I VAN MENS TOT MENS Seringenstraat- Weidehof duurt r geen drie kwartier meer .Wie 938 NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 16 JUNI 1956 Ook Leiden krijgt een Churchilllaan Bij- het horen noemen van nieuwe straten halen velen nog de schouders op 7TTERECHT WORDT IN LEIDEN de laatste tijd wel eens wat gezegd over de woningbouw, die zou lijden aan een trager tempo dan nodig is. We hebben tenminste nog steeds een door de gemeenteraad ingestelde „com missie ad hoc", die rapport moet uitbrengen over de oorzaak van de ach terstand en stilstand en over de eventueel te volgen gedragslijn. Daar tegenover is het een feit, dat er heel wat Leidenaars zijn, die bij het horen noemen van bepaalde straten met verbaasde ogen de schouders ophalen. Er zijn namelijk de laatste jaren nogal wat straten in ons goede Leiden bijgekomen, maar hun namen zijn allerminst gemeengoed. hoogleraren worden vernoemd. Nu de Professorenwijk is volgebouwd, zocht de commissie bij haar advies aansluiting bij reeds bestaande straten, die de naam van een hoogleraar hebben (De Goeje- straat, Cosijnstraat. Fruinlaan). Komende van de De Sitterlaan treft men rechts van de Burggravenlaan thans de volgen de straten aan: Asserstraat, Scholten- straat, Moddermanstraat en Oppenheim- straat. Even voorbij deze laatste straat ls een waterpartij geprojecteerd, waar langs straks ook woningen worden ge bouwd. Deze huizen komen resp. te staan ling De oudere Leidenaars denken hun stad op een prik te kennen. Bij het horen allerlei nieuwe namen, die toch al tijdje bestaan, krijgen ze eigenlijk wrevelig gevoel, want zij moeten beken nen, dat de verschillende uitbreidingen van de stad min of meer aan dacht zijn ontgaan en dat zij voor totaal vreemde situaties kunnen komen te staan. Iemand in de Seringenstraat verzuchtte van de week. dat hij iemand in het Wei- dehof moest bezoeken, en dat de stad langzamerhand zo groot was geworden, dat men wel drie kwartier kan lopen voordat het doel ls bereikt. Wij hebben hem toen aangeraden, via Herenstraat, stukje' Zoeberwoudseweg, 5-Meibrug en 5-Meilaan te lopen: dan zou hij er im mers in een kwartier zijn. Wij hebben de indruk, dat dit nieuwe traject voor deze man een openbaring is geweest. Nu is het aantal nieuwe straten zeker geen maatstaf voor de omvang van de woningbouw. Er zijn namelijk al vele straten aangelegd, die ook al een naam hebben, maar waar nog geen huis staat. Straataanleg gaat nu eenmaal aan de wo ningbouw vooraf. Zo vindt men aan de Telderskade alleen nog een openbare De commissie, die het college van B. en W. adviseert over de straatnamen, be staat uit dr. A. Kessen, voorzitter, mr. E. Brederveld, secretaris, mej. A. J. van Nienes, mej. mr. A. J. Versprille, Bool, de heer L. C. J. Roozen heer L. Questroo. Met de nieuwe sug gesties van deze commissie Is het college thans akkoord gegaan. Haagivegkwartier Zoals bekend, was het reeds lang de bedoeling om een aantal straten in Lel den Zuid-West (omgeving 5-Meilaan) naai mensen uit het verzet te noemen. Zo zul len de straten tussen de 5-Meilaan er de bestaande bebouwing (Meerhof, Wei- dehof e.d.) worden genoemd naar perso nen uit het plaatselijke verzet. Naast de reeds bestaande Telderskade, wa openbare aula-school is gebouwd, komen hier de Gerrit Kasteinstraat, Mulders- straat, Segaarstraat en Diemeistraat. De straten aan de andere zijde van de 5-Mei- laan zullen de gedachte levendig houden aan personen, die bekend zijn uit het landelijke verzet; zo komen hier de Kui pers-Rietbergstraat, Gerrit v. d. Veen- straat, Johannes Poststraat, Titus Brands- malaan en de Wiardi Beckmanstraat. De ze straten komen te liggen tussen df Rooseveltstraat en de Montgomerystraat. Tenslotte krijgen wij nog een Churchill laan, een brede verkeersweg, die de ver binding zal vormen tussen de Haagweg en de Voorschoterweg. Het winkelcen trum, dat In deze omgeving is geprojec teerd, komt te liggen aan het 5-Meiplein, een pleinvormige verbreding van de 5- Meilaan. langs de Meijerskade en de Uhlenbeck- Een grote verbetering in deze omgeving is zo juist tot stand gekomen met de bestrating van de Roomburgerlaan, eer tijds een smal pad, dat aansluiting gaf op de Kanaalweg. Het gereed komen van deze laan, geeft de bewoners van de Rijn dijkstraat, Cosijnstraat. De Goejestraat e.a. een rechtstreekse verbinding met de Burgemeesters- en de Professorenwijk. In de toekomst zullen ook nog enkele zijstraten op de Roomburgerlaan uitko men, t.w. de Colenbranderstraat en de Duyvendakstraat. Tenslotte komt er nog een aftakking van de Kanaalweg langs de te bouwen torenflat naar de Van Vol- lenhovenkade. Deze laan wordt naar de Leidse hoogleraar mr. H. Krabbe ge noemd Het zal, zo deelde men ons van de zijde der commissie mee, niet zo veelvuldig meer voorkomen, dat de naam van een Leidse hoogleraar aan een straat wordt gegeven, omdat de buurt, waarin deze namen passen, is volgebouwd, als de plannen eenmaal zijn verwezenlijkt. Op onze wandeling door Lelden moe ten wij ook nog even naar Leiden-Noord. Hier is weer een nieuwe straat gekomen, t.w de Bernhardstraat, die tJe verbin ding vormt tussen de Willem de Zwij- lan en de Bernhardkade. Leidse ambachtsschool kreeg boek van Canadese marine Burgemeester swijk t is trouwens een bijzonder jaar voor de Christelijke kweekschool, want in tien dagen hebben 64 kandidaten examen ge daan en allen hebben nu het diploma ont vangen. Dit moet voor de directeur en de leraren een grote voldoening zijn. Van de gewone cursus zijn 17 dames en 9 heren gekomen, van de spoedcursus 19 dames 19 heren. E.H.B.O., afd. Leiden Diploma-uitreiking tijdens feestavond Gisteren heeft de afdeling Leiden van de E.H.B.O. haar jaarlijkse feestavond in het St. Anthoniusolulbhuie gehouden. Nadat voorzitter J. D. Slegtenhorst een welkomstwoord had gesproken volgde het gezellige deel van de bijeenkomst, dat onder leiding stond van de heer H. van Roon. De „Music Masters" brachten er met een vrolijke potpourri al spoedig de goede stemming dn. De trucs van gooche laar Varona vielen eveneens in de smaak. Dokter Sdierpenberg was aanwezig om aan de geslaagde cursisten het E.H.B.O.- diploma en insigne uit te reiken. Namens de geslaagden sprak mejuffrouw De Lange woorden van dank voor de uitste kende opleiding. De heer Slegtenhorst kon nog tot zijn genoegen meedelen, dat de afdeling Leiden prof. dr. Suermondt heeft bereid gevonden als lid van ver dienste toe te treden. Na de pauze toonden de Music Masters en Varona hrun kunnen weer. Het ge zelschapsspel mastklimmen verliep zeer geanimeerd De namen der geslaagden luiden: L. Groeneweg, A. v. Ginkel, mej. L. Cig- gaar, mej. A. Ciggaar, J Bos, P. Ar- bcuw, mej. v. Vilsteren, J. H. Land- kroon, A. Verbiest, M G. Tros, A. v. d. Heiden, mej. C. C. J. Kettenis, C. Th. v. Leeuwen, mej. ^A. den Ouden, mej. T. M. v. Seggelen., C. J. A. Meyer, A. Mentiuk, mej. C. Lomeyer, W C. Geradts, mej. E. Trap, mej. W. Heyns, mej. E. de Lange, mevr. S. Mulderv. Buuren, A. W. v. Steenbergen, mej. M. C. v. d. Holst, H. J. Kleer. mej. I. van Gent. Een dokter nodig De dienst der huisartsen wordt zondag waargenomen door de dokters Lahr, De Bruyne, Teeuwen, Verbrugge en Wydicks. Bij geen gehoor bij huisarts of specialist bel dokterstelefoon 22222. Welke apotheek De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken wordt dit weekeinde als volgt verzorgd: zaterdag 16 juni zijn volgt verzorgd: Zaterdag 16 juni zijn 's middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten apotheek Kok, Rapenburg 9. tel 24807, en apotheek Tot Hulp der Menschhoid, Hooigracht 48, tel. 21060. Zondag 17 juni is van 's ochtends 8 tot 's avonds 12 uur alleen geopend apólheek Tot Hulp der Menschheid. Van maandag 18 tot en met vrijdag 22 juni verzorgen beide apotheken weer de avond- en nachtdienst. Zoals reeds werd gemeld, heeft het bi stuur van de vereniging „De Ambachts school" alhier bericht ontvangen van het 'sterie van defensie te Ottawa i nada), dat de matroos Hendrik Peter Ek, oud-fleerling van deze school, bij lectie in het opkomsttrainingscentrum van de Koninklijke Canadese Mari H.M.C.S. Cornwallis in Nova Scotia, beste en veelzijdigste leerling van z klas bleek te zijn. Het opperbevel van de Canadese marine heeft dit succes nader willen accentueren door voor de schoolbibliotheek het boek werk „The far distant ships" aan te bie- Deze aanbieding heeft donderdagmor gen ten overstaan van een deputatie var hfet schoolbestuur plaats gehad in de be stuurskamer van de ambachtsschool. Als vertegenwoordiger van het Canadese de- Goed resultaat in Leiden Allemaal geslaagd aan de kweekschool Alle spoedeursisten van de Ohr. kweek school te Ledden hebben het examen me goed gevolg afgelegd. De laatste groep i; ook in haar geheel gesflaagd. Het zijn d« heren H. Meertens, M. Paats, K. Veld kamp en R. Zuurmond. Het onderwijs kan dus op 38 nieuwe leerkrachten reke- partement van defensie werd lieutenant commander A. F. Benton door de voor zitter van het schoolbestuur, ir. J. J. G. van Hoek welkom geheten, waarbij tevens de erkentelijkheid tot uiting kwam van het bestuur voor de geste van het departe ment. Hierna volgde de overdracht. Ge wezen werd op de waardering, dde het Ca. nadese departement van defensie heeft voor de opleiding aan deze school, di kennelijk mede de karaktervorming e veelzijdigheid wil stimuleren. Na afloop werd een rondgang door de school gemaakt, die niet heeft nagelaten, de reeds gemaakte indruk te bevestigen. Biertapwedstrijd in Leiden Dinsdagmiddag om twee uur wordt in het Antonaus clubhuis de Leidse biertap- wedstrijd gehouden. De wedstrijd vindt plaats in het kader van de grote nati< nale biertaipwedstrijd. Men wi'l door dei wedstrijden het vakmanschap van het per soneel der Horecabedrijven vergroten, het belang van de consumenten, waarbij vooral ook de buitenlandse toeristen rekenen. Uitslag van Lenteprijsvraag en waar Imp. A.P.K. - A'dam-Tel. 44978 Éérst braken de lezers hun hoofd bij de oplossing, later wij van de krant bij de beoordeling van de oplossingen van de lenteprijsvraag „Wie en waar?" Verscheidene avonden hebben de lampen tot laat in onze kantoren gebrand. In hun schijnsel lag een overdadige weel de aain oplossingen, honderden, waarbij sommige abonné's nog een proeve van hun dichtkunst hadden gedaan. Op de uitslag, op de vraag „prijs" of „niet", hebben die gedichten geen invloed gehad, maar wij hebben er plezierige ogenblikken van beleefd. Dichteres sen en dichters, conservatieven en nieuwlichters, onze dank Voor zover men ons bedankte, omdat men de prijsvraag waardeerde, kunnen wij alleen maar zeggen: Tot uw dienst en tot de volgende keer! Bij welke volgende keer wij opnieuw hopen te bewijzen, dat de Nieuwe Leidsche is „een gezellige krant". En dan nu de namen van de prijswinnaressen en -winnaars. EERSTE PRIJS, f 75: mevr. Ch. Maas van Pruissen, Herengracht 63. Leiden; TWEEDE PRIJS,, f 50: G. J. Vos, Floris Schoutenstraat 10, Sassenheim; DERDE PRIJS, f 25: Diny de Blaey, Kerkstraat 6, Oude Wetering. EEN PRIJS VAN f 10 ONTVANGEN: J. v. d. Tang, Wilhelminastraat 14, Noordwijk; wed. Van Riet, Julianastraat 42, Lisse; C. Kwakernaak Wzn., Kamperfoelie- plein 7, Katwijk aan Zee: mevr. N. Delfos-Korenhoff, Bree- straat 35a, Leiden; J. J. W. Choufour, Morsweg 40a, Leiden. EEN PRIJS VAN f 5 ONTVANGEN: G. Zandbergen, Hermansstraat 27, Rijnsburg; J. Verdoes, Kerkweg 32, Woubrugge; A. A. Boehmer, Warnaarkade 6, Ha- zerswoude; M. van Donge, Haven 16a, Ledden; K. de Jong, Trompstraat 6, Alphën a/d Rijn; mevr. A. Hoek, Parkstraat 14, Voorschoten; mevr. P. A. v. d. Vliet, Noordb. weg 1, Zoeter - woude; Henk Los, Langenhorststraat 40, Voorschoten; mej. M. Bakker, Hogewoerd 102, Leiden; mevr. G. Kraan-Verhagen, Ridderbuurt 15, Alphen a/d Rijn. Jeugd en Rembrandt Belangwekkende expositie in Boerhaavezalen vrijdag open dingen voor de tentoonstelling „Jeugd en Rembrandt" die gehouden Tal worden in het kader van de Rembrandt-herdenking. De expositie wordt samengesteld uit het werk van de jeugd van alle typen scholen en deel nemers aan het jeugdwerk. De leeftijd van de exposanten varieert van 6 tot 23 jaar. Ze is van 22 juni tot 15 juli in de Boerhaavezalen te be zichtigen. De bedoeling van de organisatore de jeugd zich te laten uiten in onder pen. die ook de belangstelling van Rem brandt hebben gehad. De wedstrijdbepa lingen gingen daarom vergezeld van eer verhaal, waarin het leven van de grote schilder in grote lijnen wordt verteld, •uit ontstonden veertien onderwerpen, noemen de molen, die eigendom was zijn vader; de moeder, die voor Rem brandt zoveel beeft betekend, en de Bij- vaaruit de schilder zo vaak zijn on derwerpen heeft geput. Voorts de Stads- immerwerf, geveltjes, de schilder, die Rembrandt zelf wilde worden, het ver uit die dagen, de dokter, de kwak zalver en de bruiloft, die hij met Saskia •de. Verdere onderwerpen zijn het in terieur, de bedelaars en zwervers, de schutters, het stoute kind (met het oog op Titus), en het zelfportret Tot slot is hieraan toegevoegd het onderwerp „Rem- brandt-herdenking 1956". Men mag voor de uitbeelding hiervan alle mogelijke technieken gebruiken, zo als tekenen, schilderen, boetseren, vrij vormen'met papier, ijzerdraad, karton, scheuren - knippen - plakken, maken van foto's, kijkdozen en plakboeken. De werk stukken worden gegroepeerd om hetzelf de onderwerp uit Rembrandts tijd, dat weergegeven in een grote reprodukti Het zal een leerzame en boeiende ervaring :ijn het verschil in visie te zien tuss Rembrandt en de jeugd van nu. Wethouder J. C. van Schaik verricht mi om half vijf de opening. jfmrfda Zönnebruin Lrem# an oil* Tussen de bladzijden The man with the golden arm Een trieste film deze week in Trianon over een man, die verslaafd bruik van verdovende middelen. Men kan 'n dergelijk onderwerp niet geschikt achten voor verfilming, maar zoals Otto Premin- ger 't heeft gedaan is er elke sensatie ontnomen en is de film van 'n beklemn de realiteit geworden. Een realiteit, die ln Amerika veel meer wordt gevonden dan bij ons. Het is een probleem, èn voor de maatschappij, èn voor de geneeskunde Frank Sinatra speelt de rol van die man en hij doet dat zo sterk, zo gespannen en zo ontroerend, dat men in hem niet meer de vrolijke zanger van vroeger herkent. Eleanor Parker speelt de rol van zijn ziek te stimulerende vrouw en Kim Novak ti de sterke en leidende Molly. De tragische hoofdfiguur Frankie wil weg uit die schrikkelijke werkelijkheid, weg u leven aan de zelfkant van de maatschap pij. Maar de vlucht mislukt telkens dan is er voor hem maar één uitkomst: morfine. Tot een „cold turkey"-kuur hem ervan afhelpt, geholpen door Molly. Het is een tragisch leven van deze man, uitzichtloos. Het is goed hier eens mee geconfronteerd te worden. Het kan een waarschuwing zijn en tevens een stimu lans om naar vaste grond te zoeken. Een AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond personeel N.V. Van Cranenburgh en Heringa. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., Engelse film „Rembrandt" van Alexander Oud-Hortuszicht 8 uur: voetbalvereni ging „Leiden", algemene ledenvergade ring. Dinsdag Lakenhal. 8 uur: K. en O-excursie naai tentoonstelling „Rembrandt als leermees ter". Rapenburg 6, 8 uur: afdeling VIRO, bespreking met Unesco-comité. Rapenburg 39, half 5: Vereniging tot bevordering van de bouw van werkmans woningen, jaarvergadering. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (donderdag ook ball 8half 10): ..Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde. 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties Lei den brengen ter openbare kennis, dat het Rapenburg, oostzijde, voor zover gelegen tussen de Houtstraat en de Breestraat, van met 23 juni 1956 in verband met de uitvoering van werkzaamheden de Langebrug, zal zijn afgesloten voo verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee in de richting Breestra De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse met verkeersborden den aangegeven. trieste film, ja, maar een geniale film. Met voor dit genre geniale muziek van Elmer Bernstein, beklemmend door het ritme, obsederend soms door het mono- (Morfinist valt en staat op). Liefde, die duur betaald wordt Een luguber kijkje in de Parijse onder wereld biedt de film in Lido, „Liefde, die duur betaald wordt". Hij behandelt de ge schiedenis van een brave jongeman, ju- welenzetter van beroep, die volkomen onschuldig In het gevang verzeild raakt, doordat hij ongewild een belangrijke tip heeft gegeven aan een lid van een inbre kersgilde. Wanneer hij er weer uitkomt waoht het meisje op hem, dat hij vlak voor de fatale dag heeft leren kennen. Ze beweerde teflefoniste bij de P.T.T. te r ln werkelijkheid oefent ze het heel wat minder nette beroep van nacht vlinder in dure café's uit. Zoals dat meer gaat bij ontslagen ge- angenen. de man kan na zijn terugkeer ii de maatschappij geen werk meer vin den. De commissaris van politie wil hem Parijs verwijderen, maar de scheiding zijn vriendin zou hem te zwaar val len. De nette man wordt daarom maar po litiespion, verzeilt in allerlei obscure iakjes zoals handel in verdovende mid delen en vaflse munterij, wat ten slotte uitloopt op een lawaaiig vuurgevecht in garage en de dood van deze van kwaad tot erger vervallen hoofdfiguur. De film draagt alle kenmerken van authenticiteit. De makers hebben gebruik gemaakt van gegevens van de Parijse ze denpolitie, maar of de bedoeiling ook is geweest een waarschuwing te geven aan zwakke karakters wagen we te betwij felen. Daarvoor zit er nu net wat teveel •nsatie ln. Meisjes zonder beroep Draaimuziek jubileum en een knecht en zijn draaiorgel „Cas- perine" genaamd, voor het eerst twee dagen per week het Leidse straattoneel opfleurde met deuntjes als „Vergeet tnij niet" en „Ouwe schoen, zeg weet je nog van toen". Dat is onderdehand 30 jaar geleden. En dus de moeite waard het even in de memorie op te halen. De „Casperine" was Minks eer ste grote draaiorgel. Eerder zwierf hij met het cilinderorgeltje „Klein maar dapper" door de plaatsen in Leidens omgeving. En nog eerder zwierf hij ook rond. Op de grote vaart en op dc Katwijkse logger KW 97 en op de trawler „Olympic". Toerf hij werd af gekeurd voor de grote vaart, kreeg hij werk bij de kabelfabriek in Delft. Maar de crisis van '21 kwam en met 300 anderen werd Mink ontslagen. En hij was net 14 dagen getrouwd. Piet Mink sloeg er zich met zijn vrouw doorheen, eerst met behulp van „Klein maar dapper". Toen kwam 30 jaar geleden de „Casperine" en nadien heeft hij zoveel orgels gedraaid, dat hij de tel is kwijtgeraakt. De eerste paar jaar duwden hij en zijn vrouw en de knecht zelf het orgel, maar toen was er geld genoeg voor een paard en dat ging heel wat beter. Mink is meermalen zonder vergunning de boer op geweest, maar hij kon er „zijn draai" wel om vinden. Al had de poli tie hem toch wel eens tuk. In Den Haag werd hij wel opgebracht met twee agenten voor en twee acliter en ln Voorburg draaiden politiemannen een wiel van zijn orgel „De Glaskist" Zonder of met vergunning, Piet Mink draaide voort, toujours door. Als het even kan, wil hij in de jubileumweek „Klein maar dapper" laten rondrijden op zijn huidige orgel „De IJzersterke" Als het kan, want „Klein maar dap per" mag dapper zijn, tegen ouderdom ls niet te vechten en het oude cilin derorgeltje ls heel oud. Het is wel eens moeilijk geweest in deze 30 jaar. die voorbij zijn. Mink heeft zijn paard wel eens haver in de bak gegooid, ter wijl hij en zijn vrouw en de kinderen aan tafel voor lege borden zaten. Amateurs voor de radio op 298 en 49 meter, wordt sinds 27 vcmbcr elke zondagmiddag om één een uitzending gewijd i of amateurgezelschappen uit één van de ongeveer zestig Nederlandse en Belgische steden, die meedoen in deze grote wedstrijd. In Nederland zijn reeds programma's opgenomen o.a. in Dordrecht, Den Haag. Bergen op Zoom, Leeuwarden, Assen, Enschede, Heerlen, Ede en Amersfoort. In deze steden zijn avon den gehouden, die begonnen met een voorselectie van de amateurs, die zich voor deelneming aan de wedstrijd onder het motto „Waag Uw kans" hadden opgegeven. De voorselectie had buiten aanwezigheid van publiek plaats. Maar de overblijvende indi viduen of groepen traden op voor pu bliek en hun optreden werd vastge legd op de band. Uit de bandopnamen met in totaal een draaitijd van drie en een half uur werden gedeelten gekozen, die wer den samengevoeged tot een opname van een half nnr. Deze opname werd vervolgens uitgezonden door Radio Lu xemburg. Een week later werd dan bekend gemaakt, welke solist of welk gezelschap uit een bepaalde stad de erepalm had weggedragen. In een grote finale, die waarschijnlijk begin volgend jaar zal plaats hebben, zul len de beste deelnemers uit alle zestig steden voor de microfoon komen. Op zaterdagavond 14 juli worden in de Stadsgehoorzaal de Leidse band opnamen gemaakt. Dit gebeurt in een programma van ruim drie uur, waarin behalve de Leidse amateurs, die na dc voorselectie overblijven, ook zullen optreden de conferencier Bueno de Mesquita van Radio Luxemburg en de pianist Joop de Leur. Op 5 augus tus worden de Leidse opnamen om één uur uitgezonden. Dc week daarna wordt aan het begin van de uitzen ding van een Belgische stad bekend gemaakt, wie uit Leiden de eerste prijs heeft gewonnen. De uitzendin gen vinden plaats om en om uit een Belgische en een Nederlandse stad. De finalist of finalisten mogen op kosten van Radio Luxemburg voor de grote eindwedstrijd naar Luxem burg komen voor een regelrechte uit zending. De Leidse amateurs en ama teurgezelschappen, die willen meedoen aan de wedstrijd, kunnen inschrijffor mulieren krijgen aan dc balie van V.V.V. aan de Steenstraat. Alle in schrijvers krijgen een uitnodiging. Op de avond in de Stadsgehoorzaal wordt vóór h~et om 8 uur beginnend officieel optreden uitgemaakt, wie daarin zul len voorkomen. Ga maar JE MOET m s zwemmen lisschien dat je dan een flinke vent wordt," zo sprak 33 jaar geleden de oude grijze huisarts van de familie Van Hemsbergen to de negenjarige wat bleke en tengert Jantje. Nu, onze Jan was een ver. standige jongen en hij volgde het ad vies van de dokter op met een ijver, die zijn weerga niet kent. En de resul taten bleuen niet uit: Behalve een buitengewoon stevige „body" behaal de Jan uan Hemsbergen zes kam pioenstitels, een kast vol medailles en bekers en het eertijds zo zwakke ven tje stak in 1951 notabene als eerste Ne derlander het Kanaal over. Als die oude dokter dat nog eens had mogen meemaken! De heer Van Hemsbergen, thans badmeester van het Richebad te Zand- voort en wonend in de De Ruyterstraat 67 te Noordwijk aan Zee, loopt niet bepaald met zijn zwemprestaties te koop. Men kan weken met hem om gaan zonder te weten te komen, dat men te doen heeft met een man, die al dertig jaar lang geregeld op zwem wedstrijden uitkomt en daarvoor de halve wereld heeft rondgezworven. Maar als hij ten slotte over zijn verre tochten gaat vertellen, komen fan tastische verhalen los, avonturen, waarmee men gemakkelijk een span nend boek zou kunnen vullen. Als knaapje van veertien jaar trok de zwemmer al naar wedstrijden in Zuid-Frankrijk en toen ging hij zich tevens al wat op de langere afstanden tot acht kilometer toeleggen. Om streeks 1930 werd Van Hemsbergen zes maal kampioen van Nederland op de 400 en 1500 meter. Hij deed toen ook aan waterpolo en schoonspringen en hij kwam ook voor ons land uit tegen België in de 4 X 200 meter es tafette. krijgen hun kans om op te treden voor Radio Luxemburg. In het Neder landse programma van dit radiostation, Allain Bombard (links) en Jan van Hemsbergen in de boot. Steeds nieuwe invitaties 1VTA DE oorlog had de zwemmer een kampeerhuisje in het Langeveld bemachtigd en wonend in Haarlem was de kortste weg naar Noordwijk voor hem de zee. De 15 kilometer die Zand- voort van Noordwijk scheiden, bleken voor hem een peuleschilletje te zijn en toen dat eenmaal zo'n beetje dage lijks werk was geworden, kwam de gedachte aan een Kanaaltocht bij hem op. Op de fiets kwam hij in Frankrijk, bekeek het Kanaal- met zijn koude wa ter en sterke stromingen, keerde terug naar Noordwijk en maakte een zwem tocht van Zandvoort naar Schevenin- gen. Na deze veertig kilometer te hebben afgezwommen, voelde hij zich nog ln prima conditie en dezelfde avond ging dan ook een briefje naar de „Daily Mali", dat de Nederlander Jan van Hemsbergen gaarne een poging wilde wagen, het Kanaal zwemmend over te steken. Met z'n twintigen zijn ze het Kanaal ln gedoken en na 14% uur tegen de stroom, de kwallen en de kou te heb ben gevochten, stapte de stoere Noord- wijker ln Engeland aan wal, waar een vorstelijk diner en een cheque van 250 hem wachtten. Nadien bleven de uitnodigingen voor deelneming aan super-lange zwemwedstrijden binnen stromen. In 1953 zwom Hemsbergen 42 kilometer in de Loire in Frankrijk en daarna deed hij drie maal aan de Nijh-ace in Egypte mee, een wedstrijd met twee etappes van 32 en 25 kilo meter. „Alle krokodillen gingen voor ons op de vlucht", schertste de zwem mer, terwijl hij uit zijn map een paar nieuwe invitaties haalde voor tochten in Kopenhagen en Spanje. De foto toont Jan van Hemsbergen met zijn goede vriend Allain Bom bard. Samen beproeven ze een nieuw soort reddingboot, waarin ze een lange tocht maakten zonder voedsel of drin ken bij zich te hebben. In een storm sloeg het bootje ommaar voor Ka naalzwemmers schijnt dat niet zo erg te zijn. Vriendenhulp in /V oordwij k AM nog even in dc bloemenbadplaats te blijven: sedert vorige week trekken de spelers van het eerste elf tal van de voetbalvereniging „Noord wijk" er twee maal in dc weck met een hele schaar supporters en junioren op uit. Inplaats van trainingspakken heb ben ze overalls aan en de voetbal schoenen hebben plaats moeten maken voor „krulplappen". Men is dan name lijk op weg om gezamenlijk het land in te duiken voor het wieden van on kruid en het doen van andere nuttige werkzaamheden, die normaal door hun jeugdige medespeler Cor Barnhoorn worden verricht. Cor zelf moet rust houden door een blessure aan zijn enkel, die hij zaterdag voor een weck tijdens de wedstrijd te gen „Spirit" heeft opgelopen. Zijn sportvrienden blijken hem evenwel niet in de steek te laten en zo komt het, dat de gladiolen van de familie Barnhoorn niet door de brandnetels worden overwoekerd, maar het zelfs beter doen dan ooit te voren. Misschien hebben die mooie bloemen dat wel met elkaar afgesproken ter vertroosting van de onfortuinlijke voetballer en uit waardering voor de sportiviteit en be hulpzaamheid van de zwoegende Noordwijk-spelers, die 's avonds ar beiden tot de duisternis invalt. Met zichzelf ll/TENEER De Kwaadsteniet uit Aden Kreeg laatst een kwalbeet bij het baden. Was dit reeds op zichzelf niet pluis, De beet werd rood; dat was een kruis. Een Rode-Kruispost heeft de pijn Des mans verzacht met veel azijn. Zo ziet ge, vrienden, dat soms panne Wel met zichzelf wordt uit gebannen. Als in „Meisjes zonder beroep" wel ke film in Casino wordt vertoond het sociale kwaad van de „call-girls" scher per was omlijnd zou het moeilijker zijn geweest erover te schrijven. Nu Raymond Caillava de roman „Les dlandestines" er slechts weinig indrukwekkend (zelfs niet sensatibneel) in heeft geschetst, is er weinig stof voor discussie. De morele kern van het call-girlprobleem komt maar bleekjes uit in de tekening van het meis je Véronique. dat uit (niet al te grote) nood zich bij de organisatie der call- girls aansluit, maar door een samenloop omstandigheden de nare gevolgen van dit besluit ontfloopt. Het verhaal is, dat de gevangenis ontslagen jonge heer ontdekt, hoe een uitgebreide orga- satie van call-girls zijn grootvader tot •lfmoord heeft gedwongen om goedkoop in een woning te komen, waar de bij de organisatie „in dienst" zijnde meisjes hun .bezigheden" kunnen uitoefenen. Die be- igheden bestaan in het bieden van ver strooiing van lichte aard aan rijke mannen, zijn aan huwelijksgeluk. De jon geheer rolt het komplot op. Tussen hem Véronique ontstaat een idylle, nadat het meisje een kogeiwond in de arm van de jongen heeft verzorgd. .Meisjes zonder beroep" is een onbe langrijke film. Er wordt geen probleem worden zelfs geen vrouwen in ont huld. Dit laatste zou men nog de groot ste verdienste kunnen noemen. (Film met alleen maar een schandaal en geen probleem). Moederleed Het „Moederleed", waaraan de actrice Sylvana Pampapini haar naar wij ho pen beste krachten heeft gegeven, ls nog niets, vergeleken bij het onzegbaar verdriet, dat wij hebben geleden bij het kijken naar dit produkt uit de Italiaanse school, in Luxor. Sylvana is het meisje van licht allooi, dat bij een treinramp de ouders ziet om komen van het kleine meisje, met wie zij even naar de restauratiewagen is ge gaan. Niets zou natuurlijker zijn. dan dat zij het kleintje, van wie zij in die korte tijd veel is gaan houden, verder opvoedt. Maar haar beroep is het beOetsel: het meisje moet in een zusterhuis. Nadat zij, Sylvana, de weg naarhet fat soen heeft afgelegd en wat is die weg moeilijk en wat is die weg lang kan ze r recht een adoptieverzoek in dienen. Vergis u niet; er zijn weer tal van andere hindernissen op de weg naar dit geluk. schurken zijn in deze film perfide, de armoede is afschuwelijk, maar de rij ken spelen Chopin op gebeeldhouwde vleugels. - moeder kan er nooit zoveel leed aan beleefd hebben als wij, ondanks (Leed, maar niet alleen van moeder). Jacht op goud en ivoor Een konvooi Engelse kolonisten trekt anno 1890) langs de donkere oerwouden n over de eindeloze vlakten van Brits Oost-Afrika naar een onbekende bestem ming. Leeuwen, tijgers en slangen be sluipen de karavaan en maken slachtof fers. Een tweetal broers, ervaren jungle jagers, aan wier zorgen de kolonisten zich hebben toevertrouwd, gooien het met antwoordelijkheid op een ak koordje en laten, gedreven door de zucht goud en ivoor, de groep een ver keerde route volgen. Deze daad. waarvan één der broers al gauw maar te laat spijt heeft, blijkt catastrofale gevolgen te hebben. Er vallen doden en wie in leven blijft kan in een bloedige strijd tegen wilde negerstammen ternauwernood het vege lijf redden. „Jacht op goud en ivoor" in Rex is een (kleuren) film, die ons in de eerste plaats bestemd lijkt voor scholieren (14 jaar en ouder) die met hun vrije tijd geen raad weten. Zij vooral kunnen zich te goed doen aan de vele spannende avonturen, waarvan dit A.B.P.-produkt bepaald over loopt. Voor het overige maken de gebrui kelijke revolver-romantiek en de soms melodramatische intrigue het geheel tot een doodgewone oliché-film, die men in de garderobe al weer glad vergeten is. Het meest hebben we nog de opnamen van het imposante Afrikaanse natuur schoon kunnen waarderen. (Gebruikelijke avonturen in imposante omgeving).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3