Op volle markt van het leven is heel wat te koop Viaductbouw Lammenscliaus- weg komt dichterbij PI RAT E Virginia cigarettes haar Prediker had gisteren feestdag Lustrumvergadering, maaltijd en avondfeest Drie bouwplannen voor Leiden Zuid-West NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 12 JUNI 1956 Mr. dr. Schmal in Leiden: Kamerkring van C.H.U. hield appèl in gehoorzaal „Het is een veeg teken voor het leven van een volk en van de enke ling, als men in bewogen dagen als waarin wij nu, vóór deze verkie zingen, leven, kalm en langs z'n neus weg kan zeggen: „Ik blijf er bui ten". Het is heel erg, als dit kwasi-stichtelijk is hedoeld; het standpunt van de eerste de beste gozer, dat met de woorden „Mij een biet!" kan worden weergegeven, komt mij dan nog verhevener en in ieder geval eerlijker voor". Dit zei mr. dr. Schmal, lid van de Tweede Kamer, op het gisteravond in de gehoorzaal te Leiden gehouden verkiezingsappèl van de kamerkringcentrale van de Chr. Historische Unie. Deze verkiezingsstrijd is voor mij een existentiële aangelegenheid, een zaak. waarbij we met heel ons willen en wer ken zijn betrokken, zo vervolgde mr. dr. Schmal. Er zijn dingen, waaraan wij ons beslist niet kunnen onttrekken. Allen, die op de volle markt van het leven v< ven, merken toch wel, dat daar "heel wat te koop is. Zullen wij hun het antwoord schuldig blijven, die ons toeroepen: „Wij hebben u op de fluit gespeeld en gij hebt niet gedanst"? Wij zijn kinderen van de Re formatie. Het zou de zondeval van het Christendom betekenen als wij juist in deze dagen van ons beginsel geen getui genis durfden afléggen! Niemand zal iets mogen afdoen aan de betekenis van de persoonlijke geloofsbeleving, maar het Evangelie heeft óók een boodschap voor wijdere verbanden. Als we daar ernst mee maken, dan komen we midden in het strijdgewoel van de politiek in het alge meen. dan zijn we geen simpele en stille toeschouwers in de zaal, maar daadwer kelijke medewerkers op het toneel. Dan zijn we vóór een verenigd Europa, maar proberen wij in de éérste plaats goede Nederlanders te zijn om daardoor goede Europeanen te worden. De abstrac te Europeaan is een droomgestalte, geen levende werkelijkheid. Ook op het natio nale terrein hebben wij een eigen taaki De heer Schmal noemde twee na Talma en Slotemaker de Bruïne, me die al lang vóór de eerste wereldoorlog In diepe bewogenheid ons zijn voorge gaan; dat spoor, dat wijst in de richting van de Christelijke solidariteit, we wij te blijven volgen. Om staande te gen hebben wij nog wel iets anders dan de aloude Internationale, het strijdlied van de vroegere S.D.A.Phet hooglied van de tegenwoordige P.v.d.A. Eén ding staat vast. aldus mr. dr. Schmal, namelijk dat land cn volk terug moeten tot de wet en de getui genis, ook in de politiek. -Wat zich in tegenovergestelde richting beweegt, voert naar de afgrond. Dat willen wij elkaar nu in herinnering brengen. Dat Is geen afbraak, nog minder door braak. Spr. eindigde zijn gloedvolle betoog met de woorden van Groen van Prlnsterer: „Tegen de revolutie het Evangelie"- Medewerking Over de sociale politiek van de C.H.U. •prak de heer Van Mastrigt, tweede voor zitter van hel C.N.V. „Vereng het begrip •ociale politiek niet tot een arbeiders- en overheidsvraagstuk", zo zei de heer Van Mastrigt. Wie het over dit aspect van de politiek heeft, komt in aanraking met de begrippen verantwoordelijkheid, naasten liefde en gerechtigheid. Aan deze begrip pen is alleen een wezenlijke inhoud te geven door middel van de Bijbel. Sociale politiek is: dat er recht wordt gedaan, waarbij het volk in gehoorzaamheid aan God kan leven. Bij het samen-leven gaat het bovenal om de normen waarnaar wij willen leven. De mensen zijn geneigd, alles in een bepaalde vorm te gieten of zich te hech ten aan een bepaald stelsel. Wij moeten bereid zijn, telkens ons te bezinnen op eventuele nieuwe vormen, maar wij hou den vast aan de normen, die God voor de samenleving der mensen heeft gesteld. De heer Van Mastrigt wees erop, dat de Chr. Historische Unie op velerlei wijze aan de totstandkoming van de wet ouderdoms voorziening, die, naar men hoopt, op 1 januari volgend jaar in werking treedt, heeft meegewerkt. Die medewerking da teert al van voor de oorlog, al hebben wij geen van allen toen gezien, hóe het moest worden, ook de anderen niet. Verder vroeg de spreker aandacht voor een invaliditeitsverzekering voor allen, die er, economisch gezien, behoefte aan hebben, en een rechtsregeling voor we duwen en wezen. De C.H.U. rekent het tot haar taak, dat op deze punten op de kortst mogelijke termijn voorzieningen worden getroffen. Ook zal gezorgd moe ten worden voor de gebrekkigen, wier nood sterker aan het licht treedt naar mate de situatie van de anderen beter In het slot van zijn betoog stipte hjj de loonvorming en de loonpolitiek aan. Door de geleide loonpolitiek ont staan ook ethische vragen. Wy vra gen, dat verantwoordelijkheid daér ge geven wordt waar zij behoort te lig gen. Spr. bestreed in dit verband de opvatting, als zouden deze belangrijke zaken alleen by de overheid veilig De vrouiv Freule Wttewaal van Stoetwegen be lichtte speciaal de taak van de het politieke leven. Zij heeft in 1922 het •n passieve kiesrecht verkregen, wat betekent, dat zij méédoet. Er is op het ogenblik verwarring ons heen; wij worden belaagd door aller lei leuzen en er zijn nog altijd vrouwen en mapnen, die erin lopen. Juist vrouwen moeten vrouwen aanspreken, moeten vrouwen brengen tot een keuze, aldus de jonkvrouw. Het Chr.-Hi beginsel is het waard, dat wij er gen, dat straks geen stem verloren gaat. Het gaat allereerst om het beginsel, er zijn véle kiezers cn kiezeressen nodig om het aantal zetels te vermeerderen. De freule constateerde met vreugde, dat de belangstelling van de vrouw di laatste jaren is gegroeid. Het leger var onverschillige en lauwe mensen is nog groot, maar het is mogelijk, hen te bren gen, waar wij hen willen hebben. Daarom dienen wij de tijd, die ons ten opzichte van het ogenblik van ons sten: rest, te gebruiken. Volgens het laatstver schenen Herderlijk Schrijven van de ge nerale synode van de Hervormde Kerk is de politieke keuze een geloofsbeslissing. Wij dienen dus met onze stem ernstig om te gaan, zo besloot jonkvrouw Wttewaal Geen bombarie De laatste spreker was de heer Tilanus zelf. Hij merkte op, dat de strijd zich onderscheidt van die van 1952, omdat de activiteit en de felheid aanmerke lijk groter zijn; met name de K.V.P. en de P.v.d.A. staan scherp tegenover elkaar. Temidden van de nieuwe yormen van propaganda, vuurwerk en helikopter gaan wij rustig onze gang, zei de heer Tilanus. De Unie-voorzitter legde er de nadruk op, dat de doorbraakgedachte het de strijd uitmaakt. Als mr. Burger de P.v.d.A. uit zijn helikopter gestapt is, praat hij tegenover de omstanders niet sociale en economische vraagstuk- n de eerste plaats, maar over deze doorbraak, die het hoofdthema van men ge politieke toespraak is geworden. Het gaat om de vraag: Wat is het beginsel, dat gy kiest? Is dat het be ginsel van de liberalen, die de vry- heid van de mens prediken en bjjvoor- Er komt aan de Lammenschansweg in de spoorlijn Leiden—Utrecht een tunnel 28 meter breed. Het viaduct ls zo ont worpen, dat de buitenste banen een breedte krijgen van 6 meter, bestemd voor voetgangers en fietsers, en de midden- banen een breedte van 8 meter, voor trams en auto's. By opheffing van de 'ram Leiden—Den Haag zal de voor dc 'rams bestemde baan worden omgezet in een baan voor autoverkeer. Tot de werkzaamheden die In verband 'laan met de bouw van het viaduct, be hoort ook het moderniseren en verbre den van de overweg bij de Herenstraat met inbegrip van het verplaatsen van de wachtpost. De rijweg van deze overweg zal een breedte hebben van 9 meter en aan beide zijden een trottoir van 3 m. B. en W. stellen de raad voor. een be drag van f 1.135.000 beschikbaar te stel len. waarvan f 673.000 als aandeel van de gemeente Leiden in de kosten van de. met de Ned. Spoorwegen voor gezamen lijke rekening, uit te voeren bouw van een onderdoorgang en f 462.000 voor de In verband hiermee, voor rekening van de gemeente, uit te voeren werken. Op het appèl van de Chr. His torische Unie, dat gisteravond i de Stadsgehoorzaal te Leiden werd gehouden, ontmoetten vier C.-H. Kamerleden elkaar, (van links naar rechts) de heer Tilanus (aanvoerder van lijst 4), mr. dr. Schmal, jonkvrouw mr. Wttewaal van Stoetwegen en prof. dr. De Zwaan (Eerste Kamer). Een praatje onder elkaar tijdens de pauze in de foyer. beeld niet tegen de opheffing van het processieverbod zullen stemmen? Is de ondergrond van het denkeu het de mocratisch socialisme, waarin toch óók drie zuilen zijn te onderkennen? Of is voor ons, kinderen van dc Re formatie. Gods Woord de grondslag? Als wy in dit licht dc stryd zien, dan hebben wij niet met veel bombarie propaganda te voeren. Wy moeten ons afvragen, of wy, als wy handelen zo- ils wij straks handelen, dat verant woorden kunnen tegenover God cn de naaste. De heer Tilanus kon het niet begrypen, dat het aanvaarden van Gods Woord wél voor het persooniy- ke leven en het gezins- cn familie leven (cn nog wijdere verbanden) van het grootste belang is en dat dit te gelijk niets met het staatkundige leven te maken zou hebben. Wij zijn niet antithetisch en zijn bereid >t samenwerking, tot heil van heel het volksleven. De heer Tilanus sprak ai slot van zijn rede de hoop uit. dat velen zich geroepen zullen voelen om de een voudige, diepe en altijd vernieuwende Chr.-Historische gedachte uit te dragen. Gewaardeerde medewerking werd deze avond verleend door de Chr. Harmonie UNI uit Katwijk (onder leiding van de heer Kokelaar), het Chr. gemengd koor Halleluja uit Katwijk en de Chr. zangver eniging Cantate Domino uit Noordwijk (onder leiding van de heer Admiraal). De commissie van voorbereiding bestond uit de heren Van Eijbergen, Van Iterson, Van de Wijngaard en Steenbakker Morilyon Loijsen. De avond stond onder voorzitter schap van de heer Cnossen uit Woerden. Ongeveer 800 belangstellenden woonden de samenkomst bij. AGENDA VOOR LEIDEN Dinsdag Prediker, 7,46 uur: Bouwfonds actie comité der stichting Prediker, toneelclub „Zijlkwartier" met „Achter de wolken schijnt toch de zon". Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: muziek school Toonkunst, jaaruitvoering, medewerking van Toonkunstorkest. Oegsbgeeet, Patronaatsgebouw, 8 De Lekenspelers met: De „Rani" ant woordt niet. Woensdag Prediker, 9 uur: C.H. Unie, bijeenkomst verkiezingsuitslagen. Rehoboth, 9 uur: A.R. Partij, bijeen komst verkiezingsuitslagen. Pieterskerk, half 8: Avondstilte. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: stichting kunstmanifestaties Holland Festival, Ned Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg, Mozart-programma. Boshuizerkade 119, 8 uur: Vereniging jor Chr. Onderwijs, opening r ge re school. Rehoboth, 8 uur: VERON. Stationsplein, 7.40 uur: Kon. Ned. Na- tuur-historische Vereniging, avondeic- per tram naar omgeving Lammen- schansbrug en Kanaalweg. Kleine Burcht, half 8: Leidse Districts Dambond, prijsuitreiking persoonlijk kampioenschap. de la Courtstraat, 8 uur: open luchtsamenkomst, uitgaande van verschil lende kerken. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Het Parijs vac Jean Marat (tot 16 juni). Atelier wijlen Lode Sengers (Pesthui»- laan 6, 10—6 uur: expositie schilder- er tekenwerk en grafiek (tot 17 juni). Lakenhal, 10—5 uur (donderdag ook balf 8—half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 tur: „Van kleii tot pot" (tot 1 oktober). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 0552, Haven-apotheek, Haven 18. tel. 0085, en Oegstgeester apotheek, Wilhel- ninapark 8, tel. 26274. Wat Leidse raad zal behandelen Maandagmiddag om 2 uur komt de ge meenteraad van Leiden bijeen. De agenda telt tot dusver 21 punten. Na notulen, mededelingen en ingekomen stukken ko len de volgende punten aan de orde. Voorstel gelden voor voortgezette in richting van openbare school De Cosba- straat, pre-advies op verzoek bestuur Ge- ref. sohoolverenging voor medewerking aanschaffing leermiddelen voor verkeens- onderwij's op school Stadhouderslaan, pre-adivies op verzoek bestuur woning bouwvereniging „Ons Doel" inzake aan leg kleuter speel plaats in plantsoen Mel- hior Treubl'aan, voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ais aandeel van de gemeente Leiden in de kosten van de met de Ned. Spoorwegen voor gezamenlyke rekening uit te voeren bouw van een onderdoor gang In de spoorweg LeidenWoerden (Lammenschansweg) en ten behoeve van de in verband hiermee voor rekening van de gemeente uit te voeren werken, aankoop percelen Waardgracht 109 e Weverstraat 18, idem Waardgracht 86, bouw transformatorstation nabij Heren singel voor S.L.F., voorstel inzake het verkopen van per celen bouwterrein gelegen in de Roden burgerpolder tussen de Burggravenlaan a de Kanaalweg. voorstel verkoop aan Tokheim brieksgebouw aan Tretevliiebweg, wijzi ging huurovereenkomst betreffende be- gan-egrondverdiepirug voormalige stations gebouw Herensingel, stel inzake de bouw van 57 winkels en 41 garages op terreinen ten noorden van de verlengde 5-Meilaan Zuid-West VIII, 'n triomfantelijke terugkomst. Vriendenband versterkt het gebouw aan de Janvossensteeg voortgezet met een huishoudelijke lustrumvergadering, een maaltijd in de Harmonie en een feestavond, weer in de artistiek versierde nieuwe zaal van het eigen gebouw. Een wel zeer goed ogenblik was het voor de J.V., toen de heer Heijloo, voorzitter van Stichting „Prediker", namens Stichting en oud-leden een tafelbiljart aan bood, waarmee de jongens zich op zaterdagavond, de avond van sport en spel, zeker langdurig zullen vermaken. geldlenriing v, m f 2.000.000, Rijniziohtbrug e voorstel A. van m f 1.000.000, geldlening verbetering verlichting omgeving, pre-advies Dijk tozake het overleg- Uitvoering in voorjaar en tweede helft 1957 en begin 1958 Het college van B. en W. heeft de raad meegedeeld, dat de uitvoering van het plan Leiden Zuid-West VHI, op terreinen ten noorden van de verlengde 5-Meilaan. in voorbereiding is genomen. Dit plan bevat de houw van 576 woningen, 9 winkels en 41 garages en is onderverdeeld in 3 groepen. De plannen zijn groepsgewijze door een Leids architect ontworpen, te Meten door de heer P. W. A. van Dam, het architecten bureau B. Buurman en ir. P. Schutte en de heer D. L. Landman. Met uitzondering van een aantal door particulieren te bouwen M'oningen en van enige openbare gebouwen vormen deze plannen één geheel. De heer W. F. L. Heijloo (links) heeft als voorzitter van de Stichting Prediker 12 vers la" de voorzitter van de feestvierende J.V. (tweede van links), de heer R. Knetsch, een tafelbiljart voor de zaterdagavonden aangeboden. Naast het biljart: de heer J. de Groot, voorzitter van de lustrumcommissie. Achter het biljart nog zichtbaar de heer J. M. E. Masurel, lid van de lustrumcommissie. Foto N. van der Horst Groep I omvat de bouw van 84 etage woningen voor 5 personen, 84 etagewo ningen voor 7 personen, 30 etagewoningen 3 personen, 22 eengezinswoningen 7 personen en 24 eengezinswoningen 10 personen, in totaal 244 woningen, alsmede 9 winkels en 12 garages. De blok ken krijgen verscheidene woonlagen, resp. en 3. Groep II omvat de bouw van 57 etage woningen voor 5 personen, 57 etagewonin- /oor 7 personen, 21 etagewoningen 4 personen, 9 etagewonlngen 6 personen, 9 etagewoningen voor 7 per- 16 woningen voor bejaarden. 9 een gezinswoningen voor 7 personen en 7 een woningen voor 10 personen, in totaal 187 woningen cn 29 garages. De woningen bejaarden worden uitgevoerd in twee woonlagen als zogenaamde galerijbouw; de andere in 3 en 4 lagen. ep III omvat de bouw van 35 etage woningen voor 5 personen. 41 etagewonin- 'oor 7 personen, 18 etagewoningen 3 personen, 6 etagewoningen voor 4. 6 etagewoningen voor 6. 8 etagewoningen 2 personen, 8 woningen voor be jaarden, 19 eengezinswoningen voor 7 per en 4 eengezinswoningen voor 10 personen, in totaal 145 woningen. De blokken worden in 3 en 4 lagen uitge voerd. Verder zijn in alle plannen berg ruimten geprojecteerd, terwijl ze ook on derhuizen hebben. De kosten van de bouw' worden ge raamd op f 4.375.000 voor groep 1, op 3.394 740 voor groep II en op f 2 616 000 ïor groep III. Het is hei streven van het gemeente bestuur om groep I In het voorjaar van 1957, groep II In de tweede helft van 1957 en groep III in het begin van 1958 tot uitvoering te brengen. De grondkosten per woning zyn te stellen op f 2.650. Biykens de begrotingen zul len de huren van de woningen in groep I gemiddeld f 13.75, in groep II f 14.60 en in groep III f 15 per weck moeten bedragen. De huren van de winkels Sn groep I zUn berekend op f 25 per week cn die van de garages in de groepen I en II op f 4.75 per weck. B. en W. 6tellen de raad voor, de wo ngen van groep I in beheer en exploi tatie te geven aan de woningbouwvereni ging „De goede woning", die van groep ~I aan de bouwvereniging „De Tuinstad- vijk" en die van groep III aan de bouw vereniging „Ons Doel". Bloei bij Tokheim De N.V. Tokheim te Leiden heeft de gemeente meegedeeld, het fabrieksge bouw met terrein aan de Tretovlietweg in zUn geheel te willilen kopen. B. en W. stel en voor dit verzoek onder bepaalde 'oorwaarden in te wiUdsen. De som is f 422.000. et ie verheugend, dat ongeveer twee en half jaar na de darbum van aan vang van de huurovereenkomst het be drijf zich zodanig heeft ontwikkeld dat thans reeds tot aankoop van de fabriek kan worden overgegaan", aldus B. en W. Het eerste deel van de lustrumverga dering droeg een ernstig karakter. De voorzitter van de lustrumcommissie, de heer De Groot, hield een toespraak de zinspreuk van de vereniging: „Gedenk aan uw Schepper in de dagen van i Jongelingsjaren". De Prediker zegt. dat de bron van a leven het zoete licht is. Hij ziet bov> het leven de zon, die het leven doet léve Het leven is iets Goddelijks heerlijks. De Prediker raadt dan ook aan, zich ii leven te verheugen. Maar hij ziet ook, dat het leven Is getast en wordt bedreigd door duistere machten. Het leven zou ten dode zijn op geschreven, als God het niet had ver hoed. Door Zijn gunst heeft het leven de dood verzwolgen. God houdt Zijn In het leven en wij hebben te vragen, wat hier en nü door ons allen moet w den gedaan. Laten wy er onze ogen vi open houden, dat er nog zoveel licht zegen in ons leven valt, aldus de vo zitter der lustrumcommissie. Toch plannen Nadat één minuut stilte was betracht ter herdenking ran „allen, die de „Pre- diker"-mensen van nu zijn voorgegaan' psalm 119 vers 5 was gezongen, las de voorzitter van de J.V., de heer Knetsch, zijn uitvoerige jaarverslag. Hij mei reerde daarin, dat de Stichting op december 1952 werd opgericht en door deze organisatorische wijziging de JV. de gelegenheid kreeg, zich aar eigenlijke taak te geven. De heer Knetsch herdacht ds. Kuilman, die lid was van de commissie v zicht en in dit lustrum overleed, erelid de heer Van Rosmalen, die ook binnen deze vyf jaren heenging. In januari vorig jaar werd de zaai geopend. Over het bezoek zondagavond-vergaderingen is m het algemeen niet ontevreden. Het ge halte der vergaderingen is goed. ziet met gerechtvaardigd optimism* toekomst tegemoet. Verscheidene personen werden door de voorzitter van de J.V. bedankt werk in „Prediker". Ook de heer J. Zaalberg, die nu voorzitter van de nieuwe jeugdvereniging U.K.S. is. De oprich ting van deze vereniging heeft „Predi ker" destijds een flinke aderlating ge kost, maar het verschil van m "organisatorische aanpak kon uittreding van de h'eer Zaalberg met een aan leden blijkbaar niet voorkomen. De h< Knetsch constateerde, dat de verhouding met U.K.S. nü vrij goed is. „Prediker" heeft ook plannen. De heei Knetsch noemde 5 punten: I het uitnodi gen van deskundigen voor het bespreken van maatschappelyke onderwerpen, meer samenwerking met de C.J.M.V.' (men zal In sept. ook op do C.J.M.V. conferentie te Lage Vuursche vertegen woordigd zyn), 3 het openen van de ge legenheid om op zaterdagavond ty* schriften te lezen, 4 het oprichten va een bandje en een zangkoortje. 5 activ ring van de oud-leden. Wensen van ver Nadat een telegram was verzonden aan H.M. de Koningin deelden de heren Blonk. Oudshoorn en Heijloo iets mee de financiële toestand van resp de J.V., de commissie van beheer en het Bouwfonds-Actie-Comité. Er werd een telegram voorgelezen van Jannie en Joop Sierat en Jacques Elkorbout en een brief Ali en Piet Sierat, die allen oud-lid van „Prediker" zijn en nu op Nieuw- Guinea verblijven, de gebroeders Sierat in het zendingswerk. Het oud-lid A. de Vogel wenste deze middag vanuit En schede per telefoon geluk. Namens de Stichting en de oud-leden bood de heet Heijloo een tafelbiljart aan „Wij zijn er zeker van", zo zei hij, „dat wij allen straks weer onze schouders on der het werk zullen zetten". Hij hoopte, dat het geschenk zou bijdragen tot ver sterking van de vriendenband. Achtereenvolgens boden nog geluk wensen aan de heren W. Breddels (die voorzitter Knetsch een zelfgemaakt schilderstukje overhandigde), Eikerbout, erelid, Sierat sr als lid van het bouwfonds (hy herdacht nog het werk van de heer Masurel) en H. van Clttert namens de commissie van toezicht. Vermelden wij nog, dat d6. Kloek een deel van de ver gadering bijwoonde. Feestavond Op de feestavond spraken onder andere de heren Breuker, concierge van het ge bouw „Prediker", die voor het tafelbil jart een waterpas aanbood en Van der Plas namens het C.J.M.V. in Leiden en het jongenswerk. De heer Heijloo dankte namens de oud-leden de lustrumcommls- 8ie voor haar vele werk. Het toneelstuk „Achter de wolken schijnt de zon" kreeg van de Leiderdorp- se toneelvereniging „Zijlkwartier" een uitstekende opvoering. De heer Jac. Ver meer verzorgde op lofwaardige wijze de I muzikale opvulling van deze geslaagde Antwoord B. en W. op voorstel A. van Dijk In de vergadering van de raad van 18 maart deed de heer A. van Dijk het vol gende voorstel: „Ondergetekende stelt de raad voor, dat voor het benoemen van ambtenaren waarbij de naad het benoemingsrecht heeft, by de voordracht en de stukken van de sollicitanten worde gevoegd: 1. een verklaring van de chef van dienst of de directeur van de dienst waar de solli citant ten tijde van de solldcriatie werk zaam is, 2. een verkiaring op welke grond de laatste promotie van de sollicitant be rustte. 3. de notulen van de besprekingen, die tot de samenstelling van de voor dracht hebben geleid. 4 de motieven die tot het afvallen van belangrijke kandida ten hebben geleid*, 5. toelichting op het psychotechnisch onderzoek van de kandi- In hun antwoord komen B. en W. tot de conöhMie, dat aanneming van de pun ten 1. 2, 3 en 5 van het voorstel moet worden ontraden. Zij voelen er wel vooi\ de gegevens die voor de raad in de trom mel voor geheiime stukken ter inzage worden getlegd. uit te breiden, en men is bereid in het vervolg aan deze beschei den voor-zoveel het benoemingen van hoofden van dienst der gemeente betreft^ nota van het college toe te voegen; die zoveel mogeüijk aan de overwegingen de heer Van Dijk tegemoet komt, in het bijzonder wat punt 4 van het voorsted betreft. Betere verlichting Rijnzichtbrug De verlichting van de Rijnzichtbrug en omgeving, die van 1932 dateert, voldoet niet meer aan de eisen. Verbetering ia, naar het oordeel van B. en W„ nodig. Het plan beoogt, de bestaande lichtmasten te verlengen en bij de Haagweg een mast te plaatsen. De kosten worden geraamd op f 3478. Kleuterspeelplaats niet daar Het bestuur van de bouwvereniging „Ons Doel" heeft de gemeente verzocht, een kleuterspeelplaats te doen aanleggen nabij de Kanaalweg :n het plantsoen aan de Melchior Treublaan. B. en W. er kennen de wenselijkheid van een derge lijke speelplaats, maar de voorgestelde plaats vindt men ongeschikt, ook al omdat het verkeer in deze omgeving zeker zal toenemen. B. en W. stellen dan ook voor, op het verzoek afwijzend t« beschikken. Het ls d® bedoeling om. u-anneer de speeltuin van „De Professorenwyk" moet worden verplaatst, de raad een voorstel te doen tot de aanleg van een speeltuin de Stadsmolensloot en de molen tocht langs het park Roomburg, met een aparte speelweide voor kleuters. Middenstandsbouw in Rodenburgerpolder In verband mrt de vooijjenomen bouw an ongeveer 95 middenstandswoningen heeft het makelaarskantoor Th. Hillenaar Den Haag aan de gemeente Lei- zocht, 24.480 m2 grond in de Ro denburgerpolder tussen de Burggraven- laan en de Kanaalweg te mogen kopen. gronden zyn volgens het uitbrei dingsplan LeidenRodenburgerpolder be stemd voor de bouw van eengezinswonin gen. Overeenstemming is bereikt over d'e ver koopprijs van f 30 per m2. Tegen ver koop bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Het colCege eteh cie raad voor, de gron den te verkopen*. Geref. Gemeente Donderdagavond om half acht 6preekt ond, die werd gesloten met het zingen Ids. A. Verhagen te Gouda voor de Geref. het vaandellied van „Prediker". Gemeente in de kerk Nieuwe Rijn 76. Voor de kantonrechter Melhboer versperde trambaan in Haarlemmerstraat Een Rijnsburgse besteller had op 16 maart in Rijnsburg onvoorzichtig gereden met zijn vrachtwagen. Op een overweg de trambaan Katwyk-Leiden olijven staan op het moment, i tramtrein naderde. Een botsing v uitgebleven en de best-lier was meegesleurd, dat de kantonrechter, die gisteren over de daden van de Rijnsbur ger oordeelde hem toevoegde, dat hij vac geluk mocht spreken er zo goed te zijn afgekomen Waarmee verdachte, die grif toegaf, dat hij schuldig was geweest, vol- >ndig instemde. Het openbaar ministerie wilde rekening houden met de grote schade, die verdachte r°eds had geleden eiste slechts J 20 boete of 8 dagen hechtenis. Onmiddellyk vonnis wijzend veroordeelde de kantonrechter verdachte conform de els. De kantonrechter behandelde nog een kwestie, waarin een trambaan een rol speelde. Een Leidse melkhandelaar had zijn bakfiets op de baan van de gele tram de Haarlemmerstraat te Leiden gezet, s toen zijn klanten gaan bedienen, maar s nogal lang weggebleven. Toen hij ein- delyk tevoorschijn kwam, waren zeven luten verlopen. Tien gulden of 4 dagen, luidde de eis van het openbaar mi nisterie. Het vonnis luidde 5 of 2 dagen. De straf voor een Lelderdorpse tim merman-aannemer, die in februari een bouwwerk had uitgevoerd zonder een werkvergunning te bezitten, was 15 of 5 dagen. Het O.M. had 15 of 5 dagen geëist. Een Amsterdamse taxichauffeur, die op 1 maart met zijn auto op de Wilhelmina- brug aan de Hoge Rijndijk zonder op het verkeer te letten, was achteruit gereden, werd veroordeeld tot 2£ boete of 10 dagen. En de schade, die hij had veroor zaakt aan de fiets van de heer W. de Vries, ambtenaar van de Ned. Spoorwe- genij, moet worden vergoed. En zo be handelde de kantonrechter meer ver keersovertredingen. Sclioolzaken in raad Er wordt aan de Leidse raad een be drag van f 5455 gevraagd voor de voort gezette inrichting van de openbare 6choól an de Da Costa6tnaat. De voorraad leer- i hulpmiddelen is onvoldoende. Verder wordt voorgesteld, aan het be stuur van de Geref. schoolvereniging medewerking te verlenen voor de aan- échafffing van leermiddelen voor het ver- keersonderwijs aan de school Stadhou derslaan (f 550).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3