s ee Eén ding staat vast: kinderen en Moeders kiezen voor Vaderdag Prokofieff en zijn liefde voor de drie sinaasappelen CNV van grote betekenis voor ons volksbestaan GEHUWDE VROUW WORDT HANDELINGSBEKWAAM 1931 WOENSDAG 13 JUNI 1936 SP Vraag Vader s winkelier SEN> OMASUVS. IW. ig-tLMJl. oL\ iciale Vaderdag-verpakking HOLLAND-FESTIVAL Sloveense Nationale Opera brengt hier een sprookjesopera (Van onze Kunstredacteur) SERGE SERGEJEWITSCH PROKOFIEFF werd 23 april 1891 op het landgoed Sonzowka (gouvernement Jekate- rinoslaw) in de Oekraïne geboren. Heel jong al toonde hij aanleg voor muziek en de dorpsjeugd voerde in 1897 al kleine zangspelletjes van Serge op. De eerste muzieklessen kreeg hij van zijn moeder en toen hij 13 jaar was ging hij naar het Conservatorium in St. Petersburg. Hier kreeg hij compositieles van grote toondichters als Rimsky Korsakoff en Liadoff, pianoles van de Rubinstein-leerlinge Anette Es- sipoff en directie- en orkestratieles van Tcherepnin. Reeds in 1914 behaalde hij de eerste Rubinstelnprijs als pianist, nadat hij al verschillende werken voor piano en voor orkest gecomponeerd had. Twee Concer- oor piano en orkest stonden al op ïaam, het eerste in Des-dur gecom poneerd in 1911 en het tweede in g-moll gecomponeerd in 1913. In laatstgenoemd jaar componeerde hij ook zijn le Concert oor viool en orkest. Ter gelegenheid van zijn succesvol eind- namen aan het Conservatorium kreeg Prokofieff van zijn moeder een geschenk In de vorm van een buitenlandse reis. Hij naar Londen, waar toen Diaghileff geheel Russisch opera- en balletsel- organiseerde. Daar leerde Prokofieff de grote Diaghileff kennen, daar hoorde hij Schaljapin zingen, daar zag hij Richard Strauss dirigeren. Een paar dagen voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog keerde Prokofieff verrijkt naar St Pe tersburg terug. Heel lang duurde het verblijf In zijn va derland echter niet. Want na de Oktober revolutie van 1917 moest hij met zijn moeder uitwijken naar de Oekraïne en 1918 verdween hij naar het buitenland: Japan, Duitsland, Ver. Staten en Frank rijk. Als componist, dirigent en pianist trad hij op, ook in ons land, waar hij eigen Pianoconcerten speelde. Slovenen naar Holland IpT ALLES wordt dan gespeeld op een toneel met een heleboel toeschouwers. Prokofieff heeft het geheel een heerlijk parodistische muziek gegeven, volkomen oorspronkelijk, al voelt men dan soms wantschap met een Moussorgsky. Werd het werk in 1921 nog wat modern gevon den, thans ervaart men deze sprookjes- opera, waarin Inderdaad nog echte me lodieuze aria's voorkomen, als een geheel in het gehoor liggend werk. Toonaange vend is de muziek niet, maar speels, gees tig, luchtig, sprankelend en bovenal iro- Het sprookje TN HET BUITENLAND werd Prokofieff gevierd en toen de Opera te Chicago nieuw werk wilde opvoeren kreeg deze uitgeweken Rus de opdracht zo'n werk te schrijven. Als thema koos hij het verhaal van de Italiaan Carlo, graaf Gozzl (1722-1806) over de liefde van een Prins drie sinaasappelen. Carlo Gozzl schreef vele naar sprookjes bewerkte fan tastische kluchten. Het libretto maakte Prokofieff zelf en op 30 december 1921 'erd de opera „De liefde voor de drie sinaasappelen" voor het eerst in Chicago opgevoerd, een opera in 4 bedrijven en 9 taferelen, met een uitvoeringsduur van ongeveer 2Vz uur. In het kort geven we even de inhoud van dit werk weer. Eerst de solisten-op gave. De Prins (tenor), Klaverkoning (bas), Prinses Clarice (alt), Minister Leander (bariton), hofnar Truffaldino (tenor), ho veling Pantalon (bariton), magiër Tschello (bas), de heks Fata Morgana (sopraan), tovenaar Kreonta (bas) en de drie Prin sessen die in de sinaasappelen verborgen zitten: Llnetta (alt), Nicoletta (sopraan) Ninetta (sopraan). Daarnaast zijn er van kleinere rollen, een uitgebreid koor en een ballet. De doodzieke sprookjesprins, zoon var Klaverkoning, kan op mededeling van de hofarts pas genezen als hij eens echt en helemaal van blnnen-uit kan lachen. Fees ten worden georganiseerd en de nicht var de Koning, Prinses Clarice, verzint mid delen om de Prins te doen sterven, want dan erft zij het gehele rijk. Hofnar Truf faldino verzint alles om de Prins tot lachen te krijgen, maar het mislukt. De hofnar wordt zo kwaad om zijn misluk king, dat hij tijdens het tuinfeest een oude vrouw aanvalt. Zij is de verklede heks Fata Morgana. De heks valt achterover ln de fontein en die aanblik doet de Prins schaterlachen. Tijdens haar val roept de heks de Prins toe: „Je zult verliefd den op drie sinaasappelen. Dag en nacht zul Je naar die sinaasappelen zoeken" Na schier eindeloos zoeken gelukt het de Prins de drie sinaasappelen te vinden in het toverslot van Kreonta. Het zijn heel erg grote sinaasappelen en de Prins weet ze weg te nemen en met Truffaldino te vluchten. Op de terugweg naar huis de Prins vermoeid in slaap en Truffaldino nisch. Een verrukking voor wie van on gecompliceerde muziek houdt. Vijftien jaar lang is Prokofieff buiten zijn vaderland gebleven en eerst in 1934 keerde hij terug, heel eenvoudig omdat hij zoals hij zelf zei Rus was en al een stukje van zijn land met zich meedroeg. Hij wilde weer die echte Rus sische winter en die echte Russische lente zien. de Russische taal horen, de Rus sische liederen zingen. Het is de tragiek elke Rus. die de geur van dc Rus sische aarde niet kwijtraakt. Prokofieff is teruggekeerd, heeft geen Rusland ge- onden zoals hij het zich uit zijn jeugd herinnerde en wellicht idealiseerde, kreeg de Sowjet-autoriteiten enkele strenge terechtwijzingen over zijn werk, maar bleef de grote toondichter. Voorjaar 1953 is Prokofieff in Rusland gestorven, tal van grote werken nalatend. Tot die grote werken mag zeer zeker ook bovengenoemd sprookje worden ge rekend, dat tijdens het Holland Festival in ons land zal worden opgevoerd door de befaamde Sloveense Nationale Opera uit Ljubljana, een opera-ensemble waarvan de geschiedenis eigenlijk al in 1867 begon, toen liefhebbers van de dramatische kunst in de toenmalige Oostenrijkse provincie stad Laibach (Ljubljana) een vereniging stichtten. Uit die vereniging is de opera- Instelling rechtstreeks voortgekomen. Kunstenaars en technische staf, die het vaste personeel van de opera uitmaken, tellen tezamen thans ongeveer 260 per sonen. Hieronder zijn 30 zangers en zan geressen, 40 balletleden, 60 koorleden en Truffaldino, de hofnar uit Proko- fieff's opera „De liefde, voor de drie sinaasappelen", het werk dat door de Joegoslaven tijdens het Holland Festival wordt opgevoerd. Aliceer negentig N.Z.V. an orkest. Aan de Nederlandse op voeringen wordt door een versterkt orkest 70 musici medegewerkt. Het normale operaseizoen in Ljubljana duurt 10 m ;n in deze periode geeft men jaarlijks plm. 200 opera- en balletuitvoeringen. Een ieizoenrepertoire telt 20 werken, v ran tclkcnjarc 8 a 10 nieuwe instuderin gen zijn. De dirigent is Bogo Leskovic. ging nieuw jaar in SERGE PROKOFIEFF krijgt dorst. Hij snijdt een sinaasappel open, waaruit echter een Prinses (Linetta) te voorschijn komt. Zij versmacht van dorst en sterft, evenals Prinses Nicoletta, die uit de tweede sinaasappel komt. De Prins ontwaakt, ziet de beide Prinsessen en opent de derde sinaasappel: Prinses Ninetta. Haar leven kan worden gered. Doch de heks Fata Morgana verandert haar in een rat. Een geheim doet haar echter weer in een Prinses veranderen en de Koning spreekt het doodvonnis uit over de heks, Prinses Clarice en alle mede schuldigen. De Prins en Prinses Ninetta trouwen en het volk juicht. Dat ls heel kort het aardige verhaal. De Nederlandse Zondagsschoolverenig- is nu haar 91ste jaar Ingegaan. Ook voor een vereniging Is dit een hoge leeftijd, maar zij is jong van hart gebleven en fris van moed. Dat' heeft de jaarvergade ring in de Ronde Lutherse Kerk in Am sterdam wel bewezen. Ruim 1500 leid sters en leiders uit het hele land waren daar samengekomen. De voorzitter, dr. J. W. van Kooten, sprak de jubileumrede uit en memoreerde de gezonde groei der organisatie, zowel nationaal als ook internationaal verband. Er is geen grotere lekenarbeid in de wereld, dan de zon- dagsschoolarbeid Zoals op een feestelijke jaarvergade ring betaamt, waren er vele afgevaar digden der afdelingen en zusterorganisa ties, die hun gelukwensen kwamen bren gen. Burgemeester d'Ailly voor de gast- vrouwe Amsterdam, prof. dr. F W Grosheide voor de Geref. Zondagsschool vereniging, en zovelen meer. Dr. L. de Klerk uit Utrecht sprak over: „Hoe ont moeten wij het kind?"; de kunst van hel vertellen werd door beproefde deskundi gen toegelicht: mevrouw H. M. Goudt- Christiaanse (Luisterchubs), ds. A Straatsma, Guldo van Delh, en Otto Sterman. De derecteur der N.Z.V., de heer A. Kroese, had een zangspel ge schreven: „De Bijbelse boodschap" er 's avonds sloot ds. H A. Visser de jubi leumdag met een dienst In de Wester- kerk. Afgelopen zondag ls de verjaardag der N.Z.V. op alle aangesloten zondagsscho len gevierd. Het nieuwe levensjaar ls men met goede moed Ingegaan, in vertrouwen, dat de oude vereniging jong blijft met en door haar jeugd Koningin Juliana nam gisteren voor paleis Soestdijk een défilé van ouden van dagen af. Mevrouw A. Luijtjes van Reeuwijk (75) en de heer W. Koolhaas (66), beiden uit Nieuwerkerk aan de IJssel, overhandig den de Vorstin bloemen. Ledental boven 200.000 tTET CHRISTELIJK Nationaal Vakver- A bond in Nederland had op 1 januari 26 aangesloten organisaties tegen 25 een Jaar tevoren en. 602.303 leden, een toe neming van 6615 in 1955. Hierbü moet men er rekening mede houden, dat de ge tallen voor Indonesië wellicht te hoog aangezien men dc laatste t(jd van geen gegevens ontvangt, net 26ste ag van dit verbond over 1954 en 1955 verklaart, dat het zware en vermoeiende jaren z(jn geweest, doch tevens jaren van zegen en uitbreiding. Wie zijn blik Iaat gaan over de verbijsterend aantal vraag stukken, die in 492 bladzijden wordt be handel krijgt een indruk van het enor me werk, het bijna onafzienbare aantal taken, waarvoor het verbond zich ln die twee Jaren gesteld zag. Zijn betekenis gaat verre uit boven de taak, die men aan een vakverbond pleegt toe te schrijven. Zijn bemoeienissen strek ken zich uit tot alle aspecten en proble men van ons volksbestaan. Behalve de wijdvertakte organisatie over het gehele land, is er een groot aantal commissies van advies, zijn er vele Instellingen en diensten, o.a. de vakantie-oorden en rust huizen, het rechtskundig advies, de druk kerij, de U.B.O., waarmede een nauwe band ls tot stand gekomen. Het aantal besturenbonden steeg In twee Jaren van 339 tot 347. Het aantal arbeidsterreinen is groot, waarin ook de behartiging van de con sumentenbelangen speciale aandacht ont ving. De lijst van organen, waarin het C.N.V. vertegenwoordigd ls. beslaat vier bladzijden. Een groot aantal bladen wordt uitge geven voor de leden. Voorts is er nog het sociaal-pedagogi sche werk, jeugdwerk, vakopleiding, nij verheidsonderwijs en beroepskeuze, scho ling en onderwijs, volksgezondheid, so ciaal-economische problemen, loon- en prijspolitiek, sociale wetgeving. Het werk in organen van overleg en samenwerking beslaat niet minder dan dertig bladzijden. Belangrijk is wat het C.N.V. op inter nationaal terrein verricht. Bovendien vervult het C.N.V. een taak van ontzag lijke betekenis op Nieuw-Guinea voor de geestelijke groei der Nieuwguinese bevolking. De baten en lasten zijn in 1955 gestegen tot boven het miljoen. Het C.N.V. beschikt thans over een kapitaal van f 469.426 en een algemene reserve van f 257.910. Het aantal bezoldigde bestuurders steeg van 154 tot 160. Grootste Rijnschip na aanvaring gezonken Op de Rijn bij Koblenz is gisteren de rondvaartboot Mainz door een rijnaak aangevaren en gezonken. De 91 passa giers en 40 leden van de bemanning konden worden gered. Het schip, dat op het moment van de aanvaring dwaï de rivier lag. brak in tweeën toen de ka pitein probeerde het aan de grond te zetten. De Rijnvaart Is niet gestremd. Volgens de politie ts de waarde varn schip 4.5 miljoen mark. Men vreest, het totaal verloren is. De Mainz, grootste en snelste schip van de Rijn. kon 2560 passagiers vervoeren. Aan het koude weer is het te danken dat er zich zo wei nig mensen aan boord bevonden. Eerste Kamer z. h. s. akkoord Abstracte mannenlogica heeft het tenslotte gewonnen (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gistermiddag _h.s het wetsontwerp tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de ge huwde vrouw aangenomen. Op deze laat ste vergadering voor de verkiezingen was de stemming van de Senatoren zeer mild. Hoewel er was aangekondigd dat enige leden tegen dit wetsontwerp zou den stemmen is aan dit voornemen geen gehoor gegeven. De vergaderzaal was n.l. vrijwel onbezet toen de eindstemming werd gehouden. De a.r. fractie m de Eerste Kamer on derscheidde zich weer eens van haar par tijgenoten in de Tweede Kamer door eveneens voor dit wetsontwerp te stem men. Weliswaar ontwikkelde de nestor van de Eerste Kamer, prof. Anema (a.r.) ernstige bedenkingen tegen dit wetsont werp hij gaf de voorkeur aan het sys teem-Donker maar dat hield niet in dat hij daarom niet voor kon stemmen. De bezwaren tegen dat wetsontwerp zijn volkomen gegrond, zo zeide de heer Anema, maar daar staat tegenover, dat de hele regeling voor 95V« der bevolking zonder enige betekenis is. omdat daar geen gemeenschapsvermogen bestaat en voor de resterende vijf procent zullen d? vrouwen waarschijnlijk voor het meeren- deel van hun nieuwe rechten weinig of geen gebruik maken. Wel had prof Anema het bezwaar dat het systeem-Van Oven niet aansluit op datgene wat leeft In het Nederlandse volk. In plaats van een gezonde rechtsontwikkeling te volgen maakt men thans een wetgevende salto mortale. Dit is geen overwinning voor de gelijkwaardigheid van de vrouw, het ls een triomf voor theoretisch-abstracte mannenlogica. Prof. Van Oven moge dan een succes behaald hebben waarop hij met genoegen kan terugzien, het was merkwaardig dat bijna alle fracties open lijk de voorkeur uitspraken voor het sy steem Donker. De heren Witteman (kath.v.) en De Vos van Steenwijk (lib.) waren het roerend eens met de heer Kol ff (e.h.), dat men voor dit wetsont werp moet stemmen ondanks bezwa ren omdat anders de huidige situatie wordt gehandhaafd. En die situatie vond dc c.h. fractievoorzitter niet langer houd baar. De heer Kolff vreesde dat door het systeem-Van Oven de kredietwaardigheid van dp man verloren kan gaan. daar er Instelling Beneluxraad goedgekeurd (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming (met alleen de stem men van de communistische fractie tegen) het wetsontwerp goedgekeurd tot instel ling van een Raadgevende Interparlemen taire Beneluxraad. Op 5 november van het vorige jaar werd, na vijf jaar voorbe reiding. tussen de drie Beneluxlanden een overeenkomst gesloten betreffende een Beneluxparlement, waaraan alleen nog de nationale parlementen hun goedkeuring behoefden te hechten. Dit is inmiddels ge schied, zodat binnenkort parlementariërs uit de Beneluxlanden elkaar in een con sultatief college van 49 leden kunnen ont moeten. Engelse atoomcentrale voor Japan. Binnen drie jaar zal Engeland Japan een atoomcemtrale leveren tegen een prijs van vijftien miljoen Pond Sterling. SOKKEN EN ANKLETS Fabr.: Koninklijke Kousen-en Sokken(abrieken M.Jansen de Wit N.V.Schijndel Toch is het zo LABYRINTEN 662) Volgens de Griekse es de Atheense koning Aegeus in een o bezonnen ogenblik de zoon van kon» Minos vnn Kreta gedood. Dit was voc al daarom zo'n onverstandige daad, oi dat Kreta in die dagen machtiger w Aarclappelegalisatiefonds niet voor gedupeerden In kringen van het Landbouwschap is ernstig bezwaar gerezen tegen de plannen om uit het aardnppelegallsatiefonds steun te gaan verlenen aan de exporteurs die bij de geforceerde uitvoer van consump tie-aardappelen naar Engeland tussen 10 en 21 april van 'dit jaar, ernstige verlie zen hebben geloden. Naar de mening van vele vooraanstaanden uit het Landbouw schap is het aardappel-egalisatiefonds voor geheel andere doeleinden bijeengebracht, dan om tegenslagen in de ultvoersectie te financieren. e Den Haag. AMSTERDAM. G.U.. i oor kand geneeskunde ioer. Hoogwoud- mej W mmrngrngr Endt. Yer (2e ged H P. A Dijkstra. Has de Haa Heemst :rdam: J R i Hac R A. Janknegt, Cura Uew Vork City; Ed wiino: mej M C. B Loonen. Solo; mej. A. MlnnU, 's-Gravenhage; R A. Moscow. New Vork City; W. Nijenhuis. Haarlem; H. A. van Noppen. Amsterdam; G. C Orslnt, Dja karta; A. S. Schlesinger. New York; M. F. Spee. Wijk aan Zee: A..P. de Visser. F"|jnaart nu twee kapiteins op hetzelfde schip ko men. Minister Van Oven geloofde daar niets van. Hij verklaarde met veel nadruk dat er geen fundamenteel verschil is tus sen het systeem-Donker en het systeem- Van Oven. Naar zijn mening staat het wel vast dat het wetsontwerp van wijlen minister Donker toch geamendeerd zou worden in de geest van het omgewerkte ontwerp Van Oven. De Kamer in een milde stemming ging met de minister akkoord. Daartoe heeft zeker ook mevr. Verwey—Jonker (soc.) bijgedragen, die een milder stand punt innam dan haar partijgenote in de Tweede Kamer, mej. Tendeloo. Chefarine „4" doet wonderen 'f Verklaar dm Uitricht Jordanië een politiek vacuum TTET FEIT, dat onlangs In Jordanië een nieuw kabinet aan het roer is geko men, werd aanvankelijk beschouwd als een succes voor de Egyptische kolonel Nasser, die zich inspant om het land van de jonge koning Hoessein aan de zijde van Egypte en Saoedi-Arabië te brengen. De wijziging moet evenwel nog meer met de strijd in verband worden gebracht, die de jonge vorst voor zijn troon en tegen de machten der anarchie voert. We hebben er al vaker op gewezen, dat Jordanië een politiek vacuum is, een land, waar men op alles voorbereid moet zijn en welks bewoners zei fa niet meer weten, bij wie do werkelijke macht berust: bij de ko ning, bij het leger, bij de regering, bij het parlement, bij de voortdurend veran derende publieke opinie, of bij de volks massa's op straat, die door extremisten van links en rechts worden georganiseerd, door de Egyptische propaganda worden opgehitst en door geld uit Saoedi-Arabië worden gefinancierd. T/'ONING HOESSEIN tracht nu klaar blijkelijk het Jordaanse vacuum met zijn eigen persoon te vullen en daarbij voert hij gevaarlijke politieke jongleurs- kunsten uit. Hij wil de nationalistische groeperingen niet van zich vervreemden, maar tegelijkertijd tracht hij toch, op lange termijn ook de nauwe band tussen het Jordaanse nationalisme enerzijds en Egypte en Saoedi-Arabië anderzijds, los ser te maken, de macht van de radicalen van links te beteugelen en tevens Enge land en Irak te vriend te houden. De vroegere premier Samir El Rifal had zich door het treffen van strenge maat regelen zowel bij de radicalen van de linker- als bij die van de rechterzijde impopulair gemaakt. Zijn opvolger, Said El Moefti, is al eerder premier geweest en wel in december van het vorige jaar, toen hij is afgetreden uit protest tegen het optreden van de Britse generaal Templer, die in Amman Jordanië voor het pact van Bagdad wilde winnen Hierdoor heeft hij zich hoewel hij eigenlijk een gematigd conservatief is de schijn verworven, een nationale held te zijn. De koning heeft hem weer met het ambt van premier belast, omdat hij bij de nationalisten populair is, zonder radicaal te zijn of tot de „Egyptische partij" te behoren. TV/TEN VERTELT van Said El Moefti, dat hij het bondgenootschap met Engeland wil herzien en dat hij ook financiële steun van Egypte en Saoedi- Arabië wil aanvaarden, wanneer daar geen voorwaarden aan verbonden zijn. Als dit dus betekent, dat Jordanië geld van deze Arabische landen kan accepte ren, zolang het daarvoor niet van het Britse geld behoeft af te zien, zal er geen verandering komen in hel huidige stand punt en men kan zich moeilijk voorstel len, dat Egypte dan toeschietelijker zal worden. Er kan echter van alles gebeuren in het Jordanië van thans. De Palestijnse vluch telingen vormen op het ogenblik het grootste deel van de bevolking en een hunner is enkele weken geleden bevor derd tot opperbevelhebber van het Ara bische Legioen, dat vroeger onder leiding van de Britse generaal John Bagott Glubb stond. Deze uit het v/oegere Palestina af komstige bevelhebber behoort tot de be langrijkste raadgever van koning Hoes sein. En het lijkt er op, dat hij grote in vloed op het denken en handelen van de longe vorst uitoefent. Het gevaar, dat Hoessein in sterke mate van deze officier afhankelijk zal worden, of reeds ls gewor den, ls niet denkbeeldig. Er klopt iets niet met Uw koffie, als er geen BUISMAN in zit. Ook bij Nescafé en andere soorten oplosbar* koffie doet een beetje BUISMAN wonderen. ^25 <£2* A A 4b A - *="5=? W WVt

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5