Potosi5 de rijke zilverstad schijnt voor altijd ingeslapen Eens beroemd en berucht, nu stoffig provincieplaatsje SPRINQBOK ASPRO' verdrijft de pijn Duits Chr. vakverbond hield eerste congres BLADLUIST AMOUFLAGE ipn fï NIEUWE LETDSCHE COURANT DINSDAG 19 JUNI 1956 BOLIVIA (Van onze medewerker Hans Kievid) HET WAS het jaar 1545. Karei V, in wiens rijk de zon nooit onderging, stond op het hoogtepunt van zijn macht. Overal in Zuid-Amerika waren de Spaanse veroveraars met succes doorgedrongen en schepen vol rijkdommen zeilden terug naar Spanje. Er was zelfs een plaats „ergens in het binnenland", die onuitputtelijk rijk moest zijn, omdat er een berg zou staan van puur zilver. Wanneer men op die berg een vuurtje maakte om eten te koken, smolt gewoon een deel van de bodem weg en bleef grof zilver in de as van het kampvuur achterZó rijk. De Indianen, de Inca's wisten dat reeds eeuwen lang. Maar de Spanjaarden kwamen er pas achter zo vermeldt althans de kroniek van de stad Potosi op 10 april 1545. De Spaanse legerkapitein Juan de Villaroel sloeg toen, als teken dat hij hier een nederzetting stichtte, in naam van de keizer de ge- rechtspaal in de grond. De Indiaanse maitresse van Villaroel, de schone Gualca, offerde aan haar goden. En de Spanjaarden wierpen zich op de knieën om de zegen af te smeken voor dit nieuwe oord. Vijf maanden na de stichting van Potosi woonden er reeds 170 Spanjaarden en 3000 Indianen. Twee eeuwen later hadden zich er al 200.000 mensen gevestigd en was de stad het centrum geworden van Spaans Amerika. De zilverrijkdom van Potosi werd een schatkamer voor de Spanjaar den. Amper een jaar na de stichting kon Villaroel al voor 12.000 gulden aan zilver naar zijn keizer sturen in ruil waarvoor hij het keizerlijke wapen ontving en de stad een „villa imperial" mocht noemen, d.i. keizerlijke stad. De berg bleek na grondige exploitatie zo ertshoudend, dat de mijnen „La des- cubridora" (de ontdekster). La Rica (de rijke) en nog vier of vijf andere in de eerste jaren voor miljoenen dollars aan zilver opleverden. Men vond een massief blok zilver in de vorm van een tafel en zo groot, dat er niet minder dan honderd man gelijktijdig aan had kunnen plaats nemenMiljarden hebben de Span jaarden zich alleen al in Potosi meester gemaakt. Maar ook vele miljarden ver kwist. Want doordat men met het zilver- erts slechts op hoogst gebrekkige wijze wist te smelten (in zogenaamde „huaira- chinas", kleiovens, waarbij de bergwind als blaasbalg fungeerde), kon alleen het rijkste erts worden gebruikt. Het andere smeet men eenvoudig weg! Trouwens, waarom zou men zuinig zijn? Er was toch genoeg. Pas een dertig jaar later gingen de Spanjaarden ertoe over zilversmelterijen te bouwen, die nauwkeuriger en intensie ver werkten. Voor deze smelterijen had men echter veel water nodig, zodat er een stuwdam moest worden gebouwd wel licht de eerste in heel Amerika, zo niet ter wereld waaraan honderden Spaanse metselaars en 4000 Indiaanse slaven drie jaar hebben meegewerkt. Helaas stortte een eeuw later een deel van deze stuw dam in, zodat de stad voor een vierde on der water kwam te staan, wat honderden mensenlevens kostte. Behalve die industrie der smelterijen ontstond er ook één voor het vervaardi gen van zilveren penningen. Deze dienden deels als betaalmiddel, deels voor decora tieve doeleinden, op welk gebied Potosi Jaren lang het centrum was. Stoelen van zilver Uiteraard kwamen bij de aanwezigheid van zoveel edel metaal, ook de kunstnij verheid en de edelsmeedkunst tot grote bloei. Religieuze ornamenten, wijwater bekkens. doopvonten en wierookschalen, tot de meest gewone keukenpannen toe werden daar gemaakt van puur zilver. En bovendien versierd met zowel Euro pese als Indiaanse motieven. Ja zelfs hele stukken meubilair als stoelen en tafels, altaren en kandelabers werden vervaar digd uit zilver! Jammer dat later weer veel van dit werk werd omgesmolten om de binnenlandse oorlogen te kunnen be talen, terwijl een ander deel werd geplun derd en geroofd. Met zoveel kunst in haar eigen boezem, trok Potosi ook andere kunstenaars aan. De stad werd een centrum van dichters en schilders. En zelfs van „vernuftelin- gen", zoals Santiago de Cardenas, bege- naamd „El Volador", de vlieger, omdat hij reeds vér voor onze tijd een vliegtuig ontwierpAldus verwierf Potosi zich eindelijk eens geen rijkdom door plunde ring en brandschatting, maar door het nijvere ambacht. Een dezer ambachtslieden werd hier mee zo rijk, dat zijn vermogen op enige honderden miljoenen werd geschat. Het steeg deze Quiroga, kortweg Quiros ge noemd, echter niet naar de bol. Hij bleef eenvoudig en bescheiden en werd een der grootste weldoeners aller tjjden. Maar er waren ook andere miljonairs, wie de rijkdom wèl naar het hoofd sloeg, zodat ze zich in orgiën met veel mooie vrouwen stortten. Vandaar dat men Posotl later ook wel als het lustoord bij uitstek van alle goed gesitueerde Spanjaarden bestempelde. En waar vrouwen, geld en luxe waren, daar waren ook duels, en modekoningen en struikrovers. Potosi werd er beroemd en berucht door. De „caballeros" waren in rode zijde gekleed, die met briljanten, paarlen en smaragden was bestikt. En de dames droe gen hoeden, waarop méér goed en edel stenen zaten dan vilt, stro of veren. Bij de duels legden de cavaliers hun kleden af, waarop ze vrijwel naakt, of slechts geheel in een rood hemd, het menings verschil uitvochten. Meestal kruiste men de degen. Soms ook kwam het voorlaad- pistool er bij te pas. En af en toe werden schat aan paarlen. juwelen, goud en ver„Haar uitzet was met zi edelstenen afgezet, dat constant een i Juweliers en edelsmeden voor haar w te. Zij bezat zo'n schare slavinnen (en ook witte dienaren), dat haar uitgaven dage lijks een 2000 „reales" bedroegen. Haar spiegels waren van gepolijst zilver. En haar meubels waren met goud en paarle moer ingelegd en met Milaans goud- zilverbrokaat overtrokken Reken maar, dat er om deze hooggeno- teerde joffer hard is geduelleerd! De openbare feesten in deze zilversta moeten van ongelooflijke luister z(jn gi weest. Zo moet de troonsoverneming door Philips II na de dood van Karei V zjjn gevierd met een festijn, dat miljoenen pesos kostte, vooral toentertijd een ei bedrag, „waarvan vele oorlogen hadden kunnen worden gevoerd," aldus de kro niekschrijver. Potosi moet hebben gedaverd van pret: toneelspelen, kerkelijke ceremoni stierengevechten, paardenrennen, bals partijen, waaraan dit dient gezegd ook de Indianen rijkelijk deelnamen. Zo moeten Indiaanse theaters de Inca-ge schiedenis hebben gespeeld. Uit de zilve ren bronnen van de stad vloeide wijn voor iedereen en voor wie honger had zat er osse- en schapevlees aan het spit. Het feest werd besloten met een optocht door de stad, waaraan tweehonderd bontgeklede Indianen deelnamen. Het einde Bolivia moge dan met weemoed terugdenken aan de weelde, die eenmaal de 2ilverstad Potosi ten toon spreidde, het kan er nog altijd trots op zijn, dat het toenmalige Parijs van Spaans Amerika tot op de dag van vandaag de schoonste vrouwen ter wereld bezit. Deze foto van een jonge moeder met kind levert daarvan een bewijs. 'n Moscatel Zoete, rode Kaapse Uzelf. Geïmporteerd door OUD-Haarlem zelfs middeleeuwse stecktoernooicn ge- ouden, waarvan de strijd pas geëindigd erd als een der partijen het avontuur iet de dood had bekocht. Zulk een toer- ooi werd altijd bijgewoond door dames i heren uit de beste kringen, die zich -voor in de duurste kleren staken. Overdaad Het spreekt vanzelf, dat de rijke meis- is van Potosi, wier nazaten nog tot op de huidige dag tot de schoonste vrouwen Zuid-Amerika, ja van de gehele we- worden gerekend, zeer in tel waren bij de Spaanse officieren. Een kroniek schrijver maakt bijvoorbeeld gewag van jongedame, die zo rijk was. „dat ze el hemden van Hollands laken en Vlaams batist bezat als een jaar aan da gen telt, benevens een niet te overzlene politieke ambities. En zo ontbrandde er herhaaldelijk een machtsstrijd tussen de „Vicunas" en „Vascongados", die elkaar het opperbeheer over de stad betwistten. Duizenden betaalden die botsingen met hun leven. Toch duurden tot omstreeks 1750 de luxe en rijkdom nog voort. Maar dan ineens begint het verval. De zilverprljs op de wereldmarkt zinkt in elkaar en de mijnen worden dientengevolge verwaarloosd. Nog erger wordt het tijdens de vrij heidsstrijd tegen de Spaanse kolonisten. Wie Spaans denkt, geld heeft en het leven mint, trekt weg. De mijnen, nog steeds niet uitgeput, komen nu gehéél tot stil stand. Potosi, eens de keizerlijke stad, het „Parijs" van Spaans Amerika, devalueert tot een stoffige provincieplaats. Zo ligt het daar thans nog, aan de voet 'ASPRO' mag in Uw huis niet ontbreken. Want 'ASPRO' is het wereldbe kende familiemiddel tegen hoofdpijn, kiespijn, keelpijn, zenuwpijnen, koorts, verkoudheid of rheumatische aandoeningen. /tSPRO' helpt de natuurlijke afweerkracht van het lichaam en blijft in zijn moderne verpakking, waarbij ieder tablet afzonderlijk is beschermd, altijd zuiver. Het misdrijf was net nog niet verjaard De 26-jange oud-légionnaire W. C-, ge- ioortig uit Aken, moet wel verbaasd hebben gestaan, toen hij een dag of wat geleden aan de Nederlandse grens werd gearresteerd. Wat hij zich na zijn omzwervingen ge durende zes jaar door Afrika en Indochi- als chauffeur bij het Vreemdelingen legioen niet meer wist te herinneren, stond keurig geboekstaafd in de annalen de Nederlandse justitie: de verduis tering van een fiets, die hij op 13 Juni 1950 in Maastricht had gehuurd. Was hij maar enkele dagen later in ons land te ruggekeerd, dan zou het misdrijf ver jaard zijn geweest. Nu was dat nog net niet het geval en werd hem precies op 13 juni in zijn cel de dagvaarding bekend. Gisteren eiste de officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht een maand met aftrek. Nadat de verdediger had ge pleit voor een straf, gelijk aan het voor arrest, stelde de rechtbank L. op vrije voeten met bepaling van de uitspraak op 2 juli Echtpaar verongelukte met auto in Duitsland Twee Nederlandse -toeristen hebben gisteren zware verwondingen opgelopen toen hun auto op de weg Keulen—Prank- fort, na het Inhalen van een vrachtauto, tegen een boom botste. Het toeristen- echtpaar, de heer en mevrouw Bruin uit Amsterdam, is in een ziekenhuis bij Frankfort opgenomen. Bond van Chr. vakbewegingen zal zeer spoedig worden opgericht (Van onze correspondent) AAN HET zeven en een halve maand oude provisorium der in oktober van het vorige jaar opgerichte „Christliche Gewerkschaftsbewegung Deutschlands" (C.G.D.) is tijdens het afgelopen weekeinde een einde ge komen. In de oprichtingsstad Essen had het eerste gewone congres der C.G.D. plaats, waaraan door ongeveer honderdvijftig C.G.D.-vertegen woordigers in de gehele bondsrepubliek en West-Berlijn werd deelgeno menalsmede afgevaardigden van Christelijke vakbonden in Nederland, België en Luxemburg. Zij kozen het C.D.U.-Bondsdaglid Jo hannes Even (katholiek), die in de be ginperiode de organisatie der C.G.D. heeft geleid, voor de komende drie jaren voorzitter. Vice-voorzitter werden de bei de CJD.U.-bondsdagleden Heinrich Voss (protestant) en Evert Winkelheide (ka tholiek). Secretaris-generaal werd Erich Koenig. Programma de Cerro Rico (Rijke berg), in Zuid- Bolivia. Twee miljoen dollar aan zilver is daar voorbijgegaan. Van de 200.000 inwo- welk aantal destijds door één as-Amerikaanse stad werd overtrof- - zijn er nog maar 40.000 over. Nog er de Munt („Moneda") waar zilvergeld werd vervaardigd, de rijke ker en weelderige paleizen, maar alles schijnt voor altijd ingeslapen. Het is alsof de Inca-fabel, gelijk zoveel Indiaanse wijsheid, ook hier bewaarheid werd: „Ver doemd zullen zijn zij, die ons (Inca) volk gronde richten en over onze rijkdom zullen heersen. Die rijkdom zal hun ont vallen en de deelgenoten zullen een wrede broedermoord sterven Potosi is daarvan een ontroerende graf- Toch is het zo 667) De bladluisleeuw dogenloos verdelger. Vi in het bijzonder wai onze bijzondere waarder kan maken maar even jongere soortgenoten d grimmige grijptar renals bij de bladluizen bleke huidje. Met dit resultaat nog niet tevreden, pakt de rover ook dit lege omhulsel met zijn tangen vast en werpt het met een behendige draaiing van de kop op zijn rug, waar zich reeds een geweldige afvalhoop van lege velletjes monster in de ogen van menige huis vrouw nog zo kwaad niet zijn. Neen, het diet verbergt het eigen vege lijf onder de vellen van de kale, luiz zelf in der de de kaker dit die enlee dolke naai loopt, en met deze tangen wordt de prooi gegrepen en uitgezogen, zo dat er weinig meer overblijft dan een leeg omhulsel. Em om deze omhulsels gaat het vandaag eigenlijk. Want het is momen teel minder brlangrjjk te weten dat de bladluisleeuw de Larve van de gaasvlieg is en dat de gulzige woesteling, die zonder ophouden jacht op bladluizen maakt, na de |iing lucht vleugels :eft Met deze elf- 'an het volwassen insect kunnen we ons werkelijk niet ophouden, omdat het grimmige en kwaadaardige nu eenmaal een veel grotere indruk op ons maakt. Err hiertoe moet zeker ook gerekend wor den de camouflage die de bladluis leeuw toepast met behulp van de door hem uitgezogen slachtoffers. Is een luis door de kaken van deze rover vastgegrepen, dan worden eerst verterende enzymen in het slachtoffer gespoten, waardoor de inwendige orga nen in ongeveer 10 minuten zijn opge lost. Dan wordt de prooi leeggezogen zodat niets anders overhlijft dan het bevindt' Het dier verzamelt nl. alle afval van zyn vermoorde slachtoffers om zich daaronder voor zijn vijanden te verbergen. Wie had ooit een derge lijk boosaardig cynisme durven ver- Maar de bladluislecuw staat in dit opzicht voor niets. Zijn hele lichaam is er «p gebouwd om afval, dat los op zijn rug wordt geworpen, vast te houden cn mee te torsen. En het verzamelen van de ljjken van zijn slachtoffers geschiedt werkelijk niet uit een soort lopen. Dit bleek duidelijk uil een waarneming van R. Nachtwey, die zag dat een volwassen bladluisleeuw een jongere soortgenoot in zijn tangen klemde en op de gebruikelijke wijze leegzoog Ook dit jongere dier had reeds een stappeltje huiden op zijn rug aangelegd, dal hij tot het moment van de moord blijmoedig had mee-ge- torst. Toen hy door zyn grotere soort genoot uitgezogen was, had deze camouflage volgens de moordenaar geen zin meer. Daarom plukte de moordenaar ook deze camouflage nog van de rug van zyn arme slachtoffer en stapelde het op zyn eigen rug. Een verschrikkelijk voorbeeld van hebzucht, weliswaar, maar tevens een bewys dat opruimwoede de bladluisleeuw vreemd is. Want in dat geval had hy ook het lyk van vermoord familielid op zyn vuilnisbelt gedeponeerd. dat de gaaavlirgen, dooi nde .rdzurht tjes op de hladere de bladluiste* Ander >uden in larven. te plaatsen, zodit onderdoor loopt. larv .ok dez opn •ede. zichzelf uitroeien Laten we nu over iets lieflijker rraten. Wat denkt u van honing? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden' D C.G.D. proclameerde haar „Essener Programma", waarin de vakbond zich uitsprak voor een gemeenschappelijke loonpolitiek van alle vakorganisaties in de bondsrepubliek en west-Berlij-n, tot heil van alle werknemers. Zij ei6t evei de invoering van de 40-urige werkweek, alsook medezeggenschap der werknemers in de bedrijven. Andere hoofdpunten vat het nieuwe programma zijn: aaneenslui ting der christenen in een zelfstandige vakbeweging, afwijzing van de klassen haat, dynamische loonsverhogingen dit loonovereenkomsten met een lange gel digheidsduur mogeöijk maken, lonen waarvan een gezin fatsoenlijk kan leven, stabiele prijzen, afwijzing van zondags- arbeid, schepping van persoonlijk eigen dom voor de arbeiders, de herverenigimg van Duitsland. Europese integratie en eer vriendschappelijke verhouding tot de bei de confessies en haar organisaties. De C.G.D. bekent zich tot de vrijheid der mensen in een maatschappij, die wordt bepaald door het beeld der Christelijke ordening. De Protestantse vice-voorzitter Hein rich Voss herdacht in een rede de slacht offers van de opstand der arbeidei Oostduitsland van 17 juni 1953 tegen het communistische regime. Hij waarschuwde er tegen met de communisten aan te pen, zolang de nog in leven zijnde slacht offers van die opstand in de gevangenis sen van de door de Russen bezette ooste lijke zone zuchten. heder ■uilen yrden Geen splijting De C.G.D. wendt zich vooral tot de Wen iljoen nog ongeorganiseerde werk- ;mers in de bondsrepubliek. Zij hoopt uit hun rangen het grootste deel van haar leden te krijgen. Daarmede wijst de C.G.D. met klem het verwijt hand, dat haar altijd van de zijde der eenheidsvakbeweging „Deutsche Gewerk- schaftsbund" (D.G.B.) wordt gemaakt, dat het haar doel is om deze vakbeweging te splijten. In dit verband maakte de C.G.D.- leiding bekend, dat slechts dertig procent an haar ledental dat op ongeveer i.000 wordt geschat uit de D.G.B. af komstig is. De C.G.D. beschikt thans over 325 plaatselijke organisaties. In Beieren Noordrijnland-Westfalen bestaan lan- deflijke organisaties. In laatstgenoemde provincie is de C.G.D. het sterkst. Eén derde deel van de C.G.D.-leden bestaat lit jongere werknemers (tot 25 jaar), een nder derde deel uit arbeiders tussen de 5 en 35 jaren. Met het ledental gaat de leiding zeer geheimzinnig om. De hoofd bestuursleden verzekerden in hun toe spraken evenwel herhaaldelijk dat het in de eerste plaats aankomt op cij- doch op de overtuiging en de kracht het geloof. Vice-voorzitter Evert Winkelheide verklaarde categorisch: „De C.G.D. is er en blijft er". Dit optimisme schijnlijk niet ongerechtvaardigd, want binnen afzienbare tijd zaü de Chris telijke vakbond in het Saargebied met tachtigduizend leden zich bij de C.G.D. aansluiten. Hetzelfde kan worden verwacht van de bond van kantoorper soneel in handel en industrie en de bond vrouwelijk personeel, die evenals het Saargebied afgevaardigden naar het Es- e C.G.D.-congres zonden, ide vakorganisaties tellen rond honderdduizend leden. Dez kele andere kleinere organisat» zich in de komende herfst met de C.G.D. aaneensluiten tot een „Bond van Christe lijke Vakbewegingen". Internationale hulp ienwerking van deze christelijke vakorganisaties In West-Duitsland is door de internationale in Brussel welker secretaris-generaal, de Belg August Vanistendael aanwezig was en de C.G.D. verdere financiële hulp toezegde als ■oorwaarde voor ondersteuning gesteld. )e eerste subsidie van tweehonderddui zend Mark, die de C.G D. uit Brussel ont ving, is opgebruikt, (de D.G.B. heeft al tijd beweerd, dat de internationale bond de C.G.D. met één miljoen Mark had ge- De tweede subsidie, waarvan het be drag onbekend ls. is reeds toegezegd. Tegen het einde van het jaar hoopt de C.G.D. financieel zelfstandig te zijn. Niemand in leidende C.G.D.-krin- jen verheelt zich. dat ook na afslui- ing van de beginperiode van organI- latie en opbouw, nog vele moeilijk- wonnen. De eerste zeven-en-een-halve maand hebben echter het bewijs ge leverd, dat het de Christelijke vak beweging in West-Duitsland gegeven is zich haar plaats te Het congres, dat het afgelopen week einde in Essen werd gehouden, zal déze beweging een nieuwe stimuflans geven. Het heeft de C.G.D. de richtlijnen ge geven voor haar toekomstige arbeid. Daartoe behoort het bestrijden van de communistische stromingen in de Duitse eenheidsvakbeweging en het scheppen van de Christelijke ordening, vrijheid, orde en recht. NCRV-ers naar Canada Met de Maasdam van de Holland-Ame- rika lijn zijn gistermiddag 150 leden van de Nederlandse Christelijke Reisvereni- glng uit Rotterdam naar Canada vertrok- Dm er hun geëmigreerde familieleden te gaan bezoeken. De reis wordt mede georganiseerd door de N.C.R(adio)V. Algerije in cle V.N. r\E Algerijnse kwestie, die waarschijn- ■*-' lijk opnieuw aan de Verenigde Naties zal worden voorgelegd, biedt verscheidene nieuwe aspecten. Zo hebben dertien van de Aziatlsch-Arabische landen besloten, de zaak ditmaal in de Veiligheidsraad te brengen. Engeland heeft reeds beslo ten. zich tegen de behandeling van deze kwestie in de Raad te zullen verzetten (hetgeen in verbandl met d® kwestie Cy prus niet te verwonderen valt). Het kan er voor de aanklagende st-aten dus slechts om gaan, een symbolische daad van pro paganda te verrichten. Voorts blijkt uit het voorgaande, dat het Arabisch-Aziatische blok het voor het eerst oneens is over de wijze, waarop een probleem moet worden opgelost. Dertien landen zijn voor het indienen van een klacht bij de Veiligheidsraad, tien andere zijn er tegen. Met uitzondering van Thai land zijn alle landen, die voor stemden, Moslemstaten of zij bezitten een zeer machtige Moslemminderheid, zoals de Li banon. Het gaat hier dus slechts om een daad van eensgezindheid van de Moslems jegens wat men als „de belangen van da Algerijnse Islam" beschouwt delijk laten weten, dat zij wel de onaf hankelijkheid van Algerije wensen, maar dat zij het alleen niet eens zijn met de middelen, die ter verwezenlijking van dit doel gebruikt worden. Zij hebben dus niet alleen kritiek op het optreden van ae Fransen, maar ook op dat van de meer derheid der Aziatisch-Arabische groep. Het eigen belang van enkele dier landen speelt hierbij ook een belangrijke rol. Zo zal India zich thans nog tegen een behandeling door de Veilig heidsraad verzet ten, omdait het vreest. dat dit probleem nog een slecht precedent zal scheppen voor de zaak Kasjmir, die nu al zo lang door India slepende wordt gehouden. Aangezien bij de debatten het oordeel van India (dat vertegenwoordigd wordt door de scherpzinnige Krisjna M«- non) zeer belanrijk is. kan dit als een winstpunt voor de Fransen worden ge boekt Al met al is het interessant te zien, dat een belangrijk aantal Afrikaans-Aziati sche landen niet blindelings de Arabische propaganda volgt, nu deze scherper vor men gaat i die onlangs Frankrijk bezochten, mede- :edeeld, dat de Fransen hun vrienden herkennen aan hun houding in de Alge kwestie. En verschillende landen tame de Sowjetunie zullen dan ook opnieuw in verlegenheid worden ge bracht, als er een klacht tegen Frankrijk ingediend wordt. Hoe echter de Algerijnse kwestie zich op internationaal niveau zal ontwikkelen, zou goed zijn. als Frankrijk eindelijk alomvattende regeling onder het oog zag. Hiervoor pleit ook Le Monde. Pre- Mollet heeft zich al bereid ver klaard. met de opstandelingen over een staakt het vuren te onderhandelen. Maar lfs al wordt daarover overeenstemming bereikt, dan zijn de werkelijke moeilijk heden nog niet uit de weg geruimd. SPORT EN WEDSTRIJDEN Twee coureurs gedood Twee coureurs, resp. in Duitsland en de Ver. Staten, zijn bij autoraces om het gekomen. Tijdens wedstrijden voor zijspannen te Battenberg geraakte een der deelnemers van de weg af. De motor kwam tegen een boom terecht. De be stuurder liep lichte verwondingen op. De zijspancoureur echter. Hannes Pirath. werd zwaar gewond en Is bij het vervoer aar een ziekenhuis overleden De Amerikaan Bob Sweikert werd ge dood tijdens een ongeluk op de baan van Salem in Indiana. Hij reed tegen een hokje, waar fotografen hun werk deden. Twee fotografen werden Dicht gewond Donner won in Oostende Te Oostende ls een internationaal toer- ooi begonnen, waaraan o.a. onze land genoot Donner deelneemt. De afgebroken partijen van de eerste ronde zijn uit gespeeld. De resultaten waren: O'Kelly de Galway (Belg.)Lehmann (Did.) VsVz Gron (Zwits.)-Donner (Ned.) 0—1. Alle partijen van de tweede ronde werden afgebroken. Russische schakers winnen voorlopig met 3-1 De tweede ronde van de schaakwed strijd tussen Zuldslavlë en Rusland, welke te Belgrado wordt gehouden, is voorlopige uitslag van 31 in het voordeel van Rusland geëindigd. De resul taten van deze ronde waren: Smyslov (R)—Pirc (Zsl) 1—0, Keres (R) Rabar (Zsl) 10, Boleslavski (R)Ivkov Vz, Petrosyan (R)Matanovic (Zsl) VzVz. De partijen Trifunovic (Zsl) -Korchnoy (R), Gligoric (Zsl)Geiler (R), Haraklajic (Zsl)—Averbach (R) en Tó jv (R)Millie (Zsl) werden afgebroken. De resultaten van de hangpartijen uit de eerste ronde luiden: Gelier (R) Haraklajic (Zsl) 01, Matanovic (Zsl) Smyslov (R) VzRabar (Zsl)Taima- (R) 0—1. Voetbaloefenmeesters bijeen De vereniging van voetbaloefenmeesters in Nederland zal van zaterdag 30 juni tot en met zaterdag 7 juli te Lunteren zijn jaarlijkse studiebijeenkomst en algemene vergadering houden. Voetbalcluh Endegeest Spannend toernooi bij tweede lustrum Tien jaar geleden kwam de leiding van de psychiatrische inrichting „Ende geest" op de gedachte, een patiënten voetbalelftal op te richten. De Jongens van het tegenwoordige elftal hebben het tweede lustrum met een toernooi ge vierd. Met veel enthousiasme is door het patiënten-elftal en de acht uit het be drijfsleven gevormde elftallen gespeeld aan spanning heeft het niet ont- De uitslagen van het toernooi, dat on der leiding stond van de heer Blansjaar, luiden: 1. Gemeentewerken van Leiden; 2. Leldse Courant; 3. P TT.; 4. Drukkerij Eduard IJdo; 5. Houthandel Willik; 6. Patiënten-elftal; 7. Personeel Endegeest.den. Wightman Cup blijft voor Ver. Staten Het Amerikaanse damesteam heeft de Wightman Cup behouden door de jaar lijkse tennisontmoeting tegen de Engelse damesploeg met 52 te w innen, nadat het na de eerste dag reeds een 30 voor sprong had. De resultaten van de tweede en laatste dag luiden Dorothy Knode (VS) verl. van Shirley Bloomer (GB) 46. 4—6; Louise Brough (VS) versl. Angela Buxton (GB) 36, 63, 64; Shirley Fry (VS) verl, van Angela Mortimer (GB) 4—6, 3—6; Louise Brough en Shirley Fry versl. Angela Buxton en Angela Mortimer 6—2, 6—3. Met Fiat 158 km per uur Met een 600 cc Abarth-Fiat zijn op het circuit van Monza twee wereldrecords voor 50 tot 750 cc kleine wagens ver beterd Het kleine Itallaantje legde 3.000 kilo meter af met een gemiddelde snelheid van 158 km/u. Het wagentje reed echter meteen door en legde in 24 uur 3.743.64 km af met een gemiddelde snelheid van 155.985 km/u. Het Fiatje werd bestuurd door vier onder wie Umberto Maglioli. W ereldkampioenschappen volleybal De sluitingsdatum van inschrijving voor de wereldkampioenschappen, welke van 113 september te Parijs zullen worden gespeeld, <ls verstreken. Een record aantal landen schreef in, hetgeen de Franse or ganisatoren voor grote problemen stelt: De volgende landen schreven lm: DAMES Oost- en West-Duitsland, Oostenrijk, België, BrariiLië, Bulgarije, Cuba, China, Korea, Frankrijk, Nederland. Japan, Luxemburg, Mexico, Noorwegen, Polen, Roemenië, Rusland. Tsjechoslowakije en Amerika. HERENi Oost- en West-Duitsland. Oostenrijk, België. Brazilië, Bulgarije, China. Korea. Cuba, Frankrijk, Griekenland, Nederland, India. Israël, Italië, Luxemburg. Mexico. Noorwegen, Pakistan. Polen, Portugal. Roemenië. Rusland, Tsjechoslowakije, Turkije. Amerika en Joegoslavië. Opmer kelijk is het ontbreken van 't zeer sterk spelende Hongarije. Over de kansen wil len wij het later nog eens hebben. De landelijke hoofdklasse (heren) heeft ijn beslag gekregen .Met ingang van 1 september a.s. is de NeVoBo een hoofd klasse rük. Het land is verdeeld in vijf districten, t w. Noord; Oost. West A en B, Zuid A en B. De NeVoBo blijft snel groeien. I,n drie weken tijds meidden zich vijf nieuwe af delingen. nl.: Almelo. Bergen op Zoom, Doetinchem. Drachten en Roosendaal, waardoor het aantal leden de 20.000 heeft gepasseerd Kinderen ontvoerd B. uit Maastricht, die De oppei twee zijner kinderen juw uit de ouderlijke macht waren uit het voogd ij gesticht „Huize St. Joseph" te Heer-Maastricht had ont voerd en meegenomen naar België, waar hij de kinderen voor'de politie heeft ver borgen, is gisteren door de rechtbank t« Maastricht veroordeeld tot twee maan maand voorwaardelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5