Meuwe geihsctfe (fouranl Met Piet Hein in Flevoland A Haagse agent door jongen met bijl vermoord rede tussen Zuid-Slavië en Rusland getekend Anti-Nederlandse rede in Canadees congres Bij arrestatie trachtte dader pistool leeg te schieten WOENSDAG 6 JUNI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie. Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: TeL 31441. Directie: F DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfj is ghebleoeo mynhertio tcgfjenspocf Zevenendertigste jaargang No 10669 Engelse aardappel handelaren kivamen praten over strop Zie pag. 5 J Tweede dag Luxemburgs bezoek Vanavond rijtoer in Den Haag T ELYSTAD. de hoofdstad der p toekomstige Flevolanden (nu nog grotendeels onder water) heeft vanmorgen met grote harte lijkheid haar Koningin met de vor melijke bezoekers uit Luxemburg, groothertogin Charlotte en prins Fe- Qix, juichende mogen begroeten. Om Jelf uur kwamen de snelle hofauto's Üe 20 km lange Knardijk afgereden om de bezoekers uit Luxemburg een indruk te geven van de daadkracht, de kundigheid en de ondernemings- just van ons volk. dat daar aan zijn toekomst bouwt. Het bezoek gold een bezichtiging van de huidige stand Jer Zuiderzeewerken in dit gebied. In Lelystad werden de vorstelijke gas- |en ontvangen door ir. J. F. R. van de Wall, hoofdingenieur-directeur van de Jienst der Zuiderzeewerken en door 3ur ir. K. A. Bazlen. Al spoe- ?n verdiept in de kleine mo- e expositie ter toelichting op de wer en, die thans in uitvoering zijn: de trots i ir. Bazlen. In het lichte museumge- rtje, waar koningin Juliana kort ge- 1 tijdens haar werkbezoek de eerste waren de vragen en antwoorden i de lucht. Zowel de beeldstatis- i als de kleurige kaarten en de rachtige modellen der werken kregen de aandacht van het hoge gezelschap, thertogin Charlotte en prins Felix Intvingen ter herinnering aan dit bezoek lorden van Delfts aarde.werk, waarop [■elystad in vogelvlucht gereproduceerd l Na nog eventjes in het dorp te heb- n rondgekeken en van de schoolkinde- a, die met sjerpen en vlaggetjes waren bigetreden. een aubade in ontvangst te pbben genomen, gingen de hoge gasten n boord van het koninklijk jacht „Piet t tevoren reeds onder veler he iderende blikken aan de grote steiger bij de betonnen kolos van het ge- „Wortman" ligplaats had gekozen. Met de Piet Hein I Van Lelystad, dat thans nog In de Amsterdamse Stads schouwburg is gisteren een lavoorstelling gegeven ter ere van het groothertogelijk zoek. In de Koninklijke loge v.l.n.r. de Koningin, de Groot hertogin, prins Felix, prinses Beatrix en de Luxemburgse minister van buitenlandse ken Bech. Op de eerste rij v.l. n.r. de ministers De Bruijn, Luns, Beel, Drees en Beyen de toe- wellicht een stad met 50—100.000 s zal zijn. voer de Piet Hein langs :t voltooide dijkvak „U" in noordooste- richting, waar honderden kranen, raafmaohines, baggermolens, zandzuigers, n bakken, bemand met ongeveer bezig zijn de laatste tien kilo- r dijk boven water te brengen en af werken. In september immers moet e dijk gesloten zijn. Dan zullen de ge- „Colijn", „Lovink" en „Wortman" B machtige pompen laten grommen om het water uit oostelijk Flevoland te ver jagen. Dan zullen de onder water gebag gerde kanalen in de grauwe slijk zicht baar worden. Dan kan het cultuurtech nische werk een aanvang nemen, kunnen de vijf wegen, talrijke boerderijen en tien dorpen worden gebouwd, waarbij een streekkern voor 4 a 5000 inwo Toekomstmuziek? Tien jaar na het droog vallen van de N.O.P. was er reeds bloeiend Emmeloord en floreerden dorpen en machtige boerenbehuizingen, hierop kon ir. Van Wall, die op de Piet Hein meevoer, met trots wijzen. In de Noordoostpolder Het hoge gezelschap gebruikte het r. maal aan boord van de Piet Hein. De tocht ging langs de werkhaven in het voltooide dijkvak „X" en vandaar, om de Zwol* Hoek. naar de Schokkerhaven in het K< telmeer aan de zuidzijde van de 48.000 ha Besprekingen op het Kremlin Broeders en bondgenoten in de strijd voor het communisme L»nE5ïDENT TITO van Zuid-Sla vië heeft gisteren in het Krem- n bijna drie uur onderhandeld met fle Russische leiders. Onderwerp van jgesprek waren de ontwapening, puitsland en de betrekkingen tussen Rusland en Zuid-Slavië. Over het feit, dat Molotof aan de be- ifekingen deelnam, heerste bij buiten- elnemers verbazing. Algemeen (fl zijn ontslag in verband gebracht met felle houding, die hij ten opzichte van Jito heeft aangenomen. [Tjjdens een lunch hebben Boelganin 41 Tito elkaar vriendelijk toegesproken h zijn de eens verbroken banden van "iendschap weer stevig aangehaald. "T het verleden werd tijdens deze •tijd niet gesproken nelganin zeide tot Tito* j'Wy wensen, dat u zich hier voelt als f goede vrienden. De dagen, die gjj hebt doorgebracht, hebben reeds bewijs gegeven van de grote liefde i het Russische volk voor het Zuid- ivlschë, dat het als broeders en bond- ooten in de strijd voor het communls- de gelukkige toekomst voor de mens heid. beschouwt". metende Noordoostpolder. De directeur der N.O.P.-werken, ir. A. P. Minderhoud, en de landdrost, dr. A. Blaaulboer, waren aan de kade ter begroeting aanwezig. Daarna volgde een snelle tocht per auto door de met rijke oogst beladen velden naar de openluchtafdeling van het Delft- se waterloopkundig laboratorium Voorst", dat 85 ha grond langs de boorden van het Vollenhovemeer beslaat. Het grote, 120 meter lange gebouw, waarin goten voor het onderzoeken van stromingsversohijnselen en golfvorming worden opgesteld, is nog in aanbouw. Prof. ir. J. Th. Thijsse, ir. E. W. Bijker, ir. A. J. Hoekstra en ir. D. Gersie leidden de vorstelijke bezoekers rond bij de dellen van de Nieuwe Waterweg en Haringvliet. In het eerste model wordt gezocht naar de juiste vorm van de nieu we Botleklhavens met het oog op aan- zanding en -slibbing. In het tweede model worden vraagstukken omtrent afdamming fcn het leggen der 17 uitwateringssluizen van 60 meter lengte elk bestudeerd. In Zwolle op de trein In het Botlekmodel werd een alleraar digste illustratie gegeven van de studie methoden, die men op kleine schaal ten behoeve van de nautische kwaliteiten van nieuwe havens toepast. Zo zag men „zelf- varende" tankschepen keurig in de gepro- jeeterende havens manoeuvreren. Ogen schijnlijk speelgoed, doch een prelude op de toekomst. In een nevenmodel van het Haringvliet wordt nog een aparte studie gemaakt van ontgrondingsverschijnselen, die zich b.j toe- en afstroming van het water door de zeventien sluizen zouden kunnen voor doen. Met deze wetenschap gewapend -al men bij de louw niets meer an het toe val behoeven over te laten. Koningin Juliana, groothertogin Char lotte en prins Felix bezichtigden de mo dellen met intensieve belangstelling. Zij bleven ruim drie kwartier in het open lucht-laboratorium om daarna in snelle vaart via Ramspol naar Zwolle te rijden Daar werd een kwartiertje door de stad gereden onder hartelijke toejuichingen der Zwollenaren, die hun stad voor deze bij .dert gelegenheid rijk bcvlagden. Aan het station waren de commissaris der ko ningin ir. J. B. ridder de van der Schue- ren en de burgemeester van Zwolle jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten ter te- groeting aanwezig. Zij geleidden de vor stelijke gasten en hun gevolg naar de ko ninklijke trein, die om 16 uur naar Am sterdam zou vertrekken. Vanavond om 20.10 uur wordt het diner gebruikt in de ambassade van Luxem burg in Den Haag. Daarna zal de Haagse verlichting worden bezichtigd Eerst om 11 uur zal men terugkeren in het Paleis te Amsterdam. (Zie ook pag. 5) Twee doden Lestoestel stortte bij Schijndel neer In de buurtschap De Kuiten onder Ge monde (Schijndel) is gisteravond een Hair- vard-teevltegtuig van de vliegbasis Volkel neergestort. De twee inzittenden van het toestel, de 22-janige sergeant-vlieger G. Vergeer uit Rotterdam en de eveneens 22-janige korporaal J. W. B lokpoel uit Alkmaar, kwamen om het leven. Beiden waren ongehuwd. De bestuurder van een andere Harvard, die in de nabijheid van het verongelukte toestel vloog, vertelde, dat het na een looping an een vrille raakte en daarop neerstortte in een haverveld. Het viel in Iwee stukken uiteen. Een begin van brand ls door omwonenden geblust, zodat de ge alarmeerde brandweerkorpsen van St. Miohelsgesteü, Schijndel en Den Bosch geen assistentie meer behoefden te ver- Grote export maakt vlees te duur Slagers willen niet het gelag betalen Een te grote export van vlees is vol gens de voorzitter van de Algemene Ne derlandse Slagershond een der voornaam ste oorzaken van de stijging van de vlees- prijzen. De heer B. van der Eijk zei dil gisteren op het congres van de bond in Dordrecht. Na maart gingen de prijzen met spron gen omhoog, maar al eerder was sprake van een stijging, zij het een geleidelijke. De slagers, zo vervolgde de voorzitter, hebben al in 1951 bezwaar gemaakt tegen de grote export, die de belangen van de binnenlandse consument ernstig zou schaden. Volgens de heer Van der Eijk warden nu ernstige pogingen aangewend om maatregelen te nemen, die de prijzen tot staan zullen brengen. Het bedrijfschap voor vee en vlees weigerde echter tol dusver de export af te remmen. Hij noem de het onaanvaardbaar, dat de slager de prijstijging moet opvangen, zoals het be drijfschap aanvankelijk wilde. Een prijs daling in de toekomst achtte de voorzitter niet waarschijnlijk omdat de verhoging van lonen en salarissen de vraag naar vlees nog zal doen toenemen Nieuwe aanval van Sukarno West-Duitsland is van dergelijke uitlatingen niet. gediend Zolang West Irian (bedoeld is: Nederlands Nieuw-Guinea) niet met het overige deel van mijn land verenigd is, zal Indonesië zich onvolledig en onzeker voelen. Zo lang zij niet met onze broeders, die niet vrij zijn, ver enigd zijn, zullen \vij Indonesiërs nooit tevreden worden, omdat wij precies weten wat kolonialisme betekent in termen van menselijk verdriet, ellende en vernedering, aldus betoogde Sukarno in een rede van ongeveer een half uur lengte in de beide huizen van het Canadese parlement, dat hem een langdurig applaus bracht. Sukarno vertelde verder, dat het kolo nialisme in welke vorm en achter welk masker ook het zich poogt te verbergen, iets afschuwlijks en weerzinwekkends is. Het kolonialisme, zo beweerde hij, liet in Indonesië analfabetisme, onwetendheid er vernedering achter Hij noemde dit eer schande en een bedreiging voor de twin tigste eeuw. Hij zeide, dat men niet de kracht moest onderschatten van de stroom van nati lisme. die heden over Azië en Afrika gaat. Voorts beweerde hij, dat de natuurlijke rijkdom van Indonesië lang geleden had gebruikt kunnen worden voor het welzijn der mensheid, maar dat men onder het kalonialisme zuchtte Wanneer mer moderne techniek en wetenschap zou bruiken om zoveel mogelijk uit het land te halen, dan zou Indonesië in zeer ruime mate kunnen bijdragen tot het welziln der wereld. De rede werd telkens door applaus on derbroken en drie malen bracht het parle ment Sukarno staande een ovatie: Voor de rede, daarna en bij het verlaten van de zaal. Het Canadese parlement toonde zich zelden zo geestdriftig. De voorzitter van het parlement zeide namens het Canadese volk, te hopen, dat Sukarno zou slagen ln alles wat hij on derneemt en zijn lang gekoesterde idealen zou bereiken. President Eisenhower heeft Sukarno een afscheidsboodschap gezonden. Hij wenste hem Gods bijstand toe en zeide o.m., dat Sukarno iets gezien had van de wijze, Gruwelijk misdrijf in het Zuiderpark waarop de Verenigde Staten de vraag stukken aanoakken. In diplomatieke kringen te Washington verklaart men, dat Indonesië een aanwij zing heeft verkregen volgens welke de gelden voor technische hulpverlening aan Indonesië in het volgende financiële jaar wellicht verdubbeld zullen worden. Dit jaar was aan Indonesië II miljoen dollar toegewezen. Naar Oost-Berlijn Onze correspondent te Bonn meldt na der: Na zijn bezoek aan Italië zal Sukarno volgens het programma van zijn staats- visite aan de bondsrepubliek op 17 juni per Amerikaans vliegtuig te München aankomen, vanwaar hij per trein zal door reizen naar de westduitse bondshoofdstad Bonn. Bonn wordt door de lucht bediend door het betrekkelijk veraf gelegen vlieg veld Wahn, dat als Engelse militaire vlieg basis niet zulke goede ontvangstmogelijk heden biedt en voor staatsontvangsten slechts zelden wordt gebruikt. De officiële verwelkoming op dit .grondgebied zal op het centraal station geschieden. Het be zoek van Sukarno zal voorts omvatten reizen naar het Roergebied, Hamburg, de Volks wagenfabrieken te Wolfsburg, de clynische fabrieken van Höchst te Frank fort a. d. Main en Berlijn, waar hij ver moedelijk ook de zonegrens naar het oos telijke deel van de stad zal oversteken. De besprekingen, die Sukarno in de bonds republiek denkt te voeren, zijn verlegd naar het slot van zijn bezoek en zullen op 24 en 25 juni worden gehouden met bonds president Heuss en bondskanselier dr. Adenauer, terwijl minister von Brentano met zijn Indonesische ambtgenoot Ruslan Abdulgani zal praten. Waarschijnlijk zal Sukarno ook nog een persconferentie hou den, alvorens hij op 26 juni naar Zwitser land vertrekt. De bondsregering heeft de Indonesische chargé affaires te Bonn te verstaan ge geven. dat zU het op prijs zou stellen, in dien Sukarno zich in redevoeringen in VVest-Duitsland zou onthouden van anti- Nederlandse uitlatingen. Boelganin sprak verder over de moge lijkheid van internationale samenwer king tussen Rusland en Zuid-Slavië. Hij sprak ten slotte de wens uit, dat de vriendschap tussen beide landen eeuwig zou voortduren en bracht een heildronk uit op Tito als „vriend. LeninLst en strijd baar kameraad". Tito verklaarde, dat de stappen van Rusland van de laatste tijd onbetwist baar belangrijk hadden bijgedragen tot de vermindering van de spanning in de wereld. Ook hij wenste dat de vriend schap eeuwig voortdurend zou zijn. Later zeide Tito, tijdens een bezoek aan een autofabriek, dat wat e rin het verleden tussen beide landen is geweest thans „achter ons ligt". Reactie Het bezoek van Tito aan Rusland heeft inmiddels reacties tengevolge gehad in de Verenigde Staten. Verscheidene repu blikeinse leden van het congres hebben gisteren intrekking van de Amerikaanse steun aan Zuid-Slavië geëist. De afge vaardigde Paul Fino kondigde een amen dement aan om Zuid-Slavië. Egypte en India van de Amerikaanse hulp uit te sluiten. Argentijnse opperbevel hebbel ontslagen De opperbelvelhebber van het Argen- tijnsche leger, luitenant-generaal Julio A- Lagos, is vervangen door divisie-generaal Francisca Zerda, aildus in Buenos Aires bekendgemaakt. De tegenwoordige rege ring wenst aüile sporen van het bewind an Penoai te vernietigen. Ook de ohef-staf van het leger, gene raal Roberto Tomas, is ontslagen. Men in deze ontslagen het begin van een ingrijpende reorganisatie van de rege ringsfuncties. Het Zuidslavische staatshoofd Tito heeft een formeel bezoek gebracht aan maarschalk Boel ganin. Van links naar rechts premier Boelganin, minister i buitenlandse zaken Dimi- tri Sjepilof en de Russische ambassadeur in Zuid-Slavië Firubin. Geheel rechts maar schalk Tito en de Zuidslavische vice-president Kar delj. De stemming is prima. (Van een onzer verslaggevers) IN KOELEN BLOEDE en met voorbedachte rade heeft gistermiddag kwart over één de 14-jarige leerling van een ambachtsschool J. J. K. de bijna 55-jarige Haagse hoofdagent van politie A. J. Ax de schedel ingeslagen. De politieman zat achter zijn bureau in het posthuis Zuider park te schrijven, toen de jeugdige dader een van huis meegebrachte bijl uit zijn schooltas haalde en de hoofdagent met een harde slag om het leven bracht. Twee uren daarna probeerde de jongen, toen de inspecteur van po litie A. J. van 't Eind en de briga- Half verscholen tussen de bomen van het Zuiderpark staat het kleine posthuis. dier-rechercheur J. Modderman zijn gekomen kamer in de ouderlijke woning aan „emen^an alle1 de Gietenstraat wilden onderzoeken, gangen van de van zijn slachtoffer gestolen Zuiderpark dienstrevolver op de beide politie- Zuiderpark kwamen om hoofdagent Ax af te lossen. Tot hun ontzetting zagen zij het slachtoffer achterover in zijn stoel hangen, terwijl het interieur van het kleine posthuis vol bloedspatten zat. Om dat het lichaam van het slachtoffer nog warm aanvoelde, vermoedden de beide agenten aanvankelijk, dat de heer Ax. die (als gevolg van het personeelstekort bij de Haagse politie) de gehele dag al leen in het posthuis had dienst gedaan, nog leefde. Zij leg den het lichaam op de grond en sloegen groot alarm. De lei ding van het politie korps en de genees kundige dienst spoedden zich naar de plaats van het misdrijf. Een dokter van de Geneeskundige Dienst kon slechts de dood constateren. Vastgesteld werd dat het misdrijf met een zwaar voorwerp moest zijn bedreven Een kast. waarin men een bijl ver moedde. kon niet direct geopend wor den. om het zoeken naar sporen niet te bemoeilijken. Inmid dels was hoofdagent Baak met de pa trouillehond Wilson agent Baak, in de richting van een paar lage denncbomen. Er lag een met bloed bevlekte bijl. Intussen hadden recher cheurs in het posthuis het rapportenboek bekeken. Zij vonden als laatste aanteke ning een niet geheel afgeschreven naam. die echter ook 's morgens mèt het adres genoteerd was. Hoofdinspecteur Van Harskamp, in specteur Van 't Eind en brigadier Mod derman begaven zich naar dit adres aan de Gietenstraat Hiertoe bestond vooral reden, omdat men in de meldingen van de morgenuren een aantekening had ge vonden. dat een bewoner uit deze straat een in het Zuiderpark gevonden brochure had aangegeven, terwijl dezelfde persoon, wiens naam de tweede maal maar half was afgeschreven, 's middags een op de Dedemsvaartweg gevonden vulpen zou hebben aangegeven. Naam en adres klopten. De 14-jarige J. J. K. werd door zijn moeder in de ka mer geroepen. De jongen kwam vrolijk lachend binnen en vroeg wat de politie van hem wilde weten. Op de vraag of hij in het posthuis Zui derpark was geweest, kregen zij prompt een bevestigend antwoord. De jongen vertelde er nog bij, dat hij een onbekende man had ontmoet, die hem vroeg of er het het stelde politieposten "ij k>,h hen. die het mannen te richten. Op het geroep parlc ,oud€n v„i8. van deze mannen snelde hoofdin- ten, in het oog te specteur H. van Harskamp, die met houden. Na eniee <ie moeder van de jongen stond te «J praten, toe en wierp zich op de heel afgesloten, zodat het onderzoek dader. Het pistool kon uit zijn han- ongehinderd voortgang kon vinden. De den worden gewrongen. ,eden van de Haagse Politiemuziekver- eniging „Onderling Kunstgenot" die De gruwelijke daad. die door de Haag- dindsdagsmiddags hun repetities houden se recherche binnen enkele uren tot een besloten, toen zij van het drama hoor- oplossing kon worden gebracht, is wel- den. hun oefeningen te staken en allen overwogen door de jongen volvoerd. Dat deel te nemen aan het onderzoek in het bleek duidelijk toen de jongen in het uitgestrekte park politiebureau zonder enig gevoel van spijt de motieven van zijn moord ver- SpOOr gevonden telde. Het drama werd 's middags even voor Enkele drie uur ontdekt, toen de agenten Cas- derd ble tricum en Van Beekum aan het posthuis te blaffi leters van het posthnls verwij de politiehond staan cn begon H(j trok zijn meester, hoofd in deze hoek van het uit slechts één vertrek bestaande posthuis is de moord gepleegd. ook een politieman ln het posthuis aan wezig was. De jongen, die erkende, dat hij van school had gespijbeld, gaf een (te) uitvoerig sighalement van de man, die hem had aangesproken en vertelde zelfs vlot. dat de man een tas bij zich had, waaruit een steel stak. De vele bijzonder heden bevielen hoofdinspecteur Van (Zie vervolg pag. 5) Nasser naar Tito. De Egyptische pre mier kolonel Nasser zal deze maand een bezoek brengen aan Zuidslavië, waar hij met maarschalk Tito besprekingen zal HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Iets lagere middag- temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met aanvankelijk hier en daar enige regen en matige zuidelijke wind. Later opklaringen en matige tijdelijke vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt 3 1L15 uun). ZON EN MAAN Zon 4.24—20.58 Maan 3.08—19.32 Op 8 juni Nieuwe Maan,

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1