Jlietuoe fdhsctfe Öfourant Kern industrie gevaarlijker dan atoomoorlog s Waarschuwing tegen gebruik van bestralingsapparaten link van Brüggen op reis Uitslag verkiezingen na middernacht bekend Nederland mag zorgen voor betere relaties De Russische filmindustrie Eoka-terreur nu ook m Engeland? Dulles sceptisch over het anti-S talinisme üfvoensdag 13 juni 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Directie: F D1EMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlcft Is gbebUoen "myn bert in tegfjenspoet Zevenendertigite jaargang No 10675 Het kan nog... tot 1 uur Rapporten over radio-actieve straling verstrekkende voorzorgsmaatregelen zijn nodig om V het hoofd te bieden aan de gevaren, die veroorzaakt worden door le steeds sterker worden radio-actieve uitstraling in dit atoomtijdperk. Nog binnen de huidige generatie kan een niveau worden bereikt, waarin jen klein deel van de wereldbevolking de nadelige gevolgen zal onder binden van de waterstofbomexplosies, als deze explosies tenminste in het tegenwoordige tempo worden voortgezet. Tot ongeveer deze zelfde conclu- es zijn deskundigen in Amerika en ugeland gekomen, zonder ook maar oemenswaardig met elkaar feeling hebben gehouden, na hun onder- iek naar de gevallen van de radio- jtieve uitstraling. Het Engelse rapport, dat opgesteld j in opdracht van de Medische Stu- ieraad is gisteravond gepubliceerd; et Amerikaanse rapport is vanmor en bekendgemaakt door de Natio- ile Akademie van wetenschappen. Beide rapporten leggen er de na ruk op, dat het gebruik van bestra- ngsapparaten voor medische doel- inden in bepaald opzicht gevaar ijker is dan de gevaren van de bom- len, die tot ontploffing worden ge- iracht. In het Engelse rapport wordt dan ook iet klem gezegd, dat de roentgenappai ■n van schoenwinkeliers verboden mi «n worden, tenzij het gebruik om ortho- edische redenen wenselijk is. De Medische Studieraad stelt verder jor de kleine hoeveelheden radioactief lateriaal in verschillende bronnen. Is lichtgevende horloges en klokken ok in televisietoestellen zoveel mogelijk reduceren. £>e voornaamste conclusies van de En gelse commissie zijn: Het gebruik van elke bron van lono- stralen, hoe klein ook, moet voldoende gerechtvaardigd zijn. De gevaren tengevolge van de proef explosies van kernwapens zijn nog te verwaarlozen Rekening moet echter gehouden wor den met de uitstraling van radioactief strontium, dat zich in het gebeente begint te verzamelen. Op het ogenblik behoeven nog geen nadelige gevolgen worden verwacht Indien de proeven in dit tempo den voortgezet een deel van de wereld bevolking er de nadelen van zal onder vinden. i. Alle bronnen van uitstraling moeten nauwkeurig worden beheerst |6. Het gebruik van radiotherapie bij ziek tegevallen van goedaardig karakter J moet aan een kritisch onderzoek den onderworpen. Het blijft goed gaan met Eisenhower [De behandelende geneesheren hebben gisteren bekendgemaakt, dat president [Eisenhower goed vooruit blijft gaan. Hij leeft gisteren een half uur in een stoel fezeten. Hij liep bij elkaar een afstand (Van ruim twintig meter. Dinsdag heeft de president ook voor e eerste maal weer officiële stukken fetekend. Opstandelingenleider Valle geëxecuteerd Generaal Juan José Valle, een der lei iers van de Argentijnse revolte, is ge ëxecuteerd. Hij werd gisteren in zijn wo ning te Buenos Aires gevangen genomen en kort daarop terechtgesteld. Hij is waar- «chijnlijk een der laatste wegens deze op stand ter dood gebrachten, want de re gering heeft bekendgemaakt, dat na dins dag middernacht geen doodvonnissen meer xullen worden voltrokken. President Aramburu zal de 150 200 doodvonnisenen veranderen in levenslan ge gevangenisstraf. Dit op aandrang van de politieke partijen, die verder bloedver der van de opstand, generaal Paul is eveneens gearresteerd. In het gehele land is het thans rustig, hoewel de staat van beleg nog van kracht blijft De Nationale Akademie voor We tenschappen in Amerika waarschuwt dat de uitstraling, uit welke bron ook bommen, kernreactoren, roentgenapparaten dikwijls scha delijk is voor het leven. Dit gevaar zal groter worden voor de komende generaties. De proeven met de kernwapens hebben >t dusver een kleiner genetisch gevaar opgeleverd dan het medisch gebruik van bv. roentgenstral^n. Bovendien bestaat er de huidige generaties nog geen ge- voor het kankerverwekkende stron tium, dat zich bevindt in de fall-out van de waterstofbommen. Maar, aldus de Akademie, wanneer de roeven op groter schaal worden geno- ien, zou het genetisch gevaar toenemen zou het strontiumrisico op de gehele wereld een kritiek punt kunnen bereiken. Voorts waarschuwt de commissie, de radioactieve afvalproducten van Dertien landen willen Algerije in de V.-raad Achttien Fransen gedood .Dertien van de drieentwintig Aziati sche en Afrikaanse leden van de Verenig de Naties hebben gisteren besloten, de Veiligheidsraad om een dringende bijeen komst te verzoeken in verband me kwestie Algerije. In de laatste twee dagen zijn achttien Franse soldaten en burgers in Algerije gedood. Onder hen zijn acht slachtoffers van een hinderlaag in de rotsige heuvels van het Khenchelagegebied In de Ouled- bergen, 240 km ten zuiden van Algiers doodden de rebellen een Franse luitenant en zijn vrouw. Het paar was na een langi scheiding een week herenigd. tot volle ontwikkeling gekomen kern energie-industrie meer uitstraling kunnen veroorzaken dan een atoorrtoorlog en dat binnen enkele decennia deze afval- produkten een enorme bron van radio actieve besmetting kunnen worden. Het Amerikaanse rapport, waaraan hon derd van Amerika's meest vooi staande geleerden hebben gewerkt, be veelt dan ook de volgende maatregelen 1. Een nationaal stelsel tot registratie de mate, waarin ieder wordt blootge steld aan uitstraling gedurende zijn 2. Beperking van de hoeveel straling die de menselijke voortplanting in gevaar brengt. Naar Noord-Afrika en Nabije Oosten de Nieuwe Haagsche Courant, stapt vol gende week in het vliegtuig, dat hem naar Noord-Afrika zal brengen: het begin van een grote reportagereis, die h(j o.a. in opdracht van onze krant en de NCRV zal maken door de landen rondom de Middellandse Zee. Landen die in het brandpunt der publieke belangstelling staan, staten die bijna alle in beroering zijn. Algerije, Marokko. Tunis, de Arabische staten, Griekenland, CyprusElk van deze landen is bijna dagelijks in het wereld nieuws. Maar wat zijn de achtergron den en de samenhangen? Linie van Bruggen is van plan daarover te schrijven. Met schrijfmachine en camera gaat hij op weg om u in tal van (naar wij zeker weten: interes sante) artikelen te vertellen over de landen en volken rond de oude wereld- Bruggen behoeven wij nauwelijks meer bij u te introduceren, want èn door zijn werk aan de krant èn door zijn radiorubrieken voor de NCRV (periodieken parade, vrouwen uurtje enz.) is hij de lezer voldoende bekend. Hij werkte van 1949 tot 1953 als Londens correspondent voor ver schillende bladen (waaronder het onze) en de NCRV, was van 1953 tot 1955 hoofdredacteur van de Regionale Dagbladpers en sindsdien adjunct- hoofdreJhcteur van de Nieuwe Haag sche Courant. Van zijn hand verscheen vorig jaar bij De Torenlaan te Assen een boek over Groot-Brittannié: Het eiland aan de overzij. Ook in het weekblad De Spiegel zal hij schrijven, en voor de NCRV komt hij in een speciale veer tiendaagse rubriek, in de radiokrant en in het vrouwenuurtje Nu Link van Bruggen ons zusterblad dus als adjunct-hoofdredacteur gaat verlaten, wensen tu(? hem van harte een goede en vruchtbare reis! Met spanning zien wij (en de lezers met ons) uit naar z\jn eerste artikelen. In de Koninklijke loge van het stadion van Stockholm slaan (v.l.n.r.) prins Bernhard, konin gin Louise van Zweden, koning Gustaaf van Zweden en prinses Margaret de verrichtingen van de deelnemers aan de Olym pische spelen gade. Zweedse lof „Het dwiu„ diepe eerbied af. dat de Nederlandse politieke par tijen zich bewust zijn van de ver antwoordelijkheid. die een waar achtige democratie met zich brengt", schrijft het liberale, te Stockholm verschijnende dagblad „Dagens Nyheter" in een hoofd artikel óver de na-ooHogse ont wikkeling in ons land. Het blad voegt hieraan toe: „Het is opvallend hoe zelfs in kringen der Nederlandse arbeiders de na druk wordt gelegd op de noodzaak van een betrekkelijk laag loonpeil l.v.m. de grote beleggingseisen. die na de oorlog voor wederopbouw- doeleinden aan het Nederlandse kapitaal moesten worden gesteld, en ter handhaving van de Neder landse wedijverende positie op de wereldmarkt". Suezkanaal. Vanochtend heeft het laat ste detachement van het Britse leger de bases aan he Suezkariaa! verlaten. Voor de an-trudundmg begon, was de Engelse be zetting tachtigduizend man sterk. Nu stemlokalen langer openblijven: ONGEVEER 5.6 miljoen Nederlanders verrichtten vandaag hun demo cratische plicht: zij verschenen met hun oproepingskaart bij het stembureau. Of men stemmen wil, wordt aan de beleefdheid van de kiezer zelf overgelaten. Als men maar verschijnt. Zo niet, dan kost dat enkele guldens boete. Sinds H.M. de Koningin regerend vorstin is, heeft zij niet gestemd. Vermoedelijk uit de overweging, dat zij als staatshoofd boven de partijen staat. Leden van het Koninklijk huis hebben nl. geen opkomst plicht. Gisteren schreven we al, dat er ongeveer *0 000 Nederlanders méér voor de kiezingen in aanmerking kwamen dan vorige keer. Voorts mochten ongeveer 10.000 oud-politieke delinquenten, die na de oorlog door de bijzondere rechtsple ging van het kiesrecht werden uitgeslo- weer aan de stemming deelnemen. Hun invloed op de uitslag der verkiezin gen is gering; hun stemmen vormei n slechts een kwart deel van kamerzetel De stemlokalen blijven deze keer ?t eerst tot zeven uur open. Voorheen gingen de deuren van de lokalen, altijd een min of meer plechtige etem- ing heerst, om vijf uur diicht. Een ge Sukarno spreekt te Rome Alleen in Nieuw-Guinea zouden concentratiekampen zijn JNDONESIË wenst nieuwe grondslagen in de betrekkingen met Nederland, heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Ruslan Ab- dulgani, in Rome gezegd. Wij zullen de Nederlanders niet langer voor rechten geven en het hangt van de Nederlanders af, hoe de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zich zullen ontwikkelen, aldus de Indo nesische minister tijdens een persconferentie in Rome. De Indonesische minister verklaarde verder, dat Indonesië een beslissing Oen Haag afwacht over de nieuwe ekkingen Soekamo was ook aanwezig op deze persconferentie en hij begon te lachen. een Amerikaans journalist een ver klaring overhandigde over vijf politiek" ■oncentratiekampen in Indonesië. „Volslagen nonsens", riep Sukarno uit en zijn minister van buitenlandse zaken voegde daaraan toe: „Hoort dat heren. Volslagen nonsens. Schrijft u dat de enage concentratiekampen Vier doden Arbeider tuimelde van on derzeeboot j ager De 29-jarige arbeider H. L. veronge lukte gisteren in de Amsterdamse haven terwijl hij bezig was met herstelwerk zaamheden aan de onderzeebootjager Drente, die bij de N.D.S M, in reparatie ligt. Samen met een 59-jarige collega was L. aan de buitenkant van aan het werk, toen een hoekijz« Beide arbeiders raakten te waten. De schajt. man overleed aan de gevolgen van dit Iwa ongeluk. Pirjef, De 28-jarige mejuffrouw Van den Bo- ..Mosfil: gaerde uit Eindhoven is levenloos aangetroffen in een badkuip van een appartement te Albert Plage (B.) waar zi; bij een arts uit Eindhoven, die te Knok- ke met vakantie was, als gouvernante in dienst was. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat de geyser defect was. De 69-jarige veehouder E. Werqei Giethoorn is gistermiddag, toen hij per fiets plotseling de verkeersweg Steen- wijkBloxwijk overstak, door een per sonenauto gegrepen. Hij was op slag J-JET gaat over het al- pemeen. goed mzt de post-Stalinistische film- k'nis industrie in de Sowjet- sche unie. Nieuwe studio's worden gebouwd, de pro- duktie Is verdubbeld en de voorcensuur, waarvan 'het^schlp de produktie van de füi tot dusverre afge- Alexandrowits) grootste filmonderneming van .e Sowjetunie, heeft kort geleden medege deeld. dat zijn stud«o voor rmügheid. Theoretici uit de tijd van Stalin vonden alleen dingsplan de daden van helden de moeite van het uit- zal studio II. die beelden waard en dat pervlakte i vierkante meter besloeg, i op- hoofdfilm op gramma had uit hoopt tot 30 het pro- en in 1957 Mos fill twaalf Hij deelde voorts mede. Op de rijksweg EindhovenDen Bosch dat de vertoning produceerde als geschikte onderwer kt, in 1954 pen voor een film wer- 1955 achttien den beschouwd. „Mosfilm" heeft m to taal 3500 man personeel. 3000 vierkante meter be slaat, in gebruik worden genomen en het volgend jaar komt er een derde studio van 3000 vierkante meter bö- Ander grote Sowjet- studio's bevinden zich te Leningrad. Kief en Gorky Acht Sowjetrepublie- ken bezitten eigen stu dio's, die hoofdfilms te gen nationale achter grond produceren. Mosfilmbestaat der tig jaar en al die tijd is Pirjef aan de onderne ming verbonden geweest. lukt. Hij botste passeren van een auto in volle tegen een voor deze auto rijdende bo< aantal door de auto- kinderen, uit riteiten enige jaren ge- hecta-ei dodelijk veronge- leden verboden films bin- terrein van Moskou lijn motor na het nenkort zal worden toe- Leninheuvels, waai gestaan en zette uiteen de universiteit en d dat dit te danken i de post-Stalinistische leiders zijn gelegen. het beste der voornaamste direc- i de leuren. Hij leidt het be- ook drijf vanuit een ruim. he- modem bureau dat ver- ngs- tierd is met Chinese kunstvoorwerpen. Indonesië in Nieuw-Guinea zijn, waai de Nederlanders nog steeds een mili taire bezetting hebben" „Dertig jaren geleden zou u concentra tiekampen in Nieuw-Guinea hebben aan getroffen. Indien de commissie in Stock holm thans een onderzoek wil instellen, deel haar dan mede, dat zij zeer laat Is". (Als de tienduizenden aanhangers van de Daroe-l-Islam en van de republiek Zuid-Moluk-ken niet in concentratiekam pen zijn, moeten zij zich dus in gevange nissen bevinden). Later op de dag sprak Sukarno voor hei Italiaans centrum voor Internationale Ver zoening. Hij vertelde te geloven in nieuwe verzoening voor de mensheid meende, dat de onafhankelijkheid Azië en Afrika de bescherming voor westerse beschaving zou worden. Deze verzoenende woorden verhinderden Su karno evenwel niet te zeggen: „Wij vaardden de zware schuld van hen, die onze eilanden gekoloniseerd hadden, schatkist was leeg, de aarde gestroopt ons volk vol bitterheid. Het kolonialisme had slechts schijnbare welvaart gebracht". (Waar is het goud gebleven, dat de Ne derlanders In Indonesië achterlieten?). Op 18 Juni zal Sukarno te Bonn aan komen. Hij zal enkele industriële bedrij ven aan de Roer bezoeken en 's avonds raar Berlijn vliegen Vervolgens gaat hij naar Hamburg, Frankfort en Wies- baden. Op 24 juni komt hij weder te Bonngen zal recepties bijwonen, aange boden door president Heusz. bondskan selier Adenauer en de minister van bui tenlandse zaken, Von Brcntano. Op 26 Juni vertrekt hij naar Zwitserland. Gemeenschappelijke actie in V.N. Italië en Indonesië hebben ter gelegen heid van het bezoek van Sukarno ver klaard. dat zij op nuttige wijze een ge meenschappelijke actie In de Verenigde Naties kunnen voeren. Zij zullen een endschapsverdrag sluiten en over een handelsakkoord onderhandelen. Italië wil verlenen bij de economische ontwik te van Indonesië. Voorts is gesproken een Italiaanse scheepvaartverbinding Indonesië. volg is, dat de uitslag der verkiezingen later bekend zal worden, vermoedelijk tussen één en twee uur vannacht Dit be tekent langer werken voor de leden de stembureaus, de talrijke ambtenai die met het becijferen van de verkiezings uitslag zijn belast, de journalisten, uw extra ochtend-editie samenstellen voor de mensen van radio en televisie. De zenders blijven, tot -vannacht twee u de ether Henk Batelaan te Leidschendam, die wij gisteren aan u voorstelden als Nederlands jongste kiezer het manneke i6 vijftien maanden heeft een concurrent gekre gen. In Utrecht heeft de 21-jarige Laro- bertus E. J. Imhof (J. P. Coenstraat) ook een oproepingskaart gekregen om stem uit te brengen. Hij zou volgens de kaart in 1927 zijn geboren, maar toen ziji moeder hem aan de heren van het stem- ertoonde, gingen zij er mee ak koord. dat Lambertus in de wieg in plaats in het stemhokje verdween, t weer was niet van grote invloed op de opkomst van de kiezers. Niemand be hoefde ver te gaan om zijn stem uit t< brengen en tal van partijen stelden taxi diensten in om zieken en invaliden naai het stemlokaal te vervoeren, onder het motto: laat geen stem verloren eean. Ontslag Het kabinet heeft heden, zoals gebrui kelijk, bij H.M. de Koningin zijn ontslag ingediend. Dit omvat tevens de ontslag aanvrage van de staatssecretarissen /"NP DE spoorlijn LeedsSheffield L-' bij het station Brightside (Enge land) zyn gisteren dertig wagons, die op een rangeerspoor stonden, uit de rails gelicht. Men vond ver der seinpalen beschadigd en de ruiten van het station ingeslagen. Op de grond was met stenen het woord „Eoka" gevormd. Dit kan erop wijzen, dart: Griekse Cy prioten begonnen zijn met terreurdaden m Engeland. Tot dusver zijn deze uitge bleven, maar ze werden wel herhaalde lijk verwacht en ook ls er regelmatig in anonieme boodschappen voor ge we a r- De Griekse ambassade in Londen heeft geprotesteerd tegen de deportatie van de kloostervoogd Kalüamfcios Macherito6. Hij werd gistermiddag per vliegtuig uit En geland naar Athene gestuurd. De Griekse ambassade is medegedeeld, dat de depor tatie een gevolg is van de activiteit van MaCheriottis in het Verenigd Koninkrijk, die zijn wettige geestelijke plichten over schreed en niet in het algemeen belang Francis Noel-Baker. Brits Labour-afge- vaardigde, heeft Verklaard de kwestie in het Lagerhuis ter sprake te zullen brengen. Op Cyprus hebben terroristen bij Ld- massol een mijn laten ontploffen door middel van elektrische ontsteking op het moment, dat er een Britse legervnacht- wagen overheen reed. Dit koste aan drie Engelsen het leven. Zeven mMöitaiTen werden gewond. Twee Griekse Cyprioten, dile op een motorfiets passeerden toen de mijn ontplofte, werden eveneens gewond. Geneviève de Galard, de „engel van Dien Bien Phoe" is gisteren in het huwe lijk getreden met Jean de Heaume de Bautsocq. een kapitein van het Franse parachutistenkorps, die zij ln Hanoi heeft leren kennen. OE KIEZERS VAN NEDERLAND Geschil met Ike over „neutraliteit"? Het kwaad van het opgelegde dictato riale bewind in de Sowjetunie kan slechts op één manier worden verholpen, door een regering die haar macht put uit de goedkeuring van de bevolking. Met deze woorden heeft John Foster Dulles. de Amerikaanse minister va: buitenlandse zaken, op zijn wekelijkst persconferentie duidelijk laten blijken, dat hij ondanks de anti-stalinistische campag- i Rusland geen bewijzen ziet van eet wijziging in het Sowjet-stelsel. dat zoals hij opmer' te zelf het stalinistische kwaad heeft voortgebracht. Dulles aarzelde langer dan gewoonlijk met zijn antwoord, toen journalisten hem vragen stelden over het onderwerp „r traliteit". Eisenhower verklaarde kort voor zlekworden, dat, gezien de risico's die land neemt als het een bondgenootschap aangaat, het hem niet verbaasde dat som mige landen de voorkeur geven aan neu traliteit Dulles noemde kort daarop neu traliteit „immoreel en kortzichtig", be halve in zeer bijzondere omstandigheden. Hoewel deze beide uitspraken lijnrecht tegen elkaar ingaan, zeide de Spaak en Van Acker naar de Sowjetunie dat er geen verschil van mening bestond tussen de president en hem. De neutraliteit van Zwitserland, dat zelfs geen lid van de Verenigde Naties wil worden, was niet kortzichtig of im moreel. Over de neutraliteit van landen als India en Indonesië wenste hij geen oordeel uit te spreken. HET WEER IN EUROPA Frankfort .VlUnchen ZUrtcb Cieneve Locarno fl NNW WZW WNW windstil windstil ONO sti n SS» *3 Lage temperaturen Tot Volgens het Belgische blad Le Soir zullen verscheidene Belgische ministers eerlang door de Sowjetregering worden uitgenodigd voor bezoeken aan de Sowjetunie. M?t name zouden de eerste .nister Van Acker en de minister van buitenlandse zaken Spaak naar Moskou n voor het sluiten van een cultureel akkoord tussen beide landen. De basis hiervoor zou zijn gelegd tijdens de Jong ste pianowedstrijd „Reine Elizabeth" in i Brussel, waaraan talrijke Russische kun-| Zon op 4.21; onder 21.03; maan op 11.35; stenaars deelnamen. onder Op 15 juni E.K. morgenavond ver wacht De Bilt: Wisselende bewolking met hier en daar een bul. Mati ge tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Aanhoudend koel (Op gemaakt 11.15 uur. ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1