„CINQ PORTS" (Vijf havens) tellen zeven steden AUTOMATISERING heefi geheel eigen siijl ZONDAGS BLAD BRIEVEN AAN DE ilieuiu? Ceiïtsrftc (üoiiranl ZATERDAG 16 JUNI 1956 ENGELSE LOGICA gesmeed staal van gegoten ijzer is gemaakt, omdat de MIRA rapporteerde, dat het laatste materiaal voor dit soort krukas veel en veel beter geschikt was, sterker en goedkoper is, en veel minder aan vermoeidheid gaat lijden dan de gesmeed stalen voorgangers. Wat we niet zien, is het plaatje onder de motorkap, waarop staat, dat de motor met dunne, grie zelig dunne olie gesmeerd moet worden, om langere levensduur, lichtere gang en zuiniger brandstofgebruik te verkrijgen. Wat we piet zien, is de kleine wijziging aan de voorwiel- pphanging, die voor vering en wegligging geen verschil maakt, maar die het hinderlijke geruis van het wiel-wegcontact in de wagen tot een minimum heeft teruggebracht. Want MIRA werkt niet voor niets, en Austin en Nuffield houden hiet voor mets hun dure research-afdelingen in leven. De Britse auto- industrie is op constructief gebied waarlijk wel bij de tijd, en zij die op het conservatieve van haar auto's smalen, kijken .waarschijnlijk niet dieper dan de radiator en de lijn van de spatborden. Als de britse auto-industrie ech ter ergens bang voor is, is het wel voor over drijving en waarlijk revolutionnaire con structies zal men maar in weinig wagens vin- COMPLEX Wegebben zo het idee, dat het feit, dat wij zo he^zwaartepunt leggen bij de MIRA en de research-afdelingen, niet de bedoeling is ge weest van de British Motor Corporation, die ons voor een lang bezoek aan verschillende van haar fabrieken uitnodigde maar aan de andere kant weten we ook heel zeker, dat het diezelfde BMC heeft gestreeld, voor haar research zoveel lof te oogsten. Want dan mag directeur Harriman van Austin op een pers conferentie ons wel vragen: Heren, vertelt u. me eens. wat mankeert er aan de Britse wa gen?" en dan mag Nuffield-directeur Thornley wel uitroepen „On-orthodoxie ter wille van zichzelf is onaanvaardbaar!'' wij hebben zo de indruk, dat men op het ogenblik in de Britse auto-industsie laboreert aan een enorm minderwaardigheidscomplex, en dat is dan het Volkswagen-complex. Geen persconferentie, of het woord Volkswa gen viel meermalen, geen bespreking van con- structiedetails, of er werden lachend vergelij kingen met de VW gemaakt. En wij, Hollan ders, vertegenwoordigers van een land met een vrije auto-markt, hebben ons al die tijd lopen afvragen, waaromZal iemand bij ons de totale productie van de Britse indus trie willen (en kunnen) vergelijken met de VW? Zal iemand daar overigens behoefte aan hebben? Zij hebben elk hun eigen plaats, de enorm verfijnde, feestelijk handelbaar en enorm geraffineerde Britse wagen, en het stoe re, nuttige voertuig, dat de VW heeft be we- GROOTSTE EXPORTEUR In alle fabrieken van de BMC, combinatie van Nuffield en Austin, rollen wagens van de oand, in een enorme verscheidenheid van ty pen, grootten en prijsklassen en het samen gaan van die twee grote industrieën schonk Engeland 's werelds grootste automobielex porteur! Dat die samenwerking niet alleen met dat doel aangegaan werd, is wel duide lijk; dat de Austin A 30 en de Morris Minor, ie Austin A 90, de Austin A 105 en zowel de Morris Isis als de Wolseley 9-90 in wezen de ielfde (BMC-) motor hebben, is een meer prac- isch en economisch argument. En die typen vereenvoudiging zal in de toekomst een sterk vapen worden. Zo krijgt de Wolseley 4-44 dc notor van de MG Magnette, en zo zullen in le toekomst vele typen die toch een eigen carakter en een eigen publiek behouden - an meer dezelfde onderdelen gebruik maken Dat geeft de BMC een enorme sterkte, elfs nu al, in een tijd, dat niet alléén d» Britse kranten volstaan met geruchten, als zou het de Britse auto-industrie niet zo besi gaan. Austin maakt meer wagens dan vorig aar, ofschoon een deel van de arbeiders vier lagen per week werkt, Nuffield is volledig in ledrijf en slaat record na record wat produc ie betreft. En nergens staan de fabriekster reinen vol met wagen, die geen koper vinden en wie bovendien in Engeland een show room binnenloopt, om een gewone, Britse wa- (Van onze Londense correspondent) Er was een tijd, lang geleden, dat de „Cinq Ports" grote militaire en maritieme macht konden ontwik kelen. Dc tijden zijn veranderd en daarmee het mili taire karakter van de „Cinq Ports", maar nog altijd zijn de zeven havensteden aan het Nauw van Calais een historisch (en daarom reëel) instituut, zó reëel, dat het ambt van „Lord Warden of the Cinq Ports" een der meest begeerde ereambten is, dat momenteel wordt bekleed door Sir Winston Churchill en zel den is het ambt door een beter geschikt persoon waargenomen. Speelgoedspoorweg is geen speelgoed nonnen lag) ziet men in de muren der steenkille zalen tal van Franse, Nederlandse of Vlaamse namen gekrast: Willem van Ryckevorssel. Johan v. d. Abe, Lodewyck Hendricks. Het zijn de na men van tijdens de zeeoor logen gevangengenomen of ficieren, die de tijd doodden met het in steen vereeuwi gen van het bewijs hunner gevangenschap. De „Cinq Ports" vormen een door en door Engels in stituut, vanwege hun histo rische belang evenzeer als hun onlogische De Hermaid Streel i die sinds de 14de niet veranderd i vijf doch zeven steden: de oorspronkelijke vijf: Dover, Hythe, New Romney, Sand wich en Hastings, plus de „ancient towns" (de „oude steden Rye en Winchel- sea. Zij hadden voormaals dit gemeen, dat zij alle aan zee lagen en zo van de En gelse kant het Nauw van Calais beheersten. Zij kregen daarom tot taak de koning van alle door hem benodig de oorlogsschepen en hun bemanningen tc voorzien, in ruil waarvoor hun bepaalde privileges, o.a. een eigen rechtspraak en vrijdom van belasting, werden toegekend Men vindt in de Cinque Ports tal van Vlaamse en Hollandse invloeden, tot in de bouwstijlen toe. Ver scheidene huizen staan be kend als „Dutch House" of „Flushing House", en in de waart men nog Vlaamse of Hollandse woordvormen. De oorzaak daarvan lag niet al leen in de levendige han del, die in de Middeleeuwen bedreven werd tussen de ze ven havensteden en Antwer pen, Brugge, Brouwersha ven. Veere, Rotterdam en an dere havensteden in de La ge Landen, doch ook in het feit, dat honderden vluch telingen voor het Spaanse schrikbewind een veilig heenkomen zochten in de steden, waarmee zij zo lang vertrouwde handelsrelaties hadden onderhouden. Het is Romney -Hylh-Dymchurch. voortleeft. Nog een „sandwich" Hebt ge wel eens stilge staan bij de vraag waar het woord „sandwich" vandaan komt? De etymologische af leiding van het woord is mij altijd een raadsel geweest, tot ik een bezoek bracht aan de historische „Guildhall" in het niet minder historische Sandwich. In de grote zaal der Guildhall, die als raads zaal gebruikt wordt, hangt een drie-panelig schilderij van de hand van Willem van de Velde, een bekend Ne derlands zeeschilder uit de 17e eeuw, die lange tijd in Engeland gewoond heeft. Het is een afbeelding van de zeeslag bij Solebay. in 1672. De Nederlandse vloot stond onder bevel van Michiel Adriaensz. de Ruyter, de Britse onder bevel van Ed ward, Eerste Graaf van Sandwich. De Graaf sneu velde in die slag, maar het is niet door dit feit dat zijn tot op de huidige dag delend door het sprookjes- achtig-oude Rye, ineens op een brievenbus in een van ouderdom scheefgezakt huis je het opschrift „Brieven" /iet staan, en ge wordt ge pijnigd door het raadsel hoe die brievenbus daar is ge komen: was die brievenbus het enige aandenken, dat een Calvinistische réfugié uit zijn bedreigde Antwerpen of Middelburg op de vlucht had meegenomen? Het is nauwe lijks denkbaar, en toch en tochhóe komt die brievenbus daar? En in het beroemde kasteel van Dover, van welks formi dabele wallen men op een heldere dag de Franse kust kan zien („Heli's Corner" werd Dover tijdens de oor log genoemd, daar het onder bereik der Duitse kustka- Wie thans een sandwich bestelt of zelf klaarmaakt wijdt geen gedachte aan een Britse admiraal, die een eer volle zeemansdood stierf, en de admiraal zelf is daar schuld aan. Want behalve vlootvoogd en edelman, was hij ook een geboren speler, en als hij eenmaal aan de speeltafel zat had hij zelfs geen tijd om te eten, doch gaf zijn bedienden eenvou dig opdracht een paar sne den brood belegd met vlees klaar te maken. Al spoedig gaf men deze broodjes de naam van „sandwich", en zo is het de eeuwen door ge bleven. Lilliputtreinen Een der grootste attracties van het gebied der Cinque Ports is de miniatuur-spoor weg. die New Romney ver bindt met Kaap Dungeness. Het aardigste van alles is, dat deze spoorweg in een reële vervoersbehoefte voor ziet, en niet ontstaan is door de grilligheid van de speelse De „Romney, Hythe and Dymchurch Railway", zoals de spoorweg officieel heet, werd in 1927 geopend dank zij het initiatief van een zekere captain Jack Howey, een destijds bekend auto renner. In de tuin van zijn landgoed in Huntingdonshire had hij reeds te eigen ple- ziere een lilliput-spoorweg gebouwd, doch hij was van oordeel dat zulk een spoor weg ook heel goed vervoers diensten op commerciële basis zou kunnen bewijzen. De Britse spoorwegen waren van de idee niet afkerig, en zij raadden hem aan een miniatuur-spoorweg aan te leggen tussen Romney en het kustplaatsje Dungeness. dat totaal van het achterland was geïsoleerd. Howey liet er geen gras over groeien en bouwde een 23 km lange spoorweg met een spoor breedte van 37 cm. compleet met wisselstations, rangeer terreinen en overkapte sta tions, alles op schaal. Het wagenpark van de „R.H. D.R." omvat thans 9 locomotieven en 56 per sonenwagens. Zomer en win ter wordt er een geregelde dienst onderhouden, al is de zomerdienst belangrijk druk ker vanwege de belangstel ling der vacantiegangers. die zich het genoegen van een lilliput-treinreis in het Bro- badignag-land der grote mensen niet willen laten ont gaan. Het is een kinderlijk- puur genot met een vaart vani 45 km per uur door het wijde land te sporen, gezeten in een tot in onderdelen echte trein. De locomotieven dragen "amen als „Winston Chur chill „Hurricane", „Hercu les „Green Goddes", en men voelt dat hier geen spot achter steekt, want ondanks hun dwergachtige afmetin gen zijn deze locomotieven fte.'-Me trekkers, die gemak kelijk 150 tot 200 passagiers kunnen vervoeren. Tijdens de oorlog was deze miniatuur-spoorweg van groot belang voor de ge allieerde oorlogvoering, want het was vanaf Dungeness dat ïC <P'Pe ^ine Unter The Ocean), de pijpleiding waardoor de geallieerde legers in Normandië van olie en benzine werden voor zien de zee inging. Een groot deel der voor de bouw van „Pluto" benodigde materia len werd door de miniatuur treintjes, die met heuse luchtafweerkanonnen waren bewapend, aangevoerd. Deze prachtige molen ,.De Vier Winden" te Ter- bregge (gem. Rotterdam) werd in 1941 gerestau reerd. Toen werd hij echter niet in werking gesteld. Dat was jammer, want om van een molen ten volle te genieten moet men hem in actie zieji. Maar dit zal met deze reus gelukkig weer spoedig het geval zijn. De molenaars van „De Noord" (de bekende molen op het Oostplein, die enige jaren geleden door brand werd verwoest) zijn voornemens in ,,De Vier Winden" een gerstpellerij te beginnen. Dan is aan de rust een einde gekomen en klinkt ook hier weer het lied van de arbeid. Want als de vrachtwagen zijn voorgeschre ven rondjes voltooid heeft, wordt de motor uit het chassis gelicht, en dan verdwijnt die motor in het prachtige laboratoriumgebouw van MIRA, dat als een landhuis in Engelands mooiste natuurschoon ligt. Die motor gaat uit elkaar er. de niet zo aan de weg timmerende technici van het laboratorium komen in ac tie, om de onderzoeken, wat er in de motor gesleten is, wat er mankeert aan elektrische installatie, aan de carburatie. En met die vrachtwagen is de proefkonij- nenvoorraad niet uitgeput, want ginds hob belt een Austin A 50 over een stuk ongebaan de weg. over kunstmatige bobbels en kuilen, over puntige stenen, krassend door het struik gewas, en ginds rammelt een andere wagen over lange, rechte stroken afgrijselijk slecht keien-wegdek, welke strips de toepasselijke naam van Belgian Road hebben gekregen. En ginds stuift een auto in witte wolken van scherp woestijnzand door de stof-tunnel, en duikt een andere wagen in een waterbassin, waar het water in sissende fonteinen op deze stoornis reageert. En als we dan verder rondkijken op de MIRA-proefterreinen. zien we een wagen als een dolle scherpe, gillende bochten draaien op een betonnen vloer, zien we de chauffeur van een andere wagen hardnekkige pogingen doen, de vering te vernielen op een Wasbord-weg. geribbelde betonplaat, die een imitatie is van wegen in de woestijn. OOK BIJ AUSTIN In een klein laag gebouw, dat als het ware is bijgeschoven aan de grootse, moderne fa brieksgebouwen van Austin in Longbridge stappen we door een enorme, gecapittioneer- de deur een kleine kamer binnen. Het is er bitter koud, om juist te zijn 20 graden onder nul. en twee in bont-overalls gestoken man nen doen wanhopige pogingen een Austinmo- tor. die daar een dagje of wat 'erbleven heeft aan de gang te krijgen. En wc stappen in dé windtunnel, waar een Austin Healey in de enorme windstorm van een vliegtuigpropel ler op aërodynamische fouten wordt onder zocht. En we zien krukassen en klepstelen breken, en we bewonderen stil dat wonder mooie apparaat, dat door middel van gepola riseerd licht de belasting van tandwielen zicht baar maakt. En onder de indruk wandelen we verder door de Britse auto-industrie. Een industrie, die wat haar onderzoekingen betreft, up to date is. zo up to date, dat men el' de eind. produkten, die bij Austin en Nuffield, bij M.G. en Riley van de band lopen, eens op aankijkt. Ja. en dat is waarschijnlijk de fout dat we de resultaten van al dat geld verslinden de research-werk in het uiterlijk zoeken. Wat we niet zien. is de krukas, die in plaats van Wij ontvangen wel eens brieven, waarop wij. niet een-twee-drie een antwoord kunnen geven. Soms moet een en ander worden nage zocht, dat we niet zo maar bij de hand hebben. De schrijvers van zulke brieven zullen dus even geduld moe- i ten hebben. Maar antwoord komt in elk geval. AMIES GEVRAAGD Mej. J. V. te R. vraagt ons aan welk adres dc populair-psyrliolo- gische films (zie artikel zondags blad 9 juni) kunnen worden aangevraagd. Dat adres stond in liet artikel vermeld: Federatie voor j geestelijke volksgezondheid, Prin sengracht, Amsterdam. (HRISTEA E\ POLITIEK Inderdaad, mijnheer H. v. D. tc D.: I in Engeland liggen de politieke i verhoudingen heel anders dan in ons land. Maar dat werd ook I duidelijk gezegd in hel artikel over j' Mr. John Henderson. WAT IS EE.V SEKTE? In dit stukje in het zondagsblad j van vorige week werden enige definities gegeven, die niet van ons waren. U hebt gelijk, mevr. J. H. K. te G.: er zouden er nog wel meer te geven zijn. ALS men echter een hee' bedrijf iaat automati seren, zal dat wel anders Een met betonblokken geladen vrachtwagen dendert over een oude startbaan van het vliegveld Nuneaton, in het liefelijke decor van Engelands glooiend landschap. Maar de startbaan eindigt in een bocht van wit, mat beton, een bocht die als de kom van een wielerbaan scheef is gelegd, zo scheef, dat de oude startbanen van liet niet meer gebruikte vlieg veld met opgehoogde bochten een enorme race-baan vormen, waar de zwaarbeladen vrachtwagen hard- Research op hoog wetenschappelijk Kan Engeland dan in een land als Nederland waar we ook veel lange, rechte en snelle wegen hebben concurreren tegen de Franse en Duitse producten? Dat is de vraag, die de Britse industrie op het ogenblik bezig houdt. Want Engeland is wakker, klaar-wakker dat blijkt niet alleen uit MIRA, dat blijkt ook uit de geraffineerd afgewerkte en oh zo prettig berijdbare wagens, die het maakt. DIJ de Standard Motor Company is aan 2600 arbeiders ontslag aangezegd. Oorzaak: voorgenomen auto matisering van de productie methoden. En als men dan. met dit bericht nog in de oren. door de fabrieken van de B.M.C. wandelt, speurt men onwillekeurig naar die automatisering. En dan zie je bij Nuffield de wissel bakken automatisch vervaar digen, dan zie je bij Austin het gehele mwe. motorblok op een lopende band in de muil van een machine ver dwijnen, om er enkele hon derden meters verder geheel bewerkt en klaar voor af- montage uit te komen. Er komen geen mensenhanden bij te pas, maar er staan evenveel arbeiders op de grote schakelborden met ver klikkerlampjes. van al die machines te kijken als er waarschijnlijk vroeger aan de band stonden om de be werkingen met de hand te doen. riE motoren van de ver- schillende wagentypen bij Austin gaan aan haken op een soort rangeerterrein van transportkettingen en zij hangen daar dan geduldig te wachten. Op een gegeven moment wordt ineens een motor afgevoerd langs de transportketting, en als je die motor op zijn weg door de fabriek volgt, zie je hem neerdalen in een chassis, waarin hij thuishoort. Want de opeenvolging van typen, die op de lopende band ge assembleerd worden, wordt op een electronisch voorkies systeem van die voorraad zolder" ingesteld, en de iuiste motortypen worden op het juiste moment automa tisch afgevoerd Maar voor controle en instellina vav deze ingewikkelde produktie- vlanning zijn mensen nodip wellicht wel evenveel als er vroeger die motoren op kar retjes met de hand naar dr lopende band duwden $en te kopen, wordt uitgelachen. Wachtlijsten, wachtlijsten en nog eens wachtlijsten en de tweede hands markt floreert: een Austin A 40 van drie jaar oud met 60.000 km op de teller brengt nog rustig 5200 gulden op. een Morris Minor van vorig jaar kost bijna net zo veel als de catalogusprijs van een nieuwe.. Een week lang heb ik de fabrieken van de BMC bezichtigd, en heb ik met de top-figuren uit de leiding kunnen spreken. En als men mij nu vraagt: gaat het de Britse autoindus trie slecht? dan moet ik uit de grond van mijn hart zeggen: ik weet het niet, maar ik geloof het niet zo hardEen week lang heb ik dank zij de voortreffelijke Britse gastvrij heid in verschillende wagens van de BMC (Van de sportieve MG tot de waardige Riley, van de Morris Minor tot de luxueuze Wolse ley) door Engeland gereden. En als Mr. Har riman me dan vraagt: ..Wat mankeert er aan de Britse auto?", kan ik hem oprecht de weder vraag stellen: „Hoezo dan?" EXPORT-MARKT Nu moet ik eerlijk zijn, en erbij vertellen, dat een dergelijk oordeel over industrie en producten zeer gevaarlijk kan zijn. De Brit se industrie maakt auto's naar haar eigen ka rakter. Engelapd heeft bochtige, smalle we gen met een goed wegdek dus bouwt Enge land auto's met voldoende vering, matige top snelheid en uitstekende besturing: Frankrijk kent zijn lange, snelle, maar bochtige Routes Nationales dus bouwt Frankrijk tempera mentvolle, snelle wagens, die over het alge meen een prima wegligging hebben. Duits land heeft de lange, rechte Autobahnen dus bouwt Duitsland auto's, die uren achtereen op topsnelheid kunnen worden gereden, maar waarvan de wegligging over het algemeen achter ligt bij die van de Europese concur- zijn, maar bij de B M.C. be tekent automatisering: beter werk, en nietminder werk. En wil men dan het tegen deel van automatisering zien, dan moet men bij Morris in Cowley eens de afdeling Montage Instrumen ten binnenlopen. Daar zit namelijk een jongeman ge hele instrumentenpanelen te monteren, dóór te meren e:i te controleren en die jongeman is blind. Naast hem zit een lotgenoot, snel heidsmeters te monteren, en verder op de afdeling ziet men vele invaliden, die in dit precisiewerk een dank bare werkkring hebben ge vonden nekkig rondjes trekt, telkens even scheefliggend in de bochten. En die startbanen vormen inderdaad een race baan, de „speed track" van MIRA, onderdeel van de Proving Grounds en van onschatbare waarde voor de auto van nu. én de auto van morgen. Want MIRA betekent: Motor Industrie Research Associa tion, onderzoekingscentrum voor de Britse auto industrie en de vrachtwagen, die uur na uur op de speed track rondjes draait, is een proefkonijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 13