CHRISTELIJK c K Blindentehuis Sonneheerdt heeft gezonde financiën Chr. Schoenmakerspatroons vragen prijsaanpassing "1 ,°at Hoe kan de maatschappelijk werker zijn arbeid volhouden? WYBERT Meer protestants! eenheid 2 DONDERDAG 21 JUNI 195 Maar activiteit van medeiverkers blijft gewenst (Van één onzer verslaggeefsters) De belangstelling van ons volk voor de arbeid die uit liefde voor de medemens verricht wordt, neemt af. Men dreigt onder invloed te geraken van het materialisme en het dirigisme van de staat. Gelukkig is de belangstelling van de medewerkers van Sonne heerdt nog groot en we kunnen bijvoorbeeld met vreugde consta teren, dat de financiële basis van ons tehuis gezond is, zo zei ds. D. A. Zijlstra, voorzitter van de vereniging tot Christelijk hulpbetoon aan blinden, op de toogdag van deze vereniging, die gisteren bij het blindentehuis Sonneheerdt in Ermelo werd gehouden. iets heel bijzonders. Aan de rand het terrein was een tweetal grote ten ten opgesteld, waar de feestelijkheden' gehouden werden. Het programma was met zorg samengesteld: er werd gezon gen en natuurlijk deed het blindenkoor Inter Nos zich horen. De sprekers wer den afgewisseld door enkele voordracht kunstenaars, die voor de vrolijke noot zorgden. De vorige week heeft men op Sonne heerdt afscheid genomen van de heer Boek VAN DE DAG „Wat groeit er uit deze wereld?" Dat is de titel van een verzameling van vijf studies, die in opdracht van de Christelijk Nationale Bibliotheek bij Wever te Franeker verscheen. Hier echter wordt geen situatietekening van de huidige wereldtoestand gegeven, maa: een beschrijving van vijf grote persoonlijkheden uit deze eeuw. Waar bij we direct erkennen, dat deze per soonlijkheden Lenin, Stalin, Tito, Churchill en Adenauer een grote in vloed op de ontwikkeling van de hui dige situatie op onze aarde hebben ge had. De eerste twee studies die over Lenin en Stalin zijn van de hand van dir. G. Kuypers en zijn o.i. reer goed geslaagd. Vanuit positief christe lijke overtuiging heeft de auteur beide figuren gepeild. Wel degelijk heeft hij daarbij oog gehad voor de filosofische achtergronden van beide communisti sche leiders, heeft hij gezien, hoe Sta lin het paradijs predikte en dat het dat was. wat hem zulk een aanhang ceed verwerven. Net als Mozes pro beren de communistische leiders hun volk naar het Beloofde Land te gen. Kuypers gaat niet in wandaden, die Stalin bedr< Beroepin gswerk Beroepen (gid.) HERV. KERK Breuchem en Kerkwijk J. Munnik als directeur. Hij zal de lei ding van de propaganda op zich ne men. De heer J. Spruijt is in zijn plaats als directeur benoemd. Het was een goede gedachte on heer Munnik het woord te laten vo over het werk dat hij op Sonneheerdt gedaan heeft, omdat daardoor de grote vlucht, die de ontwikkeling van het werk voor de blinden heeft genomen, tot uiting kwam De heer Munnik schet ste de huidige financiële hulp aan de blinden („blindenrente", zoals dat in de volksmond heet) en deed een beroep op de medewerkers om voor de 1500 borstels en bezems en de 1700 kleed jes en doeken, die wekelijks de werk plaatsen van Sonneheerdt verlaten, een goed afzetgebied te blijven vinden. In de morgenuren sprak ds. B. J. C. Rijnders, oud-voorzitter van de vereni ging en hij legde er de nadruk op, dat Sonneheerdt méér wil zijn dan een te huis waar de bewoners over de drem pel van de blindheid worden heengehol- pen. Sonneheerdt wil hen ook kinderen doen worden van Gods koninkrijk. Ds. Zijlstra ontvouwde enige plan nen, die in het bestuur van Sonne heerdt gekoesterd worden en die er op neer komen, dat men een soort Sonneheerdt-dorp zou willen stichten, met eigen woningen voor blinden. Al is de financiële kant in orde, zo zei spr., wij blijven niet stilstaan, doch werken dóór. Ds. S. Pennekamp losgemaakt GEREF. KERKEN Beroepen te Hattem: J. Besselaar te Krabbendijkg; te Sellingen: kand. A. Corporaal te Zwartsluis; te Opperdoes: kand. H. Groeneveld te Terneuzen. Aangenomen naar Vijfhuizen: kand G. Rang te Amsterdam, die bedankte voor Dronrijp, Goenga, Kamerik, Krab bendam. Nieuwerbrug aan den Rijn. Opperdoes. Oudemirdum en Vreeswijk. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Tweetal te Leiden: G. Ch. Duinker te Boskoop en J. Th. Mackenzie te Doesburg (nieuw tweetal). GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-Zuid: H. C. La- main te Grand Rapids en M. Blok te Rotterdam-Centrum. OUD-GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Loenen aan den Vecht: E. du Marchie van Voorthuysen Leerbroek. Hij greep de ark Uzza was een ijverig en oplet tend man. Als hem iets opge dragen werd, deed hij dat nauw gezet. Hij was een man waar je wat aan had, een man die pal stond, zoals dat in aandoemijk- romantische krijgstaal heet. Die taal mag dan aandoenlijk zijn, het feit is er niet minder waar devol om Op Uzza kon ]e bou wen. Hij moest voor de ark zor gen? Dan zorgde hij ook voor de ark (II Sam. 6), onvervaard, niets ontziend: zichzelf niet er. ook de ark niet.... En hier ging Uzza dan ook fout. Hier ver gissen wij ons ook dikwijls. onze ijver om het ons toe vertrouwde pand te bewaren, ver grijpen wij ons daar wel eens aan. Wij proberen bij voorbeeld din gen in de Bijbel, die onlogisch lij ken, logisch te maken. Dat wi. zeggen: we geloven niet zo direct in het feit, dat de Bijbel een tweesnijdend scherp zwaard is. maar willen hem wat bijslijpen: „dat is natuurlijk niet letterlijk bedoeld" Als we dat op gcede, dat is bijbelse gronden zeggen geen bezwaar. Maar als het gezega wordt omdat iets ons niet lijkt, dan zijn we bezig de hand naar 'het heilige uit te steken, goed be* Viering van zevende lustrum Voorzitter kon leden niet overtuigen van nut van inkoopvereniging DE jongste loonmaatregelen en de volgend jaar nog te verwachte wijzi gingen in de loonhoogte in verband met de komende huurverhoging en de per 1 januari te heffen premie voor het overheidspensioen, vervullen de middenstanders voor een belangrijk deel met grote zorgen; in het bijzonder mag dit gezegd worden van de schoenmakerspatroons. De reparatieprijzen voor schoenwerk kunnen bijna niet meer verhoogd worden en toch kunnen ook de loonsverhogingen voor vele bedrijven niet uit de winst betaald worden. Op de jaarvergadering van de Christelijke Bond van Schoenmakers Patroons, gisteren te Utrecht gehouden, betoogde de secretaris, de heer J. Hardenbol te De Bilt. dat de schoenmakerspatroons in de gelegenheid gesteld moeten worden de prijzen aan te passen, willen zij kunnen over gaan tot invoering van de in het uitzicht gestelde sociale verbeteringen. de lonen- en arbeidsvoorwaarden En deze invoering achtte hij hard nodig, ondanks de financiële bezwa ren, omdat voor de schoenmakersge zellen nog lonen gelden, die lager zijn dan die voor ongeschoolde fa brieksarbeiders. Bij de onderhande lingen zal de bond zo ver mogelijk dienen te gaan in haar pogingen de sociale positie te verbeteren. Zonder deze verbetering dreigt er immers in de toekomst een vlucht van werk nemers uit het schoenmakersvak. De vergadering besloot, dat de bond, in overleg met de zuster organisaties er naar zal streven doeld en vaak onbewust We moesten maar oppassen voor onnadenkendheid. En voorzichtig zijn met de bijbel. God zorgt wel, dat die gelijk krijgt. De commissie van het opzicht in de kerkprovincie Gelderland heeft op de vele <js. s. Pennekamp, hervormd predi- heeft., kam Brammen, losgemaakt van van dit opstel wel, dat het geschreven is vóór de ontluistering van Stalln. Het opstel van prof. Gerbrandy over Churchill is daarom alleen be langwekkend, omdat hü in de oorlog dagelijks contact met de Engelse leider had. Daardoor is een studie ontstaan, die een sterk persoonlijke inslag heeft, die niet uitputtend is, maar wel een prachtige indruk geeft over het strij den van deze grote. Voorts bevat het boek een studie over Tito van de hand van drs. J. Klatter en één over Adenauer. Beide opstellen geven een goed overzicht van het leven dezer beide groten, die op hun wijze een belangrijke factor in de tegenwoordige wereldpolitiek vor men. in het stuk over Adenauer wordt nog ingegaan op de partij forma tie der C.D.U. 1 Ds- Pennekamp zal van deze be slissing in beroep gaan bij de gene rale commissie voor het opzicht in Nederlandse Hervormde Kerk. Kiespijn werk Uw tandarts. Maar als eerste hulp "AKKERTJE" dat flitst Uw klachten weg! fVHeïodie en woord der Ethergolven VRIJDAG 22 JUNI 1956 17.40 Koersen; 17.45 Grat 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nwi weerber; 8.15 Gram; 9.00 V d zieken; 9.25 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Radio Phil ork; 10 30 Morgendienst; 11.00 Zang en piano;; 11.30 Gram; 12 05 Lichte muz; 12.30 Land en tulnb meded; 12.35 Negro-spirituals; 12.55 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Prot Inter-1 kerkelijk Thuisfront; 13 20 Lichte muz; 13.45 14.50 Gram: 15.15 Voordr; 15.35 Vioolrecital; ges Gram; 14 05 Schoolradio; 14.25 Planoduo; 16.00 Riddersporen in de tuin. caus; 16.15 HUi Gr; 16.30 Radio Phllh Sextet; 17.00 Voordr; Gym; Emigratierubriek: Het emigratiepraatje H A van Luyk; 19.30 Gram; 20.00 Radio- jj 20.20 Gram; 20 30 De jeugd vliegt (verv.) i II 298 1 Puzzel der); 8.50 V d VPRO: 10.00 Ave ters: 10.40 P-.ano 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.2< n. VARA: 7.00 Nws: 7.10 7.53 Wie weet hoe....; (plm 8.18 Vacantiekalen- ouw; 9.40 Schoolradio; iren met kinderen, caus; 20 Lichte muz. AVRO: 12.00 Dans- muz: 12.30 Land- en tuinb meded: 1235 Sport en prognose: 12.50 Met een postkoets onderweg, klankb; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.20 Metropole ork; 13.55 Beurs- '4.00 Stri" 19.45 Op bezoek bij anderen. KianKo: au.ir: Nws; 20 0r. Gesprek over 'iet openluchtspel Xerxes; 20.10 Boekbespr; 20.15 Voordr; 20.30 Bespiegelingen aan de East I River: 20.40 Ouder en oud worden, caus. I VARA: 21.00 Lichte muz; 21.35 Gram en comm; 22.05 Lichte muz; 22.25 Buitenlands| weekoverz. VPRO: 22.40 Vandaag, caus: 22.45 Avondwijding. VARA: 23 00 Nws; 23.15-24.00 12.00 Cricketrep; 12.30 Gevar muz; 12.55 Weerber. 13.00 Nws; 13.10 Gevar progr; I 13.40 Gram; 13.55 Cricketuitsl: 14.00 V.d. sc I len; 15.00 Tennisrep; 15.35 Rep v.d. Wo- I kingham Stakes: 15.55 Cricketrep: 16.15 i 17.55 Weerber: 18.00 Nws.' 18.15 Sportuitsl'; Persoonlijke houding eist uitputtend werk HOE houden wij ons werk vol? Om ons heen zien we tallozen overspannen raken of op zijn minst overwerkt. Dat rechtvaardigt de vraag wel, hoe de re- classeringsambtenaar, in het algemeen de maatschappelijk wer ker, eigenlijk dat werk kan volhouden, zonder erdoor geheel ontwricht te worden. Mejuffrouw J. K. Bak ker, hoofdbestuurslid van de prot.-chr. Reclas- seringsvereniging, pro beert in het juni-num- mer van Tot het licht, het orgaan dier vereni ging, het antwoord op deze vraag te vinden. Het ligt natuurlijk ook aan de tijd, waarin wij leven: ieder heeft haast, het tempo ligt hoog, enz. Maar de aard van het maatschappe lijk werk is toch ook zo, dat voor het „vol houden" bijzondere eisen worden gesteld. In de eerste plaats is maatschappelijk werk een onderschat beroep. In onze tijd wordt dit wel beter, maar de toch nog steeds lage salariëring, het ge noegen nemen met veel te weinig opleiding, zijn er toch nog steeds symptomen van. Deze onderschatting wordt nog in de hand gewerkt door het weinige ertoon" dat een maatschappelijk werker heeft: geen uni form, geen witte jas. geen toga, geen kasten vol wet boeken, geen instrumenten vormen attributen van zijn waardigheid, geven hem een waas van geleerdheid of geheimzinnigheid. De maatschappelijk werker moet het helemaal hebben van zijn verhouding tot zijn cliënt. Hoewel enerzijds de alge- Geen magische oplossing mene onderschatting van het beroep van maatschappelijk werker moeilijk kan maken zelf geloof in zijn werk te hebben, kan anderzijds een zekere algemene óversehat- ting het hem evenzeer be moeilijken. Als we de maat schappelijk werker zien als degene die specióal in het Koninkrijk Gods werkt, de gene diespeciaal belast is met de opheffing van de zedeloosheid in de maat schappij, dan laden we ëèri verantwoordelijkheid op één beroep die niet te dragen is, en die buiten proportie is met de sector die het maatschappelijk werk be strijkt naast andere beroe pen die hulp verlenen. Behalve deze onderschat ting en overschatting van het beroep, heeft het werk zelf dat steeds ,,met men sen in nood" in aanraking brengt daardóór een bij zonder uitputtende kwali teit: de cliënt is altijd in een moeilijke situatie; dik wijls zoals in de reclas sering, is het een opgedron gen verhouding. Het kan haast niet anders, of het werk geeft veel mis lukking cn teleurstelling, en tenslotte komt daar nog bü, dat de individuele maat schappelijk werker een veel te zware verantwoordelijk heid heeft, ln beslis-ingen en daden. Er is bijna geen beroep waarin de wijze van werken zo ongecontroleerd geschiedt, ieder werkt op z'n eigen houtje en op zijn Het werk zou veel min der zwaar worden, wanneer uitwisseling van methoden en moeilijkheden geregeld plaats vond. Het werk len. Als we iets geleerd hebben in deze tijd dan is het wel dat we het alleen niet af kunnen, dat samen werking geboden is. telijk ontspannen wii zeg gen het totaal loslaten van het werk, met al de span ningen die ermee verbon den zijn; het betekent: ver geten van zorgen, plannen, gedachten die weer nieuwe spanningen opwekken. 'AAROM valt ons werk W' WA. beter vol de houden zijn. meer werd ge- na atschappelijk supervisie te zijn onder werken. Het is gebleken dat de cliënten niet gebaat zijn met dit individualistisch werken, dat daardoor fouten zich ongelimiteerd heiha- besteding, dan dienen eerst vast te stellen dat er vrije tijd is. Zo op het eerste gezicht lijkt het nobel en mooi ..zo helemaal in je werk op te gaan", ,.je er helemaal aan te geven". Maar moe ten we dat niet wat nuch terder bekijken: een beroep uitoefenen is toch altijd maar een deel van het leven, een middel om het leven te onderhouden. Zou „helemaal opgaan in het werk" ook niet dikwijls betekenen gebrek aan be langstelling voor al dat gene wat bititen het ar beidsterrein ligt, en onder schatting van invloeden die bevruchtend op het werk kunnen inwerken, zodat het voert tot ach teruitgang van de kwa liteit van het werk? Het komt dus hierop neer, dat we moeten zorgen vrije tijd te hebben. Voor het „volhouden van het werk" is het van groot belang te denken over de besteding ervan. Misschien kunnen we dit probleem het best benaderen vanuit de vraag waarvoor vrije tijd eigenlijk dient. Het a I woord daarop zal in de eerste plaats moe ten luiden: tot herstel van arbeidsgeschiklheid, d.w.z. om uit te rusten. Dat lijkt heel vanzelfsprekend toch doén vele mensen het niet; symptoom hiervan is bij voorbeeld het doodmoe van vakantie terugkomen. Ook kan ieder mens ne„ niet, „ontspannen *ijn" is in onze tijd een kunst geworden Hoeveel mensen kunnen bijvoorbeeld „tevreden niets doen", of stil genieten van de natuur? Zich lichamelijk en gees- lijk zwaar. We hebben vele teleurstellingen te verwer ken, er zijn tegenslagen maar onze grootste te leurstelling heeft niet met onze cliënten, niet met ge beurtenissen in het werk, maar met onszèlf te ma ken. Wij worden het meest gekwetst doordat wij ons zelf tegenvallen. Wij ver wachten van onszelf meer dan we kunnen. Daarom is hef nodig „onszelf in ons werk" realistisch te leren zien: het is voor ieder mogelijk in de loop van zijn leven enig begrip te krijgen voor zijn eigen mogelijkheden en grenzen. Er bestaat ook de mogelijkheid zichzelf te aanvaarden met fouten en gebreken. Dit inzicht kan ons behoeden voor een krampachtig „volhou den" dat de indruk maakt, van „steeds op de tenen staan". Ons werk „volhou den" kunnen we alleen wanneer we onszelf wat speelruimte geven, wan neer we zo nu en dm ook eens kunnen lachen om onze gewichtigheid, onze haast en onze drun.+e. Hadden we niet dit ge hele verhaal achterwege kunnen laten, wanneer we er vanuit waren gegaan dat het geloof het entge ant woord is oo de vraag ,,hoe kunnen we ons werk vol houden?". Ik meen van niet. Geloof in God is niet ge loof in magische oplossin gen, zoals wij als kind God baden voor een goed proef- slecht vouroereid waren Geloof in God is een weten van zijn liefde, van zijn bemoeiing rret ons. Bij die bemoeiing behoren ook alle hulpmiddelen die Hij ons geeft am t=> gebruiken om ons werk vol te houden. voor de werknemers zo gunstig mogelijk te maken en de leden te adviseren de 3 pet. ineens 19955 alsnog uit te betalen, neer dit nog niet geschied is. Behalve, dat de heer Hardenbol een belangrijk aandeel had in heJ gesprek over de sociale voorzie ningen, stond hij ook nog op geheel andere wijze in het middelpunt van de belangstelling. Gisteren vierde de Chr. Bond van Schoenmakers Patroons namelijk ook haar zevende lustrum en bij deze gelegenheid werd ir bijzonder de heer Hardenbol huldigd, die gedurende al deze jaren voor de bond werkzaam is geweest. Hem werd een tuinameublement en een parasol aangeboden en zijn vrouw werd bedacht met een fruitmand. Afgevaardigden van zusterorganisa ties, van afdelingen uit de eigen bond., van het Bedrijfschap Schoen makerij en nog vele andere instanties uit de schoenmakerswereld boden de bond hun hartelijke gelukwensen met dit jubileum aan. Inkoopvereniging De voorzitter, de heer M. Tiemens te Groningen, had in zijn openingswoord van de bondsvergadering reeds middelen aangeduid om te komen tot een efficiën ter en dus produktiever werken, wat in verband met de spanning tussen lonen en prijzen, voor de bond een urgent probleem is. De voorzitter had o. noemd: goed geschoold kader, ee dig calculatieschema en niet in de laat ste plaats de oprichting van een coöpe ratieve landelijke inkoopvereniging. Speciaal dit laatste punt bracht in de middagvergadering de gemdederen in beweging. Als afzonderlijk agendapunt aan de orde gesteld, maakten vele aan wezigen van de gelegenheid gebruik, hun bezwaren tegen een inkoopvereni ging naar voren te brengen: per jaar zou ten minste voor vijf ton betrokken moeten worden; de leden zouden alle afspraken lang niet nakomen; de schoenmaker dreigt het knechtje van de grossier te worden en een vierde be zwaar was nog, dat men de handel tegen zich in het harnas zou jagen scherpe concurrentie uitdagen. De voorzitter betoonde zich i vent voorstander, doch bleek i pleidooi niet bö machte de vele bezwaar de leden tot andere gedachten te bren gen. Terwijl toch een adhaesie-betuiging van de vergadering de leden nog tot niets zou verplichten. Ieder wordt name lijk Individueel lid van een eventuele inkoopvereniging. De voorzitter zegde tenslotte toe, dat bij het overleg, dat binnenkort op fe deratieniveau met betrekking tot de op richting van een coöperatieve inkoopver eniging zal worden gehouden de naai voren gekomen bezwaren van de leden der Chr. Bond ter tafel zullen worden gebracht. (Een studiecommissie bracht aan de federatie van schoenmakers-pa troonsbonden onlangs een rapport uit, waarin de oprichting van een inkoopor ganisatie werd aanbevolen). Herkozen werden de bestuurleden J. Snieder te Amsterdam en Chr. Theil te Wassenaar en de voorzitter de heer M. Tiemens. De verhoging van de contri butie van 25 tot 28 per jaar kreeg de goedkeuring van de vergadering. In de middagvergadering voerde de heer H. van Eijsden, secretaris van Chr. Middenstands Bond en lid var Tweede Kamer het woord over het derwerp: Waar gaan wij heen? (In een afzonderlijke vergadering het Fonds tot Hulp Bij Ziekte werd nog besloten de leden tot 49 jaar in de ge legenheid te stellen zich te verzekeren tegen hogere bedragen namelijk 56 of 63 tegen de resp. premiën en 5.40). Advertentie Rokershoest M wordt voorkomen en bestreden met KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. Zangeres; 8 over. j langs: 9. bijwoord; 10. ophoging; 11. zee hond: 14. plaaggeest: 16 balk; 18. denk beeld: 19. eerder; 21. kledingstuk; 22. schrijfgereedschap; 23. voegwoord; 25 voorzetsel: 26 soort das. VERTICAAL: 2. Algemene toejui ching: 3. nachtvogel; 4. uitroep; 5. werkzaamheid van stromend water; 6 voorzetsel: 7. stuk grond: 12 onderdom- peline; 13. moeilijk; 15 bestuurder; 17 aanslibbing: 20 stremsel: 22. keuken gebruiksvoorwerp; 24. kompasstreek; 25. rivier. OPLOS8ING PUZZLE No. 442 HORIZONTAAL: 1. Das; 4. kreek: 8. rapier: 11. pop; 12 fel; 14. A.M.; 17. E.K.; 18. peer; 19 pilo; 20. de; 21. te; 22 ora; 24. oog; 26. barrel; 29. stork; 30. kit. VERTICAAL: 2. Ar; 3 sap; 4. kip; 5. re; 6. erf; 7. kalkoen; 9. poort; 10. kapdoos; 13. eelt: 15. meer: 16 spoor; 23. Abo; 24. ork; 25. gek; 27. ar; 28 li. I en piano; 22.45 1 23.08—23 13 Koersen. Engeland. BBC Light I 23.55—24.00 Nws. Brussel. 324 m. 12.00 Omr orkt 12.30 Weer ber; 12.34 Gram; 13.00 Nws: 13.15 Gram; 14.00 Schoolradio: 15.45 Gram: 16.00 Koer sen; 16.02 Gram; 17.00 Nws; 17.10 Lichte Plano: ren: ia.10 vooror: 18.20 18.30 V.d. sold; 19.00 Nws; 19.40 Volkszang; Kunstkaleidoscoop; 22.00 Nw 47. Met een verbeten uitdrukking op zijn gezicht reed hij naar Avonmore Mansions, sjouwde de zes en negentig treden weer op en trof Thel- ma in de huiskamer, waar ze zat te naaien. Aangenaam verrast vroeg ze wat hij in Londen moest, en met moeite zijn woede beheersend, vertelde hij haar alles. Ze luisterde onbewogen en vroeg toen: ,,En wat nu?" ,,Ik heb er geen flauw idee van", zei hij ter neergeslagen. ,,Ik denk dat ze me wel 'n baan tje bij de gronddienst zullen geven." ,,Nu, dan heb je toch nog een carrière in de Air Force," merkte ze op, maar op heftige toon barstte hij uit: ,,Maar dat vertrap ik. Dan neem ik nog liever m'n ontslag." Ze praatte een paar uur lang met hem en ten slotte beloofde hij haar het nog een tijdje aan te zien en af te wachten wat er met hem zou gebeuren. Een week later het was in middels november geworden werd hij in Dux- ford gestationneerd, een basis voor jachttoestel- len, zo'n zestig kilometer benoorden Londen in Cambridgeshire Daar vond hij het 19e Squa dron, dat Bulldogs vloog, een paar instructeurs belast met de opleiding van het squadron van de universiteit van Cambridge, en een precieze, onberispelijke geklede basis-commandant, die hem begroette met: ..Welkom, Bader. Jij wordt belast met de afdeling motor transport." Het werk was doodeenvoudig: hij hoefde wei nig meer te doen dan de hele dag in een kan toortje te zitten, thee te drinken, bonnetjes af te tekenen en opdrachten aan de chauffeurs van de vrachtauto's geven Hij kende verscheidene van de vliegers op de basis en vermoedde dat het hem niet veel moeite zou kosten hen te be wegen hem eens mee naar boven te nemen Of ficieel behoorde hij nog altijd tot de „Vlieg- DAN MAAR ZO! dienst" en hij kon de gedachte niet van zich afzetten dat er toch nog een mogelijkheid zou zijn een functie als vlieger te bemachtigen hoe? dat wist hij nog niet. Triest realiseerde hij zich dat het hem niet mogelijk zou zijn in de R.A.F. te blijven in een functie als deze. want al zijn ellende werd veroorzaakt door het feit, dat hij nu voortdurend anderen zag vlie gen. Hij sloot vriendschap met Joe Cox, een der instructeurs van de studenten uit Cambrid ge en op een dag in december, toen de com mandant afwezig was, nam Cox hem mee naar boven in een twee-dekker verkenningstoestel voor de landmacht. Cox liet zijn passagier prac- tisoh al het vliegen doen en was zeer door Ba- ders's bekwaamheid geïmponeerd. Nadien gin gen ze, wanneer de kust veilig was, meerma len samen naar boven en Cox' verhalen over deze vluchten hadden tot gevolg dat de ande re vliegers uitermate verontwaardigd waren dat alleen bureauoratie Bader belette anders dan in 't geheim te vliegen. Op een avond was deze kwestie andermaal onderwerp van gesprek, toen Cox opmerkte: ..Komen jullie morgen maar 's k'iken Dan maakt Douglas een asfalt-landing." Een asfalt- landing bestond hierin dat de vTeger zijn toe stel zo langzaam en precies liet dalen dat het op de rand van het kleine geasfalteerde plein voor de hangar neerkwam en tot stilstand kwam zonder het gras aan de andere kant te beroe ren. Officieel was dit kunststuk verboden en dal was natuurlijk de reden waarom het zo graag werd geprobeerd. De volgende morgen om elf uur zagen de vlie gers bij de hangar de Atlas omlaag komen, ter wij] Cox in de achterste cockpit demonstratief de armen ten hemel had geheven om te laten zien dat Bader alles alleen deed Op het cri- tieke ogenblik, juist toen de Atlas het asfalt be roerde. kwam de basis-commandant van achter de hangar te voorschijn; hij zag de landing en stelde nijdig vast dat Cox, gezien z'n omhoog geheven armen, een leerling toestond een as falt-landing te maken. Toen Cox uit de cockpit klauterde, verdween de grijns van zijn gezicht omdat hij plotseling de commandant als een woedende schoolmeester naast zich zag staan De commandant deed de mond open om wat te zeggen, toen in de voorste cockpit Bader zijn bril afzette en door zijn chef werd herkend. Op kille toon vroeg de overste: „Vloog jij dit toestel. Bader?" ,,Ja, overste." „Maar je mag niet vliegen!" „Neen, overste." De commandant wendde zich tot Cox. „Wist jij niet dat Bader niet mag vliegen, Cox?" Onmiddellijk kwam Bader tussenbeiden. „Neen, overste," loog hij. ..Luitenant Cox was er niet van op de hoogte. Ik had het hem moe ten zeggen." Nijdig zei de luitenant-kolonel: „Als je dat niet wist. Cox, dan weet je het nu. Bader mag niet vliegen!" En zich tot Bader wendend, zei hij: „Jij hoort nog wel van me!" I WORDT VERVOLGD) Jj. NZE artikelen over de uitslaj der verkiezingen, nog maar nat welijks begonnen, hebben ons reei zeer vele brieven -bezorgd. In meeste wordt instemming betuig met wat we reeds schreven. Andei san: briefschrijvers dringen er op a« n la bepaalde aspecten toch vooral ni nk 2 te vergeten, aan de behandeln 'S-G waarvan we overigens nog nauw ge, lijks hebben kunnen toekomen. rölle Wat in veruit de meeste brievj Lei overweegt, is het sterke verlange ellin naar meer eenheid onder de pro ?0O 1 testanten, ook op politiek gebitj nefck Waarom, zo vraagt men, waaroi is deze grotere eenheidwèl mop jddag lijk op het gebied van de radio r Ve Wanneer men een ogenblik bedenk) ontS voor welke problematiek men stao ,-ne bij de radio, met onder meer i De t kwesties van de cultuurbeoefenin] dan moet toch worden toegegevei uwe dat de problematiek daar nauw el rr lijks kleiner is dan in de politiel Toch is daar een verblijdende een n beid, die in de politiek maar nod unst wordt gemist. '°s Ook verwijst men naar het social rrou, leven. Mannen en vrouwen, in ptDsai litiek opzicht gescheiden optrekkej de, staan dicht naast elkaar in i maatschappelijke organisaties. eidir toch zijn de problemen welke dai32ar rijzen bepaald niet van oppervlal n bi kig karakter. Wat is het, dat irons mensen politiek scheidt, doch mal schappelijk bijeenhoudt? erxja HET is dan ook onze stellij overtuiging, dat wij de verdeeld [erk heid op politiek gebied in steedMrn sterker mate behoren te zien al ^jg' een zaak, welke moet benauwerjaco In een deel van de socialistischll w pers zijn de aanhangers van chrü[19g telijke partijformatie voor de kiezingen maandenlang niet niets bestookt met, veelal spottendiT^ opmerkingen over deze verdeeld aen< held. De protestantse partijen hebbc zich met kracht van redenen gt e keerd tegen de doorbraak. Maar ht lik is zonneklaar, dat de verdeeldhd aar onder de protestantse partijen b |eds' velen de weerstand tegen de dooidleei braak heeft verzwakt en hen voor é*eri doorbraak zelf ontvankelijker het! jf* gemaakt. .en Dat bij gemeenteraadsverklezingt W in vele gevallen optrekken van pn qJ testantse partijen wèl mogelijk lm gebleken, heeft de critiek op de ver deehlheid ternauwernood kunne Dd€ verminderen. Integendeel, men mm et weten, waarom dan in nationaal ver "is band niet kan geschieden wat plaat selijk blijkbaar wel kan, waar toch n ook veelal strikt principiële zaker;rri aan de orde zijn. Bij de eenvoudige instelling onde aai vele kiezers behoeft het niet te vet wonderen, dat verscheidenen, zij hel misschien in arremoede en met wre vel, hun stem hebben gegeven aai de Partij van de Arbeid. M Dit verschijnsel behoort ons temeer,tra bezig te houden, nu in getalssterktij^ de afstand tussen grote en kleinen ksl partijen steeds wijder wordt, versplintering onder de kleinere par tijen moet tegenover het blok, dat grote partijen tonen, te pijnlijker op vallen. Op het verkiezingsbiljet stondei thans de A.R. Partij, de C-H. Unit de S.G.P., het G.P.V., en het is om bekend, dat hier en daar nog ii betreurd, dat ook de Protestants» Unie ditmaal niet met een eigen lijst voor de dag is gekomen. '04 i*1 D4»ic dt gro 1\T AAR onze mening behoort heel dit probleem van de verdeeld heid der protestanten op politiek gebied ons bezig te houden, en wel steeds méér bezig te houden. Natuur lijk, wij kennen de argumenten en wij willen er bepaald geen bestaans recht aan ontzeggen. Het zijn argu menten. die voor een deel ontleend zijn aan sfeer en aan persoonlijke geaardheden. Volkomen begrijpelijk, dat deze argumenten er zijn. Mensen met politieke belangstelling leven nu eenmaal tamelijk fel. Öf ze het willen toegeven of niet, een zeker perfec tionisme is hun deel. Het zijn strij ders die. meestal uit de beste over wegingen. gelijk willen hebben. Het is ook geen wonder, dat politieke programma's veel eerder dan bij voorbeeld maatschappelijke program ma's. herinneringen oproepen aan kerkelijke confessies. Wij voor ons stellen het nu ook maar scherp, scherper misschien dan in onze aard iigt Maar wij doen dat, omdat naar ons oprechte gevoelen heel deze problematiek wel eens op nieuw in discussie mag komen. Een chr.-historisch politicus heb ben wij eens horen zeggen, dat par tijen onder ons spoedig de neiging hebben, tot sacrale, tot gewijde en in tastbare grootheden te worden. Hij heeft gelijk, met dit verschil, dat men <angzamcrhand beter van klein- van grootheden zou kunnen spreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2