In totaal zijn er nu al 79 kartels opgeheven BOLS Endocil Winstbejag niet primaire doel van prijsregelingen Televisie had actief aandeel bij de verkiezingsuitslagen San Marino wil kunstschatten der wereld beschermen 5 DONDERDAG 14 JtlNT 1956 Minister Zijlstra concludeert: (Van onze parlementsredactie) De minister van economische zaken, prol Zijlstra, is na een onderzoek van een 120-tal bindende prijsafspraken tot de conclusie gekomen, dat winst bejag door uitbuiting van de conjunctuursituatie in de meeste gevallen niet het primaire doel is geweest (of zelfs helemaal niet in de bedoeling heeft gelegen) bij het tot stand komen van prijsregelingen. Minister Zijl stra zegt dit in een brief aan de Tweede Kamer, waarin mededelingen worden gedaan over de resultaten van de vorig jaar ingestelde enquête naar een groot aantal prijskartels. Het onderzoek heefit voornamelijk be-1 het kartelregister konden worden afge- órekkirog gehad op zgn. horizontale prijs- voerd, wparvan 31 in 1055 en 48 In de regelingen in industrie en groothandel. In'eerste 5 maanden van 1956. Verder hrb- vele gevallen waren de aangeslotenen be- j ben nog 13 kartels opheffing In beraad, reid het algemeen belang te stellen boven waarvan mag worden verwacht, dat zij de door hen nagestreefde doeleinden en hiertoe daadwerkelijk zullen overgaan, tot opheffing over te gaan. In enkele ge- In m verband ie eveneens (illustratief, vallen van opheffing bleek de mogelijk- diat d* aanmelding van n.euwe prijsrege- heid ie bestaan het met de prijsregeling i,,ngen een duidelijk dalende tendentie beoogde doel ook op andere marnier te be- vertoornt. Ten aanzien van een aan'al reiken. Verschillende kartels, die een prijsregelingen wordt optreden volgens de prijsafspraak hanteerden om kwaliteits- formele kartelprocedure overwogen. ontwaarding tegen te gaan. trachten dd' doel thans te bereiken door uitbreiding van de technische samenwerking en be vordering van de rationalisa'tle van de produktde. In enkele branches in de bouw nijverheid, waar een sterke opwaartse druk op de prijzen word.t uitgeoefend werden miiniumprljsregeUngen omgezet, in maximum prijsafspraken. Bij enkele mini mumprijsregelingen konden de mogelijk heden tot het geven van dispensatie van de verplichting niet beneden de vastge stelde prijzen aan te bieden, worden ver ruimd. Minjster Zijlstra concludeer1 aan het slot van zijn brief, dat bij het bedrijfsle ven in toenemende mate begrip werd ont moet voor het prijsbeleid van de over heid en voor de daaruit voortvloeiende noodzaak zoveel mogelijk medewerking te verlenen aan het elimineren van prijsver- starrende elementen in het economisch verkeer. In cijfers uitgedrukt, blijkt deze hou ding van het bedrijfsleven uit het feit, dat sedert het onderzoek naar de prijs kartels gaande is, 79 prijsregelingen uit KLM gaat met DC-6 op Warschau vliegen Ook toeristeuklasse De nieuwe KLM-luchtverbindtng Am sterdam- Warschau v.v. vindt nu al zoveel aftrek, dat deze dienst geopend op 24 april jl met ingang van 5 juli gevlogen zal worden met DC-6 in plaats van met DC-4 toestellen. Verder zal de KLM op deze lijn, die twee maal per week wordt bediend, naast de al bestaande toeristen klasse ook een eerste klasse invoeren. DC-6 machines beschikken over 60 zit plaatsen! waarvan 16 in de eerste klasse. Lagere douanerechten in Duitslahd Het Westduitee kabinet heeft gisteren een tariefverlaging van ten hoogste 25V. op een grote verscheidenheid van artl' a- len afgekondigd. Voor vers vlees, aard appelen. boter, eieren, kaas gelden deze verlagingen niet. Het parlement inoet de verlaging goedkeuren. Deze zal 1 juli ingaan en gelden tot 31 december 1957. Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct. alléén bi] Apothekars en Drogisten Herv. Synode besprak o.m. de financiële zaken Nadat de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk in haar voortgezette verga dering besloten had het besprokene over het voorstel van de classis Bommel om art. X b(j het onderzoek van kandidaten op colloquia te laten functioneren, ter kennis te brengen aan de commissies der colloquia, werd het jaarverslag van de Generate Financiële Raad behandeld. Hot kastekort voor de administratie kosten over '54 bedraagt: f 32.097.22 en Leen 't Hart directeur Necl. Beiaardschool De Ned. Beiaardschool, welke in okto ber 1953 in Amersfoort werd opgericht als onder-afdeling van de Amersfoortse Mu ziekschool, is thans een zelfstandige sticht ting geworden met een eigen bestuur Als voorzitter van het bestuur fungeert de Amersfoortse burgemeester H. Molen dijk. Tot directeur van de school werd benoemd de heer Leen 't Hart. stadsbei- aardier van Amersfoort en Delft. Maan dag 16 juni is voor de Ned. Beiaardschool een belangrijke dag. Zij zal dan haar eerste leerlingen afleveren. Vier leerlin gen. t.w. Karei Borghuis uit Oldenzaal en Henk Herzog uit Den Haag (Staats examen-B) en Gijs Brinks uit Baarn en de heer Bakker (Staatsexamen-A) zullen dan op de Amersfoortse toren voor een uitgebreide commissie hun proeven van bekwaamheid als beiaardier afleggen. 4.20. Het tekort het f 38.111.72, ter- '54 een overschot was. In beide jaren wa6 de tobaalopbrengst ruim I miljoen De c:«ssi6 Harderwijk heeft bezwaren tegen het IKOR. het Jongste Herderlijk Schrijven, het optreden der visitatoren- gene raad en de benoemmgspolafriek der synode en wil daarom niiet aan het collec- teplan meedoen. Een der leden vroeg of het In deze lijd van woningnood wel gewenst was voor de Hervormde kerk in Den Haag een centraal gebouw op te richten. De heer H. A. A. de Vos deelde terzake mede, dat de kosten stijgen, hoe langer men wacht. Bovendien komen er ruimten vrij, als het centraal gebouw klaar is. Ook ds. WesseldUk wees erop, dat concentratie In een centraal gehouw hard nodig is. Er zijn thans 17 verschillende gebouwen waar de kerkelijke administratie is on derdak gebracht. de Generale Kas be- urgentWijst. de avondvergadering was Rev. H. ?man uit Newark (V S.) ale gast aan- g. Hij deed mededelingen over zijn door Zuid-Afrika •f verslag van de Alg. Kerkvoogdij Raad werd goedgekeurd. Hef aantal bij deze Raad aangesloten kerkvoogdijen is langzaam stijgende Uitvoerig werd hierna gesproken over Haindreilk/lng voor het geeprek der richtingen, waarover dr. W. J. de Wilde ds. J. Germans rapporteerden. Dr. De Wilde wees erop, dat dit stuk niet meer wil zijn. dan een handreikig voor het ge sprek. Diepengaande uiteenzettingen over de waarde van het dogma voor de kerk horen in dit stuk niet thuis, maar beho- >n tot het werk van de Raad voor Kerk i Theologie. Het stuk werd door 6ynode aanvaard. De bij drag* droegen in '54: f 388.000 (tb '53: In '55 werd uit deze kas de boi 5.000). ONS LAND TELT THANS RUIM 250.000 AMBTENAREN Wij hebben thans in ons land 250.762! ambtenaren. De Nederlandse gemeenten hebben het leeuwendeel nl. in totaal 126.597 in dienst. Het Rijk 118 000, terwijl de Provinciale organen beschikken over 8100 ambtenaren. In de grafiek is tevens aangegeven hoe de Rijks-ambtenaren over de verschillen de Ministeries zijn verdeeld, waaruit blijkt dal Oorlog en Marine een zeer groot aantal ambtenaren in functie hebben. Van de Gemeentelijke diensten zijn de Open bare werken het sterkst bezet met een bijna uitsluitend mannelijk ambtenaren korps. Het grootste aantal ambtenaressen werkt bij Onderwijs, n.l. bijna 9000 van de bijna 21.000 De Gemeenten met meer dan 200.000 Inwoners hebben te samen 56.000 ambte naren in dienst. De Gemeenten met 100.000 tot 200.000 Inwoners moeten het werk met 15.000 ambtenaren aankunnen. De rest van het Gemeentelijk ambte naren-korps is naar behoefte verdeeld over de kleinere Gemeenten. Volledigheidshalve zij nog opgemerkt dat de cijfers van gemeentelijke cn pro vinciale ambtenaren alleen betrekking hebben op ambtenaren met een z.g. aanstelling. ven de hier genoemde aantallen heb ben de gezamenlijke gemeenten nog 20.000 •belds-kontraktanten. de provincie bijna 2000. Het merendeel van deze arb kontraktanlen Is geplaatst bij Openbare erken. V erkeerscontrole had succes De op gezette tijden gehouden zeer in tensieve verkeerscontrole heeft in h« arrondissement Utrecht wel enig succï gehad. De aantallen processen-verbaal daalden met meer dan de helft. Toch blijft volgens de officier van justitie het aantal kleine verkeersovertredingen nog steeds te groot, zodat extra controle op bepaalde dagen niet gemist kan worden. Bij zeer extreme overtredingen zullen voertuigen in beslag genomen worden. Dit geldt zeer zeker ook voor bromfiet sen en fietsen. Opmerkelijk is, dat het aantal ongelukken in bebouwde kommen vijftien maal zo groot is als op de grote kerker gesubsidieerd. Er 6taan echter Russen stapten even uit Bom in KLM-vliegtuig loos gerucht Voordat de acht Russische kerkelijke leiders na hun bezoek aan de V.S. gis avond de terugweg naar Moskou konden aanvaarden, kwam er een telefoontji het vliegveld Idlewild te New York, dat er een bom aan boord van het vliegtuig zou zijn. De Russen moesten even stappen om de politie gelegenheid geven het K.L.M.-vllegtuig te onderzoe ken. Er werd geen bom gevonden. Metropoliet Nikolai zeide, dat hii zijn bezoek aan de V.S. de rijkste en pret tigste indrukken had en dat hij hoopte op verdere versterking van een broederlijk contact Na een oponthoud van ruim anderhalf uur kon de metropoliet met 29 andera passagiers de reis vervolgen. Gelukstelegram voor min. Van Oven De Nedarlandsp Unia van Vrouwelijke Bedrtjfshoofden heeft de minister van justitie, prof. mr. Van Oven. telegrafisch gelukgewenst met het aannemen van het wetsontwerp Opheffing van de hande- i.ngsonbekwaamheid gehuwde vrouw door de Eerste Kamer. Engelse bom schrikte de United States op Passagiers en bemanning van het 53.000 ton metende Amerikaanse passagiersschip United States zijn gisteren hevig ge schrokken toen vlak voor aankomst in Southampton zich een zware exploisie op zee voordeed Later bleek, dat deze ex ploisie was veroorzaakt door de Britse marine, die in dit gebied proeven deed met mij-nen en dieptebommen. Het schip voer echter met normale snelheid door en er gebeurde verder ook niets bijzonders Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post i zijn bezorgd, eta./i achter de naam het schip vermeld. Australië via Engeland 23 juni; Brazilië ss. Alphard 18 juni; Oost-Afrtka 6S. Europa 21 Juni en ss. Ferd. de Lesseps 23 juni; Canada ms. Noordam 21 juni en ms Luksefjell 23 juni; Chili, via New York 21 juni; Indonesië ms. Le Artes 20 Juni: Ned Antillen ms. Osiris 18 juni; Nieuw-Zeeland via Engeland 23 juni; Suriname ss. Cottica 20 juni. Indonesië protesteert tegen film Indonesië heeft te Hongkong bezwaren gemaakt tegen de Italiaanse film Verlo- omdat deze film niet liet blijken, dat de Indonesische regering haar hulp had verleend door faciliteiten en medewerking aan de makers te geven. De Indonesiërs hadden reeds eerder ge protesteerd en de Italiaanse film werd teruggetrokken van het derde Zuidoost- azlatische filmfestival. Zij zal nu ver toond worden, maar niet onder auspiciën ie van filmproductenten in het festival uitgaat. federa Azië, van wie In de titels der film dat delen der film in Indonesië wa ipgenomen en men veronderstelt, verschillende andere delen niet, jzc verondersteld wordt in Indonesië zijn laakt. doch elders en dus „verva: ijn. De Indonesische delegatie prot teerde, omdat de film de gevoelens land kwetste. roor heilgyi Adel. Parci Slot. Rotterdam: A. L. de TAE TELEVISIE heeft gisteravond actief deel gehad in het bekendmaken van de verkiezingsuitslagen. Na het gewone programma schakelde men in een gezamenlijk programma over naar het gebouw van de Arbei derspers in Amsterdam, waar men de voordelen van goede telex- en tele foonverbindingen verenigde met die met dat van de hoogte van het gebouw,, een goede plaats voor het aanbrengen van een straalzender dus. De parlementaire journalisten dr. Ernst nn Raalte en Leo Hanekcoot discussieer den hier over de verkiezingsuitslagen en probeerden er een politieke analyse van te geven. Of dat geslaagd Is zal door ver schillende mensen anders beoordeeld worden: dat dit partijdig zou zijn gebeurd, nenen wij beslist te moeten ontkennen. Tijdens deze discussies werden de uit- ilagen aan de kijkers getoond, soms iets te breed voor het scherm, maar in ieder geval bijzonder duidelijk. Politieke voor- ïen kreeg men helaas niet te zien; wel hoorde men nog gesprekjes van dr. Van Raalte met prof. Zijlstra en prof. Romme („je kerel, ik zie Jou wèl, je kop staat hier levensgroot voor me"). Als Intermezzo interviewde Mies Bou- man enkele functionarissen op de zette rij, liet de journaaldienst van de NTS. een paar flitsen zien uit ons land (n.a. het naar de stembus gaan van de één jarige Henk Batelaan in Lcldschendam) en later de reacties op de uitslagen in Amsterdam. Ook werden er een paar filmpjes van Polygoon gedraaid, een over de Staten-Generaal en een over het ver werken van de stembiljetten in de me chanische administratie. Dat was leer zaam en volkomen televisie. Het duurde tot bij half twee. In geval van een oorlog... Tuimel in Monte Titano zou als kluis kunnen dienen Landinwaarts, ter hoogte Rimini aan de Adriatische zee stijgt een indrukwekkende klip als een enorme vloedgolf op uit het vrudhtibare Italiaanse landschap. Het is de Monte Titano. een van de drie rotsige hoogten, welke samen 's we relds kleinste republiek vormen: San Marino. San Marino heeft er in de afgelopen ja ren wel voor gezorgd, in het nieuws te blijven en thans heeft het opnieuw de aandacht op zich gevestigd door een op merkelijk voorstel. Het heeft namelijk zijn berg aangeboden als veilige bewaarplaats voor werken van kunst en cultuur uit alle landen, voor het geval er in de toekomst weer een oorlog mocht uitbreken. Dit aan bod vloeit voort uit vrees, dat opnieuw de voorwerpen, welke onze beschaving als een kostbaar goed beschermt, zullen worden blootgesteld aan de verwoestin gen, die reeds in twee oorlogen zo veel waardevols verloren hebben doen gaan. Bovendien is de bedreiging van onze kunstschatten vandaag nog vergroot door de mogelijkheid van een zeer plotseling uitbreken van vijandelijkheden, de kracht van de nieuwe, verwoestende wapenen en de enorme gebieden, waarover de tegen woordige oorlogen kunnen woeden. Uit deze vrees werd de „Internationale Conventie voor de Bescherming van Cul turele Goederen bij een Gewapend Con flict" geboren, getekend door 50 natles ge durende de i mte r-goev er neme ntele confe rentie van de UNESCO te Den Haag in mei 1954. Vijf staten hebben de conventie thans geratificeerd. Het zijn Egypte, San Marino. Birma. Joegoslavië en Mexico. Zij zal op 7 augustus van kracht worden. Dit culturele Rode Kruit streeft er naar historische monumenten, musea, bibliothe ken, kunstwerken, wetenschappelijke col lecties etc. en aain het personeel, dat met de verzorging ervan belast is. dezelfde status te garanderen als In oorlogstijd ge geven wor-t' aan de geneeskundige staven, hospitalen en ambulances. Het ijvert bo vendien voor de inrichting reeds nu van bomvrije schuilplaatsen voor ver plaatsbare werken van kunst en cultuur. Onaangetast Deze laatste clausule bracht de regering van San Marino er toe. haar grondgebied ter beschikking te stellen van de Con ventie. Dit gebaar past volkomen in de lange geschiedenis en de traditie van San Marino. Het aanbod werd in 1954 gedaan door de heer Angelo Donati. gevolmach tigd minister van de dwergstaat, die zei- de: „Zestien eeuwen lang zijn wij onaf hankelijk en strikt neutraal gebleven. We bleven onszelf omdat wij wijs waren en geen eisen stelden en óók. omdat ons land De traditie wil, dat deze mlniatuurstaat tegen het midden van de vierde eeuw werd gesticht door Marinus, een inwoner van Arbe aan de Dalm^tische kust. Ten einde de vervolgingen van Diocle- tianus te ontlopen, vluchtte hij naar de 800 meter hoge Monte Titano, welke in die dagen met dichte bossen was bedekt en vestigde zich daar met een groep aan hangers Volgens een andere legende werd de Monte Titano aan Marinus geschonken door een Romeinse vrouw, nadat hij haar zoons had genezen. Bij zijn dood droeg deze Heilige de berg over aan zijn disci- e*itöc/i pittig Op bezoek bij de Paus Geschenken voor Sukarno en zijn zoon Hirohito De Paus heeft gisteren Sukarno in audiëntie ontvangen. De Indonesische pre sident d"oeg het grootkruis van de Pius- orde, dat de Paus hem de vorige dag had toegekend. Sukarno had een militair uni form aan en werd ontvangen met hei ge bruikelijke eerbetoon van de pauselijke garde. Niet minder dan zeven «lut.'- brachten Sukarno's gezelschap naar het Vaticaan. De Paus ontving Sukarno op de irempel van zijn vertrek en geleidde hem naar een zetel naast zijn troon, waarna een gesprek van twintig minuten volgd». De Paus verzèkerde dal de Indonesische regering kan rekenen op de volledlpe trouwe samenwerking van de bijna een niljoen rooms katholieken In uat land, .erwijl Sukarno zeide, dat de room-katho- 'ieken dezelfde recht..1 hebben als de an- iere burgers. Daarop zeide de Paus, dat tijd en geduld nodig zijn om een Indone sische geestelijkheid te vormen. Na het gesprek werden de kinderen en net gevolg toegelaten. Sukarno schonk de Paus een foto van zich zelf. een zilveren theeservies, een weefsel en een schilderij,-terwijl de Paus ••en perkamenten oorkonde overhandigde pn een verzameling munten. Sukarno's Pijpleiding niet naar Rotterdam In politieke kringen te Bonn verwncht men volgens A.P dat de Westduitse rege ring subsidie zal verlenen om de ontwor pen pijpleiding naar Wilhelmshaven te doen lopen in plaats van naar Rotterdam en van Wilhelmshaven èen grote olie haven te maken. Bij het pijpleidingplan dat 180 min. zal kosten zijn de Duitse dochtermaatschappijen van de Standard Oil de Koninklijke Shell, de British Pe troleum en andere betrokken. De Duitse Esso bouwt bij Keulen een reusachtige raffinaderij. Geraamd wordt dat met de aanleg van de oliehaven een bedrag 35 tot 65 min. gemoeid zal zijn. Toch is hot zo LABYRINTEN 663. De Grieken kenden, behsb lidden volgens de sagen de •us huisde, dan is een reli- betekenis der Trojabureliten irschijnlyk. Vooral indien hier in verband worden gebracht ieklnbyrinten in de kathedralen avenna, St -Omaars. Chsr- Kmiens, Sent, Atreeht enz. NADRUK VF.RBODEN) ontving een collectie postzegels van Vaticaanstad. Sukarno had vervolgèns eén onderhoud met de pro-secretaris van staat bracht een bezoek aan de musea. pelen, op voorwaarde, dat zij altijd hun vrijheid zouden verdedigen. De volgende eeuwen brachten rondom oorlogen. Het Romeinse Rijk viel uiteen, daarna Byzantium. Italië werd verdeeld in ontelbare staatjes Maar San Marino bleef zijn gelofte getrouw. Het grondge bied bleef ongewijzigd en de staatsinstel lingen waren naar oud-Romeins voor beeld Steeds weer werd de republiek aan gevallen en zelfs, wanneer zij zich ge durende korte periode aan vreemde heer schappij moest onderwerpen, wist zij toch altijd weer haar vrijheid te heroveren. San Marino gaf blijk van zijn wijsheid, toen in het begin van de 19e eeuw Napo leon aanbood, het grondgebied door an nexaties te vergroten. De bevolking gaf niet toe aan deze verleiding om nieuw land toe te voegen aan het bestaande en waarschijnlijk heeft respect voor deze houding er toe geleid, dat het landje on aangetast bleef tijdens Italië'» eenwor ding. Oude tunnel Zeer oude staatsinstellingen heeft men in stand weten te houden, zoals bijvoor beeld naar Romeins voorbeeld, de con suls het dagelijks bestuur door twee Kapitein-Regenten, doch de 15.000 inwo ners van San Marino weten heel goed. dat het niet alleen de traditie is, die dit staat je door de eeuwen heen zijn onafhanke lijkheid heeft doen behouden. Het land is rimers niet rijk genoeg om aantrekkings kracht uit te oefenen op veroveraars! De grond is niet erg vruchtbaar, er zitten geen voorraden olie of andere mineralen ln de bodem en de enige industrie is die van het eeuwenoude pottebakkershand- werk. Slechts in de laatste jaren zijn toe ristenindustrie en het drukken van spe ciale postzegel» een aanvullende bron van Inkomsten geworden. Trots zegt men te San Marino: ,.Wij genoten volledige sou- vereiniteit. San Marino is het enige land ter wereld, dat de wet en niet het geweld tot grondslag heeft. Wij hebben geen leger en geen wapenindustrie. We zijn daarom Ideaal onzijdig." Niettemin behoedde deze neutraliteit Ran Marino In 1944 niet voor een bombar dement. Maar ofschoon de bommen enige burger» doodden en ernstige schade aan richtten aan gebouwen, bleef de diepe tunnel, waardoor vroeger de spoorlijn naar Rimlni liep. onbeschadigd. Deze niet meer gebruikte tunnel biedt San Marino thans de wereld aan voor het veiliger op bergen van de kostbare kunstschatten en nder de rots zouden nog meer bomvrije schuilplaatsen gebouwd kunnen worden. Zal dit aanbod aanvaard worden? De volken, die de Conventie ratificeren, zul- iit moeten beslissen. Maar misschien zal op een dag de vlag met het blauw witte embleem, het internationale sym bool voor de bescherming van de cultu rele schatten van onze wereld, naast de banier van de republiek boven San Ma rino wapperen. En dan zal direct de vreemde coïncidentie opvalleh: beide vlaggen zijn blauw-wit. Hormooncrême ontsluiert de schoonheid van uw huid Endocil, de nieuwe, hormoonhou- dende crème, ontsluiert de schoon heid van uw huid. Het in Endocil aanwezige hormoon maakt uw huid weer gaaf, zacht, mooi. Reeds na 3 weken kunt u de verbetering con- Gebruik Endocil ook als basis r make-up of poeder. hormooncrême van Organon Per tube 2.90 TE LEIDEN >veerd tot doctor ln de rechtsge- op proefschrift getitel ..The legal lircraft", de heer J. P. Honig, ge- >efschrift getiteld „Een nolie". de heer W A. Herrmann, gebor* Den Haag en wonende in Den Haag. Gepromoveerd tot doctor In de wiï natuurkunde op proefschrift getiteld ferromagnctism and adsorption", de he W. Kasteleyn, geboren cn wonende te Le GRONINGEN, 13 juni. - Gepromo' tot doctor ln dc geneeskunde op proefsc! ge, J. Ter windt. Arnhem. UTRECHT, 13 Juni, - Geprorni tot doctor in de rechtsgeleerdheid op schrift; De ministeriële verordening, i ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. G.U., 13 juni. - Gesla. voor kand politieke en sociale wetensch; pen (sectie cl): mevr. G. M. Roosenscho< Bakker, Amsterdam. GRONINGEN. 13 Juni. - Geslaagd v. kand. geneeskunde ÜB Sij brandy Drijber, Bloem roek Haxen^ (Fr.); F i i P N. land. GRONINGEN, GUnHornstM juni. Geslaagd voor unae (IIB); de danies M. E. gen; A. D. Welt. Usquert en C. Balder. Groningen A. H n; J W, Reinklivg, Zwolle; Amsterdam. Doet. tandheel- mej. J G. Hulsman, Haren; Jranjewoud; J. J. Linde, Gro- J Zeegèrs. Stadskanaal. 13 juni. Geslaagd 'l Verklaard Uitxicht Ah de kat in het nauw zit ijziging van de dictatuur, maar wij rezen dat dit niet de bedoeling van de Sowjetleider is," aldus heeft Dulles op vekelijkse persconferentie verklaard, inister zeide te vrezen, dat Kroesjt- sjef met Stalins veroordeling slechts de indruk wil vestigen, dat de huidige dic tatuur goed is, omdat zij de oude ver oordeelt. Deze verklaring van Dulles «loot aan op hetgeen bondskanselier Adenauer een dag eerder had gezegd over de bedoelin gen van de Sowjetunie. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat er in het Kremlin geen werkelijke veranderingen hebben plaatsgehad, die de westelijke mo gendheden vertrouwen in de toekomst kunnen geven. Om te kunnen beoordelen, welke waarde de veroordeling van Stalin en de daarop ge volgde campagne heeft, moeten we in de eerste plaats weten. hoe de huidige Sowjetlei- ders er toe gekomen zijn. Voorts, of alle huidige leiders het met de actie eens zijn, en ook hoe de reactie van het Russische volk is geweest. Daar zit voor het westen de grote moei lijkheid, want het antwoord daarop kan niet worden gegeven. De leidende politici in het westen moeten er maar naar raden, of de veroordeling van Stalin wel over wogen geschiedde, of de Sowjetleiders het wel zo roerend met elkaar eens zijn, en of het Russische volk alles heeft geaccep teerd cn nu gelooft, dat er een betere tijd aanbreekt. In het huidige stadium is veel te zeggen voor de lezing, die een gevluchte Sowjet- spion van de gebeurtenissen in de Sowjet Unie heeft gegeven. Hij meent, dat de af zwering van Stalin een noodsprong van Kroesjtsjef is geweest in de verbitterde strijd om de macht, die in het Kremlin gaande is. Volgens deze «pion, Chochlof. had Kroesjtsjef op het twintigste congres van de communistische partij milde kritiek op Stalin laten horen, geheed volgens de plan nen. Na hem oefende evenwel Mikoyan veel scherper kritiek op Stalin, die tevens een stilzwijgende beschuldiging aan het adres van Kroesjtsjef inhield, omdat deze op bevel van Stalin de Oekraïne had on derworpen. Kroesjtsjef. die daar helemael niet op had gerekend, zou toen bang zijn gewor den. Hij zag, dat hij verloren was, als hij niet onmiddellijk handelde en hij koos de enige weg. die hem overgebleven was. Hij uitte nog feller kritiek op Stalin dan Mikoyan had gedaan en insinueerde, dat de anderen zwak tegenover Stalin waren geweest. Hij had de situatie weer gered. Als deze lezing inderdaad juist is en die mogelijkheid is er zeer wél dan komt alles, wat sinds het partijcongres in Moskou is gebeurd, wel in een merk waardig licht te staan. Dan is de afzwe ring van Stalin een noodsprong geweest, die niet meer ongedaan te maken is, maar die geen gunstige gevolgen zal hebben voor de toestand in de Sowjetunie. Nu de feiten eenmaal zo liggen, zal Kroesjtsjef de anti-Stalin-campagne ge bruiken om zijn tegenstanders uit te scha kelen. Molotof en Kaganovitsj. twee oude bolsjewisten, verdwenen reeds van het to neel. Voorts zal hij in toenemende mate trachten, de „koerswijziging" in de Sow jetunie zo voordelig mogelijk in hel wes ten aan de man te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5