1 Klachten van kampbewoners over de voorlichting Nieuw.V. Hïg^al Knappe uitvoering bekroonde jaar van hard werken rDe Lekenspelers blijken nu op de goede weg te zijn In bloembollenbedrijven moet men efficiënter werken DEMKAAN VADERDAG (IEIWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 13 JUNI 1956 Leidenaars als emigranten Bij emigratie moeten potten en pannen worden meegenomen (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) tPOEN IK HIER PAS WAS, dacht ik het geen week te zullen uithouden; ,1 nu wil ik echter beslist niet meer terug", zo vertelde mevrouw P. M. JoenenZandvliet mij. Haar dochter Anika zei evenwel: „Het bevalt me lier niets. Ik ga veel liever weer naar Leiden". De familie woont nog in Een kamp. „Wat een bende was dat eerst", lacht mevrouw Coenen. „De 193) °de kepen we zo het huis binnen. Wat je dan tenminste een huis kunt eiden noemen". In ieder geval beschikt men over een paar kamers in een hut en nevrouw Coenen is er best tevreden mee, al krügt ze wel eens heimwee baar haar woning aan de Kamerling Onneslaan te Leiden. „Maar als je emigreert, moet je veel achterlaten", zegt ze berustend. 4,2%] of ze klachten heeft 14,91 tven? -Nu ia- het viel ni dit kamp- ijd. Je moest vooral aan het eten wennen, is nu achter de rug, al gaat het de week dan ook beter dan de andere, irs ïtjj. wou (jat jj( maar zejf mocht koken, lat et dan bracht ik er meer van terecht", merkt lo be.ie op" De centrale keuken dist eten op, dat ,'men niet altijd kan waarderen 001 tt| feneii Voor de kinderen tracht coenen is geëmigreerd voor de kinde- Hij heeft er vijf en hij schat hun n in deze nieuwe wereld beter dan het oude vaderland. Zelf is hij best te- Als stukadoor had hij wel gere ild werk in Holland, maar in Australië jn de verdiensten beter. Hij wil nu een igen zaak gaan beginnen, maar eerst het leren kennen, is zijn indpunt. Om van de taal maar niet te igen, al zijn de eerste moeilijkheden jdaarmee reeds overwonnen. De zestienjarige dochter Anika heeft minder waardering voor Australië. „Je hebt hier zo weinig", klaagt ze. Inder- „Prediker" hield toneelavond In het kader van de herdenking v het 95-jarig bestaan van de jongelings vereniging „Prediker 12 gisteren een toneelavond gehouden ten bate van het „Bouwfonds Actie-Comité' Na het openingswoord van de heer J. de Geus bracht de toneelvereniging „Zijl kwartier" het spel „Achter de wolken schijnt toch de Het verhaal gaat over een kleine mid denstander, die alle mogelijke moeite doet zijn hoofd boven water te houden. Hij geraakt in grote moeilijkheden, zijn weggelopen zoon fraude pleegt. De vader moet namelijk het vermiste bedrag zorgen. Na vele verwikkelingen komt het geld evenwel toch en wel op een geheel vêrwachté wijze. De regie was in goede handen bij de heer Smit en de lieer Vink viel op door zijn goede vertolk' ng van de rol middenstander. Morgenavond wordt herhaling gegeven voor de begunstigei van „Prediker" ill Afscheid van dc heer J. H. de Jong Op donderdag 28 juni om 3 uur 's mid- dags wordt in een van de gebouwen van j de dienst aan de Noorderstraat afscheid genomen van de heer J. H. de Jong, di- l recteur van de gemeentelijke reinigings- ontsmettingsdienst, in verband met diens pensionering. Vijftig jaar L.S.G.-er Huldiging van de heer G. Bosscha Gisteravond werd de heer G. Bosscha j gehuldigd in verband met zijn 50-jarig fai; lidmaatschap van het Leids Schaakge nootschap. Verschillende sprekers hebben getuigd van de algemene bewondering en 5siE genegenheid voor de nog vitale jubilaris. Ij( Nadat ds. P. J. Mackaay als voorzitter de persoonlijkheid van de heer Bosscha uid had geschetst, en hem dank had gebracht i voor z'n zeer vele verdiensten, kwamen de irifi ^stbare blijken van sympathie: een bij- zonder fraai schaakboekwerk en een va- l"0, kantie te Kampen tijdens de daar te hou- oot lien bondswedstrijden. De heer M. M. Segaar haalde tal van aardige herinneringen op en de vice- voorzitter van de Leidse schaakbond, de heer A. E. J. Modderman, sprak woorden van dank voor het voor deze bond ver richte pionierswerk. De heer Bosscha dankte met een kort woord voor alle hulde, en betoonde zich vooral erkentelijk voor alle steeds onder vonden vriendschap. Daarna volgde een opgewekt schakers- festijn in de vorm van een adembenemen de gongwedstrijd Eindexamen gymnasium Voor het eindexamen gymnasium zijn alle negen kandidaten van het St. Agnes lyceum geslaagd, te weten de dames L. M. van Hevelingen te Boskoop, G. M C. Kwaad te Sassenheim, G. J. Th. Mulders te Leiden, A. M. van der Poel te Zoeter- woude, R. H. L. Scholte te Leiden Th. J- M. Stijgers te Leiden, A. M. van Don gen te Voorschoten, C. M. F. van Schoo- ten te Voorhout en J. M. J. de Vreese te Voorschoten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Wouter Marinue, zn van W Schouten en G Hansen; Lucy Henriëtte, dr van P J de Haas en S H Stafleu; Ma ria Anna Lucia Gemma, dr van M J M Wessels en A C Korver; Pieter Francis, zn van H J BeWaart en M Steltenpool; Wïl'lem, zn van H Teske en E M v d Plas; Keimpe Wisse, zn van D Reitsma en B J öfner; Mangaretha, dr van G A Posthu mus en M Kroe6. GEHUWD: J G A Welling en J C M Si. mon6; K J v Amerongen en C E v Straa- ten OVERLEDEN: P v Weeren, man, 62 jr; J Flaman, wednr, 86 jr; P J Hoope, 73 jr; C v Velzen, man, 52 jr; H v Leeu- W*" -o--- 75 daad, het kamplev* vertier; de busverbinding met de dichtstbjj gelegen stad Windsor is niet zo best en Sydney zelf vergt minstens drie uur reizen. Geen wonder, dat Anika zich beklaagt en naar de Sleu telstad verlangt. De heer Coenen gaat zijn eigen huis bouwen. „Dat zijn de goede mogelijkheden hier", constateert zijn vrouw. „Je mag de eerste tijd wat moeten tobben, maar op den duur krijg je in elk geval je eigen huis en daar had je in Holland toch geen kans op." Het nieuwe land is haar mee gevallen, maar over de voorlichting is zij niet zo best te spreken. Er is bijvoorbeeld niets verteld ove: mogelijk overplaatsen van de man een ander kamp en met de potten en nen waren nogal wat moeilijkheden. Die had ze namelijk niet meegenomen daardoor moest ze, nauwelijks in het kamp, al gaan kopen, terwijl je het geld de eerste tijd zo best kunt gebruiken. Zelfs op de boot was de voorlichting niet zoals het behoorde en men bleek geheel andere toestanden aan te treffen dan waarop men was voorbereid. „Dat heeft het begin voor ons hèel wat moeilijker gemaakt", aldus mevrouw Coenen. „We hebben het nu zelf allemaal maar beetje moeten uitvinden". De taal De heer Coenen is momenteel zelfstan dig aan het werk. De jongste kinderen zijr op de kampschool en leren daar de taal spelenderwijs. Mevrouw Coenen moet het grotendeels hebben van de cursus, die vol gens haar nu niet bepaald ideaal is. Maar waar moet een huisvrouw het Engels 'ders leren? In een kamp zeker niet, want daar zijn teveel nationaliteiten bijeen en een ieder handhaaft zijn eigen taal! „Het kamp kan eigenlijk niet als maat staf voor emigratie gelden", erkent me vrouw Coenen. „Je moet door deze tijd heen, of je wilt of niet. Om terug te gaan is geen reden. We slaan er ons best door en bouwen aan de toekomst. Wij komen En Anika? „Die zal op den duur wel wennen", meent haar moeder. „Mis schien", voegt het meisje er aan toe. Hier staat Anika, die liever naar Leiden terug wil, met haar moeder, zusje en broertje bij de waterkraan in het kamp. Sluitingsmiddag bij Leidse huisvrouwen De afdeling Leiden van de Vereniging an Huisvrouwen had gisteren in Het Gulden Vlies de sluitingsmiddag van het en. Aan het begin werden de activi teiten voor het volgende vereniging.sj.aar besproken. De leden deden verschillende suggesties voor lezingen, voordrachtmid- De presidente, mevrouw. C. Hageman— Verhagen, deelde mede, dat ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van de Leidse afdeling op 29 januari van volgend jaar een receptie zal worden gehouden. Avonds zal er een diner zijn. Op 30 januari wordt de leden een toneelavond de Schouwburg aangeboden, te verzor gen door de amateurtoneclvereniging „Jan ■an Beers" uit Utrecht. Waarschijnlijk zal n het najaar van 1957 een voordracht- vond worden gegeven, waarvoor men ■an plan is, de acteur Louis Gimberg te vragen. De sluitingsmiddag stond geheel in het teken van de vrolijkheid, zoals de jeugd die kent op de laatste dag vóór de vakan- Onder leiding van mevrouw Truus MassaarVan Driel bracht het koor lie deren van Mendelssohn en Schubert ten gehore. Eveneens onder leiding van de dirigente werd samenzang van oude volks liedjes beoefend. Vanavond weten we méér Er wordt herinnerd aan de vergade ringen, die de Centrale A.R. kiesvereni ging (In Fehohoth) en de afdeling Leiden van de C.H. Unie (in Prediker) vanavond beleggen. Voor het gebouw van de N.L.C. aan de Stcenstraat zullen de uitslagen ook per Bord en microfoon worden bekendgc maakt, tot ongeveer 12 uur. Op weg naar Kieler Woche Nederlandse zeilers in Duitsland verongelukt De bekende Nederlandse Drakenzeiler Allard Warners, architect te Amsterdam. Is in de omgeving van Delmenhorst (Duitsland) met zijn auto verongelukt Hij liep een bekkenfractuur op en is in ernstige toestand naar een ziekenhui! vervoerd- Zijn mede-inzittende, de heer Martinus L. Wolf uit Aerdenhout. is bij dit onge luk om het leven gekomen. Naar verluidt, zou er nog een ernstig gewonde zijn. Hierover konden we echter geen inlich tingen verkrijgen. Eervol ontslag voor prof. G. G. Kloeke Aan prof. dr. G. G. Kloeke, hoogleraar in de Ned. taalkunde aan de rijksuniver- iteit te Leiden, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Prof. dr. Gesinus Ger- hardus Kloeke is geboren te Schagen op 10 juli 1887. Hij studeerde letteren aan de versiteiten van Amsterdam. Groningen Leipzig, was lector te Bonn ei\ Ham burg en werd in 1934 benoemd tot hoog leraar te Leiden. In 1936 werd hij be noemd tot lid van de rijkscommissie van bijstand voor het Woordenboek der Ned. taal, in 1937 tot lid van de Kon. Vlaamse Akademie van Wetenschappen, in 1946 van de Kon. Nederlandse en in 1951 van de Kon. Deense Akademie van Wetenschap pen. Prof. dr. Kloeke heeft een aantal taalkundige publikaties op zijn naam Hoofdakte kleuteronderwijs In Rotterdam is geslaagd voor de hoofd akte kleuteronderwijs mej. W. M. C. var Dam te Leiden. AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Prediker, 9 uur: C.H. Unie. bijeenkomst verkiezingsuitslagen. Rehoboth, 9 uur: A.R. Partij, bijeen komst verkiezingsuitslagen. Pieterskerk, half 8: Avondstilte. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: stichting kunstmanifestaties Holland Festival, Ned. Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg. Mozart-programma. Boshuizerkade 119, 8 uur: Vereniging voor Chr. Onderwijs, opening nieuwe la gere school. Rehoboth, 8 uur: VERON. Stationsplein, 7.40 uur: Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, avondex cursie per tram naar omgeving Lammen- schansbrug en Kanaalweg. Kleine Burcht, half 8: Leidse Districts Dambond, prijsuitreiking persoonlijk kampioenschap. Pieter de la Courtstraat. 8 uur: open luchtsamenkomst, uitgaande van verschil lende kerken. Vrijdag Stadhuisplein, 3 uur v.m.: K. en O.- excursie naar het Eiland van Dordrecht. Antonius-clubhuis, 8 uur: feestavond E.H B.O., met diploma-uitreiking. Tentoons tellingen Prentenkabinet, 25 uur: Het Parijs ran Jean Marot (tot 16 juni) Atelier wijlen Lode Sengers (Pesthuis laan 6, 106 uur: expositie schilder- en tekenwerk en grafiek (tot 17 juni). Lakenhal, 10—5 uur (donderdag ook half 8—half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde. 10—5 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt. Breestraat 74, tel. 20552, Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085, en Oegstgeester apotheek. Wilhel- minapark 8, tel. 26274. Eindexamen van Leids gymnasium Van de groep B III van de eindexamen kandidaten van het gymnasium zijn ge slaagd: mej. J. E. M. Kreukniet te Leiden en de heren M. van Durnné te Oegsbgeest. J. G. Geelkerken, H. Maaskant, M. C. Plan je, H. H. Poortman, J. van Welzen en Th. Ykema alien te Leiden. Van de groep B II is nog geslaagd: C. W. Sle mons en H. J. van dor Zee, beiden te Lei den. Van de 35 kandidaten zijn in totaaO 34 geslaagd; 1 kandidaat werd afgewezen apart van karakter apart van smaak! Voor de liefhebbers van een bijzondere pijp tabak brengt Douwe Egberts nu MIX-BAAI. Een tabak die anders is, anders geurt, anders smaakt. Samengesteld uit vele met z org gekozen mixture- en baaitabakken, boudt MIX-BAAI het juiste midden tussen pittig en mild. Muziekschool Mij. voor Toonkunst ZOALS ELK JAAR hebben ook ditmaal verscheidene van de meest ge vorderde leerlingen van de Muziekschool der Mij. voor Toonkunst te Lêiden zich in de foyer der Stadsgehoorzaal laten horen. Was andere jaren het programma van dergelijke uitvoeringen wel eens wat overladen en daardoor onverteerbaar, dit jaar hadden directeur en leerkrachten der Muziekschool zich een wijze beperking opgelegd, zodat een programma ontstond, dat slechts zeven nummers bevatte. Het was daardoor mogelijk de afzonderlijke en uiteraard zeer verschillende prestaties van de leer lingen wat nauwkeuriger te beschouwen en te appreciëren. Het behoeft geen betoog, dat ook nu weer de piano in het middelpunt der be langstelling stond. Daarnaast lieten zich echter ook enige verdienstelijke violisten horen, terwijl de vocale kunst eveneens werd vertegenwoordigd. Daar zeer on langs reeds een speciaal aan de zangleer lingen van mevrouw Annie Woud gewij de uitvoering plaats had, kon men zich Goecl toneelspel in Oegstgeest IN HET PATRONAATSGEBOUW voerde de toneelvereniging „De Leken spelers" gisteravond het laatste toneelstuk van dit seizoen op: „De Rani antwoordt niet", een oorspronkelijk spel van J. J. W. Willemsen in vier bedrijven. De opvoering van dit stuk, dat in het laatste bedrijf een dramatisch hoogtepunt bereikte en ten slotte toch nog een happy ending had, mag wel de beste uit het bestaan van deze vijfjarige vereniging wor den genoemd. Zonder twijfel is dit mede te danken aan de capaciteiten van de nieuwe regisseur, de heer J. E. Bonker. Het verhaat speelde zich af op het kan toor van de rederij Van Maren en Van Royen, welke laatste fik-mamt de conban- had en de eerste de zoon bleek te van de vroegere eigenaar. Beiden konden het zakelijk niet te be6t met el kaar vinden. Van Royen was spijkerhard, doch Van Maren zag ook nog de mense lijke -kant van het zakenleven. Daardoor ontstonden dikwijls moeilijkheden. Voor al toen een zekere Daphne Vertadne als spionne van een (denkbeeldige) staat een geraffineerd voorstel deel aan Van Royen, waarop deze inging nadat hem een bedrag van een half miljoen was toegezegd. De compagnon en een der zeekapiteins, welke laatste het plan ten uitvoer moest leggen, wanen het met deze opzet in het geheel niet eens. Toch zette Van Royen zijn plan door. waardoor een schip ben onder zou moeten gaan. Later bleek echter, dat op deze boot de zoon van Van Royen op thudsreb6 was. welke laat ste toen het gehele plan niet meer ten uitvoer wilde leggen. Van Maren zette toch door. Van Royen kreeg later spijt van zijn vuige opzet, waarna Van Maren meedeelde, dat hij met de scheepskapitein Smulders onder één hoedje had gespeeld, de boot in het geheel niet op de oceaan was. doch eleohts 40 km uit de kust lag en van tor pederen geen sprake was geweest. Van Royen beloofde hierop zijn leven te belte en gaf, nadat hij aanvankelijk had geweigerd, Van Maren toestemming zijn doohler Vera te trouwen. Men gaf deze avond nu eens behoorlijk >el te zien. De vereniging is op deze manier op de goede weg. Bekker maakte zijn rol van Van Maren op voortreffe lijke wijze zijn debuut. De Lekenspelers hebben aan hem een goede kracht ge ien. Ook Van der Steen gaf vlot en correct spel te zien.- Sommige minder be schaafde uitdrukkingen had men beter t de tekst kunnen schrappen. De B.B. oefende in (aduertentie) DE NIEUWE PHILIPS DRAAGBARE GRAMMOFOON Voor ALLE SNELHEDEN 245.— H. G. VAN LUYKEN BREESTRAAT 97 De speciaalzaak voor Gram.platen. Jr. Van de Muizenberg: „Doelmatigheid in de bloembollenbedrijven" was het onderwerp, waar-> over ir. J. W. v. d. Muizenberg, directeur van het Instituut voor tuinbouw techniek, gisteren het een en ander heeft gezegd. Met de doelmatigheid van de produktie is het in de meeste bloembollenbedrijven maar zo-zo gesteld. Vandaar waarschijnlijk, dat er zoveel belangstelling voor de lezing bestond. dat men vorstgevoelige planten voor be vriezing kan bewaren door ze met de ne velspuit te bewerken. De nevel bevriest dan, de plant zelf niet. zelfs al vriest het 5 graden. Het afmaaien van tulpen en narcissen met de maaimachine was niet In alle opzichten goed gegaan. Ir. V. d. Muizenberg had het verder over de bollenrooimachlne. die het ook met plantultjes uitstekend had gedaan. Hij wees op de grote kapitaalsinvesterin gen, die met de aanschaffing van ma chines gepaard gaan. Voor een vlotte gang van zaken zal men het sortiment bollen drastisch moeten gaan inkrimpen. Als op lossing voor de kleine kwekers zag hij aankoop op coöperatieve basis van de machines. Overigens vertelde Ir, V. d. Muizen berg niet zoveel nieuws. De mechanisatie van het bollenbedrijf staat nog in de kinderschoenen en het zal nog wel even duren voor men de schuren, kwekerijen enz. zo heeft ingericht, dat men efficiënt werkt. Spreker wees op de noodzaak van economischer werken. De post arbeids loon maakt 50 procent der kosten uit. opstallen 15, planten 5, grond 8 en mate rialen en meststoffen samen 20 procent. Op het gebied der trekkers zijn enkel» verbeteringen op komst. Ir. V. d. Muizen berg zag wel lets in de trekker, die half rups, half wieltrekker is. Dit werktuig oefent minder druk op de grond uit. Spre ker zei het spoedig ln gebruik komen van de lier te verwachten. Hij vertelde. Bij de werkelijkheidsoefening op be scheiden schaal, die gisteravond in Oegst- geest heeft plaats gehad, werd veron dersteld, dat enkele vliegtuigen bommen hadden afgeworpen in de omgeving van de De Kempennaerstr. en de Terweeweg. Aangenomen was, dat enkele percelen waren ingestort, terwijl zich hierin vele gewonden bevonden. De blokken 5 en 12 van de B.B. werden ingeschakeld en al spoedig bleek, dat de noodwachters het geleerde goed en snel in praktijk wisten te brengen. Hoewel geen bekendheid van het hou den van de oefening was gegeven, was er grote publieke belangstelling. Pineau over de nieuwe Sowjetpolitiek Minister Pineau. die morgen voor zevendaags bezoek naar de Verenigd» Staten vertrekt, heeft gisteren in Parij» verklaard te geloven dat de nieuwe Rus sische partijlijn economische achtergron den heeft. Na Stalins dood beseften de nieuwe lei ders van de Sowjetunie, dat hun land op iconomisch gebied bij het westen ten ach- er was Om het levenspeil te doen stij len, zou de Sowjetunie niet geheel meer an het westen mogen worden afgesloten Dit zou geleid hebben tot een zekere vrij heid van meningsuiting, die de Franse ml- r tijdens zijn jongste bezoetc was op gevallen. Het westen moet in antwoord op dez» ïieuwe Russische houding trachten een iinde aan de koude oorlog te maken, een •ntwapeningsovereenkomst te bereiken en :ich toeleggen op economische vraagstuk ken, vooral op hulp aan minder-ontwik- kelde gebieden, aldus de Franse minister. De westelijke mogendheden dienen te rug te komen van de gedachte dat „alle landen, die niet aan onze zijde staan, tegen ons zijn". Anderzijds mag de col lectieve veiligheid niet worden verwaar loosd en moeten wij sterke voorstandera zijn van de Amerikaanse aanwezigheid in Europa, zo besloot Pineau zijn rede. Prof. mr. H. Schuttevaer heeft met een rede over: Bijdrage tot een theorie der wetsontduiking in het belasting recht, zijn ambt aanvaard van buiten gewoon hoogleraar in het fiscale recht aan de rijksuniversiteit te Utrecht. op dit terrein gemakkelijk beperken. Het orkest, dat weer onder de leiding stond van de directeur der Muziekschool, heer Henk Geirnaert, verleende zijn dewerklng ln drie onderscheiden r mers. Van de pianisten was wellicht de heer A. van Neerbos de meest opvallen de. Zoals de meesten had hij aanvanke lijk te kampen met plankenkoorts, zodat ds Etude in c op. 10 12 van Chopin schip breuk dreigde te lijden. Gelukkig her vond hij zijn zelfvertrouwen, zodat de Etude en forme de valse op. 52 6 van C. Saint-Saëns en genoemde étude van Chopin toch een opmerkelijk succes wer- De heer Van Neerbos bezit stellig een uitstekend muzikaal en pianistisch talent. Zijn voordracht vooral is, hoewel nog wat onevenwichtig, sterk geladen en boeiend, terwijl zijn techniek voor een dilettant verrassend mag heten. Hij dient zich wel te hoeden voor zelfoverschat- en vooral doorzichtig van toucher metrisch en ritmisch verantwoord te blijven. Mejuffrouw B. van Marsbergen speelde met orkestbegeleiding het eerste deel Beethovens 2de pianoconcert op dienstelijke en "verantwoorde wijze. B pianoconcert in f werd eveneens orkestbegeleiding door mevrouw W. C. A. Hennes-Van Aelst degelijk, doch wat i vertolkt. Van veel muzikaal inzicht expressievermogen getuigde het spel 1 mejuffrouw Laurentius, die tezamen met haar leraar, de heer Richard Boer, t' eer ste deel van Saint-Saëns' tweede plano concert uitvoerde Wel was hier het sa menspel niet steeds volmaakt, doch er aan genuanceerde voordracht veel te genieten. Violisten Van de vlolisten viel de heer J. Hoo- genberk het meest op. Zijn vertolking Bachs vioolconcert in E bezat zeker goede kwaliteiten, zoals goede streekbe- heersing, zuivere intonatie en streven expressieve voordracht. Jonkvrouwe J. Feith toonde zich iets minder streek- vast in de uitvoering van een der snelle delen van de 6de vioolsonate met basso continuo van Bach. Zij werd hierbij uit stekend begeleid door mejuffrouw A. de Vries, die de pianopartij vertolkte. Mejuffrouw A. de Graaff. wier vocale kwaliteiten wij reeds onlangs releveerden, zong op fraaie, wellicht iets geremde wij- •n lied van J. Dowland, „Come away", en aria uit Pergolesi's Stabat Mater. Het orkest had aanvankelijk enige moeite de podiumvrees te overwinnen, doch het herstelde zich, vooral na de pauze in Bachs vioolconcert, al werd de solist juist hier soms wat overstemd in de solopassa ges Deze avond heeft opnieuw bewezen, dat de muziekschool nog altijd over voortreffelijke leerkrachten beschikt, en dat talentvolle leerlingen niet ont breken. Deze uitvoering bekroonde een jaar van hard werken door lera ren en leerlingen in het moeilijk be- treedbare, doch steeds onweerstaan baar lókkende domein van de toon kunst. Dr. J. van der V Raadsbesluit bekrachtigd De Kroon heeft het besluit van de ge meenteraad van Leiden om vooi noord- en zuidzijde van de verbindings weg tussen de Herengracht en de Uitei stegrach t een voorgevel rooilijn vast te stellen goedgekeurd en het besluit van het college van Ged. Staten van Zuid- Holland om aan dit raodsbesluft geen goedkeuring te hechten, vernietigd. De vaststelling van de voorgevelrooi lijn was noodzakelijk om de stadswijk tussen de Herengracht en Zijisingel in grotere mate voor het verkeer te ont sluiten, terwijl bovendien een betere ver binding met de Uiterstegracht noodzake lijk ia In haar adives heeft de Raad van State gesteld, dat hel besluiti, dat de gemeente raad op 3 mei 1954 nam goedgekeurd zal moeten worden, omdat de gemeente reed6 'erechi'llende panden in deze omgeving heeft gekocht, waardoor een sanering en uitbreiding van dit stadsgedeelte zonder al te grote bezwaren zal kunnen plaats Het gemeentebestuur ging, toen Ged. Staten geen goedkeuring aan het raads besluit wilden hechten in beroep bij de Kroon en is thans dus in het gelijk ge steld. Openluchtconcert van Werkmans Wilskracht Morgenavond om 8 uur geeft de Har monie-kapel „Werkmans Wilskracht" in het Van der Werfpark een openluchtcon cert. Het programma luidt als volgt: 1. Trafalgar, mars, W. Zehle; 2. Triomf mars uit de opera „Aida", Verdi, arr. Frits Jakma; 3. „Berlin wie es weint und lacht", ouverture, A. Conradi; 4. There's something about a soldier, Noel Gay; 5. a. Nimrod Enigme variatie, Elgar, arr. Moerenhout, b. Ave Verum Corpus, Mozart, arr. A. C. v. Leeuwen; 6. Colonel Bogey on Parade, Kenneth J. Alford, 7. The Thin Red Line, mars, Kenneth J. Alford; 8. Suid-Afrika, selectie van Afri kaanse volksliederen, Paul Herthom; 9. Lotusbloemen, wals, E. Ollsen, arr. Delhaye; 10. Imperial Echoes, mars, Safro- ni; 11. Semper Fidelis, rnars, Sousa. Leidse veemarkt nu tuberculose-vrij De tuberculose-vrije afdeling van de Leidse veemarkt is opgeheven. Zuid- Holland is wat het vee betreft tubercu lose-vrij en dus ook de runderen die op de Leidse markt worden aangevoerd. De aan te voeren runderen van 9 maanden en ouder dienen met ingang van 15 juni te zijn voorzien van een verklaring of een geleidebiljet voor een slachtrund. Vrijdag zullen de vlaggen op dc Leidse markt wapperen! Inspectieploegen Korea alle in Panmoendjon Noordkoreaanse premier Vreemde troepen terug Alle inspecti eploegen, die toezicht moe ten houden op de naleving van het be stand tussen Noord- en Zuid-Korea, zijn nu teruggetrokken naar de gedemilitari seerde zone van Panmoendjon. Zoals eer der gemeld, is dit een gevolg van protes ten van de leiding der V.N. strijdkrachten in Korea tegen bestandssdhendingen in het communistische deel van het land. De Noordkoreaanse minister van bui tenlandse zaken, generaal Nam li, heeft gisteren in Oost-Benldjn verklaard, dat d» inspectieploegen indien noodzakelijk hun werk vanuit deze zone kunnen voortzet ten. De Noordkoreaanse premier Kim H Soeng, die ook in Oost-Berfdjn vertoeft; heeft met premier Grotewohl een ge meenschappelijke vetMaring onderte kend, waarin wordt aangedrongen op het onmiddellijk terugtrekken van alle bui tenlandse troepen van Korea, met inbe grip van de Chinese vrijwilligers. Noord en Zuid-Korea zouden verder moeten af spreken, geen oorlogsdaden tegenover el kaar meer te begaan en beloven, hun strijdkrachten tot een minimum te beper ken. Renate Leonhardt Geen justitieel onderzoek Zolang niet met klemmende bewijzen is aangetoond, dat er zich in het wrak van dc Renate Leonhardt op de Haaksgrondcn geen goud bevindt, zal de justitie naar de activiteiten van de Coöperatieve bergings vereniging Renate Leonhardt geen onder zoek in de strafrechterlijke sfeer instel len. Dit i6 het antwoord van de officier van justitie te Alkmaar op sommige ge ruchten. Hij ontkende ten stelligste, dat er enig verband zou zijn tussen een der gelijk onderzoek en stappen van de justi- >m te voorkomen, dat nog meer men- zich financieel interesseren in de ex peditie, die volgens de laatste berichten dezer dagen zou beginnen. De officier van justitie voegde hier nog aan toe. dat er bij de tegenstanders van de expeditie wel stellige twijfel heerst aan het bestaan van de goudschat, maar dat men er nog steeds in i6 geslaagd, deze twijfel om te zetten in onomstotelijke zekerheid. Wenen atoomzetel? Amerika, Enge land. Frankrijk en de Sowjetunie hebben de Oostenrijkse regering meegedeeld, dat zij de verkiezing van Wenen als zetel van het permanente hoofdkwartier van het voorgestelde internationale bureau voor atoomenergie zullen steunen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3