B RYLC REEM Opening van Hervormde school in Haagwegkwartier DEUK AAM VADERDAG VADERDAG Herenmode artikelen NOLET's Rijnland gaat Dwarswatering te Leiderdorp verbreden Het Nederlands Kamerorkest concerteerde in Leiden GeefV(^osp«llc,iCS! NIEUWE LEIDSCHE COURANT o VRIJDAG IS JUNI 1956 Het spijt mijzei de wethouder Misverstand Ds. Vossers zei, dat van bepaalde zijde de Hervormde Kerk in haar oordeel over de school halfslachtigheid wordt verwe ten. Dit berust, zo zei de predikant na drukkelijk, op een misverstand. De Kerk kan zich niet uitspreken voor één bepaald schooltype, maar ten opzichte van de doelstellingen van het Hervormde onder wijs heeft zij ons niet in het onzekere ge laten. De nieuwe Kerkorde zegt het im- s duidelijk, dat het onze taak is, de jeugd te leiden tot en te bewaren bij het Evangelie van Jezus Christus. De Kerk kan niet berusten in een onvruchtbare neutraliteit. Wij kunnen niet volstaan met een half uurtje waarin een verhaal uit de Bijbel wordt verteld Wij moeten proberen, dat de hele omgang van de onderwijzer(es) met de kinderen doortrokken is van de geest van Christus. Onderwijzers moeten zelf de meest geduldige en meest open hartige leerlingen zijn Wie meent, dat hij is. deugt niet voor het Christelijk on derwijs. Het is geen kleinigheid, wat van a.Christenmens wordt gevraagd, en ze ker niet wat van een Christen-onderwijzer wordt gevraagd. Kenmerken Aan de hand van het voorgelezen ge deelte uit de Bijbel (Nieuwe Testament) noemde ds. Vossers de volgende kenmer ken als zijnde van belang voor het onder wijs: de liefde zij ongeveinsd, weest af kerig van het kwade, weest in broeder liefde elkander genegen, weest in ijver onverdroten, weest blijde met de blijden en weent met de wenenden, weest onder ling eensgezind, hebt het goede voor Openbare gebouwen en plantsoenen worden niet voldoende ontzien T"\E LAATSTE VAN DE VIER nieuwe aulascholen in Leiden is gister- QVOnd officieel in gebruik genomen. Het is de Hervormde school aan de Boshuizerkade in het Haagwegkwartier, waarvan de heer Van Dalsen hoofd is. De aula was voor deze gelegenheid geheel bezet, met ouders, personeel, bestuursleden van de Hervormde schoolvereniging en genodigde belangstellenden. Ook waren er wethouder Van Schaik namens, het ge meentebestuur, de heer Swanenburg, inspecteur bij het lager onderwijs, en vertegenwoordigers van de kerkeraad der Hervormde wijkgemeente Rembrandtwijk. Ds. Vossers deelde mee, dat het bestuur van de school vereniging deze Haagwegkwartier-school „Prinses-Margriet-school" had gedoopt. Na e.raan te hebben herinnerd, dat klas met kinderen uit het Haagwegkwar tier geruime tijd in de school aan he Noordeinde was ondergebracht en oj 5 maart van dit jaar met het onderwij: In de nieuwe school kon worden begon nen, somde ds. Vossers de voordelen van de aulaschool op. die naast het gewone onderwijs mogelijkheden biedt voor week- opening en -sluiting, schoolavonden, ouderavonden en zelfs kerkdiensten. Het bestuur legt de leiding van deze school in vol vertrouwen in handen van de heer Van Dalsen. die reeds tien jaar aan de vereniging voor Christelijk onder wijs is verbonden en hoofd is geweest van de school aan de Middelstegracht, waar de heer Van Putten hem is opgevolgd. De predikant vertrouwde, dat de school ge stadig zal groeien; hetzelfde wenste hij voor de kleuterschool, die als dependance van de kleuterschool aan de Morsweg hier enkele lokalen in gebruik heeft. Het bestuur zal pogingen in het werk stellen tot het verkrijgen van grond voor de bouw van een kleuterschool in het Haag wegkwartier. het kwade, het goede. Christelijk onderwijs geven houdt niet alleen in, als Christen te spreken, maar ook als Christen te zwijgen, niet alleen als Christen iets te doen, maar ook als Chris ten iets weten na te laten. Op de persoon Spijl Wethouder Van Schaik sprak namens het gemeentebestuur een hartelijk woord van gelukwens. Hij betreurde het, dat in deze tijd geen vergunningen meer wor den afgegeven voor de bouw van derge lijke scholen, waaraan hij toch zeker geen overbodige luxe kon ontdekken. „Het spijt mij, dat deze tijd deze belemmeringen oplevert," zei hij. De heer Kalsbeek sprak namens de hoofden van scholen, speciaal tot de heer Van Dalsen, en de heer Van Putten als hoofd van de school Middelstegracht. Ds. De Wit deed dit namens de kerkeraad van de wijkgemeente Rembrandtwijk. Het is ook van belang, dat in deze school de lief de voor de Hervormde Kerk wordt aan gekweekt. Ds De Wit, die een reproduc tie van een schilderij van Rembrandt aan bood. hoopte, dat de wijkkerkeraad in lerlei vormen mag ondervinden, dat deze school onderwijs wordt gegeven de geest van Jezus Christus, de geest het Evangelie. Mejuffrouw Hulsbergen voerde woord als leidster van de kleuterschool Morsweg. Zij zei. dat de nieuwe kleuter klassen bij mejuffrouw De Neef in goede handen zijn. De klassen zijn nog niet als ze moeten zijn, maar er wordt hard gewerkt om de inrichting zo spoedig mogelijk voor elkaar te krijgen. Vandalisme De heer Van Dalsen legde in zijn dank woord ook de vinger bij een nogal ontrustend verschijnsel, namelijk de nielingen. Openbare gebouwen en plant soenen worden niet altijd door de jeugd ontzien. Sommige plantsoenen worden vernield voordat de groei erin komt. Onlangs hebben opgeschoten jonge lui voor f 60 aan nieuwe tegels in het water gegooid. Zelfs komt jeugd uit het centrum van de stad (de Mirakel- steeg werd genoemd) om de boel hiér te ruïneren. Zo is het gebeurd, dat jongens van 17 tot 19 jaar voordat deze school in gebruik kon worden genomen, met man en macht hebben geprobeerd het gebouw zo'n beetje te slopen. De heer Van Dalsen gaf de aanwezigen de verzekering, dat tegen dit vandalisme met kracht zal worden opgetreden. Hjj vertrouwde, dat de ouders ook in hun omgeving de aan dacht zullen vestigen op het ontoelaat bare van deze toestand. De heer Van Dalsen drong er nog op aan, de kinderen voor het nieuwe leerjaar tijdig te laten inschrijven, dit in verband met de benoeming van perso neelsleden. Hij zegde de ouders toe. dat het personeel alles in het werk zal stel len. het onderwijs tot in de onderdelen de eisen te laten voldoen. Ten slotte sprak hij over de grote betekenis van de geestelijke kant van het onderwijs. Na het officiële gedeelte was er gele genheid, de school te bezichtigen en met het personeel te praten. Zo heeft de Her vormde schoolvereniging weer een prach tige school aan haar bezit toegevoegd. AGENDA VOOR LEIDEN Vrgdag Stadhuisplein, 3 uur v.m.: K. en O. excursie naar het Eiland van Dordrecht. Antonius-clubhuis, 8 uur: feestavond E.H B.O., met diploma-uitreiking. Oegstgeest, half 8 gemeenteraad. Zaterdag Rijksmuseum voor volkenkunde, 3 u K. en O.-excursie naar tentoonstelling „Van klei tot pot". Rijksmuseum voor volkenkunde, 3 VOLA-excursie. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond personeel N.V. Van Cranenburgh Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: K. er Engelse film „Rembrandt" van Alexander Korda. Oud-Hortuszicht 8 uur: voetbalvereni ging „Leiden", algemene ledenvergade- Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Het Parlji van Jean Marot (tot 16 juni). Atelier wijlen Lode Sengers (Pesthuis- laan 6, 106 uur: expositie schilder tekenwerk en grafiek (tot 17 juni). Lakenhal, 105 uur (donderdag ook ball 8half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde. 109 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt Breestraat 74, tel. 20552, Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085, en Oegstgeester apotheek. Wilhel- minapark 8, tel. 26274. Jaarvergadering D.C.L. Er is met veel animo gedamd Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: René Ralmond Johannes, zn. van J. Langezaal en W. van Gog; Franciscus Xaverius Cornelus. zn. van F X. C. Vintges en M. E. Ouwerkerk; Jan Hendrik Nicolaas, zn. van J. C. Bink en V. M. D. de Wit; Jacoba Margaretha, dr n D. A^Lancel en N. Meuldijk; Lauren- tius Albertus, zn. van A. H. G. de Does 1 E. M. Rozier; Jacobus Hubertus Fran- scus, zn. van A. H. van Amsterdam en M. M. v. d. Zwaan; Yvonne, dr. van D. Vijlbrief en M. van Roijen Sebastiaan Quirijn, zn. van H. H. van Regteren Al en M. J. C. Hengst; Jannetje Hendri ks. dr. van J Rijsdam en C. J. ter Wee; John, zn. van G. Wilbrink en H. H. G Burgerjon; Andreas Johannes Jozef, zn. 1 J. W. de Goeij en A. W. M. Pouw; Walterus Franciscus Antonie Maria, zn. W. F. van Koot en M. T. Boskamp; Lydia Jacoba, dr. van H. Klein en A. Glasbergen; Robert, zn. van J. Jagel en J. Ahrens. ONDERTROUWD: L. O. v. d. Plas en E. J. Moes; A. B. Bekker en A. Smolders; P. J. Crama en J. Keereweer; A. dc l'Ecluse en M J. Laterveer; H. Bink en J. Sliggers; G. Tijsen en E. E. Lucas; U. Spitsbergen en J. H. Vink; D. v. d. Valk 1 G. Marijt; F. van Ulden en A. M. M. Brinkers; H. Smit en M. Booij; L. F. Phi- en H. Boom; P. J. Lugtigheid en M. A. Jasperse. GEHUWD: H. Selier en E. Bouman; O. W. A. de Boer en M. J. de Bruijn. OVERLEDEN: D. Breddels. huisvr. van Sack, 43 jr.; G. Otgaar, wed. van Beij. 74 jr. Geslaagd Mejuffrouw H. S van der Wiel heeft gisteren in Den Haag de akte Nijver heidsonderwijs N xx, kinderverzorging 1 opvoeding, behaald. Op het podium van de aula van de gisteravond geopende nieuwe Her vormde school aan de Boshuizerkade stelde onze fotograaf dit groepje op om als illustratie bij het verslag van de opening te dienen. Van links naar rechts: ds. Vossers, voorzitter van de Hervormde schoolver eniging, de heer Van Dalsen, hoofd van de school, mej. Hofman, on derwijzeres, mej. Oostenrijk, ook onderwijzeres, wethouder Van Schaik en (gedeeltelijk) de heer Swanenburg, inspecteur bij het lager onderwijs in Leiden. Foto N. van der Horst Gisteravond heeft de „Damclub Lei- ;n" (D.C.L.) in het clubgebouw haar jaarlijkse ledenvergadering gehouden, een welkomstwoord van voorzitter Olivier las de secretaris zjjn versla- i voor, waaruit bleek, dat in het af gelopen jaar met veel animo is gedamd. Uitvoerig werd gediscussieerd de hoge kosten, die aan het lidmaatschap de L.D.D.B. zijn verbonden. Beslo- werd contact op te nemen mei verenigingen om te zien of geza menlijk iets kan worden bereikt. Woens- 20 juni zal met de zomerwedstrijden worden begonnen. Hiervoor zijn z prijzen beschikbaar gesteld. Tijdens de bijeenkomst werden ook de prijzen uitgereikt aan de kampioenen. In de hoofdklasse was door de voor zitter zelf gewonen. In de tweede groep is B. W. Belt kampioen geworden ter wijl Van der Reek en Blom de tweede de derde plaats bezetten. H. van der Pluym werd tweede in dc tweede klasse. De heren W. v. d. Reijden en H. Ben schop kregen een prijs, omdat zij de clubavonden het trouwst hadden Weer tien onderwijzers examens van de spoedcursisten der Chr. kweekschool te Leiden blijven goed gaan. We kunnen weer de namen van tien geslaagden geven. Het zijn de heren: P. Peereboom, H. W. Verrips, J. D. Aafjes, C. H. Epker, I. Musch, J. M. de Klerk Wolters, P. H. van der Klugt, C. Kooreman, R. Kop en Z. M. Lawalata. De laatste groep komt vandaag onder het mes. „Kennis is Macht" op excursie De leerlingen van de hoogste klassen van de handelsa"ondscnool „Kennis is Macht" hebben gisteren een excursie naar het Blauwhoedenveem en de effec tenbeurs te Amsterdam gemaakt. Ook werd een rondvaart door de grachten avens gemaakt. Zpndag 17 juni IN Herenmodemagazijnen Da. Poortmaïi neemt zondag afscheid Sinds 1944 predikant van Leidse Rem. Gemeente Mej. ds. E. B. A. Poortman, Remon- rants predikante te Leiden, zal zondag- orgen om half_ 11 tijdens een dienst in de kerk aan de Hooglandse Kerkgracht afscheid nemen als Leids predikante. Da. Poortman wordt predikante in algemene dienst van de Remonstr. Broederschap met een bijzondere opdracht voor pers en publiciteit. Zij heeft bovendien een par ticuliere nevenfunctie aanvaard, name lijk die van literair adviseur bij de uit geverij „De Tijdstroom". Da. Poortman w.erd in 1899 geboren. Op mei 1926 deed zij als voorgangster haar intrede^ in de afdeling Den Briel van de Ned. Protestanten-Bond, waar zij tot me dio 1929 heeft* gewerkt. Met Ingang van 15 september 1929 werd zij waarnemend predikante te Doesburg en op 21 juni 1931 werd zij bevestigd tot Remonstr predi kante te Lochem. welke plaats zij op 7 mei 1944 verwisselde voor Leiden. Mej. Poortman blijft lid van de commissie tot de zaken van de Remonstr. Broederschap. Benoemingen In de afdeling beeldende kunsten en bouwkunst van de Raad voor de Kunst is benoemd de heer Meindert Zaalberg, pottenbakker te Leiderdorp. In de af deling filmkunst krijgt de heer P. J. Mullem te Oegstgeest, directeur van de stichting Filmcentrum en hoofdredac teur van het Critisch Filmbulletin, zit ting. Het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft zijn rekening-vergadering ditmaal in het stadhuis te Haarlem gehouden. De vergadering was hier in de fraaie Ridderzaal de gast van het gemeentebestuur, waarbij het streven naar goede samenwerking tussen de gemeenten en Rijnland van weerskan ten in het licht is gesteld. De heer B. K. Buurman te Heemstede is toegelaten als hoofdingeland-plaatsver- -anger. De vergadering heeft een technisch rapport over de afvalwaterzuivering in Rijnland ontvangen. Hierin wordt uiteen gezet, welke maatregelen reeds genomen en welke nog genomen behoren te worden. Ir. de Gruyter becijfert hierin de kosten van al deze maatregelen (naar het huidige prijspeil) op een bedrag van ƒ3.55 per inwoner-equivalent per jaar. Met deze en dergelijke bijzonderheden kon de vergadering zich nog niet inla ten; wél heeft zij goedgevonden, dat het rapport verspreid wordt en dat de com missie voor de afvalwaterzuivering haar taak als orgaan van overleg en bespre king voortzet, ook al wordt nog niet aan het instellen van een centrale Rijnlandse CANCETJE 12 dienst voor afvalwaterzuivering gedacht. Besloten is, de Spaarndammerdijk on der Amsterdam aan.de gemeente Amster dam te verkopen; het behoud der wa terkering blijft uiteraard verzekerd, doch de gemeente moet over de bestaande dijk kunnen beschikken ter verwezenlijking van haar vérstrekkende plannen. Voorts is een groot terrein aangekocht ten be hoeve van specieberging. Een geldlening groot ƒ1.500.000 is aangegaan tegen 3% pet. De Dwarswatering onder Leiderdorp zal van 25 tot 45 meter worden verbreed, zo nodig met toepassing van artikel 12 der Waterstaatswet 1900. dus tegen scha devergoeding. De besluiten, die voorts nog werden genomen, zijn van meer huis houdelijke en formele aard. Geen vluchtelingen naar Leiden Naar wij vernemen, is besloten het transport van vluchtelingenkinderen uit Duitsland in verband met de voorkomen de gevallen van kinderverlamming niet te laten doorgaan. De medische instan ties in Duitsland hebben verklaard, lie ver elk risico te vermijden, omdat over brenging van de ziekte naar een kamp fatale gevolgen zou kunnen hebben. Het Leidse comité, dat in de afgelopen weken zeer veel gelden voor de reis van de kin deren heeft ontvangen, heeft besloten, deel van de ontvangen giften toch de kinderen te besteden, In welke i, weet men nog niet; overleg wordt gepleegd met de betrokken instellingen in Utrecht en in Duitsland Voorts wil en de rest van het geld bewaren om entueel volgend jaar de kinderen te laten overkomen. Men deelde ons mee dat ruim 150 Leidse gezinnen zich bereid hadden verklaard, een vluchtelingenkind een aantal weken op te nemen. Het geschenk dat vader „stralend' maakt Beecham f Nederland)* N. V. Voor Engros: Jacq. Mot N.V., Amsierdai Ziekendag Staalwijk De Hervormde wijkgemeente Staalwijk houdt op vrijdag 13 juli weer een zieken dag, ditmaal in het wijkgebouw aan de Herenstraat. De zieken zullen 's morgens n 9 uur en half 10 worden ontvan gen. 's Morgens wordt het heilig avond maal gevierd en na een warme maaltijd zal men nog tot 5 uur bijeen zijn. Wie aan deze ziekendag wil deelnemen, moet zich wel vóór 8 juli opgeven. GEEFT VADER J. J. V. d. WIEL Historische vondst Aan de Sterrewachtlaan Is bij graaf werkzaamheden een oudheidkundige ondst gedaan. Deze werkzaamheden houden verband met de afbraak van een gebouwtje en de voorbereidingen voor de bouw van de uit negen verdiepingen bestaande laboratoriumflat. De fundamenten van het afgebroken gebouwtje bleken overblijfselen te bevat- van een oude muur, waarvan men t dacht, dat het restanten waren van walmuur, die hier moet hebben ge staan. Bij nader onderzoek is men eobter >t de conclusie gekomen, dat men hier maken had met de oude walkanten in de voortzetting van de tegenwoor dige Doelengracht, die ter hoogte va Sterrewachtlaan in de vroegere Celilen- broersgraoht, de tegenwoordige Kaiser- uitkwam. Op topografische kaar- n het gemeente-archief is deze situ atie duidelijk te zien. Een honderd ji geleden moet de voortzetting van de Doe- lengnaoht nog hebben bestaan. De heer Bicker Caarten deelde vanmorgen mee. dat de vondst zeker ïn- ;ant is. Hij heeft er dan ook onmid- delijk foto's gemaakt, want de restanten in nu alweer bedolven. Het bestuur d« •reniging Oud-Leiden en de gemeente n van een en ander op de hoogte ge steld. Beelden op de burcht Woensdagmiddag 20 juni zaïl looo-bur- gemeester wethouder J. C. van Sohaik op de Burcht een openlucht-tentoonstelling openen van hedendaagse beeldhouwkunst. Deze expositie, die tot 26 augustus zal e bezichtigen, is georganiseerd door het comité Tentoonstelling Beeldhouw. erken" te Leiden, in samenwerking met de Nederlandse Kunststichting te Am sterdam. In kader van Holland Festival 1"iM HET KADER van het Holland Festival 1956, dat overigens vandaag pas officieel is begonnen, concerteerde gisteravond in de Stadsge hoorzaal het Nederlands Kamerorkest, dat opgericht werd ter gelegenheid van het Holland Festival 1955 en dat sindsdien reeds een internationale vermaardheid heeft verworven. Het mag een zeer verheugend feit wor den genoemd, dat Leiden dit jaar in het programma van het Holland Festival opnieuw, en wel met drie belangrijke manifestaties, is opgeno men. De belangstelling voor dit concert was groot, zodat er geen twijfel aan kan bestaan, of Leiden zijn aandeel in het Festival verdient. FOTO-CINÉ (AN WOLFSLAC In verband met het Mozart-jaar het programma van gieteravond geheel aan werken van de Salzburgse meester gewijd; het omvatte twee jeugdwerken, de Serenata Nottunna K.V. 239 en het Con- certone voor twee violen en orkest K.V 190, en twee rijpe werken, de 40ste sym fonie en het concert voor twee piano's ln Es K.V. 265. In de Serenata Notturna uit 1776, geschreven voor solo-kwartet, twee orkesten en pauken, speelde de dirigent van het orkest, de beroemde Pools-Ame- rikaanse violist Szymon Goldberg, zelf mee in het solokwartet, samen met Piet Nijiand, viool, Margaret Major, alt, eD Anthony Woodrow, contrabas. Beste deel Naar ons gevoel behoorde deze Sere- ata tot het beste deel van de avond. Dit houdt verband met klank en voordrachts stijl, door welke dit orkest onder invloed van zijn dirigent, wordt gekenmerkt. Goldberg streeft in zijn directie naar een brede, warm getimbreerde klank en naar gevoelige, ietwat zwierige voor dracht. Het onmiddellijke klankeffect telt bij hem blijkbaar meer dan een syn thetische, op analyse berustende en op het abstract muzikale gerichte totaal indruk. Deze opvatting heeft het voordeel van grotere spontaneïteit, van de schijn van improviserende bezieling. Men heeft zich, met name ln Neder land, vaak een exclusief classicistische voorstelling gemaakt van Mozarts oeuvrt en daaruit volgde dikwijls een zeer ge raffineerde vederlichte en bijna etheni- sche voordracfytsstijl. In Wenen bijvoor beeld heeft deze zienswijze nooit veel succes gehad. Nu kan men voor beide visies vele argu menten aanvoeren. Vast staat in elk ge val, dat Mozart ln zijn vroege werken be paald niet classicistisch was in moderne zin. Eerst in de latere Weense Jaren verdiepte zich zij.n stijl en werd, in deel van het oeuvre. Werkelijk „klassiek". Aard en genre Men zou naar onze mening drachtsstijl van een werk van Mozart moeten laten afhangen van aard i van het werk zelf. Een dergelijke diffe rentiatie vond men bij het Nederlands Kamerorkest eigenlijk niet. Zo kreeg al les wel een beetje het cachet van een zeer verzorgde, zeer muzikale, doch so nu egale „bonhomie", die wat vervlak kend werkte. De Serenata was stellig een hoogtepunt van bekoorlijkheid en en semble-kunst, vol musiceervreugde ook. De symfonie m g, uit 1788, waarin Mo- van een geheel andere kant laat die beter past bij de voorstelling die we ons, terecht of ten onrechte, van het eenzame genie maken, werd stellig zeer fraai en met prachtige klank effecten vertolkt, doch de dramatiek kwam niet altijd tot haar recht. Een ge brek aan doorzichtigheid lm de strijkere- partijen verdoezelde soms de motivische opbouw. Het Concertone, 'n typisch jeugdwerk en tfaorloper van de latere symphonies con- certantes van de meester, bevredigde ons daarentegen veel meer. Willem Noske en Piet Nijiand vertolkten hier op schitte rende wijze de solopartijen en daarnaast vielen ook de houtblazers en wel in het bijzonder de hoboïst en de tótviool op door briljant spel. Hierna viel ons de vertolking van het dubbelconcert in Es door de solisten Helen en Karl Ullrich Schnabel wat tegen. De beide pianisten waren wellicht niet vertrouwd met de akoestiek van de stadszaal, in elk geval ontwikkelden ze al dadelijk een klank volume, dat in een Beethovenconcert mis schien verdedigbaar was geweest, doch dat hier misplaatst moe6t heten. Boven dien werd teveel pedaal gebruikt, vooral door Helen Schnabel, en de tempi der hoekdelen maakten een gejaagde indruk. Jammer, want dit concert behoort zeker tot de meesterwerken der concertlitera tuur. Vele subtiliteiten in thematiek, or kestratie en expressie gimgen op die wijze verloren. Natuurfdjk viel er toch wel een en ander te bewonderen, vooral in het middendeel. De toehoorders toonden zich na elk nummer zeer geestdriftig, ook de solisten werden langdurig gehuldigd. Beoordeling Het Nederlands Kamerorkest bezit zeker voortreffelijke hoedanigheden. We hebben evenwel de indruk, dat het zich nog niet geheel tot een ho mogeniteit heeft gevormd en dat het zich daardoor ook nog niet een vol ledig eigen stijl heeft verworven. De solistische prestaties liggen op een hoog niveau, de leden van het en semble zijn ongetwijfeld stuk voor stuk uitnemende musici, en Gold berg is behalve een groot violist ook stellig een dirigent van formaat. Langduriger samenwerking zal wel licht ook de hier omschreven bezwa ren doen wegvallen. In elk geval zijn we dankbaar voor wat op deze avond werd geboden. Opbrengst collecte Puzzelprominenten 1. E. Boekwijt, Herenstraat 91, Leiden; 2. P. van Duijvenvoorden, Randweg 2, Katwijk aan Zee; 3. mevrouw Bosman, Zegersteeg 8, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3