SCHEPEH== Gerechtshof acht beweringen van bunkerbouwers ongegrond Staat van beleg in Guatemala, onrust in Zuid-Amerika VISSERIJGOLFJES Successiewet aangenomen Tweedehands autohandel doet poging; gelederen te saneren „IEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 28 JUNI 1956' iiiiiiiiiffliiiiiiiyMit. UB lafeaigi De houten noodwoningen op het Andreasplein te Katwijk zijn aan het verdwijnen. De foto toont, hoe de woningen gesloopt worden. Zodra ze weg zijn wordt het plein in gereedheid gebracht voor parkeerterrein. De woningen worden opgeslagen in Katwijk aan den Rijn, zullen te zijner tijd opgebouwd en hersteld worden en als kleuterschool dienst gaan doen. Toto D. Kruyt Op veelvuldig verzoek wordt donder dag 5 juli opnieuw een strandfeest ge organiseerd. Geslaagd voor Mulo Voor het Mulodiploma slaagden de heer Timmermar.6 aanvullend B; en de da mes W. Paesohier, en A. Salon voor A en mej. J. Parlevliet voor B Uitstapje fa. Ouwchand Het personeel van de aannemerstirma W. Ouwehand maakte een heerlijk auto busreisje met de dames In een tweetal autobussen gingen de 60 reizigers naar Hilversum, waar in hel recreatiecen trum Annahoeve een poos werd door gebracht en een kop koffie werd ge dronken. De koffiemaaltijd werd in Ede genuttigd, waarna doorgereisd werd naar Arnhem, om in het park Roosendaal nog wat rond te wandelen. De terugreis voer de via Amersfoort naar Alphen aan den Rijn. In het restaurant s Molenaarsbrug was gelegenheid 1e dineren, waarna om 10 uur Katwijk weer werd bereikt. Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 6.46 en 19.07 uur; laag water 2.32 en 14.49 uur. KATW IJK AAN DEN RIJN De heer Lutgendorff jubileert De heer L. Lutgendorff, onderwijzer aar de Ds. J. de Liefdeschool hoopt zondag *fln 25-jarig jubileum te vieren. Hij be gon zjjn loopbaan namelijk 1 juli 1931. In dat jaar geslaagd, ontving hij eer tijdelijke betrekking aan de Chr. school in Beilen en in de loop van 1932 verwisselde hij deze tijdelijke standplaats met Ni< lande, ook in Drente. Vóór het jaar begon was hij In vaste dienst gekomen in Rottevalle in Friesland. Hiermee was de jubilaris weer teruggekeerd in zijn ge boortestreek. Op 1 juli 1911 werd hij na melijk geboren in Makkum. Zijn opleiding genoot hij aan de Chr. Kweekschool te Sneek. De heer Lutgendorff bleef in Rottevalle tot 1946 om vandaar te vertrekken naar Hazerswoude Dorp, waar hij aan de Chr. school, hoofd de heer B. Offringa, tot 1949 bleef. Sedert 1 september van dat jaar Is de jubilaris aan de Ds. J. de Liefdeschool, hoofd de heer A. Scherpenzeel, verbonden. Buiten zijn schoolarbeid beweegt de heer Lutgendorff zich ook wel op ander gebied, in het bijzonder op kerkelijk ter rein. Zo is hij ouderling in de Geref. Kerk Zaterdag wordt het jubileum in de kring van het bestuur en personeel van de «chool gevierd. Geslaagde ambtenaar Te Den Haag slaagde voor het examen gemeente-administratie I de heer P. W. Stevers, ambtenaar ter gemeentesecretarie alhier. KATWIJK AATS ZEE Geslaagd strandfeest Gistermiddag werd opnieuw een strand feest gehouden op het parkeerterrein bij de Zwaan voor kinderen van 3 tot 5 jaar Voor de verschillende spelen, kruiwa genrace. vlaggetjessteken, autopedwed strijd en wasophangen, was goede be langstelling, zowel wat betreft deel nemers als toeschouwers. In de avond uren werd een lampionoptocht gehouden. HILLEGOM Agenda voor de raad Vrijdagavond komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda verrtieldt onder meer de navolgende pun ten: vergoeding aan de schoolbesturen, stichting van een Geref. kleuterschool, wijziging beheersverordenlng openbare werken, verbetering van de Stationsweg, bouwrijpmaken van de gronden In het partieel uitbreidingsplan „Weerestein", vaststelling van het partieel uitbreidings plan „Brouwerlaan N.O.", verkoop grond aan de N.V. Bouwkas Ncd. Gemeenten en comptabiliteitsbesluiten. Stichting kleuterschool Het bestuur van de Geref. kleuter- schoolvereniging te Hillegom heeft bij B en W. een verzoek Ingediend om de be nodigde gelden te ontvangen voor de stichting van een schoolgebouw. Blijkens de overgelegde bescheiden voldoet het verzoek aan de eisen van de wet. B. en W. stellen de raad daarom voor. de gevraagde medewerking te verlenen. Krediet voor wegen De Stationsweg behoeft nodig verbete ring en daar behalve aan de aanleg van nieuwe wegen ook aandacht dient te wor den geschonken aan de verbetering van bestaande wegen, stellen B. en W. de raad voor. een krediet van f 63.500 beschikbaar te stellen. Gewijzigd plan De partiële herziening van het uitbrei dingsplan „Weerestein", waarvoor de ver eiste goedkeuring van Ged. Staten niet werd verkregen, moet door de raad weer in behandeling worden genomen Omdat nu een gewijzigd plan is ingediend, zal de goedkeuring thans vermoedelijk wel worden verkregen. In verband hiermee stellen B. en W de raad voor, een kre diet van f 255.400 beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van dit project. KLM Super Connies met „fijne neus" De K.L.M. heeft tien zgn. „slechtweer" radar-installaties in Amerika besteld voor de Super Constellations L 1049 G. die on der meer op de routes naar New York en Johannesburg vliegen. Door middel van deze radar-installaties, die in de neus van de Super Constellations worden inge bouwd. kan de vlieger de aanwezigheid van slechtweer-gebieden op de route reeds op lange afstand opmerken, zodat tijdens de vlucht de route kan worden veranderd De eerste van deze installaties zal reeds in juni in gebruik kunnen worden geno men. Ook de DC-7c's. die het volgend jaar aan de K L M zullen worden afgeleverd, worden met een slechtweerradar-installa- tie uitgerust. Meisje gestikt. De zesjarige Henny den Besten uit Harderwijk ls bij het spelen met een plastic broodzakje, dat zij over haar hoofd had getrokken, gestikt. Ver moedelijk heeft zij het bandje om haar keel vastgetrokken. Advertentie Einsteins theorie verouderd Prof. Heisenberg van het Max Planck- nstituut te Göttingen heeft op de bijeen komst van Nobelprijswinnaars te Lindau (bij Constanz), verklaard, dat Einsteins relativiteitstheorie niet meer volledig toe reikend is voor de verklaring V3n de verschijnselen der elementaire deeltjes van het atoom Hij werd hierbij gesteund 1nor prof. Hideki Joekawa uit Tokio, die eraan toevoegde, dat deze kritiek ook de quantentheorie betrof De moderne we tenschap. aldus de Nobelprijswinnaar prof. Heisenberg, is er absoluut zeker van, dat het atoom geen kleinere deeltjes dan deze "lementalre bevat. Vrouw benoemd als rechter Mevrouw mr. C. J. G. H. van Lom-van Marle, tot dusver waarnemend griffier bij de Amsterdamse rechtbank, is be noemd tot rechter in dezelfde rechtbank. Een Amsterdamse joffer jubileerde De schilderes Coba Ritsema, een der „Amsterdamse Joffers" is dinsdagmiddag :er ere van haar 80ste verjaardag gehul digd tijdens een receptie in de sociëteit an Arti et Amicitlae te Amsterdam, van 'elke maatschappij zij sedert 19U0 lid is. Na onder een hartelijk applaus der vele kunstenaars en belangstellenden te zijn ngehaald, nam zij temidden der vijf an dere Amsterdamse joffers In de met vele bloemstukken gesierde zaal plaats. Als 'e sprak de vice-voorzitter van Arti, van Tongeren, die de jarige als een vitaal en nog actief werkend lid van Arti huldigde. „Uw werk staat altijd op hoog niveau, en is niet aan mode of tijd ge bonden omdat het van alle tijden is. En gij behoort tot de begenadigden onder de kunstenaars, die in weerwil van alle stromingen trouw gebleven bent aan uw roeping". Voorts spraken nog de actrice Rika Hop- ïr en namens de andere joffers. Lizzv Ansingh. Er waren een dozijn felicitatie telegrammen en talrijke brieven binnen gekomen. rijksmiddelen Bijna half miljard boven raming De Rijksmiddelen hebben In mei 530 miljoen opgebracht of 16 min meer dan de raming tegen vorig jaar f 470.4 min. Over de eerste vijf maanden vloeide f 3040 min binnen of 470 min meer dan de raming tegen vorig jaar f 2675.6 min. Aan kohierbelastingen werden f 94.9 min aanslagen opgelegd tegen in april f 87.6 min Het kohierbedrag der inkomstenbe lasting steeg bijna uitsluitend door defini tieve aanslagen over 1954 met f 33.8 min. Met de voorlopige aanslagen 1956 werd be gonnen. De ontvangsten aan kohierbelas tingen bellepen 163.1 min. Het in te vor deren bedrag daalde tot 512,9 min, doch tn de volgende maanden wordt een stij ging verwacht De opbrengst rler afzon derlijke middelen was In de eerste 5 maanden van 1956 (1955) in miljoenen gul dens: Inkomsten f 702,5 (472,2). vermogen 58,6 (45,3), vennootsch. 460,9 (397,6), grond 21.3 (31.8). personeel 29,4 (27,5), ove rige kohierbel. 1.3 (1.3), loon 381,8 (367.7), dividend 42,3 (24,9). commissarissen 5,5 (4.8). verevening 151,8 (135,4), motorrijtui gen 40.5 (44.5), Invoer 277.6 (229,7), gedistill. 49.4 (46.3), bier 10,7 (10,2), suiker 34 (31.8). tabak 155,4 (142), omzet 490,8 (551), zegel 23,1 (21.2), registratie 30.6 (31.1), successie 54,7 (45.7), vermogensaanwas 15 (7,2), mogensheffing 1,3 (4.9). Geen emigranten meer naar de V.S. Met ingang van 1 juli zél de moge lijkheid tot aanmelding voor emigrate de Ver. Staten van Amerika, bino< het kader van bet zg. „Special migratb program" gesloten zijn. De bij het Amerikaanse consulaat i bij de Nederlandse aanmeldingskantoren behandeling zijnde aanvragen hebben i dusdanig getal bereikt, dat indien de benodigde borgstellingen tijdig den onVangen redelijkerwijs mag den aangenomen dat voor 31 december aan 17 000- Nederlanders een Immi- gratievisum voor de Ver. Staten zal zijn uitgegeven. Dit is het quotum, 'a* werd toegestaan. Eerherstel voor Rijswijkse accountant HET HAAGSE GERECHTSHOF heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak der door ex-bunkerbouwers van de Rijswijkse accountant H. W. Schippers teruggevorderde bijdragen aan de illegaliteit. Bij vonnis van de Haagse rechtbank van 8 oktober 1953 was de heer Schippers in het ongelijk gesteld en was hij veroordeeld tot terugbetaling van 27.000. Het Hof heeft echter anders geoordeeld. VOOR AL UW werkkleding PLANJE NOORDWIJK Wat raad behandelt De Noordwijkse raad konvt vrijdagavond uur bijeen. Op de agenda komen de volgende punten voor: 'Krediet knipper lichten Beeklaan—Vinkenlaan. aankoop grond van de Mortelstraat, krediet derhoud toren en uurwerken, aanwijzing architect gemeentelijke woningbouw verhoging krediet riolering Wetering- Lijnbaanweg, verkrijging grond verbreding Lageweg; aankoop grond HoogwakersboschetraatDuinweg, vast stelling verordening warenwet, wijziging bek eereverordening bedrijven, subsidie B.K. bond bejaarden en gepensioneerden, geldlening aan R.K. fanfarekorps Excel sior voor aankoop uniformen, krediet viering jubileum o.i. school, krediet ver warming en inrichting bedrijfsgebouwen, begroting en rekening grondbedrijf 1955. Fancy-fair geopend In een grote tent op het voormalige golfterrein heeft het bestuurslid van de speeltuinvereniging „Noordwijk", die een ■kinderspeeltuin in het zeedorp eh in Bin nen beheert, mevrouw Crama, gister avond een fancy-fair geopend ten bate dit werk. Zij was bij uitstek de ge schikte persoon om dit te doen, want •ouw Crama heeft zich veel moeite getroost voor de organisatie van dit festijn. Zij legde de nadruk op het belang het werk, dat de kinderen van de straat houdt. Veel geld is nodig voor on derhoud en verbetering van de tuinen, zodat zij op veel belangstelling voor de attracties op de fancy-fair hoopte. Met luid gejuich stortte de jeugd zich na deze woorden op de diverse stands. Men kan tot en met zaterdagavond in deze tent terecht. In Guatemala is thans de staat van beleg gedurende dertig dagen afge kondigd. Dit besluit Is genomen na de relletjes van maandag, waarbij twee stu denten en een politieman gedood werden en twee personen ernstig gewond De regerlnng zou vrezen dat uit Mexico en San Salvador een invasie was be raamd om de regering omver te werpen. Meer dan tweehonderd personen zijn gearresteerd. Er is een uitgaansverbod Uit tegenwaardefonds I miljoen gulden voor produktiviteits- verhogiijg Er is opnieuw een bedrag van drie mil joen gulden beschikbaar gekomen voor de verhoging van de produktiviteit in Nederland. Dit zijn tegenwaardegelden. door de regering van de Ver. Staten op grond van het „Moody-amendement" in de „Mutuai Security Act" toegewezen aan de Nederlandse regering. Drie jaar gele den werd reeds een bestemming gevon den voor 7 van de 10.3 miljoen gulden, die eveneens ter verhoging van de pro duktiviteit werden aangewend De helft hiervan, pl.m f 1,5 miljoen, komt ten goede aan het ontplooien van regionaal gerichte acties onder leiding van de Contactgroep Opvoering Produk tiviteit Mevrouw M. Braun-Voorwinde, de 74- jarige zwemtrainster, heeft in een der Rotterdamse ziekenhuizen een zware ope ratie ondergaan. Haar toestand ls thans bevredigend. Verstikking. Vier kinderen van 3 tot 6 jaar zijn in een aak, welke in de Seine gemeerd lag, door verstikking om het leven gekomen. De dodelijke dampen wa ren afkomstig van de .scheepsmotor. Vliegramp. Een groot tankvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is dins dag te Roswell (Nieuw Mexico) neerge stort. De elf inzittenden kwamen om het zonsondergang tot zonsopgang afge kondigd. Alle telefoonverbindingen met de hoofdstad zijn verbroken. De uitgaan de persberichten worden gecensureerd Ook in Peru, vooral in de hoofdsi.d Lima, heerst grote onrust. Naar aanlei ding van botsingen tussen stakers en politie zijn de burgerrechten voor dertig dagen opgeschort. In Mexico zijn dertig Cubaanse bal lingen gearresteerd, die van plan zouden zijn een revolutie op Cuba te ontketenen in de komende weken. In geheel Brazilië zijn strenge eiligheidsmaatregelen genomen na de ontdekking van een grootscheeps com plot om president Kubitschek te vermoor den. Een 35-jarige Albanees is gevangen ge nomen en zal naar Bolivia wqrden gede porteerd. Dë politie verklaart, dat men 3( kaarten in zijn hotelkamer, tegenovi het bureau van Kubitschek, had gevoi den. Hierop waren de plaatsen aangege ven waar in Brazilië uranium, thorium nn monaziet worden gevonden. Gisteren een viertal Van de trawlervloot waren gisteren de ,Medan" (van 15 juni), de „Soerabaia" (van 15 juni) en de „Elie" (van 16 juni) de afslag. Ook de noordlogger „Buige ster Heusdens" loste gisteren. De ,,Me- dan" voerde aan 800 kisten, waarbij 330 schelvis, 80 Kabeljauw en gul, 100 koolvis, 220 makreel, 70 wijting en 240 stuks stijve kabeljauwen; de „Soerabaia" 740 kisten, van 280 schelvis, 260 makreel, 100 kabeljauw en gul, 80 koolvis, 20 diversen, kleine kisten haring en 300 stuks stijve kabeljauwen; de „Elie" 720 kisten, waar- 315 schelvis. 200 makreel, 100 kabel- en gul, 25 wijting, 70 koolvis, 10 di en, 240 stuks stijve kabeljauwen en de „Heusdens" 625 kisten, waarvan 130 schel vis, 350, makreel, 70 kabeljauw en gul, 20 koolvis, 40 wijting, 15 diversen, 190 kleine kisten haring en 190 stuks stijve kabel- De kleine vaart zorgde voor 4000 kg tong en 300 kisten schol. Voor de export De grote regels kabeljauw waren voor export bestemd en noteerden 96f 80. kleine regels J 40—33, kisten grote kabeljauw 8658 en kleine kabel jauw 6856. De grote en grootmid del schol ging van de hand voor J 45J 50, zetschol voor 38—J 43 en schol 1 voor 3743. De grote tong leverde 2.35— 2.40 op, grootmiddel 2.30 kjlelnmiddel 2.75—2.85, tong 1 2.83 i5 en tong 2 2.10—2.20 Het binnenland in binnenlandse handel en fabrieken :n de haring af voor 22—/ 32, de makreel voor 1317. Grote gul noteerde 27—18, middel 18—14 torgullen 1311. Leng bracht op 50—43, zwarte koolvis 58—48 De grote schelvis ging van de hand voor 2316, grootmiddel voor hetzelfde bedrag, kleinmiddel voor 2615, pen- voor 2310 -n braadschelvis voor 20—11.50. De wijting deed 17—12. de schol 2 30— 22 en schol 3 23—/ 16. Voor vandaag Voor de donderdag was de „Ada" van 13 juni bekend met 430 kisten vis, waarvan 175 haring, 40 schelvis en piepers, 100 i- beljauw en koolvis, 75 wijting, 10 makreel en 90 stuks stijve kabeljauwen, het schip was nog vissende bij opgave. Ook de Bertina komt met 485 kisten vis naar IJmuiden, daarvan heeft hij 140 ha ring. 200 makreel, 65 schelvis en piepers. 75 kabeljauw en gul, 5 hammen en 100 stuks stijve kabeljauwen. Ruim honderdendertig visserijtechnolo gen, die deze week in Rotterdam bijeen zijn, hebben een bezoek aan IJmuiden ge bracht. Daar werden het nieuwe visserij laboratorium, de vishallen en enige werkende industrieën bezocht. Aanvullende eed opgedragen Het meent dat een zwaarwichtig ver- j moeden is gelegen in de getuigenverkla ringen, dat door de heer Schippers aan zienlijk meer aan de illegaliteit ter hand is gesteld dan f 21 000. Dit vermoeden acht het niet ontzenuwd door verklaringen van door de tegenpartij gehoordp getuigen. Het zwaarwichtig vermoeden is echter geen volledig bewijs, zodat het Hof at heer S. een aanvullend® eed heeft opge dragen. die inhoudt: „V zweer dat het waar is. dat ik alle gelden, die ik „Dolle Dinsdag" voor illegale doeleinden heb ontvangen, aan de illegaliteit hand heb gesteld". Het Hof acht voorts de door mi Huisman namens de heer Schippers Laurenskerk krijgt nieuw koororgel ISed. orgelbouwers zijn weer gepasseerd De Grote of St. Laurenskerk te Rot terdam, die tijdens de oorlog zwaar ge havend werd, krijgt een geheel nieuw koororgel. Gecommitteerden tot de zaken van de Herv. gemeente in Rotterdam heb ben de bouw van dit koororgel opgedragen de orgelbouwer Marcussen en Son te Aabenraa (Denemarken). Het instru ment wordt geplaatst aan de zuid-west- wand in het transept van de kerk. De Herv. gemeente te Schoonhoven heeft ten behoeve van dit koorofgel een authentiek-oud orgelfront, daterend uit de 16e eeuw, aan Rotterdam verkocht. Dtt fraaie eikenhouten front, dat in Schoon- i niet tot zijn recht kon komen, zal worden gerestaureerd en zich dan bijzon der goed lenen voor het gestelde doel. De tinnen orgelpijpen moeten worden her- (Met alle waardering voor de firma Marcussen uit Denemarken vragen we ons toch af, of een Ned. orgelbouwer ook niet dergelijk instrument had kunnen ma ken. Er zijn in ons land meerdere goede orgelbouwers en het streven van de Herv.' orgelcommissie om zo veel opdrachten aan de firma Marcussen te geven, kunnen we beslist niet ondersteunen. Red.) Enorme rubbersmokkel uit Indonesië De smokkelhandel van Indonesië naar Malakka heeftMir*l955 naar raming 153.400 ton bedragen of meer dan de wettige han del. De smokkel is in 1955 verdubbeld en bedraagt het tienvoud van 1953. De waar de van deze onwettige uitvoer wordt be rekend op 400 miljoen gulden. gevoerde grief, dat h|j meer had uitbe taald dan de bunkerbouwers hadden be weerd, gegrond en eveneens die dat de rechtbank geen aanvullende eed had op gelegd. Het herinneringsonvermogen van de heer Schippers acht het Hof geen bezwaar voor het afleggen van de aanvullende eed Het vindt het namelijk niet nodig, dat hij precies weet hoeveel en wanneer hij geld heeft afgedragen, maar dat hij kan verklaren *al het door hem Uiervoor ont vangen geld aan de illegaliteit te hebben afgestaan. Hoge post voor generaal Van Giessen Generaal-majoor J. H. van Giessen van de luchtmacht ls benoemd tot plaatsver vanger van generaal L. M. Chassin, coördinator van de luchtverdediging in Centraal-Europa. Arbeider verongelukt De 43-jarige montage-arbeider L. de Jager uit Rotter dam viel dinsdag tijdens werkzaam heden aan een in aanbouw zijnde tank op het terrein van dt BPM aan de Paral lelweg te Vlaardingen van een elf meter hoge stelling. In ernstige toestand werd aan naar het ziekenhuis vervoerd, hij na enige tijd overleed. Eerste Kamer (Van parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gisteren met algemene stemmen de nieuwe successie wet (wet op de heffing van rechten van successie, van - schenking en van over gang) aangenomen. De senatoren spraken gisterenavond vrijwel allen van een belangrijke verbe tering.' De Senaat heeft verder rio'g zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp in zake belastingheffing van overheids bedrijven aangenomen. Het wetsontwerp tot wijziging van de Octrooiwet komt van daag in stemming. Vijfde arrestatie in Belgische fraudezaak Op bevel van de rechter van Instructie -.e men overgegaan tot een vijfde arresta tie in verband met de fraude-zaak onder hoge Belgische ambtenaren. Gearresteerd Is de gevolmachtigd minister, directeur van de buitenlandse markten, Nys. Geen prijsbeheersing meer voor niet-laudbouw- gronden De Eerste Kamer heeft gisteren met 25 tegen 12 stemmen het wetsontwerp tot afschaffing van de prijsbeheersing van niet-landbouwgronden aangenomen. Al leen de P.v.dA. en de C.P.N. stemden tegen. REILEN EN ZEILEN ABBEKERK 26 ALMKERK 27 l ANNENKERK AAGTEKERK 2 1~NE HANDEL in tweedehands auto's is een zaak, die voor de meestal -L' ondeskundige koper zoveel gevaren biedt, dat er sedert lange tijd initiatieven worden ondernomen om te komen tot een mate van veiligheid, die ook de leek geen slachtoffer maakt. Op de persconferentie vertelde men ons, dat de garantie alleen geldt voor wagens met een prijs van tenminste twee mille. Daaronder zullen wel auto's worden ver kocht, maar men zal dan de toekomstige koper inlichten over gebreken en de som, die het waarschijnlijk kost om die te ver- Wel moeten auto's, waaraan een repara- e wordt verricht, die onder de garantie- bepalingen valt, op kosten van de koper orden gemaakt. Zo althans luidt de clau- jle in de garantiebepalingen van het bedrijf van de heer Van der Marei en men voelt er veel voor, dit als algemene ga rantie van de Boga te aanvaarden. „Maar daarover moet nog gepraat worden," zei ter vergadering. t maken van slachtoffers ls helaas in de gebruikte autohandel zo vaak gebeurd het gebeurt nog dagelijks, dat deze autohandel bij a' te velen de naam heeft gekregen van een troep min of meer ge- orgeniseerde bandieten. De jongste saneringspoging is de B O. G.A.. de bond van ondernemers in ge bruikte automobielen, opgericht op initia- i-an de Wassenaarse heer J. van der Marei. Men wil, zoals wij reeds meldden, de kopers van tweedehands wagens een garantie tegen verborgen gebreken geven, die loopt over tienduizend kilometer, its binnen drie maanden opgebruikt. Men wil, dat de bij de bond aangeslo- nen ten minste technische kennis heb- ;n en een werkplaats, waar gebreken kunnen worden verholpen en waar de wagen „op de helling kan worden gezet". De leden zouden een cautie moeten stor- n en uit het zo ontstane fonds zullen dan de kopers zijn beschermd tegen even tuele malafide praktijken. H.V.A. blijft in Indonesië De redenen om de resultaten van Indo nesië en Ethiopië niet afzonderlijk te ver melden, blijven onverminderd van kracht. zou niet in het belang van de aan deelhouders zijn, aldus het bestuur van de Handelsvereeniging „Amsterdam" op de Jaarvergadering, welke het dividend bepaalde op 6*/a. betaalbaar 2/7, en mr H 'an Leeuwen tot commissaris her koos Het Ethiopische bedrijf heeft In be tekenende mate tot de resultaten bijge dragen. In de najaarscampagne rekent op produktie van 25.000 ton suiker, waarmede men vrijwel geheel in de be hoefte van de bevolking lean voorzien Deze zal toenemen en men hoopt de pro duktie tot 30.000 ton uit te breiden Men kan aannemen, dat tot bouw van een tweede fabriek wordt besloten, gezien de bevredigende onderhandelingen De H.V.A gaat in Indonesië rustig voort en heeft geen plannen zich terug te trekken Door rationalisatie hoopt men betere re sultaten te verkrijgen. Weekstaat Ned. Bank Opnieuw groot gat in deviezenreserve Opnieuw is de deviezenreserve aohter- ïitgegaan. De verkorte balan6 der Ne- derlandsche Bank van 26 dezer toont een daling van f 71 miljoen tot f 1086 min. De goudvoorraad bleef f 3230 min., waar door goud en deviezen samen f 4316 min. bedragen tegen f 4664 min. aan het be- van dit jaar, toen de goudvoorraad f 3275 min. beliep De bankblljettenom- loop steeg nog bescheiden f 32 min. tot f 3926 min., doch bij de maandwissellng zal de stijging nog aanzienlijk groter zijn door lonen en vacantietoeslagen. Het sal do der handelsbanken daalde m?t f 13 min. tot 1 468 min., nog boven de ver plichte 9*/i>, doch de situatie is voor de banken onderling zeer verschillend Som mige moesten lenen waardoor de voor schotten met f 35 min. stegen tot f 63 min., terwijl andere schatkistpromessen kochen. zodat volgens het ministerie van financiën het bedrag van de sohatklstpro- me6sen m het binnenland steeg met f 68 min. Naast de reeds eerder toegewezen promessen ad f 50 min f 18 min. verkocht is (De overige posten waren resp 25 en 18'6 in miljoenen guldens: papier ter be legging van akkoordrekeningen 63.6 en 64. promessen bij Ned Bank 340 en 340. promessen in binnenland 184.6 en 116,6 biljetten in binnenland 2737.5 en 2737.5). Door betalingen daalde het saldo van het Rijk met 1 42 min tot f 58 mnl Geld markt tets 6troever Daggeld l%*/o. Loco-burgemeester houdt ge van genisstraf Het Haagse gerechtshof heeft gisteren het vonnis van de rechtbank bevestigd waarbij de 5R-1ar1ge W S V waarr.e mend burgemeester van Nieuw Hel- sluis wegens het aanrijden van een mets- le. tot 14 dagen gevangenisstraf en eer laar ontzegging van de rijbevoegdhelr werd veroordeeld. ADVENT 26 te Gen AtTDACIA 26 te N' AHOY 26 dw Egmoi AALSDIJK 27 te S ARKXLDIJK 26 150 muda n Neworle; ALBLASSERDIJK 1 ALPHARD 26 t AMSTELSTAD AMSTELBRUG ALD.VBI y ALHENA I ALUDRA BLOMMERSDIJK BIRMINGHAM 1 BLOEMFONTEIN Terde n Laepalma BARRACUDA 26 Brunsbutte UI 27 te TJrtolc BA WE AN 26 1040 ra ZWtW Ma dw Innnerdowndns CAL TE X ROTTERDAM CALTEX LEIDEN 27 v 1 OALTEX 1 CISTTTLA 3 CRANIA 26 300 CORYDA 26 19 CONCEPCION COTTICA 26 3 EENDRACHT 1 HILVERSUM Kopenhagen Bollfta n Rot- KHASSIELLA KEIZERS WAARD 1 LEKHAVEN 26 LAREMBERG 3 LEUVEHAVEN I MAASLAND 26 200 rr del ra n Laipalmas MACOMA 26 V Vlza MOORDRECHT MIJDRECHT 27 MEERKERK 3 NEDERLAND 2 PEPERKUST I RIDDERKERK SARANGAN 26 10 rr SCHERPEN DRECHT SLIEDRECHT 3 STRABO 27 SET AS 26 Letth t Z Kaap Roes STIENTJE MENSINGA 28 I STAD VLAARDINGEN STAD MAASSLUIS Trondhelm n 'dai STAD Kaap SIBIGO 29 v Slnga; i Prt Swettenham SOMMELSDIJK 2 nah n Charleston TJIWANGI 26 250 rr TJITJ ALEN GKA TIBERIUS 27 te Port Llmon TROMPENBERG 2 TRAJANUS 27 V TROMPENBUR&H 3 WILLEMSTAD 26 l ZEELAND 26 60 m TJIKAMPEK VLIESTROOM WOENSDRECHT WATERLAND 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9