HET BEDROG VAN Mevrouw Jeunesse Onderwijsvernieuwing ONZE ROEPING VOOR HET KIND ZONDAGSBLAD m icoznemAi woz. DRAAIEND RADIOKNOP ZATERDAG 16 JUNI 1956 HIJ JOEG ALS EEN JONGEN ACHTER DE AUTODIEF AAN, MAAR LATER DOORZAG HIJ „Het is een wonder," zei de heèr Zanderij, die een bespie gelend en waarheidslievend man was en drie hoog, enkele kamers bewoonde in gezelschap van een menigte streng geordende meubels, een bedaagde parkiet in een koperen kooi, een zonnebalk in de morgen als het zomerde, waarin het goed zitten was, en zijn wettige echtgenote sinds veertig jaar. „Het is een wonder," herhaalde hij, „die Jeunessen van beneden schijnen nooit te verouderen. Moet je ze zien lopen, het lijkt wel een jong stel!" Er kwam geen antwoord uit de stoel met antimakassers, waarin mevrouw Zanderij zat te zinnen over haar bloeddruk en over de paar vierkante meters behang, die nog zichtbaar waren en waarop zij nog iets moois wilde hangen. De heer Zanderij liet zich evenwel niet ontmoedigen door dit gemis aan klankbodem voor zijn gevoelens. Hij wrikte zich uit de leunstoel omhoog, boog zich langs de Bethlehemster over een batterij cactussen van uitzonderlij ke vormen, naar het venster om beter te kunnen zien. Hij monkelde daarbij. „Het ligt aan haar, zij lijkt mij een buitengewone vrouw." De heer Zanderij zei dat zo maar zacht tegen zichzelf, alsof hij na rijp beraad tot een besluit gekomen was. Mevrouw ging nu evenwel recht zitten. „Zij heeft de broek aan, ja!" Ergens op de achtergrond schemerde wat scherps in haar stem. Meneer Zanderij bleef het antwoord schuldig. „Denk je ook niet, dat mevrouw Jeu nesse een hele baas is, Theo?" Het mes blikkerde duidelijker door de toon van mevrouw heen. „Eh mm lieve", zei de heer Zanderij duister en liet zich wee de stoel neer De Jeunessen warer zijn blikveld verdwenen, maar de krachtige tred van dat tweetal zag hij telkens nog in zijn gesloten ogen. Mevrouw leunde weer wat terug, be studeerde een wijle nauwkeurig haar man, wijdde zich dan nogmaals aan het opvullen van de paar vierkante meters behang, terwijl een plotselinge warmte in haar hoofd, haar waarschuwde echt toch eens het dieet van de dokter te houden. Inderdaad, de tred van het echtpaar Jeunesse was buiten gewoon jeugdig, in aanmerking genomen dat de man reeds zeven kruisjes op zijn rug droeg en mevrouw nog slechts een half jaar van die mijlpaal verwijderd was En de neer Zanderij had er achter de cac tussenlinie een goede kijk op: borst vooruit zetten en luid kraaiend zich hier of daarop willen beroemen. Zij wist dat haar André niet tegen stil zitten kon. Daarom zocht zij alle mo gelijke knutselwerkjes op. maar op het laatst was er niet een stoel of tafel, die nog een vernisje nodig had. niet een waslijn, die hersteld moest worden en de tuin lag onkruidloos. En André Jeunesse zat maar stille tjes wat te lezen, zocht af en toe wat woorden Marlies, die achter de spaarzame nen zag wat er aan schortte. Zij nam Frans, de kostganger in de arm. De kerel woelde door z'n krullebol en zei: „Tja, daar is niet een, twee, drie een oplossing voor te vinden." Marlies zei dat hij er gerust wat langer over mocht doen, maar toen Frans daar ook geen kans toe zag. sloeg Marlies op zekere avond haar mantel stevig om zich heen en stapte de kille straat in De volgende avond zat André met kleine oogjes de garage in te kijken. De klok wees kwart voor tien. Jan. een monteur, kroop juist met een flink uit de kluiten gewassen vetspuit onder een wagen uit die de mededeling: inrijden 1956. nog slechts twee maanden op zijn achterruit meevoerde. André geeuwde, zag slaperig de monteur na, die achter in de garage door een deur verdween. Plotseling was hij klaar wakker! De twee maanden oude wagen kwam in be weging, langzaam, zonder haast, schoof naar de garagemond. Er was iets vreemds. André proefde het onmiddel- G. H. van Maren lijk. Wie zat er achter het stuur? Her- bert niet, die was weg met een taxi. Jan ook niet. Toen ratelde de telefoon. „Met garagebedrijf „Vitesse" O, ja meneer De Groot eh of uw gen al klaar is? Nee het spijt Wat zegt U? Jaja. dat is heel goed mijnheer De Groot, belt u over een half uur nog eensMet een zucht leg de André de haak neer, stormde het kantoortje uit, zijn slaap en zeventig jaren in de stoel achterlatend. .Jan!" schreeuwde hij met de handen als eei trechter aan de mond. Stilte" Et was geen aarzeling meer. André rende naar buiten. Er stond een leswa- gen geparkeerd, een pittig nieuw wagen tje. Er kwam een groot bruisend ver langen in hem toen hij het portier opende en achter het stuur schoof, de ogen star gericht op de wegglijdende achterlichten van de gestolen auto. An dré startte, wilde optrekken, toen het andere portier werd opengerukt en Riet veld, de eigenaar van „Vitesse" infor meerde wat er aan de hand was twee, drie korte afgebeten zinnen de André de situatie uit. „Rijje!" commandeerde Rietveld op gewonden en plofte naast André neer, die meteen gas gaf. De vreugde, om een dikke zestig paardekrachten onder de schoenzool te weten, kriebelde hem in het bloed. „Alsjemenou!" schreeuwde Rietveld. „Ik mag een spoorstang worden als ie dat niet is die groene." „Hij is het", zei André droog „Bx 17-43." Als een foxterrier op buit, d stoof André met z'n leswagentje op de vluchteling af, die vooreerst nog wei nig haast scheen te hebben. Het was slechts schijn. Ineens sloeg hij een zij straat in, vijf tellen later nog een. jacht te dan een autosnelweg op en verhoog- het niet verouderen van het echtpaar Jeunesse was hoofdzakelijk toe te schrijven aan mevrouw. Zij was een fragiele vrouw, Marlies Jeunesse gebo ren Dieudonné. Een vrouw, die reeds lang op haar retour behoorde te zijn, maar die juist elke dag met een spran kelende lach in haar grijsgroene ogen verder het leven inkoerste. zonder aan terugkeer te denken. Zij droeg een macht wijsheid in haar broze lichaam mee. Wijsheid, vooral verzameld in de ruim veertig jaar, dat zii met André Jeunesse getrouwd was. Zij had nem een zevental kinderen geschonken met een blijmoedigheid die menig toekom stig moedertje, waarmee zij in die tijd in aanraking kwam, een hart onder de riem stak. Zij had tussen de opvoeding d?r kinderen door, duizenden kilo's aard appels geschild, een akker sla gewassen, een vijver pap gekookt, kilometers brood gesneden, de wereld rond gelopen in haar keuken en vond daarbij steeds nog de tijd om haar kinderen te bemoedigen in downperioden en te temperen in tij den van roekeloos optimisme, leefde la ter intens mee in de keuze van de diver se levenspartners, zonder dat zij zich daarin direkt mengde, rotsvast over tuigd als zij was, dat Gods handen ster ker waren dan die van haar en dat een enkel woord met een biddend hart er on der meer uitrichtte dan een furieus uit gesproken verbod tegen een teenager om met deze of gene omgang te hebben. Dat was nu allemaal lang verleden tijd. Het zevental had zelf overal nest jes gebouwd, twee zelfs in Canada. Mar lies Jeunesse had nu een uitgebreide correspondentie bij te houden, naast haar huishoudelijke werk, waaronder de zorg voor Frans, een chauffeur, die bij de Jeunessen in de kost lag. een term. die in dit geval vertaald kon worden in: als kind in huis zijn. Bovendien beijver de zij zich te arbeiden in de stads evangelisatie en toch verloor zij nooit onder de druk van dit bezige leven, de zinsnede uit het huwelijksformulier u't jjm/f* i i h,.r hart, dat da vrouw aan hulp. te- S MlCDC! DIJ (fe IliaSSaJCUgd de daar de snelheid. André Jeunesse joeg hem met vierkante kaken achter na. Hij voelde zich prettig jong, hoe wel hij zienderogen op de dief verloor. „We halen het niet," zei Rietveld somber, „of ho wacht eens hij min dert vaart ja, hij gaat van de grote weg af, misschien hebben we nog een kansje." André volgde meteen de koerswijzi ging. Ze reden nu op een stille weg. Verbeten mobiliseerde Jeunesse al :ijn stuurkunst en drukte resoluut het gas pedaal op de planken. Wat drommel nog aan toe, hij zou ze vanavond De- wijzen, dat ie nog geen ouwe sok was! Hij liep in! het juichte in André. Mis schien kende de vluchteling de bochtige weg niet zo goed als hij en durfde daar om niet zo hard te rijden. André knab belde meter voor meter van de voor sprong af. „We hijsen het, we hijsen het", zei naast hem Rietveld. „Het is toch niet te vermoeiend, Jeunesse?" „Vermoeiend? Hu. ik wilde alleen dat ik een knots van tweehonderd on- schoen had zitten. Let op, ik iem gewoon te passeren!" An- knipperde overvloede zijn claxon de avond ka- potscheuren. Wat hij niet verwachtte, gebeurde. De dief week uit naar rechts als een echte heer in het verkeer. Blijkbaar maakte hij zich niet erg ongerust, wel licht waande hij zich veilig. André liet echter de kans niet koud worden. Hij schoot langs de ander heen en Degon nadien langzaam af te remmen om de dief te dwingen hetzelfde te doen. De joyrider, dief of wat het ook was, be greep die bedoeling opperbest. Eens klaps stopte hij, doofde de lichten er. André de vaart uit zijn voertuig en hij en Rietveld uitstapten za- ze nog juist een donkere schim een sloot springen om vervolgens door het donker van een weiland op geslokt te worden. „Stom van me, om eerst niet de poli tie te waarschuwen, daar vliegt dc vo gel!" gromde André. „Och de wa gen hebben we, dat is het voornaamste en sjonge Jeunesse, ik maak je m'n kompliment zeg, je bent nog steeds een topklasserijder! André stond er een halve minuut heer lijk van te smullen, van die lof. Daarna vroeg hij of hij de gestolen wagen mocht terugrijden. „Het lijkt me een uitstekend lachte meneer Rietveld. Een koning reed de stad in, maakte een feilloze bocht, zo ineens de garage binnen. André wilde al voldaan uitstap pen, toen iets op de zitbank zijn aan dacht trok. Hij greep het. bekeek het in verbazing, dan met iets schichtigs over zich, liet hij het haastig in zak glijden. Juist op tijd, daar ook neer Rietveld met de leswagen veerde. „Jeunesse" zei hij joviaal, jij je vrouw dit avontuur verteller neem je wacht wel over. Je hebt het dubbel en dwars verdiend.' „Nee", weerstreefde André, „ik blijf m'n gewone tijd. Meneer De Groot zal straks wel opbellen of wacht, ik kan het zelf wel even doen en zeggen, dat z'n wagen klaar is." „Hè wat?" schrok Rietveld, ja, wacht even Jeunesse, dat doe ik zelf wel. nee. dat doe ik zelf. „Zoals U wilt", zei André en er zong iets m zijn stem. De verdere avond had André Jeunes se buitengewoon veel pleizier, bitjnen- pretjes. „Ik heb maar op je gewacht," ver welkomde Marlies hem om kwart over twaalf. „Dat dacht ik wel, ja." „Hoezo?" „Jij hebt zo'n fijne neus. Jij hebt altijd van die voorgevoelens als bijzonders is." „Is er wat gebeurd. André?" vroeg Marlies nieuwsgierig en het was een wonder hoe weinig slaap er in haar grijsgroene ogen te ontdekken viel „Ja Marlies, ik heb vanavond gere den zoals ik nog nooit heb geda, „O, André, vertel op." Dat deed Jeunesse, lachend. Marlies luisterde, hem soms onderbrekend met uitroepen van verbazing en bewonde ring. Aan het einde van zijn relaas gaf spontane De muziek speelt bij de vernieuunn, Dat hel CJ>S. I dacht heeft, is v ■Ifsprekend. Spe en muziek en zang worden onderwijzend personeel gegeven. Tien jaar Chr. Paedagogisch Studiecentrum jeel aandacht besteed beivegingskunst. De i de hand gedaan om T~> AT op de lagere school de belangstelling van een I jongen voor geschiedenis dik- ijls-nog wordt gefnuikt door hem te dwingen jaartallen I domweg uit het hoofd te leren,, is voor menig ouder een ergernis. En dat een meisje op de middelbare school zich over zeer ingewikkelde wiskundige problemen, v nooit en te nimmer in haar leven enig profijt zal hebben, het hoofd moet breken, om toch maar het fel begeerde einddiploma in handen te krijgen, I zien velen terecht als een onmenselijke eis. Maar is men er ook wel van op de hoogte, dat er een zeer breed opgezet i Chr. centrum bestaat, dat alles in het werk stelt om de verouderde onder- wijsmethodiek te doorbreken en te vernieuwen? Een Chr. instelling, die al tien jaar lang prachtig pionierswerk op onderwijsgebied verricht? Wij hebben hier op het oog het Chris telijk Paedagogisch Studiecentrum, waarvan het bureau gevestigd is aan de Helmstraat no. 3 te Scheveningen. Dit centrum werkt met succes aan een grootse taak en geeft daarbij bovendien een prachtig voorbeeld van Prot. Chr. samenwerking op onderwijsgebied. Een samenwerking die men noch van neu trale, noch van r.k. zijde tot nog toe heeft kunnen opbrengen. In het bestek van een artikel een vol ledig beeld te geven van de alle tak ken van onderwijs omvattende activiteit van het C.P.S. is onmogelijk en Een toelichting op de werkzaamheden en de opvat tingen van het C.P.S.in nevenstaand artikel weer gegeven, werd ons bereid willig verstrekt door drs. C. van der Zwet, sinds 1 juli van het vorig jaar weten schappelijk pedagogisch me dewerker van het C.P.S., lercar pedagogiek aan de Chr. Kweekschool op de Klokkenberg te Nijmegen, de heer Joh. Tigchelaar, 2de voorzitter van het moderamen van de Raad van Beheer en lid van de Commissie van Uitvoering van het C.P.S., hoofd van de Hervormde School voor L.O. en M.U.L.O. te Scheveningen en voorts door de heer E. de Jong Azn, secretaris van de Raad van Beheer en van de Commissie van Uitvoering van het C.P.S. aan öe Verkiezing; Dat het urenlang doorgeven van ryfere voor de luisteraars toch spannend kan zyn, liebhen woensdagavond de N.C.R.V, en de V.A.R.A. bewezen. Het wai eigenlijk helemaal niet nodig de straal op opger tussen de partijen. De hoerast voor de V.A.R.A.-microfoon m paalde luisteraars wel prettig hebben ngedaj i he luziek trjjd- ze trots op hem was en dat ze F uit bed ging halen om het hem te tellen. „Dat zou ik niet doen," zei A „Waarom niet?" .Omdat Frans er alles van weet. Mar lies!' die Mar- ...1 kordate vrou\ lies, maar nu moest ze toch zoeken aan de rug van een stoel. „Wat... wat bedoel je André?" vroeg ze en kon niet verhinderen dat een langzaam rood zich over haar wangen verspreid de „Hier", zei Jeunesse. „Dit lag in de gestolen auto, de sigarettenaansteker van Frans, die wij hem op z'n ver jaardag hebben gegeven." Verbijsterd keek mevrouw Jeunesse lar het glimmende voorwerp. „André o!" „Stil maar, Marlies, je bent de beste rouw, die een man zich wensen Kan." „Wat heeft dat er nu mee te maken?" „Alles. Dacht je. dat ik je niet door heb. Maar je had het prachtig gere geld. Marlies en je kon van te voren Dk niet weten, dat Frans z'n aanste- jr zou verliezen." Mevrouw Jeunesse bewees ook nu eer haar snelle aanpassingsvermogen. „André", zei ze, „Ik heb je deerlijk bedrogen, het was doorgestoken kaart. Maar zeg tegen me dat je het me ver geeft en dat je nog even gek op me bent als nu vijfenveertig jaar geleden." André Jeunesse voldeed prompt aan dit verzoek en hij voegde er de belofte middags samen gezellig in de stad te gaan eten. En daarheen waren ze onderweg, toen de heer Zan derij van driehoog, toch nog eens geluid loos voor zichzelf vaststelde: „Het ligt haar. Zij lijkt me een buitengewo- vrouw genover de man zal zijn. Zij nam deze opdracht hoog op. Marlies, zette zich met haar warmteverspreidende wezen h In om die taak te volvoeren en dat was goed want André Jeunesse had haar no- -ti dig; de laatste jaren nog meer dan j* arnG vroeger en in het bijzonder de afgelo- /V Uit de VOLKSWIJK pen weken. klas artisten; denderende fuiven met geweldige attracties. Toneel, muziek, film, dans, cabaret alles staat voor onze oudjes klaar. Dat alles verslindt geld, maar het wordt de hele lieve dag over de vlier'te 9'ï\"lieengebrdcht. Vaak met meer keert telkens houden „el an"dere woorden: de enthousiasme zeljs dan de kerken een onzer Qude mensen zijn aangewezen op de maatschap- straat of op egn onderdak in een of ander tehuis. Hetgeen dan mee- terug, zo vaak één maar over jeugdzorg pelijk werk rept: „Vechten julli niet tegen de bierkaai?» Ik vind Mere vering, die oi «W. presteren, dit doen! Zodat het kerkewerk ook op dit gebied vaak in de verste verte niet concurreren kan tegen alles wat door niet-kerkelijken geboden wordt. Maar desondanks bereiken we nog elke week hon derden bejaarden. Veel meer dan negen jaar geleden! En dat bete poging daartoe zou dit werk slechts te kort doen. Daarom stippen we hier en kele punten aan, die in het bijzonder de belangstelling verdienen. In de eer ste plaats het streven naar onderwijs vernieuwing, dat eigenlijk het gehele derwijsterrein bestrijkt. Leerstof op tweede plaats De principiële fundering van dit stre- en ligt in de taak van het onderwijs de bepaalde eigenschappen, die God elk kind in het leven meegeeft op de bestr- wijze te ontplooien. Het onderwijs moet zich hier richten nèar de capaciteiten van het kind; de leerstof komt pas op de tweede plaats. In zijn pogingen het onderwijs dit beginsel te vernieuwen vindt het C.P.S. als belangrijkste tegenstandst. op zijn weg de examendwang bij het V.H.M.O. en de onderlinge concur. het lager onderwijs, dat nog imponeren door intellectualisme. Het middelbaar onderwijs is te veel afgestemd op een eventuele academi sche studie. Een hele H.B.S.-klas wordt opgeofferd aan de enkele leerlingen, die aan een hogeschool of universiteit gaan studeren. Het moet mogelijk worden, dat leder d i e vakken studeert, die hij later werkelijk nodig heeft. Bovendien heeft het eindexamen der middelbare school nog zijn terugslag op het toela tingsexamen en daarmee ook op de la gere school. In het bijzonder het Frans is een var- de wonderlijkste dingen op de lagere school. Het kan alleen dienen als een aardige prognose voor het V.G.L.O. verder heeft het geen betekenis. Maar uit zekere intellectualistische overtuigin gen doet bijna elke lagere school zijn best de leerlingen de eerste beginselen de Franse taal bij te brengen, t met overbodig materiaal belasten de kinderen maakt de school tot lijdensweg. Het C.P.S. staat echter andere onderwijsmethode voor. die het mogelijk moet maken, dat de kin deren gemakkelijker en met meer ple zier leren. De school kan dan een instel ling worden, waar, rekening houdend met de aard van het kind, verantwoor delijkheidsbesef en zelfstandigheid wor den bijgebracht. De graad van ontwik J keling der persoonlijkheid is immers i}- bepalend voor de bruikbaarheid van de intelligentie. Een uitgebreide vak- g kennis zonder een ruime ontplooiing van o. de persoonlijkheid is in de praktijk van het leven nog doelloos. Activiteiten Om aan te geven hoe het C.P.S. in ~r de praktijk werkzaam is aan de ver- nieuwing van het onderwijssysteem noe- men we in het kort de volgende acti- S viteiten: Experimenten voor nieuwe g werkwijzen in klas 1, 2 en 3 der lagere school, conferenties over vernieuwing ^I duidem en klaar, dat hele moderne samenleving van liefdadige arbeid met uitztchtsloos mag verenigingen, die hun best doen om noemd worden, een beetje zon in het leven der oud sten van ons volk te brengen. En ders, die verbeten doorgaan? Of be doelt men er mee dat we de he' zaak volkomen verkeerd aanpakki en feitelijk waardeloos werk leve ren? Of bedoelt men zich alvast te drukken tegen de tijd van de col- wat dat betrefti het dus heiemaai reeds lang ook mensen var lecte, want niemand u zo dwaas dat niet vreemd bet kerkewerk in andere leeftijdsgroepen worden be- putte* de Volkswijk ook eenmaal begon reikt. Het bejaardenwerk paar dozijn oude bodemloze hij geld smijt1 Ondertussen wil ik één antwoord Mensen zó oud, dat op die vraag geven. Er zijn er méér nauwelijks twee meer negen jaar geleden begon wijkpre- dikarvt deze stukjes te schrijven. mmwéén detail uit thans nog Terecht: het zou een verkeerde n in leven indruk geven als de kerk zich al leen met hen bezighield. Het zou suggereren, dat de kerk eigenlijk j-JET STAAT echter te bezien of een soort begrafenisonderneming het muziek- en zangonderwijs, ö- ferenties over de taak van de vrouw j* nu en straks in het kader van het j). nijverheidsonderwijs aan meisjes, appli- ö- catiecursussen voor het personeel bij j het lager technisch onderwijs, confe- renties over de godsdienstige opvoeding UI] MAG dat te minder, omdal °P de Chr. scholen voor V.H.M.O. in reed, lom ooi- n,.,„er. ,,an verband met de verschillende leervak- ken, speciale conferenties voor direc- teuren en rectoren uij dit onderwijs over slechts de eigen stijl van de Chr. V.H.M.O. - groot geheel. school en niet te vergeten de uitvoerige nog een dergelijk stukje als hij in de Volkswijk beland was arbeid zou bestaan, indien we in- Ik heb die oude verhaaltjes nog eens derdaad tegen de bierkaai vechten oud èn jong wordt doorgegeven; doorgebladerd en het valt me op dat moesten! Immers: de eerste over grootmoederclub was van huis uit horen het aantal En daa\ 3 studies, die gemaakt worden U sluiting van de kleuterschool en de la- b gere school, van de lagere school en het g V.H.M.O. en de studie van het zwak begaafden vraagstuk. Een speciaal rap- i} port is opgesteld over de problematiek de bedrijfsjeugd. En met deze lan- Dat kwam zo. André, die een frisse kleur op z'n zeventigjarige wangen droeg, kon terugzien op een aanrijding- loze chauffeursloopbaan bij de garage en taxi-onderneming „Vitesse". Dit ver- driette André. Niet: het zonder ongeluk ken rijden maar wel: het terugzien. Hij behoorde tot die groep van man nen, die bang zijn om met hun oeen te gaan trekken en hoewel André zich 's avonds van zes tot twaalf verdien stelijk maakte door in het kantoortje van de garage „Vitesse" plaats te ne men en daar de boodschappen opnam, toch dacht hij met weemoed terug aan de tijd, dat hij dagelijks zelf het stuur- -* - wiel vasthield. Tot voor kort was het "<>0 door te stoken, al maken de amusante telkens zijn trots geweest, dat de oude vochtige woninkjes met de natte eerder te bijna zonder uitzondering hande len over heel oude mensen. Het nog meelevend, werk begon dus als bejaardenwerk! dergenen, die Maar het is dat niet bepaald geble- kerkelijke ven! krimpt snel In zekere zin is bejaardenwerk niet eenvoudig. Mensen van boven de ze ventig lopen gemakkelijk met hun ziel onder hun arm. In huis houden Dat kan thans niemand meer denken, omdat de verkondiging aan 3 g^'opsomming°J he'bben mid èn jong wordt doorgegeven; een fractie van het werk iedereen, die maar oren om te ogen om te zien heeft, heel diepe over- fractie angetipt. Want in werkelijkheid worden er dagelijks conferenties gehouden nog maar n het C.P.S. het niet uit. 's Winters vergen kunnen gerust het tegendeel con- vuur en licht reeds meer geld dan er stateren: de vele verenigingen beschikbaar is, en 's zomers kunnen dit gebied geven zoveel leut volstrekt niet over denken om vrolijkheid, zoveel gevoegelijke de Volkswijk tuiging achter. Deze, dat Jezus 5 der auspiciën' van hei C.P.S., dagelijks banden omierhohdan, Clmsto-, niet alleen iets te maken J beslist heeft met mensen aan de rand van nood. t zijn geluk. Ook in zijn de volle kracht van zijn leven. Als Redder in ellende. En het de levensavond de dood of met mensen opeens automatisch „vroom" wordt Maar met ieder mens. Ook en dan dus naar godsdienstig be- voorspoed 'nvloede kransen gaat hollen. We jeugd en denkbare omstandigheden. En waar het de dertig oude vrouwtjes van negen jaar geleden al lang geflankeerd rige adviezen gegeven aan talrijke scho len, maandelijks verschijnt het maand blad Christelijk Paedagogisch Studie blad met een reeks gedegen artikelen en regelmatig komen er bovendien nog publicaties uit, die op grondige wijze ctKwtuc. i actuele onderwijsproblemen behandelen. Priester praktische richtlijnen geven en zo ook belangrijke schakel zijn op de weg onderwijsvernieuwing. kelijk. Zij moeten dus elders vertier leden zoeken. Zij moeten dat ook als ze in- verbijsterend wat zullen trekken. Het *Balmain~zich enkel en alleen *s wanden dat vaak meer dan noodza- nog enkele weifelmoedige kerk- worden door duizenden andere door hem wilde laten rijden, maar dat j was ook voorbij: mevrouw was ernstig ziek. Natuurlijk merkte Marlies de e- 4 druktheid bij haar man, vanzelfspre- j kend. Zij lette steeds speciaal op zulke 1 buien. Zij wist dat mannen in wezen j altijd hanen zijn en blijven die hun wekelijkse bezoekers, daarom houd ik vol, dat we beslist niet tegen vermelden: de bierkaai vechten! MIEBEL. Conferenties Nog even komen we terug op de con- ferentie-activiteit. Voor alle takken van onderwijs (met uitzondering van het hoger onder- wijs) worden regelmatig landelijke bij- eenkomsten belegd, die enkele dagen duren en gewijd zijn aan een bepaald thema. Uit deze landelijke conferenties komen de streekvergaderingen voort, die over het algemeen langer duren en het laatste stadium is dan de maande lijkse rayonbijeenkomst, waar de on derwijsmensen bijeenkomen om met elkaar van gedachten te wisselen over de ervaringen met bepaalde nieuwe onderwijsmethoden. Elke rayonbijeen komst wordt bijgewoond door een lid van het getrainde kader, dat daartoe indertijd een twee-jarige training heeft Al deze activiteiten samenvattend zou den we de doelstelling van het C.P.S. kunnen formuleren als het principieel verantwoord leiding geven aan perso- n alle Chr. scholen en het toet- n wetenschappelijke uitkomsten Chr. beginselen en de praktische bruikbaarheid in de school. Organisatie /~\OK willen we hier iets schrii- ven over de interne organi satie van het C.P.S. niet omdat dit nu zo bijzonder interessant is maar omdat hier een uniek voorbeeld gegeven wordt van samenwerking. We wagen het daarom een opsom ming te geven van alle organisa ties die in het C.P.S. samenwerken: De Schoolraad voor de scholen met de Bijbel (die het initiatief nam tot de oprichting van het C.P.S., de Vere niging van Chr. Volksonderwijs, de Vere niging van Chr. Nationaal Schoolonder wijs, het Gereformeerd Schoolverband, de Unie „Een School met de Bijbel", de Prot. Chr. Onderwijzersvereniging, de Bond van Verenigingen voor Chr. Kleu teronderwijs, de Vereniging van onder wijzeressen bij 't Chr. kleuteronderwijs, de vereniging voor Chr. Buitengewoon lager Onderwijs, de Unie voor Chr. Buitengewoon lager onderwijs, de Vere niging tot behartiging van de belangen der Chr. Scholen voor M.U.L.O. in Ne derland, de Bond van Prot. Chr. Kweek scholen de Verenigingen voor Chr. Nij verheidsonderwijs, de Vereniging van Chr. leraren en leraressen bij het Nij verheidsonderwijs, de Bond van Vere nigingen voor Chr. Middelbaar en Voor bereidend Hoger Onderwijs, de Vereni ging van leraren bij het Chr. Voorbe reidend Hoger Onderwijs en de Vereni ging van leraren aan Chr. Gymnasia en lycea. Zoals uit deze ere-lijst blijkt zijn zo wel de besturenbonden als de perso- neelsbonden aangesloten, werkgevers en werknemers zijn hier samenge bracht in één organisatie, een resultaat dat geen andere levensbeschouwelijke liedere hebben geklonken, maar hiei alles gezegd van deze repo dan was het ohjectieve en slag van de N.C.R.V. beslist vaVde" bekende>*uIhriagen* bracht6 er"" cyferchaos tot een fascinerend geheel Dat dan in het heetst van de strijd hel kan gebeuren, dat er uitslag verkeerde lyst worden gelez< maar te begrijpen. De climax morgen om half twee in slaagde de ljjsl- brengen hun teli de Hing nen van d iken. Dat v Radio-koerier Van een dergelijke verkiezing en anders evenementen heeft de radioreporter Tom Nieuwenhuijsen schoon genoeg gekregen. Ik kan daar inkomen. Daarom is hij in een oude postkoets gestapt, om andere belangrijke dingen in het dagelijks leven van de Nederlandse bur ger te ontdekken, dingen die niet in hel nieuws zijn, maar toch het leven voor belangrijk deel kunnen bèpalen. Donder dagavond om kwart voor tien heeft Tom Nieuwenhuijsen laten horen, hoe hy met zyn postkoets heeft geprobeerd de sleur van de „grote gebeurteniesei doorbreken. Met spanning volg ik de verdere „avonturen" van deze radio- Radio-vos richting op onderwijsgebied heeft kun nen opbrengen. Slechts 400 'van de 2600 Chr. scholen in Nederland staan afzij- ig van het werk van het C.P.S. Al deze onderwijsorganisaties zijn ver tegenwoordigd in de Raad van Beheer. Daarnaast staat de Commissie van uitvoering, die niet-uit organisatiemen sen, maar uitsluitend uit onderwijs-des- kundigen is samengesteld, elk een be paalde tak van onderwijs vertegen woordigend. Voor elke tak va.i onder wijs zijn weer contactcommissies mengesteld, die onder leiding staan het betrokken lid uit de Commissie Uitvoering. Financiën En tenslotte, hoe is de financiële kant an de zaak? Voor het overgrote deel is mi hankelijk van subsidieverlening. Rijk subsidieert het C.P.S. jaarlijks met 100.000. Het neutrale centrum ont vangt een dergelijk bedrag en het r.k ongeveer 130.000. Dit bedrag wordt vastgesteld naar het aantal leerlingen in de eerste klassen van de lagere scholen. Een speciaal studieplan voor het nijverheidsonderwijs wordt gefinan cierd, uit de tegenwaardegelden van de Marshall-hulp, met een bedrag van 600.000. Het C.P.S. heeft in de Neder landse onderwijswereld een, ook door de overheid gerespecteerde, eervolle plaats veroverd. Het C.P.S. heeft daarom eveneens recht op ruime belangstelling van de ouders, die het als hun roeping beschouwen hun kinderen naar Chr. scholen te zenden. Een bijdrage te leveren, ter sti mulering van deze verdiende be langstelling, was het doel van dit artikel. Het is het onbevangene, het officiële, het voor ons vertrouwde, misschien wel het meeêt welkom i de huiskamer. Eveneens donderdag avond, mHar dan iets vroeger, hehbeo d^ inwoners van Gouda gejaagd op de radiovossen van de N.C.R.V. Het waar, dat ccn radiovos geen alledaags verschijnsel is. Maar het was het ge spel, soms wel wat rommelig. wat geeft dat nu dat juist zo trekkefljk was. Vat is er mensc dan een spel en wat is het prettig geen belangrijke, maar toch interes dingen mee te maken? Ik geloof, dat Tom Nieuwenhuijsen en dc N.C.R.V.- reporters elk op hun wyze het in c goede richting zoeken. De komende week Donderdagavond speelt het Tsjechisch Filharmonisch uit Praag onder Karei Ancerl werken van Mozart, Slavick; Dvorak in het Concertgebouw in Am dam. Dit concert van het Holland Festi- val wordt donderdagavond door de A.V.R.O. uitgezonden. Vrijdagavond brengt de N.C.R.V. eveneens het Hol land Festival in de huiskamer. Om negen uur wordt „De liefde van de drie sinaasappelen" een opera in vier bedrij ven van S. Prokofieff uitgezonden, uit gevoerd door solisten, koor, orkest en ballet van de Sloveense Natioi Opera, Ljubljana onder leiding Leskovic. Len Riemens hield over c opera donderdagavond (A.V.R.O.) 'ond kwart door de N.C.R.V. wordt uitgezonden. „De Geldschroyer" is het tweede hoor spel van deze week (woensdagavond kwart voor negen V.A.R.A.). Duitsland 309 nieter zendt donderdagavond het hoorspel „Rembrandt" van Hans Rch- berg uit. Sieta Hoving draagt vrijdagmiddag om vyf uur voor de N.C.R.V. Psalmen voor Interessant is wellicht de reportage van de installatie van sir Anthony Eden en Eai*I Attlee voor de Home Service (330 Jazz-tyd in Amerika (V.A.R.A. 23.15 maandag) moet een programma van jazz-liefhebbers zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 14