als de „Zeeuwse bergjes", die daar nog bewaard zijn. Het type van het „chateau motte" is feitelijk in Nor mandië het eerst opgemerkt, reeds in de dertiger jaren der vorige eeuw, door Ar de Caumont, die er ook op gewezen heeft, dat zulke kasteeltypen staan afge beeld op het bekende tapijt van Bayeux de tijd van Willem de Veroveraar (midden der elfde eeuw). Er zijn echter in Normandië nooit op- ravingen in gedaan. Prof. De Bouard en dr. Braat zullen in augustus met een oorlopig onderzoek beginnen, met de bedoeling dit eventueel een volgend jaar op grotere schaal voort te zetten, wan- ser zulks voldoende verantwoord blijkt. Wellicht zal ook prof. Arbman uit Lund aan het onderzoek deelnemen, die reeds een paar jaar geleden ook samen prof. De Bouard een verdedigings- 1 uit de Noormannentijd in Normandië heeft onderzocht. Eindexamen Leids St. Agneslyceum jes: M van Bakel Leiden: S J C van Bree- Wassenaar; C M Bresser, Leiden; L H Th Don, Wassenaar; S M Duinhoven, Warmond; M J J H Friebel; C M Heek, beiden Zoeterwoude; L G Jansen, J C en, beiden Oegstgeest; C H M Kemna, Den Haag; M A G Th de Krijger, Lei derdorp; E M A van Middelkoop, Voor burg; A Th A Sleumer, H M J van der Stok, F L G Trossèl, allen Leiden; H J Verdegaal, Sassenheim, M E A Wille ari sen, Warmond; A J M de Wolf, Noord- wijk. Eén kandidaat werd afgewezen. Benoemd aan Pr. Irene- school Tot onderwijzeres aan de Prinses Irene- school aan de Van Vollenhoyekade ii noemd mejuffrouw J. Kuijper, thans als zodanig werkzaam aan de Zuiderpark school. Congres R.K.-ambtenarenvereniging DE Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenvereniging houdt vandaag en morgen in Hengelo haar jaarlijks congres, dat zich met verschillen de belangrijke vraagstukken bezig houdt. Onder meer komen ter sprake het recht van staking en de noodzaak van positieverbetering der lagere ambte naren. Tevens werd aandacht geschonken aan het aantal r.k.-ambtenaren in Nieuw-Guinea .Hierover zeide de voorzitter, mr. G. A. A. M. Boot, onder meer: Wij betreuren het dat ook in Nieuw Guinea het katholieke element onder de hogere ambtenaren zeer miniem is vertegenwoordigd en onder de hoogsten in het geheel niet. Wat het r.k.-element in het Nederlandse ambte narenkorps betreft, constateerde de voorzitter echter, dat wat meer begrip is ontstaan, hoewel men in het afgelopen jaar nieuwe bewijzen heeft ge kregen, dat het probleem van de achterstand er tevens een van achter stelling is. Geen staking maar overleg Wat het stakingsrecht dor ambten-aren betreft, hield men zich. bezig met de| re sultaten van een studie die zijn neen-ge legd in een brochure hierover. Hierin wordt geconstateerd, dat ambtenaren fin de praktijk niet aan staking toekomen, hoewel diit niet inhoudt, dat in aller laatste instantie dit middel zedelijk on geoorloofd cn verwerpelijk zou zijn. Het rapport besluit: Wij zoeken de oplossing binnen het kader van het overleg en stel len, dat de medezeggenschap der ambte- Uitstapje van Leidse Apparaten fabriek Directie en personeel van de Leidse Apparatenfabriek aan de Os- en Paarden- laan zijn zaterdag uit geweest. Om half 8 vertrokken drie grote reiswagens in de richting Utrecht naar de Pyramids van Austerlitz, waar koffie werd gedronken. Van daar ging het naar Arnhem. Na een rondwandeling in het Openluchtmuseum hebben gemaakt, liet men zich in het itaurant De oude Bijenkorf de koffie- boterham goed smaken. In Amersfoort dronk men thee en "in Amsterdam kreeg ien diner voorgezet. Aan deze tafel de directeur van de fabriek de dis genoten toe. Hij dankte het bestuur van de - personeelsvereniging voor de goede regeling. Na het diner dankte de voor zitter van de personeelsvereniging de di- icteur van deze goede dag. In een theater Amsterdam werd nog de opvoering van ;n blijspel bijgewoond. „Robaver" viste Zaterdagmiddag heeft de personeelsver- ïiging „Robaver" haar eerste viswed- rijd in de Rijn bij Koudekerk gehouden. De uitslagen luiden.: 1. N. Jansen, 2. C. de Vriend, 3. J. Seis, 4. S. W. Verhoe- A. Sohwenoke, 6. W. Treur, 7. Kolk. 8. C. A. G. Vester. Mr. ir. J. Westra neemt reinigingsdienst waar Naar wij vernemen zal mr. ir. J. Westra, hoofdingenieur bij gemeentewerken, tijde lijk de functie van directeur van de ge meentelijke reinigings- en ontsmettings in zijn openingsrede besprak mr. Boot voornamelijk de materiële en de rechts positie van de ambtenaar. Hy zei onder meer: Uit ons commentaar op het loon- deskundïgcnrapport is voldoende duide lijk aangetoond, dat wjj zelfs aan de hand van de door de regering aanvaarde con clusies ons standpunt bevestigd zien, dat de salariëring van het overheidspersoneel nog steeds beueden de maat is gebleven. anzien van de rechtspositie merkte i drijf gekomen ■ziiitter op: Wij zijn nog even ver, terknecht van de ververij, of liever wij zijn nog verder van huis wat i In die ververij komen alle fouten betreft de statuscommtssie en het geor- j de dag, ook van de andere afdelingen, gaoieeerd overleg. Er hebben zich eniigede heer Heringa. Het hoofd Jeugd van Martha-stichting kwam naar Leiden Twee feestavonden bij de H.C.W. en de N.E.M. Vrijdag- en zaterdagavond hebben de kinderen van de Martha-stichting te Alphen aan den Rijn het personeel van de H.C.W. en de N.E.M. te Leiden in de recreatiezaal van De stalen Band aan de Zocterwoudseweg een feestavond aan geboden, als bewijs van dank voor wat het personeel voor deze instelling heeft gedaan. De voorzitter, de hoer Laman, opende de avonden en heette speciaal welkom mevrouw Meijer, de echtgenote van ds. Meijer en de heer Offringa. De waarne mend directeur van de stichting, de heer Coté, verklaarde in een toespraak, dat deze avonden een teken van dankbaar heid waren voor wat het personeel van de H.C.W. en de N.E.M. voor de jeugd /an de Martha-stichting heeft gedaan ,De liefde kwam al-tijd van één kant; daarom zijn wij blij, dat wij nu voor u mogen optreden". De padvinders voerden verschillende spelen en dansen uit. Een aardig sprookje volgde. Drie jongens speelden op een bank „de wedstrijd HollandBelgië". In de pauze werd koffie aangeboden met koek. iin de stichting was gebakken. Ieder kreeg ook een gratis lot; men kon er gemaakt of geteeld prod-ukt mee wir Mevrouw Meijer vertelde iet-s over werk voor de 430 kinderen. Na een paar toneelstukjes illustreerde een film het beeld, dat mevrouw Meijer reeds va stichting had gegeven. De muzikale lei ding was op deze avond in handen de heer De Ronde. naren als d'e beste oplossing gezien kan varbod gehandhaafd kan ventief werkende maatregelen, voor het geval werkgever en werknemer elkander niet kunnen vinder». AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Jacobazaal Burcht, 8 uur: afdeling Lel den Ned. Volleybalbond, jaarvergadering. Pieterskerk, half 9: Tweede avondmu- ziek. Joop Brons (orgel) en Jan Brons (cornet). Oegstgeest, half 8. gemeenteraad. Dinsdag Gulden Vlies, half 11: herdenkingsbij eenkomst St. Jacobshofje (275 jaar), 7.45 uur v.m.: H. Mis in St. Lodewijkskerk. R.K. lyceum (Mariënpoelstraat 4), 8 uur: concert drie leerlingen Kon. Conser vatorium Den Haag. Woensdag Pieterskerk, half 8: Avondstilte. Wassenaar, landgoed Ter Veken, half 1-1: Kerk en Israël-d'ag, algemeen on derwerp „Welk onderscheid is er?" Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur (donderdag ook half 8half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Boerhaavez-alen (Lange Vrouwenkerk steeg). 25 en 7—9 uur: expositie „Jeugd en Rembrandt" (t.m. 14 juli). Burcht (tot zonsondergang), open luchtte'ntoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 2—5 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuiderapotheek, Lammenschansweg 4. tel. 23553 en apotheek Oegstgeest, Wil- helminapark 8, tel. 26274. Raad van Indonesische kerken bijeen Van 3 tot 17 juli zal te Djakarta voor de derde keer de raad van Indonesische ker ken in plenaire zitting bijeenkomen. Hier- toe behoren 30 kerken met 2.672.000 leden. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd verenigde Protestantse kerk in Indonesië tot stand te brengen. E.H.B.O.-wedstrijden van de N.P.V. Zaterdagmiddag zijn onder stralende zonneschijn de traditionele E.H.B.O.-wed strijden voor de padvinders van district „Rijnland" gehouden. De wedstrijden wer den, evenals vorige jaren, georgan:seerd door de Ewout Joppenszgroep te Leiden. Er hadden ruim twintig groepen inge schreven. Elke groep bestond uit drie jongens, die de opdracht kregen om een ernstig gewonde pat;ënt te behandelen. De jury werd gevormd door dokter J. G. Bazuin en de voltallige E.H.B.O.raad uit Leiden. Dat de wedstrijden op hoog peil stonden bleek wel bi) de uitslag door het hoge aantal punten, dat de winnaars behaald hadden. De prijzen werden uitge reikt door de O.D.C. oubaas J. W. Cor- nelisse. Dokter J. G. Bazuin sprak tot slot nog een kort woord tot de organisa toren en deelnemers. Een gezamenlijke broodmaaltijd besloot de sportieve en leerzame wedstrijden. Groep I van de Waingunga sleepte de wisselbeker met een extra pluim in de wacht. De verdere winnaars waren: de Waingu-ngagroep II, Lodewijksgroep en de Waingungagroep III. Evenals verleden jaar namen ook r.k. verkenners aan de wedstrijden deel. Dubbel jubileum bij firma Kruyt Het dubbele feest bij de firma Gebr. Kruyt, waar de heren T. Mens en N. Selier hun 40-jarig jubileum vierden als winkelbediende, is zaterdagavond met vreugde gevierd. Temidden van het gehele personeel huldigde de heer T. J. Kruyt de beide jubilarissen. Hij zeide, dat de firma, dank brengend aan de beide medewerkers voor hun 40-jarige toegewijde arbeid, zienzelf kon feliciteren met zulke medewerkers. Namens het personeel sprak de heer G. Labord'Us woorden van gelukwens. Van de firma ontving de heer Mens een stel fauteuils en van het personeel een bijbehorend tafeltje. De heer Selier ontving van de firma een radio-toestel en van het personeel eveneens een tafel tje. De echtgenoten van de jubilarissen werden vereerd met bloemen. Ook thuis ontvingen de beide feeste lingen nog vele blijken van belangstelling. o Zilveren en gouden medaille als blijk van grote waardering RIJSWIJK MOGE een sterk industrialiserende gemeente zijn, daar. naast is deze randgemeente van Den Haag toch ook een tuinbouw- plaats van betekenis. Vele tuinderijen en een niet onbelangrijke veiling f bewijzen dit. Ook nog door een ander feit wordt aangetoond, dat Rijs- j wijk in niet geringe mate een agrarische gemeente is, namelijk door de j aanwezigheid van een middelbare tuinbouwschool voor meisjes. Dit i stituut bestaat al bijna vijftig jaar. „Huis te lande" in de loop der betekenis gaan meisjes een grondige vakopleiding ont vangen, die hen in staat stelt op ver schillende plaatsen werkzaam te zijn. De afgestudeerde leerlingen kunnen een bestaan vinden- in particuliere tui nen, handelsbedrijven, plantsoenen diensten, in een eigen bedrijf of bij het tuinbouwonderwüs. Voor dit laatste moeten zij echter nog wat pedagogie en psychologie studeren. Ook zijn er mogelijkheden in het sociaal werk. in wetenschappelijke functies of na ver dere studie als tuinarchitecte, bloem- bindster, fruitkweekster, enz. Vanzelfsprekend moet men dan ook niet te licht denken over het studie programma. Het omvat: bloemisterij, groenten- en fruitteelt, siertuin, den drologie, tuinarchitectuur, geschiedenis der tuinkunst, bloemschikken en -bin den, plantkunde, plantenziekten en -beschadigingen, geologie, natuurkun de, grondkennis, scheikunde, bemes- j tingsleer. economie en desgewenst j bijenteelt. Het onderwijs wordt gegeven door een uitgebreide staf van docenten, die onder leiding staat van de directrice, mevrouw H E. Caparé. De school J werd in 1937 opgericht door mejuf frouw Jacoba Hïngst, wier naam nog in die van de stichting, waarvan de school uitgaat, voortleeft. De onderwijsinstelling bestaat uit j een modern schoolgebouw en een zeilig internaat met uitgebreide biblio- Schijnoverleg9 TAE HEER F. PISON, die woont in de Van Speijkstraat, heeft vandaag zijn gouden jubileum gevierd bij de Leidse textielfabrieken Gebroeders Van Wijk. De het jubileum, waar in de jubilaris door ziekte helaas niet aanwezig kon z(jn, plaats in een der kantoorlokaliteiten de Herengracht. De heer Pison werd gezeld door zijn dochter en nog andere familieleden. Als eerste voerde de directeur van Van Wijk, de heer Herinèa, het woord. Hij herinnerde eraan, dat de vader en de grootvader van de heer Pison ook bij Van Wijk werkzaam zijn geweest, ook in de ververij. De naam Pison is dus wèl aan Van Wijk verbonden! De heer He ringa beklemtoonde, dat de jubilaris "zich goed van zijn taak heeft gekweten. Als jongmaatje is de heer Pison in het be- feiten voorgedaan, diie overduidelijk to en dat het overleg thans nog ai te ze ea rn sohijncrverleg 1®. Gesproken werd ook over het z«j. nor- iatief budget, dat is samengesteld voor »n ambtelijke functionaris in een lagere rang. Geconcludeerd wordt, dat een te kort van rond f500 per jaar bestaat voor de schrijver A. om het budget te reali- tolale uitgaven per f 4865 bedragen. Hetzelfde geldt voor de ge- choolde vakman in loongrocp 6, die een iagenoeg gelijk salaris ontvangt als de schrijver A. De lieer H. W. Haimivoort ter aarde besteld Op de begraafplaats Rhijnhof heeft iterdagmiddag de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot de heer H. W. Hannivoort, die van 1920 tot 1936 in Leiden het ambt van in specteur der registratie en domeinen uit- lefende. Hij was ook een bekende per- ioonlijkheid in het Leidse muziekleven. Verscheidene familieleden spraken. Ds. S. L. Verheus, Doopsgezind predikant, leidde de rouwdienst naar aanleiding van Psalm 90 en Rom. 12 9 t/m 21. Een zoon de overledene dankte voor de be langstelling. verij moet daarom bijzondere kwaliteiten bezitten om zich te kunnen handhaven. De heer Heringa zei verder, dat de heer het die met hem werken. Dat komt te hebben samengewerkt, en als voor zitter van de personeelsvereniging De Spil de heer Gijsman. De laatste bood een enveloppe met inhoud aan. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel schonk de heer Heringa ten 6lotte een ingelijst vererend getuigschrift wegen6 getrouwe plichtsbetrachting en een gou den medaille. De heer Pison sprak nog een dank woord. Feestavond van U.K.S. Zaterdag werd in het gebouw De goede Herder van de Hervormde wijkgemeente Molenwijk (aan de Oude Vest) een feest avond gegeven ter afsluiting van het win terwerk van de jeugdvereniging U.K.S. Ds. Van der Wiel was ook aanwezig en vergastte de aanwezigen op pianospel. De wijkpredikant sprak op deze avond over het belang van de catechisatie. De rest van de avond droeg een gevarieerd ka rakter. De U.K.S.-band werkte weer mee. Er werden ook enkele gezelschapsspelen gedaan. De voorzitter deelde mee, dat voor de, zaterdagavonden fietstochten, speurtochten e.d. in voorbereiding zijn. In de week van 25 tot en met 30 juni Te Leiden vestigden zich: C. J. A. van Agtmaal. verpleegster, de L. de Kanterstraat 32; G. Alberda en fam„ ingenieur. Mariënpoelstraat 41; C. M. van Bemmelen, Pietersk.-Choorsteeg 30; A. H. Binnenkamp en fam., chauffeur (vracht), St. Jorissteeg 17; A. Blussé van Oud Alblas, Breestraat 73a; J. den Boer, l.l.-verpleegster, Noordeinde 2a; G. Bor- ',zo, granietwerker. Potgieterlaan 10; M. J. Bosch, hulp in dé huish., Weide- uiting in het feit, dat hij enige j hof 11; J. Bruinsma, l.l.-verpleegster, W. -itting heeft gehad in de onderae- j Singel 27; D. Castelrotto. granietwerker. mingsraad als afgevaardigde werkmeesters.'In de werkzaamheden deze raad -heeft hij een werkzaam deel. Onlangs nog i6 hij lid van de Wethouder-loco-hurgemeester Menken wees op de trouw van de jubilaris aan de zaak en aan zijn werk. Hij betoonde ook trouw in moeilijke omstandigheden. Eén van de belangrijkste dingen in het maatschappelijk leven is, dat men mensen in dienst heeft, in wie men vertrouwen kan 6tellen. De heer Pison heeft er in de achterliggende vijftig jaar blijk van ge geven, dat hij de zin van de arbeid ver staaft. D-ait is nodig zowel voor de persoon lijkheid, zelf als voor het gezin en voor de Nederlandse samenleving. Dg heer Menken deelde mee, dat bet H.M. de Koningin had behaagd, de heer Pison de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau te verlenen. De loco-burge meester speldde de heer Pison de on derscheiding op de borst, waarna de heer Heringa de draagincdaille over handigde. Namens de ververij voerde de heer Broug het woord. Hij bood een geschenk aan. Als werkmeester van de wasserij sprak de heer Brouwer, die het een voor recht vond, met de heer Pison lange tijd Wethouder-loco-burgemeester Menken decoreert hier de heer Pison, die vanmorgen zijn gouden jubileum bij Van Wijk vierde, met de zilveren medaille van Oranje Nassau. Verder staan óp de foto de heer Heringa, directeur van Van Wijk, en de dochter van de heer Pison, die door ziekte van mevrouw Pison haar vader vergezelde. Foto N. van der Horst. Baerlestraat 12a; R. F. Donders, W. n I Singel 70; A. Figee en fam„ waterbouw- H kundige, Burggravenlaan 141; Th. J. d j Knol-Frenay en fam., A. van Burenhof 18; J. M. van Gurp, automonteur, Noord einde 2a; C. A. U. de Reus-Hug en fam., Haagweg 56; W. M, M. Hessing-Kersten, Kaarsenmakerstraat 7; C. Klein, matroos I KM, Suringastraat 35; D, Klein en fam.. meubelspuiter, Middelstegracht 34; F. J. S. W. Körner, Brederostraat 32; J. Kui per, kinderjuffrouw, Breestraat 84; T. T. Kwee en fam., koopman, A. van Burenhof 53; J. H. Lambeck en fam., wagenvoerder NZH. Boshuizerkade 53; M. P. Mulder, H, de Grootstraat 24a; J. A. A. Nobel, Brederodestraat 32; R. F. J. Noordhoek Hegt, Rijnsburgerweg 14; R. Petozzi, gra nietwerker. Hogewoerd 154, M. S. van Polanen, militair, 4e Binnenvestgracht 13; A. Ober-Quint, rijksambtenaar PTT. Druivenstraat 42; G. C. M. Reijers. Vree wijkstraat 16a; A. W. Schreurs, de Sitter- laan 11a; J. K. van Splunter en fam., me taalknipper, Prinsenstraat 56a; J. C. van Stein, mangelster, Utr. Jaagpad 81; C. W. Thesingh, Merelstraat 17; H. H. Tols- ma, kellner, Roodborststraat 28; M. de Wit, huisschilder, Herensteeg 21a; H. J. Wijfje, dienstbode, Oude Rijn 22. Uit Leiden vertrokken: A. van den Elshout-Adema v. Schelte- ma, Rapenburg 95. Verenigde Staten van Noord Amerika; W. A. Blekkingh-Alke- made, Morsstraat 58, 's-Gravènhage, A. Dekenlaan 152; C J. Bakker, Os en Paar- denlaan 48, Delft, Prunuslaan 45; M. J. Barendrecht, Herenstraat 126, 's-Graven- hage, Snelliusstraat 33; N. Camus-Basler en fam., Maresingel 51a, Frankrijk; A. G. O. van Bemmelen en fam., Boerhaa- velaan 34. Amsterdam, Achillesstraat 1121; E. M. van den Bergh, Witte Singel 10. Roosendaal ca NB, Raadhuisstraat 1; E. J. Bicker Caarten, Nieuwe Rijn 26, Wassenaar, Teylingerhorstlaan 25; A. C. Bosman-Bootsman, B. Koffstraat 1, Frankrijk; J. Brussee, Rijnsb.weg 10, Oegstgeest, W. Pyrmontlaan 22: N. Bunge, Witte Singel 37, Geleen, Irenelaan 4; M. Dessauvagie, Roodenb.straat 37, 's-Gra- venhage, Copernicusstraat 116; M. K. Dhar, Houtlaan 29, India; H. P. van Dyk, Rijnsb.weg 127, Zuid-Afrika; C. H. Ep- ker. Pieterk.-Choorsteeg 12, Middelburg, Dam 16; H. Fleischer. Plantage 8. -Oos tenrijk; G. H. Geertshuis en fam.. Pas teurstraat 38a, Weesp, J. Tooropstraat 17; A. de Graaf en fam., Sieboltstraat 42, Brazilië; M. A, J. Gros, Hooigracht 28, Utrecht, Balyelaan 42bis; A. J. E. Haver- mans, Wasstraat 31, Valkenburg, Emma- laan 13; H. W. van Helsdingen, Rapen burg 4, 's-Gravenhage, T. Schwartzestr. 68; C. Heijn, Groenhovenstraat 6, Bloe- mendaal, Aerdenhout, Nachtegalenlaan 7; K. Hoen, Weidehof 24, Hoogezand- Sappemeer, Sportterreinstraat 76; K, G. der Hoeven en fam., L. Morsweg 42, Utrecht, Singelstraat 11; J. D. Staal-Hol- leman, W. Singel, Rotterdam, J. Frans- straat 187IV; M. Sillem-v. d. Honert, Fruinlaan 11, Verenigde Staten v. Nrd.- Amerika; J. A, Jansen, Kraaierstraat 11, •Gravenhage, Goeverneurlaan 383; H. A. Jalgersma, Vreewijkstraat 6, Oegst geest, Endegeestlaan 1; F. J. de Jong, P. J. Blokstraat 43, Uden, Zeelandsedijk 10; J. Kok, Zonneveldstraat 17; Rotter dam, Zwaanshals 199; K. H. de Kroon, Rapenburg 116, Enschede, Hengelosestr. D. van der Linden en fam., Wagen straat 1, Alphen a/d Rijn, Raadhuisstr. 202; H. Lodder en fam., Cobetstraat 42, •Gravenhage, Maarsbergenstraat 19; R. Mann, Oude Vest 35, 's-Gravenhage, Plaats 13; H. E, T, E, Mathon, St. Rijn s-Gravenhage, Ruijchrocklaan A. Meuledijke, Herensingel 32, Val- kenswaard, Blindestraat 6; W. F. Meijer, H. de Vriesstraat 61, Apeldoorn, Weste- nenkerkweg 43; G. C. Nijhuis, L. Mare 52, Engelen A 22; B. Oosterhuis. Kam. Onneslaan 56, "s-Gravenhage, D. en Bergselaan 66; A. Piket, 4e Binnenv.grt. 20a, Vlijmen, Kloosterstraat 20; J. du Pon, Breestraat 89, Leiderdorp, Achtho- venerweg 2; F. du Prie en fam., Utr. Jaagpad, Zoeterwoude, Vrouwenweg 41; van der Putten-Reijneveld, Hoge woerd 79, Nooröwijk, Voorstraat 133;, W. Taapken-Rogier, O. Vest 33D, Hilversum, Utrechtseweg 43; C. W. M. Roos en fam., Calandstraat 61, Leidschendam, a/b ws (Veursestraatweg); M. A. C. Rost van Tonningen, Kloksteeg 14, 's-Gravenhage, Koningsplein 34; C. C. van de Ruit, Burgsteeg 5, Brits Borneo; J. G. Ruiter, Varkenmarkt 7, Avergeest, Balkbrug Ommerweg 67; J. van Rijsinge en R. en Schiekade 125, Vlaardingen, Prins Bernhardlaan 2; E. Schwalben, Burggr.ln. 209, Ver. Staten v. Nrd. Amerika; M. H. C. Smid, Lammensch.weg 58, Winters wijk, Gasthuisstraat 34; Soewarjo, Jac. Catslaan 28, Duitsland; A. L. Sollewijn Gelpke, Noordeinde 30, Delft, Almonde- straat 20; J. Werkhoven-Stikkelorum en fam., B. Ballotstraat 10, Indonesië; L. C. E. Stratmann, Breestraat 49, Duitsland; P. G. M. van Velzen, Varkenmarkt 4 Indonesië; L. Robbers-Verboog, v. Hoffstraat 27a, Indonesië; A. Vergunst er fam., Hoogl. Choorsteeg 2, Verenigde Sta- van Nrd. Amerika; J. P. Vermon, Alexanderstraat 49, Haarlemmermeer, ïwagenkamp; J. P. Vioen, A. Paulow- nastraat 43. Vlaardingen, Schiedamseweg 155; A. M. de Vlaam, J. de Wittstraat Rotterdam W., Nagellaan 21; A. M. Voge laar, Julianastraat 47, Noordwijk, Hoosje 18; G. Lammers-Volbeda, Hooi gracht 86a, Zwitserland; J. Wansink, Ge- regracht 16, Utrecht, Croeselaan 89 bis; J. Waterreus, Hooigracht 11-29, Rotter dam. Bahreinstraat 14d; M. C. Verbeek- Weijermans, Nw Rijn 82, Haarlemmer meer, Gaaistraat 26; D. Wijbenga en fam. Stieltjesstraat 61, Delft, A. v. Solmslaan 14. theek. Er is plaats voor tien meisj de anderen wonen in pensions of mogelijk thuis. Voorts heeft men de J I beschikking over drie hectare grond, waarop verscheidene kassen zijn ge- plaatst. BOEIEND WERK j Met VEEL ANIMO verrichten zij hun i werk, dat veelomvattend en boei end is. Dat ze voor geen kleintje vei vaard zijn, bewijst wel. dat ze nc zo lang geleden zelf een moo: pergola hebben gemetseld, En dat 3 alles met plezier doen, ligt voor ee niet gering deel aan de ongedwongen J sfeer, die het instituut kenmerkt. Die 2 dan ook heel goed mogelijk; de i meisjes komen er vrijwillig en hebben 2 eigenlijke schooljaren (mulo of J drie jaar h.b.s.) reeds achter de rug. De opleiding, die immers op middel- j bare basis is, vergt drie jaar en vii I maanden, waarbij de praktijktijd 1 Inbegrepen. „Huis te lande" is gevestigd: Van Vredenburchweg 150 te Rijswijk. Veertig jaar chef de bureau kantongerecht Woensdag 18 juli hoopt de heer C. L. de Groot zijn veertigjarig arbeidsjubi- i te vieren als chef de bureau bij het kantongerecht. Wedvlucht „Het Oosten" Wedvlucht met oude duiven van af Chateauroux op vrijdag 29 j-uni 1956. In concours 37 duiven, welke om 6 uur met N.W.-w-i-nd werden gelost. De eerste duif bereiikite zijn hok vrijdagavond om 18.13.38 uur en maakte een snelheid van 855,96 me ter per minuut. De laatste prijswinnaar zaterdagmorgen om 8.50.30 uur met een snelheid van 513.36 meter per minuut. De uitslag luidt: H. v. d. Vecht 1 en 2 vrijdagavond', 5 en 8 zaterdagmorgen; L. Burgers 3, 6, 12; W. Hartevelt 4; J. van Wezel 7; J. Roest 9; A. van Gennip 10; Jac. Marijt Jr. 11. Leidse studenten (ad rem) wonnen „Prince's Cup" Buiten- en binnenlandse studenten heb ben in het Institute of Social Studies te Den Haag gedebatteerd om de „Prince's Cup", de zilveren beker, die prins Bern- hard indertijd voor dit interacademiaal in welsprekendheid heeft be schikbaar gesteld. Voor degenen, die van ad rem gemaakte opmerkingen houden want voor een wer kelijke bespreking van de stelling was de tijd eigenlijk te kort wa6 dit een bijzondere gelegenheid. De stel- een citaat van Shaw: „Progress depends on the unreasonable men" (de vooruitgang steunt op de onredelijken). Na de inleiding vóór en tegen, door de heren Burton en Aslam, kwamen er tel kens drie heren en één dame vóór en tegen. Het resultaat was, dat het Leidsch Studenten Corps de beker won en de heer Burton de medaille, die door het col curatoren beschikbaar was ge steld. Burgerlijke stand van Leiden Teuwie dr v G van Eijgen en M van Soeren; Leendert Hendrik Jan zn v L Parlevliet en H J Nijland; Jacobus Daniël zn v J D Pelgrim en C M J van der Laan; Rudolf Willem Frederik zn v H Devilee en M T de Groot; Johannes Petrus Bei— «ardus zn v F V J v d Berg en H M v d Berg; Johanna Cornelia dr v J Schaap C de Best; Elias zn v J Sinteur en C Benning; Leonard Paul zn v P W K-aste- leyn en L Boer. Bodcccntrum Arnhem Minister Algera heeft zaterdag aan de Trans in Arnhem bodecentrum geopend, dat als cen traal bestelhuis fungeert voor de zestig vrachtautodiensten, die Arnhem aandoen. Meisje verdronken. Op het terrein van de veiling in Broek op Langedijk is gis- de vijfjarige Greetje Hollander bij het spelen verdronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3