Centraal rioleringsplan voor Leiderdorp geheel gereed Verhoging algemene uitkering dringend noodzakelijk Gepensioneerden worden gehoord op ministerie niet Meer clan half miljoen brom fietsers op de weg Schaatsliefhebbers in Alphen koesteren grootse plannen Favorieten Davidson en Patty verslagen op Wimbledon Krin okampi oenschappen zwemmen met drie Leidenaars NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 28 JUNI 1956 Reserves moeten aangesproken om dekking te vinden DE VOORBEREIDINGEN tot uitvoering van het centraal rioleringsplan zijn thans zover gevorderd, dat tot aanbesteding zou kunnen worden overgegaan, indien de gemeente Leiderdorp niet had te kampen met. een tekort aan algemene dekkingsmiddelen. Het plan betreft het verrichten van rio leringswerken in de kom der gemeente, omvattende de aanleg van een hoofdriool in de Berkenkade en Ericalaan, en het 'vernieuwen van de riolering in de Acacia- laan, Ericalaan, Meidoornstraat gedeel telijk, Lindelaan, Eikenlaan. Kastanjelaan gedeeltelijk, Hoogmadeseweg en Dr. De Bruijnestraat gedeeltelijk, alles met bij komende werken. Voorts het verrichten van rioleringswerken in het Zijlkwartier, omvattende de vernieuwing van de riole ring^ in de Zijldijk, Zijloordkade gedeelte lijk, Steenbakkerslaan gedeeltelijk, Span jaardslaan en Zijllaan. Bij de bespreking met het architectenbureau Van Bruggen e.a. is de noodzakelijkheid van het uit- voeren van deze werken sterk naar voren Slecht In de eerste plaats verkeren de riolen ln deze straten In slechte staat, terwijl zij op sommige plaatsen zelfs gevaar voor het verkeer opleveren omdat ze op instorten staan. In de tweede plaats moeten som mige riolen worden vervangen door riolen met een bepaald doorstromingsprofiel, in verband met de afvoer naar de te bouwen 'rioolwaterzuiveringsinrichting. In de he rbouwde kom moet het hoofdriool worden aangevuld. Na overleg met de provinciale griffie wegens het tekort aan dekkings middelen is besloten niet tot aanbesteding over te gaan vóór de betrokken begro tingswijziging is goedgekeurd. In deze wijziging is zowel de centrale riolering als de zuiveringsinrichting geraamd en om dit sluitend te maken is een beroep ge daan op de reserves. Dit in afwachting van een verhoging der algemene uitke ring uit het gemeentefonds. De raad be slist over de begrotingswijziging. Wat de raad behandelt De raad van Lfeiderdorp komt vrijdag avond kwart voor acht bijeen. De agende vermeldt de volgende punten: Verstrek ken voorschotten op vergoeding bijzon dere kleuterscholen, grondruil met de heer A. C. v. d. Wijngaard, uitvoering centraal rioleringsplan, invoering rioolbelasting, indienen verzoek om verhoging van het basisbedrag per inwoner voor algemene uitkering uit gemeentefonds, bouw ambts woning burgemeester, verstrekken subsi die aan stichting Rembrandt-herdenking, voorschot aan woningstichting Patrimo nium voor plaatsen van geisers, overne ming strook berm en eigendom van een brug in de Achthovenerweg, intrekking raadsbesluit tot verkoop grond aan bouw bureau Vermeulen, comptabiliteitsbeslui- Nieuw raadhuis nodig? Op 3 november 1955 besloot de Leider- dorpse raad een krediet uit te trekken voor het maken van een plan voor de bouw van een ambtswoning voor de bur gemeester. Daarbij werd overwogen, dat uitbreiding van het raadhuis urgent en dat daartoe niet kon worden overge gaan, voordat de aan het raadhuis vast- gebouwde burgemeesterswoning was ont ruimd. Inmiddels is de uitbreiding zo dringend geworden, dat moet worden overwogen of het niet noodzakelijk is een nieuw raadhuis te bouwen. Het zielental der gemeente zal over vijf Jaar de 8000 benaderen, terwijl daarna re kening moet worden gehouden met een uitbreiding tot ongeveer 25.000 zielen. B. en W. stellen zich voor de beneden verdieping van de ambtswoning, na ont ruiming, in gebruik te doen nemen de secretarie, terwijl gemeentewerken op de bovenverdieping kan worden gehuis vest. Maar dit moet als een tijdelijke op lossing worden beschouwd, zodat grote investeringen hiervoor niet verantwoord zijn. De raad wordt nu uitgenodigd te be- Bouw ulo-school gegund Na overleg met B. en W„ de inspectie van het lager onderwijs en de provin ciale directie voor Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de vereniging voor Chr. uitgebreid lager onderwijs de bouw van een ulo-school opgedragen den Oever te t maatschappelijk werkster heeft de gemeente benoemd mejuffrouw T. Nau- ta te Almelo. Voorschotten kleuteronderwijs e raad krijgt vrijdag te beslissen over volgende voorstellen tot toekenning van voorschotten op de exploitatie van de bijzondere kleuterscholen: School ver eniging voor Chr. lager, mulo en bewaar school f 3.798,50; school vereniging voor neutraal kleuteronderwijs f 2.082. Geisers voor Patrimonium De woningstichting Patrimonium heeft verzocht een voorschot van de gemeen te te mogen ontvangen voor 't aanbren gen van geisers met mengkranen in het complex van 27 woningen, waarvoor 21 aanvragen zijn binnengekomen. B. en W. stellen voor een voorschot te verlenen van ƒ4.477.50'. Centraal gymlokaal De inspecteur van het l.o. heeft goed keuring verleend aan het plan voor de bouw van een centraal gymnastieklokaal. B. eri W. stellen voor de gelden te vote ren en tot onderhandse aanbesteding over te gaan. De begroting gaat de 100.000 niet te boven B. en W. van Leiderdorp hebben een uitvoerige uiteenzetting aan de raad doen toekomen, waarin zij de factoren noemen die een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds noodzakelijk maken. De raad moet reeds een principe besluit nemen tot invoering van een rioolbelasting, maar daarmee is het tekort aan dekkingsmiddelen by lange na niet opgeheven. Het college heeft een becijfering ge naakt van het totaal der netto-jaar- RIJNSBURG Arjos besprak de verkiezingsuitslag In het Jeugdhuis hield de „Arjos" een goed bezochte ledenvergadering onder leiding van L. van Tilburg, tweede voor zitter. De heer D. Noteboom hield een inleiding over: Een nieuwe taak. Spr. begon met de mogelijke oorzaken na te gaan van de teleurstellende stem busuitslag. Hij meende, dat hier een con glomeraat van factoren samenspeelde als: de populariteit van dr. Drees, de hoog conjunctuur onder dit bewind en de ver scheidenheid en gescheidenheid, der Chr. partijen. Als voornaamste factor noemde spr. echter de toenemende onkerkelijkheid in Nederland. Tekenend is het in dit ver band, aldus de heer Noteboom, dat een R.K. staatsman moest opmerken dat de re formatorische grondslag, die ons volk ken merkte, bezig is te verdwijnen. De eerste en voorlopig belangrijkste stap op de weg naar herstel is een fusie van de Chr. partijen. En dat herstel moet dan tot doel hebben Gods naam groter te maken, en niet allen om eigen gedachten en me ningen meer tot gelding te laten komen. Doch naast het vele werk dat ons wacht, ligt daar ook de oproep tot gebed. Het ge bed is één der machtigste middelen die ons gegeven is om te gebruiken. Laat ons dat dan ook doen in de wetenschap, dat bij God alles mogelijk is, ook een om mekeer in de harten der mensen Na een uitvoerige discussie sloot de in leider met gebed. Bijeenkomst van oude en nieuwe Kamers Eerste en Tweede Kamer, zoals zij na de verkiezingen zijn samengesteld, zul len op 3 juli om kwart voor één in het gebouw van de Tweede Kamer bijeen komen voor de na de verkiezingen ge bruikelijke eerste vergadering van de nieuwe Kamers. Hierna zullen beide Ka mers op reces gaan. Zoals bekend komen de oude Eerste en Tweede Kamer op 30 juni in een ge meenschappelijke zitting ter sluiting var het zittingsjaar bijeen. Veer Rhenen-Kesteren. Wegens gebrek aan personeel zal het veer Rhenen-Keste ren met ingang van 1 juli 's nachts van 12 tot 4 uur zijn gesloten. lijkse lasten, die een gevolg zullen zijn van noodzakelijke investeringen, waar voor geen dekking aanwezig is. Op dit lijstje komen voor: Bouw ambtswoning burgemeester, bouw bijzondere ulo-school, bouw bijzondere lagere school, bouw en inrichting zwembad, bouw centraal gymnastieklokaal, uitvoering centraal rioleringsplan, bouw rioolwaterzuive ringsinrichting, uitbreiding en vernieu wing brandweermateriaal, bouw berg plaats en garage gemeentewerken, ge meentelijk aandeel in kosten voetbrug over de Rijn en de uitbreiding van de algemene begraafplaats, Als deze wer ken veroorzaken een tekort aan alge mene dekkingsmiddelen van rond 100.000 B. en W. stellen de raad voor de minis ter van binnenlandse zaken te verzoe ken het basisbedrag per inwoner te ver hogen en deze verhoging te doen ingaan zo mogelijk voor het dienstjaar 1957. VOORSCHOTEN Ouderavond De openbare u.l.o.-school hield gister avond in het gebouw voor Chr. belangen de derde en laatste ouderavond in dit seizoen. De heer A. Bogaard uit Rotter dam. hoofdbestuurder van de Ned. onder wijzersvereniging, hield een inleiding over de geschiedenis van het u.l.o. in Nederland. Spr. belichtte vooral de ge schiedenis van het onderwijs in de negen tiende eeuw. Na de pauze vertoonde de heer T. de Wit enkele films, die hij in opdracht van Philips en de KL M. heeft gemaakt Er was gelegenheid handwerk en tekeningen van de leerlingen te be zichtigen Afgetreden voorzitter Wolters WflJ BETREUREN HET, dat de minister van binnenlandse za ken bij herhaling heeft geweigerd de Algemene Nederlandse bond van ge pensioneerden, bestaande uit zuiver op het terrein van overheidspen- sioenen rechtstreeks belanghebben den, te horen," aldus de voorzitter van deze bond, G. Wolters, op de gisteren in Utrecht gehouden leden vergadering. Ondanks de toegekende toeslagen is nog steeds een achterstand ln de pensioenen, in vergelijking met de gestegen levcnskos- ten blijven bestaan, zelde de heer Wol ters. De bond heeft geen redelijke en rechtvaardige verbetering kunnen berei ken. Door onthouding van de vier pro cent. die wel zijn verleend aan de actief dienende ambtenaren, zijn de gepensio neerden in een uitzonderingspositie ge- Tot opvolger van de heer Wolters. die •t ere-voorzitter werd henoefnd, werd gekozen G. de Noo uit Den Haag. Bonds- secretaris werd J. Chr. Smit, ever Jen Haag. Het aantal nieuwe leden dat zich in 1955 aanmeldde, bedroeg 4383. door het totaal tot omstreeks zestig- md steeg. pias De uitkering zou zijn geweigerd, omdat deze als incidenteel ndet ln de pensioen grondslag kon worden opgenomen en du* ook wiet in de pensioenen doorwerkt. Hij verklaarde voorts, dart de strijd zal worden aangebonden tegen de ontworpen aanpassing van de reeds toegekende pen sioenen als gevolig van de algemene ouder domswet. De in de Pensioenwet vastge legde rechten zijn onaantastbaar, aldus di heer Wolters. De bond zal blijven stnever naar volledige optrekking van de pen sioenen naar hort huidige peil van sala rissen en de daaraan te ontlenen pen- VOORSCHOTEN Gevraagd voor direct een Agent-Bezorger Inlichtingen: Abonnementen afde ling Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden. Studenten om hun tennistitels Op de banen van het Casino zijn de wedstrijden om de Nederlandse studenten kampioenschappen voortgezet met de vol gende partijen: Heren enkelspel tweede ronde: Wdce— Glasz 6—2, 1—6, 6—2; derde ronde: Goris— De Groot 62. 61: Baard—Krull 63. 62; Hanssens—Lalisang 16. 64, G3; Frederi-ksenSonneville 36. 62, 63; Karamoy—Arends 7—5. 2—6. 6—2; Van der Weg—Mulder 6—2. 6—3; Van Sandik— Wilde 97. 63: vierde ronde: Goris Baara 6—3. 6—1: Frederiksen—Janssens 6—2, 6—3. Dames enkelspel tweede ronde: mej. Tammemej. De Smit 61, 60; derde ronde: mej. Elhorstmej. Van der Vliet 4—6, 6—3. 6—3; mej. van Riemsdijk—mej D-amme 6—0 7—5: mej. Arnold—mej. Jur- gens 13—11. 4—6. 6—4; mej. Berlage—mej. Arnold 6—3. 4—6. 6—2. Heren dubbelspel eerste ronde: Sonne- ville/De GrootVan Sanddk/Van Dijk 6—2. 62; Roselje/BastiaanseDakung/Marwoto 6—1. 60. 64; Leeuwens.'KaiffDanc- kaerts/Baard 4—6, 75, 75; Wilde/Jans- sens—Huizinga/Van Tussenbroek 6—1. 6_2; Westermann/KampMartel/Sorgdra- ger 8—6. 6—3; Arend/MulderSlootweg/ Wolterbeek 6—2, 6—1; tweede ronde: A, Lalisang/F. Lalisang—Arends/Mulder 6—8, 6—3 8—6. Dames dubbelspel: Van Gunsteren/Mul- lemeisterDe Koning/De Smit 68. 63, 6—2; Timmer/Den Tex/Van Regteren- Altena/Van der Mulder 63, 97; Ver rijn Stuart/Arends—Euwe/Van Aarem 6—0. 6—1. Gemengd dubbelspel: mej. Berlage/Ka- ramoymej. Arends/Sorgdrager 61, 61; mej. Jurgens/De Breij—mej. Van der Mu ien/Kr uil 8—6, 64; mej. Van Riemsdijk/ Frederiksenmej. Bokma/Kloezen 46, 6—4, 6—2; mej. Van der Vliet/Van Dijk— mej. Mullemedster/Mijs 61, 61. Smystov wint, Keres remise Na de zevende ronde van de schaak wedstrijd Zuldslavië—Rusland, heeft Rus land de leiding met 27% punt tegen 20% punt en acht afgebroken partijen, uitslagen van de partijen uit de 7e ronde waren: Gligorïc (Zuidsl.)—Tairnanov (Rus land (1—0); Korcthnoy (Rusl.)—Jurasevit (Zuidsl.) 0—1; Geiler (Rusl.)—Mille (Zuid- slavië 10; Smyslov (Rusl.)Ivkov (Zuid- slavië) 1—0; Karaklajic (Zuidsl.)—Petros jan (Rusl.) BOleslavsky (Rusl.)— Pirc (Zuidsl.) Averbach (Rusl.)- Matanovic (Zuidsl.) Trifunovic (Zuidslavië)Keres (Rusl.) Militaire zwemploeg voor Wassenaar De Nedierlamdse militaire zwemploeg voor de internationale militaire zwem- kampioenschappen die van 2 tot 7 julS te Wassenaar zullen worden gehouden, is a'ls voligt samengesteld: 100 meter vnije slag: Herman Willemse (Robben, Hilversum) en Joris Tjebbes (HZ en PC. Den Haag). 400 meter vrije slag: Herman Willemse en Wim de Jonge (Bubble, Veendam). löOO meiber: Herman Willemse. Een tweede zwemmer zal nog worden aange- 200 meter schoolslag: Peter Bekkering (LZC, Leiden) en Kees de Rijk (Luctor et- Emerge), Middelburg. 100 meter -vlinderslag: Hans de Jong (DAW, Alkmaar) en Peter Bekkering. 100 meter rugslag: Piet Blzenga (GZ en PC, Groningen) en Devust (DJK, Amster dam). Voetbal. Een versterkt Fries elftal heeft in Leeuwarden tegen een bondself- tal van de KNVB met 2—1 gewonnen. Maximum-snelheid (40 km p.u.) is geen overbodige maatregel TA AT het voorschrijven van een maximumsnelheid van 40 km per uur -L' voor bromfietsen (van morgen af!) geen overbodige maatregel is, blijkt wel uit het feit dat er in ons land aan het einde van het vorige jaar al meer dan een half miljoen bromfietsen op de weg waren. Die bewogen zich tussen 268.000 personenauto's, 98.000 vrachtauto's en 130.000 motorfietsen (en groot aantal „gewone" fietsen). De prognoses van 1950 waren te laag. De Dienst Verkeersonderzoek van de Rijkswaterstaat berekende toen, dat de verkeersintensiteit in 1970 2.3 tot 3.6 maal hoger zou zijn. De motorisering is echter aanzienlijk sneller. t jaarverslag van de A.N.W.B. wijst voldoening op een aantal wegver- beteringen. nieuwe wegen en vernieu- en in 1955. dqch acht de omvang der werken te gering. Met nadruk is nog maals de reeks conclusies van de com- e-Oud inzake een te vormen wegen fonds uit de opbrengsten van motorrij tuigenbelasting en van het bijzonder in voerrecht op benzine (20 pet) voor gehele of gedeeltelijke dekking van onderhouds kosten. rente en afschrijving van kapi taalsuitgaven voor de aanleg van alle niet bij het Rijk in onderhoud zijnde wegen. Langs deze wegen staan thans ruim 10.000 wegwijzers, richtingsborden, voor- richtingsborden cn paddestoelen. Voor een deel geëmailleerd, ter besparing Belangrijke stap voorwaarts hebben gezamenlijk een belangrijke stap voorwaarts gezet. Werd i: de loop van de vorige week reeds een trainingscentrum voor schaatsers opgericht, gisteravond is in café „Markx" bovendien een overkoepelend orgaan van de vele plaatselijke ijsverenigingen m het leven geroepen: een afdeling van de N.V.B.H.S. nderhoudskosten. Het aantal reflekte- rende borden nadert de 1000; de verlich- 'egwyzers werd aanzienlijk uitgebreid. ■rts geeft het jaarverslag tal van details op het gebied van de ruim 80.000 schriftelijke en honderdduizei den mondelinge reisinlichtingen, de rui routebladen met 150 plattegronde steden, wandelroutes, reiswijzers, gi< van het watertoerisme, van rei dokumenten, kamperen en sociaal toi jaarvergadering van de A.N.W.: wordt op 30 juni in het Palace-hotel te Scheveningen gehouden. Diploma „goed brommen" In oktober zal in Rotterdam een vier lessen voor bromfiet- beginnen, georganiseerd door de Vereniging voor Veilig Verkeer te Rot terdam, in samenwerking met de ver keerspolitie. Zij krijgen na een examer een diploma „goed brommen". De Friendship vraagt meer geld Nu de ontwikkelingskosten van de Fok ker Friendship 27 veel hoger zijn dan aan vankelijk werd geraamd, stelt minister Algera voor, de subsidie te verhogen met zes miljoen gulden. De kosten worden nu geraamd op 25 miljoen. Verder stelt minister Algera voor via een subsidie van een miljoen gulden het Nederlands Instituut voor Vliegtuigont wikkeling in staat te stellen deel te nemen aan de ontwikkeling van het onbemande Aviolanda-vliegtuig AT21. De resultaten vormen de kroon op het langdurig voorbereidende werk van de heren J. Chr. Coté, adjunct-directeur van de Marthastichting, en J. van Stapper. Beide heren werden tijdens de oprich tingsvergadering. die werd gepresideerd door de heer G. van Wijk uit Woubrugge, tot respectievelijk secretaris en penning meester gekozen. De heer P. Dongelmans werd tot algemeen-adjunct benoemd. De heer Coté is van plan de liefhebbers een serie lessen te geven. Deze zullen Amerikaanse kansen sterk gedaald OP DE DERDE DAG van het toernooi te Wimbledon heeft de 19-jarige Australiër Ashley Cooper voor een verrassing gezorgd door de Zweed Sven Davidson, geplaatste speler nummer 3, in een partij van de tweede ronde in vijf sets te verslaan. De cijfers waren 63 26 63 16 64. Voor een minstens zo grote sensatie zorgde Bobby Wilson. Hij versloeg Budge Patty, de rondtrekkende Amerikaan, die met geen stok naar huis te krijgen is. Patty, die vier jaar geleden zijn woning te Los Angeles voor een in Parijs verwisselde, verloor met 1210 26 63 64 van de 20-jarige Wilson. De partij CooperDavidson was de eerste die voor een uitverkocht centre court werd gespeeld. Het was een strijd in typisch moderne stijl, waarin de ser vice en de volley doorslaggevend bleken en slechts zelden lange rallies voorkwa men. Voortdurend werd gevochten voor de beheersende positie aan, het net, en de spelers ontliepen elkaar zo weinig dat het kleinste foutje een vitale bete kenis kreeg. Davidson liep in de laatste set uit tot 21, Maar in de volgende ver loor hij op zijn service en Cooper for ceerde de beslissing in de tiende game, nadat Davidson eenmaal een matchpunt had gered. Drie jonge Amerikaanse Davls Cup spelers verloren eveneens: Gil Shea, Sam my Giammalva en Barry Mackay. Verder verloor mevrouw Dorothy Head Knode, eveneens een bekende Amerikaanse ten- Mevrouw Knode verloor van Vera Puze- jova ,een meisje uit Praag, dat volgens de communistische autoriteiten blijkbaar veilig Tsjechoslowakije kon verlaten. Zij Is in de westerse wereld weinig bekend, maar Zij versloeg haar Amerikaanse tegenstandster met flinke cijfers: 64, 7—9, 6—1. De enige Amerikanen van formaat, die thans nog aan het toernooi meedoen, zijn de diabeticus Hamilton Richardson, die op hert ogenblik aan de uodiverstteilt van Oxford studeert en Vic Seixas, die het Wimbledontoernooi 1953 gewonnen heeft, maar die zijn beste tennisjaren inmiddels achter de rug heeft. In geen 30 jaar gebeurd Het toernooi te Wimbledon duurt ve tien dagen en de officials hebben v Waard zich niet te kunnen herinnei dat in de eerste week al zoveel hoog klasseerde spelers op een en dezelfde dag verloren. Dat is na de jaren dertig beslist niet meer gebeurd, verklaren zy eenstemmig. Door de aderlating van gisteren zijn de Australische kansen hoger dan ooit gestegen en heeft Amerika nog maar ve hoop, dat een van zijn spelers zal n door te dringen tot in de halve finales, die aanstaande woensdag aan de beurt komen. Bij de Amerikaanse dames staan de msen er echter heel wat beter voor nu Althéa Gibson, Louise Brough en Bever ly Fleitz ln goede gezondheid overwin- g op overwinning boeken, vliss Gibson, de eerste negerin die probeert de Wimbledon titel te winnen,, i werkelijk uitstekende allround ten- Uitslagen De belangrijkste uitslagen waren: heren enkelspel, tweede ronde: Larsen (V.S.) versl. Stewart (V.S.) 6—3, 6—2, 60; Lurich (Denem.) versl. Mackay (V.S.) 7—5, 6—4, 6—2; Stockenberg (Zw.) versl. Farrer (Z.-Afr.) 6—4, 6—2, 12—10; Sirola fit.) versl. Kumar (India) 26, 7—5, 6—2, 8—6; Wilson (G.B.) versl. Budge Patty (V.S 12—10, 2—6, 6—3, 64; W. Perry (V.S.) versl. Shea (V.S.) 64, 75, 64; Flam (V.S.) versl. Vin onder meer bestaan uit mentale en licha melijke training. Begin september zal met de oefeningen worden begonnen, waar voor zich reeds veertig „cursisten" heb ben aangemeld. Het doel van het trai ningscentrum is de schaatssport in de Rijnstreek op hoger peil te brengen. De' overkoepelende afdeling zal trachten aan trekkelijke wedstrijden te organiseren. Voor deelneming aan de training kan men zich opgeven bij de heer Coté, Raadhuis straat 24, telefoon 3055. Gasverstikking. Een 82-jarige dame, die alleen een perceel in de Bontekoestraat in Amsterdam bewoonde, trachtte gisteren zelf een lekke gasslang te repareren. Zij vergat echter de gastoevoer af te sluiten, met als gevolg dat zij door gasverstikking om het leven Is gekomen Mr. A. A. B. van Geelen, hoofd van de afdeling Uitvoering gemeentewet van de provinciale griffie van Noordbrabant, is benoemd tot gème°ntesecretaris van 's-Hertogenbosch. Slijkhuis records door Kuenen verbeterd Frans Kuenen van Sprint (Breda) is er te Rotterdam ln geslaagd de Nedei landse records op de 10 km en de 6 myl te verbeteren. De 6 mijl legde hy af in 29 min. 35 sec. en de 10 km in 30 min. 31 sec. Beide records stonden met 30 min. 53.4. sedert 23- september 1951 op naam van Wim Slijkhuis en werden eveneens te Rotterdam gemaakt. Kuenen maakte deze records tijdens een 10 km wedstrijd op de sintelbaan te Rotterdam bij tamelijk veel wind en een temperatuur, die feitelijk te laag was om een dergelijke prestatie te verwach ten. Aan de wedstrijd werd door 20 lopers deelgenomen. Aanvankelijk bleef Kuenen in gezelschap van Verra, Fek- kes en Vergeer, van wie de laatste twee na vier ronden terugvielen. Verra kon Kuenens tempo twee ronden langer volgen. Militair poloteam Zaterdag zal het Nederlandse mllitaii waterpolo zevental te Woerden een wei strijd spelen tegen een ploeg van de kring midden van Nederland. Het Nederlands militaire zevental komt ln de volgende opstelling uit: doel: Voortman (Neptunus, Am.); achter: Klaasen (Zian, Den Haag). We ver (GZC. Gouda) en Ruimschotel (HZ en PC. Den Haag); voor: Spaans (Zwemlust, Utrecht), Mol huizen (Neptunus, Arnhem) en Dokter (SVH, Rotterdam). Reserves: Van Zuylen („R", Rotterdam), Verra (Dolfijn, A'dam) en Van Bessen (DJK, A'dam). Heden vertrek Lustrum-autorit naar Luxemburg v.v. Niet minder dan 220 personenauto' zullen zich hedenavond op de Scheve- ningse boulevard (parkeerterrein) in be weging zetten voor de 24-uursrit Scheve- ningenLuxembu-gScl eveningen. Auto- I mobielen van vrijwel alle merken zijn bij deze lustrumrit van de stichting S.L.S. vertegenwo >rd:gd. Bekende wedstrijdrijders zoals Tak- Hilarius, Hengst-^nevrouw Hengst gravin Metternich, Leerdam-Zwolle zijn er weer bij, maar ook 84 debutanten-equipes. Ook bij de Luxemburgse sportvrienden bestaat grote belangstelling voor deze 24-uursrit en 15 équipes uit het Groot hertogdom zullen de auto-karavaan op de terugweg vergezellen om al dan niet gezamenlijk vrijdagavond op Schevenin gen binnen te komen. Zaterdagochtend z Hen dan op de bou levard de slot-klassementsproeven wor den gehouden, waarna 's avonds in de Kurzaal de feestelijke prijsuitreiking volgt Asyl verleend. Ondanks woedende protesten van de Honeaarse autoriteiten heeft Italië politiek asvl verleend aan de 23-jarige Alndar Szabo. lid van het Hon- I gaarse olympische waterpoloteam. cent (V.S.) 6—3, 5—7, 6—3, 6—1: Ayala f Chili) versl. Becker (G.B.) 1—6, 4—6, 12—10, 6—2, 6—3; Richardson (V.S.) versl. Mudge (G.B.) 6—1, 6—1, 6—0; Krishnan (India) versl. Candy (Austr.) 1—6, 7—5, 2—6, 6—3, 6—3; Nielsen (Denem.) versl. Ali (India) 6—1, 8—10, 62, 61; Rosewall (Austr.) versl. Ward (G.B.) 6—2, 6—1, 6—3; Hoad (Austr.) versl, Fancutt (Z. Afr.) 97, 6—3, 75; Gimeno (Sp.) versl. Regan (Austr.) 6— 2, 6—2, 6—1; Brichant (Belg.) versl. Barclay (Canada) 64, 97, 75; Seixas (V.S.) versl. Molinarl (Fr 75, 63, 61; Fleitz (V.S.) versl. Hughes (G.B.j 6—2, 6—4, 6—4. Dames enkelspel, tweede ronde: Dar- lene Hard (V.S versl. mej. H. Moorley (G.B.) 6—2, 6—3; mej. L. Snow (V.S.) versl. mej. J. Holt (GB.) 6—3, 6—1; Erika Vollmer (Did) versl. mej. D. Spiers (G.B.) 6—2, 6—0; mej. J. Shilcock (GB.) versl. Ann Haydon (G.B.) 3—6, 6—3, 6—2; Althéa Gibson (V.S.) versl. mej P. Whee ler (G.B.) 6—1, 6—2; Shirley Fry (V.S.) versl. mevr. G. Bucaille (Fr.) 6—3, 6—2. Heren dubbelspel, eerste ronde: Holm- berg en Mackay (V.S.) versl. D e h n e r t en Van Dalsum (Ned.) 6—1, 6—2, 6—4; Destremeau en Van Meegeren (Fr./Ned.) versl. Bennett en Lewis (G.B). 6—1, 8—6, 4—6, 2—6, 6—4; Pietrangeli en Strola (It.) versl. Billington en But ler (G.B.) 63, 62, 62. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: Shirley Fry en Seixas (V.S.) versl. Nel v. d. Storm en VanDalsum (Ned.) 6—2, 6—2. In Alkmaar geopend Tuinbouw koude grond heeft proefstation Aan de Oeverweg te Alkmaar is gisteren proefstation voor de tuinbouw in de volle grond officieel geopend. In dit station heeft elke tak van tuinbouw de beschik king over een staf van wetenschappelijk gevormde onderzoekers, waardoor het mogelijk wordt, de eigen problemen van die tak van tuinbouw zo goed mogelijk te bestuderen. Het nieuwe 6tation vormt de verbin dingsschakel tussen het wetenschappe lijk on zoek te Wageningen en de tuln- bouwpraktijk. Resultaten van het onder zoek in Wageningen zullen hier op hun toepasbaarheid worden getoest in de om standigheden, waaronder de doorsnee tuinder werkt. Omgekeerd zullen via dit proefstation tal van problemen, waarmee tuinders tobben, hun weg vinden naar de onderzoekers in Wageningen. De directeur van het proefstation. Ir. J. Sneep, gaf een uiteenzetting der werk zaamheden van het station dat zich actief bezig zal houden met het onderzoek naai de bestrijding van plantenziekten, het teeltrassen-onderzoek, de veredeling van de vollegrondsgewassen speciaal wat de slabonen en de vroege aardappelen be treft, en voorts met bodemkundige vraag stukken. Daarnaast hoopt het station bij de radicale aanpak van de grondverbete ring, nl. de herontginning in het kader van de ruilverkaveling zijn deel bij te dragen, o.m. door het in exploratie nemen van een groot gecombineerd ontginnings- en waterstandsproefveld, dat door de cul tuurtechnische dienst als voorbereiding van een komende verkaveling zal worden aangelegd. WERDEN deze week de Leidse zwemkampioenschappen wegens het on gunstige weer afgelast, gisteravond was het in de zweminrichting De Zijl nauwelijks beter, toen daar de kringkampioenschappen 1500 meter vrije slag voor dames en heren werden gehouden. Dertig maal een baan van 50 meter zwemmen was allerminst een pretje. Jammer was voorts, dat de Leidse deelneming beperkt bleef tot één dame en drie heren, maar de tijden waren wel beter dan vorig jaar. De uitslagen luiden: Dames: 1. B. Klazinga (Zian) 24.19.—; R. van Croonenburg (Swift) 24.25.3. A. G. Marijns (De Zijl) 26.31.2; 4. H. de With (Zian) 26.50.6; 5. R. van Velzen (Zian) 26.54.1; 6. L. Oosterhof f (Zian) 30.22.5. Ingewikkeld ongeluk in Wassenaar In Wassenaar is gistermiddag om een .ur op de Rijksstraatweg, vlak bij de Ursulakliniek, een gecompliceerd ongeluk gebeurd. Een paard en wagen, bestuurd door de melkhandelaar S. uit Wassenaar, uiterst rechts op de weg. De be stuurder van een vrachtwagen van Van Gend en Loos wilde hem inhalen en keek daarom in zijn spiegeltje om te zien of verkeer achter hem reed. Hij deed dit 'be lang en schampte toen de melkwagen. De heer S. viel hierdoor en kreeg een hersenschudding, waarna hij in de Ur sulakliniek werd opgenomen. Intussen veroorzaakte de wagen van Van Gend en Loos een tweede ongeluk, doordat de bestuurder deze dwars op de weg had gezet. Een achter hem komende vracht wagenbestuurder remde krachtig en wist bortsimg te voorkomen, maar een personenauto was minder gelukkig en kwam tegen de wagen van Van Gend en Loos aan, dde op eijn beurt weer tegen de melkwagen gleed. Tengevolge van dit alles was het verkeer op de Rijksstraat weg enige tijd gestremd. Graven van drie nazi's werden beschadigd De graven van drie overlieden nazi's, de W.A.-man Refter Ton, de N.S.B.'er C. W van Lüitzow en van een zekere W. Wei- mar, die ails S.S.'er in Rusland sneuvelde, op de Haagse begraafplaats Nieuw Eykem- duynen, zijn beschadigd. De politie werd hiervan dn kennis gesteld door die zich Paul van Tienen noemde, (Paul van Tienen, een oud-nazi, was leider van de verboden, neo-fasoi®tdsche N.E.S.B.) De beschadigingen moeten hebben plaats gehad na vorige week vrijdag De dichtregels en de namen op de graf stenen van Peter Ton en Van Lützow waren met een scherp voorwerp geheel en gedeeltelijk onleesbaar gemaakt. De bloemen van het graf van Wei mar. naast de twee anderen ligt begraven, ren verwijderd en twee sierplanten uitge rukt. D» graven liggen betrekkelijk achteraan op de begraafplaats, reden oeschadifiing zo laaft is ontdekt. Overwinningen voor Jans Koster en Willemse in 2 km-race Niettegenstaande de vrij sterke wind hebben vele toeschouwers de jaarlijksi twee kilometer zwemwedstrijd in he Utrechtse Merwedekanaal gevolgd. Veel spannende mom-enten telde deze wedstrijd echter niet. Zonder veel strijd behaalden Jans Koster ('t Gooi) en Herman Wil lemse (De Robben) een gemakkelijke overwinning. ZOETERW'OUDE Oranjefeest Vrijdag en zaterdag wordt in Zoeter- woudeHoge Rijndijk oranjefeest ge vierd. Er is een groot lunapark met aller lei attracties en 's avonds zal een groot vuurwerk worden afgestoken. USSE Straatpredlking Zaterdag wordt in de Wilhelminastraat straatpredlking gehouden. Ds. H. W. Eerland en de heer E. van 't Voort zul len spreken. Engeland moet afwachten hij door president Nasser werd onder scheiden) geeft de Londense correspon- La Libre Belgique een beschou wing over de Britse politiek ten opzichte Egypte in de pen. Volgens hem be staat er onder de deskundigen van het Foreign Office te Londen gTOOt menings verschil over het te volgen beleid. De medewerkers van Evelyn Shuckburgh, oud-coördinator van de directies Oosten Levant-Afrika zouden een energieke houding voorstaan, terwijl de Britse am bassadeur in Kairo, Sir Humphrey Teve- lyan op soepelheid aandringt. De groep Shuckburgh ziet in Nassers steun aan de anti-Britse campagne n 't Midden Oosten aanleiding Nasser duidelijk te verstaan Heren: 1. R. van Ingenluyff (H.Z. en P.C.) 21.20.3; 2. A. Leenards (Zian) 21.37.—; 3. W. van Bakel (D.V.Z.) 21.55.1; 4. W. van Spingelen (H.Z. en P.C.) 22.34.5; 5. W. man (De Zijl) 24.25.1; 6. F. Racké (Zian) 24.47.6 7. H. Dieben (L.G.B.) 25.5.4; 8. D. Leader (B.Z.V.) 26.28.6; 9. A. Kapaan (Sleutelstad) 26.35.6; 10. ,C. de Wit (Zian) 45.—. 'I Verklaardm Uitzicht geven, dat Engeland zijn bedreigde be langen met alle middelen zal verdedigen. Dit standpunt wordt uiteraard gedeeld door de dertig conservatieve „rebellen", die tegen ontruiming van de Suezkanaal- Daarentegen is sir Humphrey voor een verzoenende politiek geporteerd op grond de overweging, dat een eventuele val het huidige regiem in Egypte gevolgd worden door een nog extremlstischer em of door een chaos. De ambassa deur ziet de toekomstige evolutie van Nassers regering minder pessimistisöh in dan de groep van Shuckburgh. Naar zijn mening zullen sociale en economischs problemen Nasser de handen zozeer bin den, dat hij zich niet in avonturen al6 een oorlog met Israël zal storten. De gebeur tenissen echter sohijnen voorstanders van een straffere politiek gelijk te geven. Desondanks heeft de Britse regering het raadzaam geacht opnieuw een ver zoenend gebaar te maken door haar goed keuring te hechten aan het bezoek van generaal Robertson, de vroegere comman dant van de Britse troepen in het Midden Oosten, wiens hoofdkwartier in de Suez- kanaalzone was gevestigd. Generaal Ro bertson ontving een persoonlijke uitnodi ging van president Nasser om de plech tigheden ter gelegenheid van de ontrui ming van de Suezkanaalzone bij te wonen. In feite echter trad hij op als vertegen woordiger van de Britse regering. Tege lijkertijd zond de minister van buitenland se zaken Selwyn Lloyd, een boodschap voor het Egyptische volk aan het dagblad Ai Akhbair, waarin hij de hoop op 'n ver betering van de betrekkingen tussen En geland en Egypte uitsprak. Naar aanleiding daarvan verklaard» Nasser dat hij beslist niet anti-Brits ge zind is en dat hij geen dictator der Ara bische wereld wil worden. Hij zal al het mogelijke doen om goede betrekkingen met Engeland te handhaven, dooh wees er op, dat de vriendschap van twee kanten moet komen. Intussen staat Engeland vrijwel machteloos tegenover de ontwikkeling in Egypte. Het moet toe zien, hoe het Russische offensief zich daar en in de rest van het Midden Oos ten ontplooit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7