Jiktime £eiJtsrt)e ÖTournnt fractieleiders bij de Koningin gistra voorzitter A.R. fractie DESSO KLEDEN Tsjechische studenten verlangen democratische vrijheden Nieuwe politieke regeling de Sowjetunie? met „Zwarte Ruiter" stevig in het zadel Oud-president Truman blijft de Russische politiek wantrouwen JBUOAG IS JUNI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: J 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening. 58936. ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Zevenendertigste jaargang No 10677 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „ittmtaasticfi fs gfjfbleoeti myn Bert ia tegljeaspoct" Schoenen passen kan gevaarlijk zijn ZIE PAGINA 5 Vrijivel zeker: socialistische formateur (Van onze parlementaire redacteur) E A.R. TWEEDE KAMERFRACTIE heeft gistermiddag haar volledig vertrouwen in lijstaanvoerder Zijlstra uitgesproken door hem te kie- tot haar voorzitter. Tot tweede voorzitter is gekozen dr. J. A. H. J. S. lins Slot, terwijl de heer H. van Eysden het fractiesecretariaat waar- MR. J. A. W. BURGER fractieleider P.v.d.A. PROF. DR. C. P. M. ROMME fractieleider K.V.P. MR. J. A. JONKMAN, voorzitter der Eerste DR. L. G. KORTENHORST. DR. A. A. L. RUTGERS, voorzitter der Tweede vice-president van de Kamer. Raad van State. Russische demobilisatie Engeland wil minder troepen in Duitsland Engeland pleegt overleg met zijn geal lieerden over de mogelijkheid, het aan tal militairen in Duitsland te verminde ren. Premier Eden zei dit op vragen in het Lagerhuis en gaf als reden op voor deze Britse wens de nieuwe strategische concepties, voortspruitend uit de vernie tigende kracht van de waterstofbom. Eden legde er de nadruk op, dat de regering de bestaande Britse allianties niet in gevaar wil brengen. Op een ver gadering van de conservatieve partij zei hij, de waarde van uitgebreide militaire maatregelen, gebaseerd op conventionele wapens, in twijfel te trekken. In Oost-Berlijn heeft de Russische be velhebber maarschalk Gretsjko vertegen woordigers van het Westen uitgenodigd het vertrek uit Oost-Duitsland van enige demobiliserende Russische eenheden gade te slaan. Hij zei. dat in het afge lopen jaar al 20 000 Russen uit Oost- Duitsland naar huis gestuurd waren en dat in de komende maanden 33.500 man zal volgen. De troepen zouden artillerie Ook het m.s. Oranje vin de maatschap pij Nederland is vanmorgen zonder djongossen (Indonesische bedienden) naar Djakarta vertrokken. Sedert het uitbreken i de staking onder de ca. 200 djongos- op dinsdag j.l. is aldus de directie de situatie niet veranderd. Om in het tekort aan personeel te voorzien heeft de tschappij werkstudenten ingeschakeld. mt. )k al zou prof. Zijlstra eventueel niet ninister terugkeren, is het dui- k dat hij een belangrijke plaats in Nederlandse politieke leven blijft in- en. Ondanks de teleurstellende ver ingsuitslag voor de anti-revolutionai- ïs het vertrouwen in minister Zijlstra schokt. Integendeel, men is vol be- dering voor het élan waarmee hij deze iezingsstrijd heeft gevoerd. Juist de ring die minister Zijlstra de afgelo- jaar heeft opgedaan maakt hem uitstek geschikt om als onderhande de komende Kabinetsformatie op eden. Als het gaat om vraagstukken inancieel en economisch terrein, bijv. ledrag dat voor de defensie moet wor- ujtcetrokken en de huurbelasting, Prof. Zijlstra een gezaghebbend d spreken. En dat is ook het geval Ie buitenlandse politiek bijv. onze oudlng met Indonesië of de Europese [ratie aan de orde komt. Prof. Zijl- heeft deze parlementaire periode be ien all-round politicus te zijn en begrijpelijk dat de a.r. fractie /an zijn kennis en inzicht gebruik gemaakt. Door de demissionaire mi- Zijlstra naar voren te schuiven t de a.r. fractie dat deel van haar ted, dat zij door haar zetelverlies ver- Ide. 1 minister Zijlstra weer in het vol- kabinet terugkeren dan zal de dredacteur van Trouw, de heer Bruins het fractievoorzitterschap gaan be- dat volgende kabinet is er nog Koningin Juliana heeft gisteren de Jonkman en Kortenhorst, resp. zitter van de Eerste en de Tweedo op het Huis ten Bosch ontvangen, lais de vice-president van de Raad Slate, de heer Rutgers. Vandaag ging einramp 11 doden et aantal doden bij de spoorwegramp iet traject Parijs-Luxemburg ós gister- md gestegen tot elf. Van de 145 ge- den zouden er 33 ernstig aan toe zijn. de oorzaak van de ramp bij het 1 Fimes is voorlopig alleen bekend orden, dat de koppeling tussen de ide en de derde wagon brak. Dit kan gevolg zijn geweest van een verkeer- »isselstand. zeven ontspoorde wagons hebben poorbaan over een grote afstand ver- d- Men verwacht, dat het geruime tijd duren voordat de (reinen weer nor- kunnen rijden. Het offioiële onder- naar dc oorzaak van de ramp is oor 200 gulden naar Verenigde Staten New Yoirkee hoteleigenaar H. B. ter is van plan twee schepen van 10 ton te bouwen, die elik voor slechts ig dollar (190 guiden) zesduizend pas. 'hs over de Atlantische Oceaan zou- kuanen vervoeren. De plaatebewij- zouden uitsluitend recht op vervoer tn. Naar keuze kunnen de passagiers naait ij den nuttigen in cafetaria's met ienhonderd zitplaatsen, diner-zalen duizend zitplaatsen en aan automa- Zojuist nieuwe complete collectie ontvangen Haarlemmerstraat 172- 174- 179 Herenstraat 9 H.M. de Koningin verder met het consul teren van de fractievoorzitters. De heer Burger, de voorzitter der socialistische fractie, werd als eerste ontboden. Daarna kwamen in de ochtenduren de heren Rom- me en Zijlstra. Hedenmiddag heeft H.M. de Koningin uitgenodigd de fractievoorzitters van de WD, de CHU, de CPN en de SGP, resp. de heren prof. mr. P. J. Oud, H. W. Tilanus, H. Gortzak en ds. P. Zaïtdt. (Zie vervolg pag. 5) Kritiek op beleid der regering OP HET CONGRES van de conj- munistische partij van Tsjecho- slowakije hebben de afgevaardigden van studentengroepen eisen gesteld op het punt van de elementaire de- El/ personen kwamen om en meer dan honderddertig werden gewond, toen gisteren de sneltrein ParijsLuxemburg bij Fismesten westen van Reims, uit de rails liep. Vermoedelijke oorzaak is het breken van een koppeling. Plannen van Eisenhower Ontevredenheid over Adenauers bezoek IN WEST-DUITSLAND is men te- leurgesteld over het feit. dat het bezoek van Adenauer aan de Ver enigde Staten nog geen positieve re sultaten voor Duitsland heeft opge leverd. Ook Adenauer zelf, die zijn besprekingen met minister Foster Dulles en president Eisenhower on der binnenlandse druk heeft gevoerd, zou zijn teleurgesteld. Eisenhower, die gezeten in zijn arm stoel tien minuten met de Bondskanse lier sprak, zou alleen maar de hoop heb ben uitgesproken, dat iets gedaan kunnen worden om de 17 miljoen Duit sers, die nu onder communistisch be wind leven, te bevrijden. Evenwel wordt uit Washington ge meld, dat Eisenhower, vóór hij eind vo rige week ziek werd, bezig was met di voorbereiding van plannen voor eei nieuwe politieke regeling met Rusland. Deze plannen zijn echter nog niet ver gevorderd, dat op korte termijn nieuwe onderhandelingen met de Russen overwogen kunnen worden. De ziekte Haven. De Rijkswaterstaat heeft het maken van twee havendammen, opruimen van strandhoofden en het uit voeren van bijkomende werken ten be hoeve van de nieuwe Veerhaven te Bres- kens aanbesteed. De laagste inschrijfstei was de aannemings- en handelsmaat schappij Van Oord te Utrecht vooi f 4.945.000 (hoogste f 5.675.000). Eisenhower zou de plannen hebben vertraagd, omdat de President geen belangrijke besluiten kon nemen. Verwacht wordt dat ook het bezoek an de Franse minister van buitenland- 1 zaken, Pineau, de volgende week geen belanerijke resultaten zal hebben. mocratische vrijheid. Deze eisen wer den in het geheim behandeld en door het partijbestuur afgewezen, doch via pamfletten in het gehele land bekendgemaakt. De studenten eis ten o.a.: Staking van de colleges over het Marxisme-Leninisme Vrijheid van onderwijs; en Academische vrijheid. Naar aanleiding van het tweede punt verklaarde de Tsjechische premier, dat hierdoor reactionaire denkbeelden zou den kunnen worden verspreid. Buiten deze officieel behandelde pun ten- eisten de studenten, dat de pers voortaan de ware feiten zou weergeven en niet meer de Russische kranten zou overschrijven. Buitenlandse literatuur diende weer tot het land te worden toe gelaten en de storing van westelijke radio-uitzendingen moest 'worden ge staakt. Voorts diende een einde te ko men aan de Tsjechische pluimstrijkerijen van de Sowjetunie. Geëist werd voorts, dat de kranten voortaan ook successen op technisch en ander gebied in de kapitalistische landen zullen publiceren en kritiek wordt gele verd op fouten, die in de communistische landen en de Sowjetunie worden ge maakt. De censuur op buitenlandse publika- ties diende te worden verminderd en deze werken dienden ten minste in de openbare bibliotheken aanwezig te zijn. De in april afgetreden vice-premier en minister van defensie Alexis Cepika heeft- gisteren gesproken over de „fouten, hy zich heeft schuldig gemaakt - en regeringsfuncties". Nieuw onderzoek in zaak-Ravenstein Ontkenning moord ondergraaft de bewijsgronden De „Zwarte Ruiter" zit nog steeds stevig in het zadel. Het gelukte de of ficier van Justitie voor de Bossche rechtbank niet de 31-jarige automon teur J. G. uit Mierlo, die onder de naam „Zwarte Ruiter" door het leven gaat, eruit te wippen en hem in het zand te laten bijten. Voor deze recht bank ontkende G. gistermiddag halsstarrig dat hij de overval op het post kantoor te Ravenstein heeft gepleegd. Een overval waarbij de posthouder J. van Dieten werd doodgeschoten. De Zwarte Ruiter had aanvankelijk be kend, een aandeel in deze overval te hebben gehad. De officier vond 'lit onderdeel van de lange tenlastelegg ng wel het belangrijkste en hij verzocht daarom de rechtbank, de zaak tegen G. terug te zenden naar de rechtercommissaris voor een nader onder zoek. D- rechtbank ging hiermee akkoord. Met deze verwijzing naar de instructie moeten volgens de president van de recht bank, mr. J. Huizinga, die bronnen wor den achterhaald, waaruit G. e weten schap heeft geput van vele belangrijke details rond de moord op de postdirec teur. Het zou kunnen zijn, mr. Dony heeft op gezinspeeld, dat de Zwarte Ruiter 1 listig spel heeft gespeeld met de offi- r van justitie. Met de wetenschap van de moord uit het vooronderzoek, de re constructie op de plaats van de misdaad liet te vergeten, de uitgebreide halen in de pers, zou hij zich hebben kunnen wapenen om zichzelf te melden als de uitlokker van een moord de dader nooit kon worden gepakt Ruim anderhalf jaar na zijn arrestatie in Tilburg verscheen G. voor zijn rechters, die zich over deze gerechtelijke puzzel het hoofd breken. Om deze hooiden koel te kunnen houden ging de zaak-Raven stein aan het begin van het requisitoir de ijskast in. Correct in zijn antwoorden, on gewoon vlot in zijn bekentenissen ten minste in die van zevenentwintig van zijn negenentwintig misdrijven maakte G gisteren de verwarring alleen nog maar groter. Overigens waren hem negen mlsdryven ten laste gelegd: diefstal van drie dokters auto's te Nijmegen, Amersfoort en Gel- drop, een inbraak te Dinter ten huize var de burgemeester, het schieten op Iemand in Tilburg, die hem achtervolgde, toi cn auto wilde stelen, het doodrijdt een man te Boekei, waarbü hy zün slachtoffer zonder meer op de weg ach- Breuk Ben Goerion en Mosje Sjaret Verwacht wordt, dat de Israëlische r gering binnenkort zal worden gewijzigd. Mosje Sjaret, sedert het onafhankelijk- worden van Israël, acht jaar geleden, minister van buitenlandse zaken zou ver vangen worden door de huidige ministei van arbeid, mevrouw Golda Myerson. lid van de Israëlische Labourpartij, de groot ste partij van het land. Verschillen in temperament zouden hebben bügedragen tot een verwijdering tussen premier Ben Goerion en Mosje Sjaret, die reeds dertig jaar met elkaar samenwerken. De zeventigjarige premier is een dyna misch, strijdlustig en ongeduldig iemand, die de buitenlandse politiek onderge schikt wil maken aan veiligheidsover wegingen, die volgens hem boven alles ?aan. Sjaret is daarentegen bedacht- Nehroe: geen vertrou wen in Veiligheidsraad De Veiligheidsraad zal maar weinig tan de Algerijnse kwestie kunnen doen, aldus heeft premier Nehroe van India raaggesprek met een Egyptisch blad verklaard. Frankrijk dient de strijd in Algerye onmiddeliyk te staken. Nehroe zal er bij zijn bezoek aan premier Nasser van Egypte over spreken Vermist Sinds gistermiddag wordt in Goor de vierjarige Toontje Vosgezang vermist. Het kind is vermoedelük in het I Twents kanaal verdronken. Vice-president der V.S. 'n vrouw TE^R is n-c letsel tot vice-president van de Verenigde Staten. „Dat zijn de mannen", zei juffrouw Lou Payne, die de leiding heeft geno- kr istocht om een vrouw tot vice-president verko zen te kr\jgen. Zij zijn tegen de idee. enkel en alleen omdat het nieuw één be- het afvegen van de neusjes „In het allerergste geval de ver- van de kinderen om er ai-s alle andere midde- vrouw zich om te bekommeren. len falen zullen wij naar van de Juffrouw Payne be- Washington marcheren, dat schouwde de uitslag van de moet succes hebben". „Als een vrouw de rech terhand van de president is" merkte juffrouw Payne op, „zullen de vrouwen meer kans hebben, da de regering haar rechten er kent. Zij zouden om te be ginnen in de sociale voor zorg kunnen worden opge nomen. Een dienstbode profiteert van sociale re- j ui. oelingen. Waarom zou een duidelijke huisVrouw daar niet even- - opriep ,ens van profiteren?" klaroenstoot, tot daden en sindsdien heeft het „Mrs. Homema- -<Er zijn meer vr kePs Forum" politici ge- lijke dan manlijke k\ is". „De mannen denken dat zij het land besturen, en dat is best, zolang ze het alleen maar denken". Juffrouw Payne is di. rectrice van mrs. Homema- ker's Forum, een niet- com- terciële organisatie, bombardeerd met die beweert één miljoen ken rokken dragende kan- zwakker vertegenwoordigd huisvrouwen als leden te didaten voor het vice-pre- in de openbare lichamen", hebben. sidentschap te steunen. ,-De vrouwen geven in Onlangs werd onder de Amerika het meeste geld leden rondgevraagd, of zij „Het is waarschijnlijk te 2y aan bet hoofd van mening waren, dat de laat voor ons om nog lm nan grootste gedeelte V.S. een vrouwelijke vice- '956 te winnen" zei juf- van het geld kunnen staan president moesten hebben frouw Paytie. die verklaar- waorom r0uden zij dan niet en 85 pet van de dames zei de zelf geen politieke am- aan het hoofd van de re- ocent zei de hities te hebben. vering kunnen staan?" al- „Maar in I960 zullen wij dus de wlm juffrouw Payne. (Van een onzer verslaggevers) DE TEGENWOORDIGE Russische glimlach kan niet zoveel genade vin den in de ogen van oud-president Harry S. Truman van de Verenigde Staten. „Ik vertrouw deze politiek niet", zei hij gisteren op een perscon ferentie in hotel De Wittebrug, „het is bedrog". Oud-president Truman is, zoals wij reeds meldden, gistermiddag, vergezeld door vrouw en secretaris en een bevriend echtpaar, in de Residentie aangekomen. terliet, de diefstal van een fiets te Tilburg De Zwarte Ruiter bekende alles, behal ve het laatste en de diefstal van de auto te Nijmegen. In oe zaak van de overval had hq tegenover de politie eerst ver klaard, deze samen met de Duitse auto dief C. E. te hebben uitgevoerd. Toen deze een alibi bleek te hebben, kwam G. op zyn bekentenis terug. De zaak is nu voor onbepaalde tyd ge schorst. Amerikaans-Engelse atoomuitwisseling De Verenigde Staten en Engeland heb- Den een overeenkomst gesloten voor de uitwisseling van inlichtingen over atoom reactors voor de aandrqving van oorlogs schepen, vliegtuigen en voertuigen. Dit wyst er op, dat Engeland misschien tech nische gegevens zal krygen over de Ame rikaanse atoomonderzeeër Nautilus. Terug uit ballingschap Voormalige premier weer in Polen Dr. Stanlslaw Mackiewicz, een voorma lige premier van de Poolse regering in ballingschap in Londen is gisteren in Warschau teruggekeerd. Mackiewicz werd op het vliegveld be groet door zyn vrouw en hun twee kin deren. Er waren ook vele oude vrienden aanwezig. Mackiewicz is de derde belang rijke Poolse leidér in ballingschap die terugkeert. De twee andere leiders wa ren Hugo Hanke, eveneens een ex-pre mier van de Londense ballingen en Fran- ciszek Szwajdler, een rechtse politicus. Morgen in ons "N Aan het station had groeting plaats. De tr.ein uit Brussel kwam aan op het eerste perron dat was het enig ongewone. Ter begroeting waren aanwezig de Amerikaanse ambassadeur in ons land. de heer H. Freeman Matthews en de chef directie protocol en kabinet van het ministerie van buitenlandse zaken, jhr. mr. W. E. van Panhuys. Met een vloot van krygshaftige motor- by velen over de heersende hoogconjunc tuur. Hq had niets anders dan vriend schap voor de V.S. ontmoet bij degene, met wie hij had gesproken. ,,Bij geldt trouwens hetzelfde voor Europa", zei hij. De oud-president wil bytyds in Amerika terug zyn. Waarom? „Omdat binnenkort mrs. Truman en ik onze 37ste trouwdag vieren", zei hij. ZONDAGSBLAD S~lNZE SPECIALE verslaggever is op uitnodiging van de be langrijkste Britse autofabrikan ten enkele dagen in Engeland ge weest, niet alleen om een studie te maken van de Britse auto. maar ook om in verschillende modellen te rijden. Hij vertelt daarover in een artikel, dat wij morgen in het zondagsblad publiceren. Daarbij hebben wü nog een Engels verhaal opgenomen over de Cinq Ports, het gebied bij Het Kanaal, dat tal van merkwaardigheden herbergt. Het Chr. Paedagogisch Studie centrum bestaat tien jaar en naar a..nleidlmg daarvan heeft een onzer redacteuren een artikel geschreven op pagina twee. Ook weer een kort verhaal, de Volkswijk en de radiorubriek. De pagina Geestelijk Leven staat ditmaal in het teken uan een belangwekkend boek, dat pas ver schenen is „De Bijbel heeft toch gelijk". Vooral deze bladzij zal door onze lezers met grote be langstelling worden gelezen. 'lad Zij, het Cultureel Venster en de ontspanningspagina com pleteren dit zondagsblad. Zo kun nen de dames ontdekken, dat het voor een Volendam die de kle derdracht in ere houdt, niet mee valt koopjes te halen. Even voor half vier stapte gistermiddag oud-president Truman een zaaltje van hotel De Wittebrug binnen, legde zijn wandelstok op tafel, ging zitten, en zei tegen de 59 verzamelde dag- en weekbladjournalis ten, radio- en televisiereporters en cameramannen: „Well, wie wat te vragen heeft, ga zijn gang." agenten en twee auto's vol met recher cheurs ging het naar De Wittebrug, waar Amerikaanse gasten voor drie dagen in intrek hebben genomen. „Dan gaan wij naar Engeland, waar ik n eredoctoraat in Oxford krijg aange boden." vertelde het voormalige Ameri kaanse staatshoofd, „en dan naar huis." persconferentie duurde overigens niet lang en belangryke politieke vragen ïen er niet aan de orde; voorzover zij werden gesteld, kwam er geen ant woord. Want Truman kondigde ai meteen dat hy niets over de Amerikaanse buitenlandse politiek wilde vertellen. Hij betuigde slechts zijn instemming met de huidige buitenlandse koers in de V.S. Hij gaf ook ten antwoord, dat er voor de democraten bij de volgende presidents verkiezingen geen moèilijkheden zullen zijn, „ongeacht, wie bij de republikeinen kandidaat is." Deze mededeling verwekte bij het talrijke gehoor uiteraard enige hi lariteit Truman deelde ten slotte mee, dat hy bijzonder onder de Indruk was gekomen ie snelle wederopbouw in Europa en de klaarblijkeiyke gevoelens van vreugde Revolteleider ontvoerd en teruggebracht De leider van de revolte In Argentinië, generaal Tanco, werd gisteren door een groep gewapende aanhangers van de regering uit het gebouw van de ambas sade van Haiti in Buenos Aires ontvoerd, doch na een protest van de ambassadeur teruggebracht Aanvankeiyk werd gemeld, dat gene raal Tanco naar Montevideo, de hoofd stad van Uruguay, was uitgeweken. In de ambassade van Haiti werd hij echter, terwijl de vrouw van de ambassadeur en het ambassadepersoneel met machine geweren in bedwang werden gehouden, met zes anderen, weggehaald door leden van het „burgerlijk revolutionair com mando", een organisatie die werd opge richt om de regering te helpen, in de stryd tegen Perón. HET WEEK EN EUROPA NNW ozo windstil WEERBERICHT Meer zon Tot zaterdagavond ver wacht De Bilt: Hier en daar lichte nachtvorst. Morgen zonnige perioden, maar ook nog enkele buien. Weinig wind en dezelfde of iets hogere middagtempera- turen. (Opgemaakt 11.15 u.). ZON EN MAAN Zon 4.21—21.04. Maan 14.07—0.35. Op 23 juni V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1