slaap «'KAPOK Moderne stoffen geven lichte gemakkelijke herenkleding SENATOR "PIRATE" Grote partijen strijken de restzetels op Benelux-arbeidsverdrag gisteren in Den Haag ondertekend Waarom Sow jetbewind decentraliseert VRIJDAG 8 JUNI 1956 Man en mode Nylon en dacron zijn broertje en znsje, met eigen karakter (Van onze moderedactrice) VIJF-EN-ZEVENTIG PROCENT van de klanten der herenmodemaga zijnen zijnvrouwen! Dat betekent dat de man over het algemeen niet zelfstandig bepaalt wat hij dragen zal. Hij laat zich raden door zijn vrouw of misschien wordt er wel helemaal voor hem beslist! Maar des ondanks is het voor de man toch zeker wel de moeite waard om te weten wat de mode hem biedt. Er zijn talloos vele nieuwe produkten en materialen, dat ook zijn kleding laatste vijf jaren een radicale wijziging heeft ondergaan. Die nieuwe materialen kleden hem letterlijk van onder tot fc Om bij de sokken te beginnen. Geen man behoeft meer dikke wollen of harde katoenen sokken te dragen of spot op te wekken met afzakkende sokophouders. Noch behoeft hij zirh zorgen te maken over de maat. Het past altijd. Tenminste Sporthemdenveelal van Itali aanse snit, waarbij een dubbel ge slagen zijden shawl wordt gedragen de „stretches", sokken, die gemaakt zijn van getwist nylon. Door deze twist is het weefsel rekbaar. Zag men aanvankelijk slechts kans om deze sokken effen te vervaardigen, thans zijn er ook beschei den streepjes in. Ook in wol met nylon zijn de „stret ches'" te koop. Het enige verschil is dat deze sokken niet zo een, tweu\ drie droog zijn na het wassen, daar de wol nu een maal langer dan het nylon vochtig blijft. Ook ondergoed is in „stretch" te ver krijgen. Iets duurder dan het interlockje, maar duurzamer, beter van pasvorm en sneller gewassen en droog. Overhemden Komen we bij het overhemd terecht, dan is er veel te vertellen. Een mode expert liet ons het nieuwste van het nieuwste op dit gemed eens zien. Dat is het uiterlijk doodgewone overhemd met vaste boord in bescheiden kleuren en natuurlijk wit, dat op het ogenblik het meest gedragen wordt. Maar het heeft heel bijzondere eigen schappen. Deze katoen is dusdanig be werkt, dat het weefsel niet gestreken be hoeft te worden. Men wast een hemd, laat het op een hangertje drogen en na een nacht is het weer draagbaar. Schijnt er nog een kreukeltje in te zitten, dan is dat na een half uurtje dragen verdwenen. Wanneer men nu weet, dat de levens duur van een goed overhemd zeker op der tig wasbeurten berekend is, d.w.z. van ge wone poplin, dan kost zo'n overhemd aan onderhoud dertig maal het wasloon van de wasserU en strijker*] of de huisvrouw zelf ...aJliSLNs. öww ic*L\ moet, wil zU het karweitje goed doen, der tig maal twintig minuten aan de strijk plank staan! Dat de „non-iron" overhemden tere toekomst tegemoet gaan dan de nylon hebben gehad, is zeker. Nylon werd door vele mannen niet graag gedragen, vooral omdat het doorzichtig is en bovendien slecht absorbeert. En dan nog een i voor alle mannen, ten voordele van levensduur van hun hemden: „Draag overhemd niet vuil. Het is voordeliger er zeven in de week te dragen. Mindei boenen is minder slijtage om van de hy giëne maar niet te spreken!" De man, die in zijn vrije tijd sport be oefent of gewoon thuis het zich gemak kelijk wil maken is wel heel in het bij zonder het troetelkind, als we het zo een; mogen zeggen van dt modeontwerpers. Vooral de Italianen zijn meesters in dt Hun ontwerpen worden in licentie ge maakt in vele Europese landi Nederland. Nu is het mode, dat de hals veranderbaar is. Het hemd kan gewoon hoog gesloten ge dragen worden of aan de hals open. Maar, zo zeide onze zegsman, omdat de man- nenhals dikwijls draagt den shawltje in. De kleuren De goed geklede man is bescheiden in het kiezen van de kleuren. Zoals we zei den voor het overhemd is wit het popu lairste, al is er een lichte neiging om weer het smalle traditionele streepje te rug te vragen. De dassen zijn licht van kleur vooral heel zacht grijs. Ook hier is nylon bij te pas gekomen. De grote mode wordt de gebreide of gehaakte (ma chinaal) smalle rechte nylon-das. De tin ten zijn gedekt, maar in velerlei variatie. De Nederlandse man heeft de luidruch tige Amerikaanse mode van Trumanhem- cowboydassen beslist van de hand gewezen, ofde vrouw, die immers ;n belangrijke stem in het kapittel heeft. Wat betreft de Invloed van de vrouw, eze is zeer verschjllend. Sommige da les zoeken het nieuwste van het nieuw- :e „iets aparts" voor hun gemaal, ande- ;n juist wijzen beslist alles af, wat haar echtgenoot tot een „bijzondere" verschij ning zou maken. Dit onderwerp zou ze- psychologisch proefschrift waard zijn. Licht gewicht ken. De man alleen op reis, ziet zich voor aparte problemen gesteld. Heel di gedoe van koffers pakken, overhemden kreukloos houden enz., verzwaren zijn bestaan. De industrie eenter heft zijn noden op. Niet alleen de nylonsokken en -dessous gemakken en het „no-ironshirt staan hem ten dienste, ook voor het kostuum zelf wordt naar gemakkelijker te hanteren kledij gestreefd. We moeten nu even teruggaan naar de ontwikkeling der synthetische stoffen. Op een gegeven ogcnbluik was men zo ver, dat de research twee wegen open stonden. Men sloeg er één in en verkreeg het nylon. Toen dit de markt veroverd had, probeerde men ook de andere weg en boekte wederom een succes, Hel dracron ontstond. Nylon heelt in verschillende landen verschillende namen Dit is niet omdat het product ongelijk is, doch een voudig omdat een nationale industrie de licentie verkrijgt en dan een eigen naam geeft. Zo zal het ook met dacron gaan, dat waarschijnlijk reeds het volgend Jaar in Nederland bij de A.K.U. geproduceerd zal De textielfabrikanten kunnen hier hun voordeel mee doen. temeer daar in het buitenland, met name Engeland, de re search al zeer ver gevorderd is. Het re sultaat van dit alles is, dat de herenkos tuums lichter in gewicht zijn geworden dan onze grootvaders met hun lakense pakken ooit hadden kunnen dromen. Kamgaren exit een Virginia met karakter slechts 7S ct per pakje Zelfs het zo geliefde kamgaren begint terrein te verliezen. Overigens betekent aam kamgaren niets anders dan dat het weefsel van gekamd garen gemaakt geeft deze geen aanduiding va grondstof, dus wol óf katoen. De cheviot-weefsels, soepeler van aard, beginnen de markt te veroveren. Daar- t worden vour zonniger landen hen, die daar naar toe reizen, luch- katoenen pakken gemaakt.De jasjes zijn slechts half geveerd cn het binnen- even soepel en miniem als het to taal vereist. Dat een dergelijke verwer king meer vakkennis van de coupeur agt is te begnjpen. Vandaar dat bij huidige schaarste aan vakmensen de produktie beperkt blijft. ;n soepel, luchtig en bovendien vo maakt onkreukbaar is het nieuwste va nieuwste, de wol-met-dacron pakkei De stof is zo dun, dat wie de lap tegen hi licht houdt er door heen kan zien. D kleurstelling heeft dikwijls een gematigd changeant effect, doordat twee kleuren dooreen geweven zijn. Volgend jaar zullen dergelijke kostuums op de Nederlandse markt komen en nog wel in zeer beperkte mate. Het terlaal moet nog uit Engeland komen, de wevers voortdurend voortgaan met het nemen vamproeven zo kan de Nederlandse man( er vrouw) profiteren van wat er In Italië, de Verenigde Staten of Engeland hem wordt uitgedacht én van wat met zorg en beleid door de Nederlandse kopers wordt gekozen. Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Nieuw* heerlijk# smaakt Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief cchulm! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs I Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld Voorzitter van K.N.A.C.: AUTOWEGEN MOETEN SNELLER WORDEN AANGELEGD HET IS VERSTANDIG feiten te aanvaarden en de nodige consequenties onder ogen te zien. Op verkeersgebied zijn deze feiten: een ontzag gelijke uitbreiding van het gemotoriseerde wagenpark, de opkomst van de bromfiets en de consequenties: de versnelde aanleg van autosnelwegen, aldus de voorzitter van de KNAC, jhr. mr. J. Th. Smits van Oyen, van middag op de jaarvergadering in hotel Wittebrug te Den Haag. De overheid is zeker nnet blind vooi deze vraagstukken, maar, zoals het Delta, plan onze bedreigde zeekust op zeer korte termijn zal redden, zo moet ons wegennet ens in de kortst mogelijk tijd wor den aangepast aan de verhoogde verkeers intensiteit. Goede verkeerswegen brengen i'lileen verhoogde welvaart (door de opensluiiting van het land) maar bevorde- /eneens de verkeereveWii gh eidOp di autosnelwegen gebeuren twaalf maal min der ongelukken ais op een gewone weg. De KNAC dringt er daarom sinds 1954 aan de wegenbouw op eenzelfde effi ciënte wijze te coördineren als ddt bij de Zuiderzeewerken is geschied O&k het toezicht op de verkeersveilig heid moet beter worden. Helaas ls de regering nog niot ingegaan op het voor stel der KNAC om hierbij gespecialiseerde verkeerskrachten der marechaussee in te ichakelen. Onderwijs en jeugdverenigin- hebben een belangrijke taak bij de opvoeding tot goed weggebruik. Daarom Is het Jammer, dat het leger, waar jonge lieden twee Jaren bijeen zijn, op dit punt hterbliJft. De KNAC heeft weer eens bU minister Staf aangedrongen om hierin erandering te brengen. Zie Amerika Wait de koeten betreft moeten wij ons an Amerika spiegelen. Daar wordt voor de verbetering van het wegennet een ben- zimebeiasbing van 34V» geheven, maar hier nen 104*/o invoerrechten, terwijl de autobelasting ook onevenredig hoog ie. Hier voor een wagen van 1200 kg 96 p.j. In Amerika slechts 11.50 dollar. secretaris, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, bracht het Jaar- erslag uilit. Het jaar 1955 was voor de KNAC een druk Jaar. Talrijke adressen de regering gingen uit. Ook werden belangrijke enquêtes gehouden o.a. over chauffeurs-vermoeidheid en de ver- keerebrigadiertjes. Onder leiding van de Utrechtse psycho-technicus, prof. Van Lennep, werd de methodiek voor de rij - instructeurs bestudeerd en hierover ge rapporteerd aan minister Alge-ra. In het afgelopen jaar werden 20meer grenedocumenten behandeld dan dn 1954. Talrijke adviezen wei-den afgegeven, ter wijl de internationale contacten via FIA en OTA werden versterkt. Met de plaats, die de auto in onze samenleving in gaat nemen, groeit die taak van de KNAC. i Het grootste gemiddelde aantal stemmen geeft de doorslag WANNEER in de late avond van woensdag 13 juni a.s. of misschien wel de daarop volgende nacht bekend is, hoe de Nederlandse kiezers hun stem hebben uitgebracht, zal het Centraal stembureau moeten bereke nen, hoeveel kandidaten van elke aan de verkiezingen deelnemende partij gekozen zijn en het zal moeten vaststellen, wie deze kandidaten zijn. Velen is het niet duidelijk, hoe de berekening in zijn werk gaat. Velen is het evenmin duidelijk, dat zoals zij meermalen gehoord hebben men in wezen de grote partijen steunt, als men zyn stem uitbrengt op kleine kansloze partijen. Welnu: aangezien wij dit keer nog honderd Tweede-Kamerleden kiezen, deelt men het totale aantal uitgebrachte geldige stemmen door 100. Men verkrijgt zo de kiesdeler. Onmiddellijk kan dan worden vastgesteld, hoeveel zetels aan elke partij bij de eerste verdeling toeval len. Een partij, die een aantal stemmen op zich verenigde van ruim 30 maal de kiesdeler, heeft dus in elk geval recht op 30 zetels. Een partijtje, dat net niet twee maal de kiesdeler haalde, krijgt bij eerste verdeling één zetel. een bepaalde politieke partij met een aantal stemmen uit de bus kwam. dat op de kop af een veelvoud is van de kies deler. Elke partij houdt na de eerste ver deling een aantal reststemmen over. Bij die eerste verdeling zijn ook niet alle honderd zetels opgedeeld. Er blijven ook nog zetels over. Het gaat er nu maar om die restzetels billijk over de partijen te verdelen. Daarbij speelt het aantal stemmen, dat een partij overhoudt na de eerste verdeling een gewichtige rol. Op de voorgrond zij medegedeeld, dat een partij, die minder stemmen op zich verenigt, dan de kiesdeler, geen zetel krijgt. Zo'n partij is onmiddellijk uitge schakeld; zij behoeft nergens meer op te rekenen, zelfs al zouden maar één of twee stemmen aan de kiesdeler manke- Bij de verdeling van de restzetels Is men uitgegaan van het beginsel, dat zl] worden toegewezen aan de partijen, die et grootste gemiddelde aantal «tem per toegewezen zetel voor kunnen „betalen". Men berekent daarom, hoeveel stem- nen per zetel zouden zijn uitgebracht, ls aan de bij eerste verdeling gevonden antallen zetels van de verschillende par tijen één, twee. drie of vier zetels waren toegevoegd. Verder behoeft men nl gaan. Al deze uitkomsten rangschikt in de volgorde van grootte en in die volgorde worden de nog beschikbare zetels opgedeeld. Doel van komende verkiezingen Als op woensdag 13 juni een klei ne zei miljoen kiezen ter stembus trekken en het hokje vóór de naam van de kandidaat, die zij hun ver trouwen waardig keurenrood ma ken zij stemmen eigenlijk meer de partij dan de persoon dan doen zij dat in de verwachting, dat die kandidaat en de fractie, waarvan hij deel zal uitmaken, het tot nu toe door de regering ge volgde beleid zullen helpen voort zetten of ernaar zullen streven dif beleid om te buipen. Zij hopen dat door het uitbren gen van hun stem op een bepaalde persoon meer woningen zullen worden gebouwd, de belastingen zullen worden verlaagd, de sehool- klhssen verkleinr en het aantal ambtenaren verminderd, dat radio en televisie al of niet tot een na tionale zaak zullen worden ge maakt, dat een volledig vrije loon vorming zal worden ingevoerd of zij rekenen erop, dat heel andere dingen zullen gebeuren. In elk geval zijn alle bijna zes miljoen Nederlanders, die het stemhokje zullen betreden, in de gelegenheid hun invloed op het toekomstige staatsbestuur uit te Zij doen verstandig deze gelegen heid aan te grijpen. Als z\j niet zelf medebeslissen, dan wordt zonder hen over hen beslist. Stakende chauffeurs N.V.Y.-er hield brieven achter Tijdens een openbare vergadering Krasnapolsky van het actie-comité, d de staking van de Amsterdamse tax chauffeurs leidt, is een N V V.-bestuurder ervan beschuldigd, correspondent!» hebben achtergehouden. Volgens de heer D Hooft, lid van het actlercomité, is een op 14 januari j.l. verzonden brief van de Algemene Bedrijfsbond Transport (aan gesloten bij de E.V.C.) nooit ter tafel ge komen bij het bestuur van de vakgroep •axi van de Ned. Bond van Vervoersper- «oneel (aangesloten bij het N.V.V.). In die brief was verzocht om samensprekingen over de lonen der Amsterdamse taxi chauffeurs. De beschuldiging werd ge richt tot de heer P. Tjaardstra, in een toespraak tot de taxichauffeurs. Het N.V.V. heeft de taxichauffeurs laten weten, dat het zijn stakingskassen niet voor deze staking zal openstellen. Gister middag hebben de N.V.V.-leden onder de «takende chauffeurs naar aanleiding van deze mededeling besloten, een Ultimatief schrijven te richten tot het hoofdbestuur van het N.V.V. Ddt schrijven zou vandaag in Utrecht worden overhandigd. Militaire mutaties M.l.v. 1 apr. is eervol ontheven v.d. func tie van luchtmacht-attaché bij de Neder landse ambassades te Oslo en Kopenhagen en bij de Nederlandse gezantschappen te Stockholm en Helsinki, kol. R. Romer, van de generale staf. zulke onder hand having in zijn functie van militair atta ché bij genoemde vertegenwoordigingen en benoemd tot luchtmacht-attaché bij deze ambassades en gezantschappen, maj. jhr. B. Sandberg. van de luchtmacht, zulks onder gelijktijdige eervolle onthef fing van zijn functie van adjunct lucht macht- tevens adjunct militair attaché bij genoemde vertegenwoordigingen. M i.v. 1 mei zijn overgeplaatst in hun rang en ouderdom van rang, bij de ge nerale staf, de luit-kol's. W. M. Berkhout en P. G. A. Coopmane, beiden van het wapen der infanterie en G. H. Olie van het wapen der artillerie; bij het wapen der infanterie, bij het regiment infanterie Johan Willem Friso, kol. H. A. J. Ducha- teau en luit-kol. G. H. de Kleijn, beiden van de generale staf. M.i-v. 1 juli is, ter zake van langdurige dienst, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan luit.-kol.-arts C. Ou wehand, van het dienstvak van de ge neeskundige dienst. M.i.v. 5 juni is geplaatst bij het garde regiment fuseliers Prinses Irene, lult.-kol. F. W. Dradht, jvan het erg. Infanterie Chassé. 'f Verklaard 11 il zicht Demobilisatie is schijnbaar TN de Londense Daily Mail is dezar -*- dagen een artikel verschenen van de hand van Patrick Sergeant, die verslag uitbrengt van zijn Jongste reis naar de Sowjetunie. Zijn in dat artikel neerge legde bevindingen verdienen in wijde kring bekend te worden gemaakt, want de door hem ter plaatse verrichte waar nemingen werpen een fel licht op de huidige buitenlandse politiek van de Sowjets. Het artikel van Sergeant komt neer op een onverbloemde waarschuwing, dat al mogen de mannen van het Kremlin ook huh dreigende blik door een glimlach vervangen hebben wij niettemin rekening moeten houden met een voortdurende en spannende strijd met het communisme. Tot de eigen bevolking zegt de Russi sche regering, dat de strijdkrachten moeten worden uit breid. Deze uitbrei ding moet volgens vrijwel dezelfde me thoden worden ver kregen als Moskou heeft toegepast bij de militarisering van Oost-Dultsland. namelijk door de oprichting van para militaire strijdkrachten Moskou heeft een uitgebreide cam pagne op touw gezet voor het werven van nieuwe leden voor de organisatie van burgers met militaire opleiding, het zgn. nationale genootschap voor steun aan de strijdkrachten (DOSAAF). Naar schat ting zijn tot deze organisatie reeds meer dan tien miljoen leden toegetreden. Dit is evenwel niet voldoende, er bestaat be hoefte aan nog verscheidene miljoenen leden meer. In de gehele Sowjetunie worden deie uitbreidingsplannen van verschillende zijden belicht op de geregeld gehouden bijeenkomsten van de DOSAAF. Het mag veelbetekenend worden genoemd, dat de DOSAAF in toenemende mate ln de belangstelling is komen te staan van de Sowjetpers, sedert het na-stalinistische tegenover het buitenland grote nadruk begon te leggen op de vreedzame coëxistentie. Generaal P. Belof, voorzitter van het ntrale comité van de DOSAAF heeft dit zelfs ln de Prawda erkend. Hij schreef: „De laatste tijd ls het genoot schap veel groter en sterker geworden, aantal leden van de talrijke plaatse lijke afdelingen is verdubbeld en verdrie dubbeld". Reeds eerder had Belof ver klaard: „Het aantal deelnemers aan allerlei soorten wedstrijden op het ge bied van de sportvliegerij is de laatste tijd verzesvoudigd". Sportvliegerij Is een woord, dat Belof blijkbaar met opzet gebruikt om de aan dacht af te leiden van de militaire aard •an de opleiding, die door de DOSAAF i-ordt gegeven aan bestuurders van liegtuigen, zweefvliegers en parachu tisten. Overal zfjn afdelingen opgericht, in fabrieken, universiteiten, op collectieve boerderijen en het programma van de DOSAAF Is ten nauwste gecoördineerd net de opleiding van de geregelde Rue- Ische strijdkrachten. Er zijn zelfa vol ledig uitgeruste infanterie-, artillerie- en tankeenheden. 5.000.000 stemmen zijn uitgebracht, dan de kiesdeler 50.000 stemmen. Partij A kreeg 1.190.000 stemmen, be haalde dus direct 23 zetels en hield 40.000 stemmen over. Partij B verenigde 960.000 stemmt zich, kreeg bij eerste verdeling 19 zetels hield een rest van 10 000 st< Partij C behaalde 1.858.000 Wederzijdse gelijke rechten voor werknemers middag in Den Haag door Nederland se en Belgische ministers ondertekend. Dit verdrag, dat nog door de parlementen van beide landen moet worden goedge keurd. wordt van kracht uiterlijk op de datum van inwerkingtreding van het ver drag van de economische unie. Voor de overgangsperiode wordt een interim-rege ling ontworpen, waarvan de voorberei ding in een vergevorderd stadium ver keert. Door het verdrag te ondertekenen heb ben de ministers gevolg gegeven aan hun besluit dat reeds 12 januari door het mi nisterscomité werd genomen. Zoals men weet, heeft dit verdrag tot doel van het Beneluxgebied een ge meenschappelijke arbeidsmarkt te ma ken. Binnen dit gebied kunnen de ar beidskrachten op voet van gelijkheid met de nationale werknemers op dezelf de rechten aanspraak maken. Zo zal voor het in dienst nemen van Neder landers ln België en omgekeerd geen anbeadsvengunavlnig meer nodng zijn. Verder bevordert het verdrag een ge meenschappelijk beleid met betrekking tot de arbeidsvoorziening binnen de Benelux-gemeenschap. In Parijs verwacht men dat de samen werking met Nederland enerzijds en de Belgisch-Luxemburgse Unie anderzijds op het terrein van de buitenlandse handels betrekkingen steeds nauwer zal worden. Men acht het niet onmogelijk dat het vol gend Jaar voor een handelsverdrag door Frankrijk alleen onderhandeld zal wor den met de Benelux. De onderhandelin gen van Frankrijk met BelgiëLuxem burg liepen namelijk dit Jaar reeds paral lel met de onderhandelingen met Neder land. kreeg 37 zetels met een rest v*n 8.000 stemmen. Partij D verwierf 42.000 stemmen en krijgt dus, omdat zij onder de kiesdeler van 50.000 blijft, geen zetel. De 42.000 stemmen gaan verloren. Partij E behaalde 870.000 stemmen, kreeg 17 zetels en hield een rest van 20.000 stemmen. Partij F tenslotte kreeg 80.000 stemmen, dus één zetel en hield nog 30.000 stemmen Bij deze eerste verdeling zijn derhalve toegekend 23 plus 19 plus 37 plus 0 plus 17 plus 1 zetels, dat zijn 97 zetels. FR ZIJN NU NOG 3 restzetels te ver- delen. Daarvoor gaan we na, hoe groot het aantal stemmen per zetel is, als we de partijen er nog één, twee of drie zetels bijgeven. Dan blijkt: Partij A 1 zetel erbij, is gemiddeld 49.583 stemmen per zetel; 2 zetels erbij is gemiddeld 47.600 stemmen per zetel; 3 zetels erbij, ls gemiddeld 45.769 stem men per zetel. Voor de overige partijen Ls dit kort gezegd: Partij B 1 zetel 48.000 2 zetels 45.714 3 zetels 43.636 Partij C 1 zetel 48.894 2 zetels - 47.641 3 zetels 46.450 Partij E 1 zetel 48.333 2 zetels 45.789 3 zetels 43.500 Partij F 1 zetel - 40.000 2 zetels 26.666 4- 3 zetels 20.000 OLAATSEN we de gevonden uitkomsten van het gemiddelde aantal stemmen per zetel naar volgorde van grootte onder elkander, dan blijkt, dat eerst partij A er een zetel bij krijgt voor zijn gemid delde van 49 583; daarna partij C vooi zijn gemiddelde van 48.894 en tenslotte partij E voor zijn gemiddelde van 48.333. De zetelverdeling wordt dus: Partij A 23 zetels plus 1 zetel is 24 ze tels: partij B 19 zetels; partij C 37 plus 1 is 38 zetels; partij D 8 zetels; partij E 17 ze- teds plus 1 zetel ls 18 zetels en partij F 1 zetel. Behalve partij B. die het tegenover par tij E een beetje ongelukkig getroffen heeft, hebben de grote partijen er dus een restzetel bijgekregen. Van partij B gaan 10 000 stemmen verloren, van partij D 42.000 en van partij F 30.000 stemmen. Duidelijk blijkt, dat sommige partijen et voor niets de kiezers telkens weer voorhouden, dat het stemmen op kansloze of op uiterst kleine partijtjes in de kaart spelen Is van de grote partijen. ^/ANNEER op het eind Bittere militaire noodzaak dit Jaar de Tweede Kamer uitgebreid wordt tot 150 leden, zal geen nieuwe verkiezing gehouden worden De verschillende poli tieke partijen dit keer K.V.P., P.v.d.A., ARP, C.H.U., V.V.D., C.P.N., Staatk. Ger. Partij, Gereformeerd Politiek Ver-' verdeling (Van onze militaire medewerker.) TNE SOWJETUNIE heeft een om- vangrijk decentralisatiepro gramma opgesteld, zogenaamd „om de bureaucratie te verminderen en de produktiviteit in de diverse Sow- jetrepublieken op te voeren". De mi nisteries van wegvervoer en binnen landse waterwegen worden opgehe ven evenals 't ministerie van justitie. De verantwoordelijkheid voor de dage lijkse gang van zaken in de bedrijven en fabrieken zal niet meer berusten bij het departement te Moskou, doch zal worden overgedragen aan de daarmede te belas ten ministeries van de onderscheidene re publieken waaruit de Sowjetunie is samengesteld. Blijkens de Russische toelichting op deze opzienbarende veranderingen is de economische ontwikkeling in de diverse republieken thans zodanig gestegen, dat bedoelde decentralisatie verantwoord is. Deze decentralisatie zou een meer ciënte bedrijfsleiding mogelijk maken, doelmatiger gebruik van de beschikbare reserves, èn een betere bevrediging van de economische behoeften in de diverse republieken. In hoeverre deze ommezwaai werd in gegeven door binnenlands-politieke mo tieven, laat zich op het ogenblik nog niet bond. Nationale Unie en Nederl. Opposi tie Unie hebben lijsten ingediend met ■oldoende kandidaten om daaruit de Ka ler aan te vullen. Het Centraal Stem bureau zal daarvoor nieuwe berekenin gen maken. De kiesdeler wordt, doordat het totale aantal uitgebrachte geldige stemmen dan door 150 in plaats van door 100 gedeeld wordt, uiteraard kleiner. De mogelijkheid ontstaat daardoor, dat een partij, die bij de verdeling van 100 zetels net de kies- niet haalde, deze nu wel bereikt, zal dit partijtje niet baten. Het gaat niet meer meedingen, als het bij de 100 zetels ls afgevallen. duidelijk onderkennen. Elk dictatoriaal bewind kenmerkt zioh door een sterk ge centraliseerd gezag. Indien men thans in Moskou de teugels iets laat vieren, kan men daaruit allerlei gevolgtrekkingen maken. Doch één ding staat onomstotelijk vast, nl. dat vooral de eisen van de lands verdediging een rol hebben gespeeld, ja zelfs de doorslag moeten hebben gegeven. Het is immers aan geen twijfel onder hevig, dat de sterk gecentraliseerde bu reaucratie tot nu toe de grootste zeker heid gaf om de ijzeren dictatuur te hand haven. maar tevens in toenemende mate het gevaar inhoudt van een totale vernie tiging in tijd van oorlog. De verwarring, welke allerwege in het communistische rijk zou ontstaan, indien het Kremlin plotseling geen bevelen meer zou kunnen geven en niet meer zou kunnen antwoor den op vragen om orders en richtlijnen uit de onmetelijke gebieden van Azië, laat zich gemakkelijk raden. De nieuwe heersers, die de erfeni* van talin overnamen, hebben dit dodelijke gevaar soherp onderkend. Zij gaan er thans toe over, vooral dat gedeelte van het staatsapparaat te verspreiden, waarop m tijd van oorlog de zwaarste taak komt te rusten en zonder hetwelk geen voort zetten van de oorlogsinspanning mogelijk zou zijn. Met dit al laat Moskou de teugels met in de eerste plaats vieren omdat het zich geroepen acht aan de verschillende volkeren van de Sowjetunie een grotere mate van vrijheid te geven. Maar veel meer omdat het inziet, dat het door Stalin opgebouwde bestuursapparaat de storm do"ra"ai.°leUWS 0,>rl°8 °'rt Z0U klmnen Kruisbessenoogst in Zeeland begonnen In Zeeland is vandaag de nieuwe fruit oogst begonnen. In Kapeile-Biezelinge is X.eiUng van Broene kruisbessen gehouden. Er was een aanbod van 5000 kg- de prijs varieerde van 84 tot 92 cent per kg. Ze werden gekocht voor export naar Engeland. De kruisbessenoogst in Zee land belooft goed te worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5