Als textielstad heeft Leiden aan betekenis ingeboet Viswedstrijd voor kas autotocht ouden van dagen ken- Opdracht aan dr. Drees Al met al geen week 0111 nu eens op te pochen Gladbeek werd winnaar in De Zijl NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 18 JUNI 1956 Ontwikkeling in de Sleutelstad Metaalnijverheid groeide sneller dan in het land TN HET RAPPORT over de industriële ontwikkeling van Leiden, dat J- door het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland in op dracht van het gemeentebestuur werd uitgebracht en waarover wij onlangs al schreven, wordt ook de ontwikkeling nagegaan van de industrie na 1900. Samenvattende gegevens omtrent de situatie in de Leidse industrie vóór 1930 staan vrijwel niet ter beschikking. Wel is het mogelijk, zich hiervan een beeld te vormen aan de hand van de volks- en beroepstellin gen, die ook vroeger regelmatig werden gehouden. n de periode van 3930 tot 1950. dan blijkt, dat deze in Leiden ook geringer is ge- :est dan in het 'land als geheel, namelijk 46.5 procent legen 58.C procent. In de Leidse agglomeratie, waaronder wordt >taan Leiden, Katwijk, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Voor schoten, Warmond en Zoeterwoude, totaal 165.000 mensen wonen, Is de uitbreiding van de nijverheid juist :ts sterker geweest. Neemt men de gemeenten rondom Lel den afzonderlijk, dan is het verschil zelfs ir groot. Het aantal personen werk- im in de industrie van deze gemeen- i, is namelijk tussen 1930 en 1950 meer i verdubbeld. Uit de cijfers per be- drijfsklasse blijkt voorts, dat dit ver schil tussen Leiden en de omliggende gemeenten zich bij vrijwel alle onderde len openbaart. De metaalnijverheid vormt hierop de enige uitzondering. De uitslagen van de beroepstellingen van 1899 en 1930 geven voor wat betreft de nijverheid het volgende beeld te zien. In 1899 was in de grafische nijverheid 4.1 procent van dp beroepsbevolking werkzaam, in 1930 4.9 procent. Voor de bouwnijverheid waren deze cijfers resp. 16.8 en 18.1 procent, kleding en reiniging 14.8 en 11.8 procent, metaalnijverheid 10.6 en 15.8, textielindustrie 25.6 en 17, voe- dings- en genotmiddelen 15 'en 17.5, ove rige 13.1 en 14.9 procent. Landelijk lagen deze percentages als volgt: -grafische industrie in 1899 2.1 pro cent en in 1930 2.5 procent, bouwnijver heid resp. 22.3 en 20.8, kleding en reini ging 14.1 en 10.9, metaalindustrie 12.8 en 19.2, textielnijverheid 7.6 en 7.2, voedings- en genotmiddelen in 1899 17.6 en in 1930 17.7 procent, overige 23.5 en 21.7. Geringe groei Bestudering van de cijfers der beroeps tellingen leert, dat de groei van de Leidse industrie tussen 1900 en 1930 aanzienlijk geringer moet zijn geweest dan in Neder land als geheel, gezien het feit, dat in Leiden de totale industriële beroepsbe volking met 37.5 procent toenam tegen 90 procent in het gehele land. Dit ver schijnsel geldt voor vrijwel elke bedrijfs tak. Opvallend is de ontwikkeling in de textielindustrie, waar hel aantal werk zame personen met bijna 10 procent daal de. Voor een deel moet de weinig bevre digende ontwikkeling van de industriële werkgelegenheid in deze jaren in Leiden san de ongunstige gang van zatter, in de textielnijverheid worden toegescnre- ven. Laat men deze buiten beschouwing, dan komt men voor de overige industrie op een groei van 53.5 procent in plaats van het al genoemde cijfer 37.5 procent. De cijfers tonen aan, dat Leiden het karakter van textielstad in deze periode voor een belangrijk stuk heeft verloren, zij het ook dat deze tak van nijverheid ook in 1930 ten opzichte van het geheel nog van grote betekenis was. Ziet men naar de totale toeneming van de werkgelegenheid in de nijverheid Weinig expansie Opvallend ls voorts, dat de bedrijfs- lassen, die omstreeks de eeuwwisseling Leiden van veel betekenis waren, in de onderzochte periode in het algemeen inig expansie te zien gaven. Voor de grafische nijverheid en de voedings- en genotmiddelen blijkt dit een algemeen 'erschijnsel te zijn, getuige de even- ens lage cijfers van het land als geheel. Zoals al gezegd, vormt de grote uit zondering de metaalnijverheid, die in onze stad aanzienlijk sneller groeide dan in het land. evenals de op zich zelf minder omvangrijke betonwaren- industrie, maar zij hebben de minder gunstige ontwikkeling in de andere bedrijfsklassen toch niet geheel kun nen compenseren. Als gevolg van deze verschillen in groeitempo is de metaalnijverheid in Leiden tussen 1930 en 1950 tot de belangrijkste tak van industrie geworden, terwijl voe dings- en genotmiddelen en textiel op het tweede plan staan. Voor de ge hele Leidse agglomeratie kan een soortgelijke ontwikkeling worden ge constateerd. Ten slotte nog iets over de verschil lende industrieën. Industrieën Op het gebied van de katoen- tricotage-industrie worden in Leiden i omgeving bijna geen bedrijven aan getroffen. Bij de voedings- en genot middelen springt vooral de conserven- industrie naar voren. De overige groepen 'ertonen een gelijkmatig beeld. Wat de GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties VOORGEVELROOILIJN VOOR DE NOORD- EN ZUIDZIJDE VAN DE VERBINDINGSWEG TUSSEN DE HERENGRACHT EN DE UITERSTE GRACHT, TER HOOGTE VAN DE KERKSTEEG. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat gedurende drie maanden ter lezing voor een ieder op de secretarie dezer gemeente (Stadhuis, kamer nr 111) is nedergelegd een besluit van de Gemeenteraad d.d. 3 mei 1954, met bijbehorende kaart, tot het overeenkomstig het bepaalde in artikel 2, lid 2, der Woningwet vaststellen van een voorgevelrooilijnvoor de noord- en de zuidzijde van de verbindingsweg tus sen de Herengracht en de Utterstegracht. Leiden. 18 juni 1956 De Burgemeester. J. C. VAN SCHAIK; Weth. loco-Burgemeester. De Seer.: J. BOOL; Eerste feestavond Van Cranenburgh en Heringa Het personeel van de N.V Van Cranen burgh en Heringa'6 Sajetfabriek Meld zaterdag een feestavond in de foyer van de stadsgehoorzaal. De voorzitter van de commissie tot oprichting van een penso- neelsvereniginig, de heer H. J. Vogelen zang, zei dat met deze feestavond, die door de directie werd aangeboden, een stap in de goede richting wa6 gedaan. Spreker dankte de directie, die de ver- erriging-in-oprichting met deze geste heeft geholpen, en ook de verschillende con tactpersonen die belangrijk werk hebben verricht. Hij sprak de hoop uit, dat deze avond mocht bijdragen tot het verstevi gen van de onderlinge banden en de band tussen de directie en het perso- neel. Het variétégezëlsohap „De Optimisten" bracht een vlot programma, dat werd ge opend met een accordeon-optreden van Hennny Langeveld. De inzet was goed Hierna kwam de jongleur You Andy zijn kunsten vertonen. Met een verbazing wekkende handigheid werkte hij met rin. gen, ballen en stokken En ging het een< mis, ,yik wil het publiek geen knollen voor citroenen verkopen", dacht deze jongleur, en over ging het weei lang tot het lukte een sympathieke houding, die door het publiek met extra applausje werd beloond. Na deze twee succesnummers vielen de mondaccordeonvirtuozen met hun ietwat magertjes klinkende muziek een beetje het niet. Hawaiianklanken schijnen er het publiek echter nog altijd goed in gaan. Ook nu was de aandacht gespannen en het applaus waard erend. Wij geloven dan ook aan Hawai als aan een Arcadlië voor de twintigste-eeuwse Leidenaar. Enkele schetsen, aardig van opzet, boekten eveneens succe6. De verbindende tekt werd gesproken door Max Kamp de algehele leiding berustte bij Tonny Steenbergen, A/scheid van Grofsmederij J. J. Thorn ging met pensioen Zaterdagmiddag heeft het personeel en de directie van de Kon. Ned. Grofsmede rij afscheid genomen van de heer J. J. Thorn, chef van de kantine, die met pen- ging. De heer Thorn, die vergezeld an zijn echtgenote en familie, werd allereerst toegesproken door de adjunct directeur, ir. H. E. Kruyt, die hartelijke woorden- aan het adres van de heer richtte. „De grote belangstelling bij dit afscheid wijst op de sympathie, die allen in ons bedrijf u toedragen. Ik kan u ies vertellen, hoe dit zo geko- naar wel valt te bevroeden, dat de grondslag daarvoor wel zal zijn ge legd in de bezettingsjaren, toen de fa- briekskeuken het centrale punt was, alles om draaide", zo zei de adjunct directeur. Achtereenvolgens werd nog het woord gevoerd door de heren D. de Haan, voor kern, B Bekkering, namens d< kettingsmederij, N. B. v. d. Voort, voor zitter van de personeelsvereniging en N d. Linden, voorzitter van de jubileum- lommissie. De heer Thorn dankte vooi de vriendelijke woorden en de mooie cadeaus. Opbrengst collecte collecte voor de vereniging Chr. jeugdhulp heeft in Leiden ruim f 1.800 ei n Oegstgeest ruim f 300 opgebracht. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Ernestine Erica, d v J M J Morsink en J Woutman; Anton, Spierenburg en T in 't Veld; Jeannette, d S ter Schuur en B Koster. Gehuwd: G H Struik en A M Bonda Nog eens de promoties De heer J. H. Schüller, lid van de Leiose raad, heeft B. en W. de volgende vragen gesteld: Is het college van B. en W. niet lening, dat het zeer gewenst is, dat de promoties van het personeel der gemeenti vóór 1 januari van ieder jaar worden be kendgemaakt? Acht het college het moge- t. dat dit geschiedt? Indien het ant- >oró op vraag 2 op grond van de huid "e irkwijze ontkennend luidt, is het col lege dan bereid, de voorbereiding zodanig te wijzigen, dat promoties vóór 1 januar; van ieder jaar kunnen worden bekend gemaakt? Vergoeding van schade B. en W. van Leiden stellen voi rechtsvordering ln te stellen tot vergoe ding van de schade, die aan de germ Is veroorzaakt ten gevolge van het op 23 juni 1955 aanrijden van de gemeente werkman J van Egmond door A. C. B GOUDEN DOCTORAAT Donderdag 21 juni ral het vijftig Jaar ge leden zijn, dat mr J Weserman Holstijn. geboren te Workum en thans wonende te Amsterdam, aan de Leidse universiteit pro moveerde tot doctor in de rechtsgeleerd- bouwnijverheid betreft wijkt noch in Leiden zelf, noch in de agglomeratie de concentratie veel af van die van de totale nijverheid. Van de kleding- en reinigingsindustrie als geheel is de concentratie in Leiden precies even groot als van de totale nijverheid. Het cijfer voor Leiden wordt sterk beïnvloed door de groep beddegoed en woninginrichting. De eigenlijke con- fectie-industrie is hier slechts matig •ertegenwoordigd. De sterke concentra- ie van de grafische nijverheid berust n hoofdzaak op de aanwezigheid van enkele grote drukkerijen en uitgevers bedrijven. De papiernijverheid hangt in Leiden sterk samen met de grafische nijverheid. Van de aardewerk- en betonwaren- lndustrie is alleen de vervaardiging van kalk en cement (beton) in Leiden goed rtegenwoordigd. maar in omliggende gemeenten ook de andere groepen. De chemische nijverheid, de houtverwerken de industrie en de leder- en rubbernijver heid hebben in Leiden weinig betekenis lijven ook wal de concentratie be treft bij het landelijke gemiddelde ten achter. innenkort hopen wij in een volgend artikel nog meer gegevens over de ont wikkeling van de nijverheid in Leiden te verwerken. AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., Engelse film „Rembrandt" van Alexander Korda. Oud-Hortuszicht 8 uur: voetbalvereni ging „Leiden", algemene ledenvergade- Dinsdag Lakenhal, 8 uur: K. en O-excursle naar tentoonstelling „Rembrandt als leermees ter". Rapenburg 6, 8 uur: afdeling VIRO bespreking met Unesco-comité, Rapenburg 39, half 5: Vereniging tot bevordering van de bouw van werkmans woningen, jaarvergadering. Woensdag Academie, half 1-1: Jaarvergadering Maatschappij der Nederlandse Letter- Burcht, half 4: opening openluchtten- toonstelfóng van hedendaagse beeldhouw kunst. Sportterrein N.B.v.L.O., Zoeterwoudee- ngel, 7.15 uur: openluchtdemonstratie Chr. gymnastiekvereniging D.O.S. Chr. Geref. kerk, Steenschuur 9. 8 uur: Bartimeüs-koor. Gebouw Eerste Groenesteeg 16, 8 uur: Evangelist H. v. d. Brink. „Knechten of Pieterskerk, half 8: Avondstilte. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (donderdag ook balf 8half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 10—8 ur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, ted. 24807, apotheek Tot hulp der Menschhedd, Hooi gracht 48, tel. 21060, en apotheek Oegst geest. Wijhelminapark 8, tel. 26274. Speeltuin Ons Eiland Op vrtjdag 29 Juni om 8 uur wordt ln De Harmonie een receptie gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan de speeltuinvereniging „Ons Eiland" Haagwegkwartier" ZATERDAGMIDDAG heeft de buurtvereniging Haagwegkwartier een viswedstrijd gehouden ten bate van de kas voor de autotocht ouden van dagen. De wedstrijd stond onder de uitnemende leiding van de heer J. Pouw. Er werd gevist In de Vliet bij Alle- mansgeest. Niet minder dan 125 vissers verschenen aan de „start". Met grote ijver tuurde iedereen naar zijn dobber. Sommige dobbers gingen wel eens onder en tot 't sein voor het einde werd gege ven waren in totaal 115 arme schaapjes van vissen op het droge gebracht. De prijsuitreiking vond plaats in clubgebouw van de speeltuinvereniging Westerkwartier aan de Ten Katestraat. Voordat de prijsuitreiking begon dankte de voorzitter van „Haagwegkwartier" dhr J. Schroder, de 125 vissers, die zo sportief hadden meegewerkt. In het bijzonder dankte hij ook mevrouw Pouw, die de prijzen had gezorgd. Iedereen applau disseerde, toen hij mevrouw Pouw bloemstuk aanbood. Daarna reikte de organisator van de wedstrijd, de heer Geheim kamerheer De paus heeft benoemd tot geheim ka merheer prof. dr. P. H. van Laer, bij zonder hoogleraar in de Thomistische wijsbegeerte aan de Leidse universiteit. Prof. Van Laer is tevens bekend zijn grote kennis van wis- en natuur kunde, in welke vakken hij leerling was 'an prof. Keesom. OEGSTGEEST Einduitvoering van blokfluitklasse In de nieuwe Montessorischool te Oegst geest beluisterden we zaterdagmiddag een openbare les van de blokflullafdeling Oegstgeest van do muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. Deze klasse staat onder leiding van de heer A. van Kapel, die op deze middag de toelichting, waar nodig, bij ten gehore gebrachte werkjes gaf. Er werden voornamelijk kleine «tukjes gespeeld, oude volksliedjes en oude dans muziek, in eenstemmige of tweestemmige zetting, soms solistisch, 6oms door groep jes jeugdige fiuitepeiers. Het was opval lend en verheugend, dat met zoveel ple- en overgave werd gemusiceerd. Na tuurlijk mislukte wel eens een noot, maar het algemeen klonk alies zeer verzorgd muzikaal. Zo kwamen vier verschil lende groepen aan het woord, o.a. met dansen van Chédevi'He en Boi6mortier, huismuziek in de goede zin van het Het blokfluitspel staat tegenwoordig bij het elementaire muziekonderwijs op voorname plaats, hetzij als doel, het zij ais tussenstation op de weg naar een instrumentale of vocale studie van meer pretentie. Terecht merkte de heer Van Kapel op, dat vooral het samenspel in familie- of vriendenkring grote aantrek kelijkheid bezit en teven6 van grote pe dagogische waarde is. Wat er bij derge lijk samenspel bereikt kan worden werd gedemonstreerd in twee stukken voor triobezetting van Corelli, door een groep blokfluitspelers zeer verdienstelijk uitge voerd, en in een 6onate in A op I van Loeillet, uitgevoerd door Dirk Heyl, alt- blokflult. Pim Punt, cello en de heer Van Kapel, piano. Er bestond voor deze uit voering veel belangstelling. Er werd har telijk geapplaudiseerd, niet in het minst voor het laatste nummer, dat stellig het hoogtepunt vormde, Dr. J. van der Veen Mej. dra. E. B. A. Poortman, Remon strants predikante, heeft gistermorgen afscheid genomen van de Remonstrant se Gemeente Leiden, waarin zij sinds 1944 heeft gewerkt Van een officieel afscheid wilde zij niet weten; „men ka ln een eredienst geen afscheid neme omdat deze juist het middel ls om t komen tot Hem, Die ons samenbindt' Vóór de prediking richtte da. Poortman zich met een persoonlijk woord tot de ge meente. Daarin dankte zij de gemeente voor de afscheidssamenkomst van j.l. vrij dag en voor alles, wat zij in de achter liggende twaalf jaren aan vriendschap en soms onbegrijpelijk vertrouwen had ont vangen. Zij herinnerde eraan, dat zij in de hongerwinter naar Leiden was geko- in deze tijd werd het contact snel tot stand gebracht. Het allergrootste voorrecht van haar jd in Leiden noemde domina Poortman het feit, dat men samen God heeft mo len zoeken, „de God, die wij mogen ont vangen als een heilige Gast in huis en hart". „Met elkaar hebben wij de pel grimstocht ondernomen naar Hem, Die wacht en Zijn handen naar ons uit strekt". Mej. ds. Poortman verklaarde, dat zij in de dertig jaren van haar amb telijke loopbaan Den Briel, Doesburg, Lochem en Leiden) een glans in haar le- heeft ontvangen, die nooit zal verble- De prediking handelde over de tekst Openbaring 21 vers 5: „Hij, Die op de gezeten is. zei: Zie. Ik maak alle dingen nieuw". Aan het einde van de Gevestigde en vertrokken personen In de iveek van 11 tot en met 16 juni Te Leiden vestigden zich E. Alexander, J. v. Goijenkade 1; R. L. E. d. Bergh en fam., Hoge Rijndijk 98a; M. Butijn, huishoudster, H. de Groot straat 24; C. F. Carels, wolspinner, Julia- E. ,T. Coret, verkoopster V. Warmonderstraat 8; J. G. Taffijn-i der Deijl, Scholtenstraat 22; P. C. Faber fam.. employé Shell Mij Ned., Modder manstraat 23; C. Gans, kantoorbediende, Transvaalhof 30; J. J. van Gemund en fam., arts, Moddermanstraat 11; L. IJzer- Gorkum en fam.. Vrouwenkerk- steeg 9; H. Tollenaar-Groen, Zoeterw. Singel 106; E. C. Heemskerk, winkeljuf frouw, Sophiastraat 25; G. C. M. Iskandar- Herder, Oude Rijn 27; L. de Jong, kwar tiermeester KM, Meerhof 27; T. H. Khoe en fam., Scholtenstraat 34; D. de Kier en fam., bedrljfsassistent. Zwarte Pad 17; H. Kleij, onderwijzeres OLO, Hoge Rijndijk 6; G. J. Koning, 1.1. verpleegster. Zoeterw. Singel 99; E. van Kooten, verkoper. Mod dermanstraat 7; H. E. Kuilman, Nieuw- steeg 31; Y. Menger, Maredijk 19b; E. H. de Meijer. Haarl.straat 173; H. Mulder eD fam.. Scholtenstraat 20; P. E. Nassy, arts, Hoge Rijndijk 50a; A. A. van der Nat. verpleegster, Wasstraat 15; P. M. Ploeger, verpleegster, Wasstraat 15; Jkvr. R. Quarles van Ufford, rijksambtenaar, Zoeterw. Singel 89; I. H. van Romondt, Witte Singel 92; T. Schep en fam., techn. controleur, Lammenschansweg 105; F. D. Stein, Vreewijkstraat 19; M. C. Stout- jesdijk, de M. v. Streefkerkstraat 57; P. H. M. Strijkers, Aloëlaan 39; W Timmer familie, employé BPM, Tesselschade- straat 23a; B. M. Tjoa, Hogewoerd 129a; J. D. van Unen, adsp. commies NS, Zaan- straat 25; G. E. F. R. Veen, vepleegster, Nachtegaallaan 5; W. van den Burg-Vel- ner, Witte Singel 54; A. van Vliet, deur waarder. Apothekersdijk 23; L. Wittink fam., civiel ingenieur. Moddermanstraat 29; J. H. van der Zee, technisch ambte- naar NS, A. van Saksenstraat 4; P. J. J Zuur, Mariënpoelstraat 9 Uit Leiden vertrokken A. H Bergers en fam., Haarl.straat 218 Rotterdam. Bergweg 318 B; J. Blansjaar en fam. M. Moonstraat 36, Leiderdorp. Hoofdstraat 81 F; J. J. F. Blijleven, O Rijn 166. Aalsmeer. Oosteinderweg 200 A, E. Selier-Bouman, Nwe Rijn 6, Zoeter- meer, Irenelaan 10; M. J. de Boer-d» Bruijn, Lammenschansweg 7, Drlebergen- Rijsenburg, Meur van Leinweberlaan 8; H. G. Burger, Kaarsenm.straat 7, Nieuw koop, Koekoekstraat 1; J. Choufoer, Ca- tharinastraat 8, Delft, Vijver Noord 23 A. W. van Dam, H. de Grootstraat 3, 's-Gravenhage, Celsiusstraat 110; T. Eradus, K. Galgewater 9, Gouda, de l« Reylaan 40; E. Fossberg, Plantsoen 29, Noorwegen; T. A. v. Gent en fam. Mors- straat 47, Anna Paulowna, Meerweg 24, G. A. J. Giezeman, Burggravenlaan 187, Monster, Nieuweweg 58 Pd; M. D. de Haas, Jac. Catslaan 28, Alkmaar, Kenne- merstraatweg 59; N. Jongbloed, Leven daal 94, 's-Gravenhage, Jac. Marlsstraat 210; H. J. Kanis en fa.m, Brederostraat 42, Dordrecht, Joh. de Wittstraat 19; G. L. R. Kelder, O. Singel 12, Eindhoven, Aalster- weg 170; A. Stouten-Kettenis, Prlnsen- traat 33a, Rijswijk Z.H.. Rembrandtkade 44; E. Choufoer-v. d. Klaauw en fam., de Genestetstraat 82, Delft,, Vijver Noord 23; 1. Klaij, Seringenstraat 54. Rotterd- dam, Schiekade 169 A; J. H. Klein, Rijns- burgerweg 10, Leiderdorp. Hoofdstraat 81 E; E. M. Klever, Rijnsb.weg 165, Dru- Julianastraat 1; J. J. Knoope, Hooi gracht 13'27, Hillegom. Mariastraat 20; F. J. Koot, Rijnsb. 10, Rotterdam, Karmel- weg 8c; A. Kuiken, Rijnsb.weg 10, Menal- dumadeel, Dronrijp 235; N. R. Kuperus er fam., Kanaalweg 98, Den Helder, Duin roosstraat 118; M. P. Leenhonts. de Sitter- laan 19, 's-Gravenhage, v. Reesstraat 44; C. P. Merkus-Leget, Groenesteeg 48, Alk- Colijnstraat 13; J. J. Lont, Rem- brandstraatt 27, 's-Gravenhage, Nas. Zui- lensteinstraat 11; C. M. A. A. Mol en fam., Rijnsb.weg 165, Drunen, Julianastr. 1; J G. H. Monker, Noordeinde 2a, Amsterdam, Marinewerfkade 9; C. H. Mulder, Mare dijk 111, Leersum, Hoogstraat 8; J. Mulder, Steenschuur 16, Amstehdam, Onbekende gracht 1II: W. L. Perdeck, de L. de Kan terstraat 32, Honkong; J. Petit, Kolfma- kersteeg 14. Wassenaar, Backershagen- 52; P. W. C. Roodenburg, Noord einde 2a, Den Helder, Buitenhaven 5; J. J. M. T. Sanders, Lanbebrug 53, Delft, Sa- banstraat 9; W. Schnitzler, Haagweg 182, Amsterdam, Joh. Dan. Meijerpl. 19 III; C. Rhijn-Schlagwein, Gortestraat 46, Haar- n, Goltziusstraat 8; H. Schouwink. Boerh.laan 42. Lochem, Pr. Bernhardweg H. Selier, L. Rijndijk 17b. Zoetermeer, Irenelaan 10; J. C. M. Welling-Simons. Morsstraat 43, Amsterdam, Arnstelkade 80 III; J. Smilde. .Joh de Wittstr. 16. i-Gravenhage, Ampèrestraat 25; M. H Sommeling, Sumatrastraat 10a, Den Hel der. Meidoornstraat 70; J. E. Staffeleu, Doelengracht 5, 's-Gravenhage Zijdelaan 1; J. Stavleu en fam., J. v. Goijeenkade 20a, Rijswijk Z.H.. Ostadelaan 62; P. Stig- ter, Cobetstraat 8, Rotterdam, Bentinck- laan 29a; C. Stouten, W. Rozenstr. 15. Rijswijk Z.H., Rembrandtkade 44; C. Stuip, Korte Mare 22, Denemarken; P. B. M. Sweens, Kastanjekade 12, 's-Graven hage, v. Beverninckstraat 166; J. T. Thijs- sen, Hansenstr. 15a, Heer, Juliananstraat 13; B. C. v. d. Valk, Franchimontlaan 11, Almelo, Asterstraat 13; W. J. M. v. Eg- mond-v. Veen, A. Aalmoeshuishofje 13, Nieuwer-Amstel, Amsteldijk 39 noord; J. Vrolijk, Rijnsb.weg 10, Dordrecht, Mate- na'spad 54; H. A. La. Vijverberg. Roo- denb.straat 63, Wateringen. Noordweg 59; G. E. M. v. d. Wakker. Anjelierstraat 1. .Oegstgeest, Rijnhoflaan la. Pouw, met hartelijke woorden de prijzen De zilveren beker was voor de visclub van de heer Zaalberg, die het grootste aantal van 15 vissen had verschalkt. Eerste prijs C. Schouten, 7 stuks, thee servies; 2e N. van Hoog; 3e W. v. d. Bres; 4e P. van Straten; 5e J. Philippo; 6e Th. Voskuil; 7e J. Steenvoorde; 8e B. Sin- gerling; 9e A. H Leugering; 10e H. Key- Geref. Gemeente Voor de Geref. Gemeente gaat morgen avond half 8 voor ds. M. Heerschap van Borssel». (Advertentie). Zuiver Uw bloed en bevrijd Uzelf zö van Rhenmatiscbe Pijnen. Als die ondragelijke pijnen een gevolg zijn va nonzuiver bloed, brengt een bloed- zuverende kuur uitkomst. Kruschen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschappelijk samengesteld, is al jaren het reddende middel voor gene raties van lijders aan Rheumatiek. Neem voortaan ook Kruschen. De aansporende werking op lever, nieren en ingewandep doet Uw bloed sneller stromen. Onzu heden en die veroorzaken de pijn zetten zich niet meer vast. maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Door auto aangereden Zondagavond is de 23-jarige mej. J. H. uit Leiden op de kruising Haagweg-De Genestetstraat door een auto aangereden. Het slachtoffer liep een hersenschudding op. - Bromfiets tegen fiets Zaterdagmiddag kwam een 67-jarige fietser in botsing met een bromfietser. Di wielrijder kwam zo ongelukkig te vailen dat hij een bekkenfractuur opliep en naa het A.Z. moest worden vervoerd. Mej. da. Poortman scheidde van Remonstr. Gemeente V OORSCHOTEN Schoolreis Leerlingen van de openbare ulo-school hebben de schoolreis weer achter zich. Men verbleef drie dagen in een jeugd herberg te Vught. Heen en terug was men- ook in Arkel. De tocht stond onder lei ding van de heer R. Otten, bijgestaan door mevrouw Vink, lid van de ouder- nissie, en de heer Jongkind, gymnas tiekleraar. Hcngclwcdstrjjd De nengelsportvereniging Ons Genoe gen houdt op 7 juli van 3 tot 5 uui Allemansgeest een hengelwedstrijd ten bate van de soos der ouden van dagen. Men kan zich aan het politiebureau op geven. Agenda raadsvergadering Vrijdagavond 8 uur komt de raad bij- in. Van de agenda vermelden wij de vol gende punten: Onderzoek geloofsbrief de heer E. P. Bakels (deze werd be noemd in de vacature van de heer Van Oosten), Verder voorstel van B. en W. tot mede- erking voor aanschaffing van meubi- ir ten behoeve van de Hervormde school aan-de Schoolstraat; verhoging krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten; verkoop van perceel bouwterrein aan de Prins Bernhardlaan aan de heer W. Jongedijk. LEIDERDORP Burgerlijke stand GEBOREN: Wilhelmina J C M dr van Calen en G Kok; Renee S D dr van J Zondervan en L G L Wigleven. dienst werden de scheidende predikante twee verzen van lied 235 toegezongen (gezang 265 Herv. bundel: U zeeg'ne God). Ieder nam na de dienst persoonlijk van haar afscheid. VALKENBURG Wat raad behandelt De gemeenteraad komt morgenavond 8 uur bijeen. Op de agenda staat o.a. ver meld: Verlenging verordening op her be heer van het woningbedrijf; wijziging der brandpreventie-verordening; wijziging overeenkomst tot overneming van Toren- vlietswatering; wijziging algemene politie verordening; benoeming ambtenaar bur gerlijke stand; vaststelling van verorde ning interimregeling ziektekosten ge- meentepersoneel 1956; vaststelling wijzi ging der algemene kinderbijslagregeling gemeentepersoneel; vaststelling ver ordening tot toekennen van garantie-uit kering inzake kindertoelage aan daarvoor ln aanmerking komend gemeenteperso neel; vernieuwing van het voor de Bur gemeester Lotsystraat geldende wacht- verbod; verkoop tweetal percelen bouw rijpe bouwgrond in uitbreidingsplan, be stemd voor bouw van dertien woningen en vier winkels; voorstel inzake de in de vorige vergadering aangehouden aankoop overzetveer met veerrechten; wijziging begroting 1956 Postkantoor zelfstandig Met Ingang van maandag 25 juni wordt het postkantoor in onze gemeente zelf standig, d.w.z. dat alle uitbetalingen niet meer geschieden via het kantoor in Kat wijk aan den Rijn, maar te Valkenburg zelf. Om vertraging u. de correspondentie H. M. de Koningin heeft aan dr. W. Drees opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrou wen van het parlement te genieten. De heer Drees heeft Hare Maje steit verzocht de opdracht in be raad te mogen houden. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: De opdracht die dr. Drees van H.M. de Koningin heeft ontvangen, is de ruim ste die men kan denken. „Een kabinet dat het vertrouwen van het Parlement geniet." Het kabinet moet dus steunen op de meerderheid van het Parlement. Verschillende combinaties zijn dus moge lijk, variërend van rooms-rood, tot de oppositie van de K.V.P. De kabinetsformateur heeft bijna 3 uur op het Huis ten Bosch doorgebracht. Bij het afscheid vergezelde H.M. de Koningin hem tot aan het bordes. Dr. Drees ver klaarde, dat het een belaohelijke redene ring is om te denken dat dit lange on derhoud met H.M. de Koningin een ge volg is van de publikaties in de buiten landse bladen. Daarover is met geen woord gesproken, zo zeide hij. WARMOND Training korfbalclub Het bestuur van de Christelijke korf bal club „Warmond" heeft de trainings avond voor de junioren t'm 14 jaar vast gesteld op dinsdag van 7-8.30 uur. Vrij dagavond 7 uur trainen de senioren en de junioren van 15 jaar. De heer B. Nieuwenhuis en mejuffrouw I. v. d. Laan zijn bereid gevonden de training van da junioren op zich te nemen. P.W.P.-uitstapJa De directie en het gezamenlijk personeel an de N.V. Padon en de N.V. Panagro zullen zaterdag 23 juni hun jaarlijkse uit stapje maken. Opbrengst collects De collecte, die in ohze gemeente voor de blinden werd gehouden, heeft f 75,79 opgebracht voorkomen, wordt er nu met nadruk op gewezen de post te adresseren: post bestelling Valkenburg bij Leiden. De toe voeging ..post Katwijk aan den Rijn" zal dan namelijk vertraging veroorzaken. Ook de openstelling van het kantoor in Valkenburg heeft enige wijziging onder gaan. De uren zijn nu: voor de post dienst: 9 tot 12 en 14 tot 15 uur; voor tele graaf en telefoon; 9 tot 12; 14 tot 15 en 18 tot 19 uur VISSERIJGOLF TTET IS BIJ EEN MOOIE BESOMMING GEBLEVEN, de vorige week en dat was dan ook nog een reisje op Engeland: de Amsterdam maakte daar voor een goede 800 kit een mooie 2600 pond sterling. De reizen, die in IJmuiden eindigden, maakten niet meer klaar dan tussen de 13.000 en 17.000, hetgeen bepaald geen topreizen genoemd mochten worden en voor een kolenboot is het zelfs om bij de pakken neer te gaan zitten en naar nuttiger werkzaamheden te gaan c Het was dan ook echt geen vetpot met de prijzen, want de schelvis was voor niet meer dan gemiddeld 15 de kist t« koop en alleen donderdag was daar een uitschieter op te beleven, toen erwatmeer voor kwam. De bijvangsten konden daar niet genoeg bijleveren om een besomming lonend te maken en zaterdag bijvoorbeeld ging de beste makreel voor een twaalf gulden van de hand, terwijl de lekkerste braad te koop stond voor niet meer dan vijftien «bot twaalf gulden. De Belgen hiel den zich voorts ook weer kalm en betaal den geen brandprijzen voor hun aandeel in de afname. Na woensdag was er zelfs een aardige kist kabeljauw te krijgen voor 55 tot 56 per kist. De schollen He ten het na maandag ietwat afweten en bleven duur, maar alleen zaterdag zakte Zwemmen en waterpolo Waterpoloxved strijd eindigde in gelijk spel De Internationale zwem- en polowed strijden tussen De Sleutelstad en Swim- verein Gladbeck '13, zaterdagavond in de zweminrichting „De Zijl" verspeeld, brachten ondanks het gure weer toch goe de sport en menig spannend duel. Glad beck werd verdiend winnaar. De voornaamste uitslagen zijn: 100 m rugslag dames: 1. A. de Tombe (SI.stad) 1.28.9; 2. W. Gesenhaus (Gladb.) 1.37.4; 3. J. Boden (Gladb.) 1.39.7. 100 m. schoolslag heren: 1. P. Bekke ring (SI.stad) 1 18.7, 2. A. Kapaan (Sl.stad) 1.19.6; 3. J. Ebbenhaus (Gladb.) 1.21.6. 100 m vrije slag dames: 1. M. Rudolph (Gladb.) 1.17.-; 2. G. Gerink (Gladb.) 1.18.8, 3. A. Oostrom (Sl.stad 1.24.5. 100 m rugslag heren: 1. J. Kuper (Glad beck) 1.18.-; 2. N v. Berkel (Sl.stad) 1.23.3; 3. K Ipen (Gladb.) 1.24.-. 50 m. schoolslag dames: 1. J. Melzig (Gladb.) 441; 2 H. Werter-Caspers (Si- stad) 44.9; 3 G. Binnenkamp(Sl.stad) 46 9 100 m vrije slag heren 1. J. Richter (Gl. beek) 1.6-3; 2 K. V. Hooidonk (Sl-stad) 1-7.1, 3 F. Thijsen (Sl-stad) 1.10.1. 50 meter vlinderslag dames: 1. Gezen- haus (Gladb.) 41.5; 2. J Geesink (Gladb.) 46.9; 3 A. de Tombe (Sl.stad) 47.4. 100 m. vlinderslag heren: 1. J. Wlering (b.m.) 1.16.9; 2 W. Helmes (Gladb.) 1.24.1; 3 J. Ebbenhaus (Gladb.) 1.24-4. 6 x 50 m. vrije slag dames: 1. Gladbeck 3.4.-: 2. Sleutelstad 3.9.-. 10 x 50 m. vrije slag heren: 1. Gladbeck ï.5.2; 2. Sleutelstad 5 5.5. Was de puntentelling na de zwemnum- mers in het voordeel van Gladbeck: 1174.3 tegen Sleutelstad 1194.6 punten, bij de es tafette nummers nam men 't niet zo heel serieus, waardoor de einduitslag werd: Gladbeck 1660.5 pnt., Sleutelstad 1689.1 pt. De Sleutelstad ivon 2—0 Voor rust werd er niet gedoelpunt, maar nadat in de tweede helft een De Zijl speelster het water was uitgezonden, werd het uit de strafworp 1—0. De Sleutelstad bleef iets sterker en met een goed schol bracht A. Oostrom de eindstand op 20. Gladbeck dwong draw af Sleutelstad IGladbeck 1 (heren) 44 Tot slot van deze avond speelden de heren %'an Sleutelstad en Gladbeck een uitermate spannende en forse wedstrijd. Vaak moest een speler van de gasten naar de kant. Ondanks deze handicap liep Gladbeck steeds de achterstand in en kwam verdiend aan een gelijk spel. Met eep fraaie doorslagbal werd het door J. Dool 10, maar nog voor rust was de stand gelijk 11. Bijna direct in de tweede helft moest een Gladbeck-speler naar de kant Straf worp: 21. Zeer dubieus werd het even later 2—2, maar vlug reageerde Dool (32), terwijl na het uitzwemmen de stand opnieuw gelijk werd 33. Weer ging een Gladbeck-speler naar de kant: 43. Tenslotte maakte Gladbeck verdiend gelijk 4—4. de prijs iertwat weg en gingen de drietjes voor 15 van de hand, terwijl de tweeën rond de 30 bleven hangen. Dat Enge land goed geld bleef geven voor de gro vere soorten, was een geluk, want daar bleef de koers stevig met 45 voor de enen en een ronde 50 voor de grofste soorten. Tegen de fikse aanvoeren in Oostende in hielden de tongen zich hier vrij goed en vrijdag en zaterdag liepen de enen zelfs op tot 2,75 per kilo, ter wijl de stops even boven de 2 lagen. Het nieuwe Franse con/tigent van frs 170 miljoen zal hier wel niet vreemd aan zijn. Makreel daarentegen zakte langzaam maar zeker weg en de week eindigde dus ln een troosteloos prijsje voor hele mooie soorten, terwijl de aokers, die vrijdag meesal kopen, toen tot hun geluk ook al terecht konden voor schappelijk geld en 17 tot 18 voor de kissen moesten Er kwam nogal wat verse haring aan de wal als gevolg van de nieuwe bepa ling, dat de loggers een derde deel van de vangst moeten aanbrengen. De goede kwaliteiten zakten langzaam aan af tot een gulden of vijftien, waarbij meespeel de, dat de voeeirggecmwfypcmfwpymm de, dat zich de vorige week een enorme vangst voordeed. Al met al geen week om eens op te pochen. Vooral niet aan de zuidijde. De handel heeft weliswaar veel vis gekregen en dank zij het koele weer is de zomerse inzinking in de afname er nog niet, maar tegen besommingen als deze kunnen de schoor stenen niet blijven roken. Het zou aan de andere kant, bij de huidige vlees- prijzen misschien niet zo verkeerd zijn eens wat hevig tam-tam te maken voor de goedkope vis en daarmee de luchten wat te doen opklaren LISSE De kwade reuk rond het slachthuis In het gedeelte van het raadsverslag in de krant van zaterdag, waarin wordt ge sproken over de kwade reuk bij het slachthuis, 6tood, dat de voorzitter van mening was, dat het rapport van dc In spectie van de Volksgezondheid wel spoe dig te verwachten is. Dit is echter niet Juist. De burgemeester heeft gezegd, dat het betrokken rapport niet zal uitkomen. De naam Steenblok moet zijn Steen winkel Uitvoering Klimop De gymvereniging Klimop gaf Zaterdag avond de jaarlijkse uitvoering in de Bloemlusthal van H.B.G. Tevens werd het tienjarig bestaan herdacht. Het pro gramma was rijk gevarieerd. De kleuteri openden het met een aardig spel in vrije oefening en na de pauze oogstte de bal- lonnenjaeht veel succes. Telkens klonk tijdens deze uitvoering het applaus, wat betekende, dat men de verrichtingen zeer waardeerde De directeur van de vereni ging kan met Voldoening op de uitvoering terugzien, hetgeen de leerlingen zelf na tuurlijk ook doen. De ritmische oefening Tango was een geslaagd slotnummer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3