Ilicuuie geiJtórije (ütmrant Meer vrijheid voor Oost-Europa Autonomie als van Zuiclslavië in Kremlin overwogen Rood China blijft zijn defensie versterken Op de trappen van Huis ten Bosch Dr. Drees bij de Koningin Garantiewedden veel te laag EENMAAL FOTOGRAFEREN EN DAN NIET MEER ff ZATERDAG 16 JUNI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: J 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie. Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Zevenendertigste jaargang No 10678 Directie: F DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stontvacttcfc Is ghfbltuen "myn hert la tegtjenspoct Uitslag van ,Wie en ivaar?" ZIE PAGINA 3 Drastische wijzigingen in Tsjechoslowakije Slansky. Zoals bekend is, stelde ER ZIJN AANWIJZINGEN dat de communistische machthebbers in de Oosteuropese landen, al dan niet op instigatie van de leiders van het Kremlin en naar aanleiding van de besluiten van het twintigste partijcongres, de teugels zullen laten vieren. Maarschalk Tito zou in zijn besprekingen met Boelganin en Kroesj- tsjef een dergelijke tendens hebben bemerkt. Mogen de eisen van de Tsjechische studenten, die voor de regeringen wellicht té ver gaande democratisering betekenden, zijn afgewezen, het feit dat de studenten ten dele in de gelegenheid werden gesteld ze naar voren te brengen, zou in dit verband symptomatisch kunnen zijn. Volgen® Zuidslavische zegelieden heeft maarschalk Tito het gevoel, dat de Rus sische leiders overwegen die communis tische landen van Oost-Europa meer vrij heid van handelen toe te staan. Tito zelf heeft tijdens zijn besprekingen met de Russische leiidens nadrukkelijk verklaard, zijn onafbankelajkheid op elk gebied on der alle omstandigheden mi et te zull en prijigeven en aangedrongen op eenzelfde vrijheid voor de andere Oosteuropese Naar aanleiding van de verklaringen van maarschalk Tito tijdens zijn rei6 door de Sowjetiunde hebben de Verenigde Sta ten Zuidslavië opheldering gevraagd over de positie, die het land inneemt tussen de Sowjetunie en de westelijke mogend heden. De Russische autoriteiten zouden tij dens Tito's rondreis niet eenmaal hebben getracht zijn onafhankelijke koers te be ïnvloeden. Aan de besprekingen in Socohi wordt o.a. deelgenomen door Boelganin, Kroesjtejef en Mikojan. Tsjechische wijzigingen Na het congres van de Tsjecho- f Slowaakse communistische partij waarop een nieuwe politiek van regering werd bekend gemaakt, j het Tsjechische kabinet drastisch gereorganiseerd. Tien ministeries zijn samengevoegd tot vier departemen ten. Als reden van deze reorganisatie is opgegeven de economie en de ad ministratie van het land te verbete- onderzock in naar het •rloop van dit proces. Deze commissie kwam evenwel tot de conclusie dat Slansky terecht werd veroordeeld. Dr. Frantisek Kahude wordt minister an onderwijs en cultuur. Hij volgt Ladislav op, die wetenschappelijk werk krijgt te doen". Een ander nieuw mi nisterie is dat van voedselvoorziening, aarvan Jindrich Umer de leiding heeft. Alois Malek is ontslagen als minister Dor lichte industrie. In zijn plaats wordt levrouw Machacova-Dostalova minister an industrie en verbruiksgoederen. Oldrich Beran zal minister van open bare werken worden. Naar .aanleiding van de eisen der stu dentenorganisaties wordt gezegd, dat voldoende studenten afkomstig zijn arbeiders- en boerengezinnen. Voorts klaarden de partijleiders, dat nooit onaf hankelijke bladen zullen worden toegela ten. In de eindresolutie wordt verklaard, dat een der dringende taken is'de verbetering van de sociale samenstelling van de com munistische partij door toelating van ar beiders en boeren. „Er zijn kwaadaardige aanvallen op di partij en de partijbeginselen," zo wordt gezegd. Hoewel de vreedzame samenle ving en concurrentie met het kapitalisme wordt goedgekeurd, zal de strijd tegen de „burgerlijke ideologie" en „overblijfselen van het kapitalisme in het denken vai volk" worden voortgezet. Slowakije zal een groter zelfstandigheid worden toegekend. De grondwet zal dien overeenkomstig worden veranderd. Vratislav Krutina is ontheven van zijn I functie als minister van landbouw en I benoemd tot secretaris van het centrale I partijcomité. De ministeries van land bouw, bosbouw en staatsboerderijen j zijn samengevoegd. Verder is dr. Vaclav Skoda, een van de vier vice-premiers van zijn oude functie ontheven en benoemd tot mi nister van justitie. Hij volgt dr Jan Bar- tuska op, die openbaar klager wordt. Zijn voorganger. Vacla" Ales is ontslagen. Er is geen reden opgegeven voor het ontslag van Vaclav als openbaar aan- j klager. In 1952 was hij assistent van de I openbare aanklager in het proces i Frans-Tunesische conven ties ondertekend j Gistermiddag hebben premier Bourgui- ba van Tunesië en de Franse hoge com- I missaris Seydoux in Tunis de Franse- Tunesische conventies ondertekend. Hier- j bij ls o.a. overeengekomen, dat beide lan- J den ambassadeurs zullen uitwisselen (die een bevoorrechte positie zullen innemen) en de Frankrijk de kandidatuur van Tu- 1 nesië voor internationale organisaties zal steunen. I De Sowjetunie heeft de onafhankelijk- I heid van Tunesië erkend en voorgesteld I diplomatieke afgevaardigden uit te wis selen. H-bom ontplofte op de verkeerde plaats Bij de, jomgete Amerikaanse waterebof- bomproef op de Bikin'i-eilanden is de bom niet op de voorgenomen plaat® ontploft, dooh ongeveer 3500 meter verder. Van Amerikaanse officiële zijde s echter geen commentaar gegeven, daar juiste afwerp- hoogte en plaat® van ontploffing geheim zijn. De kwestie Algerije Arabische pressie op de Ver, Staten De Syrische ambassadeur in de Ver- onigde Staten heeft verklaard, dat de Arabische landen de Verenigde Staten beschouwen als een land, dat het kolonialisme rechtstreeks steunt, waar door de samenwerking tussen .Amerika de Arabische landen in gevaar zou kunnen worden gebracht. Hij zeide dit naar aanleiding van de wapenleveranties aan Frankrijk, die deze apens in de strijd in Noord-Afrika ge bruikt. De verklaring was een toelich ting op een verzoek aan de regering van Verenigde Staten maatregelen te be studeren, die het herstel van de vrede in Algerije tot doel hebben en beogen de Algerijnen hun vrijheid te geven. Men ziet hierin een poging om de Ame rikaanse regering te beïnvloeden, nu de Franse minister Pineau o.a. zal spreken 'er de Algerijnse kwestie. De str(jd in Algerije is de laatste dagen eer opgelaaid. Vannacht hebben opstan delingen aanvallen tfndernomen op Fn militaire posten bij Tiemsen. Men vreest dat de rebellen, die in de heuvels rond de stad zijn geconcentreerd, pogingen zullen ondernemen Tlemcen te ve: Truman in Amsterdam Oud-presrident Truman en zijn echtge note brachten vandaag een bezoek Amsterdam. Een bezoek aan het rijks museum en een boottocht door de grach ten stond op het programma, evenals eer rondgang over de bloemenveiling ir Aalsmeer Gistermiddag heeft Truman de Ameri kaanse ambassade in Den Haag bezocht, waarbij hij zeventig Amerikaanse er dierfandse stafleden toesprak. Mevrouw Truman bezocht Delft. Morgenmiddag zijn de oud-president en mevrouw Tru man gast van koningin JulLana op paleis Soestd'ijk aan een liunch en 's avonds zul len zij met nachtboot uit Hoek van Hol land naar Engeland vertrekken. COMMUNISTISCH CHINA zal zijn nationale verdediging blijven ver sterken, omdat de „imperialisten Formosa nog bezet houden, agres sieve blokken vormen en de beperking van de bewapening en de ver mindering van de internationale spanning verhinderen." De regering zal aan ook, zo verklaarde minister van financiën Li Hsien-Nien op het volks congres te Peking, voor de defensie twintig procent van de totale be groting uitgeven, tegen 22.5 procent het vorige jaar. Op dit congres, dat bijgewoond werd door 1.025 afgevaardigden uit geheel China waren aanwezig Mao Tse-toeng, Tsjoe En lai en de opperbevelhebber Tsjpe Teh. Minister Li deelde mee. dat dit jaar bij de uitgaven voorrang zal worden ver leend aan de ontwikkeling van de zware Industrie. Verder komen dan aan de beurt de lichte industrie, de landbouw. P.T.T., het verkeer, de cultuur en ten slotte de opvoeding. Van de uitgaven voor de nijverheid komt liefst maar 88.59 pot. ten goede van de zware industrie. Niettemin wil de re gering veel meer dan het vorige jaar aan de lichte industrie uitgeven, zodat er meer verbruiksartikelen zullen komen. Voor de arbeiders zal beter worden ge zorgd. Gemiddeld zat een opslag ver leend worden van 14,5 pet. Ook aan de boeren wordt gedacht. Zij behoeven iets minder belasting te betalen. De socialisa tie van de landbouwbedrijven gaat ver der. Ook gistermiddag heeft H.M. de Koningin een aantal fractie voorzitters gehoord in verband met de komende kabinetsfor matie. Achtereenvolgens ver schenen nog op de trappen van het Huis ten Bosch in Den Haag v.l.n.rprof. dr. J. Zijlstra (a.r.), prof. mr. P. J. Oud (lib.), H. W. Tilanus (c.h.), H. Gort zak (comm.) en ds. P. Zandt (s.g.). Vanmorgen om vijf voor tien arriveer de de demissionaire minister-president dr. W. Drees, op het Huis ten Bosch. Vijf minuten later kwam de auto van H M. de Koningin voorrijden. Verwacht werd, dat H.M. dr. Drees de opdracht zou verstrekken een nieuw kabinet te vormen. H.M. d'e Koningin lunchte vanmiddag op ihet Huis ten Bosch. Omstreeks half een was dr. Drees nog niet vertrokken. Cr abb en de Franse communisten CIR FRANCIS ROSE, een in Parijs wonende En gelsman, heeft van de Britse kikvorsman Lionel Crabb een briefje ontvan gen, dat in Portsmouth was gepost en dat gedateerd was op 19 april, de dag dat Crabb verdwenen is. vermoedelijk bü een on derwater inspectie van de Sowjetkruiser Ordzhoni- kidze. Sir Francis zeide, dat Crabb, die een goed vriend van hem was, had geschre ven, dat hij 1 mei in Clover zou zijn en dat hij een uit vinding verkocht had. Sir Francis had Crabb geschre ven om te vragen naa~ de 20 pond, die hij hem ge leend had Na de ontvangst van de brief hebben de volgende onverklaarbare gebeurte nissen plaatsgevonden: Na de verhalen over Crabb m de bladen zocht Sir Francis zijn archief door om de brief aan de autoriteiten te overhandi gen. maar de brief was verdwenen. Sir Francis meldde het verlies aan de Franse po litie en de Engelse ambas sade in Parijs. Een wederzijds vriend bij de Britse admiraliteit ver scheen in Parijs met een cheque ter vereffening van de schuld van Crabb aan Sir Francis. De vriend Op 12 mei werd de 24 jaar oude zoon Luis van Sir Francis, die de Spaanse na tionaliteit heeft, door de Fraiise politie gevangen genomen, toen hij zijn vi sum wilde laten vernieu wen. De reden was „mis bruik van vertrouwen". onder water. Hoge Franse communis ten hebben contact met Sir Francis gezocht en te vergeefs geprobeerd van hem te vernemen, wat er gebeurd is. nadat hij de brief van Crabb had ont vangen. In een brief, die Sir Francis onlangs van- Luis uit de St. Quentin gevan genis heeft ontvangen, was vrijwel alleen de volgende zin nog te lezen: „Papa, vertel hen a.u.b. alles wat u weet". Sir Francis betoogt niet meer over ae zaak Crabb te weten en persoonlijk geen idee te hebben, of hij dood of levend is. Sir Francis, die in 1942 de R.A.F. als invalide ver liet, zei reeds lang met Crabb bevriend te zijn en ook lord Luis Mountbatten te kennen. Hij zeide, dat hij door Crabb aan lord Luis voorgesteld tvas en dat Crabb later door de admiraliteit in dienst ge- bij het gestelde doel. Ook de steenkool- produktie en de produktie van ruwe olie beantwoordden niet aan de verwachting. Ruim 52 procent van de begroting is bestemd voor economische opbouw, één derde meer dan het vorige jaar. Weer uitstel (geen afstel) van goud-expeditie Het is mi et allies goud wat er blinkt, in de ogen van de heer P. Visser, de ini tiatiefnemer van de goldmsh-expeditie naar de Renate Leonhardf. Hij heeft nu moeten afzien van zijn aanvankelijk voor nemen de wenkiput, die nu te IJmuiden ligt, dit weekeinde in zee te sturen. Het zal nu wel enkele wéken duren voor onze expeditie zee kiest Diit uitstel zou, naar zijn zeggen, geen afstel betekenen maar hem wel in die gelegenheid stellen in de tussentijd die door de coöperatieve bergingevereniging Renate Leonhardt nieuw uit te geven aandelen tot een be drag van 35.000 gulden onder het publiek te kunnen plaatsen. Lukt dit, dan zijn we op alle financiële eventualiteiten voor bereid. zo zei de vasthoudende goud- expediteur. Beroepsmilitairen Op een te. Utrecht gehouden vergade ring van de Nationale Christen Onder officieren Vereniging is aangedrongen op verbetering van de omstandigheden, waarin die gehuwde beroepsmilitairen moeten leven, die aan het begin van hun militaire carrière staan en moeten leven van de zgn. garantiewedde. Deze wedde is zo laag, dat van welvaart in het ge heel niet kan worden gesproken. Voordat er van welvaartsvermeerdering van an deren gesproken kan worden, dient aan deze aan armoede grenzende toestand een eind te komen, aldus de voorzitter van de N.C.O.V.. de heer H. J. Windgassen. De moeilijkheden om het nodige tech nisch personeel in de vereiste aantallen en met de nodige specialisatie en graad van bekwaamheid aan te trekken, nemen volgens de heer Windgassen eerder toe dan af. De aantrekkingskracht van het militaire beroep is zijns inziens niet vol doende. Daarnaast hebben in het leger en vooral in de luchtmacht nieuwe technie ken hun intrede gedaan, waarvoor in de burgersector nog geen voldoende oplei dingscapaciteit bestaat. Een en ander noodzaakt tot maatregelen op korte ter- Boycot van bussen in F.S. heeft succes Een particuliere busonderneming in Tal lahassee, Florida, Verenigde Staten, zal als gevolg van een boycot van de neger- bevolking op 1 juli haar diensten moeten staken, daar de exploitatie niet meer lo- De negers, die één derde van de bevol king uitmaken, boycotten de diensten sinds 29 mei, daar in de bussen een ras senscheiding van kracht is. Zij wensen voorts op de lijnen, waarvan voornamelijk door negers gebruik wordt gemaakt negerchauffeurs aangesteld te zien. 58936 is het nummer van onze postrekening. Als u daarop vóór 1 juli het abonne mentsgeld voor het 3e kwartaal 1956 a ƒ7,overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwitantie wordt aan geboden en het is gemakkelijk voor onze administratie. op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE. Van de kruiser De Ruyter af maakte onze fotograaf deze op name van De Zeven Provinciën, die tijdens de Vlootschouw voor de Scheveningse kust een rook gordijn legt. Links een aantal mijnenvegers. Uraniumlagen in Oost-Duitsland Bij Ronneburg in Thüringen, Oost- Duitsland, zijn uraniumlagen ontdekt, die mogelijk de grootste van geheel Europa zullen blijken. Ronneburg, 225 kilometer ten zuidwesten van Berlijn, telt elfduizend inwoners. Zij zouden bij een eventuele exploitatie vrijwel allen moeten woideD geëvacueerd. De ertslagen zouden een voorraad voor vijftien k twintig jaar bevatten en binnen een paar jaar zijn ontwikkeld tot de grootste uraniummijnen van Europa Adenauer werd ere-Indiaan Bondskanselier Adenauer van West- Duitslend is gisteren bekroond met een originele Indiaanse hoofdtooi. Hij kreeg deze van de „verenigde stammen van Amerikaanse indianen", die hem benoem den tot „ere-Indiaan". Dit gebeurde in Milwaukee (Wisconsin), waar de 80-jarige staatsman het ere-doc- toraat van de Maruette-universiteit in ontvangst nam. Adenauer dankt de In diaanse onderscheiding aan zijn bijzon dere belangstelling voor dit ras. In zijn jongensjaren verslond hij de boeken over de roodhuiden Bij de ere-promotie waarschuwde Ade nauer zijn gehoor ervoor, dat de Sowjets de tijd hebben met hun plannen. „Zij hebben 'n heel andere instelling ten aan zien van tijd en tijdsverloop dan Ameri kanen en Europeanen. Wie weet te wach ten, is bij politieke tegenstellingen in het voordeel. Het Westen mag wat zijn bewa pening betreft niet verslappen. Zonder in tegratie gaan de volken van Europa een ramp tegemoet, maar deze integratie is niet mogelijk zolang Duitsland in tweeën is gedeeld", zei hij. Rassendiscriminatie in bloedtransfusie Op grond van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika zal geen bloed van niet- blanke donors aan blanke patiënten wor den toegediend, behoudens in uitzonder lijke omstandigheden, aldus heeft het hoofd van deze dienst, dr. Shapiro ver klaard. „Deze discriminatie kan niet op wetenschappelijke gronden worden ge rechtvaardigd." zo voegde hij hier aan toe. De regeling op de bloedtransfusie is be doeld als amendement op de wet betref fende de geneeskunde, de tandheelkunde en de farmacie. Met bloed van blanken zal in flessen met een wit etiket worden bewaard, de flessen met bloed van niet- blanken krijgen een zwart etiket. Eisenhower volgende week uit hospitaal President Eisenhower blijft goed voor uitgaan. Men verwacht dat hij volgende week het Walter Reed hospitaal zal kun nen verlaten. De intravenaire voeding U inmiddels beëindigd. Prinses Beatrix in Rome Nadat prinses Beatrix erin had toege stemd voor hen te poseren, hebben de Italiaanse en andere buitenlandse pers fotografen vrijdag beloofd haar verder met rust te laten. Overigens hebben de fotografen zich niet onbescheiden gedragen: nadat zij ontdekt hadden in welk pension de Prin ses incognito woonde, hebben zij haar een beleefd uerzoek doen toekomen om rich te laten fotograferen. De Prinses ontving de fotografen allen tegelijk. Na geposeerd te hebben verzocht zij hen vriendelijk haar tijdens de rest van haar verblijf in Rome met rust te laten, hetgeen de fotografen plechtig be- In een auto van de ambassade maakte de Prinses een rondrit door de stad. waarbij een bezoek gebracht werd aan het Badmuseum van Rome. Prinses Beatrix heeft vandaag in Rome gewinkeld met haar drie klassegenoten. Het gezelschap werd naar Italiaanse ge woonte geëscorteerd door twee Italiaanse politie-agenten in uniform. Vader overreed eigen kind Havenarbeider in Amsterdam gedood Bij het lossen van een spoorwagon met heipalen is gistermiddag in Amsterdam de 50-jarige havenarbeider Z. Blok door een glijdende paal getroffen. Ernstig ge wond aan het onderlichaam werd hij naar het Wilhelminagasthuis overge bracht, waar hij enige tijd later over leed. Op de kruising van de Van Alkemade- laan en de Wassenaarseweg in Den Haag, is gistermiddag de 60-jarige mevrouw M. H. C. Geurts-Freeling uit Wassenaar dodelijk verongelukt. Zij werd bij het oversteken aangereden door een bestelauto, die voorrang had Tijdens bouwwerkzaamheden aan de steenfabriek „De Kavelingen" te M u s- selkanaai, struikelde gisteren de 45- jarige arbeider H. H. R. Men. Hij viel met zijn hoofd.tegen een muur. Later is 'hij aan de gevolgen van het ongeluk overleden. Toen de heer Van de W. uit Swolgen zijn vrachtauto te Meerlo (Limburg) achteruit reed, viel zijn driejarig zoon tje, dat naast hem zat, door het portier raampje naar buiten. Het kind werd door het voorwiel overreden en was op slag dood. Buitensporige taal van Soekarno De Manchester Guardian, die zeer dik wijls in de loop der jaren het Indonesi sche standpunt in verschillende kwesties gesteund heeft, beschuldigt thans Sukarno van buitensporige taal en noemt zijn me ning over enkele westerse landen en het kolonialisme „ouderwetse onzin". „President Sukarno spreekt over een periode, die lang voorbij is. Heeft hij in bijzonderheden er aan toegevoegd, wat hij meent, dat het Westen thans uit Azië haalt? Het antwoord zou hem verbazen. Het dróevige is, dat-een groot aantal men sen in Azië gelooft, wat de president zei. Het veroorzaakt een emotionaliteit, die nog steeds de betrekkingen tussen Azië en het Westen moeilijk maakt." Minister Mansholt zal op 27 juni te Alk maar hef nieuwe gebouw van het proef station voor de groenteteelt in de volle grond openen. HF.T WEER IN EUROPA 4 s windstil WNW windstil licht bew. OZO half bew. WNW geh. bew. ZW WEERBERICHT Aanhoudend koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt en gfc vannacht minder lage tem— Wfc peraturen. Vooral in het zuiden van het land tamelijk langdurige regen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind, krimpend naar oostelijke richtingen. Aanhoudend koud. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN. Zondag, zon 4.2121.05; maan 15.21—0.57. Maandag zon 4.21—21.05. maan 16.32— 1.20. Op 23 juni volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1