fan van Delft had geen animo w voor zijns vaders beroep Rijnsburgse jongen ging schepen uitreden voor de Oost 5 Vrijdagavond moet agenda van 18 punten worden afgewerkt Vivisectie eist ruim twintig: miljoen dieren 'sjaars WEINIG INTERESSE VAN JEUGD VOOR HET LOODGIETERSVAK Politie bijna in gracht geduwd 56 NIEUWE leidsche courant WOENSDAG 13 JUNI 1956 Sprookje uit de vorige eeuw IN KATWIJK-BINNEN woont een familie, die zoals dat zo \\t- dikwijls gebeurt zich verheugen mag in het bezit van een antieke j \ifamiliebijbel. Het is inderdaad een prachtstuk, en hij draagt op de buiten- Mtijde de naam W. BLOK, juist zoals wij die schreven, in Hoofdletters, met ♦k1 flaaronder het jaartal 1784. Op het schutblad is bovenaangeschreven- [j. van Delft geboren te Rhynsburg den 29 Junij 1806 Willemina Blok. geboren te Waddingsveen den 26 Meij 1807" En hier begint dan het O levensverhaal van die Rijnsburgse jongen, Jan van Delft, van wie nu nog Jtrjrerteld wordt in de familiekring, dat hij helemaal geen ambitie had om het beroep van zijn vader landbouwer tot het zijne te maken. „Om- Lj [dat-ie knollen moest plukken voor z'n vader met het koude weer, is Jan Hip zee gaan varen!", zeggen ze nu nog in Rijnsburg. Hoe dit ook zij, feit dat het hart van Jan naar zee trok. Toen hij twintig jaar was. moest lij loten voor de militaire dienst, maar hij lootte vrij me* zijn nummer 24. Intussen wa6 Jan niiet van plan zijn tie leven voor de mast dwz ala jatroos te blijven vanen, maar om ho- e.-op té komen kon hij studie niet ont- leren. En het was voor die etudie. dat hij Étetekend terecht kon bij de Rijnsburgse phoohneeeter, annex koster, voorganger nnex bidder, Areliis van Marlon, die zo imfitreeke 1810 het schoolmeesbershiuds van HJnsburg, ter plaatse waar thans het eadhuts staat, terzijde van de Hervorm- kerk. had betrokken Immers, deze ne«6ter Van Marion wa6 de eerste, diie Rijnsburg zeevaartkundige lessen tocht te geven. Hij kon 'e avonds, ter- rij! zijn vrouw en dochters bij een pomp- Ichtje zaten te naaien je ziet dde oude ijd vóór Jei zo echt gezellig en huise- ijk op het blad van de houten tafel met i stukje krijt bezig zijn problemen uit rekenen! Hij heeft ook het genoegen nogen smaken, do eerste lessen met be- rekWng tot de stuurmanskunst bij te irengen aan de jonge IeaSc Fransen van ie Putte, dezelfde die later minister van Colondën was in het tweede kabinet- Thorbeeke 11882-1866), dezelfde ook wie boord van een schip van Van Hobo ten, varend onder mijn overgrootvader, de kapitein H. Poort, met behulp van een Éndje touw gevoel voor orde en diselpld» ingeprent moest worden! Welnu, bij deze Rijnsburgse schoolmeester met zijn [«vaart-wiskundige knobbel verzamelde nok dat buitenbeentje onder de Van Delf- zijn theoretische kennis, om echter de mast té kunnen komen. Intermezzo Het is moeilijk, bij het noemen van de caam van meester Van Marion niet even langer stil te staan bij deze Rijnsburgse ;f.guur. Immer», het komt niet zo heel (dikwijls voor, dat een schoolhoofd mag (terugzien op een werkzaamheid van bijna |ten halve eeuw in één zelfde plaats. Het 'kan dan ook nauwelijks verwondering Ibaren, dat deze figuur, die zowel door {tijn werkzaamheden afls door de Langdu- irgheid. van zijn verblijf-lm' hun midden jzich bemind had-weten te maken bij. vele jRijnsburgers, op een bijzondere wijze zijn 'afscheid geaccentueerd heeft. Hij reikte op de laatste dag in actieve 6chooldlenst. 21 december 1860. nl.. een gedicht van eigen hand uit aan al zijn leerlingen. Een ged.eht, dat we U toch niet onthouden willen. j Hier is het: 'f Ia schier een halve eeuw geleden. Dat Uc In deze School mogt treden, j Ter onderwijzing van de jeugd. Tot deze taak mij opgedragen, Wou 's Heeren gunst mijn krachten I Hu was mijn steun bij leed en vreugd. Bij dat woordje leed zullen zijn gedach ten ongetwijfeld teruggegaan zijn naar die dagen, toen zijn zoon Phildppu6 Hendrikus Marion hem terzijde stond al6 onder meester, om echter nauwelijks veertien dagen later door de dood weggenomen te worden Maar het gedicht gaat nog verder: Nu mij de krachten gaan begeven Verlang *k naar een stiller leven, I Tot meer volmaking van mijn heil. Do zij den Heer: want zijn genade Kwam mij steeds m m*1n werk tte stade: Zijn hulp was zonder maat of peil. Doch in mijn stil en vreedzaam leven, Zal mi) de liefde niet begeven. Die ik vóo- U, o Kinderen, voed. Blijft gij den meester steeds gedenken. Dan moge U God zijn zegen schenken: Dan ga 't XJ nu en namaals goed. Ziedaar het afscheid van een.. 77-jarige. Man en vader Na dit Intermezzo keren wij echter haastig terug naar onze Jan van Delft Hij was gaan varen. Bij de koopvaardij Een jongeman van 1 el. 5 palm en 9 duim lengte (bij aanneming van de nieuwe el of meter dus 1 m 59 om). Kort van stuk dus, ietwat gedrongen. Een lang gezicht, «en plat voorhoofd, waaronder bruine ogen, spitse neu6, kleine mond en ronde tón. De kleur van haar en wenkbrauwen staat aangegeven als bruin. In het certi ficaat van de Nationale Militie Maar behalve varen kon Jan nog wel iets andere, ral. het hof maken aa dochter Willemina van de Waddingsv houtdnaaier Jan Blok Een man bloeiend bedirijf. immers daarvan de inventaris getuigenis af Hij beschikte or over een werkschuw, een werf. houtzolder, waar bij zijn overlijden niet minder dan f 1500.- (let wel, guldens van 1823!) aan houtwaren lag; hij beschikte over een grote turfschuur. stal met drie koebeesten en schaap dus hij boerde er ook nog wat 'bij en leverde naar alle mogelijke plaatsen, waaronder Zierikzee, Amster dam, Hoorn, Alkmaar, Dordrecht en Gor- kum. Na zijn dood had de weduwe het bedrijf voortgezet. En het was dus met haar dochter, dat de ondernemende Jan Delft toen nog te boek staande als „koopvaarder" op 2 september 182( in het huwelijk trad. Helaas, erg gelukkig is hij met dit hu welijk niet geweest Weliswaar werd hem een zoon geboren, Kornelis van Delft in Rijneburg later beter bekend als ..Keee van de kap'tein" J maar vier en. 'n halve maand later gaat Jan van Delft die Inmiddels gebracht had bot „stuurman koopvaardij", zoals de overlijdensacte aangeeft, en dlie klaarblijkelijk J.n die. da gen thuis was, tepamen met een zwager de droeve plicht vervullen van het gi'fte doen van het overlijden van zijn w (18 jan. 1834). Twee jaar geëist tegen marihuana-handelaar De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft gisteren in hoger beroep twee jaar gevangenisstraf! net aftrek van voorarrest geëist tegen de 54-jarige Surinaamse koopman L S. R. H.. verdacht van het roken van marihuana- sigaretten en het handelen u. andere ver dovende r..tddelen. H. had zelf geen hoger beroep aangetekend De Amsterdamse rechtbank had hem (hoewel de eis enkele Jaren luidde) slechts zes maanden met af trek opgelegd, maar de officier nam hier Been genoegen mee én ging in appèl Met iranen in de ogen bezwoer verdachte het gerechtshof, dat hij „nooit 'emand kwaad deed", alleen graag zelf marlhuana-siga- retten rookte en soms andere verdovend» middelen gebruikte, maar dat hij er nooit m gehandeld had Zijn verklaring werd door het hof echter nogal sceptisch ont vangen Op L.'s strafblad prf-jkten uit 1948 en 195] veroordelingen wegens verboden handel Na afloop van de zitting deed zioh nog «en Incident voor. dat ook twijfel deed rijzen omtrent verdaohte's goede inborst »Ili wil voor Jou 20 jaar ondergaan." riep hij dreigend uit tegen rechercheur Hou- "eling van de Amsterdamse politie. dW taak heeft de handel, in narcotica t< bestrijden en die bij L. thuis onder eer «tapel waseoed drie bldl.Jes marihuana- tabak aantrof. Nieuwe liefde Meer dan tien jaren van varen gingen nadien voorbij. In 1838 zien wij hem vermoedelijk omdat hij de rang yan 1ste stuurman bereikt had aJ6 lad toetreden bot de Maatschappij tot Nut der Zeevaart: m Delft Cz., met al6 regietratiei R 160. Ditzelfde nummer zou straks ook in zijn kapitelnsvlag gaan Mapr vóór het zo ver was, gebeurde er nog iets anders. Was het gekomen, doordat hij bij bezoeken aan de ouderlijke woonplaats nog wel een6 binnengewipt was bij zijn oude leermeester, meester van Marion.-...? Was het misschien gekomen, doordat de zoon van de schoolmeester. Arelis Martinus (geb 1830) contact mei hem zocht, omdat ook hij zijn hart ver pand had aar de zee en het zeemansle venHoe het ook zij. er bloeide bij Jan vam Delft een nieuwe liefde open de schoolmeestersdochter Elisabeth Zelfs het schilderij, waarop zij op mdddel- baire leeftijd is afgebeeld laat ons r zien, dat zij in haar jeugd Inderdaad e schoonheid geweest moet zijn. Maar. trouwen met een weduwnaar, en dan e weduwnaar, die ail een zoon van bijna 7 jaar had, en dat. terwijl zijzelf nog pas 23 lentes teldedaar moes» eerst ge ducht over worden gepraat Elisabeth wilde we! de zeekapitein, aar niet het kind. Toen hakte Jan de knoop door: „Heb daar geen zorg O' zei hij, „Kee6 breng ik wei onder bij mijn ouders". Zo gezegd, zo gedaan, en daarna kon op 5 Juli 1840 In Rljn6burg het hu welijk worden voltrokken, met de 58-ja- rlge vader en de 28-jarige broer Klaas an Delft als getuigen. Uit dit huwelijk zagen negen kinderen hpt levenslicht, en bij menage geboorte aangifte treft ons de aantekening, dat de vader, koopvaardijkapitein, afwezig of ietwat nauwkeuriger, zoals op 25 juld 1851 bij de geboorte van-een dochter Grietje- vader Jan van Delft sedert drie maanden op reis naar Nederlands Indië Aanvankelijk bleef het gezin wonen in Rijnsburg. En Jan van Delft placht steeds van Rotterdam af te varen voor zijn verre reizen. Zo vond en wij in een courant u it die dagen een annonce van ongeveer de volgende inhoud. Kapt. J van Deif» Czn snelzeilend barkschip Johannes Mari- nus, ligt in lading te Rotterdam en i6 28 mei zeilklaar De annonce dateert van begin mei 1845. En nu de schepen en de reder», die Jan van Delft diende. Schepen onder R 160 Het eerste schip, waar boven de groen- wit-groene kapitelnsvlag met het registra tienummer R 160 woei ten teken, dat het gevoerd werd door Jan van Delft u Rijnsburg, was een bescheiden barkji genaamd de „Jonge Cornells" Wij wete ran een zwaar beschadigde water verftekening van de hand van Jacob Spin uit het Jaar 1840 Van de fokkemast - beetje vreemd, want meestal droeg di rederevlag waait de kapiteins vlas van de grote mast de naam wimpel rood met witte lettere Het schip is weergege ven. terwijl het de Hollandse kust achtei zich laat Het volgende schip, dat gevfcerd werd door Jan van Delft was de ..Johannes Marinus". een bark van 320 last. dat hij zo nieuw van de blji onder de ten kreeg. Het was in 1841 aan het hout gebouwd en voer aanvankelijk de Rotterdamse rederij Hoogewerf en Chabot. In 1843 kwam het schtp in handen van F H von Lindern uit Alblasserdam nadat het eerst nog een jaar voor één van de bekende Smitten aan de Kinderdijk gevaren had. Tot en met 1857 heeft Jan van Delft het bevel gevoerd over dit schip, dat In 1857 in Batavia werd afge keurd en geveild Het is vermoedelijk deze dirlemasrtbark die bij één van zijn familieleden in Rljnsburg, vereeuwigd op een grote waterverftekening, in over heersend blauw ©n zwart, nog aar. de wand hangt De bark voert de reeds eer der genoemde kapitelnsvlag en op de wimpel laat zich duidelijk de naam Jo hannes aflezen Op 11 mei 1849 liep bij de Gebroeders het Elshout van stapel de 330 li metende bark ..Koninklijke Nederland se he Yachtclub", eveneens voor reki i Lindern Twee Jaren Delft hierop als gezagvoer der; enkele jaren later zien we er nog eei Lindern, vermoedelijk zoon vai de Albiasserdamse reder, op varen al Klaarblijkelijk was de Indiëvaart voo on Lindern (en zijn medereders: mei kende in die dagen de partenrederij) ri) kel(jk succesvol, want op 5 september '5 •ordt bij de scheepsbouwer C. Smit te Alblasserdam voor zUn rekening ander maal een nieuwgebouwde bark te watei gelaten de „Souburg" met een maat var 381 last En wie wordt uitverkoren, oir dit nieuwe schip de zeedoop te doeti on dergaanJan van Delft! Het mai meld worden, dat Van Delft klaarblijkelijk bekend stond uitmuntend kapitein, en derhalve ook bij zijn superieuren uitstekend stond aangeschreven Tenslotte was het toch ti onderscheiding in die dagen om als kapt tein een nieuw schip in zee te mogen brengen Daarnaast heeft het ons gefrap peerd. dat w(j tot nu toe ln geen enkel notarieel archief ook maar één protestacte konden vinden, zoals de kapiteins in die dagen gebruikelijk waren op te doen ma ken in de haven van aankomst, na opge lopen averij aan schip of lading Hij moet wel gelukkig gevaren hebben! Vaarwel Somtijds gingen de reizen van Von Lln- denms schapen ook nog wel wat verder dan Oost-Indië, zoal6 blijken kan uit het levenseinde van de bark „Souburg" Acht Jaar raa zijn stapelloop voer het schip on der zekere kapitein H B L. Evers, de opvolger van Jan van Delft; het was toen kort tevoren van Soerabaja vertrok ken met bestemming Ghanamaar ter hoogte van Próbolingo werd de bark door een ongeluk getroffen en zorak door niet nader vermelde oorzaak. In 1852 was bij de scheepsbouwmeester F Kloos een bark. groot 373 last. in aan bouw Op de 10de november vond de stapelloop plaats, waarna het schip onder de naam „Voorwaarts" .in de vaart ge bracht werd op naam van de reder C G. van der Lee te Alblasserdam Drie Jaren van 1852 tot 1854 Met Jan van Delft zijn kapiteinsvlag van de kruis-mast waaien. Toen hij van de verre reiö in het laatste jaar terugkwam raa-m hij een moeilijk besluit: Jan van Delft zei de zee vaarwel; geen schip zou meer zijn kapl- teinevlag voeren. Jan van Delft werd kapitein-a f. Waf nog niet zeggen wilde, dat hij ook voor goed met de schepen brak. Daarover nog iet» in een volgend Tienjarenplan voor Antwerpse haven Nog deze week wordt bij de Belgische Senaat het tienjarenplan voor de haven van Antwerpen ingediend Minister-presi dent Van Acker heeft gisteren op een plechtige bijeenkomst in het raadhuis van Antwerpen officieel de wijziging aange kondigd van de buitengewone begroting de financiering van het eerste i dit plai tlkel. W. A. POORT, reikt. De aanleg van een vijfde havendok moet in 1958 zijn voltooid. Geleidelijk volgen dan de uitbreiding van het laad- bruggenbedrijf, de bouw van het zesde havendok en de verwezenlijking in twee fazen van het nieuwe noordelijk zeeka naal. dat als eerste stap op Belgisch grondgebied naar de aanleg van het Moerdijkkanaal wordt beschouwd. Van de 4.2 miljard franc, die met de uitvoering van het plan zijn gemoeid, neemt de 3.5 miljard voor zijn rekening. Van Acker zeide verder, dat de regering ernaai zal streven, in het kader van het tijds bestek van de verwezenlijking ook de op lossing van de Rijn verbinding te bewerk stelligen. Zij is verder van plan de aankoop in het buitenland van tweedehands schepen te subsidiëren om de tonnage van de Belgi sche koopvaardijvloot van 450.000 op on geveer 750.000 te brengen. In deze bijeenkomst zei de heer Lebon. schepen van de haven, dat Antwerpen niet zijn rechtmatig aandeel kreeg ln de ge weldige stijging van het na-oorlogse goe derenverkeer. Volgens hem halen de concurrenten Antwerpen als lijnhaven vlug in, zodat deze stad haar eerste plaats als stukgoedhaven dreigt te verliezen. Champignonteelt in ons land toegenomen Als onze champignon-telers het alleen van de Nederlanders moesten hebben, zag het er lelijk uit, want wij gebruiken nog geen 50 gram per hoofd per jaar champignons. Toch wordt er in ons land 1.000 000 kilo van deze edelzwammer teelt en wel hoofdzakelijk voor de export naar België en voornamelijk ook in Mid den- en Zuid-Limburg. De totale wereldteelt bedraagt 75 mil- ioen kilo, waarvan de V.S. er 30 er Frankrijk 20 miljoen produceren. De teelt is in de laatste vijf jaar ln ons land ge weldig toegenomen. Thans heeft de Ned. Organisatie voor Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek aan het laboratorium voor microbiologie te Wageningen een subsidie verstrekt voor het onderzoek naar stik stofverbindingen in de champignons-voe dingsbodem. dr. L. G. Kortenhorst De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, is door de Koning der Belgen benoemd tot Grootkruis ir de Orde van Leopold II. Dit- werd hem gistermiddag meege deeld aan de lunch, die door de Belgische ambassadeur en mevrouw baronesse Van der Straten Waillet, in hun residentie werd aangeboden. Baron F. M. J. M. G. van der Straten Waillet heeft daarbij de tot de orde behorende versierselen uitge- Mariken v. Nieumeghen in Nijmegen In het 'adhuis tc Nijmegen werd dezer dagen een persconferentie gehouden in band met de openluchtvoorstellingen het middeleeuwse mirakelspel van zonde en bevrijding „Mariken van Nieu- meghen" op 1, 2, 3, 7, 8 en 9 Juli a.s. op het historische Marktplein te Nijmegen. De toneelgroep „Theater" uit Arnhem, onder artistieke leiding van Robert de Vries, zal deze openluchtuitvoeringen ver- Burgemeester mr. Ch. Hustinx, deelde mede. dat het te Nijmegen sinds 1933 een traditie geworden is „Mariken van Nieu meghen" te doen herleven in het mira kelspel. In de toekomst zal dit spel op de Grote Markt om de vijf Jaren worden ge speeld. Albert van Dalsum werd met de regie belast, omdat hij ook ln 1933 de regie voerde en zelf de rol van Moenen ln het spel vervulde. Albert van Dalsum gaf zijn visie op dit middeleeuwse spel van het volk. In 1933 werd te Nijmegen het initla- de opvoering van „Mariken van raieumegen" genomen door ds. Spelberg wijlen prof. dr. Molkenboer. Het toen- llge Amsterdamse toneel verzorgde de uitvoering en vond steun bij het gemeen tebestuur en de burgerij. In de heer Henjt Kramer vond spreker in die tijd, en ook nu nog, een uitsteken de ass. regisseur. Mede als aanvoerder van de 250 Nijmeegse medespelenden, die ook nu weer een actief aandeel zullen nemen in het spel, waar massaregie te pas komt bijv bij de markttaferelen. het waterspel en de scènes te Antwerpen. Medespelenden zijn Mia Goossens, Frans van de Lingen, Richard Flink. Jenny van Maerlant. Henk Schaar, Ad Noyons. Eliso Hoomans. Robert de Vries. e.a. Oegstgeester raad IN VERBAND met de verkiezingen zal de gemeenteraad ditmaal niet op woensdag, maar aanstaande vrijdagavond vergaderen. Een agenda van achttien punten moet worden afgewerkt. In de eerste plaats komt een voorstel ter tafel over aankoop van grond. Voorts zal onder meer een besluit worden genomen omtrent verlenging van de termijn van ontruiming van verscheidene onbewoonbaar verklaarde woningen, toekenning van een subsidie voor het Rijnsburgse bloemencorso, verscheidene grondaankopen, garanderen van aflossing en rente van een geldlening voor het bouwen van een noodschool van het Rijnlands Lyceum, verlenging van voor schotten ingevolge de kleuteronderwijswet en het verlenen van mede werking voor de aanschaffing van diverse schoolmaterialen. In de raadsvergadering van 18 april staakten de stemmen over het voorstel tot aankoop van een perceel grond aan de Abtspoelweg. zodat herstemming zou moeten plaats hebben. Intussen heeft de fa. de Raad Zn bericht, dat de prijs van 6000 voor. deze Erond niet Is goed gekeurd. Op 28 juli moeten de bij raadsbesluit van 21 december 1955 onbewoonbaar ver klaarde woningen Rhijngeesterstraatweg 24. Schoolstraat 2. Deutzstraat 18, Abt- spoehveg 10 en 12. Haarlemmertrekvaart 1». Hoge Morsweg 58 en 62 en Dorps straat 45 zijn on ruimd Daar niet te ver wachten is, dat deze woningen tegen ge noemde datum leeg zullen zijn, stellen B. en W. voor de termijn van ontrui ming met één jaar te verlengen. Het corso Het Rijnsburgse bloemencorso, trekt ditmaal door onze gemeente Het des betreffende comité vraagt daarom een subsidie B. en W. zijn van mening, dat mede in het belang van de Oegstgeester bloemenkwekers, een bijdrage van 500 dient te worden gevoteerd. De heer Van der Geest, wonende in dé Boterhuispoldcr (aan de overkant van de Zijl) heeft verzocht de panden 1 en 2 ln deze polder op de waterleiding aan te sluiten. Het gemeentebestuur van War mond heeft zich op verzoek van Oegst- geest bereid verklaard voor deze aan sluiting zorg te dragen, indien de volle annlegkosten door Oegstgeest worden ge dragen. omdat deze leidingen niet renda bel zijn. B. en W. dellen voor dit be drag te voteren, temeer daar de heer van der Geest bericht heeft de helft van de kosten voor zijn rekening te zullen Met de polder Oudenhof ls een tien jarige overeenkomst aangegaan lopende tot 1 januari 1959 Inzake lozing op het polderwater. De gemeente heeft het recht deze overeenkomst te beëindigen, indien zij mocht besluiten tengevolge van de totstandkoming van een centraal riole ringstelsel, niet langer van de diensten van de polder gebruik te maken. Naar het zich laat aanzien zal de in aanbouw zijnde rioolwaterzuiveringsinstallatie in do loop van 1957 ln gebruik kunnen wor den gesteld. Daarom stellen B en W voor de overeenkomst met de polder Oudenhof op te zeggen. De gemeente Is ln de gelegenheid drie percelen grond te kopen Eén dicht bij het kanaal, één aan de rijksweg en één aan de Bijdorplaar.. Daar het ln bezit krijgen van deze prrcelen voor de ge meente van belang is, stellen B. en W Voor tot aankoop over te gaan Garantie In de vergadering van 18 april heeft dc raad er zich in beginse mee verenigd, dat voor een door het bestuur van het Rijnlands L«ceum :e sluiten geldlening van ƒ100.000 ten behoeve van een voor lopig schoolgebouw, d> gemeente garant zijn voor rente en aflossing. Een definitief besluit zou echter eerst worden genomen nadat de naam van de geldge ver en de voorwaarden bekend zouden zijn. Thans is bericht ontvangen, dat de rijkspostspaarbank deze lening zal strek-ken tegen 3%%. B. en W., die siellen do gevraagdé garantie te strekken, delen nog mee. dat het rijk de garantie overneemt zodra aan het lyceum rijkssubsidie is toegezegd. Ter tafel van de raad komt ook voorstel van B. en W. om de straat w aan het noodgebouw van het Rijnlands Lyceum komt te staan, Maarten Har- pertszoon Tromplaan te noemen. Eveneens zal de gemeenterekening over 1954 voorlopig worden vastgesteld. De gewone dienst geeft aan uitgaven 1 768.901,77 en aan inkomsten 1.813.074,25 te zien, zodat een batig saldo van ƒ44.172,48 overblijft.-De kapl- taaldienst daarentegen heeft een nadelig slot van 112.665.95 met aan uitga ven 5.174,285,26 en aan Inkomsten 5.061 619,31. De rekening van het grond bedrijf 1955 zal in deze vergadering wor den aangeboden met aan baten en lasten J 22 312.81 en aan kapitaalsinkomsten -uitgaven ƒ496 565.29. B. en W. stellen de raad voor de vo schotten ingevolge art. 73 van de kleu teronderwijswet op de volgende bedra gen vast te stellen: Montessorikleuter- school ƒ2004,50. r.k. Mont. kleuterschool 2858, Duinzicht 1843. Gevers Deutz- kleuterschool ƒ3410,50 en kleuterschool Hoge Mors ƒ1681,50. Het bestuur van de Hervormde school vraagt de raad medewerking voor aanschaf van spelmateriaal voor gymnastiekonderwijs. Het bestuur de Montessorischool vraagt hetzelfde aanzien van 14 tafels en stoelen wegens toeneming van het aantal leerlingen dc r k. meisjesschool 14 banken en drie tafels voor handwerkonderwijs. B. e stellen voor het gevraagde te verli je zulke streken uithaalt. er a"ders voor me op dan i nieuwe hoed te geven". 0Sf.P» „Mijnheer de redacteur, u moet me vertellen hoe dit feuilleton afloopt. Ik zit zó im spanning". Vader trachtte kind te ontvoeren De 30-jarige Oostzaner Jan Heijn heeft dezer dagen vergeefs getracht zijn vier jarig dochtertje uit Milaan naar Neder land te voeren. Hij werd aan de Italiaans -Zwitseree grens tegengehouden en naar Milaan teruggebracht. Bij het uitgaan van kerk had de man het kind aan een dienstmeisje ontrukt en in zijn auto mee genomen. jn gewezen echtgenote en moeder het dochtertje, Elisa HeijnMasuello heeft een aanklacht tegen hem in gediend. Hangende een beslissing van het n wie het kind zal worden toege- is het tijdelijk bij de moeder on dergebracht Nadat beiden waren gescheiden, had het Haarlemse hof het meisje Catarlna toegewezen aan de moeder, op voorwaar de dat zij Nederland niet zou verlaten. Mevrouw Heijn vertrok echter naar Italië, liet de naam van het meisje daar in haar paspoort inschrijven, kwam naar Neder land terug en nam haar dochtertje mee Italië O ONDER DE HONDERDEN instellingen, die in Den Haag zijn geves tigd, is er één, die een wel zeer zware strijd heeft te strijden, om dat zij niet zonder meer strijdt voor een bepaalde gedachte, maar veel meer tegen een misstand, die beschermd wordt door twee grootheden. Dit zijn de (heilige) wetenschap en de (machtige) grootindustrie. Deze instelling is de Anti-Vivisectie-Stichting, gevestigd Corn, de Wittlaan 45. Men is altijd geneigd bij het lezen van de woorden „dierenbescherming" en „anti-vivisectie" te denken aan overgevoelige mensen, die dieren ver- troetelen en een dier hoger stellen dan een piens. Niets is minder waar. De ware die- rerabesohermers en anti-vivisectionis- ten zijn zeer realistisch, hetgeen wel blijkt uit de beginselverklaring van de Anbi-Vivisectie-Stichting: „De Anti-Vivisectie-Stichting be- strijdt de vivisectie op mens en dier als rijnde zedelijk ongeoorloofd, als niet nodig voor de wetenschap en als een belemmering voor de ontplooiing der vivisectie-vrije geneeskunst. Uit- eindelijk wenst de stichting een maat- schappij, waarin vivisectie niet meer voorkomt, maar zij is bereid mede te werken aan het afschaffen der vivi- sectie tot op enkele procenten na, we- tende, dat wanneer dit bereikt is, zelfs de vivisectoren zullen inzien, dat deze enkele procenten ook overbodig zijn. Hierdoor zal aan het principiële stand punt der stichting inzake algehele af schaffing van de vivisectie niet te kort worden gedaan." Toen het ontwerp-dlerenwet Hugen- holtz aan de Staten-Generaal was aan geboden. waren de antl-vivisection.sten dan ook zeer teleurgesteld, toen bieek, dat in dit ontwerp met geen woord over het probleem van de vivisectie werd gesproken. Vandaar dat de A.V.S. vertegenwoordigd door dr. Mary Stuart, presidente van de A.V.S. en de heer W. Groen, hoofd van de af deling pers- en publiciteltszaken in een adres aan de ieden der Tweede Kamer aandacht vroegen voor de anti vivisectie. Hierin geeft de stichting verschrikkelijke voorbeelden van dier proeven. Wist u, dat dierproeven worden ge daan bij onderzoekingen naar bloem- bollenziekten. haarlotions, schoonheids middelen. kleurstoffen voor vruchten sappen, enz.? Wist u. dat men bij poelier» kippen kan kopen, die gevoed zijn met een anti-schildklier-preparaat, waardoor de bout mals wordt. Ongezond voor het dier, maar ook voor de mens, want consumptie van dit vlees kan zeer schadelijk voor mannen zijn. We be hoeven niet duidelijker te zijn. Op enkele middelbare scholen in ons land werden proeven genomen op kik kers en vissen, kinderen kwamen ont daan thuis Er zijn dierenwinkeltjes, die door middel van advertenties dieren op kopen om ze „een goed tehuis te be zorgen". In werkelijkheid worden de dieren geleverd aan de laboratoria, die bestellen: zoveel kilo kat, zoveel kilo En zal de mensheid er nu werke lijk mee gebaat zijn, als de „we schap" er in slaagt van een haan kip en van die kip weer een haan te maken? ONKUNDE Congres in het Kurhaus De Bond van loodgieters en fitterspa- •oons hield gisteren in het Kurhaus zUn jaarvergadering. Men kwam ln Den Haag bijeen omdat de afdeling Den Haag dit .ar haar gouden jubileum viert. De bondsvoorzitter, de heer E. Groene- veld, gaf een overzicht van hèt werk, dat in het afgelopen jaar is gedaan. Daarbij hij op het belang van het boekhoud- bureau, dat onder leiding van de raad van bestuur van de twee bonden veel en nut tig werk verricht. Met de Bond van i on-ferro metalen is verleden Jaar concept-overeenkomst vastgesteld. Ge wacht wordt nu nog op ministeriële goed- Rome bevreemd over Sukarno's rede Ter ere van het officiële bezoek van president Sukarno aan Italië heeft de Ita liaanse regering een grote receptie aan geboden. Hij werd ontvangen met alle eerbewijzen van een staatshoofd. De cor respondent van het Franse persbureau AFP schrijft hierover: Talrijke buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers en leidende Italiaanse politici woonden de receptie bij en zij dachten onwillekeurig terug aan een an dere receptie, die in decorum gelijk was, doch wat atmosfeer betreft verschillend was, nl. die welke verleden jaar ter van prins Bernhard werd gegeven. Men herinnerde zich diens hartelijkheid, zijn volmaakte eenvoud en zijn aristocratische edelmoedigheid, en trok een vergelijking met de zo verschillende houding, die de leider van het Indonesische volk te Rome heeft aangenomen. Men vond het vreemd, dat dr. Sukarno die voor de eerste maal voet op Europese bodem heeft gezet en <fie de gast was van een oude Latijnse na tie, het nodig heeft geoordeeld in een lange verklaring, welke hij voor de in ternationale pers heeft afgelegd, een hef tige waarschuwing te richten tot de wes terse volken tegen elke vorm van kolonia lisme, zonder tegelijkertijd de weldaden te erkennen, die de oude Europese landen ln het verleden aan de volkeren, die zij tot op de drempel der onafhankelijkheid hebben gebracht, te erkennen. Hoewel Italië thans geen enkele kolonie meer heeft en geen enkele ambitie koes tert deze te veroveren, heeft de taal van Sukarno geschokt. Italië wenst, zowel ln theorie als ln praktijk, heden ten dage de best mogelijke betrekkingen te onderhouden met de nleu- staten, welker onafhankelijkheid ls er kend, doch het stelt bovenal prijs op goe de betrekkingen met de zes Europese lan den. waarmede het bij het westeuropese drag is aangesloten en het staat niet toe dat een oezoeker. die met de grootste .hoffelijkheid is ontvangen, deze .alliantie |in twijfel trekt keuring. De heer Groeneveld zeide ver heugd te zijn dat de samenwerking met de Vereniging van gasexploitanten zo goed ls. Over de vakopleiding merkte spreker op, dat nog niet alle verlangens van de organisatie z(jn vervuld. Het ls te be treuren, dat van de zijde van de Jongeren zo weinig belangstelling bestaat voor het loodgietersvak. De heer H. Rotfursz, se cretaris van de stichting in Gewalo relde over dit probleem dat een intensieve propaganda hard nodig ls om de aan trekkingskracht van dit ambacht te ver groten. Op vijfentwintig ambachtsscholen helpt de organisatie de leerlingen, die zich voelen aangetrokken tot het lood gietersvak. zich te specialiseren. Hij vroeg verder de medewerking van de le den van de organisatie. Ook de de voorzitter van de afdeling Den Haag. de heer J. Stoute voerde het woord. Na de opening boden verschillen de gasten hun gelukwensen aan. dwaas te een wet komt, die de vivisectie volkomen afschaft. Doch als men weet, dat van de proeven op levende dieren slechts 10 procent voor geneeskundige, maar 90 procent voor industriële (geldelijke) belangen geschiedt, huivert men. Daarbij komt, dat voor alles, wat nu langs vivisectio- nele weg geschiedt, andere wegen be staan. Reeds zijn veel wetenschaps mensen tot deze overtuiging gekomen, maar er zijn nog veel méér artsen, die zeggen: „Het is wel erg, wij vinden het ook moeilijk, maar wij kunnen niet buiten vivisectie''. Zij weten nog niet, dat de wetenschap wel buiten vivisec tie kan, omdat zij er niet voor zijn opgeleid aan de universiteiten. Van daar dan ook, dat de A.V.S. strijdt voor een vivisectievrije leerstoel in de ge neeskunde In oci6 land te het zo, dat iedereen, die die noodzakeJijkheid kan aantonen, proeven op levende dierenmagnemen. De eerste de beste medische student kan dus met een mes in een levend dier peuteren. In Engelland te een verouderde wet, dde dierproeven aan voorschriften bindt Duitsland staat aan de spits met zijn Dieren wet. Kamerleden verwijzen dan ook naar deze wet, waarin zeer beperkende bepalingen zijn opgeno men. Zo te het o.a. noodzakelijk, dat de proef wordt uitgevoerd door gegradu eerden; smartelijke proeven zijn ver boden; de inrichtingen moeten een goede behandeling van de dn eren waar borgen en na pijnlijke proeven moet het dier worden gedood. De eerste maatregelen,waarin dewet dient te voorzien, zijn volgens de A.V. S.: 1. webbeMjike regeling; 2. beperking en 3. controle van de vivisectie. Een proef mag niet zo lang op een dier worden herhaald, tot het dier bezwijkt. Voorts kan van een proef een film worden gemaakt, waardoor herhaling van een (noodzakelijke) proef achter wege kan blijven. eens T)E BESTRIJDING van de vivisectie is ongeveer tachtig jaar oud. De oprichter van de A.V.S. was arts, namelijk de Hagenaar Pdeter Pijl (t). Hij richtte de A.V.S. op in 1931. Per Jaar worden over de wereld meer dan twintig miljoen dieren aan de vivisectie opgeofferd. Sinds de op richting van de A.V.S. en haar zuster organisaties in het buitenland is de vivisectie niet afgenomen. Integendeel, jaarlijks neemt het aantal dieren- slachtoffera toe met enige honderd duizenden. Maar toch zijn de anti- viviseotdonieten er van overtuigd, dat er eens een vivl-sectie-vrije genees kunst zal komen, omdat de men6 een; moet gaan inzien, dat de dieren niet voor proevennemen zijn geschapen i vivisectie onnodig te. Wet leesbibliotheken Een in 1949 ingediend wetsontwerp, dat voorschriften bevat betreffende leesbiblio theken. i6 ingetrokken. Aan uitvoering van het aanvankelijk voornemen, indie ning te bevorderen van een nieuw wets ontwerp, dat zich beperkt tot regeling betreffende de wirakelbibHotheken in het belang van éen goede lectuurvoorziening en ter bescherming van de jeugd, bes! geen behoefte meer. daar in de laatste jaren op dit gebied geen ernstige mis standen meer zijn gesignaleerd. Machinefabriek Frans Smulders De Machinefabriek Frans Smulders te Utrecht declareert Ste (8Vz)% dividend, waarvan 3^4 (1)% uit agloreserve. Het yxpl.saldo bedraagt 464-365 (367.593); de afschrijvingen belopen 212.873 (213.597), reservering 35.000 (60-000), be lasting 91.000 (164.000). de winst 136.080 (132.772); voor vernieuwing werd 90.000 teiravesteêrd Het verslag meldt tekort «an geschoold personeel, voorzieningen l v.m. voortgeschreden techniek, speur werk. scherpe concurrentie ln het bui tenland en vertrouwen ln de toekomst. De orderportefeuille is goed Emissie Osewoudt geslaagd. Het ter inschrijving aangeboden bedrag van f 50.000 aandelen N.V. Technisch Bureau Osewoudt te 's-Gravenhage is geheel ge plaatst. Op inschrijvingsvoorwaarden was reeds 145.000 geplaatst. De uitgifte was pari. Uit Frankrijk wordt de te verwach ten benoeming gemeld van de heer Jean Basyns, oud-ambassadeur van Frankrijk in Ethiopië, tot directeur van het Oc trooibureau in Den Haag. Amsterdamse havenstaking Bij de grote havenstaking in Amsterdam in augustus een jaar geleden, hadden de stakers de politie op de Stadhouderskade bijna in de gracht geduwd. Een 2000 man. hoofdzakelijk EVC-ers, waren op weg naar het N V.V.-gebouw op deze kade. Aangezien de politie vreesde, dat zij er de ruiten wilden ingooien, was er een brigadier met enige manschappen heengesfcuurd. Dezen werden op agressie ve wijze ontvangen. Nadat er waarschu wingsschoten waren gelost, dropen de stakers echter af. De 25-jarlge havenarbeider G. B. had zioh echter het meest misdragen en de brigadier tegen de grond geslagen. ..Schaamt u zich niet?", zei de Amster damse politierechter, „Politie-agenten zijn ook arbeiders en geen kapitalisten. Zij worden ook gestuurd. Meestal ver dienen zij minder dan een haven arbeider. De ene arbeider moet de andere niet te lijf gaan". Hij vonniste B. conform de eis tot 6 weken gevangenisstraf. St. Willibrordus. Produktie f 28,3 (29) min., vooruitgang f 17,8 (18,8) min.; ver zekerd kapitaal f 201 min.; premiën f 5,6 min.; renten en huren f 1,5 min.; premie reserve f 33.2 (30,2) min.; rentevoet 3.16 (3,16) gekweekte rente 4.38 (4,47) vaste eigendommen f 6,1 min. taxatie waarde, f 4 min. boekwaarde; winst f 344.279, w.v. f 262 956 naar vrije reserves, div. vastgesteld op 12,7 «oor pref en 7,1 voor gewone aandelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9