£sso BOLS Bouw groot woningcomplex kan midden 1957 beginnen tank ESSO EXTRA 't Is komkommertijd in het bollenvak -Tandheelkundige" behandelde drie dames Quisque Suis Viribus vierde 23ste lustrum 3 DINSDAG 19 JUNI 1956 Roebel contra dollar Vreemd communistisch geluid in raad over Tokheim N.V. TTERREWEG het belangrijkste agendapunt, dat de Leidse raad gistermid- dag te behandelen kreeg, was het voorstel een plan goed te keuren voor de bouw van 576 woningen, 9 winkels en 41 garages op terreinen ten noorden van de verlengde 5-meilaan in plan zuidwest YIII. Alleen vonden enkele raadsleden, en ook de wethouder, het uit psychologisch oogpunt juist duidelijk te stellen, dat met de bouw van dit complex geruime tijd gemoeid ral zijn. Men hoopt midden 1957 te kunnen beginnen. In deze vergadering werd het voorstel om het oude stationsgebouw Herensingel voor vijf jaar op nieuw te verhuren aangehouden, om het mogelijk te .maken een onderzoek in te stellen naar de verkeerssituatie, die hier op den duur zal ontstaan- Wat nu die woningbouw betreft, de heer VAN ITERSON (Prot.-Chr.) vestigde er de aandacht op. dat het nog jaren zal duren voor de eerste woning zal kunnen worden betrokken. Hij vond het jui6t, dat bij dit pl an de a-rohi tectenepr en ding was toegepast. De heer VAN DIJK (KVP) sprak slechts de hoop uit, dat het plan spoedig kan worden gerealiseerd. Mevr BRAGGAAR-DE DOES (P.v.d.A.) vond 't zo jammer, dat slechts 26 bejaardenwo* min gen in het complex zijn opgenomen, terwijl die woningen juist zo in trek zijn Nu blijven de bejaarden vaak in een te grote woning omdat er geen kleine voor banden is. Is het mogelijk dit aantal te vergroten? Zowel de heer HAGENS (VVD) als de heer MEESTER (P.v.d.A.) vond het een goed plan. waarbij laatstgenoemde in formeerde of de totstandkoming van het plan een uitvloeisel wa6 van de nieuwe districtsindeling van de woningbouw. Wethouder JONGELEEN maakte duide lijk, d'at plan Noord IV en Noord V zijn voorgegaan. Van de 111 woningen ulit dit eerste plan wordt deze week prijsopgave verwacht van de aannemer; met de 250 woningen van het tweede plan is de ar chitect nog bezig. De wethouder hoop te de continuïteit in de bouw te kunnen handhaven en zei tot de heer Meester, dat het onderhavige plan inderdaad voor een groot deel uitvoeisel is van het nieu we systeem van toewijzing van bouwvo lume. Gerekend wordt, dat met de bouw in zuidwest VIII midden volgend jaar kan worden begonnen, misschien nog iets eerder. Spr zou graag meer bejaarden woningen willen bouwen, maar die doen ongelukkigerwijs in prijs nauwelijks on der voor een normale gezinswoning. Lammen schansweg Een lange discussie ontspon zich over het vooretel inzake beschikbaarstelling van gelden als aandeel van de gemeente in de kosten van de met de N.V. Ned. Spoorwegen voor gezamenlijke rekening uit te voeren bouw van een onderdoor gang in de spoorweg LeidenWoerden aan de Lammenschansweg. De heer VAN ITERSON vond hgt concept-overeenkomst met de N.S. erg 6cherp gesteld. In leng te van dagen zal Leiden aan grote kos ten zijn gebonden. Zijn fractiegenoot KNOL vond het concept zeer eenzijdig ten voordele van de N.S. opgesteld. Waarom moet. de gemeente bijvoorbeeld kosteloos terrein besohikbaer stellen, als alles gaat op een fi fty-fi f ty-basis? Een heel ongewoon geluid liet de heer VAN WELZEN (CPN) horen. Hij vond, dat de N.S. geen enkel belang bij deze werken heeft, zodat dit de onderhande lingspositie van de gemeente bepaalt. Dit vervulde de heer STOLP (Prot.-Chr.) met grote verbazing. Als de N S hier werkelijk geen belang bij heeft, waarom dan deze deelbasis? Wat het technisch gedeelte van de on derhandelingen betreft, die duren lang, maar met de juridische afdeling zijn we nog langer bezig, aldus wethouder JON GELEEN in zijn antwoord. Over de re sultaten van het overleg wordt gerappor teerd aan de commissie O W Gelukkig had de gemeente een uit de periode voor 1940 daterende brief van de directie der N. S., dat de spoorwegen geen bezwaar hadden tegen een overgang op niveau. Hierdoor is de aangenomen basis bereikt. De raad had verder geen bezwaren meer. T okheim 'Nog meer verbazing bracht de hper VAN WELZEN (CPN) in de raad, door bezwaren aan te voeren tegen een pas sage in het pre-advies voor de verkoop van het fabriekscomplex van de N.V. Tokheim aan de Trekvlietweg, en wel die passage waarin B. en W. hun blijdschap uitspreken dat het de N V. zo goed gaat, dat zij nu tot aankoop kon overgaan. Hij haalde een rede van de heer Van Doorne, direoteur van de D A.F., aan. uitgespro ken op het congres van Nederlandse Be langen in september vorig jaar. De heer Van Doorne had toen geageerd tegen de regeringspolitiek om met belastinggel den buitenlandse industrieën in Neder land aan een start te helpen, terwijl Ne derlandse ondernemere wegens de hoge belastngen weinig kunnen beginnen. Wethouder JONGELEEN stelde, dat de gemeente 2V- jaar geleden dit bedrijf heeft aangetrokken om de werkloosheid het hoofd te bieden Dat dit i6 gelukt, mag toch wel een reden tot blijdschap zijn? Onbegrij pelijk De heer TEN BROEK (KVP) uitte v derende woorden aan het adres vat wethouder en zijn medewerkers voo hier beredkate resultaten., waarna de heer HAGENS verklaarde het onbegrijpelijk te vinden dat de heer Van Weizen niet verheugd was. Met deze vestiging is he lemaal geen belastinggeld gemoeid ge weest „We krijgen jui6t 43 procent be lasting van de winst", riep de heer KNOL enthousiast uit. Ook de heer MEESTER achtte het uitermate vreemd, dat de heer Van Weizen bezwaren opperde tegen de lonomdsche planning van de regering e heer Van Weizen zelf deed er toen aar verder het zwijgen toe. Station Herensingel Op 30 april 1960 eindigt de huurover eenkomst met de heer G.D.J. Oude Elfe rink, fabrikant van elektro-apparaten, •oor de begaive-grondverdieping van het oormalige N.S.-station Herensingel. De fabrikant wil nu een woning aanbrengen i dit gebouw en verzocht de huur te ïrlengen tot 30 april 1965. De heer MEESTER ontwikkelde hier tegen bezwaren Het gebouw is van de N.S. aangekocht om het te kunnen af breken. Het gaat niet aan het nu te laten terwijl er gTote kosten aan worden gespendeerd. Als de wijk achter de Kooi wordt uitgebreid zal het oude station een a-in-de-weg worden. Volgens wethouder JONGELEEN is de aankoopprijs vrij hoog geweest. In de commissie voelde men er daarom voor, het nog enige tijd te exploiteren. De fa brikant bjeeft er al veel geld in geïnves teerd, Tegenover het gebouw staat een brandspuitenhuisje, dat kan verdwijnen, odat er voldoende gjimte overblijft, vooral ook omdat de ©loot langs het ©ta- zal worden gedempt. Ook de heer KORTMANN (KVP) vond, dat het gebouw de verkeerssituatie onoverzichtelijk maakt, waarna de wethouder een nader onderzoek toezegde, zodat dit punt werd aangehouden. Bij het voorstel voor medewerking aan het bestuur van de Geref. sohoolverpnl- voor aanschaffing van leermiddelen het verkeersonderwljs informeerde de heer DRIJBER (VVD) naar de stand zaken op dit punt bij het hele onder wijs. Voorzitter VAN SCHAIK deelde nee dat ccn onderzoek reeds gaande is. -odat te zijner tijd een voorstel komt, In de volle foyer Reprise Engelse film over leven van Rembrandt Met medewerking van de Rotterdamse Volksuniversiteit was de Leidse Volksuniversiteit K O in de gelegenheid een hervertoning te geven van de Engelse film over het leven van Rembrandt, die voor de tweede ivereld- oorlog werd gemaakt door Alexander Korda, naar het scenario van Carl Zuckmayer. Mej A. Bouwmeester gaat vertrekken Mejuffrouw A. Bouwmeester, voor gangster van de afdelingen Lisse ei Sassenhelm van de Ned Protestanten bond, heeft ontslag gevraagd. De voor gangster zal vóór 1 juli 1957 vertrekken Het ligt in haar bedoeling, zich een werk kring onder de mensen van de zoge naamde achtergebleven gebieden te ver schaffen. Vlag op stadhuistoren Gisteren wapperde de vlag van de stad huistoren ter herdenking van de slag bij Waterloo, nu 141 jaar geleden. Op 18 juni 1815 werd Napoleon bij Waterloo de be slissende slag toegebracht. Daarop volgde zijn verbanning naar Sint Helena, waar hij zes jaar later overleed. het verkeersonderwljs volledig wordt geregeld. Speelplaatsen B. en W. hadden een afwijzend pre advies uitgebracht op het verzoek var het bestuur van de woningbouwvereni ging Or.s Doel voor de aanleg van eer kleuterspeelplaats in het plantsoen aar de Mr?!ehior Treublaan. Het college acht te de plaats ongeschikt in verband met de nabijhe:d van drukke verkeerswegen de spoorbaan. De heer PORTHEINE (VVD) informeerde naar de mogelijkheid van een tijdelijke oplossing, terwijl de heer MEESTER Ons Doel zelfs helemaal tegemoet wilde komen, omdat de jeugd nu op straat speelt. De heer VAN ITERSON daarentegen vond de plaats veel te gevaarlijk. De kleuters worden hierdoor Juiist naar de spoorbaan gelokt Nadat wethouder JON GELEEN dit nog nader had uitgewerkt, bleef de heer MEESTER erbij, dat hier oplossing moet worden gevonden. Zijn voorstel om wel een kleuterspeel plaats aan te leggen op deze plaats werd verworpen met 21 tegen 11 stemmen. Al leen de P vd A., met uitzondering mejufrouw VAN NIENES, was voor Wet houder Jongeleen deed wel de toezeg- ng, dat naar een andere mc^elijkheid jor de kleuters om toch veilig te leun en spelen zal worden gezocht. Licht Verbetering van de verlichting va' Rijnzichtbrug begroette de raad me' ©temming, maar de heer LANGEZAAL .d.Azag gaarne de muur afgebro ken. die 6taat op de hoek van de More- weg. Dit zal worden onderzocht. en W. hadden een uitvoerig pre-ad- uitgebracht naar aanleiding van eer voorstel VAN DIJK (KVP) over het ver strekken van gegevens aan de raad ovei ollioi-tanten voor belangrijke gemeente lijke functies. Het college zegde toe, dat gegevens zullen worden gegeven og wat heen-en-weer-gepraat met de heer MEESTER, die beducht was voc grote publiciteit ging de raad hie: akkoord. Als toegevoegd agendapunt deed i zitter VAN SCHAIK mededeling van brief van Ged. Statiën, dat Prov. Staten het ministerie van Binnenlandse Za ken goedkeuring hadden gehecht aan eer van f 4 800 voor het aanbrengen var bronzen middenkroon, met bijbeho rende plafonnières, in de Leidse raad- il als provinciaal geschenk voor den. Met applaus betuigden de leden hun instemming met het voorctel. een brief met prkentelijkheddsbetudgingen aar provincie te sturen. Historisch betrouwbaar is de film niet geheel. Belangrijk is, dat de maker wel al het mogelijke gedaan heeft om de sfeer ondom de figuur van de schilder, ge speeld door Charles Laughton, en diens inflicten met de mensen van zijn tijd Sober en zonder de overdrijving, die :n „vie romancée" dikwijls kenmerkt, jet de regisseur de zeventiende-eeuwse schilder voor de toeschouwer oprijzen, :oals zij.i biografen over zijn persoon en werk hebben geschreven. Ómdat het bij dergelijk werk meer gaat om de in druk, die d film nalaat en deze is onze mening juister dan die van de film „Moulin Rouge" over het leven van Henri de Toulouse Lautrec slikt men de historisch onjuistheid van enkele de tails. Meer dan de Toulouse Lautrec komt het genie Rembrandt uit de vele ne- ilagen als overwinnaar naar voren, hoewel in „Moulin Rouge" voortdurend nadrukkelijk het geniale van de Tou louse Lautrec werd geaccentueerd. - t succes van de film is voor een deel ook te danken aan de creatie van Charles Laughton als Rembrandt. Groots was zijn in een van de laatste scènes, waarin Rembrandt teiechtkomt in een feestvie- •nd gezelschap, waar men het hoogste ezier heeft om de dwaasheid, die deze in lager wal geraakte man zit te ver kondigen. en welk gelach de schilder be- twoordt met een stille, verholen spot. die zich nauwlijks merkbaar op zijn ge laat weerspiegeit. Ten slotte ook de zeif in het laatstg filmbeeld, als Rem brandt met behulp van een spiegel voor chzelf poseert met de woorden vr.n de Prediker: „IJdelheid der ijdelheden... het al ijdelheid" (wat men in twee bete kenissen kan opvatten in deze film). In het voorprogramma werd een kleu renfilm vertoond, vervaardigd in samen werking van de landen Frankrijk. Enge land. België. Luxemburg en Nederland, getiteld ..Het Open Venster". Ze bevattte gezichten op het landschap, zoals de schil ders uit deze landen het hebben gezien. belangstelling was vrij groot: de foyer de gehoorzaal was behoorlijk bezet. Vragen over verbreding Warmonderweg Het lid van de Leidse raad, mr. J. Drijber, heeft B. en W. verzocht vragen mogen stellen. Bij de behandeling van de gemeentebegroting 1956 is nog eens de aandacht gevestigd op de onhoudbare verkeerssituatie op de Warmonderweg n de Van Slingelandtlaan en de Laan van Oud Poelgeest. Hij betreurt het. dat met de verbreding van dit ge- c van de Warmonderweg nog geen begin is gemaakt en stelt de volgende agen: Zijn B. en W. van oordeel, dat de verbreding van de Warmonderweg tussen deze lanen noodzakelijk is Aan welke oorzaak is het te wijten, dat met deze werkzaamheden nog niet is begonnen 3. Wanneer zal met de verbreding ter plaatse een aanvang worden maakt Visser ving eend Tosn een vi6ser irn de Zoetenwoudee- ©in-gel gii6teren zijn hengel uitwierp, vloog een eend op het brood aan het haakje af. De eend krijste moord en brand. ma< kon zich niet losrukken. De visser slaaf de er na enige moeite in. het dier uit zi wel zeer ongewone positie te bevrijden. AGENDA VOOR LEIDEN ter". Rapenburg 6, 8 uur: afdeling VIRO bespreking met Unesco-comité. Rapenburg 39. half 5: Vereniging tot bevordering van de bouw van werkmans woningen. jaarvergadering. Woensdag Academie, half 11: Jaarvergadering Maatschappij der Nederlandse Le',ter- Burcht, half 4: opening openiuchtten- toon6tellhng van hedendaagse beeldhouw- Sportterrein N B.v.L.O Zoeterwoudse- e.ngel, 7.15 uur: openluchtdemonstratie Chr gymnastiekvereniging D.O.S Chr. Geref. kerk. Steenschuur 9. 8 uur: Bartimeüs-koor Gebouw Eerste Groenesteeg 16. 8 uur: Evangelist H. v. d. Brink. „Knechten of Pieterskerk, half 8: Avondstilte Donderdag Grote Marktstraat 30, Den Haag, 8 uur: K. O,-avondexcursie naar Zeiss-plane- tarium. Ten toons te lii n een Lakenhal, 105 uur (donderdag ook balf 8half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 103 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, apotheek Tot hulp der Menschheid, Hooi gracht 48. tel. 21060. en apotheek Oegst- geeet. Wilhelminapark 8. tel. 26274. Kerkconcert van Bartimeüs-koor Wij herinneren nog aan het kerkcon cert. dat het koor van het Chr. instituu: voor blinden en slechtzienden Bartimeüs te Zeist morgenavond om 8 uur in de Geref. kerk aan de Steenschuur te Leiden geeft. De leiding heeft, zoals ge meld, Mees van Huis, de bekende orga- van de Buurkerk in Utrecht. Aan het orgel: Stoffel van Viegen, organist de Domkerk te Utrecht. Er werken sopranen mee, namelijk Dé van Oenen en Roeli van Goor. Velen hebben het koor meer dan eens voor de radio en zingen. Men late deze gelegenheid het niet alleen te horen, maar ook te i. niet voorbijgaanl .Voetbalvereniging Leiden bijeen Gisteravond werd in Oud-Hortuszicht de jaarvergadering gehouden van de voetbalvereniging Leiden. De verslagen van secretaris en penningmeester wa ren zeer optimistisch wat betreft de toestand van de vereniging. Het ledental toonde een kleine stijging in het afgelopen jaar. De penningmees-. drukte wel de spelers van het eerste elf tal op het hart dit jaar op een betere plaats te eindigen, want de post en gelden was dit jaar wegens de slechte compel! ti eresultat-en aan de zeer lage De heer Link bracht verslag uit va kascontrole. Hij had niet6 dan lof het uitstekende financiële beheer, heer Kwestroo gaf een korte opsomming van de werkzaamheden van de elltalcom- missie. De 'neer Van der Kwaak had eer overzicht samengesteld van de dit jaar gespeelde wedstrijden waaruit bleek, dat alle elftallen in de bovenste helft geëin digd waren, behalve .het eerste Hierna werd overgegaan tot bestuurs verkiezing. De heren Vankevisser en Del. fos werden, ondanks het feiit dat zij zich niet herkiesbaar gesteld hadden, toch be reid gevonden weer in het bestuur zit ting te nemen. Het bestuur werd echter uitgebreid met de heren Kraay en De Reede. Bij de bespreking verkiezing elf tal commissie werden diverse vooreteMen gedaan, due door het bestuur in overwe ging werden genomen. Het voorstel tot contributieverhoging werd zonder meer aangenomen. Van de rondvraag-maakten vele leden gebruik. snellere start, sneller optrekken, meer kilometers per literl Met Esso bent U beter uit Hij werd te mager Voor de Leidse kantonrechter Noordwxjkerhout terecht staan omdat zijn zoon twaalf dagen niet op school was geweest. De vader gaf dit onomwonden toe, maar voerde een zeer origineel verweer: „Mijn zoon is te groot voor de schoolbank, hij wordt van het zit ten ueel te mager!" De Ambtenaar vond dit maar een vreemde uit vlucht en eiste f25 boete. De kan tonrechter maakte er f 15 boete of zes dagen hechtenis van. Wekelijkse keuring in Haarlem Het bollenvak zit, wat men noemt, nu in de komkommertijdEen periode waarin maar heel weinig bol- en knolbloemen buiten bloeien en het was gisteren in de keuringszaal dan ook allesbehalve druk: wat irissen, wat ixia's, een paar gladiolen, een handje vol anemonen en sparaxis en dat was alles. Voor de kantonréchter Hoewel hij daartoe niet bevoegd was, jd een tandheelkundige uit Leiden de gebitten van een drietal dames behandeld. "iet verweer van de verdachte bieek, dat hij een kies slechts met een watje had gevuld. Het O.M. maakte de „tand heelkundige" er op attent, dat hij nog geen twee jaar geleden veroordeeld was wegens dezelfde praktijken. De eis luid- twecm.aal 300 boete of tweemaal maand hechtenis en een maand hech tenis voorwaardelijk met een proeftijd. Raadslid aangereden Bij het begin van de raadsvergadering in Leiden deed voorzitter Van Schaik gistermiddag mededeling van het feit, dat het raadslid J. H. Schüller een bek kenfractuur heeft opgelopen, toen hij zaterdagavond bij het Havenplein per fiets een aanrijding kreeg met een brom- ;r. De voorzitter wenste het onfor tuinlijke raadslid een spoedig herstel toe. - Door voorvork gezakt Een 27-jarige mejuffrouw uit de Tem- unckstraat zakte greteren, 'oen zij in de Leliestraat reed. door de voorvork van haar fiets. Een hersenschudding was er het gevodig van In groot-auditorium sprak prof. Sirks lustrumrede uit Een feestelijke dag was het giste ren voor de leden en oud-leden van het theologische dispuut Quisque Suis Viribus, toen men gezamenlijk het 23ste lustrum vierde. Omstreeks half twee had zich een 80-tal feestvierenden verzameld op het Stations plein Daar werd onder het luide gezang van enige liederen wijn gedronken uit grote kelk. Vervolgens werden enige hon derden postduiven losgelaten, waarvoor medewerking was verkregen van de Leidse p istduivenhouders. Met de „zoete" klanken van twee door elkaar spelende draaiorgels begeven de feestvierenden zich daarop te voet naar het groot auditorium der Leidse universi teit. Bij ae Groenhazengracht werd ge stopt om de „ddspuutboom" te begroeten. In het zo goed als bezette groot-audi torium sprak prof G. J. Sirks. erelid van het dispuut, de lustrumrede uit. Prof. Zorgen Spr maakte zich zorgen over de ach teruitgang van het aantal theologen. Dez< achteruitgang is niet alleen lokaal maai ook internationaal. Als belangrijkste fac toren noemde prof. Serks de verande rende wereld, het misschien niet genoeg _eskundig zijn van vele theologen en de oppervlakkige beschouwing van buiten staanders inzake het predikantenambt. Over dit laatste punt zei prof. Sirks on der meer, dat er gebrek is aan grote geestelijke leiders, die de mensen op wekken. Na een druk bezochte receptie werd nog een rondvaart gemaakt door de Leidse grachten, 's Avonds hield het dis puut een werkvergadering. een jaar Volgens de raadsman be troffen het hier dames, die verdachte reeds eerder, als hulp van een tandarts, had geholpen en die bij voorkeur door hem geholpen wilden zijn. Het O.M. deed van zijn eis af. maar de plaatsver vangend kantonrechter, mr. w. de Konu.g, in aanmerking, dat verdachte nu onder leiding van een tandarts werkt en •roordcelde hem tot tweemaal J 100 boete of tweemaal veertien dagen hech- Een bankwerker uit Leiden was het slachtoffer geworden van het onvoorzichtig openen van een linkerportier. Zulks ge schiedde in de Doezastraat door een Leids fabrikant, met als gevolg, dat de bankwerker werd gewond en bovendien :ijn schoenen vernield zag. Voor het !aat- :te diende hij een civiele vordering ad f 25 in. Mr. De Koning bracht de vorde ring terug tot J 15 en veroordeelde de verdachte verder tot 35 boete of 10 d. h. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Margaretha Sucanna. d v N. Bink en S. Pot; Gijsbertha Jeannette Jacoba, d v A. Bernard en K. Mulder; Robert, z v C. W. Delforterie en C. M. Ginjaar, Jeroen Cornells Diederik, z v C G. Jansen en C. J. L. Hülsbeok; Johan- Petrus, z v J. A. Slierings en C. M. Koppers, Arde, z v A. van Dijk en N. Houtman, Maria Johanna, d v J. H- van E©hof en M. Overdijk; Aaltje, d v »n Duijn en A. de Jong, Pauline Wil- helmdna Maria, d v W. J. G. v. d. Heij- en C. J. v. d. Poll, Cornelia Gerda, W. P. Wil helmus en H. Huisman; Huibreoht Leendert, z v H. L. Hikke en K. G. den Heijer; Elizabeth Meindertdina, A. Jansen en T. Kenter, Adnana Alida Maria, d v A. J. Zuiderduin en C. M. T. v. d. KrKaan, Maria Johanna, d v J. A. van den Berghe en M. E. van Dor- GEHUWD: J. Kranenburg en J. C. S. Trouwee, A. F J. Knul en J. Ligtvoet, B W. Piket en M. A. de Boer. Lybië wenst meer hulp De Lybische minister-president. Mustafa Ahmed ben Halim. heeft de Engelse rege ring verzocht de hulp aan zijn land, die jaarlijks 40 miljoen gulden bedraagt te verhogen. Buitengewoon mooi was de collectie Hollandse irissen van J. de Goede, Bree- zand, waarin tal van hoog bekroonde en zeer gewilde variëteiten. We noemen slechts King Mauve, Princess Irene, Princess Beatrix, een vaas extra beste White Perfection, de fraaie blauwe Blue Champion, die o.i. inderdaad een kam pioen onder de lichtblauwen is, de aparte Harmony, geel met blauwe een buitengewoon opmerkelijke kleuren combinatie en verder Sax Blue, Mauve Queen en verschillende andere soorten. Van S. A. van Konijnenburg en Gebrs. de Graaf, Noordwijk, was ook weer een hele tafel vol nieuwigheden. Vooral in het blauw zagen we heel goede zaailin gen met 231 en 137 op de voorgrond ge volgd door 8 en 12. De dicp-blauwe 2 deed het ook heel goed, evenals de gele 32, maar in het gele genre is de concur rentie al heel groot. Delight is een forse Hollandse iris van C. G Aardenburg, Beverwijk, wit met lichtblauwe standaard. Van Gebrs. De Vries, Ens (Noordoost polder) zagen we een gele zaailing met grijsachtig-witte vlag, een iris, die een goede indruk maakte en met een getuig- Morgeit in Katwijk: Leids elftal tegen Rotterdam Morgaaavond om kwart over zeven wordt op het terrein van Quick Boys te Katwijk een wedstrijd gespeeld tussen KNVB-zaterdagelftallen van Leiden en Rotterdam. De elftallen komen als volgt in het veld: Leiden: De Vries (Ter Leede), d.; Kromhout (Rijnsb Boys) en Chaudron (RCL), a.; Thijssen (Ter Leede), v. d. Nagel (Rijnsb. Boys) en De Best (Quick Boys), mRosier (SVOW). Molenaar (Ter Leede), v. d. Nagel (Rijns. Boys en De Best (Quick Boys), m.; Rosier (SVOW). Molenaar (Ter Leede). Hars kamp (Ter Leede), Steenbeek (Quick Boj's) en Zuyderduyn (Quick Boys), v. Reserve: Krijger (SVOW), v. d. Ven sb. Boys), A. van Breda (Ter Leede). Sweris (Koudekerk) en l'Ecluse (VWS). Rotterdam: v. d. Gaag (Excelsior M.), d.; Molendijk (Excelsior P.) en Stouthan- del (Zwaluwen VI.), a.; Nieuwstraten (Zwart-Wit '28), v. d Schee (Spijkenisse) en Den Ouden (DOTO)) m.; Bergwerff (Zwaluwen VI.), v. d. Weyden (Zwalu wen VI.), v. d. Pols (TOGR), Verweel (Spijkenisse) en Den Hertog (Excelsior M.), v. Scheidsrechter is de heer G. Filippo. Kleuterschoolgeld nu f 12 per kind per jaar Het schoolgeld voor kleuters is thans b(J K.B. van 12 juni vastgesteld op 12 per jaar per kind aldus meldt Staatsblad 324. Voor ieder volgend kind uit één ge zin. dat de kleuterschool bezoekt be draagt het schoolgeld de helft van dit Verzoeken om gehele of gedeeltelijke vrijstelling kunnen ingediend worden bij B. en W. op een formulier, dat t.z.t, bij de hoofdleidsters van kleuterscholen ver krijgbaar is. Vrijdag aanmelding Jeugd kan meedoen aan de 3-oktober-optocht „Het seizoen Is om", zegt men, en daar mee bedoelt men. dat de secretarissen van alle verenigingen hun spullen ver hebben opgeborgen en ieder, van dc da gelijkse dingen niets zó belangrijk vindt als het uitzien naar en het voorbereidin gen treffen voor de vakantie. De mensen van dc krant noemen die stille tyd waar- In dc verenigingen hen eindelijk eens met rust laten, waarin op z'n hoogst een ge meentelijke instelling hen op een pers conferentie byeenroept. de ..komkommer tijd". Toch zijn ei altijd mensen, wier werk zaamheden door geen seizoen worden be ïnvloed. Men heeft die mensen zelfs op het particuliere verenigingsgebied. Het is ons vanmorgen weer gebleken, toen wij van het bestuur van de Drie-October- vereeniging de mededeling kregen, dat er vrijdagavond om 7 uur in Oud-Hortus zicht aan de Witte Singel voor jeugd van 10 tot 14 jaar gelegenheid i6, zich voor d« alweer naderbijkomende optocht op te geven. Voor de historische optocht, dia hoofdzakelijk over Rembrandt zal gaan. heeft de optochtcommissie ook jongens en meisjes nodig en men hoopt, dat er zóveel komen, dat de organisatie van dat on derdeel in ieder geval geen moeilijkheden oplevert. Aan deze optocht zal de 3-Octoberver- eeniging ongetwijfeld bijzondere zorg be steden. Wij hebben wat onze optochten betreft een naam op te houden en dit jaar komt daar dan de herdenking van de in Leiden geboren Rembrandt nog bij. Qe voorbereidingen zullen onze eigen rust- plannen werkelijk niet doorkruisen, maar laten wij de mensen die ons dit grote feest bereiden, zoveel mogelijk steunen, als zij een beroep op ons doen. Daarom: vrijdag de jeugd naar d# schrift van verdienste werd bekroond. C. Hommes, Heiloo, etaleerde Melody, oranjegeel met witte vlag Van P. Nijs- man Zn. Santpoort, zagen we vier Hol landse irissen in het geel-met-witte-vlag- genre. Maquette vonden we wel de beste, hoewel Croydon, Schiphol en Prestwick ook een goed figuur sloegen. Alliums G. Twaalfhoven, Uitgeest, toonde een collectie Alliums, waarin vrijwel alle kleinbloemige typen vertegenwoordigd waren mét de altijd de aandacht trek kende Muscari plumosum en Arum cor- nutum. J. Eckhart, Uitgeest, liet diverse soorten sparaxis zien Fire King blijft toch nog altijd tot de mooiste behoren.' en L Oudshoorn Sc. Zn, Sassenheim, brachten nu voor de derde maal in suc cessie het sterke Zuidafrikaanse bolge was Ornithogalum thyrsoides. De zacht purperen lilium Martagon zagen we in goede kwaliteit van Van Til-Hartman, Hillegom, terwijl K. Ureum, Uitgeest, de Crème Turkse ranonkel Hercules naar Wat gemengde ixia's en tritonia's etaleerde Ant. Baltus, Uitgeest en van P. Rumphorst, Uitgeest, noteerde we de ixia's Blauwe Vogel met de lange, sier lijke tak en de typische kleur, de rode Radio, de rose Appleblossum en de gele Uranus. Buitengewoon beste Anemone de Caen voerde C, C. de Winkel Zn, Benningbroek, ten tonele. We zagen de diverse variëteiten van The Caen en ge mengde St. Brigrid. Alle getoonde exem plaren waren mooi op kleur, groot van bloem en sterk en zwaar van stengel. Gladiolen Tot slot: de gladiolen Naast de uit stekende rode Red Signal, die N. v. Ree wijk, Abbenes, in goede kwaliteit naar voren bracht het waren geen zware takken, maar men had dan ook maar knollen van de maat 1012 opgezet! toonde C. J. Wigchert, Santpoort, enkele nieuwigheden. We zagen daar naast Lila Perfection, een fraai violetlila getinte aanwinst, die echter niet zwaar van tak was, de frisrose City of Alkmaar, met zeer lange, goed gebouwde tak. Een op vallend lange staart had ook Richard Tauber, héél dicht rose met roserood vlekje. Een edel trio! Haags ambtenarengerecht Opvolger voor een opgeheven functie Het Haagse ambtenarengerecht heeft zich gisteren beziggehouden met het be zwaarschrift, dat een oud-algemeen ge machtigde voor verbeurdverklaarde en rabeslaggenomen goederen van het mini sterie van financiën had ingediend. Deze had ziah namelijk niet kun-men verenigen met het ontslag, dat hem op voordracht ter van financiën was ver- Namen© steller van het bezwaarschrift hield mr. H. J. Morren uit Voorburg, di recteur van de Centrale van hogere amb tenaren een uitvoerige pleitrede, waarin hij onder meer zei. dat het ministerie van financiën als het minst sociaal ingestelde departement kan worden aangemerkt, ge- aten zijn zeer kwalijk te achten perso neelsbeleid. De administrateur wa6 name lijk ontslagen wegens zogenaamde ophef- zijn betrekking, terwijl hij nota- bene nog een jaar mocht aanblijven om zijn opvolger te kunnen inwerken. Mr. Morren bestreed dan ook, dat de be trekking was opgeheven. Over drie weken zal het gerecht uit spraak doen. PI ei t-wedstrijd Mr. W. van der Mey won eerste prijs In de plechtige zitting tot sluiting der werkzaamheden van het afgelopen jaar van de „Jonge Balie bij den Hoogen Raad der Nederlanden", die in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag is gehouden, heeft jhr. mr. E. C. U. van Doom de door hem ingestelde Van Doornprijs uitgereikt de winnaar van de pleitwedstrijd van dit jaar. mr. W van der Mey, die het -aantal punten had behaald (181) en ook vorig jaar de eerste prij6 had gewonnen. Nog nimmer werden zoveel punten behaald. e*i toc/i tpittig

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3