Ook Eerste Kamer akkoord met regeling afbetaling V erwij t „conservatief" moet C.H.U. geheel afwijzen Endocil MAROKKO gereed FORTY FOUR Acht Kamerleden keren niet meer terug KLEINE NEDERLAAG VOOR SOCIALISTISCHE FRACTIE 5 DONDERDAG 7 JUNI 1956 AFBETALING ETHISCH EN ECONOMISCH AANVAARDBAAR Minister Zijlstra sloeg liberale aanval af (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot (tijdelijke) regeling van de afbetalingsovereenkomsten aangenomen. Alleen de communistische fractie liet (evenals destijds in de Tweede Kamer) aantekenen, dat zij tegen het ontwerp heeft gestemd. De bedoeling van het wetje is de minister van economische zaken be voegd te verklaren de grootte van het bedrag van de eerste aanbetaling te bepalen en tevens regelen te treffen met betrekking tot het afbetalings plan voor het resterende gedeelte van de koopprijs. Met de betrokken be drijfstak, zo deelde minister Zijlstra mee, zal eerst overleg worden ge pleegd alvorens tot ingrijpen wordt overgegaan. Het overleg met het be drijfsleven is trouwens in volle gang en zal binnenkort afgesloten worden. Het heeft er een ogenblik naar uitge zien, dat niet slechts de communisten, maar ook de chrlstelijk-historlschen zo niet de - gehele anti-revolutionaire fractie, dan toch prof. Hellema tegen het ontwerp zouden stemmen. Prof. Hellema was van oordeel 1. dat minister Zijlstra de noodzaak van dit ontwerp niet heeft aangetoond; 2. dat het ontwerp verder gaat dan het eigenlijke doel; 3 dat het ontbreken van bevredigende rechtswaar borgen voor de betrokken ondernemers een smet werpt op dit, in juridisch op zicht niet bepaald geslaagde ontwerp. Wat het eerste punt betreft, de cijfers en sta tistieken, die de minister in de (onvolle dige) memorie van toelichting heeft ge geven, wekken helemaal niet de indruk, dat de afbetalingspraktijk een direct in grijpen van overheidswege vereist. En wat punt drie aangaat, de minister krijgt hier bevoegdheden in handen (een „blanco vol macht" noemde prof. Hellema het), die gemakkelijk aanleiding kunnen geven tot misbruik. Onder minister Zijlstra dreigen in dit opzicht geen gevaren, maar, zo vroeg prof. Hellema. wie geeft ons de verzekering, dat na de verkiezingen een minister optreedt, die geen verkéérd ge bruik maakt van de hem toegekende macht? Waarom, zo wilde hij weten, zijn in het veel minder belangrijke wetsont werp Toezicht Kredietwezen wel rechts waarborgen opgenomen en niet in dit ont- Dhr. Pollema (c.h.) had soortgelijke be zwaren. Hij achtte dit machtigingsontwerp een voorbeeld van slechte en afkeurens- I waardige wetgeving. De c.h. zijn tegen machtsconcentratie in één hand. De in het ontwerp verstrekte „strafmaatregelende bevoegdheid", gaat hen dan ook rijkelijk ver. Ten einde aan enkele bezwaren te gemoet te komen, opperde de heer Polle ma het denkbeeld om de minister om de drie maanden verslag t.e doen uitbrengen aan de Staten-Generaal over de toepas sing van de wet in de praktijk. De con trole van de Kamers en daarmee de rechtszekerheid van de ondernemers worden daardoor bevorderd- Overigens voelde de heer Pollema wel voor snel ingrijpen van de overheid in de afbetalingspraktijk, want de loonlawine. die de regering op de meest verwarrende wijze heeft ontketend, heeft het gevaar van inflatie een stuk nader gebracht. De heer Van Lieshout (kath.v.) ging vooral in op de sociaal-ethische aspecten van het afbetalingsprobleem. Hij drong aan op een spoedige totstandkoming een definitieve regeling van het stelsel, mede omdat, naar hij zeide, de afbetaling ons in feite reeds uit de hand gelopen is. De heren Kapteijn (soc.) en Wendelaar (lib.) verklaarden zich akkoord met het wetsontwerp, zij het dan, dat zij niet ver zuimden te wijzen op de „Schönheits- fehler" ervan. Aanvaardbaar Minister Zijlstra heeft in een zeer be langwekkend betoog, waarin hij en pas sant een liberale aanval op zijn prijsbe leid afsloeg, de bezwaren tegen het wets ontwerp ontzenuwd. „De directe aanlei- diing tot de indiening ervan" zo zei hij, „is de actuele conjunctuur-politieke situatie". Hij verzekerde de Kamer echter, dat bij de totstandkoming van de wet wel dege lijk sociale en ethische aspecten een rol hebben gespeeld. „Economisch èn ethisch is de afbetaling aanvaardbaar," zo zei de minister. „In 6tructueel opzicht kan ze zelfs zeer vrucht baar werken, omdat ze de economische groei stimuleert". Maar op conjunctureel niveau is voorzichtigheid geboden. Want daar kunnen zich storende elementen voordoen. Dat de door het CBS verstrek te cijfers de onmiddellijke noodzaak van regeling van de afbetalingsovereenkom sten niet rechtvaardigen, erkende de mi nister overigens. Maar de regering zou in gebreke zijn gebleven, wanneer ze alleen afgegaan zou zijn op cijfers en statistie ken. Ze heeft zich laten leiden door de Indruk, die ze kreeg van de omvang van het kopen op afbetaling. Ze heeft in dit opzicht uiteraard ten volle rekening gehouden met een stijging van het kopen op afbetaling in de naaste toekomst (o.a. in verband met de jongste loonmaatrege len). Eigenlijk had (de minister was dit met de socialist Kapteijn eens) deze wet er al veel eerder moeten zijn. Rechtszekerheid. Met het betoog van prof. Hellema over hel ontbreken van rechtswaarborgen in dit wetsontwerp, kon de minister niet In stemmen. „De heer Hellema heeft de Juis te proporties niet in acht genomen," zo luidde zijn oordeel. De bewindsman ge loofde niet, dat bij een regeling van de eerste aanbetaling en het afbetalingsplan voor de resterende koopprijs de rechts zekerheid in gevaar komt. Ook het argu- dat een volgende minister wel eens misbruik kan maken van de bevoegdhe den, vond prof Zijlstra zwak. Dat zijn op volger allerlei wonderlijke dingen zou kunnen doen met reeds bestaande wetten, is geen juiste voorstelling van zaken. Een Prijsbeleid Op uitnodiging van de heer Pollema is de minister ingegaan op het betoog, dat de heer Van Leeuwen (lib bij de beh; deling van deze wet in de Tweede Kamer had gehouden. De V.V.D.'er had toen ge steld, dat de politiek van prijsstabilisatle. zoals prof. Zijlstra die voert, mede door de jongste loonmaatregelen in feite is mis lukt. De minister achtte deze stelling niet alleen zwak, maar ook gevaarlijk. „Wan de prijsstabUlsntie mislukt in he' neen belang, laat ze dan maar mis lukken," zo zei hij. „maar", voegde hij daai onmiddellijk aan toe: ..Mijn persoonlijke mening is, dat. wanneer ze mislukt, dit niet alleen onplezierig zou zijn voor de inister van economische zaken, maar >k voor de hele Nederlandse volksge- eensrhap". De analyse, die de heer Van eeuwen gaf van de ontwikkeling van de prijspolitiek, geeft een vertekend beeld de werkelijkheid. Deze volksverte genwoordiger oDcmert, wanneer hij het het prijsbeleid heeft, graag met het beroemde evenwlchtsbegrip. Maar dit oudt een onderschatting in van het con- jncturele aspect en een overschatting an het structurele. Het defaitisme, dat blijkt uit de woorden an de heer Van Leeuwen, is trouwens funest voor het verantwoordelijkbeidsbe- •an overheid en bedrijfsleven. Zij die- het prijsbeleid te dragen en hebben daarin recht op aller steun Wat de heer Van Leeuwen wil. vond prof. Zijlstra dan iok betreurenswaardig en gevaarlijk. De minister zeide ten slotte veel te 'oelen voor het denkbeeld van de heer Pollema om de regering om de drie maan- /erslag te laten uitbrengen over het ingrijpen in betalingsovereenkomsten, hoewel hij geloofde, dat ook zonder een dergelijk verslag een discussie over deze zaak tussen regering en volksvertegen woordiging mogelijk is. minister sprak ten slotte de hoop lat een komend kabinet spoedig definitieve wettelijke regeling van het af betalingsstelsel zal indienen. Even uitblazen met een HALFZWARE VAN NEILE gasten te ontvangen (Van onze verkeersredacteur) Ter ere non het bezoek aan Nederland van de heer Tayeb Scbti. van het Marok kaanse Toeristentjurcau is gistermiddag op het Franse Ve.-ktersbureau aan het Noordeinde te Den Haag een cocktailparty gehouden, waaraan een filmvertoning Verantwoordelijkheid niet uit de weg gegaan Kostwinnersvergoeding hoger meent minister Staf Dé mode in herenmode PETIT Forty FOUR „Ben jjj zestig, Opa?!" Niet te gelo-o-ovenl Je geeft die grootvader van jou hooguit vijftig, in dat nieuwe Forty Pour costuum! Ja, die is er wel achter: geen ineller, afdoender systeem om af te slanken dan die verbazend knappe coupe van Forty Four's grote collectie „bijzondere maten". En geen beter middel om tegelijkertijd de portefeuille op z'n gewicht te houden dan die lage Forty Four prysl A*iterd»m - Leidsestrj - GROENMARKT 24 :erdun - Stadhuisplein 28 LAATSTE DAG IN TWEEDE KAMER In afgelopen vier jaar werden 1114 wetsontwerpen behandeld DE TWEEDE KAMER heeft voor de laatste maal in deze parlementaire periode vergaderd. En namens haar voorzitter, de heer Kortenhorst, heeft zij dan ook gisteren afscheid genomen van die Kamerleden die zich niet meer herkiesbaar hebben gesteld. Het was een sober afscheid, op ver zoek van de betrokkenen. Maar het applaus dat na afloop klonk was daar om niet minder hartelijk. „Het Kamerlidmaatschap eist de gehele mens voor zich op", aldus de voorzitter, „het vult niet alleen vele uren en jaren van ons leven, maar het wordt geleidelijk aan een integrerend deel van onze geest, van onze ziel en van ons hart". TAe C.H.U. is zeker niet conservatief, behalve als men daarmee bedoelt, dat wij in ons politieke streven uit willen gaan van de basis: Gods Woord. Wij willen ook niet van alles beloven, maar wèl, rekening hou dend met het goddelijk gezag, naar vermogen strijden. Dit was de grond toon van de redevoeringen, die gisteravond in De Kroon te Den Haag zijn uitgesproken door minister C. Staf en het Tweede Kamerlid F. H. v. d. Wetering op een vergadering, uitgeschreven door de Kamerkring der Chr. Historische Unie, die uitermate goed bezocht was. Voorzitter Kortenhorst noemde de schei dende leden met name: dr. J. Schouten (a r.) met bijna 38 dienstjaren, Chr. Heuvel, met bijna 34 dienstjaren, J. Schilt- huis (soc.) met bijna 23 dienstjaren, Chr. M. Mol (kath. v.), die tien jaar in de Tweede Kamer heeft gezeten, evenals de heren A. Stapelkamp (a.r.), Th. S. J. Hooy (kath. v.) en mr. W. F. E. baron Feltz (c.h.) Eén lid werd door de heer Kortenhorst vergeten nl. de ex-k.n.p.-er dr. W. L. G. Lemaire, die sinds 15 juli 1952 Tweede Kamerlid is geweest. Acht Tweede Kamerleden keren dus zeker niet terug. „Afscheidnemen gaai steeds gepaard met een gevoel van wee moed en dat is in hoge mate het geval, ■anneer de furttie, die wordt neergelegd, ïzecr verweven Is geweest met de per- jon die heengaat, dat het moeite kost ril te gewennen aan de gedachte, dat weldra het woordje „ex" vóór een met vervulde functie moet worden ge plaatst", zo zeide de voorzitter. En hij rvolgde: wanneer men besluit zich vrij willig terug te trekken uit het Kamer* -k dan moet men dit wel aanvoelen een breuk in een rijk en bewogen bestaan. „Er behoort geen geringe moed >m deze beslissing te némen". Na- de achterblijvers wenste voorzitter Kortenhorst de scheidende Kamerleden wel /erdier.de rust en betuigde hij zijn oprechte dankbaarheid voor hun ge- nlijke inspanning. Hoe verschillend gaven en prestaties zijn geweest, alle schitdende leden waren trouwe leden der Staten-Generaal. „Wij zijn hun daarvoor dank verschuldigd en wij spreken dit openlijk uit, ook al zijn wij ons er van ist, dat zij geen erkentelijkheid ver langen. Immers elke grote taak. met ijver en goed geweten ten bate van ons volk verricht vindt haar beloning en rdering in zichzelf. De heer Korten- >t wilde de bescheidenheid van dit achttal niet lang op de proef stellen Hij volstond met te verklaren dat de Kamer scheidende leden steeds in dankbare vriendschappelijke gedachten zal houden. „Dat het hun welga. Dat is ons aller wensl" Terugblik In de afgelopen vier jaren zijn 1114 wetsontwerpen behandeld. Slechts dertig maal is er hoofdelijk gestemd. Eenmaal :on een wetsontwerp geen meerderheid inden. Dat was de huurwet. De ver werping daarvan veroorzaakte verleden jaar een Kabinetscrisis. Dit Kabinet heeft 21 wetsontwerpen ingetrokken: elf kort zijn optraden, tien in de loop van deze r jaar. Slechts IR Merpellaties zijn ge houden en 81 moties werden behandeld, aren 546 schriftelijke vragen, tegen- slechts 81 mondelinge. Tot en met 3 mei van dit jaar werden 13231 bladzijden der Handelingen met redevoeringen van Kamerleden en ministers gevuld. Deze vier jaar kwam de Tweede Kamer 358 maal in dagvergadering en ll2 maal in avondvergadering bijeen. Nog één week scheidt ons van de verkiezingen, zo besloot de Kamer voorzitter. Hoe de uitslag ook moge zijn en aan welke spanningen het kiezersvolk thans nog onderhevig is, laat mij de verwachting uitspre ken, dat na 13 juni ons college weer het beeld te zien zal geven van een Tweede Kamer, die de goede traditie zal hoog houden van constructieve samenwerking in het belang van ons dierbaar vaderland. ister sneed een aantal actuele problemen aan, beginnend bij zijn „vak". Na te hebben betoogd, dat ontwapening geen sprake kan zijn, als die eenzijdig zou geschieden, merkte hij op, dat hij helaas geen beloften kon doen lagere defensiebegroting of kortere diensttijd. Htf achtte de bitter noodzakelijke ienwerking in NAVO-verhand ongedacht goed. De lange diensttijd, hoe z\v is nodig: de els om steeds parate troepen te hebben is daarvoor bepalend jaarklassen zijn nu eenmaal klein. Een betere regeling t.a.v. kostwinnersvergoe ding en vergoeding bij herhallngsoefe- Ingen zal er inderdaad moetei zei hij. Samenwerking in vele opzichten (KSG, Benelux, Gemeenschappelijke markt) is het streven der CHU. Wat die integratie betreft is de partij bereid een gedeelte lijke opoffering van eigen soevereiniteit te aanvaarden. Een en ander dient echter e 1 e i d e '1 ij k te gebeuren. De landbouwpolitiek heeft een ge-vaar, ml,, dat de landbouw teveel ate een ge ïsoleerd probleem wordt ge-zien. Men be- sehouwe deze sector liever in het geheel economisch bestel. En w PBO betreft, moet er voor gewaakt den, dat de realisering ervan niet for meel wettelijk geschiedt; zij moi de organisaties leven. Loonvorming Over dat „van boven opleggen" sprak minister ook in verband met de li >rmïng. Pogingen tot vrije loonvorming jn tot nu toe mislukt. Maar dat kwi ndat men aan de maatschappelijke ganisaties geen redelijke kans gege' heeft. Een en ander moet groeien de ondernemer de minister dacht vooral aan het bouwbedrijf moet durven Als belangrijke oorzaak van de woning- misère zag de bewindsman de oneven wichtigheid tussen de huren en de bouw kosten (de heer V. d. Wetering noemde later nog het vo-lgens hem verkeerde be leid van de vroegere ministers ir. Vos er mr. In 't Veld). Op technisch terrein 1< voorts weinig ontwikkeling te zien en d« arbeidsproduktiviteit bij het bouwen blijft ver beneden die in andere sectoren. In de door de P.v.d.A. voorgestane huurbe lasting zag de minister geen heil. tenzij mee zouden winnen. Maar dat is niet Scherp veroordeelde minteter Staf ten slotte degenen, die menen gehoor te moe ten geven aan de lokroep van vele kan ten om het buiten de confessionele par tijen te zoeken. Men kén niet zeggen: ik ga maar werken en zie dan wel wat er van mijn christelijke overtuiging terecht komt. Het uitgangspunt voor een christen i blijft: ik werk vanuit mijn christe- overtuiging! De CHU heeft het dragen van politieke verantwoordelijkheid met ontlopen, 6telde de heer V. d. Wetering, die venvolgens aan het woord kwam. De exclamatie de socialistische heer Burger: „Van „rechts" heeft men ons, socialteten, willen tegenwerken", te klinkklare nonsens Ik wijs u op onze minister Staf - moet zijn oren maar even dicht doen die de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen van hei nu niet zo direct „dank bare" ministerie van oorlog en marine hoe hij zich een vertrouwenspositie heeft weten te verwerven in intematio- aal verband. Fk wijs u op onze minister Kernkamp. Hoe hij, toen bij het aanvaarden van zijn functie een tweede Indonesische crisis dreigde, de wagen weer in het rechte spoor bracht en hoe het statuut met de West onder zijn verantwoordelijkheid is ontstaan, dat daar ook werkelijk in de harten leeft. Ik wijs u verder op het niet minder kranige optreden van de A,R.-ministers Algra en Zijlstra en zeg tot de socialis tische heer Burger: „Gij hebt niet het recht zulke ministers zo kwalijk te be jegenen'" De PvdA annexeert zonder meer hel totstandkomen van de oudedagsvoorzie ning. Ik zeg u, dat de CHU daar al eer halve eeuw voor heeft gestreden. De wel op de ouderdomsverzekering is niet door één partij, maar a-te een gelukkige syn these van wat leeft in alle partijen, tot stand gekomen. Ook bij het Ambonezen-probleem 6tond de heer V. d. Wetering nog even stil, dat naar zijn mening ontstaan te door een vroeger foutief beleid. Deze mensen, we mogen het nooit vergeten, voelen zich als ontheemden, zonder uitzicht. De CHU wil er met de meeste kracht voor blijven werken, dat deze zaak wordt opgelost in voorafging. Men draaide een fiim, die niet geheel nieuw was, maar locli een goede indruk gaf van de vele natuurlijke char mes. die dit histonsche gebied in Noord- Af rika bezit. Nu het in Marokko weer wal rustiger is geworden, werpen de vreemdellngen- verkeersinstanties zich met hernieuwde kracht op de propaganda voor hun land in den vreemde. Kan inen na het zien van kleurenfoto's of films over Marokko al een zekere geestdrift voor het land op brengen, het is nog niets vergeleken bij het enthousiasme van degene, die er al eens geweest is. Marokko is trouwens bereid en gereed om gasten te ontvangen. In de jaren 1950 tot 1055 werden vele bestaande hotels uit gebreid en nieuwe gebouwd, waardoor de hotelcapaciteit met 60"/« is gestegen. Waren er een Jaar of vijf geleden 168 of ficiële toeristenhotels met een totaal van 4600 kamers, thans zijn er 244 hotels met totaal 8000 kamers. De prijzen liggen er over het algemeen iets beneden het Europese peil. mogelijkheden naar Marokko zijn uitstekend en velerlei. De verbindingen openbare vervoermiddelen in het land zelf zijn ook goed en werden zelfs nog verbeterd gedurende de crisis, die het gebied kortgeleden heeft doorgemaakt. Tenslotte kan men zich aan de kust van Marokko met dezelfde garanties voor goed weer gezegend weten als aan de Franse Rivièra. En wie er wat meer warmte voor over heeft, kan verder in het binnenland genieten van exotiek en romantiek. de i het V erontivaardiging In Den Haag probeert men thans dc nam van een hoog magistraat as tasten, zo ging dc spreker met ster heffing voort. De feiten mogen waar het doei (politieke overwegingen) Is fout vervult met diepe verontwaardiging. En dan te bedenken, dat in het bedoelde dagblad indertijd is opgenomen onze C.H. (Nieuwe) Nederlander van Lohmani, aldus de heer V. d. Wetering. In het politieke leven, zo besloot de spreker, gaat het niet om ons eigen pai tijtje of groepje, het gaat o-m de ziel va ons vo-lik. Dat wil zeggen: wij moeten christelijk beginsel uitdragen, want het eniige dat boven ons volk staat is Gods Woord. De vergadering stond onder leiding dr. G. W. B. Huiainga, voorzitter van C.H. Kamerkrl-ng. Vacature Rekenkamer Nieuwe pensioenregeling voor ministers aangenomen fractie een stille en een weinig belangrijke nederlaag geleden. Maar tot het bittere einde moest de P.v.d.A. fractie voelen, dat de rest van de Ka mer niet gediend was van de socialistische poging om de heer A. Sissingh, hoofd van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst, wonende te Bloe- mendaal, op de voordracht te plaatsen voor het plaatsvervangend lidmaat schap voor de Algemene Rekenkamer. Het ging dus slechts over een plaats "angend lid. De socialisten echter schoven hun geestverwant Sissingh reeds bij de rnng i dracht naar voren, hoewel de heer Sis singh door de Rekenkamer op nummei drie was aanbevolen. Drie stemmingen nodig om de heer Th. R. Deelder. Schout bij n-acht van administratie b.d. Wassenaar als nummer één op de voor dracht te plaatsen, omdat de P.v.d.A.- fractie vasthield aan de heer Sissingh. Eenzelfde strijd ontstond o vee op de voordracht. De Rekenkamer had genoemd de -heer H. Scholiens. hoofd inspecteur -tii-uiair van de Rijksbelastingen te Arnhem. Deze is a.r. Weer moest er Turft is het zo VERHAAL VAN DE KROKODIL denkapnrthlandjes uitee- kwistig rondstrooid het doel de puzzel jrstand een beentje „Mis", zegt de krokodil, kind kw(jt, want volgens uitspraak krijg je het niet zou ik het wel teruggeven. e gesrlneder 'orden dooi drnev sen. Desondunk» .neg I leid. Die krokodil dan d ren kind hrmarhtigd, manr werd litervnlgd door de verontruste inoeder. e het dier smeekte hnar het kind ug te geven. De krokodil was een i.rdde: kind ""k v.n 7., bekendheid geniet het Pekt. Dut beteken geen leugenaars g heeft dat Epin als Fpimenides als krokodil het kind i komstig de afspraak i gerechtigd het Waaruit we alweer ichterhoofd krokodil héél Hoe het ook zq, hier driemaal gestemd worden, omdat de soola- Msten ook voor nummer twee vasthielden aan de heer Sissingh. Maar de heer Schol- tens won ten slotte het pleit Toen kwam nummer drie op de voor dracht. Dat was volgens de Rekenkamer dan de heer Sissingh. Maar de rest vat de Kamer was kenneliik verbolgen ovei het socialistische optreden en zij slemdt van de aanbeveling de heer G. W. Toebes. adjunct-directeur var de Vereniging van Nederlandse gemeen- was een stille. onbelangrijke strijd, één week voor de verkiezingen toch wel opvallend Strijd voor vrije Rijnvaart De Nederlandse organisatie der inter nationale kamer van koophandel heeft aan de minister van verkeer en waterstaat haar bezorgdheid te kennen gegeven over de plannen tot ordening van de vrachten in de Internationale binnenvaart door de ministerraad en het Hoge Gezagsorgaan der Kolen- en Staalgemeenschap. Zij her innert er aan, dat de Rijnvaart geregeld is bij internationale verdragen en tot de bevoegdheid behoort van de centrale com missie voor de Rijn. Dit maakt een re geling der vrachten door de K.S.G. onmo gelijk. De kamer waarschuwt, dat een internationale regeling onvermijdelijk zal leiden tot achterstelling van sommige industrieën en dat de internationale bin nenvaart een verlengstuk behoort te zijn van het zeeverkeer. De kamer wenst vrij heid van vrachten. IDe schoonheid van uw huid ontsluierd Endocil hormooncrême wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden ver dwijnen. Endocil als nachtcrème gebruikt voedt de huid zonder vettig te zijn. Endocil dient overdag als basis voor poeder of make-up, de hormoonwerking gaat onbelemmerd hormooncrême van Organon Per tube 2.90 Ministerspensioenen Onder de wetsontwerpen dde deze mid dag zijn aangenomen valt ook de nieuwf >ensioeniregeüog voor ministers, staats ecretarissen, leden van Gedeputeerde Jtaten en wethouders. Voor de ministers :n staatssecretarissen is nu een nieuwe regeling ontworpen. Na hun aftreden 'ijgen zij een uitkering naar het aantal dienstjaren dat zij in functie zijn geweest. Deze uitkering duurt minstens twee en maximaal zes jaar. Deze bepaling is ge maakt om te voorkomen dat oud-ministers na hun aftreden van hun inkomsten wor den beroofd. Natuurlijk zijn er ook rege lingen om te voorkomen dat de uitkering en de nieuwe ink >msten onbillijk cumu leren. Het eerste jaar na hun aftreden als zij geen andere inkomsten hebben krijgen ministers en staatssecretarissen 80*/« van hun jaarwedde. Deze bedraagt voor een minister 35.000 en voor een staatssecretaris ongeveer 29.000 Het tweede jaar wordt 65"/. uitgekeerd. En de volgende jaren 50"/.. Het pensioen van de PROMOTIES IN LEIDEN Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Elek tron capture and loss, and ionization In lome and atomic Impact phenomena", de heer F. J. de Heer. geboren te Eindhoven en thans „Entge soclaai-psyeholo^sche het lage geboortecijfer ln Wenen", mej. A, F. E Salomonson, geboren en wonende te Dordrecht. GRONINGEN. 6 Juni. Gepromoveerd - -*- geneeskunde op proefschrift congenitale ad/reno- ,.De pathogei gen 1 ta al-syndroom A. Groen, gob. I ACADEMISCHE I LEIDEN, 6 juni. Geslaagd voor het kand. ex. Slavische taal cn letteren: mej. W E. van Aardenne te Dordrecht. AMSTERDAM, G.U.. 6 Jurn. Bevorderd i; mej. C. B. N. Tong; C. A. Kruik, P. R. N. E. (Ie gec ministers en staatssecretarissen bedraagt op 65-jarige leeftijd 5van de wedde voor ilk dienstjaar tot een maximum van 40"/». niet acht dienstjaren bereiken ministers :n staatssecretarissen dus hun maximaal pensioen. Voor wethouders en leden van Gedepu teerde Staten is de regeling niet precies de wet vastgelegd. Ate provincies en gemeenten echter pensioenregelingen tref. noeten zij zich houden binnen de be palingen van de wet. FOCKINK en Half" (een heel genoegen!) ten dubbelt verrassing door maak en geur

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5