Vitalis Predikbeurten voor Leiden en omgeving Ouderdomspensioen Aanvulling is dus dringend noodzakelijk Herv. Synode over problemen rond Nieuw-Guinea msm 1951 NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 16 JUNI 1956 Alles goed en wel ER Ze, De les van de verkiezingen De Protestantse partijen hebben weder om verliezen geboekt. Uiteraard ls dit voor velen een teleurstelling, vooral nu een kind kan vaststellen dat de P.v.d.A in leder geval twee zetels of tewel ruim 100.000 stemmen van de A.R.P. en C.H.U heeft afgesnoept. Deze ontwikkeling is echter niet van vandaag of gisteren. Voor vele anderen is deze uitslag beslist geen verrassing. Reeds Jaren geleden voorzagen enkele groepen van personen uit de Prot. Chr. kringen de overloop van Protestantse stemmen naar de P.v.d.A. Deze mensen drongen toen ai samensmelting van A.R. en C.H.U. in één Chr. nationaal verband en op een grondige vernieuwing van het program. Omdat de leiders van A.R. hiervoor doof bleven, werd toen de Christelijke Volkspartij opgericht. Van dit moment af probeert de C V P. zoveel mo gelijk leden te winnen, die de eenheid en koersverandering voorstaan. Tegelijker tijd wordt de C.V.P. niet moede de A.R. en C.H. te wijzen op de grote verdeeld heid die zij kunstmatig in stand houden, terwijl deze besturen bekend is, dat de overgrote meerderheid van haar leden verlangend naar de eenwording uitzien. De doorbraak naar de P.v.d.A. zet" zich voort, tenzij de leden van de A.R.P. en C.H.U. hun besturen thans duidelijk ma ken, dat een verdergaande afbrokkeling van de Chr. partijen slechts voorkomen kan worden door de handen ineen te slaan tot vorming van één Christelijke Nationale Unie met een modern opgezet vooruitstrevend program. J. MEYLL Onze verpleegsters Velen uwer zullen ongetwijfeld in de dagbladen gelezen hebben, dat verschei dene ziekenhuizen enige zalen moesten sluiten wegens gebrek aan verplegend personeel. Hebt u zich bij het lezen van dit bericht gerealiseerd hoe erg het is, dat daardoor vele zieken niet of niet op tijd zullen kunnen worden opgenomen? Het is een kanker van deze tijd, dat er overal een groot tekort aan personeel is en vele bedrijven hierdoor ernstig wor den getroffen. Maar onze verpleegsters, dié zijn toch onvervangbaar, dié kunnen we toch onmogelijk missen Persoonlijk heb ik pas haar werk kun nen gadeslaan en ondervinden. Met diepe bewondering ben ik vervuld voo wijding, de opgewektheid en de Liefde waarmede deze jongere en oudere wen haar taak vervullen bij dag Ik vroeg aan een jonge nachtzus ze dit werk niet zwaar vond. „O i antwoordde ze, „ik heb eerst zes jaar op kantoor gezeten, maar dat bevredigde mij helemaal niet. toen ben ik voor verpleeg ster gaan studeren en dit werk schenkt mij nu grote voldoening". Thans is het weer de tijd van de examens. Vele jonge meisjes in hi hele land verlaten de scholen en moeten een beroep kiezen. Grote advertei ken met goed betaalde betrekki o zo vele faciliteiten. Maar laten we hopen dat dié jonge meisjes, die voelen dat hun roeping lig! in het verplegen van onze zieken, wier hart van naastenliefde is vervuld, di ping zullen volgen en daarin haar geluk vinden! En wij allen, volk van Nederland, kun nen onze verpleegsters niet dankbaar ge noeg hiervoor zijn! Mogen de betreffende instanties dan ook zorgen voor een onbezorgd financieel «taan en een zeer verzorgde toekomst ons verplegend personeel! werkelijke vijand en deze moet dus eerst weggejaagd worden. We moeten bouwmensen zoveel mogelijk de gelegen heid geven, met deze vijand af te reke nen. Het zal misschien niet zoveel lijken als er een timmerman of metselaa uw omgeving tien weken uit zijn werk Is, maar neem dit eens over het gehele land; dan zijn dit tienduizenden werk- per jaar. Republiek van Wereldburgers N.a.v. de publikaties over het vluchte lingenvraagstuk en de mening van de Van Heuven Goedhart, dat zonder grote geldelijke bijdragen der Westerse wereld dit probleem niet kan worden opgelost, wil ik erop wijzen (en de heer V.H.G- kan dit weten), dat op 27 augustus in Cardiff de Commonwealth of World Citizens als republiek zal worden uitgeroepen. Ieder kan verzoeken daarvan staatsburger worden. Hier ligt voor tal van vluchte lingen dé oplossing, want deze C.W.C. zal door vele Aziatische en Amerikaanse staten de jure erkend worden. Het pas poort der C.W.C. is dan geldig en biedt de mogelijkheid tot migratie. Op het autonome stukje grond, dat de W C. bezit in Griekenland zal t.z.t een werelduniversiteit gesticht worden. Na 27 augustus behoeft dus geen enkele vluchteling, die de dictatuur verafschuwt, statenloos te zijn; de C.W.C. biedt •en staatsrechtelijk domicilie. C. DE HAAS Narcislaan 15 Wassenaar Spaans protestantisme Prof. G. Wisse ontving van een Spaanse predikant uit Barcelona een schrijven, raarvan wij hieronder een gedeelte lat n Het zendingswerk heeft thans in Span- e ongekende kansen Ondanks alle moei lijkheden en onderdrukking is het ledental der Protestantse kerken sedert 1939, het einde van de Spaanse burgeroorlog ver drievoudigd. In vele plaatsen moesten de vergaderzalen groter worden gemaakt, nieuwe lokalen moesten worc.en geopend. In de laatste tijd gaat er letterlijk geen zondag meer voorbij of ik zie nieuwe ge zichten in onze Christengemeente. De Bij bel wordt de laatste tijd hoe langer hoe meer verspreid. Als er meer Bijbels wa ren. zouden wij er nog tekort komen. Wij hebben gebrek aan geld om te voldoen aan de overweldigende vraag naar gees telijke hulp en bijstand. Onze evangelis ten kunnen wij niet onderhouden en hun reizen (het werk hier impliceert veel rei zen en trekken) niet bekostigen Onjuiste voorlichting VII Wat de verkapte kerkdiensten betreft schijnen wij het eens te zijn. Maar tot onze spijt moeten wij erkennen dat wij nog nooit een rede van ds. Zandt hebb' lezen, ondanks de Kamerverslager getuigde van een scherp inzicht in economische vraagstukken. Wel hoe iet moet, maar niet hoe het wel Het zuivere geluid wordt ook hoord. De A.R. gebruikt Gods Woord als pas komt, zoals bij de behandeling zondagswet. Waarom heeft ds. Zandt dan nooit Bruins Slot geantwoord toen de zondagswet werd behandeld? Di R. heeft hier tegen gestemd. En zouden ij niet rekenen met Gods Woord, in wij getuigen dat mens en medemens daaraan zijn gebonden? Vrijheid gemeenschap is alleen werkelijke vrijheid, wanneer zij is gebonden aan Jezus Christus. Christus vraagt van ons dat wij Hem uit liefde dienen, uit vrije rom stelde Hij het proefgebod geen dwang van overheidswege t de overheid de zondagsrust be vorderen. „Niet door het zwaard, maar door Mijn Geest zal het geschieden". Ver oordeelt daarom uit liefde tot Jezus Chris- ïs niet onverantwoord uw medemens Rijnsburg. Arjos. (Discussie gesloten red. N.L.C.) zoals dit thans wettelijk geregeld is, geeft slechts een uiterst minimum van levensmogelijkheid in de oude dag en geen verzorging van weduwen en wezen. Laat U daaromtrent inlichten door de Levensverzekering Mi], w. Woningnood Nooit is het woningbouwprobleem zo urgent geweest als nu het geval is: overal praat men erover. Nu zullen er ook deze zomer weer duizenden werkkrachten uit hun werk gehaald worden om voor her halingsoefeningen in dienst te gaan, de een drie weken, de ander zes en er zijn er ook, die 85 dagen onder de wapenen moeten. Nu is dit natuurlijk hard nodig, want als er een eventuele vijand mocht komen, dan moeten we paraat zijn. Maar de woningnood is geen eventuele, maar een DE HERV. SYNODE heeft zich donderdag beziggehouden met 't verslag '55 van de Raad voor de Zen ding. Na goedkeuring van dit ver slag werd dr. G. Ph. Locher, die naar Indonesië gaat, een goede reis toege wenst. De Raad heeft een concept Herderlijk Schrijven over NieuwGuinea opgesteld, dat uitvoerig werd besproken Prof. A. J. Rasker zette de inhoud van het ont werp uiteen. Het if niet vanzelfsprekend, dat de inwoner van Nieuw-Guinea door onze gerechtigheid aan zijn recht komt. Er is in de wereld iets veranderd. De volken van het Oosten vragen erom 1 leven ln eigen hand te nemen Dit vi langen keert zich tegen ons Westersi Men wenst geen bevoogding meer; men ondanks alles aan Nieuw-Guinea blijft vasthouden, blijft de storm In Nederland verdedigt men de huidige houding op drie gronden: de zorg voc de Inwoners van Nieuw-Guinea, de e« de vlag en de strategische positii Alle drie gronden zijn onhoudbaar. D Raad wil, dat Nederland niet aan macht prestige vasthoudt, maar vraagt, wat r de Papoea goed is en wat de houdingen zuivert. Verder wil de F dat Nederland voelt, dat hier een ii naai probleem ligt. Dit moge in het Nederlandse vlees snijden: als wy de soh|jn van baatzucht en eerzucht loslaten, zal ln Indonesië onze verkondiging van het Evangelie geloofwaardiger worden. J'hr. De Geer stelde bij de discussie oor diit stuk ook aan te bieden aan de synode der Geref. Kerken. Er werd op aangedrongen het stuk niet het karakter een Herderlijk Schrijven te geven. meer dat van overwegingen of van rapport Ook zouden sommigen het concreter willen zien. Hierover zal de Raad voor de Zending de synode nieuwe voorstellen doen. Tot predikant voor buitengewone werk zaamheden in dienst van het Zeister Zen dingsgenootschap voor de arbeid in Su riname werd beroepen ds. O Ewoldt, thans zendingspredikant Tot zendings predikant met standplaats Seroei werd beroepen ds. R. van Alphen te Over- ielt. de Vervolgens were, het verslag Raad voor Kerk en Theologie behandeld. Inzake het bezwaar van ds. A. Duetz te Zeist tegen de Dordlse Leerregels is commissie gevormd, dit te Nijmegen zal ad- Het verslag werd goedgekeurd; evenals at van het Instituut Kerk en Wereld, aar in september 70 leerlingen zullen zijn. Thans zijn er ruim 100 Wika's aar verk en is er grote vraag naar dezt werkkrachten. Ook voor het evangelisa tiewerk zijn te weinig krachten beschik- Secretaris van de Hoge autoriteit met verlof De secretaris van de Hoge Autoriteit der Europese gemeenschap voor kolen en staal, de heer Kohnstamm. heeft een jaar •erlof gevraagd om zijn krachten te kun- len wijden aan het Actiecomité voor de Verenigde Staten van Europa, dat zoals bekend is, onder voorzitterschap van Hean Monnet staat. De Hoge Autoriteit heeft vrijdag dit verzoek ingewilligd en raarnemer van de heer Kohnstamm aangewezen de heer E. P. Wellenstein. Evenals de heer Kohnstamm. was deze secretaris van de marktafdeling der hoge autoriteit. Hij is Nederlander. Giro. Gisteren is de 100.000ste reke ninghouder van het Amsterdamse gemeen te giro-kantoor ingeschreven. Toch is Iwl Z4i ZIJDE SCHELPEN it apinnen gevoegelijk evenals de 665) De mededeling draden vervaardigen, z> achterwege kunnen blyvi toevoeging dat apinnen hiervan niet het monopolie beiitten, maar dit moeten delen met de larven van verscheiden soorten insecten, waarvan sommige soorten zelfs uitstekende zijden draden maken, dienstig voor menselijk gebruik. Dat de spinnerij ook door weekdieren wordt beoefend, zal voor velen echter van aanzienlijk weerstandsvermoge wordt verkregen. Deze draad is zelfs i sterk, dat de inheemse bevolking va Sicilië van deze zijdeachtige vezel ee het gemakkelijkst bc dit jaargetijde schi' nl. sterkere vezel.' Op bijna Middellands! dig tchelpdii naam „pinm tooid is met Nederlands zondere we ille warme kusten van de Zee komt een merkwaar- r voor, dat met de Latijnse wordt aangeduid en ge- de niet minder welluidende naam zydeschelp. Dit bij- »kdier scheidt draden af om :e aan dc rotsen onder water te kunnen vasthechten. Dit moge ons vreemd toeschijnen, maar in feite is een verankering door touwen niet vreemdsoortiger dan het vastmetselen. zoals vele schelpdieren doen. Ongewoon is het echter wél, want de metseltech niek heeft onder water een veel grotere verbreiding dan de kunst van het spin nen. We geven het ogenblikkelijk toe. Maar goed, die zydeschelp produceert enkelvoudige draden, die evenals by het spinrag, een te gering weerstands vermogen hebben. Daarom worden die draadjes tot samengestelde draden aan eengekleefd, waardoor een sterke vezel Deze zydeschelp wordt by v< in het voorjaar gevangen, by e neer de dieren door de lage wal isthecht, als had geen mens in zijn leven ingegrepen. Zyn de draden geoogst, dan dienen de slijmerige vezels terdege gewassen te worden, waarna al die omslachtige handelingen moeten volgen die wc ook van andere textielvezels gewend zyn, zoals drogen, rekken, karen, en noemt u verder maar op. Het resultaat is in de meeste gevallen een natuurzijden lap van uitstekende kwaliteit. F.n zy, die van konkrete cijfers houden en plannen hebben hun bedrijf naar de Middel landse Zee dan t 1 pond draden ongevei zijde oplevert. Mafcr daar moeten wat zydeschelpen voor geplukt LEIDEN Hervormde Gemeente: Pieterskerk 10 ds. Kleermaker viering heilig avondmaal. 7 u. ds. De Wit viering heilig avondmaal, woensdag 7.30 u. avondstilte; Hooglandse kerk 8.30 u. ds. De Ruiter, 10.30 Kloek"; Oosterkerk 10 u. ds. Groot. 7 Vossers; Marekerk 10.30 u. ds. Van der Wiel, 5 u. ds. Ottevanger; Kooikapel 10 u. ds. De Ruiter; Maranathakerk 9 u. ds. Vai Achterberg viering heilig avondmaal aula Hervormde school Boshuizerkade 10.30 u. ds. De Wit; aula Herv. school As serstraat 10 u ds. Vossers; Waalse kerk Breestraat 10 30 u. ds. Cabanis; acade misch ziekenhuis 10 u. ds Maaskant; dia- conessenhuis 10.30 u. mejuffrouw da. Van 'dingen; Hervormde Jeugdkerk aul; gymnasium Fruinlaan 10 u. de heer La gerwerf; tehuis voor ouden van dagen donderdag 7.30 u. ds. De Ruiter; vereni ging van vrljz. Hervormden: 10.30 u Volkshuis ds. Hubeek; Willem de Zwijger- kerk O.geest 10.30 u ds. Noorman van Zaandam. Geref. Kerk: Zulderkerk 10 u. dr. v Meyenfeldt, 5 u. ds Poppe van Naarden; Herengr. 10 u dr. Dronkert, 7 u. ds Firet Bergambacht; Oude Vest 10 u. ds Poppe, 5 u. dr. v. Meyenfeldt; Mar.kerk (L. Morsweg. Herv.) 10.30 u. ds. Haje u. dr. Dronkert; evangelisatlegebou 30 u. ds. Hajer. 5 u. dr. Westerink. Geref. Kerk art. 31: 8.30 en 5 u. ds. De Vries Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Kamp- lan van Rijnsburg. Geref. Gemeente: 10 en 5 u. leesdienst. Geref. Gemeente in Ned.: 11.30 en 5.30 u. leesdienst. H. Rijndijk 24 Evang. Lutherse Gemeente: 10.30 u. ds. Meijer, R'dam. Doopsgezinde Gemeente: 10.30 u» ds. Van Sluljs van Texel. Remonstr. Gemeente: 10.30 u. mejuf frouw da. Poortman, afscheid. Evang. Christengemeenschap: heden 8 u. openluchtsamenk. St. Mare. 10 u. kinder- opdrachtdienst, 5 u. viering heilig avond maal. dinsdag 8 u. bidstonde. Oud-Katholieke Gemeente: 9.45 u. hoog mis. woensdagmorgen 9 u. heilige mis. Baptisten Gemeente: 10 en 5.30 u. de heer Schouten jr.. woensdag 8 u. de heer V. d. Brink, vrijdag 8 u. bidstonde. ALPHEN AAN DEN RIJN Herv. Gemeente: grote kerk Julianastr. 9 u. ds. Van Soest van Rljnsaterwoude. 10.30 u. ds. Van Soest, 6.30 u. ds. Van Fmbden van Zoeterwoude; gebouw Jona than 10 u. ds. Hanemaaijer; kapel te Gouw- sluis 6.30 u. ds Hanemaaijer; kapel Mar- thastlchting 10 30 u. ds Meijer; Oudshoorn ds. Cadee (in Nutsgebouw), gezins- dienst, bloemendienst; kapel Hooftstraat 30 en 6.30 u. ds. Jorissen. Geref. Kerk: Zulderk. 10 u ds. Oldemans De Glind, 6.30 u. ds. Wijma; Noorderk. ds. Bos. Katwijk Zee.' 6.30 u. ds. ans; aula 10 u ds. Wijma, 6.30 u. ds. Pijlman. Katwijk Z.; Oudshoorn 10 en 30 u. ds.Tom. Geref. Kerk art. 31: 10.45 u. ds. V. d. Haar. Emmen, 6 30 u. ds. Drost. Gouda. Chr. Geref. Kerk: 10 en 6 u. leesdienst Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4 u. lees dienst. woensdag 7 15 u. ds. Toes van Kin derdijk. TER AAR Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 u. ds. Van Amstel. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u. ds. Heiner. AARLANDERVEEN Herv. Gemeente: 10 en 6.30 u. ds. Boe senkool. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u. ds. Van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. lees dienst. ABBENES Herv. Gemeente: 9. ds. Van Boven. BENTHUIZEN Herv. Gemeente: 9 30 en 6 u. ds. Van Eijk. Geref. Gemeente: 9 30 en 6 p. leesdienst. woensdag 7.30 u. ds. Kieboom van Lisse. HOOGMADE Herv. Gemeente: 10 u. ds. De Jong. HAZERSWOUDE Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 u. ds. V. d. Geref. Kerk: 9.30 en 5 u. ds De Valk. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk 10 u. ds. Hagen, 6 u. ds. Bouwman; Oude Kerk 8.30 u. ds. Moerenhout, 10 u. ds. Monster, 6 u. ds. De Vos; kapel 10 u. ds. Moerenhout, 6 u. ds. Offeringa. Geref. Kerk: 8.30, 10 en 5 u. ds. Van Netten van Slootdorp. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. De Jong. Geref. Gemeente en Geref. Gemeente In Ned.: 10 en 5 u. leesdienst. Geref. Kerk art. 31: 10.30 en 5 u. dienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Hervormde Gemeente: 7.30 u. dienst der gebeden (hedenavond), morgen 10 u. ds. Van Embden van Zoeterwoude, 7 u. ds. Hagen van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 10 u. ds. V. d. Berg, 7 u. ds. Kuiper, beiden Sassenheim. LISSE Herv. Gemeente: 9 en 10.30 u. ds. Jon- geboer, 7 u. jeugddienst. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4 u. ds. Eerland. Geref. Gemeente: 10 en 4 u. ds. Kie boom. Geref. Kerk art. 31: 10 en 4 u. ds. Ver- Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 3 u. lees- Ned. Prot. Bond: geen dienst. LEIMUIDEN Herv. Gemeente: 9.30 u. vicaris Timmers in Rotterdam; Pniël 7 u. vicaris Tim- Geref. Kerk; 9.30 en 6.30 u. ds. Ooster- Dff. LEIDERDORP Herv. Gemeente: dorpskerk 10 u. ds. De Jong van Schevenlngen, 6.30 u. prof. dr. Rasker van Oegstgeest; gebouw Eikenlaan 0 u. kinderdlenst; kerkzaal Hervormde ichool Zijlkwartier 10 30 u. ds. Honnef. Geref. Kerk: dorp 10 en 6.30 u. ds. Swee- pe; Zijlkwartier 9 u. dr. Westerink van Leiden, 5 u. ds. Sweepe. NIEUWVEEN Herv. Gemeente: 9.30 u. de heer Van lem; evangeiisatiegebouw 6.30 V. d. Hoek. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u .ds. Snel. NOORDWIJKERHOUT Herv. Gemeente: 10 u. ds. De Jong. NOORDWIJK AAN ZEE Herv. Gemeente: 10 u. vicaris Kammen, 7 u. dr. Schoonheim van Leiden, jeugd- Geref. Kerk: 10 u. ds. Reeskamp, Den Haag, 5 u. ds. Bouma. NOORDWIJK BINNEN Herv. Gemeente: 10 u. ds. Meuzelaar, 7 u. ds. Honnef van Leiderdorp, jeugd- Geref. Kerk: 9.30 en 5 u. ds. Hei NIEUWKOOP Herv. Gemeente: 9 30 en 6.30 u. ds. De Jong. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 u. dienst. NOORDEN Herv. Gem.: 9.30 u. ds. Knottnerus van Oude Wetering, 2 u. ds. Lamens van Ka- lerik. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. Firet van Berg ambacht, 7 u. ds. Hajer van Leiden. NIEUWVENNEP Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. Van Boven an Tricht. 6.30 u. ds. Don; Bethelkapel t u. ds. Van Boven, 7 u. ds. Bronsgeest an Haarlem. Geref. Kerk: 9.30 en 3 u. dienst. OUDE WETERING Herv. Gemeente: 9 30 u. de heer Van den Berg van Valkenburg. Geref. Kerk; 9.30 en 6.3 Swigchem. OEGSTGEEST Herv. Gemeente: Pauluskerk hedenav. u. avondgebed, morgen 9 u. ds. Perdok (zendingshogeschool, 10.30 u. ds. Witteveen Zeist, 7 u. ds. Callenbach; Hoge Mors 10.30 u. ds. Perdok. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Eringa. Geref. Kerk art. 31: 8.30 u. ds. Verleur, Isse, 3 u. ds. De Vries, Leiden. Vrijz. Hervormden den Hoek, 7.15 u. ds. Heidinga van Haar- Leiden. RIJNSBURG Herv. Gemeente: grote kerk 10 u. ds. Van Gosliga, 5 u. ds. Groenewoud; kleine kerk 10 u. ds. Groenewoud. 5 u. ds. Mak- kenze van Katwijk aan den Rijn, jeugd- Geref. Kerk: Voorh weg 9.30 u. ds. V. d. Linde. 5 u. ds. Post; Rapenb. 9.30 u. ds. Post. 5 u. ds. Bijleveld; Mar.kerk 9.30 u. ds. Bijleveld. 5 u. ds Langeler. Valken burg. Geref. Kerk art. 31: 10 u. leesdienst, 5.30 u. ds. Verleur, Lisse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Kamp- RIJN8ATERWOUDE Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. Lefeber van Alphen aan den Rijn. 7 u. ds. Van Soest. Chr. Geref. Kerk: 9 30 en 5 u. leesdienst. SASSENHEIM Hervormde Gemeente: 9 en 10.30 u. ds. Dönzelman van Amsterdam (9 u. Jeugd dienst. 5 u. ds. Walvaart. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. Kuiper, 5 u. ds. V. d. Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 u. leesdienst, 6 u. ds. Eerland van Lisse. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. mejuffrouw da. Bouwmeester. VOORHOUT Herv. Gemeente: 10 u. ds. Kalkman. VALKENBURG Herv. Gemeente: 10 u. ds. Walvaart van Sassenheim, 6 30 u. ds Makkenze van Kat wijk aan den Rijn. Geref. Kerk: 10 u. ds. Langeler, 5 u. ds. V. d. Linde van Rijnsburg. Geref. Kerk art. 31: 8.45 en 3 u. ds. V. d. Kwast. WARMOND Herv. Gemeente: 9 en 10.30 u. dr. Zan- dee, 7 u. ds. Nicolal van Vleuten. WOUBRUGGE Herv. Gemeente: 9.30 u. de heer Schlp- *r van Alphen aan den Rijn, 6.30 u. ds. Jongeboer van Lisse. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. Henge- veld. WASSENAAR Hervormde Gemeente: grote kerk 10 u. dr. Honders, 7 u. ds. Hooijer, em.-predi kant te Wassenaar Kievletkerk 10 u. ds. Deylerkapel 9 u. jeugddienst, voorg. ds. Beker, 10.15 u. ds. Beker. Geref. Kerk: 10 u. ds. Le Grand, Palem- bang. 5 u. ds. Feringa; zuid 10 en 5 u. ds. Van Duinen. Geref. Kerk art. 31: 10.15 u. ds. De Vries van Leiden, 3 u. ds. Koopman van Den Haag. Ned. Prot. Bond: 10.35 u. ds. Tuinlnga an Den Haag. Doopsgezinde Gemeente: 10.30 u. ds. Kleijn van Wassenaar. Hervormde Evangelisatie: 10 u. de heer Van Barneveld van Delft; 7 u. de heer Kruithof van Monster. ZEVENHOVEN Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. VerwelJ, u. ds. Van Winterswijk van Wleringer- leer, Jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 en 7 u. ds. Wynia. ZOETERWOUDE Herv. Gemeente: 10 u. ds. Mulder van Rotterdam. ZWAMMERDAM Herv. Gemeente: 10.30 u. ds. Bogers van Alphen aan den Rijn, 6.30 u. ds. V. d. Broeck. Geref. Kerk: 9 en 2 u. ds. Wagenaar. ZOETERMEER Herv. Gemeente: 10 u. ds. Beekenkamp an Delft, 6.30 u. ds. Stelwagen van Hllle- Geref. Kerk: 10 en 3 u. ds. Gerrltsma. Geref. Kerk art. 31: 9.30 u. leesdienst, u. ds. Moggree van Rijswijk. Hervormde evangelisatie: 10 u. de heer Van Twigt van Delft. Vrijz. Hervormden: 10.30 u. de heer Pols van Harderwijk. Geref. Gemeente: 10 en 6.30 u. leesdienst, Herv. Gemeente dinsdag 7.15 u. ds. Van der Bijl van Leer- dr. Van ds. Don, 6.3( Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. Wilschut van Zeist. HILLEGOM Herv. Gemeente: 10 u. ds. Knottnerus. 5 u. ds. Brouwer. Geref Kerk: 10 en 5 u. ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Schlp- Ned. Prot. Bond' 10 u. ds. Snaaijer van Haarlem. DE KAAG Herv. Gemeente: 10 en 5 u. ds. Van Leeuwen. KATWIJK AAN DEN RIJN ïrv. Gemeente: 9 30 u. ds. Makkenze, ds. Pop, em.-pred., Sassenheim. TV* 1 1 f?9J. 1 verkeersredacteur) het WAT gebeurt er eigenlijk met het geld, dat de buitenlander in ons land spendeert? Wie krij gen het? Een pas verschenen statistiek, die wij bij de A.NV.V. tegenkwamen, maakt dit duidelijk: 37°/o wordt voor accommodatie en voeding besteed, 30% voor het vervoer, terwijl 26% dient voor directe aan kopen: souvenirs, versnaperingen enz. F|E REEDS langer bestaan- de samenwerking tussen Nederland, België en Luxem burg op toeristisch gebied, krijgt nieuwe gestalte, door dat de drie landen een geza menlijke folder zullen uitge ven. die voornamelijk gericht zal zyn op het „sociale toe risme". Het vouwblad zal nog vóór het seizoen 1957 worden verspreid. Dc samenstelling ervan is opgedragen aan de A.N.V.V., de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. E)IT IS de eerste keer na de oorlog, dat door de Bene- luxlanden in 't kader van het akkoord inzake toeristische samenwerking een gezamen lijke „wervingscampagne" wordt gehouden. Tussen Ne derland en België bestaat al enkele jaren een vorm van toeristische samenwerking: het uitwisselen van Journa listen en radioreporters. Sa menwerking in de werving is geen overbodige luxe. als men weet wij hebben het laatst nog geschreven dat bijvoorbeeld een land als Engeland enkele malen zo veel voor toeristische pro paganda kan uitgeven als de A.N V.V. De drie landen sa men zullen de buitenlandse Duitse televisie aandacht be steden aan de Nederlandse toeristische charmes. De te levisie (één programma over verschillende zenders) ver toont van 20 tot 20.15 uur het filmpje ,,'t Schot Is te Boord" onder de Duitse titel „Nette fiber Bord" van Her man v. d. Horst. De A.N.V.V. heeft er een aantal copieën van aangekocht. 's Middags van 15 tot 15.15 radio MUnchen een uitzending offene Fenster". Iedere Nederlandse V.V.V.-functionaris kan u vertellen, dat de schoonheid van het eigen land nog maar heel weinig bekend is. ook bij mensen, die verder een groot deel van Europa of zelfs van de gehele wereld tot hun toeristische ervaringen mogen rekenen. Hoezeer zij wat Nederland be treft ongelijk hebben, toont dit plaatje nog eens aan. Het werd gemaakt in een typisch Hollands polderlandschap, langs de Vliet bij Leidschendam. Werkstatt Rotterdam, gewijd aan de Maasstad. CEDERT enkele Jaren geeft J de A-N.V.V. een serie folders in het Engels uit, „Treasures of Hollend" (Schatten in Holland), die voornamelijk op de Ameri kaanse toerist gericht zijn en bij hem dan ook een uiter mate gunstig onthaal hebben gevonden. Sedert kort is er, ook al door het toenemende bezoek uit noord-Franikrijk, •en op de Franse bezoeker gerichte folder verechenen, die dan ook eerlijk „Trésors de Hollande" heet. Er zijn er reeds vier uit. twee zullen nog van de pers komen: die over kastelen en over oude kostuums. üEN AANTAL Horecaf- bedrijven over het gehele land heeft ook dit jaar weer besloten een koffletafel-ult- m Isscllngssysteem In 't leven te roepen, evenals dat in 1951 en 1955 het geval Is ge weest. Er waren toen veel blijken van belangstelling uit binnen- en buitenland. Men weet de voorgeschie denis: het boeken van logies- rulmte met vol pension Is vaak goedkoper dan hier en daar te eten. maar het ge bruiken van de maaltijden In één en dezelfde zaak stelt wel duidelijk grenzen aan d» lengte van de te maken ult- «tapjes. De organisatoren vay de regeling zijn ervan uitgegaan, dat men mor gens en 's avonds meestal „op «Un basis" is; de lunch kan dus nu gebruikt worden |n een gelegenheid in een an dere plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7