Prinsjesdag: Parlement present vergroot Werkput Renate Leonhardt aan uitvaren toe LEXINGTON Die striem is erger dan U denkt PANTENE Eisenhower wil stafchefs niet Geen vertrouwen naar Moskou laten gaan 5 DINSDAG 12 JUNI 19S6 Van 150 naar 225 Kamerleden Tijdnood kan nog parten spelen landers gerechtigd hun stem uit te biengen bij de algemene ver kiezingen voor een nieuwe Tweede Kamer. Dit betekent, dat er ruim 300.000 stemgerechtigden meer zijn dan bij de vorige kamerver kiezingen in 1952. De verkiezingen dragen ditmaal wel een heel bijzonder karakter, omdat het in de bedoeling ligt de Tweede Kamer uit te breiden van 100 leden tot 150 en de Eerste Kamer van 50 tot 75. Reeds hebben de Staten-Generaal zich in eerste lezing hier mee verenigd. Na de verkiezingen moet de beslissing in tweede lezing volgen. Om hierbij spoed te betrachten, wordt de nieuwe zitting van de Staten-Generaal op 3 juli alweer geopend. Dit is dan een buitengewone zitting. Zoals men weet wordt de gewone zitting altijd op de derde dinsdag in september in de Ridderzaal geopend. De sluiting van de oude ge schiedt dan op de zaterdag daarvoor. Maar nu beleven wij een vervroegde sluiting en wel op zaterdag 30 juni. De ontbinding der beide Kamers geschiedt dan op 2 juli. Men weet dan al, hoe de nieuwe Kamers (nog in het beproefde aantal van 50 en 100) er uit zullen zien Voor de Tweede Kamer is dit morgen door de kiezers beslist. Voor de Eerste Kamer kiezen de Provinciale Staten de nieuwe leden op donderdag 14 juni. Deze nieuw samengestelde Kamers gaan dus in tweede lezing de uitbreiding der Staten- Generaal behandelen. De vraag is nu, wanneer dan wél 150 leden van de Tweede Kamer en 75 van de Eerste Kamer voor het eerst hun zetels zullen innemen. Zal dat al op 18 sep tember zijn, als de gewone zitting van dz Staten-Generaal door H.M. de Koningin met het uitspreken van de troonrede in de Ridderzaal geopend wordt, aangenomen' uiteraard, dat de voorstellen tot uitbrei ding in tweede lezing de vereiste goed keuring verwerven? Tijdnood Voor de Tweede Kamer kan de vraag bevestigend beantwoord worden. Want onmiddellijk nadat het uitbreidingsont- werp kracht van wet gekregen heeft (dat duurt even, maar in geen geval tot 18 september) kan het aantal Tweede Kamer leden met vijftig worden aangevuld. Er is geen nieuwe verkiezing voor nodig. Voor de verkiezing op woensdag 13 juni hebben de verschillende politieke partijen namelijk al zoveel kandidaten gesteld, dat daaruit gemakkelijk kan worden Voor de Eerste Kamer liggen de zaken veel lastiger. Voor de 25 nieuwe Eerste Kamerleden is wel een aparte verkiezing (door de Provinciale Staten) nodig. Daar bij moeten enige wettelijke termijnen in acht genomen worden. De nieuwe Eerste Kamerleden treden in functie, zo is bepaald, op de 21ste dag, nadat de verkiezingsuitslag officieel is vastgesteld. En die vaststelling duui zich zelf in de regel al twee dagen. De kandidaatstelling voor de Eerste Kamer moet geschieden 23 dagen vóór de verkiezing' de 75 Eerste Kamerleden op dinsdag 18 september op Prinsjesdag dus in functie kunnen treden, dan moet de offi ciële verkiezingsuitslag voor de Eerste Kamer bekend zijn 21 dagen daarvóór, dat is op 28 augustus. De verkiezing moet dus gehouden worden twee dagen eerder, dat is op 26 augustus. Maar 26 augustus is een zondag, zodat de Provinciale Staten dus zullen moeten stemmen op zaterdag de Tweede Kamer moet meewerken door ook zo snel mogelijk op te schieten als zij binnen het tijd schema blijft en tegelijk met haar zusterinstelling aan de overkant van het Binnenhof op de derde dinsdag van september haar 75 leden voor stelt. Minder snel dan de T.T.-races ving dezer dagen een briefkaart. Dit feit op zichzelf is niet zo ver meldenswaard. Het was gewoon een plaatje van de TT-races te Assen, dat zijn ouders verstuur den tijdens een uitstapje naar Giethoorn. Maar.... dit uitstapje maakten zij zes jaar geleden. Eerst thans kwam de kaart „bonen water" De posterijen hebben nauwgezet haar plicht gedaan. Waar 'm de vertraging in zit. is een mysterie. POLITIEKE ONTWIKKELING IN NEDERLAND 25, maar wat veel waarschijnlijker is, op vrijdag 24 augustus. De kandidaatstelling behoort derhalve plaats te hebben 23 dagen vroeger, dat ls op 1 augustus. Ze kan uiteraard niet ge schieden, als er geen zekerheid bestaat omtrent de rechtskracht van de uitbrei ding van de Eerste Kamer tot 75 leden. Met andere woorden: de herziene Grond wet, waarin die uitbreiding is opgenomen, diient op zijn laatst op 31 juli plechtig te worden afgekond.gd. Nu wil het geval, dat voor de voorbe reiding van de plechtige afkondiging on geveer veertien dagen gerekend moeten worden, want zij moet ook geschieden ln Suriname, de Nederlandse Antillen en Nieuw-Guinea. Veertien dagen vóór 31 Juli, dat is op 17 juli, moet dus de Grond wetsherziening door de koningin bekrach tigd van haar handtekening voorzien zijn. Als wjj aannemen, dat Hare Majesteit daartoe in de gelegenheid is op de avond van de dag, waarop de F»rste Kamer de herziening aanneemt. d„n betekent dit dus, dat de Eerste Kamer op 17 juni met haar werk, voor wat betreft de uitbrei ding van de beide kamers der Staten- Generaal, gereed behoort te zijn- Het parlement kan pas op 3 juli, dat is immers de datum, waarop de,<buitange- wone zitting geopend wordt, de indiening van de voorstellen tot uitbreiding van de beide Kamers, gesteld dat het dan demissionaire kabinet daartoe onmiddel lijk wil overgaan, verwachten. In precies veertien dagen zullen de voorstellen tot vergroting van Tweede en Eerste Kamer het parlement moeten door lopen. Dat wil zeggen, dat er hoogstens 14 dagen tijd voor afdelingsonderzoek in de Tweede Kamer, het uitbrengen van het Voorlopige Verslag, het wachten op de Memorie van Antwoord van de rege ring en de openbare behandeling in de Tweede Kamer en voor een reprise van deze gehele procedure in de Eerste Ka mer beschikbaar is. Dat wordt een wedloop met de tijd. De Eerste Kamer is niet gewend zich te haasten. Het zou een sportieve terugrekenen. Willen prestatie van haar zijn waartoe Modern CHRISTELIJK Staatsmanschap ZIJLSTRA AR Tien leclen geroyeerd Geen notulen, financieel of jaarverslag wel emissie van f 35.000 IS De staking in de bouwvakken (Vervolg van pag. 1). Het verschil tussen Rotterdam en Am sterdam is, dat in de Maasstad bij de eerste vergadering OVB en EVC naar voren traden, doch daarna schud gingen achter een actiecomité, waarvan de samen stelling niet bekend is, doch waarvan de voorzitter een NVV-er is en waarin ver der, naar gezegd wordt, alle organisaties vertegenwoordigd zijn, in welke verhou ding is niet te zeggen. In Amsterdam was men in dit opzicht opener en werd aan het eind een comité samengesteld tevo- was door enkele sprekers bezwaar gemaakt, dat enkel EVC-ers achter de bestuurstafel zaten waarin zitting kre gen: 18 EVC-ers, 4 NVV-ers. 2 KAB-ers x 1 CNB-er. Een ander verschil la, dat de Rotter damse voorzitter zo nauwlettend moge lijk waakt, dat er geen politieke propa ganda in de vergadering komt, all belette iet, dait een verbegenwoordd geter van de communistische miambeflorgamiieatie, de Ned. vrouwenbeweging, ten zeerste toe gejuicht werd om haar belofte van mede werking. In Amsterdam waren er twee spre kers, diie bedidkiteldjk adviseerden, op de communisten te stemmen en kwam de ware aard ook aan de dag, toen één der sprekers zet, dat de staking donderdag wel beëindigd kon worden! In beide vergaderingen werd bepleit, dat de leden naar de vergaderingen van de erkende bonden moeten gaan cn daar de besturen moesten afzetten, als ze de n niet opendoen en zich niet achter de staking zetten. Overigens droeg de Rotterdamse verga dering een veel ordelijker karakter dan de Amsterdamse, waarin meermallen grote verwarring heerste. Op een be paald moment was dat zelfs zo eng, dat grote groepen arbeiders de zaal verlieten. Een goede noot voor de Amsterdamse staking was daarentegen weer, dat Njj- de voorzitter van de Amsterdamse van de RK organisatie gelegenheid kreeg, een rnstlge uiteenzetting van de situatie te geven, een betoog, dat niet ionder invloed was, naar we meenden op In Utrecht is aides vrij rustflg verlopen. Hoewel gemeld werd, dait daar 2500 ar beider® 24 ur zouden staken, waren er 100 bijeengekomen op het Veemarkt- pi eim, waar een vergadering zou gehou den worden. De politie had echter geen toestemming daarvoor gegeven. Toen er niet im slaagde, een vergaderzaal te vinden, werd de vergadering ten slotte verlegd naar d>e tuin van het gebouw van De Waarheid, dat kwistig met aanbeve lingen van de commundstieahe partij is beplakt. ZATERDAG of maandag a.s. zal de •werkput van de Coöperatieve Bergingsvereniging Renate Leon- hardt zee kiezen naar de plaats, waar volgens nauwkeurige bereke ningen het wrak van het goudschip moet liggen. In dit wrak hoopt men niet alleen kistjes goud, maar ook zilverwerk, schilderijen, Japanse vazen en ruwe edelstenen te vinden- Deze feiten werden gistermiddag be kend op een te Utrecht gehouden verga dering van de bergingsvereniging, waar de voorz., de heer P. Visser verklaarde dat hij het scheepsjounaal van de Renate Leonhardt in z(jn bezit heeft. De vereniging besloot op voorstel het bestuur voor deze mededelingen aan de orde kwamen eerst schoon schip" te maken door tien leden te roye ren. Dezen zouden de vereniging enstóg hebben benadeeld. Geld terug Twee van deze tien leden, de heren G. A. C. van der Windt, accountant te Rotterdam en A. de Rijk. advocaat te Haarlem, maakten gebruik van de aan elk van hen toegemeten drie minuten om zich tegen het royement te verdedigen. Laatstgenoemde zei o.m., dat hij zijn geld terug wilde hebben, wat aan een ander lid de vraag ontlokte of dat zomaar ging. >.Wij betalen alleen maar terug als de berging slaagt", zei de voorzitter hierop. De vergadering royeerde de tien le den met 1853 tegen 205 stemmen en wees hen direct de deur, wat nogal wat hilariteit verwekte onder de 150 leden, die de vergadering bezochten. Men keurde vervolgens het bestuur» voorstel goed om een emissie tot 35.000 e geven op dezelfde voowaarden als bij de oprichting, zonder dat de aandeel houders hierdoor geschaad worden". D talrijke processen, die de vereniging de te tijd heeft moeten voeren, alsmedi ■isen, die de rijkswaterstaat aan df diepgang van de put stelt, maken kapi taalsuitbreiding dringend noodzakelijk", aldus de heer Visser. Hjj zei verder nog, dal de werkput nagenoeg gereed is. De ballast zal er uitgehaald moeten worden, evenals volgens hem overbodige betonnen vl Daardoor zal de werkput een diepgang krjjgen van tien meter. Ook aan di schacht zouden verbeteringen zijn aange bracht. Met een grijper kan men werkei in de put cn het is wellicht mogelijk, dai het geheel geen mensen in de schacht in dc put behoeven te verblijven. De voorzitter bestreed nog de berichten s zou de Duitse kapitein van de Renat< verklaard hebben, dat zijn schip alleen met cokes geladen was geweest. „De ka pitein is al meer dan tien jaar dood' de heer Visser, die de bijzonderheden over de schat in het wrak uit het scheeps journaal zei te hebben geput. Het begin van de vergadering was nogal rumoerig: notulen werden niet voorgele zen, want men kon het handschrift var de secretaris niet ontcijferen. Door vele mutaties in het bestuur ontbraken ook het financiële- en jaarverslag. LIKDOORNS WONDEROLIE onhandige llkdoornrlngen en ge- lieuw vloeibaar de pijn weg ln middel. NOXACORN. 60 seconden, r schrompelen ijes. Een M. ne Eeltplekker •net wortel ille. jodium e Een flesje NOXACORN Pijnstillende CORN Antl- f. 1.36 bespaart Ruim 1 miljoen aan schade bij leger De Algemene Rekenkamer geeft ln haar verslag over de werkzaamheden ln 1955 een overzicht van de uitgaven wegens schadevergoeding bij het departement van oorlog. Het totale bedrag ineens aan scha devergoedingen was f 684 929,23. Het be trof hier 199 gevallen: aanrijdingen, scha de door vliegtuigongelukken, schade door militaire oefeningen enz. Het bedrag van f 684.929,23 moet nog verhoogd worden met f 613.204,31 wegens 2507 gevallen van schadevergoeding, welke de Kamer niet stuk voor stuk heeft beoordeeld. Het totaal der uitgaven ineens bedraagt dus f 1.298.133,54, dit is circa f58.000 minder dan over 1954, toen dit totaal f 1.355.075,32 bedroeg. Wat betreft de verdere maatregelen ter voorkoming van schade aan wegen, ten gevolge van het rijden met tanks, heeft de minister van oorlog zeer onlangs de Re kenkamer meegedeeld, dat vier zogenaam de „rampcars" (mobiele laadplaatsen voor tanks) zijn besteld; de aflevering zal eerst half december plaats vinden. Naar het buitenland met N.L.-plaat De ANWB waarschuwt bestuurders van auto's, motorrijwielen en scooters er zorg voor te dragen, dat hun voertuig bij een reis naar het buitenland, is voorzien van een NL-plaat, zodat moeilijkheden aan de grens kunnen worden voorkomen. Het is de bond namelijk gebleken, dat de Belgische autoriteiten de laatste dagen een strenge controle uitoefenen op natio- naldteiitsptaite n Het Amerikaanse Huls van Afgevaar digden heeft gisteren met 273 tegen 122 stemmen het wetsontwerp, volgens welke 3,8 mdfljand dollar zal worden verstrekt aan buitenlandse hulp, goedgekeurd. HdJ AMERICA'S BEST TOBACCOS •gisteren vanaf zijn ziekbed in het Walter Reed hospitaal een niet- officiële uitnodiging van Rusland aan de Amerikaanse stafchefs om de „dag van de Sowjet-luahtmaeht" in Mos kou bij te wonen, van de hand ge wezen De president het een Russisch verbin dingsofficier weten, dat de beslissing over een uitnodiging op een ander tijd stip afhankelijk zal zijn van -het verslag, dat de chef van de Amerikaanse lucht macht, generaal Nathan Twining, zal uit brengen na zijn terugkeer uit de Sowj et- Unie. Zoals eerder gemeld, is deze of II- oieel uitgenodigd voor de vliegehow op Die striem op Uw voorhoofd en slapen, welke Uw hoed daar achterliet, is erger dan U denkt! Zij bewijst dat de bloedsomloop naar Uw hoofd huid ten dele werd gestremd; zij bewijst óók dat Uw haar gedurende een groot deel van de dag als 't ware in een broei kas was opgesloten. Dat is funest. Zó wordt het haar dun. dor en brokkelig Pas dus op! Het kan U Uw haar kosten Bestrijd het kwaad - letterlijk - tot in de wortel. Zorg er bijtijds te bestrijden. Alleen t dringt kan uitkomst brengen. Het beste, dat de wetenschap U thans biedt is panthénol. dat uitsluitend wordt vervaardigd door F HofTmann-La Roche Cie, Bazel. Dit Panthénol wordt door zijn bijzondere vorm makkelijk in de hoofdhuid opgenomen en kan daardoor metterdaad in de haarwortels zijn heil zame werking beginnen. Alléén Pantène bevat panthénol. Masseer er Uw hoofd huid dagelijks mee - en houd het volPANTÊNE bestrüdt roos en haaruitval, bevordert hernieuwde groei van gezond, moot haar en houdt het fris en geurig. Het enige diepwerkende haarpreparaat Speciaal voor wit en grijs haar is er pantêne-bleu Vraag Uw kapper om een Pantène Friction Vanaf f 3.75 Grote flessen f 5.75 24 Juni en heeft Twining deze invitatie langenomen. Eisenhower nam deze beslissing tijdens sen bespreking van tien minuten met zijn lerste assistent, Sherman Adams, die dc snel herstellende president bezocht. Zijn n zijn volkomen voldaan over het voortschrijden van zjjn herstel. De presi- hceft gisteren twee keer een eindje gelopen en had-daarmede minder moeite tondag. Het is echter nog niet bekend, of bondskanselier Adenauer hem kan be oeken. Op een vraag of het juist i6. te zeggen, dat de president „zijn werk hervat" heeft, antwoordde zijn perschef. James Hagerty: Ik zou denken van wel". De informele uitnodiging aan de chefs an staven was namens de Russische rege- .ng vrijdag reeds gedaan door de mili- lire attaché van de Russische ambassade, kolonel Sergei Edemsky. Bij zijn afwij- van de uitnodiging liet Eisenhower uitkomen, dat het niet waarschijnlijk is. neer dan twee leden van de gezamen lijke stafchefs later naar de Sowjetunie zullen gaan en dan slechts als zij voldoen de gelegenheid krijgen om buiten Moskou rond te kijken naar „activiteiten van spe ciaal belang voor hun eigen diensten". Ruim f 15.000 voor de Evang. Kerk in Tirol Opbrengst van de concerten door de Engelkinder De netto-opbrengst van de concertreis die de musicerende familie Engel uit Reutte in Tirol (de zgm. Engelkinder)) ten bate van de Evangelische kerk aldaar door ons land heeft gemaakt, bedraagt 15.634,69 (giften inbegrepen). De heer L. de Rooy, secretaris van het Comité Steun aan de Evangelische Kprk in Ti- ol", deelt ons nog mede dat naa*H de zegen in stoffelijke vorm ook in het bij zonder mag worden gememoreerd, dat het contact tussen de Evang. Kerk in Ti-rol Prot Chr. Nederland wederzijds veel geestelijke zegen te zien heeft gegeven. Het gezang „Nooit kan 't geloof te veel verwachten", dat tijdens de concerten -in Nederland door de aanwezigen werd ge zongen, wordt nu reeds im het Duits vertaald gezongen in de Evang. Kerk te Rje-utte. De netto-opbrengst van het concert in het Haagse gebouw „Amiciitda" op 4 april j.L bedroeg 1182,10. Loterij K.W. Fonds Gistermiddag is te Amsterdam de trek king gehouden van de nationale loterij ten bate van het Koningin Wilhel- mina Fonds voor de kankerbestrijding. De eerste en tweede prijs (een auto) zijn gevallen op resp. no. 84894 en no. 226769; de derde prijs (een scooter) op no. 135413. Voorts zijn 350 prijzen uitgeloot. ACADEMISCHE EXAMENS A L L A R O - MPORT - OEN HAA Toch is het zo HET KOEMIUCHTE PKOCESVEKBAAL 661) Uit verkeerd begrepen ka»te-zin of kwasi-deftigheid wordt in sommige ambtelijke en rechtskundige kringen een Nederlands geachreven dat nergens naar lijkt. Deurwaardersexploten ijjn in de meeste gevallen lachwekkende stukken, omdat de opstellers schermen met woerden als „mitsdien", „bijaldien" en andere taalfossielen die altijd aanstellerig aandoen en vaak bewijzen dat de makers van dergelijk proia de betekenis van die termen niet eens kennen. Zelf heb ik het genoegen gehad een aantal jaren in dienst van een ambtelijke instelling te slijten en ik weet uit ervaring dat onze bureau chef zes jaar lang zijn brieven heeft opgesierd met de term „bijaldien", welk woord volgens hem ..alles bijeen genomer" betekende. terwijl toch bekend is dat de werkelijke betekenir van het woord gelijk staat met „ingeval", of „indien". We vermelden dit niet als bewijs hoe de jongeren deftig de xin van dergelijke epistels is evenmin voor twijfel vatbaar. Een rechter is echter wel gedwongen ambtelijke stukken op hun werkelijke betekenis te beoordelen. En in dit rband vragen we dan ook bijzondere lalsrhat uitsluitend hiei .odder vroeger onherroepelijk geworden ver oordeling van verdachte wegens gelijke overtreding, gepleegd binnen een jaar nadat een vroegere veroordeling van verdachte wegens gelijke overtreding onherroepelijk was geworden, terwijl tijdens bet plegen der overtreding nog vroegere veroordeling van de verdachte wegens overtreding van art. 426 van het Wetboek van Strafrecht onherroepe lijk was geworden, welke laatste over treding was gepleegd binnen een jaar nadat een vroegere veroordeling van de verdachte wegens gelijke overtreding onherroepelijk was geworden, zijnde deze laatste overtreding wederom gepleegd binnen een jaar nadat een vroegere veroordeling van de verdachte wegens overtreding avn art. '453 van het Wetboek van Strafrecht onherroe pelijk was geworden". Hoewel •chter deze klei irdigheid vast Ie spij- ie zes jaren heeft nl. dresseerde aanmerking erkeerde woordgebruik M.V. te Breda uitgebracht, dateert van voor de oorlog »rden beschouwd als ic kantonrechter toch te i ■rklaarde dc dagvaarding tslocg de verdachte 'olging. Ma. mbter chts- O.M. Wel sal: teht... stellerg wordt genoi omdat de brieven zelfstandige zinnen d dergelijke aan- uen. Vooral ook, 6 augustus 1.1. des zo min mogelijk streeks 12.15 uur, o ienden te bevatten Breda rich in ken één enkele volzin dronkenschap heeft lini nd betwijfelen. Dal de geadres- djd. 24 au n zich niet met taalkundige deeld wegens gelijke t ïstigheden konden inlaten, maar tijdens het plegen diei weg de Veemarktstraat, zulks ia hij onherroepelijk geworden i het Kantongerecht te Breda reding, terwijl vertellei irtreding nog Daarn tekende blijkelijk in de veronderstelling dat hij de inhoud van dit stuk wél begreep. Dan «was hij de enige. Want de officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Breda snapte er niets van en eiste als normaal denkend mens nietigheid van de dagvaarding. Hij begreep zelfs niet hoe iemand met een dergelijk woorden-labyrint in een dag vaarding voor de dag durfde komen. Dit geeft ons een ongezochte gelegrn- over labyrinten te 'olgende keer. (Nadruk verboden) UTRECHT, 1(1 juni Geslaagd voo; rts: C. van Gastel. Utrecht; M. J. Hi Zeist; J. E. James. Utrecht; W. M. Or-ster- wijk. Utrecht; L. Bosch. Arts: mej G. M. Juliu: Nandor" Pijnenburg. Den Vugt, .Overschie; A. W. van Bitste Haag; C. Kroon, Utrecht. Tandarts; S. B. Li, Utrecht; F. Eefde Doet. diergeneeskunde; F. E. va Asten; H. Detmers, Coevorden. in de Sow jets Herstellende president: alléén Twining pRESIDENT EISENHOWER heeft Verklaardm Uitzicht TTIT DE REDE. die bondskanselier Ade- nauer gisteren in de universiteit van Yale heeft uitgesproken, blijkt duidelijk hoe weinig deze verwacht van de nieuwe Russische politiek. Hij acht deze gevaar lijker dan de vroegere agressieve gedra gingen. De Russische leiders trachten, zo verklaarde hij, het vredesveriangen dat in ieder mens leeft, uit te buiten. Han diger leiders proberen op het ogenblik met nieuwe en zekerder middelen cn met minder offers de oude doelen te bereiken van het Bolsjewistische regiem: de we- reldoverheereing door het communisme. De Sowj ets w.llen met hun theorie van vreedzame sa menleving slechts de eenheid van de vrije wereld ver zwakken en hun eigen positie versterken. Wij hebben nog geen belangrijke verbeteringen van de flagrante verschijningsvormen van Stalins imperialisme waargenomen, eldu» Adenauer, die er op aandrong dat het westen zijn waakzaamheid niet moet laten verslappen. De kanselier beschuldigde de Sowjet- leiders ervan, dat zij weigeren werkelijke concessies te doen ten aanzien van de kwestie der Duitse herenjging. Hij ver klaarde, dait Kroesjtsjef meedogenloos was, toen hij zelde, dat hij liever zeven tien miljoen Duitsers aan zijn zijde wilde zien, dan zeventig miljoen in een her enigd neutraal Duitsland, dat tegen hem ls. Ten slotte constateerde Adenauer, dat de eenheid van het westen de laatste tijd onloochenbaar is verzwakt en dai er dui delijke aanwijzingen zijn van een gebrek aan coördinatie van de buitenlandse po litiek der westelijke landen. De Navo zou het geschikte instrument zijn om te ver hinderen, dat de Sowjetunie voordeel trekt uit de zwakheid van het westen. En Juist deze Navo willen de Sowjets ver nietigen. Adenauer zeide er évenwei niet bij, dat er niet alleen een gebrek aan coördinatie van de buitenlandse politiek van de wes telijke landen bestaat, maar dat er ook in de onderscheidene landen belangrijke me ningsverschillen bestaan over de te vol gen politiek. Want ook in West-Duiteland 16 men het hierover lang niet een». Tot voor kort waren de voornaamste medewerkers van Adenauer het met hun regeringschef eens. dat niet moest worden toegegeven aan de pleidooien van de Westduitse oppositiepartijen, toenadering zoeken tot de Sowjetunie, tér verkrijging van de Duitse hereniging. De laatste tijd is hier echter verandering in gekomen en op het ogenblik schijnt het zelfs zo te ztjn dat er over de te volgen koers een ern stig conflict bestaat tussen Adenauer en diens minister van buitenlandse zaken von Brentano. Von Brentano en andere leidende Chris tendemocraten zouden thans van mening zijn, dat de tot dusver tegenover de Sow jetunie gevoerde politiek niet langer ver standig is. En zij voeren verschillende redenen aan. In de eerste plaats zou de polnditek van Adenauer koren op de Rus sische molen zijn, omdat zij de hereni ging van Duitsland in de weg staat. Voorts zou het ongewenst zijn oude politiek voort te zetten, omdat volgend jaar in West- Duits land verkiezingen moeten worden ge houden. De oppositiepartijen, waartoe sinds enkele maanden ook de liberale partij behoort, zouden tyden6 de verkie zingscampagne de christendemocraten kunnen verwijten, dat zü niet alle midde len hebben beproefd om tot hereniging van Duitsland te komen, m a w. dat zij hebben geweigerd een politiek van toe nadering te volgen. Von Brentano is het n-Iet eens met de opvattingen, waarvan Adenauer gisteren blijk gaf. De gevolgen hiervan kunnen zich in de komende weken doen gelden. Een Zeeuwse machinefabriek heeft apparaat geconstrueerd, dat een hefbrug en kunstlicht overdag bij het repareren van automobielen overbodig maakt, plaats van de wagens te doen stijgen, worden zij eenvoudig op een z\jde gekan teld en kunnen zowel aan de onder zijde van de wagen als binnen de motor kap werkzaamheden worden verricht. Daarbij komt dan nog, dat de monteurs geen brillen en hoofdbedekkingen behoe ven te dragen om zich te beschermen tegen neervallend vuil. Speciale doppen voorkomen, dat zuwr uit de accu loopt of dat olie en benzine uit de tank komen. De auto kan niet gekanteld worden, zon der dat deze doppen zijn aangebracht of zonder dat hij op afdoende wijze ii vastgezet

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5