lil star 1 Ml 1 American 1 m -k w Vooral in voedingsindustrie een grote achteruitgang I.F.L,-leden uit hele land naar Oud-Poelgeest vijfj Amerikaan' Leiderclorpse ouden van dagen maakten hun tiende tocht Huurverhoging en eenheid bouwers noodzakelijk Wj NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 25 JUNI 1956 Ontwikkeling in Leiden Bij metaalnam werkgelegen held met meer dan de helft toe Om inzicht te krijgen in de recente ontwikkeling van de Leidse industrie, de periode van 19501955, is een enquête gehouden onder alle industriële bedrijven met meer dan tien man personeel, met uitzondering van de bouwnijverheid en de openbare nutsbedrijven. Gezien de verhoudingen mag worden aangenomen, dat de gegevens van deze enquête representatief zijn. Men vindt ze in het rapport over de industriële ontwikkeling van Lei den, dat door het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland, in opdracht van het gemeentebestuur, werd uitgebracht. Aardewerk, glas. kalk en stenen: 329. 299. 231, 310 en 318 (resp. 1950. 1951, 1952. 1953 en 1954); grafische nijverheid: 681. 651, 642. 623 en 653; chemische nijverheid: 229, 200. 181, 206 zetting op 16 oktober 1950 en 1 januari 1955 weergegeven van afrle bij de enquête betrokken bedrijven. Bedrijfsklasse 16 okt. 1950 ljan. 1955 Vest. Pers. Vest. Pers. Aardewerk, glas, kalk en stenen 5 307 5 306 Grafische nijverheid Chemische nijverheid Hout, kurk en stro Kleding en reiniging Metaalnijverheid Papiernijverheid Textielnijverheid Voedings- en genot middelenindustrie Met uitzondering van de genoemde be- drijfsklassen omvatte de industrie van Leiden op 16 oktober 1950 1016 bedrijven met 14.139 personen. Bij de enquête wa ren betrokken 134 bedrijven met 10.335 personen, hetgeen neerkomt op 73 procent. Een bruikbaar antwoord werd ontvangen van 101 bedrijven met op 16 oktober 1950 een aantal personen van 7-288. Vergelijkt men de personeelsbezetting van de onderzochte bedrijven van 16 ok tober 1950 met die op 1 januari 1955. dan blijkt deze met inbegrip van de opgehe ven en gevestigde ondernemingen te zijn teruggelopen van 8.741 tot 8 502 personen. Daarbij gaven de bestaande bedrijven een toeneming te zien met 180 personen, ter wijl de bezetting op 16 oktober 1950 van de inmiddels opgeheven bedrijven 420 groter was dan het aantal personen, dat op 1 januari 1955 in de nieuwe indus trieën werkzaam was. Verloop In een tabel in het rapport wordt het verloop nagegaan van de personeelsbe zetting in 86 Leidse industrieën met meer dan 10 man personeel, van oktober 1950 tot oktober 1954. Wij laten de verschillen de bedrijfsklassen hieronder volgen. IV. V. De Landbouw Aandelen voor vijftig procent aan melkhandel Op uitnodiging van een voorlopige commissie waren meer dan honderd melkhandetfaren uit Leiden. Den Haag, de Bollenstreek. Voorschoten. Leidschendam. Oegstgeest en Leiderdorp in Het Gulden Vlies bijeen. Voorzitter was de het Hoogenboom uit Liese. De commissie is er in geslaagd, m heren L. Th. Menken uit Oegstgee. Th. L. Heemskerk uit Noordwijkerhout een overeenkomst af te sluiten, waarbi, de aandelen van de N V. De Landbouw voor vijftig procent door de melkhande' laren aangekocht kunnen worden. Dit is voor de melkhandel een gerust' etelllliing, omdat zij ook medezeggenschap krijgt in het beleid en uitvoering dit standaardrsatiebedrijf. Daar de voorlopige commissie na afsluiten van het contract haar werk als beëindigd zag, werd er een nieuw defi nitief bestuur gekozen. In aula Telderskade kerk zonder orgel Gisteren i6 er voor het eerst kerk ge houden in de aula van de openbare 6chool aan de Teldenskade. Hiermee heb ben de Gereformeerden uit het Haagweg- kwartier een kerkgebouw in de eigen buurt gekregen. Dr F H. von Meyen- feldt, de wijkpredikarot, sprak in de mor gendienst hierover zijn grote dankbaar heid uit en hij hoopte, dat hierdoor de band tussen de gemeenteleden sterker zou worden. Een bijzonderheid van de diensten in deze aula is de zang. Het is niet moge lijk, dat in de zaal een instrument wordt geplaatst Nu wordt de gemeentezang op andere manieren gesteund. Gisteren ver leende het kerkkoor onder directie van Chris Hanegraaff medewerking. De vol gende week doet dat een fluitgroep. ter wijl het kamerkoor van Ab van Kapel een andere keer de zang zal ondersteu- Rapport vervuiling Rijnlands boezem In druk Is thans verschenen het „Rap port over de vervuiling van Rijnlands boezem en de gewenste zuivering", sa mengesteld door ir. P. de Gruyter. Het rapport omvat gegevens omtrent de om vang van gemeentelijke en Industriële afvalwaterlozingen binnen Rijnland, de mate van vervuiling van de boezemwate ren als gevolg daarvan, de wenselijk ge achte zuivering, de aanleg en exploitatie van zuiveringsinstallaties, de kosten der zuiveringsmaatregelen, de begroting van de zuiveringsdienst, de omslag en een be stemmingsplan voor de boezemwateren. Aangezien het onmogelijk ls. met het beschikbare, daarop niet Ingestelde per soneel in een kort tijdsbestek alle gege vens met grote nauwkeurigheid te ver zamelen, moeten de gegevens als voor lopig worden beschouwd. „Alles ter ere Gods" viert eerste lustrum De Chr. Gereformeerde zangvereniging „Allee ter ere Gods" bestaat vijf jaar. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum wordt woensdagavond om acht uur in de Chr Geref. kerk een herdenkingsdienst gehouden Het jubilerende koor zal met medewerking van het onlangs opgerichte kinderkoor beide onder leiding van dirigent J. Arnoldus vocale medewer king verlenen. Ds. C. v. d. Weele zal spreken over „Allee ter ere Gods". Het orgel wordt bespeeld door de heer W. Buurman. Ir. J. A. v. d. Laan kreeg architectuurprijs Enige tijd geleden heeft het gemeente bestuur van Nijmegen, ter bevordering van het culturele en artistieke leven, een bedrag uitgetrokken voor drie Keizer Karei-prijzen, namelijk voor muziek, lite ratuur en architectuur. De prijs voor ar chitectuur is thans toegekend aan ir. J. A. v. d. Laan, architect te Leiden, die verscheidene gebouwen voor de medische faculteit der R.K. universiteit te Nijme gen heeft ontworpen. Mede als gevolg estigingen nam de metaalindustrie m metaalnijverheid: 2323, 2469, 2580, 2662 en 2692; papiernijverheid: 173, 137, 152, 151 en 182; textielnijverheid: 2132, 1671, 1755, 1672 en 1756; voedings- en genotmiddelen: 955. 921, 857, 948 en 890 (exclusief Tieleman en Dros). Wy zien uit deze cyfcrs, dat de in dustrie in Leiden van 1950 op 1951 een ernstige teruggang heeft doorge maakt, die eerst na oktober 1952 weer gedeeltelijk is ongedaan gemaakt. Niettemin biykt uit dc cijfers van 86 bedryven een teruggang van byna 200 personen in 4 jaar. Beziet men de afzonderlijke bedrüfsklassen, dan zgn er twee, die van het algemene beeld afwijken. De metaalnyverheid ver toont een gestage groei over de gehele periode. By de textielnüverheid is een sterke teruggang van 1950 op 1952 en daarna een licht herstel. Bg de andere klassen treden grotere of klei nere schommelingen op. maar uitein- dciyk zyn de verschillen tussen 1950 en 1954 slechts van beperkte omvang. Teruggang goed inzicht in de ontwikke ling van de 'laatste jaren moeten uiter aard ook de opgeheven en nieuwe be drijven in het beeld worden betrokken. Daartoe is in een tabel de personeelsbe- 17 797 16 728 6 189 6 170 10 603 10 12 1750 11 1593 112 8741 110 8502 'erkgelegenheid in de dan de helft Vooral in de voedings- en genotmid delenindustrie blijkt een bijzonder grote achteruitgang in de werkgelegenheid te hebben plaats gehad. Daarbij moet nog worden bedacht, dat op 1 januari 1955 nog !00 personen bij T. en D. werkzaam wa- en. zodat in feite de teruggang nog gro- er is. Opvallend is ook. dat ook in het •ecente verleden de metaalnijverheid ;oor de industrialisatie van Leiden de belangrijkste bedrijfstak is geweest. Dr. G. A. Rademaker (Haag) halve eeuw doctor Vrijdag 29 juni zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat dr. G. A. Rademaker, ge boren te Den Haag en wonende te Den Haag, aan de Leidse universiteit promo veerde tot doctor in de geneeskunde Geref. Gemeente Woensdagavond om half acht spreekt 9. L. Kieboom uit Lisse voor de Gere formeerde Gemeente in het gebouw Y'ieuwe Rijn 76. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Adriana Maria. d. v. A. N. Jans en D. H. de Roos; Ronald Frederick George, z. v. G. F. Kruit en A. W. H. Langeveld; Johannes Cornelis Petrus, z. v P. J. M. Konings en A. G. Swarte; Jessica d. v. L. J. de Heer en C. M. Pad denburg. GEHUWD: H Staal en J. D. Holleman. OVERLEDEN: P. C. Schrama, zn., 17 jr.: G. W. B. Brussel, zn., 2 weken Internationale Vriendschap ternational Friendship League (Bond voor Internationale Vriendschap) propageert en tracht te bereiken door het bevorderen van een betere in ternationale verstandhouding, meer wederzijds begrip en waardering en een grotere verdraagzaamheid onder de volken. Het voornaamste middel om haar ideaal te verwezenlijken ziet de I.F.L. in het persoonlijk contact haar over de gehele wereld verspreide leden. Zaterdagavond bezochten wij een bij eenkomst. georganiseerd door de afdeling Den Haag in het koetshuis van kasteel Oud-Poelgeest Uit het gehele land waren leden naar Oegstgeest gekomen om zich te vermaken met cabaret en dans en in gesprekken te trachten het contact tussen de afdelingen onderling te verstevigen. Men is van mening, dat het leren ken en van andere volken en het wederzijds espect waarborgen schept voor een ïindering van de spanningen in de eld en voor een betere toekomst. De I.F.L. beoogt een ideologische ge meenschap te zijn. die zich niet bemoeit met politiek en die ieders godsdienst of levensbeschouwing respecteert. Ieder, die leeftijd van zestien jaar heeft bereikt, kan toetreden. In 1931 nam Noel Ede. een Engels offi- er-krijgsgevangene uit de eerste wereld- orlog. het initiatief tot de oprichting van de I.F.L. Vijf jaar later vond men ook in Nederland voor deze vriendschapsgedach- -eerklank en kwam een Nederlandse e tot stand ans bevinden zich in vele plaatsen ons land onderafdelingen, ieder met hun eigen activiteiten, zoals het organise- :n van weekends, studieclubs, debat-, uziek-, toneel- en cabaretavonden, mu- ium- en tentoonstellingsbezoek. Bovendien worden reizen en vriend schapscentra in binnen- pn buitenland ge- ganiseerd, en correspondentie met het buitenland gevoerd, ook met niet-leden. De plaatselijke afdelingen zoeken contact met in Nederland verblijvende buitenlan ders en nemen deze tijdens hun verblijf is land in hun midden op. Toelatingsexamen aan liet Leids gymnasium Tot de eerste klasse van het Leids gym nasium zijn toegelaten: Ine4ce Bouman, Anton van der Burg, Bert Cohen, Hans de Jong. RudolfJan Kloeik, Noortje Lambrechts, Han6 Metz, Barbara de Meyere, Hans Moeliker. Bram van Mou- rik, Marjon van Randwijk, Dora van Roijen, Edmond Ruitenberg. Hannie Smit, Paul Tesselaar, Robby Veldhuyzen. Wim Ba velaar, Allen te Leiden. Elke Batenburg, Carolien van Guldk, Geert van Guli'k, Genard van Krieken, Otto Strack, Bert Venema, The rus Vos- Karei Waasdorp, allen te Oegst geest. Rob Boonstoppel, Benk Korthals, Wybe in der Waard, allen te Voorschoten. Els Engelenburg, Reinout Burgerjon. beiden te Leiderdorp. Dirk van der Hoek en Rob NoIle6, bei- ;n te Zoeterwoude. Caroline Schneyder te Noordwijk a. Zee en Pieter de Vo6 te Katwijk a. Zee Meisje brak een been Het negenjarige meisje M. A. L. L. van 2t Galgewater, dat op straat speelde, liep zonder uit te kijken achter een ge parkeerde auto om en werd door een fiets, waarop twee jongens zaten, aan gereden. Het meisje brak haar linker onderbeen en werd per E.H.D. naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Militaire order Grof De N V. Kon. Ned. Grofsmederij Leiden heeft van het ministerie van oi en marine opdracht ontvangen naken van tonketting in diverse metingen ten bedrage van 107.627. Pijnlijk ongeluk Op de hoek Witte SingelVreewijk- brug nam een 42-jarige bromfietser de bocht wat te ruim naar Ünk6, waardoor hij met zijn linkeronderarm de portier- kruk en de riohtingsaanwijzer van een auto raakte. Beide onderdelen braken af. de deurknop drong in de arm en bleef daarin steken. Ter plaatse kreeg de brom fietser, die in een woonschuit aan de Sohelpenkade woont, van de E. H. D. pijnstillende middelen. Daarna werd hij naar het A.Z. vervoerd, waar de portier- kruk uit de arm werd verwijderd. Personeelsvereniging „De Burcht" Vorige week hebben de werknemers van de N.V. Van Cranenburgh en Herin- ga's Sajetfabriek besloten een personeels vereniging op te richten onder de naam De Burcht". Er is reeds een huishoude lijk reglement vastgesteld en tot bestuurs leden zijn benoemd de heren H. J. Vo gelenzang, J. H. Boom, J. Hartevelt, J. Chaudron en J. Vermond en de dames G. Pot en J. de la Rie. Zendingsavond Donderdagavond zullen Leo Spoon en zijn echtgenote, die binnenkort naar Afrika vertrekken, in gebouw Groene- iteeg 16 over hun zendingsroeping ver tedert. Er zullen tevens lichtbeelden wor den vertoond. Wedvlucht Het Oosten Wedvlucht met oude duiven vanaf Or leans op zaterdag 23 juni. In concours 81 duiven, die om 5.30 uur met noorden wind werden gelost. De eerste duif be reikte zijn hok om 16.05.41 uur en maak te een snelheid van 793,25 meter per mi nuut. De laatste prijswinnaar om 19.52.25 uur met een snelheid van 588,84 meter uitslag luidt: A. ter Haar 1; H. v d. Vecht 2, 3; L. Burgers 4. 5, 6. 8; S. Schoeman 7; B. Singeling 9; W, Hartevelt 10, 11, 12; Jac. Marijt Jr 13; J. C. v. d. Weele 14; Chr. Selier 15; F. Breedijk 16. Einddiploma M. M. S. aan Rijnlands Lyceum Op het Rijnlands Lyceum slaagden voor het einddiploma Middelbare Meisjesschdol de dames A H Bosman, J H Dubourcq, M Furnée, A K Heyning, S A Hopman. A A Hos,, D M H de Jong. M Koekebak- ker. M C M Kuyper. L M Kwast. A H Millenaar. A H Moens. I F W Muller. M Oberg. G van Os. E Peiger. M B v d Stigchel en C W Kramer. Twee kandidaten werden afgewezen. AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Rapenburg 6. 8 uur: VIRO en Une6co- comité, prof dr. C C. Berg over: De Pht- lippijnen. Ie pays des moines. Schouwburg, 8.15 uur: stichting kunst manifestatie Holland Festival. Ned. Co- medie met „Lucifer". Pieterskerk, half 9: Avondmuziek door Adriaan Blankenstein (orgel) en Ada de Graaf (alt). Dinsdag Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: Holland Festi val, Leids Toonkunstkoor en Rott. Philh. Orkest. Warmond, half 8: gemeenteraad. Woensdag Stadhuisplein, half 9 v.m.: K. en bezoek aan de Rembrandt-tentoonstell het Rijksmuseum en aan het Re brandt-huis. Bovenzaal Kleine Burcht. 8 uur. Leid- vereniging van postzegelverzamelaars, sluitingsavond. Chr. Geref. Kerk, (Steenschuur 9), 8 ur: Chr. Geref. Zangvereniging „Alles r ere Gods", zangavond. OosterstraatMunnikenstraat, 8 uur openluchtsamenkomst uitgaande van ver schillende kerken. Pieterskerk, half 8. Avondstilte. Tentoonstellingen Lakenhal. 10—5 uur (donderdag ook half 8half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 jr: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk flteeg), 2—5 en 7—9 uur: expositie „Jeugd Rembrandt" (t.m. 14 juli). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge- woerd 171. tel 20502. apotheek Reijst. Steenstraat 35, tel. 20136, en Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Toelatingsexamen meisjes-H.B.S. Voor het toelatingsexamen van de ge meentelijke H.B.S. voor meisjes met rsus en af ellng M.M.S. zijn 70 kandidaten geslaagd, 8 werden afgewezen :n met 10 kandidaten wordt het examen 'oortgezet. De namen van de geslaagden :ijn (waar geen plaatsnaam wordt ver meld. is deze Leiden): H. W. W. Bakema, Leiderdorp; J. M. Baylé. Wassenaar; D. E. Blindenbach. Voorschoten; E. J de Boer, B R. Bot, akband. Leiderdorp; W. J. van den Broek; W. M. Bulthuis. Noordwijk Zee; E. van der Burg; W. Diemer. Sassenheim; M. Dullemond. Noordwijk i Zee; A. R. Ezendam. D. Gaykema. C. Groot. J. G. Gunning. M. de Gunst. W. de Haas, M. van Haren, C. M. de Hart. E. M. E. 't Hart; J. M. Hartog Kat wijk aan Zee; M. van Hemsbergen, Noordwijk aan Zee; A. Hennipman. Lei derdorp; A. M. den Heyer. Rijnsburg; M. W Hoff. Leiderdorp; A. van Houten, M. Jong, E. L Kamst, M W Klinkhamer; F. Knufma, Leiderdorp; A. van der Kooy, Katwijk aan Zee; A. P Kuinders- Oegstgeest; A. Kuperus, I. E Kwe's- tro. A. Lamain, W. Lodder, P. C. Lou- I. Lubach; A. G. Martinus, Voor burg; G. H. Meirink, Katwijk aan Zee; N. .1 Meurs, Valkenburg; R. van Meij- gaarden, H. J. van Meijgaarden, A. Mul der, Oegstgeest; J. H. Mulder, S. Mulder, Nes, Noordwijk aan Zee; J, E. Nieuwenburg, H. J. Nievaart, Zoeterwou de; M. C. J. Oostenbrug. H. Priester, J. H. E. Prins, M. Radius. C. H. C. van der Reijden, A. Riel. W. Rietkerken, M. A. Ringers, A. A. Roman; M. Rijnsburger, Leiderdorp; L. H. M. Susan, M. C. Tide- man, Voorschoten; J. van Varick, W. Va- vier; J. M. Vermey, Oegstgeest; N. C. v. d. Voort, F. Voortman. H. H. de Wilde, M. G v. d. Wilk, M. A. Zaalberg, Zoeter woude; D. F. Koster. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 18 tot en met 23 juni Toelatingsexamen arige H.B.S. Voor het toelatingsexamen voor de gemeentelijke H.B.S. met vijfjarige cur- an de Burggravenlaan zijn geslaagd H. J. Alt. H M. J. Arnoldus, P. Barke- I, R. A. A. N. van Benten. J. Bos. Oegst geest: J. Brouwer. H. Busch. M. C Cpdce. Alphen aan den Rijn; C. de Lezenne Cou- lander. H. van Dam. Voorschoten: G J Dissel. T. Dijkstra. P. H Eduard, J. Egmond. E. Fallaux. N Gans. H de Graaf. A M. Groos. E R. Haal^bos, Nelly Heemskerk. Joke van der Heiden. E. de Jong. Leiderdorp; D. L. Kettenis, A. J in Kuik. J. Beunders, Wassenaar; R. Borghart. L. Clavan. H. Eradus. D. Koop- R. H. Kukler, M. Laman. P. J. La- ?er. Irma H. A. van Leeuwen. A. J. der Linden. Leiderdorp; A. Marks. J. de Mey. A. Mizee. .J E. Mooy, A. E. Mul der. H. C. van Muyen. Noordwijk aan Zee; R. J. Z Naber, A. van de Nadort, L. Nederlof, A. Nieuwenhuizen. E. C. A. van Noort, P. C. Onvlee, G. Oude Elferink. N. P. Passchier, Noordwijk aan Zee; A. Regeer, L. N. Rijnbende. Oegstgeest; J. M. Rijnsburger, Leiderdorp; L. H. Schel- lekens. H. van Tol. G. K. Troost. H T Ubbink, A. P. Valk, A. Vermond, Carla Vcrpoorte. Annemary Visser. Katwijk aan Zee: H. J. Vorst. J. van Wezel. P de Wolf. D. P van Wijk, E. J van Wijk. M. W. Wijrdeman. H E van Zegveld. Maria A de Jonge. Olga KIoos en R ,W. H den Dopper. Afgewezen: 17. De kandidaten bij wier sam geen woonplaats is vermeld, wonen Geveilde percelen Ten overstaan van notaris M. P. Kap- in te Leiden: de panden bestaande uit beneden- en bovenwoningen en erven Mariënpoelstraat 19 19a. 21 21a. 23 23a en 25'25a. tezamen na afmijning in bod ƒ35.011. zijn niet gegund; het pand be staande uit werkplaats met afz boven woning en erf Levendaal 154 154a is uit de hand verkocht Slechte bestrating Tengevolge van de slechte bestrating in de Gerard Doustraat kwam een twin tigjarige fietser gisteravond te vallen. De jongeman liep verwondingen aan het ge zicht en een hersenschudding op. Onderwijzers adresseren aan kabinetsformateur Het bestuur van de Algemene Neder landse onderwijzersfederatie, waarbij zijn aangesloten het Katholieke onderwijzers- verbond, de Nederlandse onderwijzers-- mging en de Protestants-christelijke onderwijzersvereniging, heeft zich tot de kabinetsformateur, dr. W. Drees, gewend De A.N.O.F. vertrouwt, dat de zorg voor goed onderwijs een der hoofdpunten zal zijn van het komende regeringsprogram ma In het bijzonder vraagt de A N O F ook de aandacht voor de kwestie der onderwijzerssalarissen. Te Leiden vestigden zich: A. F. M. Aarts, bouwk. opzichter NS, Boerhaavelaan 9: H. Akerboom, techn. assistent. Veilingkade 29; J. L. Arnst, matroos KM. Papengracht 25a; W. E. Bal, Groenhovenstraat 21; U. Bonelli, fabr. arb. gasfabriek, Korevaarstraat 35; H. J. A. Caelers, mach. monteur, Haarl.straat 255; C. TielemansClaassen en fam., dienstbode, a/b ws ligg t 'o ww kamp Haarl. trekvaart: T. Cnossen, dienstbode, Zeemanlaan 26; F. J de la Court, tech nicus, Scholtenstraat 18; J. D A. Doeglas, Vrouwenkerksteeg 12; G. J. Griffi winkeljuffrouw, P de la Courtstraat 70; L F. Gronert. kleuteronderwijzeres, Rijnsb.weg 10; M J. Heruer, dienstbode, Boshuizerkade 35; E. P. Holtz, militair, Buys Ballotstraat 49; W. van DamJels- Roodenb.straat 26: B. de Jong. ma il KM. Noordeinde 2a, W. C. A Kaulbach. Haarlemmerstraat 37; H. Kooi- techn. tekenaar. Appelstraat 25; K Kos, korporaal KL. Morsstraat 62-64; W. der Kuip. Plantsoen 29; P. C. H. Labaar, echtgen. v.: Schophuizen, analys- Stieltjesstraat 22; S. A. J. Iersel—Landman, Oude Singel 242; M. W. Langerak. wed. v.: Pass, Haarlemmerstr. H Ammerlaanvan Lanthen famNoordeinde 49; A. J. van Leeuw onderwijzeres. Kort Galgewater 14a; hulp in de huish.. Houtlaan 23; A. E. M. Bernsenvan der Louw, Mare- dijk 149; J J. van Male. sergeant KM. Akkerhof 12; A. P. SieratMissler fam.. Langegracht 2; L. J. Pasman en f; huisschilder, Meerburgerkade 34; H. de Raaf winkelcheffin, Bilderdijkstraat 3; W. G. Rauhé. koopman in galanteriën, ligg. t/o ww kamp Haarl. trek- 2 J de Rue en fam., techn. ad- Moddermanstraat 13; C. Schouten, ambt. ter secretarie, Hogewoerd M. Slingerland en fam., automon teur, Hogewoerd 175; W. Sloos, korporaal K Lu, Duinhof 12; A. B. Stam en fam., bioloog, Rijnsb.weg 87; J. Stam en fam.. :ee vlieger II, Kanaalweg 98; H Stoutevan Steenis, verpleegster, Am- bonstraat 4; J. D. M. Sweerts. RK pries ter kruisheer. Pieterkerk-Choorstg 15; H. L. A. M. Thorbecke, verpleegster, Mezen- 2; L. D. Uit den Boogaard, boek houder, Hooigracht 100; A. K. P. Vring constructeur, Huizingastraat 6 N LEIDSCHE CRT. Uit Leiden vertrokken: E Begeman. W Singel 27, Alphen d Rijn, v. Boetselaerstraat 4; R. L in den Bergh en fam., H. Rijndijk 98a. Oss. Boterstraat 15; H. C. Biegnolé, Ko- lat 23. Brielle, Voorstraat 36; S. E. de LooffBlaauw, Oude Vest 45. Apeldoorn. Beethovenln 48; A M. Struik Bonda. Boshuizerkade 13, Diepenveen, Spanjaardsdijk 3; A, Boot en fam., Prin- eg 65a, Rotterdam, Zwaanhals 63; G. J. Brusse, L Morsweg 45. Renkum Oosterbeek. de Bock weg 34. M. v. d. Burgh, de Sitterlaan 83, Nederlandse An tillen. H. E. C. v. Bultingha Wichers, Singel 94. Baarn, Amsterdamse straat weg 41; H Cabalt. R. Visscherstraat 57, Oegstgeest. Duinzichtstraat 13; C. Colpa fam., H. Rijndijk 181, Leiderdorp, v. d. Valk Boumanweg 7; S. Corba en fam., Hyacinthenstraat 20. Driebergen Rijsen- burg, Pr. Marijkelaan 6; A. KretCrama, Varkenmarkt 7, Alkmaar, St. Annastr. 27; J. M. Dekker, Herensingel 32, Hille- gom, Vossenwaart (woonark); A. J. M. Dieben, Bloemistenlaan 50, Amsterdam, Titiaanstr. 19II; R. Dubbeldeman, Bree- 7, Groot Brittannië; C. Fliehe, Roo- denb.str. 22, Verenigde Staten van Noord Amerika; J. Foudraine, Rijnsb.weg 2, Oegstgeest, Endeg.str.weg 5; J. v. Gent, Boshuizerkade 43, De Bilt U, Utr.str.weg 127; W. A. Goutier, Noordeinde 2a, 's-Gra- venhage. Beatrijsstraat 83; H. Uiterwaal de Graaf en fam., Sluisstraat 11. Am sterdam, 2e Atjestraat 38II; W. Greuel, Groenh.grt 12, Maastricht, Vrjjthof 25; R. Grijm, Breesrtraat 29. Voorburg, Vrij burgstraat 5; E. R. Hill, Rijnsb.weg 125, Australië; G. G. v. d. Hoeven, Rapenburg 56. Zundert, de Moeren 37; K. Matthijsse Houweling. Spieghelstraat 12. Gorin- chem. Nonnenveld 6; A. J. M. Immink, Rijnsb.weg 140, Oegstgeest. Zoutkeetlaan 1; N. v. Ingen Schenau. v. d. Brandeler- kade 26. Haarlem. Schouwtjeslaan 35 rd; D. L. Isarin, Rijnsb.weg 10, Gouda, Bo- thastraat 10; C. W. de Jong, Pelikaanstr. 1. Raalte. Burg. Kersemakersstraat 46; J. de Jonge, Morsweg 30a, Tholen. Bak- straat 5; J. Jongepier, Gerecht 10. Zuid Afrika: D. G. Kapadnis, Morsweg 38. In dia; J. Kleynenberg en fam., Boerh.laan 29. Wageningen, Gen. Foulkesweg 43; A. Kloeke. W. Singel 38. Rotterdam, Rotter damse Rijweg 93; C. v. d. Klooster, Rem- brandtstraat 27, Apeldoorn, Frankenlaan 70; J. M. de Koning, Rembrandtstraat 27. Apeldoorn. Frankenlaan 70; R. Kooistra. Groenhzengrt 12, Groningen, Jac. Cats- straat 36; J. Kruts, R Schiekade 122a Oegstgeest, Geversstraat 38; H. C. de Loos en fam Breestraat 151a, Rijswijk ZH. Dan Catterwijckstraat 25; W. P. v. Maren en fam., Poelgeeststraat 4, Nijme gen. Hindestraat 13; J. H. Medenbach, Oude Rijn 3, Beek L, Dr. Poelsstraat 22; J. W. H. v. d. Meijden en fam., Zegerstg 10, 's-Gravenhage, Honsholredijkstraat 158; C. T. Meijer. Haarl.straat 173. Doi drecht,. v. Baarlestraat 114; W. H. G. de BestMieremet, H. Rijndijk 22; Rijns burg, Koestraat 8; L. Molijn, Rapenburg 37. Doorn. Kampweg 109; C C. Nennie, Rijnsb.weg 10. 's-Gravenhage. Bankaplein 2; J. Ooms. Rijnsb.weg 10. Waddinxv Nesse 10; A. Oppedijk, Hoefstraat 9. He- melumer Oldefert CA. Koudum Zijl 1; N. R de Paula, J. de Wittstraat 2. 's-Gra- •enhage, Fahrenheitstraat 288; L. E. Pou- ier. Joh. de Wittstraat 45. Nederlandse Antillen; I. Schnitzler, Rijnsb.weg 153. Verenigde Staten van Noord Amerika; A. A. C. M. HuizingaSchölvinck en fam Slingelandtlaan 4. Oegstgeest, Hofdijck 34; T. Schultink. Roodborststraat 42. Eind hoven. Boschdijk 451; H. J. K. O. Sie- aan boord, Duitsland: L. Simonson, Rijnsb.weg 153, Verenigde Staten van Noord Amerika; A. v. Staveren, Rijnsb. 'eg 10, Hazerswoude. Dorpsstraat 202; T. Tammer en fam.. Meloenstraat 19. Driebergen Rijsenburg, Pr. Marijkelaan S. Tan en fam.. Druckerstraat 19, Eindhoven, Stratumseind 91; H. J. Ver- steegh, Rijnsb.weg 10. Voorburg, Schel linglaan 25; E. C. P. de Vries, Rijnsb.weg 10. Amsterdam, le Helmersstraat 184III; J. v. d. Waal. Fagelstraat 40, 's-Graven hage, Hulshorststraat nr 137. V;3 Motorrijder kreeg ongeluk ZATERDAG HEBBEN de ouden van dagen uit Leiderdorp hun jaar lijkse autotocht gemaakt. Waar men anders slechts een middag uit gaat, was ditmaal een dagtocht georganiseerd, in verband met het feit, dat dit het tiende uitstapje was. 's Morgens om negen uur werd van de Acacialaan af met ruim veertig personenauto's gestart. Adjudant E. Kronenburg "reikte aan alle deelnemers een reisbeschrijving uit, zodat zij zich tijdens de rit steeds konden oriënteren. verband met het feit, dat de rijks- e niet over voldoende manschappen beschikte om de colonne te assist beroep gedaan op vrijwdlagers. Vier leden van dc Leidse motorclub hadden zach beschikbaar ges>eld. Helaas heeft i van hen. de neer Sierat uit Leiden, de buurt van Zeist een ernstig onge luk gehad. Hij kwam met zijn motorfiets ongelukkig te va'llen. dat hij met eer schedelbasisfraotiiur en een schouder breuk in ernstige toestand in het Zeister ekenihuis moest worden opgenomen. Dit ongeluk heeft wel een schaduw op mo vrolijk begonnen dag geworpen. De tocht leidde onder meer ook na het dierenpark te Rhenen, waar de be jaarden volop de gelegenheid kregen wandeling te maken. De dag werd besloten met een maaltijd in het restau- int van het vogelpark „Avifauna". Burg. Van Diepeningen was tiafel- praeses en in zijn tafelrede zei hij onder meer, dat de initiatieven van het comi té steeds de volle belangstelling van het gemeentebestuur hebben. Vervolgena spraken de heren Kronenburg, namens de politie. Rijlaarsdam uit naam van de chauffeurs en Verhoog als de tolk van de bejaarden. Voorzitter S. A. Reyerse bracht dank aan allen, dde tot het slagen Spel met flitspuit Gistermiddag ipoot de negenjarige Z. van de Middelstegracht spelenderwijs zijn vijfjarig broertje met een flitspuit in he*, oor. De spait bevatte een insectenverdel gend middel. Het broertje had nogal pijn werd door de E.H.D. naar >erd. het A.Z. Gisteren is de N.V. Twaalf Provinciën failliet verklaard. Het gebouw xal waar- schyniyk tot een groot hotel worden ver bouwd. doch er zyn ook andere plannen in studie. Nationale Woningraad zegt Nationale Woningraad heeft vrqdag aterdag in Vlissingen een vergade gehouden voorzitter, de Amsterdamse weth 't Veld, zei dat deskundigen op het in van de volkshuisvesting geen van mening hebben over de w< lijkhcid tot verhoging van de huurpryzen. Hij erkende, dat factoren van ec mische en sociale aard wellicht moesten i tot beperking van de huurverho gingen in de afgelopen jaren, maar m •enwel, dat het tijd is om nu nadruk te zeggen, dat men niet langer kan voortgaan met het 6luiten van issen inzake de woninghuren. voorzitter betreurde het, dat bij de verdeling van de welvaart het huurprobleem opnieuw in de ijskast heeft geborgen. Zonder te stellen, dat een af doende huurverhoging Nederland van het ngvraagstuk zou afhelpen, achtte hij nodig voor onderhoud, sanering en verbetering van de oude woningvoorraad >or het afnemen van de financiële druk door subsidiëring op de nieuwbouw. en flinke huurverhoging vond de heer In 't Veld een bestemmingsheffing bij voorbaat verwerpelijk, ver de verhoging van het woonpeil kte hij op, dat het wenselijk is, dat woningbouwverenigingen in de gele genheid worden gesteld te streven naar verhoging van het niveau, zowel grootte ais naar kwaliteit. Bij de regeling ter bevordering van het eigen ngbezit maakte spreker twee kantte keningen. In de eerste plaate vroeg hij zich af of het principieel volkomen houd baar i6. dat zij, die een eigen woning wil- erwerven, daarvoor een extra tege moetkoming uit de staatskas ontvangen bijzondere kredietfaciliteiten verkrij gen Ten tweede was hij van oordeel, dat ook de Nat:onale Woningraad zich dient af te vragen, of er voor hem een taak ligt bij de toepassing van de nu uitge vaardigde regeling. Over het aandeel van de woningbouw in de totale bouwproduk- tie zeide hij. dat deze z.i, zo absoluut mogelijk prioriteit moet worden ver- In tegenstelling tot hetgeen van de zijde van aannemersorganisaties ie betoogd, meende spreker, dat het voor de woning bouw nuttig zou zijn, indien de utiliteits bouw gehouden werd binnen de grenzen, die in een nationaal bouwprogram zijn getrokken. Enige kritiek oefende de heer In 't Veld op de organisaties in het bouw bedrijf, die wel vergaderingen en con gresseren, maar weinig positiefs aan de produktiviteitsverhoging doen. Eenheid in het bouwbedryf achtte hy noodzakelijk. Het moet mogelgk zyn de zeer heterogene groep van aannemers en bouwondernemers samen te brengen tot een bedryfseenheid, die in staat zal zyn de enorme problemen het boofd te bie den. Overheidssubsidie en overheidsbe moeiing vond spreker onverbrekelijk met elkaar verbonden. Chr. woningbouiv In het huishoudelijk gedeelte ontstond een vrij lange discussie over een be stuursvoorstel om in het huishoudelijk reglement een artikel op te nemen, waar bij de mogelijkheid geopend wordt, dat een verminderde contributie wordt vast gesteld voor die leden, die aangesloten zijn bij het Verbond van chr. woning bouwverenigingen en stichtingen in Ne derland. Het voorstel werd ten slotte aan vaard. Er waren ruim 500 afgevaardigden aan wezig van woningbouwverenigingen. Aan de kweekschool van het Haags Genootschap zijn geslaagd voor de akte lager onderwijs de dames A. Wiersma te Leiden en G 'v. d. Weterink te van de tocht hadden meegewerkt, onder wie de bakkers, de Touwfabrieken en Durisol. Ds. H. Sweepe bedankt Ds. H. Sweepe, Geref. predikant, heeft bedankt voor het beroep naar Dordrecht. Achtereenvolgens heeft ds. Sweepe nu bedankt voor Amsterdam-West, Kampen V erkeersexamens Vanmiddag hebben leerlingen van hoogste klassen der lagere scholen v. keersexamen afgelegd. Ook morgenm Jag zullen examens worden afgenom' het Dorpshuis zullen de diploma' de d- uitgereikt. Openluchtsamenkomst Morgen heeft in „De Pinksterbloem" (Zijlkwartier) weer een openluchtsamen komst plaats. Aanvang half 8. HEROPENING van onze vergrote en geheel gemoderniseerde winkelruimte zal woensdag werkelijkheid worden. Indien U belang stelt in de. onder des kundige leiding, bereikte resultaten zien wij uw bezoek gaarne tegemoet op DINSDAG 26 JUNI 1956 na 15 uur. De winkel is die middag voor verkoop gesloten, zodat U rustig het nieuwe mte- kunt bezichtigen. Hoogachtend, D. BRAAM Levensmiddelenbedryf Verkade-speclalist VOORSCHOTEN Tentoonstelling Vanavond om acht uur wordt in het ge bouw Gezondheidscentrum een tentoon stelling gehouden op het gebied van moe- derschapszorg en kinderhygiëne. Hengel wedstrgd „Rouwkoop" heeft zaterdag bij Alle- mansgeest een hengelwedstrijd georgani seerd ten bate van de ouden van dagen. aren 36 deelnemers. De uitslag luidt: 1. L. Waltman; 2. J. Beukenholt; 3. J. H. Schoonbeek; 4. N. Segaar; troostprijs J. d. Horst. Geslaagd De heer A. Schippers, werkzaam ter secretarie, is geslaagd voor het examen gemeente-administratie I. WARMOND Vergadering van „Natuurwacht" Onder voorzitterschap van de burge meester hield de vereniging „Natuur wacht" een contactavond, waarvoor grote belangstelling was. De voorzitter deelde dat de heer A. J. P. Bakkers ont slag heeft genomen als secretaris. Spre- kre sprak een hartelijk dankwoord voor al hetgeen de heer Bakkers voor de ver eniging heeft gedaan In de ontstane va cature werd de heer J. Schipper be noemd. De heren Warmenhoven en Hoek, bei den lid van de Voorhoutse Natuurwacht, vertoonden vervolgens boeiende natuur opnamen. De heer Schipper deelde mee. dat het in de bedoeling ligt de jeugdna- tuurwacht weer actief te laten optreden. Herstel ooievaarsnest Het ligt in het voornemen van B. en V. om het ooievaarsnest te laten herstel len. Men hoopt, dat de vogels dan weer terug zullen komen. Leuk uitstapje Zaterdag heeft het personeel van de N.V. Padox en de N.V. Panagro zijn jaar lijkse uitstapje gemaakt. In de Postbank te Arnhem werd koffie gedronken, waar na men zich naar Holten begaf om in n oude boerderij op de Holtelerberg de lunch te gebruiken. In de St. Anna Hoeve te Hilversum dineerde het gezelschap en In de speeltuin werd volop genoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3