Dicutue £dltsri|c ÖTimrant /Spreken Dulles en Pineau van een Navo-crisis? Technische hulpverlening ook via cle Verenigde Naties Verhouding met westen blijft hetzelfde W.-Diiitslaiid zal Rusland en grote drie benaderen DINSDAG 19 JUNI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37 ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2.33 per maand; 0.55 per week Postrekening 58036 ADVERTENTIES; J 0.20 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie, Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel 31441 Zevenendertigste jaargang No 10680 Directie: F DIESIER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W J. EiNSERINK CHRISTELIJK-1SATIOMAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken $tant«a«tlcti is ghfbltoea "tnynfaert In teghenspoel Eens beroemd en berucht Zie pag. 5 Conferentie in Washington Washington met zijn Amerikaanse collega Foster Dulles gedurende drie en een half uur een belangrijke bespreking gehad. Behalve over de betrekkingen tussen oost en west, de Europese eenwording en de ontwa pening in het algemeen is in het bijzonder nog gesproken over de volgende vraagstukken: Het plan van Pineau om de econo mische hulp aan de onderontwikkel de gebieden in hoofdzaak via de Ver enigde Naties te doen verlenen. De methoden om het N.A.V.O - werk op politiek en economisch ge bied belangrijker te maken. Tijdens zijn gesprek met Dulles heeft Pineau voorgesteld, dat Amerika slechts «en klein deel van het grote bedrag, dat voor hulpverlening aan het buitenland bestemd is. via een bureau van de Ver enigde Naties, dat speciaal voor dit doel moet worden opgericht, toewijst. Hèt zou een goed begin zijn, indien zes procent van het totale bedrag voor hulp verlening. via de kanalen van de V N worden uitgekeerd. Pineau heeft tijdens dit gesprek ook enkele praktische voorstellen gedaan om werkzaamheid van de N.A.V.O op politiek en economisch gebied te ver- De ISavo Vooral het gesprek over de N.A.V.O. i de twee ministers van buitenland ken wordt in de Verenigde Staten belangrijk geacht. John Hightowcr \.P. schrijft zelfs, dat een crisis in de N.A.V.O. ten grondslag ligt aan het :k tussen Dulles en Pineau en de conferentie tussen Dulles en Adenauer moeilijkheden van de N.A.V.O. zou- 1 Westelijke leiders hebben de vraag gesteld, waarom zoveel aan de ver dediging van het land uit te geven, vol gens het in 1952 opgestelde honderd- -plan, als de werkelijke bescher ming tegen de Russen de H-bommen- macht van de Ver. Staten i». O De. reactie op het voorstel van Dul les om deel te nemen aan een expan sieprogram van de N.A.V.O. is volgens het State department zeer teleurstellend o De geestdrift voor de organisatie van de N.A.V.O. is bij sommige landen aan het tanen. Zo heeft Griekenland bv. zijn aanspraken op Cyprus veel belang rijker gevonden dan de veiligheid van het Westen. Het geschil heeft een kloot doen ontstaan tussen Griekenland. Enge land en Turkije. De NAVO. heeft aan macht en pres tige ingeboet, zo meent men in Washing ton. en men is zich bewust dat deze pro blemen niet door Dulles en Pineau kun nen worden opgelost. Maar wel wordt een beter klimaat geschapen voor de bij eenkomst van de ministerraad in no vember. Vandaag zullen Dulles en Pineau spre ken over het Midden-Oosten en Algerije. De Fj-anse minister zou zijn Ameri kaanse ambtgenoot hebben voorgesteld, het toezicht op de handel tussen oost en west te verminderen en een culturele uitwisseling op grote schaal tussen beid# blokken te bevorderen. Dulles zou zich weinig enthousiast over deze voorstellen hebben getoond. Beide staatslieden waren het er echter over eens. dat het westen stappen moet ondernemen om een „evolutionair pro ces" in het Rusland van thans aan te moedigen. Dulles zou bereid zijn het probleem van de handel tussen oost en west dooi des kundigen te laten bestuderen, siet dien verstande echter, dat de westelijke lan den uiterst «voorzichtig moeten zijn om te voorkomen dat het orlogspotentiee' van de Sowjetunie met behulp van het westelijke materieel wordt verstrekt Ten aanzien van de culturele uitwisse ling zou Dulles hebben gewaarschuwd, dat men zich moet afvragen of deze een netto-winst of verlies voor het westen Is. Betreffende de Navo zou Dulles hebben voorgesteld, dat de leden van het Atlan tisch Pact de rang van de autoriteiten bij dp Atlantische Raad verhogen. De leden van de Raad moeten met gezag namens hun regeringen kunnen spreken. Interne autonomie voor Cyprus? Amerikaans protest wegens aanslag op consul Amerika heeft scherp gereageerd op da bomaanslag op Cyprus, waarbij een Ame rikaan het leven verloor. In een te Wash ington uitgegeven verklaring heet het een „verblinde en zinloze handelwijze". De regering van de Verenigde Staten zal tegenover de Britse autoriteiten op Cy- pius haar bezorgdheid uitspreken over het gebeurde Bij de Britse zuiveringsoperaties, die eind vorige week begonnen, zijn tot nu toe minstens 24 Engelse militairen om het leven gekomen en 32 gewond. Onder hen zijn drie doden en zeven gewonden bij een auto-ongeluk en twee doden In een hinderlaag, d:e voor de opstandelingen bedoeld was. Verder werden zeven Brit gewond door een te vroeg ontploffen de i De Britse regering zou v bij het Lagerhuis een plan ler oplossing van de kwestie Cyprus. De hoofdpunten van dit plan zouden zijn: het opstellen van een grondwet, die de Cypr sche bevolking interne autonom e toeslaat en vrijheid van beslissing voor de Cyprioten over tien of vijftien jaar j In Nicosia zijn gisteren twee jonge Cy-I prioten ter dood veroordeeld Zij zijn schuldig bevonden aan het doodschieten! van een Britse korporaal op het vliegveld" Israël inviteert Sjepilof De Israëlische regering heeft de Rus sische minister van burtenlandse zaken, Sjepilof, die een bezoek aan Egypte brengt, uitgenodigd ook haar land te be zoeken, Sjepilof gaat na Egypte naar de Libanon. Syrië en Griekenland. Indonesië beperkt invoerkredieten ter voorkoming van inflatie. De minos-ter van financiën verklaart dat het begro tingstekort nu van 3.9 miljard tot 1.8 mil jard roeplah ingeperkt is. Tito verklaart in Moskou: ONZE BESPREKINGEN in Mos kou hebben onze betrekkingen met het Westen niet gewijzigd", heeft maarschalk Tito van Zuid-Slavië op een receptie op de Zuidslavische am bassade gezegd, waar ook Kroesj- tsjef, Boelganin en Worosjilof aan wezig waren. „Wij stellen belang in de vrede en niet in de oorlog" zei Tito verder. „En daar om hebben we niet over militaire vraag stukken gesproken." Zelfs was er nie» gesproken over het vervaardigen van Teneinde d-e taxichauffeurs te bescher men tegen overvallers, die in steeds gro ter aan*al op de Westduitse wegen ver schijnen. heeft óc eigenaar van een taxi bedrijf in Diisseldorf. Walter Remeika*. «en instrument geconstrueerd waarmede chauffeurs zich aamiervlijk veiliger zul len gevoelen. Door een druk op een spe ciaal pedaal wordt een hoeveelheid traan gas naar de ogen van een eventuele aan valler geblazen. De uitvinding heeft de aandacht van het Westduitse ministerie van verkeer ge trokken en men verwacht dat binnenkort alle Westduitse taxi's met een dergelijk apparaat zullen zijn uitgerust. Adenauer tot Sukarno Wij willen uw land graag helpen De Duitse bondsregering en het Duitse volk zullen iedere gelegenheid aangrij pen om het Indonesische volk bij de op bouw te helpen, aldus bondskanselier Adenauer gisteren aan een maaltijd ter gelegenheid van Sukarno's bezoek aan West-Duitsldnd „Duitsland", zij ging Adenauer voort, „wil Indonesië als een oprechte vriend met raad en daad terzijde staanHij verheugde zich er over, in Bonn het staatshoofd van een land te mogen be ten. waarmee Duitsland zich al lang hartelijke vriendschap verbonden Sukarno heeft gisteren de residentie an de familie Krupp bezocht, zou van daag naar Berlijn vliegen en deze week •erder Hamburg. Stuttgart, Heidelberg a Frankfurt bezoeken. Krupp schonk Sukarno een schilderij a zijn zoontje een speelgoedtrein. Onderzoek in ex-NSB-kringen JURIDISCHE RAADSELS ROND MUSSERTS GEBEENTE d Prins Bernhard teruggekeerd Prins Bernhard is gisteravond om kwart voor tien met de regeringsdakota uit Zweden op Soesterberg teruggekeerd. In het toestel bevond zich o.a. de heer A. Pantchoulidzew. die in Stockholm heeft deelgenomen aan de Olympische ruiter- De Prins maakte in Hamburg een senlanding. Hij heeft gistermorgen Linkoping de Zweedse Saab-fabrieken bezichtigd en een demonstratievlucht het nieuwste experimentele vliegtuig Saab 210 „Draken" gadegeslagen Van het vliegveld Bromma bij Stockholm werd prins Bernhard namens de Zweedse ko ninklijke familie uitgeleide gedaan door een hofmaarschalk, admiraal F Wetter. De Nederlandse gezant, mr. J. Visser, was eveneens aanwezig. Collegegeld van vorig jaar af f 200 In Staatsblad nr. 328 ie gepubliceerd de Wet van 24 mei 1956 tot wijziging van de hogeronderwijswet met betrekking tot de collegegelden. Op grond van deze wet ie te rekenen met ingang van het studie jaar 19541955, het collegegeld verlaagd tot 200 gulden per studiejaar. Zij. die ge durende vier studiejaren het collegegeld hebben betaald blijven vrij .gesteld van de betaling van collegegeld. Vrijgesteld van de betaling van collegegeld zijn ook zij, die in het genot zijn van een rijks- Spoedig zai gepubliceerd worden de al gemene maatregel van bestuur waarin wordt bepaald in welke gevallen vermin dering van het collegegeld wordt toege staan, indien twee of meer personen uit eenzelfde gezin in hetzelfde studie j a a: onderwijs volgen. Terugbetaling van het teveel betaalde collegegeld zal automatisch geschieden door tussenkomst van curatoren der on derscheidene universiteiten en hogescho len. Verzoeken om terugbetaling dienen derhalve vooralsnog niet te worden inge- Koningin Elizabeth van Enge land en de hertog van Edin burgh verlieten de troonzaal in Windsor Castle, na premier Eden als knight companion" in de orde van de Kousenband te hebben geïnstalleerd. Onder de genen die de stoet gadesloegen bevonden zich, op de achter grond, van rechts naar links ns Charles, prinses Anne en achter hen prinses Margaret en prinses Alexandra van Kent. Particulier bedrijf in China verdwenen De Chin Cher heeft tisch Bescherming van het landschap in Drenthe fGedeputeerden van Drenthe hebben provinciale staten voor. gesteld een verordening te aan vaarden, waarin bepalingen zijn opgenomen, die verhinderen dat het landschapsschoon in Drenthe wordt ontsierd door reclames, auto kerkhoven en afvalplatJÊsen, ver waarloosde afwateringen en ben. zi nepompen. 'erklaard dat het particuliere bedrijfs leven vrijwel verdwenen is ..uitgezonderd enkele ondernemingen in de grensgebie- Zelfs de schoenmaker heeft thans de regering als partnor", verklaarde Chen Yun. Franse prijsstop De Franse regering zal een prijsstop gelasten Dit besluit geldt niet voor land bouw- en visserijprodukten, die recht streeks door de producent worden ver kocht, steenkool en staal, waarvan de prijzen door dc EGKS wordc-i vastgesteld en geïmporteerde produkteti -.aarvan de prijzen op de wereldmarkt worden be- Stijgende behoefte aan energie e komen, i hebben gedele- uit de Sowjet- JN WENEN wordt deze week een conferentie gehouden van deskundi gen op het gebied van atoomenergie, waarop 24 Europese en 28 overzeese landen zijn vertegenwoor digd. Een speciaal onder werp van gesprek zijn gemoet Gister geerden China gesproken over de vorderingendie in hun landen zijn gemaakt met de uitvoering van hydro- elektrisrhe projecten De Russische gedelegeerde Illiador Kulev verklaar, de dat 's werelds krach tigste hoge spanningslei- ding tussen Kuibyschev en Moskou In gebruik 1» genomen Op deze negen honderd kilometer lange nn 400 000 volt. hetgeen 'O.OOO volt meer is dan op dc hoopspanninpslei- Una. die van Noord-7.we. ■'en nnnr Stockholm loopt Deze extra spanning is iodig om het xtroomver- ies over lange afstanden ingedaan te maken, al- lus Kulev, die verder ver klaarde. dat twee soort gelijke projecten over af standen van ruim duizend kilometer van Stalin grad naar Moskou en van Kuibyschev naar de Oeralbergen ook reed waren verwezenlijkt In Siberië en de Euro pese gebieden van Rus land zijn thans groot scheepse elektriciteits projecten in uitvoering De stroomproduktie van het land zal daardoor in de eerstkomende vijf jaar met honderdtwintig pro cent stijgen, aldus Kuier die verklaarde, dat de stroomproduktie 'hans ITO miljard kWu groot is en dat gestreefd wordt naar 320 miljard in 1960 In 1951 was de totale stroomproduktie van de Verenigde Staten 471 mil jard kW u. De gedelegeerde van stisch China, i Hsien-huang ver- arde. dat China's stroomproduktie was ver. groot van 4.3 miljard kWu in 1949 tot 7.26 miljard kWu in 1952. Volgend jaar wanneer het huidige vijfjarenplan afloopt zal de totale produktie tot 15.9 miljard kWu moeten zijn opgevoerd. Huang onthulde. dat zijn land voorbereidingen treft voor de uitvoering hydro-elektrisehe projec ten in het gebied van de Gele Rivier, waarin in 'otaal 46 dammen zullen worden gebouwd met een 'rales voor de opwekking iljoen kWu voor de i dere da mme voltooid moi 7.7 land. An Reohercheurs hebben gisteren een in formatief gesprek gehad met de leider van de verboden NESB, Paul van Tienen en met de vroegere secretaris van Anton Mussert, dr. J. Carp, die tijdens de oor- lug tevens president was van het Vredes- gerechtshof. Het zou hier slechts een ori-Lj entatiebezoek betreffen. Men zoekt del kapers van Musserts gebeente echter wel in de kringen van de ex-NSB-ers. De procureur-generaal van hei Haagse hof, mr. D. J. van Gilse heeft van het depar tement van justitie een bezoek gekre«- gen een rapport over het gebeurde sa men te stellen, zodra het onderzoek daar toe aanleiding geeft Het verdwijnen der stoffelijke resten van de gefusileerde ex-NSB-ieider ir. A. Mussert werpt een reeks juridische vraag stukken op, die volgens vele deskundigen een onontwarbaar raadsel vormen. In de eerste plaats is het de vraag of er nog een lijk was. Blijkens uitleg van een koninklijk besluit van 23 augustus 1887 rijst deze kwesï.e door de zinsnede: ..Door te bepalen, dat de graven niet dan na verloop van 10 jaren, nadat er hel laatst een lijk in geplaatst is, mogen ge roerd worden (art. 23 van de begrafenis wet van 1869) is de wetgever blijkbaar van de onderstelling uitgegaan, dat in zo danig tijdsverloop in den regel ontbinding van ler aarde bestelde lüken heeft plaats Dit zou dus kunnen impliceren, dat na 10 jaar een lijk juridisch niet meer als lijk kan worden beschouwd. Daarbij zou dan geen overtreding van artikel 150 wet boek van strafrecht (opzettelijk en we- derrrechtelijk een lijk opgraven, wegi men. verplaatsen of vervoeren) zijn j pleegd De kwestie van grafschennis kracht< art. 149 wetboek van strafrecht 1 schenden van een graf of enig op t begraafplaats opgericht gedenkteken op zettelijk en wederrechtelijk vernielen of beschadigen zou dan slechts hout snij den, indien het lijk als lijk kan worden beschouwd. Want anders is er geen graf. Enig gedenkteken was niet aanwezig. Tndien moet worden aangenomen, dat de stoffelijke resten niet als lijk kunnen worden beschouwd, dan was voor het ve wijderen daarvan uit een graf, dat gei eigendom en waarschijnlijk geen graf meer was, ook geen toestemming van de burgemeester nodig. Dan zouden alleen art. 461 wetboek van strafrecht het betreden van verboden grond en art. 350 wetboek van strafrecht vernielen, 'beschadigen, onbruikbaar maken of weg maken op de daders van toepassing kunnen zijn. Deze misdrijven zouden resp. hoogstens met 15 gulden boete en hoogstens 2 jaar gevangenisstraf subs, een geldboete kunnen worden gestraft. Ook medeplichtigheid te dien aanzien is strafbaar gesteld. Het ls nu de vraag hoe de vervolgende instanties hierover denken. Dat zal pas kunnen blijken, wanneer de daders ge grepen zijn en de dagvaardingen worden uit gebracht. Het onderzoek De Haagse recherche heeft zondagmid dag een bezoek gebracht aan de zuster van wijlen ir. Mussert, die zich zeer ont stemd toonde over de roof van de stof felijke resten van haar broer. Van het nachtelijk gebeuren moest zij door de politie op de hoogte worden gesteld De n Mussert heeft indertijd aan de Haagse burgemeester vergunning ge raagd om het stoffelijk overschot van aar broer te mogen laten herbegraven p de begraafplaats Drlehuis-Westerveld. /aar ook de vrouw van Mussert is be- raven. Na overleg met de bevoegde In stanties heeft men op dit verzoek afwij zend beschikt, omdat men voorkomen wil dat de begraafplaats Drlehuis-Westerveld een „bedevaartplaats" wordt voor oud- N.S.B.-ers en andere ex-politieke delin quenten. Van een beroep op de Kroon heeft do zuster van Mussert afgezien. Intussen heeft men nog geen spoor van de daders kunnen vinden. Het onderzoek heeft zich ult«esi-<':t tot Het Gooi. waar enkele personen zijn gehoord. Men neemi aan dat de daders niets kunnen doen met de stoffelijke resten van hun vroegere leider. Een mogelijkheid om deze resten te herbegraven op een andere begraaf plaats is er niet. omdat door de publika- ties de directies van alle begraafplaatsen land ziin gewaarschuwd. Nixon en Dulles spraken met Eisenhower Vice-pres. Richard Nixon heeft gisteren in het Walter Reed hospitaal "n bespreking met president Eisenhower gehad. Hij zeide, dat de vraag of Eisenhower van plan ls. kandidaat voor het president schap te blijven, niet aan de orde was ge steld. „Eisenhower zal daar zelf wel op antwoorden, zodra hij het ogenblik ge komen acht," zei Nixon. Na hem besprak de minister van buitenlandse zaken. John Foster Dulles, regeringsproblemen met d© herstellende president. Op Hainan, een eiland aan de zuide lijkste punt van communistisch China, is uranium gevonden. De voorraden zouden aanzienlijk rijker zijn dan die, welke de Chinese provi gevonden. Mig-straaljagers in Zuid-Slavië. verteld» Tito nog. Opvallend was de verklaring van Tito dat er nog geen overeenstemming \va» bereikt over oen toekomstig economisch programma tussen Rusland en Zuid-Sla vië. Hij waarschuwde geen sensationele dingen te verwachten van de komend# bijeenkomst der communistische partijen van Rusland cn Zuid-Slavië- De besprekingen, waarover Tito sprak hebben maandagmorgen plaats gehad tus sen hem en Boelganin. Kroesjtsjef. Miko- jan, Worosjilof en Molotof. Vanavond zal in een communiqué het resultaat van deze conferentie bekend worden gemaakt Radio-Moskou riep nog over deze be sprekingen om. dat ze in een geest van vertrouwen en openhartigheid zijn ge- Van Heutsz-snorren niet gewenst De militaire autoriteiten in Den Haaq zijn klaarblijkelijk wat geschrokken van de snorren- actie die het kader van het Van Heutsz-regiment te Schoonho ven, zoals gemeld is, in een leuke bui had opgezet. Van ho gerhand heeft men nu duidelijk te verstaan gegeven, daf het aanzien van het onder-offi cieren-korps eigenlijk niet pas send wordt geacht op al te luid ruchtige wijze, in dit geval door middel van een damesjury, de aandacht op enige haargroei onder de militante neus te ves tigen. Men kan in Den Haag, naar verluidt, een goede grap en een goede snor verdragen, maar meent te moeten voorko men dat een en ander in een lachwekkende situatie ontaardt. Krachtens de voorschriften van de inwendige dienst is er overi gens weinig tegen uitwendige haargroei op te nemen tus sen neus en lippen in te brengen. Dat de Schoonhovense schonen het in de ban doen van de snorren-actie wel het meest betreuren, ligt voor de hand. Hiermede wordt in haar ogen wel iets te kort gedaan aan het beoogde contact tussen burger fes) en militair. Er zijn als ge volg van de reactie van hoger hand reeds een groot aantal prille regimentssnorren in het Schoonhovense gesneuveld Engelsen en Fransen bij Russische aftocht Engelse en Franse militaire autoritei ten zullen aanwezig zijn bij de ceremo niële aftocht van de Russische legereen heden uit Oost-Duitsland. Het Ameri kaanse hoofdkwartier In Heidelberg zou vandaag beslissen of de Russische uit nodiging om het terugtrekken van de Sinkiang worden j Russische troepen zelf In ogenschouw te ou worden aangenomen. Adenauer over hereniging: Nieuwe besprekingen in het verschiet De regering van de Westduitse Bondsre publiek zal zich rechtstreeks tot de Sow jetunie en de westelijke grote drie rich ten met betrekking tot de hereniging vi Duitsland. Volgens dr. Adenauer is mi nu bezig met het opstellen van de nota. De bondskanselier zeide dit op ei persconferentie, waarin hij vertelde vi ijn bezoek aan de Verenigde Staten. Adenauer voegde er aan toe, dat veri delijk contact zal worden opgenomen westelijke mogendheden over het tijd- van verzending. Dit zou gebeuren als de grote drie hun antwoord op premier Boelganlns recente ont wapeningsvoor- het opstellen zijn. stellen Officieel verzoek Algerije in cle Veiligheidsraad Dertien Aziatische en Afrikaanse landen hebben officieel de Veiligheidsraad ver- :ht, de kwestie Algerije op de agenda plaatsen. Morgen of overmorgen wordl dit verzoek dat al geruime tijd in de lucht hing behandeld. Het staat wel vast, dat Frankrijk zich er krachtig tegen zal verzetten In Algerije zijn gisteren dertig Moham medaanse soldaten gedeserteerd van een speciaal detachement, dat opdracht had. de betrekkingen met de Inheemse bevol king te verbeteren. Dit gebeurde tijdens een hevig gevecht op 80 kilometer af stand van Algiers. Van het detachement bleven alleen een kapitein, een sergeant i twee soldaten over Een sergeant en m verbindingsman werden gedood. In het Aures-gebergte onderschepten Franse troepen een karavaan met wapens en leven-middelen voor de opstandelin gen. Hierbij sneuvelden 26 rebellen Adenauer achtte het waarschijnlijk, dat in de toe-komst tussen het westen en Rus land opnieuw onderhandeld zal worden over de Duitse eenheid. HFT WEEK IN EUROPA mist windbui jew. WZW ïgen 1 ZZW mist W 3 el WEERBERICHT Geen regen van betekenis Tot morgenavond verwacht De Biilt: A Aanvankelijk zwaar bewolkt, maar geen regen van beteke nis. Later enkele verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige westelijke wind Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 4.21—21 06, Maan 18.43—2 20. Op 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1