CHRISTELIJK BOLS Uitlating van minister Mansholt is constitutioneel fout EE In West-Europa ontstellend tekort aan rabbijnen Morgen Wat Rooms-Katholicisme onder geestelijke vrijheid verstaat 2 DINSDAG 12 JUNI 1956 Minister Zijlstra in Groningen: De belangenstrijd in de politiek De politieke verkiezingsstrijd glijdt af naar oppervlakkigheid en touwtrekkerij om belangen. Dat laatste is wel duidelijk uit de droevige situatie rond het debat om de melkprijs. Ik betreur het dat collega Mansholt een mededeling heeft gedaan over de gang van zaken in de ministerraad. Hier dient ten enenmale over te worden gezwegen. Van deze constitutionele regel mag niet worden afge weken. Zo sprak gisteravond prof. dr. J. Zijlstra in drie gebouwen te Groningen. Minister Mansholt heeft vorige week een redevoering gehouden. Het blijkt dat een verdere verhoging van de melkprijs zou zijn afgestuit op het zgn. prijsstabilisatiebeleid van minis ter Zijlstra. Deze bewering is onzin. Verder is er geen „zogenaamd" prijs stabilisatiebeleid. maar een wérke lijk prijsstabilisatiebeleid; verder is het een prijsstabilisatiebeleid van het gehele kabinet, ook van minister Mansholt, waarvoor dr. Zijlstra intus sen de eerste verantwoordelijkheid niet schuwt. Het landbouwbeleid, met name in de melksector, is vastgelopen. De lof voor wat in Nederland op landbouw gebied tot stand is gebracht na 1945, behoort zonder twijfel in belangrijke mate toe te komen aan Minister Mansholt. Maar als dit beleid nu is vastgelopen, dan treft het ook pri mair deze bewindsman en wat er ook verklaard, gesuggereerd, en nog eens verklaard wordt, niet minister Zijlstra, maar minister Mansholt is verantwoordelijk minister van Land bouw. Minister Mansholt is niet zonder meer verantwoordelijk voor alle onzin, die op dit stuk van zaken op dit ogenblik in Nederland hier en daar wordt verkocht. En als hij eens uitglijdt, is dr. Zijlstra bereid om dit met de mantel der Kabinetssolidari- teit te bedekken. Het is overigens maar goed. dat de verkiezingsstrijd op een eind loopt, want anders zou er nog wel het een Boek VAN DE DAG rel het boek c voor de Staten ge- De tekst ls ln het mid in het Engels ander aan de reeds geschreven onzin worden toegevoegd. Alleen Christelijke politiek, principiële partij organisatie heeft in zich de moge lijkheid om de afschuwelijke be langenstrijd te overwinnen. Dat zal zeker niet vanzelf gaan, maar het is de enige mogelijkheid, aldus prof. Zijlstra. Eervol ontslag van inr, G. H. Dijkmans Bij K. B. is G. H. Dijkmans op zijn verzoek eervor ontslag verleend als directeur-generaal van het verkeer. De heer Dijkmans van Gunst is in 1891 geboren te Steenwijk. Hij studeerde te Leiden, waar hij in 1916 promoveerde in de rechtswetenschappen .In 1918 deed hij het doctoraal examen staatswetenschap pen. In 1918 trad hij in dienst bij het hoofdkantoor der P.T.T., waar hij in 1933 juridisch adviseur werd. Later werd hij hoofddirecteur bij P.T.T. In 1947 trad hij in dienst bij het di rectoraat-generaal van het verdeer, waar hij de grondslag heeft gelegd voor verschillende vervoerswetten. In 1951 werd hij directeur van het verkeer. In 1954 directeur-generaal van het keer. Hij is ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Ondertvijsbenoem ingen Benoemd tot hoofd van de prot. chr. school in het woonoord Lunetten te Vught: G. Heeringa te Oostvoorne; vac de Eben Haezerschool voor u.l.o. te Rotterdam-Zuid: J. Vaatstra te Bergum; van de chr. school te Hierden: G. Hor- lings te Pernis; tot onderwijzeres de Ds. C. J. van den Boomschool te Rottardam-Overschie: mejuffrouw G. A. K. Paauw te Den Haag en mejuffrouw S. M. de Vlieger te Vlaardingen; aan de Prinses Julianaschool te Huizen: me juffrouw A. Meinten te Laren (N.H.); aan de Van Amerongeschool te Bun schoten: mejuffrouw A. C. Kordes te Amersfoort; aan de chr. school te Over- zande: mejuffrouw G. J. A. van Oost te Wilhelminadorp; aan de Malcome- siusschool te Rotterdam-Zuid: mejuf frouw E. W. Seijn te Rotterdam; tot onderwijzer aan de geref. school voor l.o. te Uithuizen: Joh. van der M-eulen te Kornhorn; aan de Van Amerongen- school te Bunschoten: W. de Groot t( Utrecht; aan de chr. u.l.o.-school tt Goes; A. Geerse te Vrouwenpolder; de chr nat. school te Wilnis; M. Zcw/ttfy e\toclipittig Melodie en woord der Ethergolvert WOEN8DAG IJ JUNI >r«um I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws ;r; 7.10: Gewijde muz; 7.45 Een woi le dag; 8.00 Nwi en weerber; 8.15 9.00 V d zieken; 9.25 V d huls 9.35 Waterst; 9.40 Amus muz; 10.H 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram 13.00 Nws; 13.15 Hollandse liedjes; Nabucco, opera; 15.30 Planorecital; 16. d jeugd; 17.20 Gram: 17.40 Beursber; Orgelspel: 18.15 Spectrum v h Chr organl- K - c O N K E R C E r|t| PUZZEL No 435 WOORDVERANDERING Door afwisselend links en rechts een lettergreep te vervangen door een andere, zodat steeds goede woorden ontstaan, wordt bovenstaande woord verandering verkregen. OPLOSSING PUZZEL No 434 HORIZONTAAL: 1 voornaam. 7 mos. 8 Aa. 9 ka. 11 toon, 13 graad, 16 klaar, 19 radijs. 21 aard. 23 al, 25 op, 27 rek, 28 tentakel. VERTIKAAL: 1 voer, 2 os. 3 ra, 4 nat. 5 ako, 6 mand, 10 val. 12 oord. 14 aker, 15 dar, 17 ank, 18 haat, 20 üdel, 22 ale, 23 dot, 26 pa. 27 re. Tijdmeting en tijd beleving, door dr H Groot: Eerste lezing: Van zandloper tot atoomklok; 19.00 Nws en weerberf 19.10 Nederl volksliederen; 19.30 Buitenl overz; 19.50 Gram; 20.00 Radiokrant: 20.20 Verkie- zlngsultsl en gram: 22.45 Avondoverdenking; 23.15-2.00 Verkiezlngsuitsl en VARA: 7.00 Nw« 8.00 Nws: 8.18 D. 9.35 Gram. 10,20 Gr 2 30 Land- J.OO Nws; 12.00 DlS tulnb medcd; 12.33 V h platteland: 12.38 Orgelspel: 13.0< igenda; 13.18 Dansmuz; d jeugd; 16.00 17.15 Promenad Rijksdelen Overzee Hollandia. do< 13.55 Grai zieken; 16.30 Gra 17.50 Regeringsu ziekenhuis Lichte 18.4< 18.00 Hum -tuiging. caus; 18.55 Gram; VPRO: 19 30 V d jeugd. 20.05 Verkiezlngsuitsl en 23.15 Verklezingsultsl en ln Esperanto; 23.58- VARA: 20.00 Nws 23.00 Nws 23.50 Soc 2.00 Verkiezlngsuitsl Televisieprogr NCRV: 17.00-1 kind: NTS: 20.00 Journ en KRO: 20.15 De ondergang va i. spel: NTS; 23.00-2.00 land BBC Home service 330 m. 12 00 gym; 12 30 V d boeren; 12.55 Weer- 3.00 Nws: 13.10 Ooggetulgeverslagen; 3ram; 13.55 Cricketuitsl; 14.00 V d i; 16.00 Hoorsp: 15.50 Gram; 16.00 Ves- 16.45 Gevar progr: 17.00 V d kind; 17.55 Weerber: 18.00 Nws: 18.15 Sport; 18.20 Volksdansen. 19.00 Gevar progr. 19.30 Caus 20.00 Ork conc, 21.00 Nws; 21.15 Causerieën; Gram: 22.30 Olympische paardenspor 22.45 Pari overz; 23.00 Nws 14.00 Lichte muz; 1 17.30 Di Hoorspel; 19.00 Nwi 13.00 Ork conc; 13.45 V d kind; Mrs Dale's dagb: 16.30 Orl, Tevar muz: 18.45 ort; 19.30 Gra:..; 21.00 Onbekend; 10.30 Voordi 22.00 1.00 Voordr; 23.15 Dl 23.55—24.00 Nws. 13.15 Gra sen; 16.02 17.00 Nw 14.00 Schoolradio; 16» am; 16 20 Idem; 16.30 Ork c 17.10 Kamera 17 50 Boekbe- 18.00 Gram: 18.30 V d sold; 19.00 N.v; 19 40 Koorzang; 20.00 Hoorsp; 21 30 Ork com 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuz; 22.53-23.1 Nws. Brussel 484 m. 12.00 Gram; 13.00 Nws 13.15 Gram; 14.15 Ork conc; 16.00 Grair 15.45 Koorzang 16.05 Lichte muz: 17.00 Nwi 17.15 Gram; 17.30 Idem; 19.30 Nws; 20.00 Int muziekconcours Koningin Elisabeth; 22.30. Beroepingsiverk NED. HERT. KERK B. Holl te Den Helder. Aanvaard de benoeming tot. vikaris te Eefde: kand. H. H. van de Neut te Amersfort. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwe Pekela: W. der Zwan te Bruchterveld. Bedankt voor Beilen: A. G. Kornet te St. Annaparochie. Beroepen te Baarn (voor de tweede maal): W. Bórgdorff te Gorinchem, die dit beroep aannam. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Steenwijk: W. H. Ve- ma te Eindhoven. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Berlikum: N. B. Knossen te IJlst Vraag eerst naar het Woord des Heren Twee koningen gaan een poli tieke beslissing nemen. Ze wikken en wegen; het heeft zijn voor en Izijn tegen. Wat is het beste voor hun landen? Het besluit is bijna genomen. Maar dan vraagt Josafat: Vraag toch eerst het Woord des Heren (I Kon. 22:5). Morgen gaan wij een politieke beslissing nemen. Wees Slank tond 1 In Uw boadin EEN WOORD VOOR VAN- DAAG CJ hebt misschien gewikt en gewo gen, want het heeft zijn voor en zijn tegen. Wat is het beste voor het land? U weet waarschijnlijk al lang wat u gaat stemmen. Maar vraag toch maar eerst het Woord des Heren. Wij hebben geen profeten ter beschikking. Maar wij hebben het profetische Woord. Dat staat niet buiten ons leven. We zetten het wel vaak buiten de deur en halen het binnen, als het een gezette tijd is, of als we er „be hoefte" aan hebben, of als het goed staat. We moesten maar trachten voortdurend bij het Woord te leven; bij alles ook morgen vragen naar het Woord des Heren. Oprichting rabbijnenseminarium te Jeruzalem (Van een medewerker) KANTTEKENING seminarium Daar Israël zelf met een tekort aan rabijnen-rechters zit, zal in eerste instantie een opleiding worden gege ven aan hen, die een beroep als rab bijn in een rabbinaal gerechtshof zal aanvaarden. De rabbinale gererhtsho- in Israël mogen zich alleen be zighouden, met echtscheidingspro blemen. erfeniskwesties e.d., maar niet met criminele of economische de licten. Daarnaast zal een belangrijk percentage van de leerlingen opge leid worden voor een beroep in de Joodse gemeenten in het buitenland. Speciaal is hierbij gedachT aan Westeuropese landen, waar veelal de Joods geestelijke leiding één van Nederlands Gesprek Centrum r EESTELIJKE vrijheid is een groot goed, maar. haar te interpreteren is ook een grote moeilijk heid. Duidelijk is dit ge demonstreerd op de 18de conferentie van het Ne derlands Gesprek Cen trum, dat op De Pieters berg te Oosterbeek werd gehouden. Tijdens de dis cussie op het podium (zie voor de gespreksdeelne- Gunstige invloed van de Reformatie? gisteren) bleek onmiddel lijk reeds een groot ver schil van mening omtrent het begrip vrijheid tn to lerantie. Speciaal de op vattingen van het V.V.D.- lid, de heer E. Nordlohne, vonden nogal bestrijding. Begrippen als zondags rust, crematie, zendtijd en processie werden vele malen genoemd. Wonderlijk was de wen ding in het gesprek, toen de Heer Nordlohne liet waagde enige citaten uit de encycliek Libertas van paus Leo XIII ovér de menselijke vrijheid aan de conferentie voor te leggen. De encycliek dateert welis waar van 1388. maar heeft toch nog onverminderd zijn kracht behouden, omdat er geen herroeping is geveest. Om een juist beeld van het verdere verloop van de discussie te kunnen geven laten we hieronder de be treffende citaten volgen: Paragraaf 71: Als echter om de bijzondere tijdsom standigheden. waarin de staat verkeert, de Kerk praktisch berust in sommi ge moderne vrijheden, dan is het niet, omdat zij er principieel de voorkeur aan geeft, maar omdat zij er groter nut in ziet ze toe te laten, en als er een om mekeer ten goede Itwrm, dan zou zij zeker.van de haar toekomende vrijheid gebruik maken, en door haar raad, haar aanspo ring. haar dringende beden -overeenkomstig haar plicht met ijver streven naar het volbrengen der haar door God aanwezen taak, nl. de zorg voor het eeuwig heil der mensen. Maar altijd blijft het waar: naar die vrijheid van allen en tot alles kan men, zoals wij meermalen gezegd hebben, in principe niet streven, want het is met de rede in strijd, dat dwaling en waarheid eenzelfde recht hebben. En voorts paragraaf 81: Het is volstrekt niet ge oorloofd de vrijheid an gedachte, van drukpers en van onderwijs, alsook de vrijheid van alle godsdien sten zonder onderscheid, te bevorderen, te verdedigen of te verlenen als evenzovelc rechten, die de natuur aan de mens gegeven zou heb ben. Want als de natuur dit werkelijk gedaan had, dan zou men het recht heb ben, zich aan Gods opper heerschappij te onttrekken en dan zou de vrijheid van de mens door geen enkele wet beperkt kunnen wor- NA HET VOORLEZEN van deze citaten riep mr. Th. J. A. M. van Lier (kath. lid van de P.v.d.A.) onmiddellijk uit, dat hij het hier niet mee eens was en er ook geen verantwoorde lijkheid voor wenste te aan vaarden. Mr. K. van Rijckevorsel (K.V.P.-Kamerlid) vond het onjuist zich er zo gem k- kelijk af te maken. Hij vroeg evenwel begrip voor de ontwikkeling, die er sinds 1888 ten aanzien van de opvattingen omtrent de geestelijke vrijheid in r.k.- kring is geweest. Als be wijs hiervoor noemde hij de steun, die de K.V.P.- fractie aan het Europese verdrag voor de rechten de de vrijheid van godsdienst wordt genoemd) heelt ge geven. Prof. dr. G. C. van Nif- trik (C.H.U.) vond dit ver weer zeer onvoldoende. De heer Van Lier, die meende zich op zeer gemakkelijke wijze van deze encycliek te kunnen distanciëren gaf hij het pauselijk vermaan, dat dezelfde, die de geloofsdog ma's van de kerk decre teert, ook deze encycliek Daarna stond pater A. Bomhoff, M. S. C. te Arn hem op, die de argumenta tie van de heer Van Rijc kevorsel ondersteunde Hij betoogde, dat de r.k. kerk slechts een beperkt aantal dogma's heeft en dat da r- omheen alles in wording, in ontwikkeling is. Pater Bomhoff aanvaardde zelfs de gedachtengang van ar. N. J. Hommes (A.R.), dat gezien deze ontwikkeling het Rooms-Katholicisme een sterke invloed van de Reformatie ondergaat. Dr. Hommes bleek het er mee eens. dat er een betere ver houding groeiende is lot het Rooms-Katholicisme. In dit stadium van de discussie meende prof Van Niftrik echter een '-rachtig geluid te moeten laten ho ren. Hij noemde de v.sie van dr. Hommes veel te onschuldig en een miske t- ning van de structuur van het Rooms-Katholicisme. dat een wereldlijk en een geestelijk gezag kent: Cae sar behoort wezenlijk tot het Rooms-Katholicisme. -iet is zelfs met Caesar te iden tificeren. Prof. Van Niftrik kon het Caesarisme niet zien als een tumor aan het Rooms-Katholicisme, een tumor, die onder gelukkige invloed van de Reformatie, wordt uitgesneden, zoals dr. Hommes had betoogd TNAAR HET PUNT Geeste- lijke vrijheid echter slechts één van de vijf on derwerpen uitmaakte, die besproken moesten worden, kon dit debat niet verder worden uitgewerkt. Wel zegde de gespreksvoorzitter prof. dr. J. H. Bavinck >e. dat t.z.t. een gehele confe rentie gewijd zal worden aan het punt Geestelijke vrijheid. Dat overigens het ge sprek over de geesteli.ke vrijheid ook wel een ge moedelijker toon kende, moge blijken uit de ge dachte, die naar voren kwam. dat de geestelijke vrijheid ten aanzien van de zuilen in Nederland eerst goed te verwezenlijken is, wanneer alle zuilen even hoog zijn. Zq niet. dan komt het dak scheef te hangen en loopt het vuil naar een kant, met name de kant van de laagste zuil! Ten aanzien van het pro gramma-punt Nieuw-Guinea werd gesproken over de souvereiniteit van dit ge biedsdeel en de rol die de zending vervult. Mr. K. Groen (A.R.) voerde aan, dat er veel te gemakkelijk met het begrip gezag ge sold wordt. Eenmaal ge vestigd gezag heeft een roeping. Wil men zich van bepaald gezag ontdoen dan is dit een minstens even ernstige zaak als het ves tigen van gezag. De bevol king zal eerst opgeleid moeten worden om een oordeel uit te kunnen spre- Prof. Van Niftrik stelde hiertegenover, dat de ge schiedenis stellig een rol speelt, maar dat de histo rische factor toch onder worpen is aan de Christe lijke. Aan de heer Klay- wegt. die beweerd had, dat indertijd beter geluisterd had moeten worden laar de mensen van zending en missie met betrekking tot Indonesië, antwoordde prof. Van Niftrik, dat de zen dingsmensen over het alge meen te sterk politiek be- invloed waren. In het kader van het ge sprek over de Welvaaits- verdeling, sprak drs. J.M. Aarden de mening uit, dat in P.v.d.A.-kring de teoda- le gedachte nog schijnt te leven, dat de staat recht streeks zou kunnen beschik ken over het nationaal in komen. De heer H. van Es (P.v.d.A.) sprak zich uit tegen bezitsvorming in ma teriële zin; de geestelijke ontwikkeling en de geeste lijke bezitsvorming achtte hij van groter belang. De volgende conferentie van het Nederlands Ge sprek Centrum wordt ge houden op 12 en 13 okto ber a.s. met als onderwerp de geestelijke volksgezond heid. zal dan ook naast de opleiding, die woordigd is: „Het is erg als huma- voor de benoeming van een rabbijn nisten aan een vertegenwoordiger van wordt gesteld, cursussen in vreemde talen worden gegeven. Bij deze cur- een christelijke partij een sleutel- sussen zal welsprekendheid een gro- 'Positie aanbieden in het kabinet." 'pVEE DINGEN hebben ons getroffen j eerste slachtoffers was van de Duit- bij het lezen van de verkiezings- Jodenvervolgingen. In deze landen lectuur der laatste dagen. He. tekort aan rabbijnen ovetó' «I !r, T de gehele wereld maar speciaal ambt. iverkiezingsgeschrift van een party, die i in West-Europa is zo ontstellend, Aan het seminarium te Jeruzalem nog niet in ons parlement vertegen groot, dat verscheidene Joodse organisaties in Israël hebben be sloten dit najaar een rabbijnen' seminarium in Jeruzalem op te richten, dat o.a. speciaal rabbijnen zal opleiden, die naar het buiten land uitgezonden zullen worden. Dr. Jitschak Nissim, één van de twee opperrabbijnen van Israël, die tezamen het Israëlische opper, rabbinaal vormen, zal zich met de leiding van het belasten. te plaats in nemen, opdat de te be noemen rabbijn zich op de kansel in zijn buitenlandse gemeente behoorlijk kan uitdrukken. Ds. J. J. Siezen losgemaakt van Delfshaven Van de kansels der Hervormde ge meente te Delfshaven is zondag mede gedeeld, dat ds. J. J. Siezen in ver band met ontbinding van zijn huwelijk met ingang van 20 juni van zijn ge meente is losgemaakt, Ds. Siezen kan ter deze beslissing in beroep gaan. Ds. Siesen werd in 1911 geboren en aanvaardde het ambt in 1940. Hij dien de de gemeenten van Drieschor (1940) en Zaltbommel (1943), was legerpredi- kant van 1945 tot 1949 en verbond zich Peize predikant geweest te zijn vorig jaar aan de Delfshavense gemeen te. Koningin Wilhelmina Fonds Gistermiddag is in Amsterdam, ten overstaan van notaris dr. mr. K. L. Pic- cardt, de trekking gehouden van de na tionale loterij 1956 ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kan kerbestrijding. De eerste en tweede prijs luxe automobiel (Ford Anglia) zijn gevallen op resp. no. 84894 de derde prjjs een sc Vragen van kamerlid „Redding" op zondag Door middel van schriftelijke vra gen aan de minister van binnenland; zaken beeft het Eerste-Kamerlid H. Algra geprotesteerd tegen een recente circulaire van Spectrum-Film te Am sterdam, waarin de bevolking van West-Terschelling opgeroepen werd om medewerking te verlenen aan een serie opnamen voor een speelfilm „Stranding". In deze film komt de reddingboot Brandaris met een aantal „geredden' in de haven van Terschelling terug. Een zo groot mogelijke belangstelling van de zijde van bevolking bij de opnamen was zeer gewenst en daar om werd het publiek uitgenodigd op zondagmorgen 10 juni in grote getale bij de haven aanwezig te zijn. De burgemeester van Terschelling heeft deze oproep ondersteund met een ver klaring van goedkeuring en sym pathie. De heer Algra is van mening, dat deze oproep en verklaring weinig stroken met de wettelijke bepalingen omtrent de zondagsrust en in elk ge val met de geest van die bepalingen in strijd zijn. Hij vraagt of de ni ter van binnenlandse zaken duidelijk van zijn opvatting in deze blijk wil geven. Voorstel van Dehler Referendum in geheel Duitsland Thomas Dehler, voorzitter van de Westduitse vrije democraten, hèeft gesteld een plebisciet te houden ii de delen van Duitsland als stap hereniging. Het doel ervan, aldus Dehler, zou zijn uit te maken of een herenigd Duits land zich zou aansluiten bij heidspact met de Grote Vier. Dehler deed dit voorstel als >1 om de Russische weigering i derhandelen over hereniging West-Duitsland gebonden is aa ':e elimineren. "mid- 39. Bader wrong zich achter het stuur van zijn wagen. Hij had geen moeite zijn voeten behoor lijk op de pedalen te plaatsen. Hij trapte de debrayage in; dat was alleen maar een bewe ging van de dij, maar hij kon de weerstand van de terugverende pedaal juist voldoende voelen zo dat hij hem langzaam op kon laten komen. Met zijn linkervoet probeerde hij rem- en gaspedaal en hij voelde dat hij nog voldoende beweging in z'n been had om van de ene op de andere over te gaan. Het was zuiver een kniebeweging, maar het lukte hem beter dan hij had durven hopen Hij startte de motor en reed voorzichtig het exer citieterrein rond; het kostte hem geen moeite gelijkmatig gas te geven en ook had hij geer enkele maal de neiging op de verkeerde pedaal te trappen. Een kwartier lang draaide hij acht- jes op het asfalt, stopte, reed weg, schakelde reed achteruit en voelde zich danig in z'n nopjes werkelijk een goede oefening voor de tijd dat hij weer zou gaan vliegen. Zijn vroege re onzekerheid verdween snel, nu hij wist da' hij overal naar toe kon gaan wanneer hij dal wilde en zich sneller kon verplaatsen dan iemand met twee benen die geen auto had. 't Was wer kelijk een fijne dag. Met z'n oude zelfvertrouwen zei hij tegen Streatfield: „Geen centje pijn! Nou zijn we klaar." Hij reed het hek uit en sloeg in de beste stem ming de weg naar Kingston in. Beheerst reed hij naar het politiebureau, liep bedachtzaam tot voor het bureau van een geüniformeerde man en zei: ,,Ik zou graag de invaliden-proef willen af leggen." ,,Dat komt in orde, luitenant", zei de politie man. ..Ik heb wel geen benen, maar ik kan de wa- gen uitstekend besturen." I Hij had even goed kunnen opmerken dat 't zulk DAN MAAR ZO! lekker weer was, want er werd niet in 't minst op zijn woorden gereageerd; 't leek wel of er hier elk uur van de dag kerels zonder benen om rijbewijzen kwamen! Weldra kwam een man in burger aanzetten, die naast hem in de wagen ging zitten. Bader reed van de rand van het trottoir weg en verklaarde de verandering van zijn pedalen, maar de examinator scheen zich er niet voor te interesseren. Nadat ze een paar hon derd meter hadden gereden, verzocht de man: ■.Stopt u hier maar even. En dan keren." Bader stopte, keek achterom of alles veilig was ■n keerde als voorgeschreven. „Blij dat u eerst achterom keek", zei de man. ,De man die ik voor u had. vergat 't. Als u me nou terugbrengt naar het bureau kan kunt u de formulieren invullen en dan schrijven we 't rijbewijs wel even uit." Eenvoudiger kón het niet. Opgeruimd reed hij naar 't Pannendak en om Kwart voor vier zette hij de wagen op het grint- pleintje voor het restaurant neer. Dit keer zag geen sterveling naar hem om, toen hij naar hel gewone tafeltje zwaaide alleen het meisje keek. Van terzijde bemerkte hij dat ze roerloos bij de deur stond, maar hij wendde z'n hoofd niet naar haar toe en deed z'n best het te doen voorkomen dat dez -"=>tamcr' eigenlik niets bijzonders was. Ze zag er erg opgewekt uit toen ze op zijn tafeltje af kwam en hij lachte haar vrolijk toe. Met wat minder reserve sprekend dan de vorige maal, merkte ze op dat hij hele tijd niet geweest was en tot zijn vreugde maakte ze geen enkele opmerking over nen, al was hij er tevoren zeker van 'dat ze dat niet zou doen. Maar het maakte alles zo veel normaler, alsof er niets bijzonders aan zijn lopen was. Hij praatte met haar alvorens iets te be stellen, hij praatte weer toen ze hem het bestel de bracht en nog een tijdje toen hij afrekende. Hij betaalde, stond op, zwaaide naar de wagen (vurig hopend, dat hij niet zou vallen), draaide zich om ze stond nog steeds naar hem te kijken en knipoogde toen zo geraffineerd als maar mogelijk was. Toen hij wegreed, vroeg hij zich af hoe ze wel zou heten. Nu hij de wagen weer had en in staat was te lopen zij het ook nog onzeker had het leven een nieuwe bekoring en elke dag trok hij er op uit om daar ten volle van te genieten. Vrij wel elke dag ging hij theedrinken in „Onder '1 Pannendak" en zijn vriendschap met het meisje ontwikkelde zich heel rustig en beleefd, zonder speciale inspanning van een der beide kanten. Hij moest nog altijd voor zichzelf uitmaken hoe hij het leven zou aanpakken. Uit Madeira scheef Patricia hem een kort briefje met de mededeling, dat ze over een paar weken weer in Engeland zou zijn; ze hoopte dat hij het goed maakte. Ook dat was een kwestie, die hij in 't reine moest brengen. Kendall, de directeur van St. Edward's School, bad hem sinds zijn ongeluk trouw en bemoedi gend geschreven en Bader schreef hem nu terug om te vertellen wat een succes zijn nieuwe be nen waren. Meteen kwam er een voorstel van de directeur terug: Waarom zou hij niet mee doen in de Old Boys' cricketmatch, die over een paar weken zou worden gespeeld. IWURLI VERVOLGD; Kijk, dat is nu iets wat we niet be grijpen. Wij zouden willen zeggen: een sleutelpositie is een sleutelpositie. Er zijn posities èn posities. Maar een sleutelpositie is toch wel iets heel uit zonderlijks. Wanneer iemand zo'n sleutelpositie aanbiedt, geeft hij daar mee te kennen, zichzelf goeddeels uit te schakelen. Waarom zou men zulk een aanbod niet mogen accepteren? I Een sleutelpositie blijft een sleutel positie, ook wanneer ze door een humanist wordt aangeboden. Aan Daniël werd eens door een heidens koning een sleutelpositie in I zijn koninkrijk aangeboden. Zei Daniël toen: „Ik accepteer dit niet, want het is een heiden, die mij haar geeft?" Neen, hij overwoog: een sleutelpositie is een sleutelpositie en juist als zodanig kan en mag ik haar aanvaarden. JTEN TWEEDE DING heeft ons in de verkiezingslectuur getroffen. Dat was een tekening in een socialistische krant. Men ziet daarop minister Mans- I holt, niet als de stoere magistraat, I maar een beetje zielig en met gebon den handen. Eerlijker verkiezingsplaat hebben we bij ons weten nooit gezien. De socialistische minister geeft hier uit- drukking aan zijn machteloosheid. Geen wonder ook, nu de sleutelpositie (zie hierboven) in andere en betere handen was komen te berusten. Het gaat bij de stembus van morgen - om het regeringsbeleid in de komen de jaren. Het gaat cr morgen om, dat die krachten worden versterkt, die het rooms-rode beleid van de eerste naoorlogse jaren beslissend hebben gekeerd en omgebogen. Wij kunnen er morgen het onze toe bijdragen, dat de sleutelposities blüven behouden en dat anderswillende handen worden geboeid. Het lijkt een bescheiden daad, die van' ons wordt gevraagd. Maar het is een daad, waarvan de gevolgen be langrijk en vèr reikend zijn. Mary Pos. Rhodesia beschrijft zij als een bij uit stek voor emigranten geschikt land, waar ze vele Nederlanders aantrof, die kans hadden gezien zich in enkele jaren een goed bestaan te verzekeren. natuurschoon ruimschoots vergoed. Gelukkig is er de laatste jaren de mo gelijkheid om zelfs diep in Afrika radio programma's te beluisteren. Dit is een enorme verbetering, niet alleen voor de emigrant, maar ook voor de naturellen, die al hun werkkrachten geven om maar in het bezit te komen van een toestel Helaas hebben de democratische krach ten de radio niet alleen. Communistische agitators hebben nu ook al hun geheime zenders in Afrika, waarmee ze ongetwij feld zullen proberen onrust te verwekken onder de oorspronkelijke bevolking van Afrika. Ook in deze gebieden speelt het kleur-1 lingen-vraagstuk een grote rol. N.-Rho- desia kent geen onderscheid, terwijl Z-1 Rhodesia ,,apartheids"-wetten kent. Dit maakt, dat deze staten nooit tot een een heid kunnen komen. Tanganyika is een aards paradijs voor de donkere bevolking. Dit land wordt door Mary Pos beschreven als een ge bied van ongekend natuurschoon. De Kilimanjaro en de Victoria-water- vallen zijn van zulk een imponerende schoonheid, dat woorden haast te kort schieten om dit te kunnen weergeven. Helaas is in de havenplaatsen de be handeling der kleurlingen erg slecht Ook de houding van de Nederlandse emi granten aldaar was Mary Pos niet sym pathiek. De schrijfster werd bijzonder getroffen door de sisal-plantages in de binnenlanden van Tanganyika, die het le ven van de blanken en naturellen welvarend maken. De schrijfster slaagt er in om al haar indrukken en ervaringen boeiend geven, afgewisseld met aardige anecdo tes. En zij weet de aandacht van de le zer door haar vlotte verteltrant vast te houden. Dit prachtige boek van de N.V. Gebr- Zomer en Keuning te Wageningen dan 200 pagina's met i Priesters als ambtenaren van de burgerlijke stand Priesters van Egyptische nationali teit zullen voortaan als ambtenaren van de burgerlijke stand in Egypte kunnen optreden, wanneer het gaat ooi de kerkelijke huwelijksinzegening tus- sen niet-Islamitische Egyptenaren, mits zij tot dezelfde ritus behoren. Dit is het resultaat van bewogen acties, welke de christenen van ver schillende kerken tegen de Egyptische regering hebben gevoerd en welke omstreeks Kerstmis tot arrestatie van hoge kerkelijke waardigheidsbekle ders hebben geleid. De onderhandelin- rustiger sfeer echter hebben voorlopig tot dit resultaat geleid. De regering heeft nu de namen van de priesters opgevraagd, die volgens de vastgestelde normen als ambtena- bij huwelijken mogen optreden. De registratie zelf is aan nauwkeurige voorschriften gebonden. De „priester notarissen" moeten de officiële boeken gebruiken en het Arabisch als taal gebruiken. De registratiegelden han gen af van de hoogte van de bruids schat. De bruid moet minstens 16 jaar zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2