VAN MENS TOT MENS In laboratorium Lisse kweekt men warenhuis-gladiolen Ds. Drost sprak voor het Geref. Politiek Verbond (oipMilmï. EUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 9 JUNI 1956 DE WETENSCHAP ZOEKT NAARSTIG Na drie jaar maar weinig soorten voor de kas geschikt HET IS NOG NIET ZO HEEL VEEL JAREN GELEDEN, dat de gladio- lencultuur een bijteelt was en dus in alle opzichten tot het zoge naamde „bijgoed" behoorde. Het was een cultuur, die vooral in „De Zuid slechts door enkele specialisten serieus werd behartigd. Dat alles is na wereldoorlog twee snel veranderd. De heren hybridateurs verrijkten het sortiment met steeds meer nieuwigheden en wisten bovendien ook voort durend voor werkelijke verbéteringen te zorgen. De export nam eveneens snel toe en de laatste jaren is de gladiolenteelt hoofdcultuur geworden. Wat het sortiment- betreft, men duizelt hann Strauss: vrij korte stengel n De rubrieken in de vakbladen goede kleur en tak. Van de witte volde den ons Princess Alba en Early White het meest. Beide soorten worden in de kas niet te lang. Best deed Lustige VVitwe het. maar tot de uitblinkers be hoorde de rose Dr. Fleming en vooral de bollen, die een jaar geremd waren, sloegen een uitstekend figuur: korte ■tengel, lange tak en 10 bloemen tege- „buigen door" in de zomermaanden onder de vele namen. Men creëerde gladiolen in alle mogelijke en onmogelijke kleui men kruiste en men zaaide met zo v ijver, dat men ten slotte variëteiten kr< .die bijna dubbel zo groot waren als de vooroorlogse soorten. De gevlekte teiten, die destijds tot de curiosa behoor den, kan men nu uit voorraad levei in elke gewenste kleur. Het merkwaardige was, dat men vankelijk glad vergat eens uit te z welke variëteiten nu ook geschikt 1 warenhuis in bloei te worden getrokken. De wetenschap begon daar di jaar geleden mee. En men kwam t al vrij gauw tot de ontdekking, dat v de vele tientallen verschillende soorten bijster veel voor dit doel [geschikt waren. En nu, na drie jaar, heeft klein groepje, waarva men kan zeggen: die en die zijn nu wei kelijk rondom „If" voor de kas. Aan ee kasgladiool worden immers heel wat eise De bloemkweker vraagt een varië teit, die gemakkelijk in bloei komt. Van kunst- en vliegwerk moet hij niet veel hebben. Om te beginnen heeft hij er geen tijd voor en bovendien wordt dat nooit betaald ook. HU vraagt een gladiool, die stevig op zijn benen staat, vroeg bloeit en een flinke „staart" produceert. Behandeling Aanvankelijk meende nen, dat het behoorlijk verschil maakte van welke grondsoort de knollen kwamen. Spee, bij tulpen inderdaad een grote rol, bij de gladiolen heeft men er op het Laborato- n voor Bloembollenonderzoek te Lisse s van kunnen merken. Dit jaar had i bijv. knollen van oude spuittuinen, geestgrond, van gemengde grond zaveltuinen. De verschillen waren n. Wél is het van belang de knollen r het planten als volgt te behandelen: het rooien droogstoken ruimte bewaren die constant op 17 gr. wordt gehouden. Na midden december, zo vertelde ons de heer Hogewoning, die de leiding heeft bij deze proeven, brach ten we ze zes weken in een afdeling mei een hoge vochtigheidsgraad en voerden de temperatuur daar op tot 22 gr. Op 30 januari dit jaar werden de knollen ge plant in de volle grond van een waren huis met een warme luchtverwarming. Aanvankelijk hield men de temperatuur op 12 gr. Later voerde men deze op tot 15 16 gr. Uitblinkers Tientallen soorten staan er momenteel in bloei. Maar werkelijke uitblinkers glascultuur? Ze waaien niet dik. Dat de bloemkwekers binnen niet al te langf tijd echter ook andere variëteiten in de warenhuizen gaan planten dan de nogal aftandse Allard Pierson, is vrijwel zt Want men liet te Lisse zien, dat er nog wel betere variëteiten zijn, die vroeg in bloei kan hebben. D.ar m te beginnen Happy End. Een gla diool met een weliswaar wat lange sten gel. die echter voldoende stevig is. Happy End maakt een mooi gevormde tak. heeft aantrekkelijke fris-rode kleur er bloeide op het laboratorium nu al dri« Jaar achtereen heel vroeg. Heel vroeg was ook de vrij oude Jo Dr. Ubbink benoemd tot lector Met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, is benoemd tot lec tor in de faculteit der letteren en wije begeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de filosofie der natuurwetenschappen, dr. J. B. Ubbinik, leraar aan de gemeentelij ke H. B. S. voor meisjes te Leiden. Studenten namen revanche Studenten uit Utrecht hebben op de boek van het Rapenburg en het Noord- einde het Rapenburg met een nieuw bordje „Satrapenburg" gedoopt. Het woord satraap betekent „heerszuchtig mens". Deze daad was kennelijk bedoeld als revanche voor de nederlaag, die de Utrechtenaren deze week bij de studen tenslag hebben geleden. Collecte Jeugdhulp Van 11 tot 16 juni wordt in Leiden een collecte gehouden voor de vereniging .•Chr. Jeugdhulp". Dat betekent een gift voor moeder en kind. De verzorging van bet tehuis aan de Zoeterwoudsesingel brengt hoge kosten met zich mee. Daar bij komt dat de kosten van levensonder houd ook stijgen. Toch wil men dit be langrijke werk van barmhartigheid aan ongehuwde moeders en hun kinderen voortzetten. Men steune de inzameling dan ook zoveel men kan. Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt morgen waargenomen door de dokters Donders, De Jager, Jasperse, Langezaal en Stoffers. Bij geen gehoor bij uw huisarts of spe cialist: dokterstelefoon 5x2. Welke apotheek Zaterdag 9 juni zijn 's middags, 's avonds *0 's nachts geopend voor het klaarma ken van spoedrecepten: apotheek Boek et, Breestraat 74, tel. 20552, en de Ha- ven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Zondag 10 juni is van 's morgens 8 uur '°t 's avonds 12 uur alleen de Haven- 'Potheek geopend. De nachtdienst wordt Van 24 uur af weer waargenomen door 'Potheek Boekwijt en de Haven-apotheek. De apotheek te Oegstgeest is steeds ge opend. lük aan i t tak c Belangstelling In het rood vallen verder op Concordia en Red Signal en prima doet ook dé kleinbloemige Frou Frou het. Geen gla diool, waarover men links en rechts luid keels hoera zal gaan roepen, daarvoor is de kleur niet fris genoeg, maar voor het overige een variëteit, d.e nooit zal tegen vallen in de kas. 't Is een vrij klein type. dat zonder steun oveieind blijft en niet één knol laat het zitten. Hokus Pokus is meer bekend. Ook deze komt gemakke lijk, maar heeft een kleur, die niet ieder een kan waarderen en behoort op het wa ter niet tot de sterksten. Rondom goed is de middelgrote Candy, terwijl de rose, rood-gevlekte Melody tot de vroegste bloeiers behoort. Al met al belangwekkende proeven, die niet alleen door de bollen-, maar ook door de bloemkwekers met belangstelling ge volgd zullen worden. Men is op dit terrein nog te weinig wegwijs, terwijl er toch grote mogelijkheden ligger. AGENDA VOOR LEIDEIN Zaterdag Foyer stadsgehoorzaal, 211 uur: Dr Van Voorthuysenstichting, bazaar voor alleenstaande geestelijk gehandicapten. Gebouw „De Goede Herder" (Oude Vest 12), half 8: propaganda-avond C.J.V. „U.K.S.". Manége Kaiserstraat 13, 8 uur: uitvoe ring Leidse rij- en jachtclub. Zondag Prediker, 5 uur: herdenkingsbijeen komst 95-jarig bestaan, ds. P. Kloek over: Jeugd onderweg. Pieterskerk, 7 uur: Bijzonder Kerke- werk, ds. B van Gelder van Haarlem over: De man die altijd weifelde. Maandag Stadsgehoorzaal. 8 uur: C.H. Unie, spre kers mr. dr. J. J. R. Schmal, C. J. Mastrigt. jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall Stoetwegen en H W. Tilanus, met ziek en zang. Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend. Prediker, 2 en 8 uur: herdenkingsbij eenkomsten 95-jarig bestaan C.J.V. „Pre- Dinsdag Gulden Vlies, half 3: Vereniging huisvrouwen, sluitingsmiddag. Prediker, 7,45 uur: Bouwfonds a comité der stichting Prediker, toneelclub „Zijükwartier" met „Achter de wolken schijnt toch de zon". Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: mt school Toonkunst, jaaruitvoering, medewerking van Toonkuns tor keet. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Het Parijs van Jean Marot (tot 10 Juni). Atelier wijlen Lode Sengers (Pesthuis laan 6, 10—6 uur: expositie schilder- er tekenwerk en grafiek (tot 17 juni). Boerhaavezalen. Lange 'Vrouwenkerk- steeg 12. 2—5 en 7—9 uur: Leids Kunst centrum (tot 9 juni) Lakenhal, 10—5 uur (donderdag ook half 8half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). In bloei getrokken gladiolen in een kas van het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse Foto N. van der Horst Tussen de bladzijden Botsende jeugd, film, waarin wordt getracht een probleem te stellen TAE FILM „BOTSENDE JEUGD", die deze week in het Lido-theater draait, tracht een probleem te stellen. Het probleem van een jeugd, die meent niet te worden begrepen door ouderen en ouders. TFie politiek compromis zoekt, zal eindigen in het verderf HET GEREF. POLITIEK VERBOND belegde gisteravond in Rehoboth een openbare vergadering, waarop als spreker optrad ds. K. Drost uit Gouda. De vergadering werd geopend door de heer D. de Zeeuw, voorzitter de afdeling Leiden-Oegstgeest van het G.P.V. ipraak, die ds. Drost hield, was die moet worden gedaan voor de over- getitela „Ons politeuma", net als het blaadje, dat het G.P.V. uitgeeft, zo zei spreker. Hij verklaarde zijn rode te willen funderen op Filipp. 3 20 „Onze wandel is in de hemel, waaruit wij de Zaligmaker verwachten". Ds. Drost wees erop, hoe de Judaïsten zeiden, dat dc heidenen wel :hristenen konden worden, maar dat zij lan eerst de Joodse wetten moesten hou- ien en zich moesten laten besnijden, wilden zij de rechten en voorrechten, diie God Israël schonk, deelachtig worden. Dit hield een godsdienstig en politiek com promis in, dat ten doel had vervolging door de Romenen te ontgaan. Paul us al op de lieden, die van twee wallen wilden eten, religieus zijn en van de buik hun god maken. Maar met al hun vroomheid, zo zei ds. Drost, zijn deze mensen de vijanden van het Kruis Ohristus. Hun einde zal het verderf Spreker haalde aan. wat Paulu6 zei tegen Timotheus over de voorbidding, heden en allen, die in hoogheid zijn ge zeten. Tevens herinnerde hij aan Ro meinen 13. waarin Paulns de praktijk dei god-zaligheid uiteenzet. De overheid moet worden gehoorzaamd. Als onze stem in de Kamer m-ag klinken, zo gin-g spreker voort, dan moet die stem zijn als de ©tem van de hemelse Vader, toen deze zei: „Hoort Hem", Spreker wees op het ker kelijk verval, op de weinige echp-rpte in de politieke ©brijd, op de theologie van Barth en op een verklaring, door prof. Anema eens i-n de Eerste Kamer afge legd, welke verklaring inhield, dat de anti-revolutionairen bereid zouden zijn in te werken met de rooms-rode coa litie. Zo kregen zij in het huidige kabinet een sleutelpositie, toen een an-ti-rpvolu- tionair minister van economische zaken Armenzorg kerkzaak Spreker wees op het gevaar van staats- absolutisme, op het gevaar van de be- i kin Wij menen dat het ook bij een poging tot het stellen van het probleem is geble ven. In een nogal sensatie-achtig verhaal worden twee jongens en een meisje op de voorgrond geschoven, die zich ieder op zijn of haar wijze eenzaam voelen. Zij kunnen niet meer met hun ouders praten, zij komen met hen overhoop te liggen en het gevolg daarvan is veel verdriet en narigheid. De regisseur heeft zich be ijverd die nare gevolgen zo spannend effectvol mogelijk uit te beelden, waai een ruimschoots gebruik is gemaakt snelrijdende auto's, schietende politie mannen en waaghalzerige spelletj- jonge studenten. De rolprent bevat ontegenzeggelijk tref fende opnamen en ook wel enige goede elementen, waar wordt gesteld dat isme of wanbegrip van ouders veel kin derleed kunnen veroorzaken. Over het ge heel genomen is het typische Amerikaanse verhaal echter te eenzijdig en te o hangend om werkelijk waardevol te kun- iWeinig overtuigende film, waa deren hun ouders niet begrijpen en ouders hun kinderen niet verstaan). Carmen Jones De regisseur Otto Preminger heeft een film gemaakt, waarvoor hij de muziek van George Bizets opera „Carmen" gebruikte. De geschiedenis van „Carmen Jones", de hoofdfiguur naar wie de film is genoemd, wekt duidelijk reminiscenties op aan de opera „Carmen"; alleen speelt het ver haal zich in een andere sfeer af. Premingers Carmen is een meisje, dat werkt in de parachutefabriek van een legerkamp. Zij ontmoet in deze omgeving een soldaat, die haar aanvankelijk geen aandacht schenkt, maar die zij ten slotte op weg naar de gevangenis de soldaat heeft bevel gekregen haar per auto daar heen te brengen, omdat Carmen een vecht partij met een van de andere meisjes heeft uitgelokt toch weet in. te pal- Zij ontsnapt en de soldaat krijgt ge vangenisstraf. Intussen verbeeldt Carmen zich van de jongeman te houden en ze wacht tot hij uit de gevangenis komt. Zelf is ze voor waardelijk veroordeeld. Als hij weer vrij komt leven ze een poosje samen, maar Carmen kan niet buiten geld en luxe en ALUMINIUM JALOEZIEËN ln onze toonkamer MOLENSTEEG 27. Leiden D. LADAN - teL 21375 d-rij-fsorgatniisatii-e onder oppertoezicht van baat, op de wet ouderdomsvoorzie- nin-g, die hij een zaak van verkapte sta a tspe nsio n-er-in-g noemde. De Kerk heeft voor h-aar dienaren en armen te zorgen. De buitenil-aindse politiek va regering, waarin de federalistische i 1-ut-ie valt te bespeuren, kon geen genade vinden in de ogen van ds. Drost. Even- dus de K.S.G. en de Raad v« Europa, die een gevaar voor het Oranje huis werd genoemd. Het G.P.V. kan niets beloven, zei spreker. Het ©baat alleen de leuze: tegen de revolutie het Evangelie. Ds. W. G. de Vries sprak opwekkend slotwoord. verlaat haar geliefde terwille van 'n kam pioenbokser. De beide mannen doen den ken aan Don José en de toreador Esca- millo uit de opera. De film eindigt met de moord op Carmen, door haar geliefde gepleegd. De film wordt geheel door negers ge speeld en gezongen en ademt een sfeer, die ons soms wonderlijk aandeed. De men sen erin leven heftig en intens en ver heugen zich met kinderlijk plezier over gewone en minder gewone dingen van het leven. Dorothy Dandridgge is een fel reagerende Carmen, die gelijkenis ver toont met haar meer geraffineerde Franse zuster „Nana" van Zola; meer gelijkenis waarschijnlijk dan met de Carmen, die Bizet voor ogen heeft gezweefd, toen hij zijn muziek componeerde. (Film met een wonderlijk aandoende sfeer) The Indian fighter Rex heeft deze week weer eens een greep gedaan uit de geweldige hoeveel heid Indianenfilms, die in de loop der tijden gemaakt zijn. In de meeste van deze films treedt een soort „vredestichter" op, die zowel met Indianen als blanken goede relaties heeft. Op een gegeven moment het dan mis. De blanken begrijpen hem verkeerd en vinden hem een lafaard. De Indianen begrijpen hem ook niet al te best en vinden hem een verrader. In „The Indian figheter" moet Johnny Hawks, pas teruggekeerd uit de oorlog, blanke kolonisten, op weg naar Oregon, gaan helpen omdat zij lastig gevallen wor den door Sioux Indianen. Bij onderhan delingen van Hawks met de Indianen blijkt, dat twee blanken een ruilhandel whisky en goud drijven met enkele Indianen. Dit geeft aanleiding tot ver schillende moorden, waarbij John Hawks de Indianen ten slotte weet te overtuigen de goede bedoelingen der blanken. Nu kan men ongehinderd doortrekken en John Hawks kan trouwen met een Indla- nendochter. Deze goede afloop kan niet wegnemen, dat het peil van de film op geringe hoogte ligt. met Benny en De Zoon The Benny Goodman Story is in Tria- jn zijn tweede week ingegaan, hetgeen wel te verwachten viel. En dan hebben we warempel in Casino ineens weer De zoon van niemand, welke film in dit theater indertijd reeds weken weken lang heeft gedraaid. Toch zijn nog altijd mensen, die er grienend van willen genieten. Werkgelegenheid in Leiden stabiel De j het a Uw Alphonse „T IEVE DAMES, uw leven i: al geur! Gij zijt een bevoorrecht schepsel: alles om u heen geurt. Gij leeft in een geurige wereld, mevrouw, en uw Alphonse, die zo dikwijls over u heen gebogen staat bij het arbeiden aan uw kapsel (licht als schuim is het, mevrouw, als bloesem, als zon op groen gras), uw Alphonse kan .hel weten. Uw leven is één en al geur en kleur en vrolijkheid en stralende gezondheid. De dauw van de levenslust ligt op uw wangen (en al komt hij ook al uit een doosje, hij Is er niet minder aantrekke lijk en donzig om), uw ogen stralen en uw haar, zoals het bij de coiffeur verzorgd is, is een stralenkrans van licht, van lintelende vuurpuntjes, van diepe gloed, zo staat het ook in de Lieve dames, u hebt het wellicht al begrepen, dat dit geen regels kunnen zijn, ontsproten aan het brein van een van hen, die door middel van dit uw blad sfeer in uw gezin trachten te brengen. Sfeer, schreven we, niet: geur of reuk! Want dat u leeft in een geuri ge wereld, mevrouw, dat weet uw dienaar, die wekelijks over Blad Zij gebogen staat terwijl hij bedenkt dat uw leven zo vaak tot sleur ver zinkt. De kleur van uw werklust, gij bevoorrecht schepsel, ligt op uw wan gen en op uw schort, uw ogen stralen bij de babywas, ja gij leeft in een geurige wereld, mevrouw, lieve dame met een stralenkrans en diepe gloed, met vuurpuntjes- die tintelen. Zo staat het ook niet in de (goede) romans, kijkt u het maar niet na. Het staat in een soortement modeblad, dat de titel Charme draagt en in Leiden en om geving verspreid wordt door een kapper in de buurt van de Sleutelstad. Alphonse fronst T~\W GOEIE Alphonse dan, zegt dat uw parfum „duizend drieste dro men wekt." En hij zegt dat met een geheel eigen stijl. Leest u nog even mee, of ergert het u te veel? „Maar om dat alles heen, mevrouw, zweeft de geur. De geur van uw par fum, de geur van uw wezen, de geur van uw ziel. Want geur, mevrouw, is ziel. Geur is straling. Geur is het zin- tuigelijk worden van al dat onzicht bare gloeiende leven dat u vervult, dat u mooi maokt. dat u aantrekkelijk maakt en dat u begeerlijk maakt, me vrouw. Het is iets da' u omzweeft En nu, ineens wordt hier uw Alphonse streng. Hij fronst het voorhoofd Hij blikt zwart vanonder de wenkbrauwen vandaan. Want. h\j zei daai juist dat die geur een vrouw „omzweeft". En daar heeft hij u! In dat „omzweven" zit het hem. Het mag zijn dan Nim rwachte vage, maar toch aanwezige, zeer aangename gewaar wording van „ziel". Niet van snuf-snuf -snuf, domweg „lucht" of „reuk". Geen druppeltje meer. Vooral niet. Want dón wordt gij, mevrouw, een tijger. Een beest. Een vreter. Een monster dat bij het binnentreden van een ruim te, een vertrek, een zaal, een trein, alle omstanders neerslaat als met een voorhamer." Alphonse weent ir. Wai r hU ziet en haar nader klap krijgt van haar parfum. Het is hem dan werkelijk of een als vrouw vermomde grizzly-beer hem ineens met een klauwhaal heeft geslagen. Wég is dc schone vrouw. Wég haar charme. Wég haar nieuwe hoedje. Wég haar taille, wég alles En in haar plaats staat een zuil „lucht" oftewel „reuk" vóór hem, die hem doet terugdeinzen als voor een gapende afgrond. Hfl ziet geen vrouw meer: hy ruikt alleen nog een parfum. Dus, en dit is de con clusie van dit inleidende, beknopte, maar uiterst wijze woord: lieve me vrouw, wees, óók hier, beheerst! Niet teveel zout in de soep. Niet teveel par fum op uw ziel want dat bederft dc smaak en inplaats van de vlinder die gü anders zyt wordt gy een gevechts tank, een bull-dozer, een stoomwals en inplaats van de mannen te betoveren, zó, dat zy zingend achter u aan schry- den, het hoofd geheven, de krullen waaiend in de wind, verplettert u hen met het geweld van uw „flesje". Pas op, pas op. En nog iets. doe uw goeie parfum nimmer op uw „goeie goed", want dan gaat dat „goeie goed" aan de kapstok op den duur zo lelijk stinken, dat uw man ineens de kamer binnen komt en (thans Warmonderweg 5, voor heen Thorbeckestraat), Ewoud Pierhageit (Kapteynstraat 45) en Dick van der Voort (Rodenburr gerstraat 64) vergaan. Ze kwamen tegelijk bij mejuf frouw Evers in de Herenstraat op de kleuterschool, gingen daarna met z'n drieën naar de lagere school aan de Stadhouderslaan en vervolgens naar het Christelijk lyceum, dat net H.B.S.-af was geworden. Deze week hebben ze het eind examen van de afdeling gymna sium afgelegd uiteraard met goed gevolg, want alle kandidaten immers zijn geslaagd, en dat is een mooi succes in dit eerste jaar. Ook op sportgebied is het drie tal gelijkgericht. Ewoud en Dick speelden volleybal in het eerste team bij de heren, Elly zat in het eerste damesteam. Nu gaan de wegen van de drie jong geslaagden (achttien jaar!) uiteen. Elly wil aan de V.U. rech ten studeren, Dick aan dezelfde universiteit economie en Ewoud is van plan de landbouwhoge school in Wageningen te door lopen. Drie in één gezin 'T'EZAMEN met zijn tien jaar jongere broer en zijn zwager H. van den Berg woont in de Dorpsstraat de oud ste inwoner van Koudekerk aan den Rijn, de heer J. J. Slegtenhorst. Kobus, zoals vele Koudekerkers hem kennen, is nog bijzonder fit en men ziet hem zijn 94 jaren dan ook niet aan. Hij is het overtuigend bewijs van de waar heid van hec gezegde, dat werken ge zond is. Want dat heeft Kobus heel wat gedaan. Drie-en-veèrtig jaren was hij in dienst van de timmerfabriek Van Driel en men kende indertijd nog lang geen achturige arbeidsdag! Bij zijn pensionering, nu alweer bijna dertig jaar geleden, ontving de heer Sleg tenhorst een beloning voor zijn ar beidzaamheid en trouw, waar hem de aan de Orde van Oranje-Nassau ver bonden bronzen' medaille werd toege- Maar ook broer en zwager hebben hun verdiensten. Want dit is nu juist het bijzondere van deze familie: Zij onderscheidt zich van andere door haar onderscheidenen. In 1948 werd de heer N. P. Slegtenhorst namelijk benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nas sau en bij de laatste lintjesregen, in april van dit jaar, kreeg de heer H. van den Berg de aan die orde ver bonden zilveren medaille op de borst gespeld. Hij had namelijk juist 40 jaar lang zonder enige vergoeding het or gel van de Gereformeerde kerk be speeld. Arbeidzaam leven flVER de vitaliteit van ridder Sleg tenhorst behoeven wij niet eens te spreken. Zelfs op de folc (rechts) kunt u wel zien. hoe flink hij nog is en toen toy dezer dagen dit plaatje bij hem kwamen maken, tvaten we al spoedig in een interessant gesprek ge wikkeld. Nu, de heer Slegtenhorst weet zijn weetje wel. Zijn benoeming tot ridder was immers de beloning voor zijn veelvuldige arbeid op sociaal, cul tureel en christelijk terrein, waar hij, uitroept: D'e kat in de gang geweest." Va lezing en herlezing zyn we tot de conclusie gekomen, dat uw Alphonse hier een échte kat bedoelt. Samen van 4 tot 18 SAMEN naar de kleuterschool samen naar de lagere school en samen het gymnasium aflopen zo is het Elly R. C. den Heeten H. N. P. Slegtenhorst (ridder) zolang de leerplichtwet bestaat, voor zitter van de commisise tot wering van schoolverzuim is geweest en bo vendien 48 jaar lid van het burgerlijk armbestuur, regent van het burgerlijk armhuis, 15 jaar wethouder en 50 jaar bestuurslid van de Oranjevereniging. Daarbij kwamen dan nog allerlei neven functies, zodat het zich laat begrijpen, dat de heer Slegtenhorst behalve 's za terdags en 's zondags geen avond rus tig thuis was. Dat is nu allemaal voorbij. Over de oude strijder is de rust gedaald. Maar met genoegen en voldoening ziet hij terug op het vele werk, dat hij heeft mogen verrichten. „Hoe kan het ook anders", zo zei hij, „wanneer het is gedaan uit liefde voor Koning Jezus". Van den Heuvel CCHREVEN we onlangs in deze ru- briek, dat de C.H. afgevaardigde prof. dr. J. dc Zwaan uit Leiden niet in de Eerste Kamer zal terugkeren, het verdient óók vermelding dat de Leidse vertegenwoordiger van de A R.-party, de heer Chris van den Heuvel, deze week het parlement heeft verlaten. De 69-jarige autodidact heeft afscheid van de Tweede Kamer genomen na er by- na 34 jaar deel van te hebben uitge- En nu citeren wc de parlementaire redacteur van Het Parool: „Van den Heuvel's hcldenstukje van de afgelo pen jaren betrof het personeelsblad van het departement van financiën. Dat kostte f 20.000 en daar was hij tegen. Niet omdat het niet lenk was. Er stond byvoorbeeld een verhaal over schaken ln. dat hy als schaker graag had gelezen. Maar dat hoefde de fiscus toch niet te betalen? Bevatte dat blad niet tevens een stuk over eeu duif, die bet departement was binnengevlogen en op een dossier was gaan zitten? Ge lukkig maar. zo suggereerde brave boer Van den Heuvel, dat er geen el was gelegd en dat die duif niet was gaan broeden; dan zou dat dossier nooit meer zyn behandeld De Kamer lag krom. Maar intussen bereidde de Lcldenaar een venynlg amendement voor, dat de toch heel inschlkkeiyke minister Johan van de Kieft onaanvaardbaar moest verklaren, aleer het van de baan raakte." Ongans T^EN ZIEKE, die te Noordwijk kuurt, Kreeg zeer onlangs een pak gestuurd, Waarin wat zeep, lectuur, een ham en ook een vette gans voorkwam. „Het was bepaald een ón-gans feest", aldus de erven van het beest. -nbod (arbeidsreser- iderging vrywel geen wyziging en beliep 135 als geheel werkloos ingeschre venen. Gedurende de zomermaanden zul len zich, naar verwacht kan worden, geen verschillen van enige betekenis, behou dens de normale schommelingen, voor doen. De blyvende werkgelegenheid draagt een stabiel karakter. De uitermate gunstige gesteldheid van de arbeidsmarkt blijkt duidelijk, wanneer een vergelijking wordt getroffen met het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954 en 1955. De voordelige verschillen bedragen n.l. 1025, 740 en 195 Een analyse van de arbeidsreserve, van belang om een in zicht te verkrijgen van de aard en de de werkloosheid, levert het vol gende beeld op: wrijvingswerkloosheid i, seizoenwerkloosheid nihil, structuur- erkloosheid nihil en minder-geschik- n 70, o.w. 40 minder-validen (geestelijk- 1 lichamelijk gehandicapten). De vraag handhaafde zich op gelijk ni- eau en bedroeg 430. In vrijwel alle be drijfstakken bestaat behoefte aan perso neel. terwijl in de metaalnijverheid, de textielindustrie en de bouwnijverheid een tekort bestaat. De vraag naar jeugdigen, 15 tot 18 jaar, bleef constant en beliep 170 aanvragen. Het aanbod in deze cate gorie is vrijwel nihil. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging en be droeg 70. De vraag beliep 375 geregistreer de aanvragen, waarvan pl.m. 40«/o betrek king had op jeugdigen. Ook aan vrouwe lijke arbeidskrachten bestaat een tekort, dat vooral naar voren komt in de secto- textiel, confectie en huishoudelijk personeel. Bartimeiiskoor zingt in Leiden Men schrijft ons: Het bekende Blandenkoor van Bartl- metis uit Zeist hoopt woensdag 20 Juni een concert te geven in de Chr. Geref. kerk aan de Steenschuur. Medewerking verlenen: Dé van Oenen en Roeli van Goor (sopraan), Mees van Huis en de organist Stoffel van Viegen. Ds. J. N. de Ruiter, Hervormd predikant, hoopt een kort openingswoord te spreken, ter wijl ds. C. van der Weele, Chr. Geref. predikant, de avond zal sluiten. Ongetwijfeld hebt u dit koor voor de radio wel eens beluisterd. Benut deze kans om het nu in Leiden te horen, ter wijl u tevens het werk onder deze blinde Jongens en meisjes kunt steunen. Het zingen is een liefhebberij voor de jongelui in Bartimeüs. Zij helpen hierme de tevens die jongens en meisjes, die in dezelfde omstandigheden verkeren als zij nog geen plaats ls maar straks wel, als de uitbreiding en vernieu wing van scholen en internaten zal zijn voltooid. De toegangsprijs is een gulden. Kaarten :tjn verkrijgbaar op de volgende adres sen: mevr. Binnekamp, Jac. Catslaan 32. nevr De Nie, Lekstraat 37, A. Kiel, Ge ard Doustraat 87, W. v. d. Linden, Oude Rijn 44a, H. Schutte, Lage Rijndijk 57, P M. Overduln, Herengracht 21, Pronon- ce, Breestraat 65 en Geversstraat 41 Oegstgeest, E. Versteeg, Hoogmadeseweg 4 Leiderdorp en eventueel op de avond der uitvoering aan de kerk. (Advertentie). TH. J. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3