ïlieuiue geihsdfe GTiwraiit rins Bernhard: Robot geen sprookje meer IS Zilveren anjer voor Belg en Arabische Liga drie Nederlanders fïogere ambtenaren direct een betere salariëring Wat deden Sow jet-leiders tegen excessen Stalin? Protest tegen oproep van generale synode Drees ontvangt S.D. Duyverman Drie jongens in ^een roeiboot overvaren door schuit 1%)ONDERDAG 28 JUNI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Zevenendertigste jaargang No 10688 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasttcfi is gfceblmn "myn hert in tegtjeaspoet Protest tegen publikaties \E „ROBOT" is geen sprookje meer; integendeel, hij is al meer dan een realiteit, hij is een dreiging geworden voor de moderne mens ei vanmorgen prins Bernhard bij de uitreiking van vier zilveren ijers in het gebouw van de Nederlandsche Handelmaatschappij in msterdam. De Prins sprak daar als stichter en regent van het Prins ernhardfonds ter gelegenheid van de zevende zilveren anjer-uitrei- ag en besteedde uitvoerige aandacht aan de vrije-tijdsbesteding van grote massa. „Een uitdaging aan onze generatie Reeds geruime tijd, aldus de Prins, jrden. wij geconfronteerd met de „twee- industriële revolutie", met die ont- kkeling der techniek, waardoor het igelijk wordt met steeds minder ar- Idskracht steeds meer te presteren, erd voorheen de menselijke spierkracht rvangen door het mechanische, thans irden dank zij de wetenschap der elek- inica ook de sensorische en intellectuele rmogens van de mens overgenomen door techniek. De automatisering grijpt ieds verder om haar heen. Jaar Herders woord is de mens „de rste vrijgelatene der Schepping". Dit irdt door het dienstbaar maken van de rnenergie zo waar, dat men moet vra- niet een totaal nieuw tijdperk aangebroken. il onze samenleving echter beter, al- is rijker of vollediger zijn? Zullen dank zij de enorme nieuwe mogeljjk- den eindelijk kunnen breken met de giek van alle voorgaande hogere cul- namelijk dat de ontwikkeling tot npleet mens alleen maar mogelijk was n betrekkelijk kleine minderheid. ;t een uitdaging aan onze genera- het probleem op te lossen, dat tot irt nooit werd gesteld: de geeste ontplooiing van alle leden der sa- •olle mogelijk te maken, ligt de taak een „kernwetenschap" Iwikkelen van oneindig groter waar- dan de gebruikelijke. Het gaat daarbij de kern van de Schenping zelf, om nens, geschapen naar Gods evenbeeld. >ei£.°v1 Massificatie Als de mens er niet in slaagt de toe- ssing van elektronica en kernfysica te maken aan de ware opdracht m nieuwe vorm Aan het congres der Arabische diplo maten. dat in september te Alexandrlë bijeenkomt, zal het ontwerp van een fe derale grondwet worden voorgelegd, wel ke een zuiver supra-nationaal karakter draagt. dan zal de mens opnieuw een geketende zijn, ditmaal een slaaf van eigen produk- tie-apparaat en geestelijke massificati Bij de vervulling van deze grote taak staan wij voor zeer grote moeilijkheden. Daar is in de eerste plaats de mens zelf. Hoe zitten wij niet allen vastgeroest in ade denkwijzen, vooroordelen, begrip- ;n en waarderingen. De moderne maatschappij vervolgens werkt in haar structuur ook niet bevor- nd voor een ruimte, vrije ontplooiing het individu. Integendeel, de moderne sale produktie manifesteert zich ook op het terrein van de geest; de massifi catie is hier in de vorm van film, radio televisie, in sommige landen ook in de •m van de stripverhalen zelfs voor klassieke literatuur ontzagwekkend voortgeschreden. De vrije tijd is, gecom bineerd met de gestegen welvaart, een rktpotentie geworden, waar machtige nmerciële bedrijven op gebouwd zijn: vrije tijd moet „besteed" worden. (Zie vervolg pag. 4) Vijftien jaar geëist wegens moord De officier van justitie te Enschede heeft gisteren vijftien jaar gevangenis straf en ter beschikkingstelling van d« regering geëist tegen de 21-jarige J. S uit Enschede, ervan beschuldigd op 26 december vorig jaar een zeventienjarig meisje te hebben vermoord. Het ontwerp voorziet in de instelling van een interarabische federale regering, die de huidige Arabische Liga zal ver vangen. De staten-leden zullen het bui- tenlands beleid en de defensie-aangele- te maken") genheden door de federatie moeten doen Regering volhardt bij standpunt 'rof. dr. L. J. M. Beel, minister van binnenlandse zaken, heeft in antwoord p vragen van mr. J. A. W. Burger, lid van de Tweede Kamer, thans offi- ieel bevestigd dat de regering het voornemen heeft enkele groepen van oger rijkspersoneel een hogere bezoldiging toe te kennen. Zoals men weet ad de regering reeds bepaalde voorstellen dienaangaande aan de Centrale ommissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken voorgelegd. Welvaartsronde moet voorlopig wachten behartigen. De federatie heeft de diplo matieke alleenvertegenwoordiging in het buitenland en het zeggenschap over alle kwesties van verdragen, oorlogen poorten en naturalisatie. De federatie zal een parlement, be staande uit twee Kamers beziten met als uitvoerend orgaan een om de vier jaar te benoemen raad. die aan het parlement ding schuldig is. Voor het eerst kritiek in Prawda „Wat hebben de huidige Sowjetleiders gedaan om een einde te maken aan de excessen, ontstaan tijdens de laatste jaren van Stalins bewind?" Deze vraag werd gisteren in de Prawda gesteld door het publiceren van een artikel uit de Daily Worker (New York) waarin de leider der Amerikaanse communistische partij, Eugene Dennis, de rede van Kroesjtsjef bespreekt. Op deze red®, welke is voorgelezen op vergaderingen, in fabrieken, boerderijen en kantoren in die Sowjetunie wimmer in de Russische pers taar geleverd. - Gisteren echter konden de Russen in de Prawda lezen, dat Dennis schrijft: „Wanneer men de werkzaamheden het twintigste congres analyseert analyse die in feiite voornamelijk het ciale rapport van Kroesjtsjef betreft rijzen er vaak vragen betreffende de hui dige Sowjet-leiders. Zijn er van bun kant pogingen gedaan om dn de periode, voorafgaande aan de afgelopen drie jaren, iets te veranderen? Had men eerder het begane kwaad kun- fegenihcxudecn? Wat is de draagwijdte de ernst van d'e veranderingen, die zich thans voltrekken? Deze talrijke vragen zijn onbeantwoord gebleven. Het rapport van Kroesjtsjef, n wezen een documentatie-aanvul- ling op zijn politiek basis-rapport voor congres was, weerspiegelt slechte ten dele het onderzoek, dat is gedaan en waarschijnlijk gedurende talrijke jaren in de communistische partij van de Sowjet unie en het SowjetVölk zal worden voort- Laatste betaling W est-Duitsland West-Duitsland en de westerse mogend heden hebben overeenstemming bereikt over verdere Westduitse bijdragen Ln het onderhoud van de geallieerde strijdkrach ten, aldus meldt de Frankfurter Atlge- meime Zeituing. Volgens dit blad zal West-Duitsland ongeveer 1350 miljoen gulden betalen voor het jaar, dat op 6 mei 1956 ten einde liep. In de Bondsdag heeft de Westduitse minister van buitenlandse z aken, von Brentano, vanmorgen verklaard, dat hij deze betaling beschouwt als de laatste. Prins Bernhard wordt morgen 45 jaar. Op de foto, die M. C. Meyboom maakte, is de Prins getooid met een witte anjer, die vrijwel een persoonlijk embleem van hem is geworden. Portier aan straatzijde geopend Gistermiddag opende de bestuurder van een bestelwagen, die op de Cabergerweg in Maast richt stopte, plotseling het portier aan de straatzijde. Het gevolg was, dat de 36-jarige P. H. Moons tegen het portier botste en kwam te vallen juist voor een vrachtauto met oplegger. De man was op slag dood. De 47-janige Rotterdammer J. Vos, die deze week ernstig werd gewond toen zijn auto tegen een Amerikaanse caravan botste, is gisteren in het ziekenhuis van B i t b u r g, E Iff el (Did), overleden. Prinses Beatrix thuis De Dakota, waarmede prinses Beatrix en haar drie vriendinnen uit Rome te rugkeerden, is gistermiddag omstreeks half vier op Soesterherg geland. De Prinses vertrok onmiddellijk naar Soest- dijk Verzet in Hervormde kringen Landelijk comité zal vergadering beleggen in Utrecht 'N VERSCHILLENDE delen vai Nederland is in Hervonnde krin gen een actie gaande tegen de pas verschenen bezinningsoproep van de generale synode der Nederlands Her vormde Kerk inzake Nederlands Nieuw-Guinea. In deze oproep werd betoogd, dat Nederland ten onrechte Nederlands Nieuw-Guinea vasthoudt en dat land isoleert van Indonesië. In Den Haag, Utrecht. Groningen en andere plaatsen heeft deze oproep ongerustheid verwekt. Een landelijk comité is samengesteld, at een vergadering te Utrecht voorbe- :idt, waarin men zich zal bezinne de vraag, op welke wijze men var bezorgdheid kan doen blijken tegenover synode. Deze vergadering wordt be gin juli gehouden. Te Groningen heerst grote verontwaar diging en het volgende telegram is aar e generale synode gezonden: „De kerkeraad van wqkgemeentc V der Nederlands Hervormde Gemeei Groningen spreekt eenstemmig diepe verontwaardiging uit over w pers vermeld^ omtrent de publikatie be treffende Nieuw-Guinea, welke publi katie, indien de inhoud juist is v gegeven, van grote schade zal z(jn ons land en de Hervormde Kerk bijzonder. Genoemde kerkeraad dringt er met de meeste klem op aan, dat de generale synode haar schadelijke hou ding herziet. Vele serieuze lidmater overwegen hun lidmaatschap op te zeggen." Dit is niet de enige actie, die er gaande in het noorden. Ook op andere plaat- in bezint men zich en men wil een pro- nciaal. verzet organiseren, dat zich bi" het werk van het landelijk comité aan Nieuw-Guineërs diep geschokt Na publikatie van de oproep der generale synode van de Nederlands Hervormde kerk inzake Nederlands Nieuw-Guinea, is door vooraanstaan de autochtonen inderhaast een ver gadering belegd, zo meldt het A.N.P. uit Hollandia. Op de vergadering veroorzaakte de oproep grote opschudding, zich uitend De minister zegt in zijn antwoord ook: dit ogenblik kan nog niet worden be- aald welke gevolgen voor het rijksper- ineel dienen voort te vloeien uit de re- ringsbeslissing van 19 maart met be- ekking tot de lonen in het particuliere idrijfsleven, onder meer omdat naar te er wachten valt eerst tegen september le gegevens die voor het nemen van beslissing ten aanzien van een alge- e verhoging van de salarissen van het 'erheidspersoneel van belang zijn, be- snd kunnen zijn. Het ligt evenwel in de bedoeling om Jdra de nodige gegevens bekend zijn, aangelegenheid in de commissie voor torganiseerd overleg aan de orde te stel- aldus besluit minister Beel zijn be- rtwoording. Hieruit blijkt, dat de regering volhardt haar standpunt, dat de hogere amb- inaren direct een verhoging moeten ont- angen, terwijl de algemene salarisherzie- Ing zal moeten wachten tot september. weet hadden de bonden van ferheidspersoneel, althans de meeste verzocht reeds nu 6 pet verho- alle ambtenaren toe te kennen. De regering was echter niet bereid ver gaan dan 3 pet. Nu bltfft het mo- tl0k, dat in september alsnog 6 pet. :dt uitgekeerd. Los daarvan wil de re- ing de hogere ambtenaren waarschjjn- Ük 8 k 10 pet. opslag geven. Prinses Beatrix heeft op haar laatste vakantiedag in Rome de opening van het zomerseizoen in het theater van de Terme di Caracalla bijgewoond. Met haar vriendinnen was de Prinses aan wezig bij de uitvoering van de opera Mozes van Rossini. Tito weer thuis na Sow jet-reis Maarschalk Tito heeft bij zijn terugkeer uit de Sowjetunie -in Belgrado de juichen de menigte toegesproken en verklaard, dat „bepaalde nerveuze commentaren van het westen", dat Zuid-Slavië zijn onaf hankelijkheid zou willen opgeven om weer tot het Russische kamp toe te treden ver zinsels zijn. Tito verweet bepaalde westerse kringen een tekort aan goede wil. Hij vertrouw de, dat Amerika begrip heeft voor het Zuidslavische standpunt. Half juli zullen Nchroe. Nasser en Tito een conferentie houden in Tito's buiten verblijf op het eiland Biono. Is officieel te Belgrado medegedeeld. Brood en boter voor de soldaat JJET OTJDE woord „ka- nog niet ten w nonnen voor boter" verwachtingen geldt nog in de Sowjet- voldai unie. al zijn de Russvsche machthebbers ervan over tuigd, dat de man achter wél degelijk hun vijf ja boter nodig heeft. Dit wordt, ail is het met andere woorden, gezegd in he* eerste rapport over de landbouw in de Sow jetunie door de FAO. de voedsel- en landbouivor- ganisatie van de Verenig de Naties. Een rapport, dat niet steunt op officiële gege vens door de Sowjetunie verstrekt maar o.a. op publikaties van de Sowjet, produkti die natuurlijk een enigs- melkproduktie zins propagandistisch ka- pet-., eierprodukti rakter dragen. Hieruit wordt gecon cludeerd, landbouw Siberië en Kazakhstan aan de De FAO merkt op, dat hebben de Russen een oud ka pitalistisch foefje hebben De Russen geven de ontdekt nl. dat de boeren naarmate zij hogere prij zen ontvangen meer pro duceren. Ten de 1S4 pet., en bp vendien de wolproduktde met at de grote pet. Rusland steekt in tginninpen in volvoering van dit plan land ontginning sprojecte zegt <ie FAO, dat het eer ste optimisme in de Sow jetunie afgenomen is. De kwaliteit van som mige ontgonnen gebieden Is dusdanig, dat van land bouw moest worden over geschakeld op veeteelt. Echter is wel het gehele project volgens de plan nen ontgonnen, dit betrof rhoging vlees- 30 miljoen hectare braak met 100 pet., land. Tweederde hiervan 95 is thans ingezaaid, iet De investeringen van an de staat zullen voor 1960 82 bijna verdubbeld zijn. Ze de worden nl. verhoogd van ■iljard roebel tot 24 Socialistische fractie stelt „afroming" als absolute voorwaarde (Van onze parlementaire redacteur) "TiR. DREES gaat nog steeds voort met het inwinnen van ambtelijke ad- viezen. Een van de voornaamste adviseurs, die hij gistermiddag heeft ontvangen, is de heer S. D. Duyverman, directeur-generaal van het minis terie van oorlog, die speciaal belast is met alle financiële zaken van de land- en luchtmacht. Hij is de coördinator van de oorlogsbegroting en be- jast met de uitvoering daarvan. De heer Duyverman is dus wel bij uit stek geschikt om de Kabinetsformateur te adviseren. Als óud-marine-officier kar» men overtuigd zijn dat hij de marine een goed hart toedraagt. Het is overigens de vraag of deze financiële specialist van het dfpartement van Oorlog het eens kan zijn met de inzichten van de demissionaire mi nister-president over het peil van de de fensie-uitgaven in het jaar 1957. De heer Duyverman is in hoge mate verantwoor delijk voor de financiële gang van zaken bij oorlog. En het is duidelijk, dat als mi nister Staf tot de conclusie komt, dat f 1450 min in 1957 niet voldoende is hij dit inzicht heeft verkregen mede op grond van de inlichtingen van zijn financiële specialist. Kabinetsformateur Drees zal zich in ieder geval nog eens willen laten inlichten over de omvang van Natover- plichtingen, want deze zijn nu toch wel het uitgangspunt van het gesprek gewor den. Dat is op zichzelf reeds een winst- Huurprobleem Nederlander verdween Slachtoffer van een roofmoord? Het stoffelijk overschot van de Neder landse magazijnmeester A. M. de Haan, die sedert 15 juni was verdwenen, is isdag gevonden op het strand tussen Belleville en Bracquemont ongeveer tien m ten oosten van Dieppe. De heer Den Haan was 15 juni in ge zelschap van een chauffeur in een vrachtauto te Dieppe aangekomen voor het afleveren van goederen, die moesten worden verscheept. Dezelfde avond ver trok de chauffeur alleen naar Rotterdam. Van de magazijnmeester, die in Rotterdam woonde, had men sindsdien niets meer grot. staatslnvesteringen. miljard. Op het ministerie van wederopbouw wordt nog steeds hard gewerkt aan een oplossing van het huurprobleem. De par lementaire redacteur van Het Vrije Volk liet gisteren duidelijk uitkomen dat de socialistische fractie niet veel voelt voor de gedachte in een of andere vorm een deel van de huurverhoging te blokkeren en om door de uitgifte van certificaten de bestaande woningen te verbeteren. Het socialistische partijdagblad wond er geen doekjes om dat de P.v.d.A. alleen staat als het gaat om huurbelasting of over de ver hoging van de opcenten op de grondbelas ting. Dat is inderdaad het dillemma waar in de Kabinetsformatie thans verkeert. Dr. Drees is de man van de brede basispoli- tiek. Als zodanig heeft hij zijn partij bij de verkiezingen van 1952 en 1956 succes sen laten behalen. Be socialistische fractie is echter zeer halsstarrig als het gaat over de huurpoli- fiek. Z»j neemt zelfs een vrq agressieve houding aan. Een huurverhoging zonder afroming, in een bepaalde vorm, is voor deze fractie niet acceptabel, zo heeft dc socialistische fractievoorzitter, mr. Bur ger, laten weten. Het is duidelijk dat dit strakke standpunt het werk van dr. Drees bemoeilijkt. Daaruit is ook te verklaren dat de Kabinetsformateur rustig de tjjd neemt om te proberen uit de impasse te komen. Of hjj daarin zal slagen staat nog geenszins vast. Zolang er nog in een of andere vorm aan dc uitgifte van certifi caten wordt gedacht is het in ieder ge val uitgefloten, rlaf de socialisten de zaak kunnen le'nn springen op „een huurver hoging zonder meer". Volgens de politie is de magazijnmees- r in de haven van Dieppe gevallen of ij is aangevallen. De 1.600 gulden, die hij bij zich had, zijn namelijk verdwenen. in heftige verontwaardiging en diepe verslagenheid. Algemeen was men diep geschokt door het feit. dat de Nederlands Hervormde Kerk over het lot van haar aanhangers buiten hen om beschikt. De ernstige toe stand, die thans ontstaan is. wil men goed overwegen alvorens een besluit te nemen. Thans worden vergaderin gen gehouden om te komen tot op stelling van een vaste gedragslijn. Turken zeggen Griekse meerderheid nimmer aanvaardbaar „De Turken op Cyprus zullen i instemmen met een grondwet voor Cy prus, welke een Griekse meerderheid in de volksvertegenwoordiging zou erken nen. Zij zouden dap gedwongen zijn een beroep op Turkije te doen om hun rech ten en belangen te verdedigen," aldus dr. Kutchuk, de leider van de partij „Cyprus Turks", die in Nicosia is teruggekeerd a besprekingen met de Turkse regering. Frankrijk weigert elke inmenging Een woordvoerder van de Franse re gering heeft alle bemiddelingspogingen van buiten af in het Algerijnse geschil onaanvaardbaar voor Frankrijk genoemd, zelfs eventuele neutrale bemiddeling door de Verenigde Naties, daar de Franse re gering de kwestie-Algerije als een zuiver Franse aangelegenheid beschouwt. HET WEER IN EUROPA Stockholm Oslo Kopenh windstil wzw windstil windstil windstil SE! SS* WEERBERICHT Plaatselijk enige regen A Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen, later ook enkele verspreide op- klaringen. Zwakke tot ma tige wind, aanvankelijk ver anderlijk, later tussen noord en west. Aanhoudend koud. (Opgemaakt te 11.15 u.). ZON EN MAAN Zon 4.25—21.06. Maan 23.25—11.05. Op 1 juli laatste kwartier. 58936 is het nummer van onze postrekening Als u daarop vóór 1 juli het abonne mentsgeld voor het 3e kwartaal 1956 7,— overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwitantie wordt aan geboden en het is gemakkelijk voor onze administratie. Wjlt u er vooral op letten dat hef juis te adres, waar de krant bezorgd wordt, op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE. Eén knaapje verdronk; een elfjarige redde zijn vriendje TT AN DRIE AMSTERDAMSE jongetjes. die gistermiddag met een gehuurd roeibootje in de Ringvaart van de Haar lemmermeer. vlak bij Halfweg aan he spelevaren waren, Is er een, de 11-jarigi Guusje Oudewortel uit de James Cook- straat te Amsterdam verdronken. Aan de 11-jarige Leendert Assendelft van Wijck uit dezelfde straat was het te danken dat zijn even oude buurjongen, Oorrde Bek king, van de verdrinkingsdood wérd ge- De roeisloep werd door een lege zand schuit overvaren. Het bootje van de jon gens sloeg niet om en schepte slechts wei nig water. De jongens schrokken echter zo, dat zij alle drie in paniek overboord sprongen. Alleen Leendert kon zwemmen, heigeen hij zich, eenmaal op de kant ge komen herinnerde. Met een paar krach tige slagen zwom hij ijlings terug en wist Corrie Bekking, die al in het water was weggezonken, naar boven te trekken. Guusje Oudewortel werd pas twee uur na het ongeluk opgehaald- Binnenkort Zeppelin boven Nederland Voor het eerst sinds drieëntwintig Jaar zal binnenkort boven Nederland weer een Zeppelin te zien zjjn. Het toestel het enigo in Europa, dat kortgeledén ln Duitsland werd gebouwd wordt naar Nederland ge bracht door het European Press Rela tions Office om hier enkele vluchten to maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1