Veertig ton wegend schip in de wal getild Katwijk op iltfTf l andbouw kampt met de protectie in buitenland Te weinig avondontspanning en hotelruimte in Leiden Studenten zonder beeld Utrecht terug naar DONDERDAG 7 JUNI 1936 „Sir, deed z n naam eer aan Zwaar harwei werd tenslotte tot goed einde gebracht (Van een onzer verslaggevers) HELA, OPHALENDe zware elektrische dieselmotoren van de hijsbok „Simson" deden dreunend hun werk. Tientallen polsdikke kabels, die van de hoge kraan naar de afgetuigde sleepboot „Erna" hepen, spanden zich. En terwijl de bok steeds dieper het water in zakte, kwam de sleepboot langzaam maar zeker omhoog. Daar kwam het roer al boven het grauwe water uit, gevolgd door de enorme bronzen schroef. Nog even en nee, het water stroomde over het dek van de steunende „Simson". De ka bels moesten weer worden gevierd en de „Erna" zakte terug in zijn element. Zo is het gisteren een paar maal ge gaan aan het Prins Hendrikkanaal te Katwijk ter Hbogte van de terreinen var de firma gebroeders De Mol. Deze firma heeft namelijk de opdracht van de oude stoomboot „Erna" een model motorsleep boot te maken. Geen eenvoudige opgaaf in deze tijd, waar de scheepswerven al maanden vooruit zijn besproken en is geld- De gebroeders De Mol bleken evenwel niet voor één gat- te vangen. Ni op een echte 6oheepswerf, dan op o eigen erf, zo dachten zij. De veertig t< hijsende „Simson" van rederij Goekoop te Amsterdam werd gecharterd en zo men het schip dan even uit het watei len en op de kade langs het Prins Hen- dnkkanaal zetten. Eenvoudiger kon het toch niet, zo dachten wij gistermorgen. Nu weten wfj echter wel anders. Urenlang zijn zwoegende en zwetende mensen bezig geweest om eerst de stoomketel en daarna de boot zelf op de kant te kragen. De ketel, die vijf tien ton woog, zou eïgenlyk een peule- schillctje voor de bok moeten zyn, maar hoe men ook probeerde, met de ketel ging óók het schip naar boveD en dat was toch werkelijk de bedoe ling nog niet. Fel vonkende snijbran ders deden vervolgens hun werk en maakten alle verbindingen los, moes ten ten slotte een vrjj groot stuk uit het dek snijden alvorens het gevaarte er eindelijk kon worden uitgewrikt. Hijsen Toen ging het grote karwei eigenlijk pas beginnen. Aan voor- en achterzijde werden stroppen onder het schip doorge haald en met de werklieden voeren we in een roeibootje rond om tussen oohip en ischj kabels houten bielzen te bevestigen, die n schade aan de scheepswand moesten voorkomen. Daarna was het hijsen ge- nl(t! blazen. Zware zwarte rookwolken krin- lokl gelden op uit het binnenste van de „Sim- 600brilde als een espenblad en diep I voorover in het water boog. Maar zoals wij al schreven, het wilde maar niet luk- ken. Volgens de berekennngen boot namelijk hooguit vijf-en-twintig ton, maar desondanks bleek het lege karkas veertig ton te wegen. Dat het hijs zou worden was een ieder duidelijk. De mannen van de bok tilden niet zo zwaar aan de mislukte pogingen. Zij bleken de zegswijze Driemaal is scheepsrecht" te verstahn en brach- Haagse politierechter In Alphen is men nieuwsgierig Omdat hij ate bestuurder van een vrachtauto na een aanrijding was door gereden voordat zijn identiteit was vast gesteld, moest een chauffeur uit Alphen aan den Rijn zich voor de Haagse politie rechter verantwoorden. De man ontkende hardnekkig, de aanrijding te hebben ver oorzaakt. Een 28-jarige Alphense dame had ech ter uit het raam van haar slaapkamer gezien, dat de chauffeur een paal van het hek van het museum had stukgereden. Hij was uit de auto gekomen en had de paal weer rustig op het voetstuk gezet. De man bleef ontkennen. De officier zei evenwel: „Het kan doodeenvoudig niet anders of hij heeft het gedaan. Ver dachte i6 er na de aanrijding stilletjes vandoor gegaan, maar zoiets kan men zich in Alphen aan den Rijn niet veroor loven. De mensen zijn daar nieuwsgierig en komen kijken". De officier vorderde f 25 boete of tien dagen. De rechter veroordeelde de chauf feur conform de eis. Zaak moet onderzocht Maar liefst f 2261 zou een bejaarde ex pediteur uit Alphen ten onrechte van de noodwet ouderdomsvoorziening hebben genoten. Hij had het memorandum hier voor vals ingevuld en met zijn handteke ning bekrachtigd. Verdachte had geruime tijd ondersteuning gehad totdat een amb tenaar bij de dienst van sociale zaken er echter kwam, dat de man een eigen ex peditiebedrijf met drie personeelsleden had. Voor de Haagse politierechter vertelde de man het geval heel anders. Zijn zoon was failliet geweest en daardoor had de zaak niet op diens naam kunnen staan. Verdachte had de zoon weer op het paard willen helpen en de verdiensten waren d=n ook niet voor hemzelf, maar voor zijn zoon geweest. Zelf zou hij geen enke le vergoeding hebben gekregen tot zijn zoon hem een loon had kunnen uitbetalen. Toen was ddt direct opgegeven en werd de uitkering gestopt. „Je hebt het een beetje ongelukkig ge daan, maar misschien ga je strafrechtelijk ifijuit", zei de rechter, en hij verwees de zaak naar de instructie voor een nader onderzoek. Leidsche Spaarbank in mei In mei werd bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f 1.406.649,13 en terugbetaald I 1.105.303,52. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 298 en het aantal afbetaalde boekjes 206. Op 6.042 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd I 126.295.25 bijgeschreven. Er werden 596 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 13.069,55. Het iegoed der 37.732 inleggers bedroeg aan bet einde der maand f 26.412.925,73. ten haar met succes in praktijk. De kraan werd versteld en met een laat ste reuzetrek verbrak de „Simson" alle spanning door een druipende „Erna" boven de ivaterspiegel te trekken, die na een korte zweef vlucht boven het Prins Hendrik kanaal even later veilig op de wal stond. De arbeiders veegden hun zwartgewerkte handen langs het be zwete voorhoofd Over een paar maanden hoopt men de „Erna" gereed te hebben. Dan zal de kraan opnieuw komen om hetzelfde werk omgekeerde volgorde te verrichten en tegelijkertijd 'n ander schip op de kant worden gezet, dat eveneens moet worden opgekalefaterd. Het gaat er dus een beet je op lijken, dat Katwijk aan Zee een scheepswerf rijker is geworden. En dan nog wel een werf, waar sdhepen op een heel bijzondere en spectaculaire manier te Leidse Smalfilmliga Haarlemse collega's toonden prestaties De leden van de Leidse Smalfilmliga hebben gisteravond in dc recreatiezaal van Ergon Electric aan dc l'iterstegracht een indruk kunnen krjjgen van wat hui vrienden van de Haarlemse Smalfilmliga op filmgebied hebben gepresteerd het afgelopen jaar. liet programma vai avond was geheel verzorgd door de i ling Haarlem en bestond uit negen films. Aan de meeste lag een scenario ter grondslag, enkele be\ atten vakantieflit- sen. Bijzonder origineel was wel ,,'t li 12 uur dr Euwe", een fantasie-voetbal spel. gespeeld door schaakstukken, nadat de klok het middernachtelijk uur heeft ge slagen; van M. D. Pardon en C. B. Stroet- hoff. In ..Griep'- van N. van Hinte en ,,'t Is lente" van Ph. J. J. Resting waren mooie beeldovergangen op le merken. Fraai waren de kleuren van „Les petits Gentilhommes" van F. Huyse. De onderwerpen waren niet buitenspo rig gekozen. Meestal werden mensen of voorwerpen uit de huiselijke kring ge nomen of werd een wensdroom uitgespon nen. Daarnaast werd stof opgedaan in de vakantie. Als bijzonderheid vermelden we in dit verband de „Impressies bij de Black and White Rag" van C. W. Mander- slool Ook nu '-eer dn.eg de bijeenkomst een zeer leerzaam karakter, want n vertoning van elke film was er gelegen heid vragen te stellen aan de maker. Burgemeester H. Duiker, geheel rechts, draait de hoofdschakelaar om van het nieuwe Katwijkse koelhuis, dat hiermee gistermiddag door hem in bedrijf werd gesteld. Verder v.l.n.r. de heer S. H. van Eijber- gen, lid van Prov. Staten, drs D. J. van Dijk, directeur van het bedrijf schap voor visserijproducten, de heer D. F. E. Meerburg, voorzitter van de N.V. koelhuis Katwijk en de machinist, de heer M. v. Duyven- bode. Foto D. Kruyt Weer orgelconcerten in Pieterskerk De orgelmuziekliefhebbers ln Leiden en omgeving, die vorig Jaar slechts enkele keren in de gelegenheid werden gesteld, mi orgelconcert ie bezoeken, zullen deze >mer zeker aan him trek komen. Adriaan Blankenstein, de organist van de Hooglandse kerk, gaat ln de Pieters kerk zijn bekende Avondmuziek voort zetten. Hdj stelt zich voor, deze maand te beginnen en dan tot september om de veertien dagen op maandag te concer- Er zullen ook andere organisten spelen. Vast staat al, dat een,organist in Ensche- i een In Lausanne (Zwitserland) naar Leiden komen. Piet Kee (Al'kmaar) is gevraagd, maar heeft nog geen toezeg- gedaan. De heer Brons, organist van de Kooikapel, zal deze zomer zijn eerste ert geven, ook in de Pieterskerk. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Cornelia, dr van K. Schaaf- :ra en M. Dijkhuizen; Connie Hermina, r van J. Heijmatis en G. J. La Lau; An- inetta Leonie, dr van L. E. O. Post en W. A. Overdijk; Richard Johannes, zn vao P. C. Epskamp en A. C. M. de Vreede. GEHUWD; G. T. W. Langezaal en H. H Bekkering; J. G. H. Nijesen en C. J. [-. van Leeuwen; J. de Jonge en W. G Koelewijn; C. Wijnnabel en M. Foekking; G. A. C. Hoppezak en C. Zirkzee; M. J Vreeken en E. den Boon; A. P. E Koning en M. Wabeke; E. A. van Kampen J. M. C. Briër; C. H. van den Bos B Wik; F. Jense en A van Loef. OVERLEDEN: P Ouwehand. zn. 20 jr; v. d. Hoeven, wednr., 82 jr; M. E. Nie- boer, huievr. van Moraal, 56 jr. Eerste Kamer Motie-Gerretson ingetrokken Het c.h. Eerste-Kamerlid prof. Gerret- son heeft gisteren de motie, die hij op 2 mei jl. bij de begroting van buiten landse zaken indiende, ingetrokken. In deze motie werd de regering uitgenodigd de overeenkomst van 14 oktober 1949 be treffende de Deltawateren alsnog aan d< Staten-Generaal over te leggen, daar ei voor haar geen enkele reden is zich aar deze grondwettelijke verplichting te ont trekken, temeer daar Inhoud van bedoel de overeenkomst reeds bekend is gewor den. Prof. Gerretsen zag, naar hij zeide. wel in, dat de regering aan deze uitn diging geen gevolg zal geven. Bovendii miste hij de steun van de Kamer. Daarom trok hij zijn motie in, maar hij betreurde het, dat ln dit geval de geheime diploma tie van vroeger tijden in gemoderniseerde vorm is voortgezet. Londense Opera moet sluiten miljoen gulden verlies De Londense Opera. Covent Garden, al misschien moeten sluiten, omdat er en jaarlijks verlies van honderdduizend pond sterling (één niiljoen gulden) wordt geleden. Een gedeelte van dit tekort •erd in het verleden opgevangen door de opbrengsten van de Amerikaanse lee van het Sadler Wells Ballet, op deze inkomsten kan men niet altijd rekenen. De jaarlijkse subsidie 2,5 miljoen gulden is niet voldoende Joverot Gairden solvent te houden. AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag Flatcomplex „Vridemo" Burggraven- laanModdermanstraatScholtenstraat, half 5: officiële opening door prof. mr. P. J. Oud. Zuiderkerk, 8 uur: A.R. statencentrale Leiden, sprekers prof. dr. J. Zijlstra en mr. B. W. Biesheuvel. Van der Werfpank, 8 uur: concert Leid se accordeonvereniging. Manége Kaiserstraat 13, 8 uur: uitvoe ring Leidse rij- en jachtclub. Burcht (Jacobazaal), 3 uur: Vrijwilli gerskorps in de Herv Gemeente, herden king 35-jarig bestaan. Burchtzaal, 8 uur feestavond. Prediker, 8 uur: Ohr. Grafische Bedirijfs- bond, afdeling Leiden, jaarvergadering. Gebouw „Pmiël", half 8: contaöbavond Jam van Hoof-padivindersgroep. Vrijdag Gebouw „De Goede Herder" (Oude Vest 13), hadf 8: propaganda-avond C J. V. „U.K.S." Rehoboth, 7.45 uur: Geref. Politiek Verbond, spreker ds. K. Drost uit Gouda. Foyer stadsgehoorzaal, half 3: Dr. van Voorthuysenstiohtdng, opening bazaar voor tehui6 voor alleenstaande geestelijk gehandicapten. Zaterdag PosÜiof, 2.16 uur: Ned. Ohr. Reisver- enlging, tocht naar Clingendaal en Ma- durodam. Stationsplein, 1.45 uur: Kon. Ned. Na- tuurhistonsche Vereniging, excursie naar de waterleidingduinen. Foyer stadsgehoorzaal. 211 uur: Dr Van Voorbhuysenstichting, bazaar alleenstaande geestelijk gehandicapten Leidse Hout, half 3: Leids Volkshuis, buitenfeest clutrfrinderen. Gebouw „De Goede Herder" (Oude Vest 12), half 8: propaganda-avond C.J.V., „U.K.S.". Manége Kaiserstraat 13, 8 uur: uitvoe ring Leidse rij- en jachtclub. Zondag Prediker, 5 uur: herdenkingsbijeen komst 95-jarig bestaan, ds. P. Kloek over: Jeugd onderweg. Pieterskerk, 7 uur: Bijzonder Kerke- werk, ds. B. van Gelder van Haarlem over: De man die altijd weifelde. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Het Pariji van Jean Marot (tot 16 juni). Atelier wijlen Lode Sengers (Pesthuis laan 6, 10—6 uur: expositie schilder- er tekenwerk en grafiek (tot 17 juni). Boerhaavezalen. Lange Vrouwenkerk- «teeg 12, 25 en 7—9 uur: Leids Kunst centrum (tot 9 juni). Lakenhal, 105 uur (donderdag ook ball 8—half 10): „Remibrandt als li meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31. tel. 21313. Morgen opening bazaar V oorthuysen- stichting Morgenmiddag om half drie zal loco burgemeester J. C. van Schaik de bazaar van de Dr. Van Voorthuysenstichting in de kleine zaal en de foyer van de Stads gehoorzaal openen. De bazaarwerkgroep1 heeft hard gewerkt en/dat bij de opening heeft hard gewerkt en dat zal bij de ope ning wel blijken. Er wordt gezorgd voor 'n gezellige sfeer, want twee muziekgezel- 'schapjes verlenen hun medewerking. Morgen en zaterdag kan men van half 's middags tot elf uur 's avonds op de bazaar terecht. In „Zeister moordzaak" nu 5 jaar geëist Voor het Amsterdamse hof is ln hoger beroep vijf jaar geëist tegen de 22-jarige jongeman J. de W., die op 24 november 1954 in Zeist de 29-jarige mevrouw B. Koster-Visser in haar achtertuin met een revolver had doodgeschoten. De Utrechtse psychiater, prof. Baan en zijn assistent, dr. A. J. P. M. Bohland, zagen in de dader een geesteszieke, die in trance gehandeld zou hebben en niet en mens, maar op een schim zou heb ben geschoten. De proc.gen. wilde hier echter van geen ontoerekeningsvatbaar heid spreken en eiste bevestiging van het vonnis van de Utrechtse rechtbank met vermindering van de straf tot 5 jaar. Uitspraak over 14 dagen. ©VÊR DE Kl£|N£ GE^OEGE^S D^S tEVEM Hengelaars roken Spencer Hoe oud is de hengelsport In 1492, toen de boekdrukkunst nog amper was uitgevonden, verscheen in Antiverpen een boekje onder de titel: Hoe men mach voghelen ende visschen vangen metten handen ende oeck andersins En Shakespeare beschrijft zelfs 'n hengel- wedstrijd tussen Antonius en Cleopatra. (Jeen wonder dat hengelaars gevoel hebben voor traditie en dus de voorkeur geven aan Spencer, want Spen retten zijn liet gouden product i beste 'tradities van Virginia Produkten te goedkoop voor importlanden Jaarverslag C.B.T.B.: Wij vragen geen speciale gunsten „T)IJ zijn buitenlandse collega's staat de Nederlandse boer en tuinder in hoog aanzien. Men heeft groot respect voor zijn bekwaamheid en vakmanschap. De bonte en lange rij van exportprodukten van hoge kwa liteit, die hun weg over de gehele wereld vinden, vormen hiervan het beste bewijs. Des te meer wekt het verwondering, dat in eigen land bij ve len de mening heeft postgevat, dat onze landbouw te duur produceert. De moeilijkheden zijn echter vooral gelegen in de omstandigheid, dat onze lijking met het prijspeil, dat vele andere landen voor eigen landbouw agrarische produkten voor de importlanden „te goedkoop" zijn in verge- wensen te handhaven. Onze landbouw heeft dan ook 'in sterke en helaas soms toenemende mate te kampen met een vérgaande mate van pro tectie, die vele landen aan de eigen agrarische produkten verlenen". Het citaat uit het Jaarverslag 1955 van de Ned. Chr. Boeren- en Tuinders- bond typeert enigszins de gemoeds gesteldheid van de boeren en tuinders, die in deze tijd de welvaart aan zich voorbij zien gaan en die dan ook nog het verwijt te incasseren krijgèn, dat het feitelijk hun eigen schuld is. Temidden van het drukke beweeg van de hoogconjunctuur, zo lezen we op een re plaats, ligt min of meer als een afzonderlijk eiland de landbouw, waar beduusd de optimistische jaarver slagen van banken en andere ondernemin gen leest, luistert naar hooggestemde re devoeringen en kijkt naar uitgekeerde dividenden, zich afvragend, waarom al die factoren, die deze gunstige situatie jrzaken. blijkbaar niet voor de land bouw gelden. ■wijl het nationaal inkomen van 1953 af jaarlijks met 6 pet Is gestegen, is het aandeel van de landbouw, dat In 1952 nog 14 pet bedroeg, in 1953 eu 1954 terugge lopen tot 12 pet. er één bedrijfstak ln Nederland Is, die behoefte heeft aan een doeltreffende organisatie van produktie en afzet, dan het wel de agrarische. Aan de produk- tiekant een betere verkaveling en een goed uitgebalanceerde mechanisatie, aan de afzetkant een actieve exportpolitiek. ie onze produkten in nog meer gebie- en een vaste plaats op de markt bezorgt. Ook maatregelen op korte termijn, ln de eerste plaats te nemen 'door het be drijfsleven zelf en indien nodig ook door de regering, zijn nodig. Jaarvergadering Leidse V.V.V. Bezoek aan de musea in 1955 vrijwel gelijk gebleven Hiermee vraagt de landbouw geen spe ciale gunsten van de overheid, want zelfs u de georganiseerde boerenstand zelf om maatregelen vragen, dan nog zou geen enkele regering het verpauperen van nog steeds zeer belangrijke bevol kingsgroep voor haar verantwoording kunnen nemen. De grote belangstelling voor het land bouwbeleid in deze tjjd verklaart de CBTB uit het feit. dat dit beleid thans de schatkist geld kost. De enkele tientallen miljoenen, die daarmee ge loeid zjjn. brengen dc niet-agrariër biyk- aar meer in beroering dan dc enkele honderden miljoenen, die de landbouw ln OFSCHOON HET AANTAL Duitse bezoekers in de bollentijd van 1955 minder was dan in 1954, stond toch het bezoek van onze oosterburen aan de top. Voor zover kon worden naggegaan, was contingent Scandinavische toeristen opvallend groter, terwijl er kleine stijging viel waar te nemen van het aantal Amerikaanse, Engelse, Franse en Belgische vakantiegangers. Aldus de heer Visser, directeut van de Leidse vereniging voor vreemdelingenverkeer, in zijn jaarver slag, dat liij in de gisteravond in de Turk gehouden vergadering voorlas. dat het VVV-kantoor nementeri. Telkens bleek weer, dat de hotelaccomodatie in Leiden verre van toereikend is. Enkele malen moesten gro tere groepen im de badplaatsen worden ondergebracht. „Twee punten zijn er, dii ons zorgen geven", aldus directeur Vissei In zijn verslag, „te weten de onvoldoendi en schaarse hotelaccomodatie en het feit. dat onze stad des avonds de vreemdeling te weinig recreatiemogelijkheden biedt. Het zijn mogelijk deze tekortkomingen, die de toerist van een langer verblijf in Leiden afhouden". De pogingen om Leiden en omgeving als toeristisch centrum en congresoord meer bekendheid te geven hebben wel re sultaat gehad. Het zal mede onze zaak zijn dn de toekomst onze speciale aandacht hieraan te blijven wijden, aldus de heer Visser, die onder meer de belangstelling van het gemeentebestuur prees. Home De vergadering stond onder leiding van de heer Vam der Kwaak, voorzitter van VVV. Deze zei in zjjn openingswoord, dat ln Leiden gezocht zal moeten worden naar Het gevolg in Leiden weer meer bezoek, aanvragen en correspondentie te verwerken kreeg. In het vorige jaar werden 7000 monde linge, 5000 telefonische en 1750 schrifte lijke informaties verstrekt. Deze cijfers bewijzen wel. dat het inlichtingenbureau in een behoefte voorziet. Hét ledental van de vereniging is gestegen tot 215. Bij een beschouwing van het museum- bezoek blijkt, dat het total, bezoek aan de Leidse musea in 1955 vrijwel gelijk is gebleven. Met uitzondering van het rijks museum voor volkenkunde en het leger museum is het bezoek aan de musea iets teruggelopen. Volkenkunde: 24.000 in 1954 en 27.500 in 1955; Oudheden: 18.370 in 1954 en 16.841 ln 1955; De Lakenhal: 28.000 !n 1954 en 25.600 in 1955; Museum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: 4000 in 1954 en 2000 in 1955; Legermuseum 2530 in 1954 en 5000 in 1955. Onvoldoende Er werd vele malen een beroep op de VW gedaan door organisatoren van con gressen, tentoonstellingen en andere eve- plaats, waar een „home" kan worden ingericht dat van belang is voor de na zaten van de PUgrimfothers, die Leiden nu en dan bezoeken. Er blijkt al veel be langstelling te bestaan voor het weinige dat men nu in dit opzicht heeft, hetgeen vorig jaar bij het bezoek van de 150 nazaten duidelijk bleek. De heer Van der Kwaak dankte n< lezen van het jaarverslag door de direc teur de heer Visser hartelijk voor zijn stimulerende leiding. De heer Everstein, die een voordelig saldo had te melden, werd bedankt voor zijn nauwkeurig be- Bij de bestuursverkiezing werden de heren Van Spall en Van der Heide her kozen. terwijl in de vacature van de heer Herfst, die wegens drukke werkzaamhi den moest bedanken, de heer M. va Akken, Rodenburgerstraat 35. werd ge kozen. In de nieuwe kaseomissie hebben de heren Questroo en de Ren zitting. Bij de rondvraag bracht de heer Van der Kwaak het in augustus te houden bloemencorso even ter sprake. Dit naar aanleiding van de opmerking van de heer Van der Horst om de stad in de zomer- vaeuumtiid zo attractief mogelijk te ma ken. Leiden mag niet de naam krijgen, dat het na de bollentijd zo'n beetje in dommelt. Over de beperkte hotelaccomo datie werd ook nog gesproken. Eindexamen gymna sium Leiden Van de groep A II van de eindexame kandidaten van het gymnasium slaagden de heren M. D. Etmans te Leiden e: W. F. van der Schilden te Leiden. Met vijf kandidaten wordt het examen voort gezet. Van de groep A I is nog geslaagd de heer F. Merkelijn te Oegstgeest. Dr. H. J. A. Duparc hoogleraar te Delft Dr. H. J. A. Duparc, dóe benoemd i« tot gewoon hoogleraar in de zuivere en toegepaste wiskunde en de mechanica aan de teohralsohe hogeschool te Delft, la thans verbonden aan het mathematisch centrum te Amsterdam. Hij werd daar ruim ze6 jaren geleden aangesteld als wetenschappelijk medewerker. Herman Johan Arie Duparc werd op 29 april 1918 te Amsterdam geboren en stu deerde aan de gemeentelijke universiteit aldaar. Op 11 januari 1950 deed hij cum 1 «ude het doctoraal examen in de facul teit der wis- en natuurkunde. Op 8 jund 1953 promoveerde hij cum laude. In september 1940 werd hij naar het voormalige Ned. Oost-Lndiië uitgezonden ate leraar in de wiskunde aan de Koning Willem Ill-sehool te Batavia In 1941 werd hij gemobiliseerd en in maart 1942 geraakte hij in Japanse krijgsgevangen schap. Na zijn demobilisatie was hij van 1 arpil 1946 tot 1 februari 1950 assistent aan de universiteit van Amsterdam. Op 1 februari 1950 werd hij verbonden als wetenshappelijk medewerker aan het mathematisch centrum te Amsterdam. Hij trad van 1950 af op als docent in de wiskunde bij avondcursussen in Eindho ven en Si'ttard. Voor de studiejaren 1950 —1951 en volgende wenden hem voor het onderwijs in verschillende wiskundevak ken aan achtereenvolgens de universiteit van Amsterdam en de rijksuniversiteit te Leiden onderwijsopdrachten verleend. Reuzel met extra winst verkocht De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank vorderde vier maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk wegens verduistering tegen een oud-procuratie houder van een margarinefabriek in Zwarrvmerdam. De man had ln 1951 twee partijen van 25 ton reuzel verkocht aan een Haagse exporteur. Voor zichzelf had hij een „kop" op de prijs gezet van 22 tot 25 cent per kg. De raadsman meende, dat niet de fabriek benadeeld was, maar Jat verdaohte de koper had opgelicht. Hij vorderde ontslag van rechtsvervol ging voor verduistering. Kasteel Staverden in Dieren De Rode-Kruistooot, de Kastéél Staver den, waarmee deze week ook enkele tientallen Leidenaars meevaren. Is nu in Dieren geweest, waar men een hartelijke ontvangst kreeg. Duizenden kinderen stonden bij de aanlegplaats, 's Avonds liep zowat het gehele dorp uit. De muziekvereniging bracht ^n sere nade. Kinderen kwamen op het schip en boden bloemen aan. Voor de micro foon uitten enkele kinderen goede wen sen. De burgemeester van Rh eden gaf ook van zijn belangstelling blijk. De Rode-Kruiscolonnes van Dieren en Eer beek hadden voor een hoeveelheid vruch ten bakjes gezorgd. De Sprankerense .to- neelverenigiing vergastte de opvarenden op enkele ddaleotmummers. Lakenhal ook open op donderdagavond De tentoonstelling „Rembrandt ails leer meester" is iedere donderdagavond van half adht tot half tien voor het publiek opengesteld. In de gisteren in on6 blad vermeld© van geslaagden voor het eindexamen de Ohr. kweeksohoofl te Leiden is de n van de heer H. J. Lubbers per abuis uitgevaJflen. Geen gunsten de eerste na-oorlogsjaren minder heeft ontvangen dan by vrUe prysvorming het •val zou zyn geweest. Vele nlet-agrariërs lopen met de ge dachte rond, dat vele landbouwbedrijven zich economisch niet weten te handhaven derhalve om redenen van sociale aard bescherming van de overheid genieten. Dat dit beslist niet het geval is, toont het verslag aan met de boven reeds ver melde zinsneden. •erslag memoreert de moeilijkhe den, die er zijn geweest om de prijsvor ming van consumptie-aardappelen door het aarzelend beleid van minister Mans- holt. waardoor het haast niet meer mo gelijk ls, de areaalheffing voor de con sumptie-aardappelen met goed gevolg bij de leden te bepleiten. Ook op het gebied van de melkprijs aren er moeilijkheden. Wat de positie van de eigen organi satie betreft, kan het verslag dank bare klanken laten horen Het ledental steeg in 1957 van 26.143 tot 28.021, een winst van 1878 leden, of 7 pet. Het aantal taken van de organisatie breidt zich steeds uit. Tengevolge van de groei van de bond is het mogeiyk ge weest, meer aandacht te geven, naast tuinbouw. Slaags op de Breestraat We hebben gisteren nog gemeld, dat de Utrechtse studenten, van wie het olifants beeld door hun Leidse collega's in de nacht van dinsdag op woensdag was ont vreemd, met een vrachtwagen naar Lel den zijn gekomen om te proberen het beeld terug te halen. Het waren er onge veer twintig. In de sociëteil, waar het beeld tussen twee pilasters aan dikke touwen was opgehangen, bevonden zich op het ogenblik van dc verrassende inval der Utrechtenaren, naar men ons mee deelde, ongeveer 40 studenten. Zij moe ten op dit moment de Utrechtenaren niet hebben verwacht; men heeft gedacht dat het in de nacht van woensdag op donder dag zou gebeuren. In de sociëteit is het een spektakel ge worden van jewelste. Er werd zodanig met brandslangen gewerkt, dat het water de Vrouwensteeg instroomde Toen het beeld in de handen der eigenaars dreigde te vallen, heeft men er een vuurtje onder aangestoken. Maar de Leidenaars konden niet verhinderen, dat het via een raam, de achterplaats van de sociëteit en het muurtje dat deze nlaats van de Vrouwen- steeg scheidt, in de steeg tc-rechtkwam. Van het beeld was toen weinig meer over. Op de scheiding van de Vrouwensteeg en Breestraat werd het helemaal aan stuk ken getrokken. Sommige studenten gin gen met scheldwoorden nogal te keer. Op de Breestraat is de politie om 1 uur tussenbeide gekomen. Zelfs kwamen de gummistokken er aan te pas. Eén stu dent werd geveld cn moes', per E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht, al was dat niet om medi cijnen te gaan studeren. Zonder beeld zijn de „Utrechters" in de loop van de mid- de Domstad teruggekeerd. chocolade in z'n fijnste vorm

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3