4 GOEMAAT f Beschutte iverkplaats voorziet in grote behoefte 4.35 12.25 Eerste middenstandszaak in Koestal NOORDWIJK BIEDT B ADGASTEN VELE ATTRACTIES GEMEENTETOREN WORDT GRONDIG GERESTAUREERD Gezellige tocht ouden van dagen mtoMMgcHCPeM nieuwe leidsche courant vrijdag 22 juni 1956 Katwijk aan den Rijn Uitbreiding wacht op grotere werkruimten in gebouw tn TWEE SOUTERRAINS aan de Narcisstraat werken reeds enkele 1 maanden een aantal mensen, die in hoofdzaak door hun lichamelijke gesteldheid als gehandicapten kunnen worden beschouwd en daarom in het normale arbeidsproces moeilijk kunnen worden ingeschakeld. Dit is de gemeentelijke beschutte werkplaats. Reeds lang geleden voelde men in ge meentelijke kringen de behoefte een gelegenheid te scheppen, waarin der gelijke mensen konden werken. Het eigenaardige geval deed zich voor, dat een enquête in het geheel niet een juist beeld gaf van de behoefte hieraan. Twee werkers uit de beschutte werkplaats bezig met het aanbrengen van plastic rugleuningen en zittingen op stalen meubelen. Foto D. Kruyt Er zijn verschillende groepen mensen, I die moeilijk in het arbeidsproces kunnen I worden ingeschakeld. Zo worden som mensen uit economische overwe- gingen niet geplaatst, terwijl anderen door lichamelijke gebreken hun brood I niet kunnen verdienen. In de beschutte werkplaats aan de Narcisstraat vinden alleen mensen van de laatste catego rie. Ondier leiding van de heer K. Kooistra jn ze hier aan het werk. Een deel van de lichamelijk gehandi- capten kon al eerder aan de slag, name lijk zij, die in de buitenlucht konden wer ken. Ze werden ingeschakeld bij puin ruimen en dergelijke werkzaamheden. De zorg voor mensen, die uitsluitend binnen mogen werken, is niet een spe ciaal Katwijkse aangelegenheid. Het rijk stimuleert en subsidieert pogingen voor hen geschikte werkgelegenheid te vinden. In Katwijkse bestuurskringen werden in 1954 de eerste gesprekken over dit probleem gevoerd. Men bezocht ver scheidene beschutte werkplaatsen en de sociale dienst stelde een enquête in om te ^peilen, aan welke behoefte -moest worden voldaan. Het eigenaardige ver schijnsel deed zich voor, dat deze en quête een volkomen negatief resultaat had. Toch startte men in de loop van 1955. 't Ging niet dadelijk van een leien dakje, want de souterrains aan de Nar cisstraat, waarover men de beschikking had gekregen, leverden diverse moei lijkheden. op. Zo zat men met het ver warmingsprobleem De bewoners bo ven de werkplaatsen mochten van de verwarming geen hinder ondervinden, zodat ten slotte een elektrische verwar ming werd aangebracht. Zij hebben een geweldige arbeidslust en voelen nu iets waard te zijn. De heer Kooistra. de leider van de werkplaats, heeft op dit psychologisch proces zeker een belangrijke invloed ge had. Hij had al ervaring in soortgelijk want voorhejn werkte hij in psy- :rische inrichtingen, waar hij even- de arbeid van gehandicapten had te len. Zijn overkomst uit Franeker is niet tevergeefs geweest. Niet eentonig Het werk is beslist niet eentonig, daar van konden we ons overtuigen. We zagen enkele .wenkers bezig stalen meu belen te voorzien van plastic rugleu ningen en zittingen. Anderen waren net ten aan het breien of fabriceerden plas tic tassen. Voorts wordt er pitrietarbeid verricht en nog zoveel meer. Van aller lei fabrieken komen loonopdrachten bin nen en steeds is er volop werk. Hoe langer hoe meer doet de behoef te aan uitbreidingsmogelijkheden zich gevoelen. De ruimten zijn niet geschikt voor het inschakelen van nog meer mensen. De oplossing zou zijn een groot gebouw, waar in verschil lende lokalen zou kunnen worden ge werkt en waar ook opslagruimte aan wezig moet zijn. Dan zouden grotere opdrachten kunnen worden uitge- Als uit naburige ge- ouwen worden in- werkplaatsen zijn ook gehandicapte! meenten en ook geschakeld. Behalve de mannen, die we aan het werk zagen, is er ook nog een thuiswer ker, zo vertelde de chef van de afdeling Sociale Zaken, de heer Proost. Deze thuiswerker is zo zwaar gehandicapt, dat hij niet naar de werkplaats kan ko men. Hij wordt van materiaal en gereed schappen voorzien en de heer Kooistra bezoekt hem geregeld. Misschien komt Arbeidsvreugde Hoewel de enquête, zoals gezegd, niet had aangetoond dat er behoefte aan dit soort werk bestond, kan toch in alle op zichten van een geslaagd experiment worden gesproken. Morgen is het zeven maanden geleden, dat de eerste zeven I gehandicapten hier aan de slag gingen en sindsdien is er geen moment stagna tie geweest. Nu verrichten dagelijks 25 mannen hier hun dagtaak met grote vreugde. Voor die tijd konden ze óf he lemaal niet. óf slechts in zeer geringe mate aan het arbeidsproces deelnemen. leuke lomeraanbiedingen mei attractieve prijien Orginele AMERIKAAN SE WEEKEND SHIRTS voor jongens. Aparte dessins en fleurige tinten. De jongene zijn er 4 j. dol op Aanvangprijs HiA J TRICOT BOOTHALS PULLOVER. Zeer leuk model en een uitstekende kv Alle damesmaten voorradig. SLECHTS TRICOT-PIQUÊ MEISJES PULLOVERS met kort aangeknipt mouwtje. Schattig model in twee kleurcombinaties. 3.50 ïeglnprijs EXTRA WLJDE STIJVE PAPER-NYLON FETTY-COATS. In alle damesmaten. Reeds vanaf U koopt gezellig bij A «-< De firma D. Haasnoot, die tot nu toe een bakkerszaak heeft gehad aan de Sluisweg, hoopt binnenkort een bakkerij te openen in het uitbrei dingsplan Koestal. De heer Haasnoot heeft hiermee de primeur, want het zal de eerste winkel zijn in dit deel der gemeente. Het nieuwe ge bouw is al onder de kap, vandaar de vlag. Foto- D. Kruyt men in de toekomst ook nog tot eigen produktie. De werkers verdienen een vast loon. Ze worden niet opgejaagd tot toppresta ties. Ieder heeft zijn eigen tempo en kap daar door bepaalde omstandigheden niet bovenuit komen. Daarom wordt de ze werkplaats gesteund met gemeente lijke- en rijkssubsidie. Hoog en laag water Zaterdag: hoog waiter 3.18 en 15.43 uur; laag water 11.27 en 23.46 uur. LÏSSE Gezellige uitstapjes Het personeel van de protestantse coöperatie ,,On6 Bellang" heeft gisteren een gezellig uitstapje gemaakt naar Hoog Etten. De rei6 ging via Hilversum er Oosterbeek, waar een bezoek aan d< Weeterbouwimg werd gebracht. Op di terugtocht werd in „De Gouwen Leeuw' te Montfoort de maaitijd gebruikt. Ook de leden van de afdeling Ltsse van de Ned. Ohrieten-Vrouwenibond zijn er een dagje tussenuit getrokken. Zij zijn naar zuid-Limburg geweest, waar grortten in Valkeniburg natuurlijk werden overgeslagen. De dames dineer den des avonds in Den Bosch- Fotoclub bijeen Gisteravond vergaderde de fotoclub .Bloembollenstreek" In de filmzaal van het laboratorium voor bloembollenonder- zoek. Voor de pauze vertoonde men eigen dia's, waarbij ir. Slootweg opmerkingen maakte. Daarna werden dia's van een fotoclub uit Chicago bekeken. In het raadhuis van Sassenheim trok gistermiddag een huwelijk meer belangstelling dan andefs. Wat een wonder, als de auto, waarin bruid en bruidegom gezeten zijn, wordt voorafgegaan door een motor met zijspan van de Wegenwacht, terwijl ook nog twee motoren de auto volgen. De 23-jarige heer A. v. d. Heiden beloofde trouw aan de even oude mejuffrouw H. Versteeg. En aangezien de bruidegom lid is van het motorkorps van de Wegenwacht hadden zijn collega's voor de passende omlijsting gezorgd. Foto N. van der Horst. Evenementen-commissie toonde zich zeer actief Verleden jaar was er in de bloemenbadplaats buitengewoon weinig te be speuren van attracties voor de badgasten in het seizoen. De evenementen commissie van de stichting V.V.V.-Noordwijk liet niet veel van zich horen, zodat het toe te juichen is dat aan deze commissie enig nieuw leven is in geblazen. De heren Crama, Meiland en Spaanderman hebben zich beschik baar gesteld om als leden van deze commissie te fungeren. Samen met de directeur van de stichting V-V.V., de heer W. van Haselen, hebben deze heren een aantrekkelijk programma van attracties samengesteld. Lisse De Lissese gemeentetoren staat in de steigers. Reeds een dag of tien kon men langs het pad, dat naar de toren leidt de stapels steigerpalen en plan ken vinden plus een bord met de mededeling, dat bekwame steigermakers hier welkom waren. Deze week zijn de eerste palen de grond ingegaan en de fa. V. d. Velden en De Jong uit Leiderdorp kan binnenkort met de restauratie beginnen. De uitvoerder, de heer G. Lems, vertelde ons, dat de werkzaamheden 6 A 7 maanden in beslag zullen nemen. De kosten bedra gen ruim 60.000. Er moet dan ook het een en ander ge beuren. De toren, die van baksteen is op getrokken en een buitenkleding van tuf steen heeft, is vooral op de noord- en westkant in een minder goede staat. De regen en de wind hebben in de stenen grote gaten gevreten en voor het overige deed, om het in de geijkte termen te zeg gen, „de tand dos tijds" de rest wel. De slechte stukken worden er uitge haald en vervangen door nieuwe tufsteen. Verder wordt het torenportaal, dat nu al jaren bulten gebruik Is het dient als opslagplaats voor een baar, e.d. van de stucadoorlaag ohtdaan en geheel in de oorspronkelijke staat gebracht. De trap, die van hier uit naar de eerste ver dieping leidt gaat verdwijnen zwerver dood aantrof, of er verdronk iemand, van wie men niet wist hoe hij of zij heette, dan maakte men zich daar niet zo bijster veel zorgen over. De lij ken werden op een uithoekje begraven en een aanduiding vergat men gemaks- Grote beurt Bij de restauratie zal ook de zonne wijzer aan de zuidkant een grote beurt krijgen. Vaag kan men nog het jaartal 1528 en de naam Breugheï ontdekken. De cijfers zijn nog vrij duidelijk zichtbaar en de zonnewijzer doet het als er zon is uiteraard nog steeds, al ls die veer tig minuten achter. Typisch Niet eens Allereerst zullen de plaatselijke muziek korpsen hun zeer gewaardeerde mede werking verlenen door het geven van openluchtconcerten. De-e gelegenheid ls aangegrepen om een oude traditie in ere te herstellen. De laatste jaren mankeerden namelijk de zo door de kinderen gewaar deerde lampionoptochten, op het appel Naar we vernamen, zullen deze optoch- veer in volle glorie worden hersteld, zodat men binnenkort deze feestelijke oet weer door Noordwijks straten kan en trekken. Behalve de plaatselijke muziekkorpsen zal ook de bekende accordeonvereniging „Melodia" enkele concerten verzorgen. Bovendjen zijn „de Duinkneuters", de boererikapel onder leiding van Thomas van de Schapedel, van de partij, onge twijfeld tot veler genoegen I Strandfeesten Op diverse dageh" zullen ook" dit Jaar eer strandfeesten voor de kinderen wor den gehouden. Als de weersomstandighe den ongunstig zijn zullen poppenkastvoor stellingen worden gegeven. Ook de voetballiefhebbers zullen deze >mer aan hun trek kunnen komen. Een elftal uit de Zwitserse liga dat een va kantietrip maakt, zal een wedstrijd spe- p het gemeentelijk sportterrein tegen elftal uit de bollenstreek. 1 ander sportevenement is een rol- schaatsenshow, te geven op het terrein de speeltuinvereniging aan de Hoog- wakersboschstraat, waaraan wordt deel genomen door het kampioenspaar schoon- rijden van Nederland. Voorts zal een rol- hockeywedstrijd worden gespeeld op het zelfde terrein tussen de officiële landen teams van Duitsland en Nederland. Waterballet De evenementscommissie zal verder zorgdragen, het waterballet, dat vorige jaren, zoveel succes oogstte, dit Jaar weer twee keer te doen optreden. Hieraan Is tevens een waterpolowedstrijd verbonden. Op het programma staan voorts serveer- cocktailwedstrijden en ook zal weer concours van standwerkers worden gehouden Andere evenementen, die niet direct onder de auspiciën van de commissie plaats zullen hebben zijn: de bekende Northgo-wandeltocht, de harddraverij, ge organiseerd door de vereniging „Prin- Irene", op de Koningin Wllhelmina- boulevard, en de schatgraverij oo het De bekende organist Feike Asma geeft in de Geref. kerk enkele concerten, en de reddingsbrigade is deze zomer ook van de partij met revue-voorslehin- Data Ten slotte nog enkele data. Van 2730 juni wordt een fancy fair gehouden ten bate van de speeltuinvereniging Noord- wijk. Op 29 juni concerteert de Echo dar Duinen op het terras van Noordzee. met medewerking van de majorettes. „Melo- vindt de Northgowandeltocht plaats. In de komende weken is er te Noord- wijk dus van alles te beleven! We wen sen de actieve commissie veel succes er vooral mooi zomerweer- RIJNSBVRG Goed nieuws voor „Wilhelmina" De muziekvereniging „Wilhelm: ontving bericht van het Anjerfonds, dat ze voor de vernieuwing van haar instru mentarium op f 750 kan rekenen. Uitstapje Gisteren heeft het gemeentepersonee! een geslaagd uitstapje gemaakt naar Aals meer, Apeldoorn en Utrecht. Grondig voorbereid op zonnebad Nieuws van het volleybal front In de eerste week van oktober begint de volleybal-competitie weer te draaien. In afwijking van het vorig jaar is de ipetitle-wedstrijd aanmerkelijk uitge breid. Behalve Noordwijkse club's hebben ook verenigingen uit de omgeving inge schreven. De volgende clubs zijn Inge deeld: S.W.C. Teylingen, Sassenheim; Katwijkse politiesportvereniging; N.V.C.; C.I.O.S.; M.S.V.; Noordwijkse politie sportvereniging; D.O.S.; personeelsclub d. Berghstichting; een m.u.l.o.-team en en ambtenarenploeg. Verder de volgen- Ie damesteams: Sassenheim; N.V.C.; C.I.O.S. (eventueel met 2 teams); M.S.V.; d. Berghstichting. Gestreden wordt om en wisselbeker; competitieleider is de heer B. Boers. SERVICE VAN V.V.V. Aan het införrtiatiebütéau van de sticH- ng V.V.V. zal een bord wordèn Bvestigd, waarop, ten gerieve van de in te lezen is hoe de windrichting is, de hoog- en laagwatertijden, benevens de temperatuur van het zeewater. Een en an der geschiedt in samenwerking met de maatschappij „Zeebad". Uitstapje D.S.S. coöperatieve verbruiksverenlglng Door Samenwerking Sterk organiseerde het jaarlijkse uilstapje met een aantal leden. In een viertal touringcars vertrok het 190 personen tellende gezelschap ni het Gooi, waar allereerst de Annahoi werd aangedaan. Vervolgens trok n Putten naar Harderwijk. Langs de Knardijk werd Lelystad, bezocht, w rondvaart werd gemaakt langs de Zuiderzeewerken. Vervolgens werd de py- ramide van Austerlltz bezocht en in het Jagershuis te Zeist gedineerd. Ten slotte belandde het gezelschap in de Vink te Voorschoten, waar de avond gezellig werd doorgebracht. Tijdens de tocht vermaak- de heren Hermans en Steenvoorden de deelnemers. Zeer voldaan kwam het gezelschap laat in de avond weer op basis terug. Opbrengst collecte De zaterdag gehouden collecte voc verpleging van behoeftige chronische zle- ■tgaande van „Het Zonnehuis" heeft f 419 opgebracht. Gevonden voorwerpen Portemonnaie met Inhoud; fietstas; strandschoenen; sleutels; regenjas; auto- step; kinderschoenen; gummi regenman tel; strandsohep zilverbon; bril; bankbil jet; pet; kindermuts; hoofddoek; da handschoen; driewielig kinderfietsje; twee nieuwe kinderjurkjes; sleutel volkswagen; overall met handschoe- gruden ring; hond (spaniel). Inlich tingen uitsluitend woensdag en zaterdag en 3 uur op het politiebure: oude Zeeweg 10. Voetbalwedstrijd Zaterdagavond 7 uur speelt „Noordwijk" op het sportpark een vriendschappelijke wedstrijd tegen Boskoop. VOORSCHOTETS De jaarlijks terugkerende autotocht voor de ouden van dagen is een verheugend blijk van goede burgerzin. Zo ook gi middag, toen 67 automobilisten hun gens weer beschikbaar stelden om medeburgers-op-leeftijd enige uren welkome afleiding te bezorgen Om één uur werd van de Voorstraat gestart e reden naar Leidschendam, Voorburg, Rijs wijk. In Den Haag werden de ni woonwijken bekeken en -via-.de Scheve- ningse Boulevard belandde het gezelschap In Madurodam. Daarna werd de tocht vervolgd naar Meyendell, waar onder vrolijke muziek gelegenheid was de boter hammen op te eten. Door het park De Kievit en via de Pape laan bereikte men de Willem de Zwijger laan, waar de muziekverenigingen St. Laurentlus en Benvenuto voor een. lelijke Intocht zorgden. In jjflet wapen van Voorschoten" spraken dokter Van der Stoel namens het comité en dè heei Brinks voor de bejaarden. Mutaties Tot secretaresse van de afdeling Voor schoten van de E.H.B.O. Is gekozen r G. van Ooijen-Brouwer, woonschip achter '.eldséweg 260 De heer H. MTdde'raad Leidseweg 503 is tot penningmeester be noemd. nieuwe tegelvloer zal worden voorzien, kan de toren, wanneer men dat wenst, hoofdingang voor de kerk worden, is hier echter, een typische situatie, le toren gemeente eigendom ls en de kerk het bezit van de Ned. Herv. ge meente. Deze laatste kon verleden jaar >ren van da gemeente overnemen ƒ1, maar men bedankte wijse- joor de eer. Wanneer de Ned. Herv. lente dus weer als ingang voor de kerk wil gaan gebruiken, dan zal men laar toestemming van het gemeentebe- ituur voor moeten hebben. De eerste etage zal ook een nieuwe tegelvloer krijgen en de daarboven, gele gen drie verdiepingen zullen van een nieuwe houten vloer worden voorzien. Hoewel men voor het graven der gaten >or de steigerpalen maar weinig aarde behoefde te verzetten, stuitte men aan de der toren prompt op mensenbeende- Dat verwonderde de heer Lems In het geheel niet. Hij heeft ze bij iedere oude toren, die hij moest opknappen, al gevonden. Wanneer men vroeger een port, dat destijds op verzoek van het ge meentebestuur werd opgemaakt, wordt gezegd, dat de toren waarschijnlijk in de dertiende eeuw ls gebouwd. Dr. E. H. ter Kuile van Monumentenzorg was echter van mening, dat hij pas ln de zestiende eeuw ls opgetrokken In de dorpsmond heet het nog steeds, dat de Spanjaarden de toren bij het be leg van Leiden ln brand hebben gescho ten. En de huidige Vuursteeg, een alles behalve „steegachtige" laan in het zui delijk deel van de dorpskom, zou de plaats zijn geweest waar het geschut toen stond. Intussen ls men In Llsse wel nieuws gierig of men met het loshakken der stenen nog voor merkwaardige vondsten of ontdekkingen zal komen te staan. Men kón immers nooit weten! Benoeming Mejuffrouw E. H. Sprang uit Ederveen ls benoemd tot onderwijzeres aan de Ned. Hervormde school.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9